r Bij Solloem pl.m. 250 Britsche pantserwagens buitgemaakt. KORT NIEUWS WOENSDAG 25 JUNI 1941' H S X" R L" E M'S DA'GBE A D' Italiaansch weermachtsbericht. Stoutmoedige aanval in Oost-Afrika. ROME, 24 Juni (Stefani). In zijn weermachts bericht no. 384 maakt het Italiaanscne opperbevel het volgende bekend'. ,,In Noord-Afrika: Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen bombardeerden gisteren de versterkingen een concentratie gemechaniseerde strijdmiddelen de vesting Tobroek. Als gevolg van de zuiveringsactie op het slagveld van Solloem bedraagt het aantal En- gelsche pantserwagens dat in handen der troepen van de as gebleven is thans 249, waaronder zich twaalf in volmaakten toestand bevinden. In Oost-Afrika: op 22 Juni werd een stoutmoedige aanval ondernomen door de troepen die deel uitma ken van het garnizoen van Uolchefit onder bevel van kolonel Gonnella. Onze troepen drongen tot ver in de vijandelijke linies door en brachten den vijand zware verliezen toe, waarbij gevangenen werden gemaakt en kanonnen, wapens en munitie buitgemaakt. Bij deze actie hebben zich een afdee- ling Amhara's en een afdeeling Altipiano bijzon der onderscheiden. Drie Engelsche vliegtuigen heb ben gisteren een vlucht boven Syracuse gemaakt, waarbij het hospitaal van het Roode Kruis getrof fen en een vrouw gedood werd." Eden over de betrekkingen met de Sovjet-Unie. De taak van Sir Stafford Cripps. Het D. N. B. meldt: In het Britsche Lagerhuis is naar de Engelsche Berichtendienst meldt een debat gevoerd over den politieken toestand. Nadat minister-president Churchill in zijn inleiding ver klaard had dat hij hoopte nog in den loop van den zomer een oorlogsconferentie van het Imperium bijeen te kunnen roepen, heeft de minister van buitenlandsche zaken Eden gesproken over de be trekkingen tusscben Engeland en de Sovjet-Unie. Uitgaande van de bekende Britsche propaganda- stcllïng dat Duitschland naar de wereldheerschap pij streeft en ook de strijd tegen de Sovjet-Unie slechts een middel tot dit doel is, herinnerde Eden eraan dat reeds in 1933 Engeland met de Sovjet- regeering te Moskou was overeengekomen een ver klaring af te leggen, behelzende dat er geen be langenconflicten in de een of andere belangrijke kwestie van de internationale politiek tusschen beide mogendheden bestonden. De toentertijd vastgelegde richtlijnen gelden, zoo verklaarde Eden, thans meer dan ooit. Engeland heeft bij talrijke gelegenheden in het verleden de mogelijkheid van een samenwerking met de Sov jet-Unie ter tafel gebracht en mogelijke hinderpa len getracht uit den weg te ruimen. In dit verband bestreed Eden desondanks dat er eenigerlei overeenkomsten tusschen Engeland en de Sovjet- Unie betreffende den Balkan bestaan, doch beves tigde aan den anderen kant echter het reeds door Churchill verkondigde feit, dat de Britsche regee ring met het oog op z.g. aanvalsplannen van Duitschland zich met Moskou in verbinding had gesteld „voor het afwenden van het gevaar dat de Sovjet-Unie bedreigde". Eden persoonlijk heeft met .toestemming van den minister-president den Soviet ambassadeur te Londen aan de hand van inlichtingen op de hoogte gesteld en gewaarschuwd. Eden legde den nadruk op de rol die de Britsche ambassadeur Cripps bij de gedachtenwisseling*tus schen Moskou en Londen heeft gespeeld en ver klaarde: Sir Stafford Cripps heeft door zijn invloed en zijn voorbeeld aan de Sovjet-Unie het bestaan van den dringenden wensch der Britsche regee ring om tot een normaliseering der wederzijdsche betrekkingen te komen bewezen. Wanneer Cripps naar Moskou teruggekeert zal hij fungeeren als ad viseur en leider van de hulp die de Britsche regee ring bereid is thans aan de Sovjet-Unie te ver- leenen. Hierover wordt thans onderhandeld. De Sovjet regeering heeft door haar ambassadeur reeds toegestemd in het zenden van economische en militaire missies naar de Sovjet-Unie. LAGERHUIS KEURT CREDIET VAN 1 MILLIARD POND STERLING GOED Het Engelsche Lagerhuis heeft, naar Reuter meldt, na een kort debat een crediet van een mil liard pond sterling voor oorlogsdoeleinden goed gekeurd. De minister van financiën verklaarde dat dit crediet, naar zijn schatting, voldoende zal zijn voor de behoefte van drie maanden. Nieuw bewind in Litauen. Berichten omtrent het uitroepen van den autonomen staat echter niet te Berlijn bevestigd. f United Press meldt uit Berlijn: 1 Naar Litausche kringen te Berlijn verklaren, heeft de radiozender van Kaunas (Kowno) Maandagmorgen bekend gemaakt, dat de 1 Sovjet-autoriteiten zijn verdreven. Er is een contra-revolutionnaire regeering gevormd. die tot dusver reeds uit alle deelen van het land instemming heeft ontvangen. Toen de eerste berichten over den Duitschen aanval op de Sovjet Unie bekend werden gemaakt, kwamen leden van de Litausche kolonie te Berlijn voor het vroegere Litausche gezantschapsgebouw bijeen, waar gedurende de afgeloopen maanden het agentschap Tass was gevestigd. De Litausche vlag werd aan den vlaggemast geheschen en de verzamelde menigte zong Litausche volksliederen. Verscheidene honderden menschen waren bijeen en de demonstratie duurde een paar uur. De Duitsche politie sloeg een en ander welwillend gade en be moeide zich er in het geheel niet mede. Naar ver luidt heeft de vroegere Litausche gezant Skirpa dJe nog altijd te Berlijn vertoeft, zich ter beschik king van de Duitsche regeering gesteld. Volgens een bericht uit Stockholm, heeft men in Zweden Maandagmorgen om 10.25 uur Zweedsche tijd een radio-uitzending uit Litauen opgevangen, waarin Litauen tot een vrijen en onafhankelijker staat werd geproclameerd. Verder werd medege deeld. dat zoowel Kaunas als Wilna zich in handen der Litausche patriotten bevinden. Naar beweerd werd. is de laatste Litausche gezant te Berlijn Skirpa. tot Litausch staatshoofd gekozen. Van officieuze zijde te Berlijn wordt echter volgens het A.N.P. medegedeeld dat de in het buitenland verspreide berichten over de beweerde uitroeping van een autonomen Litauschen staat in Berlijnsche politieke kringen niet worden bevestigd. Deensche gezant keert uit Moskou terug. Instructie der Deensche regeering. Volgens een mededeeling van het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken heeft de Deensche regeering haar gezant in Moskou en het gezantschapspersoneel aldaar instructie gegeven naar Denemarken terug te keeren. (D. N. g.) Hardnekkige weerstand der Franschen in Syrië. Aanvallen in het gebied van Damascus tot staan gebracht. Het officieele bericht over den militairen toe stand in Syrië legt er den nadruk op dat de Fran- sche strijdkrachten haar tegenstand in alle secto ren van het front voortzetten. Aan de kust hebben Australische afdeelingen, om haar oostelijke flank te dekken, sedert verscheidene dagen aanvallen ondernomen bij Djezzin, die na verbitterde gevech ten van man tegen man door de Fransche troepen zijn afgeslagen. Hetzelfde lot ondergingen de Brit sche aanvallen op Merdsj-Ajoem. In het gebied van Damascus werden aanvallen van den vijand tot staan gebracht; In de Syrische woestijn hebben bij Palmyra for maties van het vreemdelingenlegioen, kameel- ruiters en het luchtwapen in verbitterde gevechten de van Irak uit oprukkende gemotoriseerde een heden van den vijand eveneens tot stand gebracht. Sterke Britsche troepen hebben Maandag een vooruitgeschoven Fransche stelling, ten Westen van Dziebel-Droes, aangevallen. Op 23 Juni heeft het Britsche luchtwapen ver schillende vliegvelden aangevallen en eenige toe stellen op den grond beschadigd."Bij de zich hierbij ontwikkelende luchtgevechten werden zes vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Fransche vliegtuigen keerden niet naar hun steunpunten terug. Door een nieuwen luchtaanval op Beiroet werd materieele schade aan woonhuizen aangericht. In den nacht van 22 op 23 Juni is tijdens een zee gevecht ter hoogte van Beiroet een Britsch oorlogs schip zwaar beschadigd. De verdediging der Halfayapas. De correspondent van United Press bij de Engel sche troepen in de West-Egyptische woestijn. Richard MacMillan, meldt: De hardnekkige verdediging van de Halfaya-pas door de Duitsche infanterie heeft bij de Engelsche soldaten het geloof gewekt dat de Duitschers over nieuwe troepen beschikken, namelijk de „Soldaten met een rantsoen van zeven dagen". Deze soldaten bezetten namelijk met hun machinegeweren stra tegisch belangrijke punten van de woestijn. Zij verschansen zich daar met hun wapens en een le vensmiddelenrantsoen voor zeven dagen en hebben het onveranderlijke bevel te strijden tot den laat- sten kogel. Ik heb zelf den strijd om de Halfaya-pas gade geslagen en ik heb gezien, hoe de verdedigers vier dagen lang zich met hun lichte en zware mitrail leurs en ook met luchtdoelgeschut den vijaPd van het lijf hielden. Nog des nachts ging het geblaf van dit geschut door over de in het maanlicht badende woestijn. Het geluid laat zich het beste vergelijken met het snel op elkander volgende geroffel van de oorlogstrommels van Centraal-Afrika. Ik zag, hoe de Tommies en de Indische soldaten, gesteund door een zeer hevig vuur der Britsche bat terijen. tegen de stoffige hellingen van de pas klau terden. Er hing een sluier van geelachtig woestijn zand, vermengd met de grauwzwarte rook der ont ploffende granaten. Het artillerievuur was zoo in tensief, dat de geheele helling een vlammenzee ge leek. De in den strijd aan de Noordwestelijke gren zen van Indië geoefende Indische soldaten waren bijzonder geschikt voor het beklimmen van de steile hellingen en zij maakten ook inderdaad voort gang. Maar het uiteindelijk succes bleef uit, want. in de ontoegankelijke hoeken van de op kloven gelij kende hellingen hielden afzonderlijke Duitsche sol daten in „eenmans-forten" den strijd vol. Toen de zon gedaald was en de avondschemering tezamen met de nog steeds boven de woestijn hangende stof wolken het slagveld in een purperen gloed hulde en toen tenslotte de sterrc-n verschenen, zng men uit de Duitsche stellingen kleurige lichtkogels on stijgen, waarmee de manschappen in de mitrail leurnesten te kennen gaven of het hun goed ging of dat zij hulp noodig hadden. Was dit laatste he. ge val dan trachtten de Duitschers onder dekking van de duisternis en door de pashoogte beselu-.rmd te gen de Engelsche artillerie, versterkingen aan man schappen en materiaal te zenden naar de punten waar dit noodig was. Tenslotte gelukte het hun in derdaad de geïsoleerde „forten", die in een slinge rende lijn langs de hellingen lagen, van nieuwe soldaten te voorzien, die met dezelfde hardnekkig heid als hun voorgangers den strijd voortzetten. Finsche schepen door Sovjet- vliegtuigen beschoten. Verbreking der diplomatieke betrekkingen nog niet bevestigd. Uit Helsinki meldt het D. N. B.: De rijks- berichténcentrale deelt mede dat Sovjet vliegtuigen opnieuw de grens hebben geschon den en dat Sovjetbatterijen Finsche schepen hebben beschoten. DE SOVJETLEGATIE IN HELSINKI. Van de Sovjetlegatie te Helsinki rollen zwaar- geladen vracht- en personenauto's weg. Het feit wórdt door het publiek druk besproken. Een be vestiging voor het eventueele verbreken der diplo matieke betrekkingen tusschen Finland en de Sov jet-Unie is echter niet ontvangen. Nederlandsche arbeiders in Duitschland. BERLIJN, 24 Juni (A.N.P.) Het Ned. Perskantoor meldt: De Duitsche minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat in Duitschland werkende buiten landsche arbeiders die door een bedrijfsongeval moch ten worden getroffen op grond van de bepalingen die voor Duitsche arbeiders gelden behandeld zullen wor den en schadevergoeding zullen krijgen. Verder is in overleg met het „Oberkommando der Wehrmacht" bepaald, dat lijken van buitenlandsche werklieden die in Duitschland tengevolge van een be drijfsongeval mochten zijn overleden volgens de be palingen die voor binnenlandsche arbeiders gelden naar hun oorspronkelijke woonplaats zullen worden vervoerd en aldaar ter aarde zullen worden besteld. De kosten worden uit rijksmiddelen voorgeschoten en zullen later door het bevoegde „Versorgungsamt" moe ten worden terugbetaald. Tedere nationaliteit wordt door een bijzonder „Versorgungsamt" behandeld Voor Nederlandsche arbeiders is evenals voor Belgi sche het „Versorgungsamt" te Aken bevoegd ver klaard. Voor ongevallen die voor 1 October 1940 ge schiedden kan geen vergoeding worden gegeven. Engelsche luchtaanvallen op Fransch-Belgisch grondgebied. Dertien Engelsche toestellen neergeschoten. BERLIJN, 24 Juni Britsche gevechtsvliegtui gen hebben vandaag tegen 20.40 uur, beschermd door sterke formaties jachtvliegtuigen getracht een aanval te doer op het Fransch-Belgische grensge bied in het gebied rondom Calais-Duinkerken. Ook deze aanval mislukte door den bliksemsnel in actie komenden Duitschen afweer. De vijand verloor in hevige luchtgevechten dertien vliegtuigen. Door neergeworpen bommen vielen alleen onder de burgerbevolking in de betreffende gebieden eenige slachtoffers. Een aantal Belgen en Franschen wer den gedood of gewond. (DNB) Roosevelt bereid de Sovjet-Unie export-licenties te verleenen. President weet echter niet wat voor export beschikbaar is. WASHINGTON. 25 Juni. (D.NB) In een perscon ferentie heeft president Roosevelt verklaard dat men de Sovjet-Unie zooveel mogelijk exportlicenties zal ver leenen. Evenwel kon de president nog niet overzien wat in de Ver. Staten voor export beschikbaar is. Overi gens heeft hij nog steeds geen berichten uit Moskou en weet hij dus niet of cn wat de Sovjetregeering wenscht. Zou er een verlanglijst in de Ver. Staten ontvangen worden, zoo vervolgde Roosevelt, dan is het altijd nog de vraag of wij spoedig kunnen leveren, aangezien wij ook bezig zijn met de bewapening voor Engeland en de Ver. Staten. Vele orders zijn nog niet uitgevoerd en kan de volgorde daarvan niet wijzigen ten na- deele van Engeland. De in de Ver Staten begonnen werfcampagne om Amerikaansche technische deskundi gen naar Engeland te sturen verdient allen steun, want de Britsche regeeVing heeft verzekerd dat deze technici niet gebruikt zulfen worden in den strijd en dat zij naar de Ver. Staten kunnen terugkeeren, indien zij daartoe wel gebruikt zouden worden. Het sturen van zulke technici, zoo meende Roosevelt, is niet in tegen spraak tot de bepalingen van de neutraliteitswet. Roose velt zeide te weten dat noch Canada noch Engeland van de Noord-Amerikanen een eed van trouw verlangt dat daarom elke Amerikaan het recht heeft tot het Engelsche leger toe te treden. De uit de 15de eeuw dateerende toren van YVoensel wordt gerestaureerd, waartoe het bouw werk in de steigers is gezet. (Foto Het Zuiden) Marquet over de ilieuwe ordening. Drie vormen der beschaving tegenover elkaar. BORDEAUX, 25 Juni (A.N.P.) De sociale orde ning staat aan den kant van de Duitsche legers. Wan neer de geweldige Duitsche onderneming niet ge lukt, zal Europa in een langdurige periode van poli tieke anarchie vervallen, zon verklaarde de vroegere minister van binnenlandsche zaken en thans burge meester van Bordeaux, Adrien Marquet, in een ver gadering. Na een overwinning van de kapitalist.isch- bolsjewistische coalitie zouden deze beide partners elkaar gaan bestrijden en zou hel bolsjewisme de overwinning behalen. Wanneer iedere Franschman, ondanks het ernstige oogenblik, slechts aan Frankrijk denkt, moet hij tusschen de Duitsch-Fransche toena dering en de dictatuur kiezen, welke het Russische marxisme hem zou opleggen. Onverstandigen, zoo vervolgde Marquet, verheu gen zich over den keer welken de oorlog genomen heeft. Zij hebben den diepen zin der bijzondere ge beurtenissen die zich voor onze oogen afspelen niet begrepen. Drie vormen der beschaving staan tegen over elkaar: 't kapitalistisch-parlementaire liberalisme dat door Engeland verdedigd wordt, het marxistische bolsjewisme van Stalin en het nationaal-socialisme, dat alle krachten van Duitschland in dezen strijd te werk heeft gesteld. Dit is geen oorlog meer zooals andere oorlogen. Dit is een burgeroorlog op inter nationaal terrein, waarvan de uitslag ons lot bepaalt. Het bolsjewisme bedreigt de geheele wereld. De strijd in Oost-Europa. Een analyse van de „Diplo". BERLIJN, 25 Juni (D.N.B.) In een analyse over den politieken toestand, welke ontstaan is op den derden dag sinds het uitbreken van de vijandelijk heden tusschen Duitschland en de Sovjet Unie, schrijft de „Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz" dat de handelingen en standpunten uit Italië, Roemenië, Slowakije, Bulgarije, Spanje, Ja pan enz. aantoonen dat het besluit van Adolf Hitler om thans met het bolsjewisme af te rekenen als een daad wordt gewaardeerd, waarmede alle naties, die zich vertegenwoordigers gevoelen van de avond- landsche beschaving zich spontaan solidair verklaren. In de oogen van Europa en van vele andere rijken en volken hebben Duitschland en zijn bondgenooten daarmede een nieuwe proef afgelegd voor de recht vaardigheid van hun aanspraak op het geven van leiding. Terzijde in dezen strijd, zoo vervolgt de „Diplo", alleen de Britsche wereld. Toch is het interessant dat het parool dat Churchill met zijn eerste verkla ring voor de onvoorwaardelijke ondersteuning van de Sovjet Unie gegeven heeft, in het geheel niet geestdriftig ontvangen is. De theorie dat de Duit sche oorlogsmachine zich in den strijd tegen de Sovjet Unie afbeult en daarmede het spel van Groot Brittannië vergemakkelijkt, wordt zoo goed als ner gens gehandhaafd. De „Diplo" bewijst ait met eenige persstemmen van toonaangevende Londensche bla den en vervolgt dan dat men in Londen ook vreest dat de oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet Unie de Amerikaansche openbare meening nadeelig kan beïnvloeden, vooral daar deze oorlog de positie van Japan in den Stillen Oceaan niet onbelangrijk versterkt. Dat deze zorgen niet geheel en al onge grond zijn. verheldert de „Diplo" aan de hand van de verklaring van Sumner Welles, waarin het ont breken van een Amerikaansche belofte over oor logsmateriaal aan de Sovjet Unie sterk opvalt. Ten slotte is ook treffend, zoo besluit de „Diplo", dat zuiver militair gezien niemand, ook in de Duitsch land vijandig gezinde landen, den Sovjets eenige kans geeft. De „Diplo" beroept zich daarbij op het Zweedsche blad „Dagens Nyheter" dat zoojuist ge schreven heeft: „De overwinning van de Duitsche wapens geldt overal als zeker. Het eenige waar de wereld zich thans nog het hoofd over breekt is de termijn binnen welke die overwinning behaald zal worden alsmede de gevolgen welke zullen ontstaan uit de verplettering van het bolsjewisme in het al gemeen en voor de voortzetting van den Europee- schen vrijheidsstrijd tegen Groot-Brittannië in het bijzonder". BLOKKEERING VOOR RUSSISCHE SALDI IN DE VER. STATEN OPGEHEVEN. WASHINGTON. 25 Juni. (DNB) Op verzoek van het departement van buitenlandsche zaken zijn de blokkeeringsbepalingen voor saldi van de Sovjet- Unie door den minister van financiën Morgenthau opgeheven. - Verhouding vrede-oorlog in de Ver. Staten 8—1. WASHINGTON, 25 Juni. (DNB) De republikein- sche afgevaardigde Fish had, zooals gemeld, ruim 100.000 kiezers van zijn kiesdistrict, onder wie ook de familie Roosevelt, verzocht hun meening weer te geven over een oorlogsverklaring aan Duitsch land. Volgens de tot dusver ontvangen 10.000 ant woorden bedraagt, naar United Press meldt, de ver houding vrede tot oorlog 8 tegen 1. Aanvankelijk had de verhouding vrede tot oorlog slechts zes tegen een gestaan, doch sinds het uitbreken van de vijan delijkheden tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie was de verhouding tot 8 tegen 1 gestegen. Luchtalarm te Helsinki. Vijftien Sovjet-vliegtuigen boven de stad. HELSINKI, 25 Juni. (DNB) Vanochtend te kwart over zeven werd het eerste groote alarm voor Hel sinki en omgeving gemaakt. Wat later naderden op groote hoogte 15 Sovjet-vliegtuigen uit westelijke richting, die over de stad vlogen. Finsche jagers en het afweergeschut traden krachtig op. Naar ver luidt, zijn twee der aanvallende vliegtuigen neer geschoten. Schade van beteekenis is niet aange richt. HAARLEMSCHE RECHTBANK 171 INBRAKEN. Twee thans gedetineerden in het Huis van Be waring te Haarlem (hun domicilie is te Utrecht) stonden terecht wegens diefstal met braak, gepleegd in twee verschillende nachten van dit jaar in de gemeente V*lsen. Bij de andere inbraak hadden zij zich een hoeveelheid sigaren en sigaretten toege- eigend. bij de andere ook sisaren en sigaretten en verder distributiebescheiden en een bedrag van f 175 uit een bureau. Beiden bekenden volmondig Ook alle andere in braken door hen te zamen en in vereeniging of door elk afzonderlijk gepleegd, tot een gezamenlijk aan tal van niet minder dan 171. hadden zij bekend. De Officier van Justitie deelde mede, dat ver dachten dus beiden voor verschillende Rechtban ken in ons land terecht zouden moe ten staan, maar spreker legde een cor respondentie met de Officieren van die Rechtban ken over. waaruit bleek, dat zij niet elk afzonderlijk een strafvervolging tegen de verdachten zouden instellen maar het goed vonden, dat de Haarlem- sche Rechtbank één straf voor alle zaken zou op leggen. De Officier wees er in zijn requisitoir verder op. dat deze verdachten geen beroepsmisdadigers of „zware klanten" zijn, daarvoor zijn zij bij hun ver schillende inbraken te naief-brutaal te werk ge gaan. Zij hadden het ook niet noodig in te breken, daar toch niemand in ons land behoeft te sterven van honger. Maar beiden en vooral de eerste verdachte waren om het zoo eens te zeggen „onder de charme van de inbraak". Toch zijn zij geroutineerde inbrekers en alles behalve ongevaar lijke en spr. eischte voor beiden 6 jaar gevangenis straf. De verdediger van den eersten verdachte, mr. A. Beets, noemde zijn cliënt een hoogst eigenaardig man, die het inbreken beschouwt als een aange name sport, een soort afleiding. Hij heeft mij toe vertrouwd. aldus pl., dat hij tegenover de inbraak staat als een jager tegenover de jacht: zoodra de jacht geopend is. voelt de jager den drang in zich, weer te gaan jagen. Hij leest gaarne, vooral populair-wetenschap- pelijke werken; zijn werkgevers waren steeds zeer tevreden over hem, hij was een goed vakman en in dienst deed hij steeds buitengewoon goed zijn plicht. De straf van 6 jaar achtte pl. hoog en hij vroeg zijn cliënt een zoodanige straf op te leggen, dat hij in de maatschappij na afloop van de straf nog wat presteeren kan en hem den steun der Reclas- seering mee te geven. Mr. J. Lieuwen, verdediger van den tweeden verdachte, vond de door den Officier gevraagde straf ook te hoog en vroeg voor zijn cliënt de meest mogelijke clementie. Öp de vraag van den President, of zij nog iets te zeggen hadden, vestigde de eerste verdachte er de aandacht op, dat hij zijn opvoeding had gehad in een Rijksopvoedingsgesticht en dat hij daar al vroeg met de misdaad vertrouwd was geraakt. De tweede verdachte noemde zich een oorlogsslacht offer; de hong^ahad hem tot de misdaad gedreven. Uitspraak Dinsdag 8 Juli, te 2 uur. KLEUTERONDERWIJS. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens van de .Gemengde Commissie" ter verkrijging van diploma's voor Voorbereidend Onderwijs (Kleuteronderwijs) slaagden voor Akte B. de dames M. Belle te Haarlem en M. van der Linde te Beverwijk, beiden leerlingen van den neutralen Apleidingscursus te Bloemendaal. Vergadering van de vakgroep tooneel. In Diligentia te 's-Gravenhage is Dinsdag een ver gadering gehouden van de vakgroep tooneel. on derdeel van het theatergilde in oprichting. Het. A. N. P. meldt hierover o.m.: De heer J. Koetsier Mul ler, leider van de vakgroep, wees op de tegenwer king. welke van zekere zijde nog wordt ondervon den, zooals steeds het geval is bij diep ingrijpende veranderingen in het maatschappelijke en cultureele lever.. Spr. zeide dit rustig te kunnen zeggen, omdat de situatie volkomen wordt begrepen zonder inner lijk verborgen gevoelentjes van wrok en revanche. Hij hoopt dat zij spoedig inzien dat zij op den ver keerden weg zijn, zoowel materieel als cultureel, en dan als echte collega's met geestdrift uit e-'gen beweging met de vakgroep samen willen werken. Het voorloopig bestuur van de tooneelgroep heeft reeds een ontwerp gemaakt van de verordening van spelers en speelsters en diegenen, die door hun be trekking dienend en leidend bij de tooneelspeellcunst zijn betrokken, zooals in de verordening luidt. Dat zijn behalve de tooneelspelers en speelsters, spel leiders (regisseurs), dramaturgen, directeuren, voor drachtskunstenaars en requisiteurs. inspecienten. souffleurs, belichtingsmeesters, tooneelmeesters, decorontwerpers, costuumontwerpers. leiders van décor-ateliers, leiders van costuumateliers en lei ders van het kapwerk. In artikel 15 is bepaald dat de leiding een mini mum salarisregeling ontwerpt. Voorts noemde de heer Koetsier Muller nog het collectieve arbeids contract. een uniforme verblijfkostenregeling, de zoogenaamde sejours. de vacantieregeling met be houd van salaris en den duur van de contracten (jaarcontract), een pensioenregeling, weduwen- en weez^nverzorging. plan voor een herstellingsoord voor tooneelspelers en een bedrijfsongevallen- en -'-validiteitsregeling. De heer F. Primo, hoofd van de afdeeling theater en dans van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten hield hierna een rede. Spr. zeide o.m. dat de heeren acteurs, die thans o zoo bang zijn zich aan politiek te branden, die zich zoo gaarne a-politiek noemen, vroeger als een willig instrument in de hand van politieke colleges zich tegen hun volk. tegen de kust en uiteindelijk tegen zichzelf hebben laten gebruiken. Het wordt tijd dat ze hun houding herzien. Inderdaad, wij doen aan politiek, aldus de heer Primo, maar onze politiek is eer. staatspolitiek en geen partijpolitiek. Het is mij een groote vreugde, aldus besloot (Je heer Primo, u te kunnen verzekeren dat het de partement van volksvoorlichting en kunsten, in de overtuiging dat gij met uw werk het welzijn van uw groep, van de kunst en van heel ons volk be oogt. u in uw arbeid steeds zal bijstaan en steunen.1 omdat wij trots alles, wat anderen ook mogen be weren, vasthouden aan ons beginsel: kunst is re- geeringszaak. Begrafenis Hélène Swarth. Dinsdagmiddag is op de begraafplaats „Heide- rust" te Worth-Rheden onder groote belangstelling het stoffelijk hulsel van de dichteres Hélène Swarth ter ruste gelegd. In de aula voerden eenige personen het woord. De eerste spreker was de heer J. Readingius. Spr. zei de, dat Hélène Swart een geestelijk leven heeft ge leefd. Haar hart klopte voor alles wat liefde was Zij heeft Nederland veel beloofd en dit op grootsche wijze in vervulling gebracht. Haar liederen leven in de harten van velen en zullen blijven leven. Ds Couvée van Rotterdam herinnerde er aan, dat haar liederen meer van smart spreken dan van treu ren, maar daarnaast waren er altijd ook woorden van troost in te vinden Spreker las een van hare gedichten voor Als laatste spreker trad mr. M. \V. G. van der Veur naar voren om Hélène Swarth te danken na mens vrienden die niet aanwezig konden zijn. Ook deze spreker las een passend gedicht van de over ledene voor. Ds. Couvée bad het „Onze Vader" waarna dr. Krans uit Arnhem namens de familie dank bracht voor de laatste eer aan de overledene bewezen. De Installatie van de Coöp. Grasdrogerij „IJselstein e.o." is door een feilen brand in de asch gelegd. Tijdens de St.-Jansprocessie te Laren (N.-H.) heeft een Ir.sliiiper uit perceel Melkweg 34 aldaar een portefeuille met een bedrag van f 1300 gestolen. De 21-jarige D B. uit 's-Gravenhage is bij het baden in zee door den stroom meegesleurd en dien tengevolge verdronken. Te Amsterdam is op 67-jarigen leeftijd overleden de heer A. J. Dingemans. JUBILEUM Donderdag 3 Juli zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer D. Luyten fitter bij het Gemeentelijk Gasbedrijf en verbonden aan de afdeeling Inspectie in dienst der gemeente Haarlem is getreden. NOORD-HOLLANDSCHE LEVENSYERZEKE- MAATSCHAPPIJ N.V. VAN 1891. In de vergadering van aandeelhouders werd door de Directie verslag uitgebracht over het 50e boek jaar. Nieuwe inschrijvingen 128.468 polissen (v. j. 131.093) met f 17.734.320 verzekerd bedrag (v. j. f 18.582.693). Netto vooruitgang 33.447 polissen (v. j. 25.21*) met f 4.073.359 verzekerd bedrag (v. j. f 3.501.104). Stand der portefeuille 458 321 polissen (v. j. 424.874) met f 63.843.802 verzekerd bedrag (v. j. f 59.770.443). De premie-reserve werd berekend volgens de netto- en Zillmermethode en nam toe van f 7.001.497 tot f 7.562.510. Gebruikte rente-voet 4 pet. en 3Vt pet. Saldo winst f 194.559.80 (v. j. f 112.199.01) te verdeelen als volgt: Toevoeging extra-reserve f 129.681.72 (v. j. f 92.537.11), Reserve voor belas tingen f 16.000. Dividend f 13.264 (v. j. f 9306), Tantièmes f 10.500 (v. j. f 8000) Bijstórting aandee- len f 25.000, Onverdeeld winstsaldo f 114.08 (v. j. f 2355.90). Dividend. Aandeelen le serie f 68. Aandeelen 2e en 3e serie f 48. FAILISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren geen faillissementen uitgesproken. Door homologatie van het accoord is geëindigd het faillissement van: J Wesselius, kantoorbediende, wo nende te Aalsmeer Curatrlcc mevr. Mr. L. M. I. L. van Taalingen Dols te Haarlem. Als advocaat werd heden door bovengenoemde Rechtbank beëedigd Mr. W. J M. ten Berge, wonende te Haarlem. Dinsdagmiddag is in de hal van het Stadhuis t« Haarlem de nieuwe Commissaris van Politie, de heer A. W. van der Burgt, geïnstalleerd. Van links naar rechts de heeren Van der Burgt, S. L. A. Plekker, regeeringscommissaris van Haarlem en M. Woud, hoofdinspecteur van den justitieelcn dienst. (Foto" A. Stevens) O^adio '«wpianuna DONDERDAG 26 JUNI 1911. "J HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kcrkcomlté). 8 25 Gramofoonmuziek 9.15—9.20 Voor de huisvrouw 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Gramofoon muzlek. 12.00 Celesta-ensemble. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Russisch orkest „Slawa" en solisten. 1.40 Gramofonmuzlek. 2.00 De Am- hemsche Orkestvereenlglng en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 3.20 Gramofoonmuzlek. 4.30 Cyclus „Muziekcentra ln het verleden" (met gramofoonplaten). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Orkest Eloward. 6.15 ..Afbraak en opbouw van Handel en Nijverheid: I. Het recht van staken", causerie. 6.30 Ensemble Bandl Balogh. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 De Ramblers. 7.43 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding". 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Omroepsymphonle-orkest. 9 00 Na beschouwing over den Pfltzner-cyclus. 9.10 Gramofoon muzlek. 9.30 Berichten. Engelsch. 9.45 Dansmuziek (gr.pl.). 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: „National features of the Netherlands". HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christ. Radlo-Stlchtlng). 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Ensemble Jack der Kindere nen gramofoonmuzlek. 12.00 Berichten. 12.15 Mu- nodi-ensemble. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. l.oo Omroeporkest cn de Romancers. 3.00 Orgel spel. 3.30 Vreugdestonden aan ziekensponden. 4.00 Gra mofoonmuzlek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Christ, lectuur (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 5.15 B N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Cello,, plano cn gramofoonmuzlek. 6.15 Gramofoonmuzlek. 6.45 Reportage. 7,00 B. N. O. Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7.45 „Ik was er zelf bij', causerie. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spie gel van den dag. 8.30 Concert voor de Duitsche Weer* macht. 9.40 Voor den boer. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.00 B; Nj Oi Nieuweberlphtsa, al uiting, -

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7