Activiteit der artillerie bij Tobroek. Fransch protest bij de Britsche regeering MAAND A G 23 JUNI 1941 HAARDE M'S DAGB E A D Duitsch weermachtsbericht van Zaterdag Nieuwe Duitsche duikboot operaties in den Atlantischen Oceaan. Zes koopvaardijschepen en een hulpkruiser tot zinken gebracht. BERLIJN, 21 Juni. D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Duikbooten hebben in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan zes vijandelijke koop vaardijschepen tot zinken gebracht, alsmede een hulpkruiser welke was uitgerust met een catapult- vliegtuig. De gezamenlijke tonnage van deze sche pen bedroeg 52.900 b.r.t. Gevechtsvliegtuigen vielen gisteren en vannacht met goed succes schepen aan in de monding van de Humber. Zij brachten een vrachtschip van 6000 b.r.t. tot zinken en beschadigden twee groote koop vaardijschepen ernstig. Andere doeltreffende lucht aanvallen waren gericht op de belangrijke ravitail- leeringshaven Grimsby en de havenwerken van Great-Yarmouth alsmede op de vliegvelden in de Midlands en in Oost-Engeland. Bij een nachtelij ken aanval op de groote Schotsche fabriek van lichte metalen Fort William werden de fabrieksin- stallaties door bomtreffers van zwaar kaliber ver woest. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen bombardeerde in den nacht van 20 op 21 Juni de Britsche vlootbasis Alexandrié. In Noord-Afrika verstrooiden Duitsche torpedo vliegtuigen in scheervluchten Britsche troepencon centraties en colonnes voertuigen bij Boeg-Boeg. Bij Tobroek stichtten Duitsche gevechtsvliegtuigen brand in barakken en benzine-opslagplaatsen door bommen. De vijand liet vannacht met zwakke strijdkrach ten op eenige plaatsen van het Noordduitsche kust gebied brand- en brisantbommen vallen. De bur gerbevolking leed eenige verliezen. In woonwijken ontstond onaanzienlijke schade aan gebouwen. Nachtjagers schoten een Britsch gevechtsvlieg tuig neer." Italiaansch weermachtsbericht van Zaterdag ROME, 21 Juni. (Stefani) In ziin weermachts bericht no. 381 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „In Noord-Afrika wierpen vijandelijke vliegtui gen eenige bommen op Benghasi en vielen zij een van onze luchtbases aan. In Tobroek viel bedrij vigheid van de artillerie aan beide zijden waar te nemen. In Oost-Afrika: het taaie verzet van onze troe pen dwingt den vijand tot uiterst moeilijke bewe gingen en bloedige aanvallen." Italiaansch weermachtsbericht van Zondag Versterkingen bij Tobroek aangevallen. Djimma in Oost-Afrika ontruimd. ROME, 22 Juni. (Stefani) Het 382e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In den afgeloopen nacht hebben afdeelingen van onze luchtmacht het arsenaal van Burmula op Malta gebombardéerd. In Noord-Afrika heeft de luchtmacht van de spil aanvallen gedaan op opslagplaatsen, batterijen en versterkingen te Tobroek. In de zone van Boeg- Boeg zijn gemechaniseerde strijdmiddelen en Brit sche troepenconcentraties getroffen. In Oost-Afrika hebben onze troepen in het gebied van Galla en Sidamo de stad Djimma ontruimd, die tot open stad verklaard is om verliezen onder de burgerbevolking te voorkomen. Onze troepen hebben stellingen verder naar het westen betrok ken. Het kleine Italiaansche garnizoen dat te Djim ma was gebleven heeft de stad aan de Engelschen overgegeven en wapeneer verkregen. Op den Atlantischen Oceaan hebben onze duik booten in een collectieven aanval gedurende de eerste helft van Juni op een belangrijk vijandelijk convooi, waarvan melding werd gemaakt in het weermachtsbericht van 6 Juni, 15 stoomschepen met een gezamenlijken inhoud van 98.000 ton lot zinken gebracht, een vijandelijke torpedobootjager getorpedeerd en een groot tweemotorig vliegtuig neergeschoten. Deze duikbooten stonden onder be vel van korvettenkapitein Luigi Longanesi Cattaneo korvettenkapitein Manlio Petroni, korvettenkapi tein Guiseppe Roselli Lorenzini, luitenant ter zee Mario Pollona en luitenant ter zee Pasquale Terra". Gericht tegen de houding der Britten jegens Fransch Somaliland. Het D. N. B. verneemt uit Vichv: De Fransche regeering heeft door haar am bassadeur in Madrid. Piétri, den Britschen am bassadeur in Madrid Sir Samuel Hoare een pro testnota doen overhandigen tegen de houding der Engelschen jegens Fransch Somaliland. De nota is in gelijken tekst door den Franschen ambassadeur te Washington. Henri Haye, aan de regeering der V.S. overhandigd. In den tekst wordt o.m. gezegd: Op negen Juni heeft generaal Wavcll als alge meen gedelegeerde van de Britsche regeering me- dedeeling gedaan, officieel door brieven en circu laires. van een direct ultimatum, waarin Fransch Somaliland categorisch opgeroepen werd om zich aan te sluiten bij de beweging van De Gaulle, an ders zouden de inwoners van Fransch Somaliland door de brutale toepassing van een rigoureuze blok kade tot den honger worden veroordeeld. Generaal Wavell verduidelijkte zijn voornemens nog door te verklaren dat de verscherping van de blokkade van Fransch Somaliland terstond zou worden af gekondigd wanneer de kolonie weigerde aan de zijde van Engeland te strijden. Dit in de historie weergalooze ultimatum staat gelijk met de veroor deeling van een bevolking die op een volstrekt on ontgonnen bodem leeft, tot den langzamen honger dood. Men streefde daarbij het doel na haar te dwingen rebel te worden jegens haar vaderland. Fransch Somaliland heeft echter door de eenstem migheid van zjjn civiele en militaire bevolking zijn trouw aan de regeering van maarschalk Pétain te kennen gegeven. Tn den loop van de beide laatste maanden, nu Fransch Somaliland is omsingeld door de Britsche en Gaullistische troepen, hebben van de 2000 Franschen die in dit gebied wonen slechts 6 de grens overschreden en dit waren misdadige individuen. De door de Britsche overheid genomen maatregelen die de uitvoering van een ri goureuze blokkade ten doel hebben, hebben hun vruchten reeds gedragen. In de maanden Maart en April deden zich bij de kleine kinderen sterfgeval len voor tengevolge van ontoereikende voeding. Het vergaan van het Amerikaansche schip „Robin Moor" Boodschap van Roosevelt aan het Congres Het D.N.B. deelt mede: Naar uit Washington ge meld wordt heeft president Roosevelt in een bood schap aan het Congres meegedeeld dat het Ameri kaansche schip „Robin Moor" op 21 Mei in het Zuide lijke deel van den Atlantischen Oceaan door een Duit sche duikboot tot zinken is gebracht. De boodschap van Roosevelt was gekleed" in den vorm van een pam flet. Van welingelichte zijde verneemt het A.N.P. uit Berlijn- „De president hee'ft een rede gehouden. De koersen aan de Amerikaansche beurs zijn daarop met twee punten gedaald". Met deze woorden kenmerkte men Zaterdag in de rijkshoofdstad den weerklank dien president Roosevelt's boodschap aan het Congres in politieke kringen te Berlijn heeft gevonden. De door ertegenwoordigers van de buitenlandsche pers te berde gebrachte vraag of in de aangelegenheid van het schip „Robin Moor" van den kant van de Ver. Staten een protestnota in de Wilheimstrasse is ontvangen, is gisteren van bevoegde zijde ontkennend beantwoord. DE MEENING TE ROME. Uit Rome meldt het D.N.B.: pe boodschap van Roo sevelt aan het Congres heeft, naar men hier consta teert. ondanks een ongehoord agressieve taal in poli tieke kringen alhier geen verrassing gewekt. Het be treft. naar men zegt, een nieuw document van de Noord-Amerikaansche oorlogsopruiïng. Met zijn ten dentieuze beweringen betreffende het tot zinken bren gen van de „Robin Moor" en de gebruikelijke huma nitaire frases zet Roosevelt zijn werk voor het wek ken van de oologspsychose in de Ver. Staten voort. Natuurlijk heeft president Roosevelt het wijselijk ver meden iets te zeggen over de lading van de „Robin Moor" en de bestemming van het schip, ofschoon reeds vaststaat dat het schip o.m. oorlogsmateriaal naar Zuid-Afrika. d.w.z. het belangrijkste Engelsche steunpunt voor de operaties tegen Italiaansch Oost- Afrika en in het Nabije Oosten, transporteerde. Daar entegen heeft Roosevelt met zijn verklaring dat Ame rika zich verweren zal tegen iedere poging om de Amerikaansche hulp niét naar Engeland te laten ko men. ondubbelzinnig bevestigd dat zijn regeering oor logsmateriaal. dat bestemd is om gebruikt te worden tegen de spil, naar de oorlogszone wil laten komen. Het zijn dus niet de spilmogendheden, die met haar zuiver tot Europa beperkten oorlog Amerika bedrei gen. maar het is Roosevelt die het internationaal recht schendt cn die door contrabande door de blok- kadezóne te willen zenden, bewust naar een oorlog tegen de spil stuurt. Een jaar na Compiègne. BERLIJN, 21 Juni (D.N.B.) Dat heden een jaar geleden, 21 Juni 1940, toen in het bosch van Compiègne de Duitsche wapenstilstandsvoor waarden werden medegedeeld aan Frankrijk, in zekeren zin het nieuwe Europa geboren werd is de leidende gedachte van alle beschouwingen der Berlijnsche pers. In het licht van de inmiddels- ontstane verdere militaire en politieke ontwikke ling bespreken de bladen de gebeurtenis uit het gezichtspunt, dat toen de betrekkingen tusschen Duitsehland en Frankrijk op een verstandiger grondslag geplaatst werden en vooral, dat toen de ineenstorting begon der traditioneele continentale politiek van Engeland. Zoo schrijft de Völkischer Beobachter: De weer macht van den Fiihrer had niet alleen de onna tuurlijke bevoorrechting van de Europeesche rand- mogendheid Frankrijk weggenomen, doch tevens voor eens en altijd den Engelschen elke loonende mogelijkheid tot gewapende operaties en politieke samenzweringen op het vasteland ontnomen. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat de Führcr in Ccmmègne een streep heeft willen halen door het Duitsch-Fransche verleden. Het is Enselands beginsel geweest uit het evenwicht der mogendheden geen nieuwe ordening van Europa van stabielen duur te laten ontstaan. Frankrijk heeft zich aan Engeland onderworpen sinds de nederlaag van Napoleon en ten slotte tot aan zijn eigen opoffering toe. Het Duitsche Rijk, op gegroeid van den staat van Bismarck tot het Nat. Socialistische Groot Duitsehland, is ook ge worden tot de drager van de Europeesche revo lutie. De Berliner Boersen Zeitung noemt de wapen-' stilstandsvoorwaarden een „historisch stuk" in zooverre, als het welbewust breede mogelijkheden voor nieuwe wegen naar een nieuw Europa heeft opengelaten. Ook in Frankrijk heeft men zich er inmiddels van overtuigd, dat aarzelen en dralen slechts nadeelig kunnen zijn. Zoo heeft het nieuwe Europa in wording steeds vastere vormen aan genomen. Vergeten wij niet, aldus het blad. dat wij op 21 Juni 1940 het begin van deze ontwikke ling voor de toekomst beleefden. Roemeensche troepen trekken over de Proeth. Bolgrad bezet. Stefani meldt uit Boekarest:: Zondagochtend zijn de Roemeensche troepen over de Proeth getrokken. Dit nieuws werd officieel te zeven uur medegedeeld; de bladen kwamen met een extra editie uit. Aan het Zuidelijke front hebben gemecha niseerde Roemeensche troepen de stad Bolgrad bezet. Zondagochtend zijn in de omgeving van Galatz drie Sovjet vliegtuigen neergeschoten. Nader meldt Stefani: Nadat te middernacht de algemeene mobilisatie was bevolen, kregen de Roemeensche troepen in den nacht van Zaterdag op Zondag bevel tot hen opmarsch over te gaan. Dit bevel werd met groote geestdrift *begroet door de Roemeensche soldaten, die met ongeduld wacht ten om hun broeders die onder Sovjet-Russische overheersching leven te bevrijden. Het was nog volkomen donker, toen de officieren bevel gaven over Proeth te trekken om de Sovjet-Russische stellingen aan de andere zijde van de rivier aan te vallen. De Roemeensche troepen vochten held haftig in de eerste oorlogsfase en slaagden erin hun opdrachten volledig ten uitvoer te leggen. Op drie punten van groot strategisch belang trokken zij over de rivier. SOVJET VLIEGTUIGEN BOVEN FINSCH GEBIED. HELSINKI. 22 Juni. (D.N.B.) De rijksberich- tencentrale heeft hedenavond het volgende mede gedeeld: Hedenochtend vroeg tusschen 6.00 en 7.00 uur zijn Sovjet-Russische militaire vliegtuigen op ver scheidene plaatsen het Finsche souvereine gebied binnengedrongen. Om 6.05 uuur hebben verscheide Sovjet-Rus sische vliegtuigen verdeeld in twee groepen. Fin sche gepantserde booten gebombardeerd, zonder schade aan te richten. Om 6.15 uur bestookten vier Sovjet-Russische vliegtuigen de kustverdedi ging van Alskar met bommen. Er ontstonden eenige branden. Aanzienlijke schade is niet aange richt. Om 6.45 uur hebben Russische vliegtuigen van groote hoogte Finsche vaartuigen in de in hammen van Törkö (Abo) met bommen aange vallen. Ook aan de Finsche Zuid-Oostgrens zijn gisterochtend vroeg Sovjet-Russische vliegtuigen binnengevlogen, zonder bommen neer te werpen. ZWFEDSOHE EN ZWITSERSCHE SALDI IN AMERIKA VRIJGEGEVEN. WASHINGTON. 21 Juni (United Press) Het ministerie van financiën heeft de Zweedsche en Zwitsersche saldi in Amerika vrijgegeven nadat de ze landen verklaard hadden, dat hun financiën niet door de Asmogendheden gecontroleerd worden. De bouw van het derde gemaal, dat zal helpen bij het droogmalen van den Noord-Oostpolder, is bij Urk in vollen gang. Een overzicht van hel. werk. (Foto Pax Holland) Rapporten over aggressieve Russische maatregelen. Rusland bereidde den geweldigsten opmarsch uit zijn geschiedenis tegen Duitsehland voor. Het Duitsche ministerie van buitenlandsche 2sken publiceert, naar het DNB meldt, rapporten van het opperbevel der weermacht aan de regeering over den Sovjet-Russischen opmarsch tegen Duitsehland. Deze opmarsch, zoo wordt in het rapport van 20 Juni •verklaard, tegen een staat, waarmee een vriendschapsverdrag is gesloten, kan uniek wor den genoemd. Het valt niet te betwijfelen dat Sovjet-Rusland dit pact sinds maanden nog slechts heeft beschouwd als een bevelling om zoo onge stoord mogelijk in overleg met Engeland den ge weldigsten militairen opmarsch uit zijn geschiede nis tegen Duitsehland te doen geschieden. De vei ligheid van Duitsehland maakt het noodzakelijk terstond een eind te maken aan deze bedreiging. De acten, die genoemd ministerie heeft gepubli ceerd, behelzen rapporten van het opperbevel der weermacht, gedateerd van 13 Januari j.l. af tot 20 Juni. In het rapport van 13 Januari verklaarde het opperbevel der weermacht dat reeds in den herfst van vorig jaar nu en dan vliegtuigen van de USSR op groote hoogte de demarcatielijn in westelijke richting hebben overschreden. Een Rus sische machine is 10 Januari bij Wojtsiechowigse tot ver boven Duitsch gebied doorgedrongen. Het opperbevel rapporteert 1 Maart aan genoemd ministerie dat opnieuw op vier verschillende plaatsen Russische vliegtuigen over de demarcatie lijn zijn gevlogen. Vooral uit de streek ten Oosten van Chelm en uit Oestrolenka waren berichten binnengekomen. „Daar in dit gebied", aldus het rapport, „de Duitsch-Russische belangengrcns bij zonder duidelijk wordt aangegeven door de Boeg, is het opperbevel van de weermacht thans tot de overtuiging gekomen, dat_ deze grensschendingen opzettelijke provocaties zijn". Een rapport van 23 April maakt melding van vluchten bij Malkinia (11 April), Ostro-Matsowike (11 April), Langszorgen (14 April), in het gebied Dynof-Lodtsina ten Zuiden van Losko (15 April), waarneming van telkens vier Russische vliegtuigen bij Deumenrode en Swidern (17 April), van twee vliegtuigen boven Malkinia (19 April) en van een vliegtuig op 200 M. hoogte boven Ostrowitse (19 April). Het rapport verklaart, „dat de steeds talrijker grensschendingen nog slechts beschouwd kunnen worden als stelselmatig optreden van het luchtwapen der USSR, boven het territorium van het Duitsche rijk. Op grond van de troepenver sterkingen aan de andere zijde der Oostgrens van Duitsehland moet rekening gehouden worden met vergroot gevaar voor grensincidenten, die de erg ste gevolgen kunnen hebben. Desondanks blijven de instructies van het opperbevel der weermacht om de uiterste terughouding te betrachten van kracht". In andere rapporten wordt melding gemaakt van beschietingeh door Russische posten, opmarsch van Russische strijdkrachten, toeneming van het aantal divisies in West-Rusland, versterking van het luchtwapen aldaar enz., waardoor het opperbevel tot de conclusie was gekomen dat nog slechts ge sproken kan worden van een voorbereiding van Russische offensieve maatregelen op zeer groote schaal. Voorts was de overeengekomen gestalsterkte van de bezettingstroepen in de Oostzee-staten met een veelvoud overschreden. Ook aan de Roemeen^ sehe grens stonden bij den coup van Belgrado de Russen gereed "om in te grijpen, hetgeen slechts door de snelle Duitsche wapensuccessen werd ver hinderd. Tenslotte geeft het rapport een beeld van de buitengewone Russische troepenconcentraties aan de Westelijke grens, waar de strijdkrachten uit ge heel Europeesch-Rusland op een klein gedeelte na waren opgesteld. „Hieruit blijkt", aldus het rapport, „dat de Russische opmarsch steeds dichter bij de grens is gekomen. De verkenningsactiyiteit is op vallend toegenomen". Ook wordt melding gemaakt van bijna 2000 vliegtuigen die gestationneerd zijn op de Russische vliegvelden ten noorden van Pri- petmoerassen. ACTIVITEIT DER KOMINTERN. In een rapport van den minister van binnen- landsche zaken en den Reichsführer S.S. en chef van de Duitsche politie aan de regeering wordt de tegen Duitsehland en het nationaal socialisme ge richte ondermijnende werkzaamheid van de Sovjet Unie met documenten gestaafd. De hoop dat Rusland zich na het sluiten van het Duitsch- Russische pact van 1939 in overeenstemming met de bepalingen loyaal zou gedragen en 't gestook tegen Duitsehland zou staken, is ijdel geweest, al dus dit rapport. Integendeel, communistische on dermijning, pogingen tot sabotage en terreur en uiterste forceering van den militairen, economi- schen en politieken inlichtingendienst bleven on veranderlijk het doel der Sovjet-Russische macht hebbers. Slechts de methoden waren gewijzigd. In bijzonderheden behandelt het rapport den op bouw en de doelstelling van de Komintern, de nieuwe methoden van de onwettige ondermijnings werkzaamheden tegen Duitsehland en de door dit land bezette gebieden, de sabotage door de Kom intern en de Russische spionnage. In dit verband worden de methoden van de Gepeoe tegen emi granten van Duitsche nationaliteit met bijzonder kenmerkende voorbeelden beschreven. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd dat de Russische diplomatieke vertegenwoordigingen als centra van de economische, politieke en mili taire inlichtingendienst tegen Duitsehland dienst deden met het onmiskenbare doel den oorlog voor te bereiden. Na gewezen te hebben op de provoceerende grensincidenten, die sedert Februari van dit jaar steeds talrijker werden, verklaart dit rapport tot slot: „De geheele activiteit van de Sovjet Unie tegen het nationaal socïalisische Duischland toont met behulp van de voorbeelden, die uit den over vloed van materiaal gegrepen en afzonderlijk ge noemd zijn, in welken omvang onwettige onder mijning. sabotage, terreur en spionnage ter oor logsvoorbereiding op militair, economisch en po litiek gebied is gepleegd." RUSSISCHE INTRIGES IN ROEMENIë EN JOEGO SLAVIë. In een rapport van het ministerie van buiten landsche zaken over de propaganda en politieke agitatie van de Sovjetregeering wordt met om vangrijke bewijzen aangetoond dat Moskou in andere landen een grootscheepsche stook- en revo- lu tiepropaganda in nadrukkelijk anti-Duitschen zin heeft gevoerd en de oude gedachten van de wereldrevolutie ongewijzigd heeft nagestreefd, ook na het sluiten van de Duitsch-Russische vriendschapsovereenkomst. Het rapport citeert voorts vlugschriften, die in alle mogelijke landen van Europa werden ver spreid. uitlatingen van leidende figuren te Moskou en de voor het binnenland bestemde, steeds hefti ger oorlogs- en bewapeningspropaganda in de Sovjet Unie zelf. Ook heeft Moskou steeds ge poogd de bemiddelende rol van Duitsehland bij de bijlegging van territoriale geschillen tusschen Roe menië. Hongarije en Bulgarije te torpedeeren en de toetreding van de Balkanstaten tot het Drie- mogendhedenpact te verhinderen. Het hoogtepunt van de communistische actie 'vormde de poging tot opstand der extremistische legionnairs in Roe menië, die in aanzienlijke mate door bolsjewisti sche agenten en plaatselijke communistische lei ders is verwekt, naar ondubbelzinnig vaststaat. Ook in de houding van Moskou tegenover Joego Slavië blijken de Russische intriges duide lijk. De Russische pers en radio juichten den coup te Belgrado en de regeering-Simowitsi hartelijk toe. De geheele wereldpers wees destijds op de onvereenigbaarheïd vafi het Russisch-Joego Sla vische vriendschapspact met de Duitsch-Russische overeenkomsten. Een blijk van de samenwerking tusschen Rus land eenerzijds en Engeland en Amerika ander zijds is voorts het verbod van den volkscommis saris voor buitenlandsche handel, Mikojan, uit gevaardigd op 18 Maart j.l., tot doorvoer van oor logsmateriaal door Russisch gebied, hetgeen ken nelijk in de eerste plaats gericht was tegen Duitschlands aanvoer uit Oost-Azië. De betrekkingen tusschen Sovjet Rusland en En geland op politiek en' militair gebied werden steeds nauwer, zooals vooral ook blijkt uit de jongste be richten over de reis van ambassadeur Cripps naar Londen. Het rapport eindigt met de verklaring dat nog documentaire bewijzen voor onderhandelingen te Moskou en Washington met het oog op nauwer politiek contact aanwezig zijn. Volledige overeenstemming Engeland-Rusland. De Engelsche Berichtendienst publiceert een ver klaring van Tass dat volledige overeenstemming is bereikt tusschen de Sovjet-Unie en Engeland. Dit Britsche bericht acht men in politieke krin- gen te Berlijn in zooverre opmerkelijk daar Lon den reeds weinige uren na de proclamatie van den Führer de bevestiging van he tdaarin onthulde dubbele spel der bolsjewistische machthebbers door het officieele Russische persagentschap publicert. Churchill aan het woord. Technische en economische steun aan Rusland toegezegd. Het D.N.B. deelt mede: Minister-president Churchill heeft Zondagavond voor de Britsche Radio een toespraak gehou den, waarin hij o.a. verklaarde dat het conflict tus schen Duitsehland en Sovjet-Rusland hem niet heeft verrast en dat hij Stalin hierop reeds had voorbereid. Churchill was van meening dat niemand over de politiek van de Engelsche regeering in twij fel kan zijn, daar de Britsche regeering er naar streeft Hitier te vernietigen. Wie tegen Hitier strijdt, is derhalve Engeland's vriend, wie met hem strijdt Engeland's vijand. De Britsche regeering heeft derhalve besloten Sovjet-Rusland te hel pen, voor zoover het in haar macht ligt. In zijn radio-rede heeft de minister-president vol gens den Britschen Berichtendienst in verband met de belofte van Sovjet-Rusland hulp te verleenen o.m. nog verklaard: Engeland zal aan alle vrienden en bondgenooten in de wereld een oproeping rich ten om Sovjet-Rusland te steunen. Engeland heeft Sovjet-Rusland iedere technische en economische hulp aangeboden, die het gebruiken kan. Voorts beweerde de minister-president dat het voor Sovjet- Rusland bestaande gevaar ook een gevaar voor Engeland en de Vereenigde Staten is. Italiaansche consulaten in de Ver. Staten gesloten. Personeel moet voor 15 Juli het land verlaten. Naar de Associated Press meldt blijkens een D. N. B. bericht uit New York is Zater dag de sluiting van alle Italiaansche consulaten in de Ver. Staten bevolen. Het consulaire per soneel moet het land vóór 15 Juli verlaten. Naar de Associated Press verder meldt moeten voorts alle „agentschappen" en organisaties dei- fascistische regeering met uitzondering van de ambassade gesloten worden. Tezamen met de Italiaansche consulaten worden op grond van de nota van Zaterdag de volgende Italiaansche organisaties gesloten: het reisbureau, het valuta-instituut, Italokabel, de informatiebi bliotheek, het tabaksmonopolie, de commissie voor de wereldtentoonstelling, de leiding der Da Vinei tentoonstelling en het New Yorksche economische bureau. Stefani zoo gaat Associated Press voort is uitgezonderd, aangezien het niet. als agentschap van de Italiaansche regeering staat ingeschreven. Het geveclitsgebied ter zee. Waarschuwing aan de scheepvaart. Officieel wordt te Berlijn de volgende waarschu wing aan de koopvaardij gepubliceerd: Tengevolge van de oorlogsgebeurtenissen moeten voortdurend gevechtshandelingen verwacht worden in de twee zeegebieden, die hieronder omschreven worden. Ieder schip, dat .een dezer gebieden die daarmede tot operatiegebied zijn gewórden, be vaart, stelt zich bloot aan vernietiging door mijnen en andere oorlogsmiddelen. De Duitsche regeering waarschuwt daarom dringend tegen het bevaren dezer gebieden, die de volgende grenzen hebben: 1. In de Noordelijke IJszee, van dc Finsche Oost grens naar het Noorden binnen de Russische ter ritoriale wateren, tot kaap Nyemetski, vandaar het geheele zeegebied ten Oosten van den 32sten graad OX. 2. In de Zwarte Zee: de geheele Zwarte Zee met uitzondering van de volgende kustwateren: a. Van den Bosporus in Oostelijke richting langs de Zuidkust der Zwarte Zee een strook van tien zeemijl breed tot de Turksch-Russische grens bij Batoem. b. Van den Bosporus in Westelijke en Noordelijke richting een strook van tien zeemijl breed tot de Russisch-Roemeensche grens. In de Oostzee zijn, ter voorkoming van vijande lijke operaties tegen de Duitsche kust mijnen ge legd in de navolgende nader omschreven gebieden, met uitzondering van de driemijlszone langs de Zweedsche kust: 1. In het gebied tusschen de Aalands eilanden en de Duitsch-Litiausehe kust. in 't Noorden begrensd door 56 graden 22 minuten N.B., in het Zuiden door de verbindingslijn tusschen de volgende punten: vuurtoren Utoeaengen, 55 graden 30 minuten N.B., 18 graden O.L., Duitsche kust op 55 graden 30 mi nuten N.B. 2. In het gebied tusschen Bornholm en de Duit sche kust, begrensd door de verbindingslijnen vuur- I toren Sandkaas Odde, vuurtorens Rügenwalde en Due Odde, vuurtoren Funkenhagen. Onder de Duitsche kust blijft een strook ter breedte van vier zeemijlen, gerekend van de strand lijn, vrij voor de scheepvaart. Alle koopvaardijschepen worden gewaarschuwd I tegen het varen in deze gebieden. (DNB) In een tweede communiqué waarschuwt de rijks- regeering voor het varen in het gevaarlijke ge- bied van de Oostzee, dat de volgende grenzen heeft. Noordelijke grens: de Finsche kust tot 59 graden 54 minuten N.B., naar het Westen tot 20 graden 20 minuten. O.L. Westelijke grens: van 59 graden 54 minuten N.B. tot Bogskaeren (20 graden 22 minuten O.L.) en Landsort, verder naar het Zuiden lang de Zweed sche territoriale wateren tot aan den Zuidelijken purit van Oeland. Zuidelijke grens: de verbindingslijnen tusschen de volgende punten: vuurtoren Utlangen, 55 graden 30 minuten N.B., 18 graden O.L., De Duitsche kust op 55 graden 30 minuten N.B. Teneinde het scheepvaartverkeer naar Gottland en Gotaka Sandö mogelijk te maken, zullen twee doorgangen voor het Zweedsche scheepvaartverkeer worden opengelaten, die de volgende positie heb ben: Verkeer met Gotska Sandö: een strook ter breedte van 5 zeemijlen ten noorden en ten zuiden van de lijn LandsortKotska Sandö Norra (vaargeul heeft derhalve een breede van tien zeemijlen). Verkeer met Gottland: een strook-ter breedte van 5 zeemijlen ten Noorden en ten Zuiden van de lijn Sandsankan-Visby (vaargeul heeft dus een breedte van tien zeemijlen. Slowakije verbreekt de diplomatieke betrekkingen met Rusland. Gelijke maatregel van Bulgarije verwacht. De Slowaaksche republiek heeft Zondag de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet Unie verbroken. Naar Stefani uit Sofia meldt is het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Bulgarije en Sovjet-Rusland ieder oogenblik te verwachten. (DNB) Otadio '^toqtanmia De koolzaadvelden staan in prachtig goudgelen bloei. De kweeker en zijn helpers houden het gewas op „ontuig", o.a. luis, nauwlettend in het oog. (Foto Pax Holland) DINSDAG 24 JUNI 1341. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 3.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en Meditatie (voorbe reid door de Christ Radio-Slichting). 8.25 Gramofoonmu ziek. 9.153.25 Voor de huisvrouw. 11.00 Declamatie. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.25 Het kwartier van den arbeid, 12.40 Almanak 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Viool en piano. 1.30 Sprankelende middagklanken. 3.00 Orgelconcert. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Cyclus „Ons ge loof en ons werk" (voorbereid door het Vrijz. Pro!. Kerk- comité). 4.20 Dansmuziek (gr.pl.). 4.45 Voor de Jeugd. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Orkest Eloward. 6.00 Cyclus „Onze eigen taal". 6.15 Caba retprogramma. 6.45 Gevarieerd programma. 7 00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spie gel van den dag. 8.30 Omroeporkest en soliste. 9.30 Be richten, Engelsch. 9.45 Politiek weekpraatje (opn.) 10.00— 10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: „Economie news from Holland". HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten- 8.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. 11-00 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 12.00 Berich ten. 12.15 De Ramblers. 12 45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 Omroeporkest met pianointermezzo. 2.00 Gramofoonmuziek." 3.0# Pianovoordracht en gramo- foanmuziek. 3.30 Zonnestralen in ziekenzalen. 4.Of „Richard Strauss' Don Quichote. op. 35", causerie met gramofoonplaten. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Russisch orkest „Slawasolisten en gramofoonmuziek. 6.15 U hebt t gehad op de lagere school. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 De Jeugdsportclub. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Amusementsorkest. 7.45 Voor de werkende vrouw. 8.no B. N. O. Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 3 38 Radiotooneel. 9.10 Gramofoonmuziek 9 40 Voor den boer. 9,55 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz, Prot. Kerki comité). 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8