1 Een Zondag vol zon en warmte. Zoo'n Zondag! Distributie van vaste brandstoffen. Eigenaardigheden M A A" N DAG 23 JUNI 1941 HAARDE M'S DAGBBAD 3 Twintig extra treinen en een overbelaste N.Z.H.T.M. Leeggekochte bier en limonade- tenten.. IN ZANDVOORT. Waarschijnlijk in verband met de warmte waren vele wielrijders vroeg op pad gegaan. Reeds in de ochtenduren begon een onafgebroken stroom Zand- voort binnen te rijden. Uit de vele bekende vroolijke wijsjes die telkens weer opklonken viel wel op te maken dat de stemming uitstekend was. Voor een be zoek aan Zandvoort was het darf ook uitgezocht weer, al was 't voor hen, die geen verkoeling in het zee water zochten aan het strand haast te warm. 's Middags ongeveer vier uur was 't wel op zijn drukst. Er kwamen (oen nog wel vele gasten aan, doch daartegenover begon ook de uittocht reeds be langrijk te worden. Deze uittocht was weldra zoo groot, dat de tnam ondanks extra diensten het ver voer niet meer aan kon. De rij van wachtenden werd steeds langer en ongeveer half acht stond een sliert vijf man dik, van de ramstraat langs de Haltestraat tot aan de Schoolstraat. Het zonnetje stond op dat uur nog rij hoog en brandde er onbarmhartig op los. 't Ge volg was, dat velen het te benauwd kregen en onwel raakten. De politie kwam soms handen te kort om de tientallen flauwgevallen vrouwen, kinderen en man- in het raadhuis een rustige en koele plaats te be zorgen om bij te komen. Aan het station der N.S. was de toestand veel gun stiger. Door het inleggen van een twintigtal extra treinen gelukte het de duizenden passagiers vrij regel matig af te voeren en moesten de passagiers dan ook wel eens even wachten, dan verkeerden zij nog in de gunstige omstandigheid, dat zij onder de perronover kapping uit de zon in den wind stonden. Hier is dan ook niemand onwel geworden of flauw gevallen. De fietsenstallingen hadden het overmatig druk. De overdekte stallingen waren reeds in den voormiddag stampvol .De rest werd buiten tegen de muren gezet. Op open bouwterreinen werden honderden fietsen „gestald" in de brandende zon en met hier en daar een kleedje, een zak of een jas als bescherming. Het strand en de zee vlak langs de kust geleek, uit de verte gezien, wel een groote wriemelende mieren hoop. Dat in deze bewegende menschenzee tientallen klei ne kinderen hun ouders of begeleiders kwijt raakten spreekt wel vanzelf. Op de politiepost aan den Strand weg klonk den geheelen middag het droevig gehuil van vele kinderen. Ook op de post aan het kampeer terrein werden vele zwervende kinderen binnenge bracht. Voor het avond was hadden gelukkig alle ouders hun kinderen weeer teruggevonden. Ongetlukken kwamen op dezen drukken dag niet voor. Voor een deel was. dit wel de danken aan het gunstige watergetij. Ongeveer 4 uur was het hoog water en pas tegen zes uur toen de meesten het water reeds verlaten haddon begon de trek van het afloo- pende water met Oostenwind eenig gevaar op te leve ren. De strandpachters en de winkeliers maakten goede zaken. In verschillende strandtenten was het bier to taal uitverkocht. Ook limonade was in verschillende tenten niet meer te krijgen. De banketbakkers in het dorp waren na den middag spoedig totaal uitverkocht en sloten hun deuren. On danks de grootere bevoorrading waren ook andere zaken 's avonds totaal leeggekocht. Op een zoo overweldigend druk bezoek had men niet gerekend. IN BLOEMENDAAL. Dit was wel de mooiste en warmste dag dien we tot dusver mochten hebben! Bloemendaal lokte honderden en honderden 'men- schen. Reeds vroeg in dén ochtend trok een onafgebroken stroom wielrijders langs onzen moqien Zeeweg naar zee. Dit duurdes tot in den middag. Aan het strand was het dan ook enirm druk. Ontelbaren waren het die een zonnebad namen of in het zilte nat verkoeling zochten. De Reddingsbrigade en badlieden hielden een wa kend oogje. Natuurlijk blijven klejne ongevallen op zulke dagen niet uit, zoodat ook É.H.B.O. en politie haar diensten hadden te verrichten. Vroeg in den avond vond een massale aftocht plaats van bruin- en roodverbrande menschen. De rijwielstallingen hadden het natuurlijk zeer druk; ook de café's maakten uitstekende zaken. In het Bloemendaalsche Bosch en andere parken was het niet minder druk; hier was het immers heer lijk koel onder de Idbverrijke boomen. In den avond was het langs de wegen nog zeer druk van wielrijders en wandelaars, die van den zoelen zo meravond en de natuur genoten. Het was een Zomerzondag zooals wij er nog niet veel hebben gehad. Dat er meer mogen volgen! IN HEEMSTEDE. Het fraaie zomerweer had ook vele vreemdelingen naar Groenendaal gelokt, om eens een dagje door te brengen onder het lommer van ons fraaie bosch, dat zich zoo goed leent, om er eens echt uit te rusten van vermoeienissen en zorgen. Het fanfarecorps „Eexcelsior" trof het met zijn eer ste concert: er was volop belangstelling en, mede dank zij de ordemaatregelen, die de politie had geno men, werd geen wanklank vernomen, in noch buiten de muziektent. O. MENDLIK 70 JAAR. */rVa^d,aag.. viert de bekende kunstschilder Oscar Mendlik zijn zeventigsten geboortedag, ter gelegen heid waarvan hem vanmorgen reeds vele schrifte lijke en mondelinge gclukwenscherf bereikten en een groot aantal bloemstukken aan zijn woning te Aer- denhout werden bezorgd. Hedenmiddag zal er receptie worden gehouden. NÉDERLANDSCHE KAPPERSBOND. De afdeelmg Haarlem van den Nederlandschen Kappersbond houdt Woensdag 25 dezer een ver gadering in het gebouw van de Haarlemsche Jon- gemannenvereeniging, waar de Bondsseeretaris de heer J. Huis zal spreken over; Wettelijk vastgestelde tarieven en loonen. EEN BENIJDENSWAARDIG KARWEI in dagen fan zomersche hitte. De ijs-mannen hebben bij hun werk geen last van de warmte. V (Foto Pax Holland) Winterhulp - Afd. Haarlem. HUISMOEDERSVACANTIE. De directeur van Winterhulp Nederland, aftik Haarlem zendt ons een schrijven van een der leidsters uit het vacantiehuis voor Haarlemsche huismoeders te Nunspeet. NUNSPEET, 11 Juni 194L Door de welwillende medewerking van vrijwilligers van Winterhulp-Nederland, afd. Haai lem en vooral niet te vergeten door de offervaav digheid van velen onzer v'oUcsgenoqten is hei mogelijk geworden 300 vrpuwen, die anders wel* licht niet in staat zouden zijn, vacantie te nemen de gelegenheid te bieden voor 10 dagen er een» tusschen uit te trekken. Er zullen deien zomer 12 groepen uitgezonden worden, elk van 25 vrouwen met 2 leidsters, door Winterhulp-Nederland, afd. Haarlem naar het vacantiehuis „Bcrenbosch" te Nunspeet. 4 Juni is de eerste groep vertrokken. Ik had het genoegen als leidster met dezen groep mede te gaan. De dag begint hier om half acht, dan is het opstaan, aankleeden en bed afhalen. Om kwart over acht ontbijt. Daarna moeten de bedden door de vrouwen zelf opgemaakt worden en wordt de tijd tot 12 uur verder benut voor het doen van bood schappen in het dorp, het schrijven van brieven naar huis en het lezen der kranten en tijdschrif ten, die ons hier ruimschoots toegezonden wor den. Om 12 uur drinken wij met z'n allen een kopje koffie, terwijl om 1 uur de warme maaltijd ge nuttigd wordt. Daarna gaan -de vrouwen een uur naar bed, om volkomen uit te rusten, teneinde in staat te zijn een flinke wandeling te maken. De wandeling gaat meestentijds door de dichte bosschen in de omgevinp, waar mooie wandelpaden lokken tot dwalen. Ook de zandverstuivingen zijn het bezoe ken ten volle waard. Eén der wandelingen heeft ons gebracht bij het theehuis Tolsmaten aan het IJseLmeer. De eige naar hiervan was zoo welwillend, ons tegen ge reduceerde prijzen in de gelegenheid te stellen, gebruik te maken van badpakken en roeibooten, zoodat men weldra de vrouwen kon zien baden en roeien op het IJselmeer. Vermoeid, doch vol van al het moois, dat zij gezien hebben, komen de vrouwen weer in het vacantiehuis, waar de tafel inmiddels reeds gedekt staat. Na zich heerlijk verfrischt te hebben, zetten allen zich weldra aan tafel en latqn zich de boter hammen met koffie heerlijk smaken. Wanneer het weer het toelaat, komen allen daarna in den tuin, waar het lachen weldra niet van de lucht is. Schommels, ringen en een wip zorgen voor de noodige afwisseling en weldra ziet men tusschen de boomen .door de vrouwen stoeien en spelen als kinderen, bevrijd van alle beslommeringen. Bij slecht weer, of wanneer het te koud is, om buiten te zijn, blijven wij in de conversatiezaal, waar dé tijd doorgebracht wordt met het doen van spelletjes. Wanneer het klokje tien uur slaat, is het tijd om te gaan slapen. Hoort men nog zoo nu en dan een lach opklinken, weldra is het stil en zijn de vrouwen in diepe rust, gelukkig in het besef, dat de tijd gekomen is, waarin zooiets heerlijks voor hen mogelijk is. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. NUTTIGE HANDWERKEN. Rijkskweekschool voor Onuderwijzers( essen). Haarlem 21 Juni 1941. Geëxamineerd 5 candidaten Geslaagd de dames L. N. Jonker, H. J. Laatsch, C. M. Reeders, E. Schirrmann en A. Teer. Deze examens zijn geëindigd. Diploma landmachinist. Voorloopig diploma stoombe'drijf. Geslaagd H. Meenderinck, IJmuiden en D. J. Nijveld, Bever wijk. Diploma A stoombedrijf. Geslaagd L. W. Serné, Velsen. Akte L. O.' R.K, Kweekschool „De Voorzienigheid" te Am sterdam. Geslaagd de dames C. Kors, Haarlem en G. A. C. M. Roozen, Overveen. Gemeenteadministratie. Examen „Vereeniging voor Gemeentebelangen". Geslaagd J. W. van den Aardweg en J. Benjamin, Haarlem. KRAAMVERPLEEGSTER. Op 19 en 20 Juni werd aan het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem het examen voor kraamver pleegster gehouden. De examencommissie bestond uit: dr. A. Melchior, regeerings-deskundige, mej. dr. F. C. van Hasselt en Zr. A. y. d. Bent. deskundigen van de inrichting. Geslaagd zijn de zusters: M. H. van Beek, L. J. Büller, A. C. van Dalen, A. C. Gregorius, F. van Keeken, E. Knip, A. Land, R. van der Linden, W. C. M. van Tuyll van Serooskerken, A. van der Vplk, C. M. Warmoltz, R. C. Wefers Bettink. KENNEMER LYCEUM BLOEMENDAAL. Eindexamen afd. Gymnasium, Geslaagd voor diploma B: A. W. Bakker, Judith de Beer. R. L. Boissevain, H. W. Brandes. Cornelia H. Niesten. Geslaagd voor diploma A: D. Jacobs, Anna L. E. Krijn Eelly W. Lek; P. J. Polak. H. E. Smidt van Gelder. VROEDVROUW Kweekschool voor vroedvrouw te Amsterdam Geslaagd V. Kersen, te Halfweg. AGENDA MAANDAG 23 JUNI. Groote Kerk: H.O.V. Kerkconcert, 8 uur. Luxor Theater: „De vrouw met den blauwvos", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Eva, uit het paradijs der vrouwen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De moord in Parkstraat 13", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Droommuziek", 2.30, 6.30 en 8.45 uur niNSDAG 24 JUNI. Gem. Concertgebouw: Lezing prof. dr. G. v. d. Leeuw over Bach's Hohe Messe.' Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378. Firma Begemann en Sneltjes. Kruisweg 30, Tel 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. 'n Door en door „gezonde" Zondag Hebben wij daar net gehad, Dat was me een vreugdebrondag, Buiten, en zelfs in de stad. Want de ongetelde velen Stemde 't warm en vergenoegd, In het zweet zijns aanschijnsspelen Is als werkwoord druk vervoegd, 't Was al menschen en al kleeren Die men uitgelaten zag, Uit gelaten kon men leeren 't Is een uitgelaten dag. Neen de vreugd werd niet verborgen, Z' overwon elk mooglijk leed, En de dagelijksche zorgen Smolten weg tot druppels zweet, 's Avonds moe en zalig suffen In een stoel was veler slot, Puffen met echt puf in puffen, Want er was geen pufverbod. 't Kon ons tot het hart verwarmen, Wie 's daar niet gevoelig voor. Ja. gezichien, beenen, armen Zijn er n o g gevoelig door. 't Was een dag der (warme) dagen En wie nog mocht klagen, nou Die zou 'k vriendljjk willen vragen: En wat deed u in de kou? CREMATIE DR. P. SCHEFFELAAR KLOTS. Iii allen eenvoud vond Zaterdag in het crema torium op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van wijlen dr. P. Scheffelaar Klots, oud-geneesheer-directeur der Vrouwenkli niek van het Diaconessenhuïs te Haarlem. Onder hen die de plechtigheid bijwoonden waren velen, die aan het Diaconessenhuis verbonden zijn. De chirurg dr. C. L. W, Ruijs was aanwezig namens den geneesheer-directeur dr. P. J. van Paassen, die verhinderd was: verder hebben eenige hoofd zusters en zusters van de inrichting, waaraan de overledene langen .tijd verbonden was. de crematie bijgewoond. Een vriend van den overledene, de heer 't Hooft getuigde allereerst van de dankbaarheid, die hij jegens den overledene koesterde. Hij wees er op dat dr. Klots, als opvolger van dr. Van Rooijen den roep. die van de kliniek uitging, gehandhaafd heeft. Dr. Klots was een liefhebber van reizen, maar hij reisde niet alleen voor zijn plezier. Om de vier jaar ondernam hij een studiereis door Europa. Hij was een beroemd geneesheer en chirurg en heeft een mooi leven gehad. Dr. Ruijs bracht namens directie, staf en zusters van het Diaconessenhuis een laatsten groet. Hij dankte den overledene voor het vele. dat hij voor het Diaconessenhuis heeft gedaan, niet alleen door zijn kennis en kunde, maar ook door zijn eigen schappen als mensch. Je hebt een plaats in ons hart ingenomen, zeide spreker. Het deed ons veel genoegen, dat je, toen je rustend was, je belang stelling in ons werk bleef behouden. Je hebt een welbesteed leven achter den rug. Nadat de heer Hohlwerff, een neef van den overledene de aanwezigen voor hun belangstelling had bedankt werd de kist neergelaten. De orga nist speelde tijdens het dalen der kist het Adagio uit het Vijfde Kleinconcert van Beethoven. 's-GRAVENHAGE, 23 Juni De Secretaris-Gene raal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend dat een begin zal worden gemaakt met het beschikbaar stellen van vaste brandstoffen, teneinde de verbruikers in de gelegenheid te stellen reeds gedurende de zomer maanden een gedeelte van het him voor den aan staanden winter toe te kennen rantsoen te betrek ken. Hiertoe worden voor het tijdperk van 24 Juni 1941 lot en met 31 December 1941 de bonnen no. 01, 02 en 03 van de bonkaart „haarden en kachels" J, de bonnen no. 01, 02, 03 en 04 van de bonkaart „haarden-kachels" K, alsmede de bonnen no. 01, 02, 03. 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10 en 11 van de bonkaart „centrale verwarming" L, elk geldig verklaard voor het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Voorts geven gedurende bovengenoemd tijdvak de bonnen no. 05, 06, 07 van de bonkaart „haarden en kachels" J en de bonnen no. 05, 06, 07 en 08 van de bonkaart „haarden' en kachels" K elk recht op het koopen van hetzij 195 kg. persturf (300 stuks), hetzij 200 kg. baggerturf (450 stuks), hetzij 275 kgi uit de Peel afkomstige turf, hetzij 200 kg. overige soorten turf. Zooals bekend is aanmaakturf zonder bon ver krijgbaar. Fabrieksturf wordt uitsluitend beschik baar gesteld voor industrieele doeleinden en kan niet op de gewone bonnen worden betrokken. De bonnen, die thans alleen voor het koopen van turf zijn aangewezen, zullen vermoedelijk later alsnog w'orden geldig verklaard voor het koopen van alle soorten vaste brandstoffen, die thans ge distribueerd worden, zoodat verbruikers, die hierop geen turf wenschen te betrekken, deze bonnen kunnen bewaren en ze later voor het koopen van de door hen gewenschte andere soorten vaste brandstoffen kunnen besteden Voor zoover zulks mogelijk is. zullen vóór 31 December 1941 nog andere bonnen voor vaste brandstoffen worden aangewezen. Het spreekt vanzelf dat de brandstoffenhande- laren niet in de gelegenheid zijn om onmiddellijk aan de verbruikers op alle thans geldig verklaarde bonnen brandstoffen af te leveren en dat zij daar om de levering over den zomer en het najaar die nen te verdeelen. De verbruikers, die ten gevolge van onvoldoen de bergruimte of anderszins niet in de gelegenheid zijn reeds nu vaste brandstoffen op hun bonnen te betrekken, kunnen hiermede natuurlijk ook tot het a.s. stookseizoen wachten, daar de bon nen geldig zijn verklaard tot en met 31 Decem ber 1941. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bonnen gemerkt met „brandstoffen, één een heid" van 24 Juni 1941 af tot 1 Mei 1942 recht geven op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. 1 De N.Z.H.T.M. gaat later rijden. Naar wy vernemen zullen de trams van de N. Z. H. T. M. met ingang van Woensdag en de bussen van deze maatschappij met ingang van Zondag a.s. een half uur later dan tot dusver mogen rijden. Wij laten gemakshalve hier de vertrekuren der laatste diensten volgens de nieuwe dienstregeling volgen: ZandvoortAmsterdam 21.45. HaarlemAm sterdam 22.05, AmsterdamZandvoort 21.55, Am sterdamHaarlem 22.45, HaarlemZandvoort 22.34, ZandvoortHaarlem 23.05. HaarlemLei den 22.02, Leiden-Haarlem 22.02, Soendaplein Heemstede 22.28, HeemstedeSoendaplein 23. StationBloemendaal 22.33, BloemendaalStation 22.48, StationRamplaan 22.43, RamplaanStation 22.43. Vroege aardappelen. Prijs 11 cent per K.G. gedurende de twee eerstkomende weken. •s-GRAVENHAGE, 23 Juni. (A. N. P.) Naar de gemachtigde voor de prij zen mededeelt, is heden de prijs van de vroege aardappelen voor de eerst komende twee weken vastgesteld op 11 cent per K G. Behalve de vroege aardappelen zullen ook kriel- aardappelen verkrijgbaar worden gesteld, waarvoor de prijs gedurende de week van 23 lot en met 28 Juni is bepaald op 6l/2 cent per K.G. Nadien echter op 6 cent per K.G. Bovendien blijven gedurende de eerstvolgende twee weken behalve de vroege aardappelen ook oude aard appelen verkrijgbaar tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. Er wordt aan herinnerd dat de duurste soort van deze oude aardappelen 8 cent per K.G. kost. De prijs van de vroege aardappelen zal na de eer ste twee weken geleidelijk aan den prijs der oude aardappelen worden aangepast. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er echter met nadruk de aandacht op dat, zoolang dc hoogere prijs van 11 cent voor de vroegere aardappelen geldt, in geen geval voor oude aardappelen meer mag wor den berekend dan de daarvoor vastgestelde prijzen. in Haarlem en omgeving. Eerst watermolen nu hertenhok. Het molentje bij Groeneudaal te Heemstede. (Foto de Haas) Het aardige molentje vormt een mooie afsluiting van het weiland, dat als hertenkamp dient, aan den ingang van het wandelbosch Groenendaal. Het mo lentje is klein, maar toch beheerscht het met ge paste bescheidenheid de omgeving. De heldere kleu ren het groen steekt sterk bij het wit af wer ken daartoe mede. Jammer is dat de wieken niet meer draaien kun nen. Een molen met draaiende wieken is pas een volmaakte molen. Wij kunnen evenwel begrijpen dat Heemstede's gemeentebestuur toen de molen hersteld moest worden geen extra kosten wilde be steden aan de restauratie van de draai-installatïe, want als molen heeft de hooge wachter bij het hek van Groenendaal alle beteekenis verloren. Vroeger draaiden dc_ wieken om den waterstand van den polder in ae omgeving op peil te houden, maar daaraan is nu geen behoefte meer. Het beneden gedeelte van het molentje is daarom aan de herten ten gebruike gegeven. Als het regent schuilen de dieren er. Ook worden ze er wel gevoederd.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5