Groot Heerenhuis HEINZ RUHMANN Hit de Omstiekenj deGr@@t P.H.Borghouts AGENDA JbucyedijAe Stand J. M. Kroon Net Dagmeisje meisje v. d. en n. Te huur BOSCH EN HEIDE 8 CENT TE KOOP SERVEERWAGENS WOE NSDAG 25 JUNI 194T HÏXREE M'S D A G B E A D de komiek der komieken, komt Vrijdag in z'n allernieuwste lachfilm DE GEPROLONGEERDE ECHTGENOOT in Rembrandt, Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) INSTALLATIE VAN DEN HEER A. W. VAN DER BORGT. Als Commissaris van Politie te Haarlem. In ons vorig nummer zijn reeds de voornaam- ste bijzonderheden gepubliceerd van de installatie van den heer A. W. van der Burgt als Commis saris van Politie te Haarlem. Behalve door de reeds in ons vorig nummer genoemde autoriteiten werd de plechtigheid bijgewoond door de wet houders van Haarlem de heeren W. J. B. van Liemt, Mr. Dr. F. A. Bijvoet. Dr. Ch. A. Götte en A. van Driel; den gemeentesecretaris Mr. Th. A. Wesstra; vele hoofden van takken van dienst; vertegenwoordigers van het wapen der maréchaus see: den heer A. Hiemstra. Commissaris van Politie te Bloemendaal; door den Banheer van den Nationalen Jeugdstorm en functionarissen van de N.S.B., WA en S.S. Vrijwel het geheele politiecorps, met de drie hoofdinspecteurs, de heeren M. Woud, G. A. Draijer en A. F. Suurendonk aan het hoofd, was aanwezig. Op het commando „Geef acht!" van den heer Draijer stonden alle leden van het politiekorps stram in de houding, toen de nieuwe Commissaris door den Regeeringscommïssaris van Haarlem, den heer S. L. A. Plekker, en den waarn. Com missaris van Politie, den heer M. Woud, naar zijn zitplaats werd geleid. Even later arriveerde Mr. A. J. Backer. Commissaris der provincie Noord- Holland. Onmiddellijk daarna hield de heer Plek ker zijn installatierede, die door den heer Van der Burgt werd beantwoord. Beide redevoeringen werden in ons vorig nummer afgedrukt. De heer Plekker stelde vervolgens den nieuwen Commissaris aan de aanwezigen voor. De heer Plekker dankte allen voor de getoonde belang stelling Hij zei- er van overtuigd te zijn, dat de samenwerking tusschen den heer Van der Burgt en zijn politiecorps van een aangenamen aard zou zijn. „De nieuwe Commissaris komt hier niet als heerscher, mSar als dienaar van de Haarlemsche gemeenschap", aldus de heer Plekker. In het vervolg van zijn rede, waarvan wij Dins dag reeds het begin hebben opgenomen, zeide de heer v. d. Burgt: De vertegenwoordiging van het wapen der Mare chaussee heb ik met groot genoegen opgemerkt. Het is mij in de vele jaren van mijn ambtelijke bezig heid bij de gemeente-politie steeds een genoegen geweest naast de Marechaussee aan de verzekering van orde, rust en veiligheid der bevolking in de beste verstandhouding te mogen medewerken, en het zal mij een vreugde zijn, indien zich hier weder om een kameraadschappelijke verhouding mocht ontwikkelen. Ihre Anwesenheit meine Herrn Vertreter des Beauftragten des Reichskommissars für die besetzten niederlandische Gebiete und der deutschen Polizei freut mich. Ich betrachte gute Zusammenarbeit zwischen die deutsche und hollandische Autorl- taten als ausserst wichtig im Interesse der nieder- landischen Bevölkerung. Is in normale tijden de politie-taak reeds om vangrijk en meermalen niet gemakkelijk, het aan vaarden van de leiding over een politie-corps in een nieuwe grootere gemeente in een tijd, als waarin- wij thans leven, is moeilijk. T,e moeilijker omdat naast de normale verzorging van de politie taak, zich tal van nieuwe factoren in de samen leving doen gelden, waarmede de politie als van zelf in onmiddellijke aanraking komt en haar stelt voor nieuwe problemen. Doch hoe zwaarder de taak des te grooter zal ook de voldoening kunnen zijn, indien zou mogen blijken, dat ik als Commissaris van Politie dezer stad, het vertrouwen der geheele bevolking en de vriendschap in achting van het politie-corps zou mogen verwerven. Dat dit niet zoo eenvoudig is, daarvan ben ik mij bewust, doch ik treed de ge meente en haar politie-corps, welke ik niet heb gezocht, met eerlijkheid en bewust van mijn verplichtingen en verantwoordelijkheden tegemoet en ik stel mijn werkkracht geheel ter beschikking. Met geduld en begrip, doch waar noodig 'met kracht, neem ik mij voor de openbare orde en rust te verzekeren. Zal ik hierin eenigermate kunnen slagen, dan heb ik daarbij de onmisbare steun van het geheele politiecorps noodig. Het doet mij genoegen, dat zooveel leden van de Haarlemsche politie hier tegenwoordig zijn. Het toetreden toch van een nieuwe chef tot het corps is voor beide een belangrijk oogenblik. Laat ik u, de leden van het Haarlemsche politie-corps, moge me- dedeelen, dat ik geen gemakkelijke chef ben, in dien zin dat ik hooge eischen stel aan het gedrag, de houding en de dienstopvattingen van het geheele personeel van hoog tot laag. De dienst gaat bij mij voor alles. Verantwoordelijkheidsgevoel van- de hooger geplaatsten en voorbeeld door toewijding en leiding aan de lagere ambtenaren is onafwijsbaar noodzakelijk. Ik hoop hier gezonde verhoudingen aan te treffen, eerbied voor elkanders werk en op vattingen. Politiek hoort aan het politie-bureau niet thuis. Evenmin als negatie of achteruitstelling van wien ook. Respect gevoelen voor dien politie ambtenaar, die zich geheel inzet voor zijn werk. Minachting koester ik voor achterklap en voor het stelsel van „Dek je op je voorman". In het openbaar behoort de politie door houding en optreden de eer bied van de bevolking te winnen. Beleefdheid en hulpvaardigheid sieren de politie-mannen, kleinzie ligheid en vitterij maken het leven van de burgers onaangenaam. Wat ik voor alles vraag is ijver en opgewektheid. Wanneer de omstandigheden ook in het persoonlijk leven der ambtenaren dit noodza kelijk mochten maken, zal het door mij gewaar deerd worden indien een beroep op mijn hulp en steun zou worden gedaan. Bij behoorlijk en verant woord optreden stel ik mij voor u allen verantwoor delijk. Het politie-werk kan inderdaad tot een ge noegen worden ondanks de vele moeilijkheden en bezwaren, indien er een goede, vertrouwelijke doch gedisciplineerde geest heerscht. Reeds Goethe zeide, dat het in 's menschen aard ligt, het oude te beminnen. Ik hoop, dat het U niet al te moeilijk zal vallen zich aan de nieuwe leiding aan te passen en te gewennen. En ik hoop in dit corps, gelijk de waarnemend Inspecteur-Generaal der Nederlandsche politie het in zijn opdracht tot vorming van den Kameraadschapsbond der Neder landsche Politie heeft uitgedrukt, te kunnen bevor deren ware kameraadschap in volle vrijwillige en onbaatzuchtige overgave aan de superieuren en het volk. Indien wij tezamen daarin mochten slagen, dan zouden wij het gevoel mogen hebben voor de gemeenschap goed en nuttig werk te hebben ge daan. Daartoe, leden van het Haarlemsch politie- «orps. roep ik uw hulp en medewerking in. Ik heb gezegd. HET VERHUREN. Met hel verhuren van gemeubileerde kamers en huizen ging het tot voor korten tijd niet vlot. doch met de warmte kwam ook een groot aantal aanvra gen bij V.V.V. voor gemeubileerde kamers, huizen en pensions binnen. De prijzen die gemaakt worden loopen vrij sterk uiteen. Er zijn er die zeer goede prijzen hebben ge maakt, doch er zijn er ook, die roet "n zeer matig prijs je tevreden waren. Wat meer eenheid brengen in de prijzen is wel een uiterst moeilijke taak, doch misschien kan V.V.V. ook hieraan eens haar aan dacht wijden. ZWEMFEEST LEERLINGEN BUITENGEWOON L.O. A.s. Zondagmiddag één uur heeft in het Sportfond- senbad te Haarlem een afzwemfeest plaats voor de leerlingen van de scholen voor buitengewoon lager onderwijs. De gevorderden zullen voor hun diploma zwemmen de anderen, die het nog niet zoo ver heb ben gebracht, zullen toonen wat tot heden met het bun gegeven zwemonderwijs is bereikt. Lawntennis B- EN JUNIORENTOURNOOI TE HEEMSTEDE. Van 7 tot en met 13 Juli zullen op het Groenen- daal Tennispark te Heemstede open tenniswedstrij den plaats hebben. Het programma voor het B tournooi luidt: Heeren- en dames-enkelspel, heeren en dames-dubbelspel en gemengd dubbelsped. Verder een junioren-tournooi (voor juniorleden van den N.L.T.B.), nl. heeren- en dames-enkelspel. ZANDVOORT TOOSTO 30 !h hel) m'n oojen ui/gehelen... zegt Puntje. Gisteren heb ik de collec tie puntenvrije artikelen van De Groot gezien. Werkelijk, ik heb mijn oogen uitgekeken; zóóveel allercharmantste kraag jes, ceintuurs, vesten met rug, corsages, enz. als ze daar hebben. U kent toch de collectie van De Groot al?? GR. HOUTSTRAAT 98 HAARLEM - Tel. 16772 (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN Heemkunde op school. Bijzonderheden over de Ruïne van Brederode. Voor de leerlingen van de hoogste klassen van School F gaf de heer J. S. Visser van de Stich ting „Vrienden van oud-Santpoort" gisteren een interessante les over de Ruïne van Brederode. De heer Visser begon met den kinderen er op te wijzen, dat hij een andere meening had over het kasteel en zijn ouderdom dan gewoonlijk wordt verteld. Op grond van verschillende gegevens toonde hij aan, dat vóór 1200 geen menschen ge woond hadden op de plaats, waar de Ruïne ligt. Is het inderdaad waar, dat in 1221 een kasteel van Brederode door Graaf Lodewijk van Loon als echtgenoot van Ada van Holland was inge nomen en verwoest, dan zal dat kasteel op een andere plaats gezocht moeten worden, vermoe delijk op het oude „Terras", waar voor enkele jaren de nieuwe Katholieke kerk is gebouwd. De heer Visser kon aantoonen, dat aldaar een Sak- kische Gravenbureht had gelegen, die bewoond was van pl.m. 600 af tot pl.m. 1300. Mogelijk is na 1221 een steenen kasteel gebouwd op de plaats van de Ruïne, Hoé dat kasteel er toen heeft uit gezien is niet precies te bepalen, maar vol gens den heer Visser zijn er aanwijzingen, waaruit mag worden opgemaakt, dat die kasteelvorm toen een rondeel was met zoogenaamde,.Sale". Dat kasteel zou dan opnieuw zijn verwoest in 1351 door Gijsbrecht van Nijenrode als veldmaarschalk van den Hollandschen graaf Willem V. Na de overgave is het kasteel toen verbouwd volgens de nieuwste bouworde, zooals het zich nu nog vertoond. Het rondeel ging verloren en werd vervangen door een vierkanten plattegrond met op eiken hoek een wachttoren. Het binnenplein werd aanmerkelijk verkleind door den bouw aan twee zijden van de hooge verbindingsgebouwen als keuken, kapelzaal, ridderzaal, enz. Beziet men de gebruikte metselsteenen, dan komt de vorm het meest overeen met de vormen der steenen van de helft van de 14e eeuw. Na een uitlegging gedurende een vol uur, waar bij de kinderen vol belangstelling bleven, werd overgegaan tot de vertooning van een pracht- collectie lantaarnplaatjes, verduidelijkt door den onuitpuitelijken voorraad kennis, die den heer Vis ser zich langzamerhand over dit onderwerp heeft verzameld. Dat de kinderen van het goede niet te veel kregen bleek ten volle, toen met algemeene stemmen verzocht werd om de laatste plaatjes ■nog te willen vertoonen, hoewel de schooltijd reeds was afgeloopen. Met spanning zien de kinderen de excursie naar de Ruïne, die een dezer dagen onder leiding van den heer Visser gehouden zal worden, tegemoet. Makelaar in ONROERENDE GOEDEREN. KENAUSTRAAT 5 b Telef. 17130 J (Adv. Ingez. Med.) Rijwieldief aangehouden. Aan het hoofdbureau te Velsen is ingesloten een inwoner van De Bilt (U.), die zich op Donderdag 20 dezer schuldig 'heeft gemaakt aan diefstal van een rijwiel dat stond voor het bureau van uitgifte van persoonsbewijzen te Velsen. De verdachte had hier, zonder over geld te beschikken, een kosthuis gezocht, voorgevende dat hij was tewerkgesteld in IJmuiden. Al spoedig kon hij zijn leugens niet meer volhouden en werd de grond hem te warm onde: zijn voeten. Voorgevende, dat hij foto's en geld te De Bilt zou gaan halen, verliet hij Donderdag j.l. zijn kosthuis, nam een rijwiel weg en verkocht dit te Halfweg. Gebleken is, dat hij zich ook aan diefstal en verduistering heeft schuldig gemaakt te De Bilt en Utrecht. Blinde mist z'n geleidehond. Werd de hond afgeleid door ongewenschte vriendschapsbetuigingen? Den laatsten tijd kan men geregeld eenige blinde plaatsgenooten op straat zien loopen, geleid door een geleidehond. De trouwe, goed getrainde vier voeters brengen hun blinde bazen naar hun werk, naar den kapper, enz. Dank zij deze honden zijn de menschen veel zelfstandiger dan vroeger, zij vormen tezamen één geheel, het is alsof de blinde ziet met de oogen van den hond. Staat er een hekje in den weg, of staan er eenige menschen op het trottoir te pi'aten, de hond duwt zijn baas op zij, zoodat deze passeeren kan, zonder tegen hek of menschen te botsen. Moet de baas den rijweg oversteken, de hond zorgt er voro dat deze veilig aan den anderen kant komt. En nu mist een dezer blinden zijn hond, hetgeen voor den beti-okkene een groot verlies beteekent; hij is nu weer op andere hulp aangewezen. Het is een zwarte herdershond van het vrouwelijk ge slacht. Hun, die inlichtingen kunnen verschaffen wordt verzocht, zich tot een der politiebureaux in onze gemeente te wenden. Ons werd juist gisteren door een blinde er op gewezen, dat er menschen zijn die, geheel te goeder trouw, wel eens zijn hond „aanhaalden". Dat is natuurlijk verkeerd en het lijkt ons niet onmogelijk, dat de vei-miste hond door deze on gewenschte vriendsschapsbei-uigingen van het rechte spoor is afgedwaald. Voor de betrokken blinde is het te hopen, dat hij zijn trouwen kameraad spoedig weer terug krijgt. VELSEN Wijziging Winkelsluiting- verordening. Sluiting van slagerswinkels op Maan dagmiddag en van manufacturen-, mode en meubelzaken op Maan dagmorgen. De Slagerspatroonsvereeniging in Velsen en de hou ders van manufacturen-, mode- ,en meubelzaken in deze gemeente hebben verzocht met toepassing van artikel 6 der Winkelsluitingswet, S. 460, te willen be palen, dat de slagerswinkels en de winkels der laatst bedoelde categorie onderscheidenlijk des Maandags na 1 uur des namiddags en des Maandags vóór 1 uur des namiddags voor het publiek gesloten moeten zijn. Genoemd artikel, dat de mogelijkheid daartoe opent, heeft de strekking de gelegenheid te scheppen om, waar zulks plaatselijk noodig mocht blijken, een spe ciale sluitingsregeling te treffen voor alle of bepaalde groepen van winkels, in verband met de aan de on dernemers opgelegde verplichting om hun perso neel een halven dag per week vrijaf te geven, aldus schrijven B. en W. Blijkens de ingediende verzoeken achten de be trokken winkeliers een uniforme sluitingsregeling gewenscht, teneinde de moeilijkheden voor hen uit de evengenoemde besluiten voortvloeiende, zooveel mo gelijk te kunnen beperken. Reeds eerder werd door den raad een dergelijke re geling vastgesteld ten aanzien van de kappers- en bar biersondernemingen. Zooals uit de bij de verzoeken gevoegde stukken blijkt, heeft een belangrijke meerderheid der win keliers van elk der beide groepen haar instemming daarmede betuigd. De in de gemeente gevestigde slagers hebben zich allen voor de sluiting op Maan dagmiddag verklaard, terwijl van de groep der hou ders van manufacturen-, mode- en meubelzaken zich 41 belanghebbenden voor de sluiting op Maandagmor gen, 9 belanghebbenden voor een onderlinge regeling der sluiting op Maandagmorgen, 2 belanghebbenden voor een sluiting op Maandagmiddag en 1 belang hebbende voor een sluiting op Vrijdagmorgen heb ben verklaard. B. en W. stellen den raad voor, de be staande verordening op de winkelsluiting in verband met het vorenstaande te wijzigen en aan te vullen door vaststelling van het besluit, dat in concept bij de stukken is gevoegd en hen te machtigen, zulks ter bevordering eener spoedige goedkeuring van net be sluit door den Secretaris-Generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, de redactiewijzigingen van ondergeschikt belang, welke door dezen gewenscht woi-den geacht en het wezen van het besluit niet raken, daarin zelfstandig aan te brengen. Heden: WOENSDAG 25 JUNI. Luxor Theater: „De vrouw met den blauwvos". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Eva, uit het paradijs der vrouwen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De moord in Parkstraat 13", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Droommuziek", 2.30, 6.30 en 8.45 uur DONDERDAG 26 JUNI. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Heemstede: Raad 3 uur nam. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma Duym en Keur. Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begemann en Sneltjes. Kruisweg 30, Tel 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. (Onderstaande ts reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen.) De houding van Japan. TOKIO, 24 Juni (D.N.B.) De woordvoerder der Japansche regeering heeft vandaag de conferentie voor de buitenlandsche pers geopend met de verkla ring dat hij nog niets over het conflict tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie kon zeggen en geen commentaar kon leveren. Hij kon ook nog niet me- dedeelen of er een officleele Japansche verklaring gepubliceerd zou worden. Toen men hem vroeg of hij een interpretatie van het driemogendhedenverdrag in verband met den nieuwen toestand kon geven, antwoordde de woord voerder, dat het verdrag voor zichzelf spreekt. Ove rigens. zeide hij, zal Japan's houding weldra opgehel derd worden. De berichten over een Japansche be middeling in het conflict tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. die in Sjanghai de ronde deden, wees hij van de hand als zuivere geruchten. Alexandrië weer gebombardeerd. BERLIJN, 24 Juni. (D.N.B.) De Londensche Nieuwsdienst meldt dat Alexandrië Maandagochtend weer was blootgesteld aan een vijandelijken lucht aanval. Japansche vrouwen en kinderen verlaten Moskou. TOKIO 24 Juni (D. N. B.) De Japansche ambassade te Moskou heeft, volgens bij het depar tement van buitenlandsche zaken ontvangen be richten, besloten de vrouwen en kinderen van de daar wonende Japanners naar Japan t.emg te sturen. Bijeenkomst van het Japansche kabinet. TOKIO 24 Juni (D. N. B.) Onder voorzitter schap van den minister-president Konoje heeft het Japansche kabinet vandaag een vergadering ge houden, waaraan alle ministers deelnamen. De ministers van oorlog en buitenlandsche zaken spra ken over militaire en diplomatieke aangelegenhe den in verband met den nieuwen toestand in Europa, terwijl de minister van handel en de pre- sident van het bureau voor het ontwerpen van plannen de economische gevolgen van den nieu wen oorlog voor Japan behandelden. Een regee- ringsverklaring is na de vei-gadering niet gepubli ceerd. De pers leidt daaruit af dat de regeei'ing de vei-dere ontwikkeling voorloopig wil gadeslaan. Engelsche militaire missie naar de Sovjet Unie. NEW YORK 24 Juni (D. N. B.) Naar de „New-York Herald Tribune" uit Londen meldt overweegt de Britsche regeering, een militaire mis sie naar de Sovjet-Unie te zenden. Officieren en technisch personeel van leger, vloot en luchtmacht zouden aan deze missie worden toegevoegd. De Sovjet-ambassadeur, Maisky, heeft volgens het blad tegenover de Britsche regeering verklaard dat Stalin bereid is het aanbod van het zenden eener Britsche militaire missie aan te nemen. Overigens zou Stalin als tegenprestatie militaire en economische hulp aan de Britsche regeering be loofd hebben. Luistervergunningen. Wie hun aangifte moeten herhalen. 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. De luistervergun- ningen aan hen die een aangifteformulier hebben ingezonden, zijn thans alle verzonden. Houders van een radio-ontvangtoestel die vóór medio Mei j.l. daarvan aangifte hebben gedaan en nog geen luistervergunning hebben ontvangen, moeten opnieuw een aangifteformulier inzenden. Op de keerzijde daarvan moet de aanwijzing „Herhaalde aangiffe" worden gesteld. De aangifteformulieren, welke kosteloos aan alle postinrichtingen verkrijgbaar zijn, moeten na in vulling en onderteekening aldaar worden inge leverd. Oscar Mendlik 70 jaar. De kunstschilder Oscar Mendlik te Aerdenhout die Maandag zijn 70sten vei'jaardag vierde, mocht ook 's middags tijdens de receptie veel bewijzen van belangstelling ontvangen. Jhr. F. Teding van Berk hout overhandigde den jubilaris namens 200 vrien den uit Hongarije en Nederland een album Ami- corum. Het bestuur van het Genootschap „Kunst zij ons Doel" zond een bloemenhulde en kwam ook persoonlijk complimenleeren. Verder werden geluk- wenschen aangeboden door de directie van Teylers Stichting, den directeur van het Teylers Museum en den directeur van het Frans Hals Museum. Onge veer 150 personen kwamen den jai'ige de hand drukken. De burgemeester van Bloemendaal zond een schriftelijke felicitatie. Cricket HET 60-JARIG JUBILEUM VAN ROOD EN WIT. In aansluiting aan onze mededeelingen over het 60-jarig bestaan van de Haarlemsche Cricket-club Rood cn Wit, kunnen we melden dat zij a.s. Zondag haar 499sten wedstrijd in de eerste klasse zal spelen. De eerste wedstrijd werd gespeeld op Zon dag 12 Juli 1891 tegen Amstel's Cricketclub. De Haarlemmers verloren dezen wedstrijd. In totaal won Rood en Wit 221 maal en 46 maal met innings, verloren wex-den 179 wedstrijden en 18 met innings. Onbeslist bleven 34 wedstrijden. L. van der Wilk zeventig jaar. Oud-directeur der Haarlemsche Schoolvereeniging. L. van der Wilk. (Foto H. Sanders). De heer L. van der Wilk, oud-directeur van de Haar lemsche Schoolyereeniging, wordt heden zeventig jaar en naar aanleiding van dit feit heeft een oud-leerling eenige herinneringen aan zijn schooltijd neergepend, die wij hieronder laten volgen: Het is een stille avond, geen ritseling van bladeren boven mijn hoofd, geen rimpeling in 't water voor mij. De natuur ligt te droomen in zoelte en schemering en langzaam, meer dan vijf en twintig jaren, dwalen mijn gedachten terug. Dat is een jongemenschenle=ftijd. Maar al wat in die veelbewogen jaren gebeurd is, ver zinkt in 't niet en 't is plotseling of ik het verleden zoo de hand kan reiken. Ik ben weer in het gezellige lokaal van het school gebouw in de Jacobijnestraat. Wij zitten muisstil, want meneer van der Wilk reciteert. Plechtig en sterk klin ken de schoone volzinnen uit den Gijsbrecht en wij luisteren in gespannen aandacht Voordragen, vertellen en voorlezen, dat kon Van der Wilk voortreffelijk. Hij wist zijn leerlingen te boeien en hij verstond de kunst zijn taalgevoeligheid, zijn fijne kunstzin en muzikaliteit op hen over te planten. Hij koesterde een onverzoenlijken haat tegen wat hij noemde „de schooldreun" Hij leerde ons hoe wij kleur en poëzie in de voordracht konden brengen. Voor de muziek trokken we een paar maal in de week naar het gymnastieklokaal. Daar ging hij aan de piano zitten, wij schaarden ons in een halven kring om hem heen en dan daverde de zaal van de frissche Vaderlandsche liedjes als „Wakk're jongens Holland's trots" en „Het lied van den stormwind". Hoogtepunten van 't jaar waren vooral zijn verjaardag, de dag van het kersen- feest en vooral de dagen van de tentoonstelling. Want onder de uitnemende leiding van mej Fleck maakten we rietwerk, voorwerpen van karton, een paar malen een poppenhuis, een reliëf in klei van 't eiland Java en eens in 1913, een prachtig gedenkboek. Aan 't eind van ieder jaar werden die werkstukken geëxposeerd en dat waren gebeurtenissen, waar ik nog met innig plezier aan terugdenk. Dit alles wil echter geenszins zeggen dat onze school jaren gemakkelijk geweest zijn. Wij hebben hard moe ten blokken, want Van der Wilk was veeleischend voor zichzelf, maar ook voor zijn leerlingen. Hij heeft ons echter meer geleerd dan talen, rekenen en schrijven, want hij gaf ons vóór alles les in levenskunst en hij leerde ons hoofd en handen gebruiken! En daar kun je mee door 't leven. Ongeveer twaalf jaar geleden legde Van der Wilk zijn directeurschap neer. Hij vertrok naar Indië, maakte vele studiereizen door den Archipel en vestigde zich ten slotte op Bali In Indië heeft hij eer schat van folkloristische gegevens verzameld en prach tige foto's gemaakt, die hij thans bezig is te ordenen Ongetwijfeld zal de heer Van der Wilk, die thans ln Zandvoort woont, heden ondervinden, dat zijn leer lingen hem ondanks zijn lange afwezigheid, niet ver geten hebben. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 25 OP 26 JUNI 1941 van 22.06 tot 5.19 Maan op 26 Juni op 7.15 Maan op 26 Juni onder 22.52 HAARLEM, 24 Juni 1941. Bevallen: 21 Juni: J. J M Witkamp—Hulseboa z„ 22 Juni: D Holtring—Ton d„ A M. Doodeheefve van Hartesveldt z.. 23 Juni: C M HoogakkerDel ker d., M 1 J. Leeners—Wiewei d-, M Bosma— W| nands z., M. H. M. Barnhoorn—van der Meij z.. D. van der Wielen—Dreijer z.t 24 Juni: A. M. van Ve nendaal—Batelaan d G Aarts—de Bruin d.. Discovan der Putten d„ H J Brauckmann—Rot kema d., C. P Visser—Quax z Overleden: 22 Juni J Stam 33 j Maerten vj Heemskerkstraat; L Smiths 54 j.. Molijnstraat; Juni: C. C. F. Duller 54 j.. Hazepaterslaan; J Broertjes—Breek, Berkenstraat 78 j., P E Bredée, j., Bosch en Vaartstraat; A. A. A. C. Langeveld, 1 tt d van C. L. Langeveld, Kamperlaan. nuidarts AFWEZIG. gevr. 8.30-5 uur. Wagenweg 104. Mevr. DE REEDE 2e Hasselaer- straat 4 (bij den Zijl weg) vraagt met 1 Augustus voor haar gezin van 2 personen een Mevr. FRANK, Lanckhorstlaan 22, H'stede, vr. voor 1 Aug. een NET MEISJE v. d. en n. goed k. w. en k. Aanm. 's av. na 7 uur. Z. g. g. onn. z. a. te melden. BANKETBAKKERIJ. JONGEN GEVRAAGD Jan van Goyenstraat 16, H'stede. Jongste Bediende gevr. (mann. op kantoor van klein bedrijf. Goed kunn. machine- schrijven. Eigenh. geschreven brieven no. 5717 bur. van dit blad Te huur in beschaafd milieu op netten stand voor dame of heer b. b. h. h. een ruime frissche zitslaapkamer met vaste waschtafel en kasten. Wilsonsplein 75 rd, boven rusth, Diaconessen. op len stand centrum: vrije ge» stoff. Ie etage m. aparten opgang, 3 gr. k. mod. keuken, do. badk., 2 balk. gr. zolder m. 2 k. Huur f 52.50 p. m. incl. pers. bel. water. Brieven no. 5716 bur. v. d. blad. Te huur gevraagd huis met tuin, omgeving Over- veen, Santpoort, huurprijs f 35 p. maand. Brieven v. d. Vlerk, J. Is- raelskade 95, Amsterdam-Z. en 10 ct. de M2. Nog enkele com plexen op de Veluwe te koop. Br. no. 5718 bur. van dit blad. Groote, goed onderhouden rOSTZEGELVERZAMELING te koop gevraagd van verzamelaar waarde tenminste f 5000. Brieven no. 5707 bur. van dit blad. (1 lh. huis) met 12 kamers, 8 vaste waschtafels, badk., keuken, bij keuken, kelder, fl. tuin met poort enz. Koopsom f 13.000. Inl. b. d. makelaar Henk Th. Fibbe, Nas- saustraat 14, te Haarlem. hebben wij weder aanvulling van onzen voorraad ontvangen. Onder meer een nieuw, smaakvol model, geheel blank, in vernis, met prac- tische uitschuif-blaadjes f 18.90 GROOTE HOUTSTRAAT 99 HAARLEM. Wij geven MIDZA-BONS. ZIEKENVERVOER deskundige bediening, Bill, tarieven. 1ste klas Auto's op elk gebied. Garage BOUCKAERT, Tel. 14903.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2