Haarlem's Dagblad De Duitsche luchtmacht boven het Oostelijk front. Op een troepen traject 17 treinen met en materiaal getroffen. Gunstig verloop der operaties tegen de Sovjetweermacht. Groote successen verwacht. So v j et-vliegtuigen boven Finland •J Substituut-officier van Justitie te Rotterdam. Mr. J. C. Donker uit Haarlem benoemd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het de- irtemcnt van justitie is benoemd tot substituut-officier justitie bij de arrondissements-rechtbank te Rot- rdam mr. J. C. Donker, thans ambtenaar van het ienbaar ministerie bij de kantongerechten in het ar- mdissement Haarlem. J. C. Donker, die in 1903 geboren werd, begon in loopbaan als waarnemend ambtenaar bij het Kan- ngerecht te Haarlem. Na een verblijf van 3 jaar al- er werd hij benoemd tot Ambtenaar van het O.M.. het Kantongerecht te Schiedam, dat evenwel twee r later werd opgeheven. Mr. Donker werd toen lar Rotterdam overgeplaatst, waar hij gedurende de ree jaren van zijn verblijf behalve Ambtenaar van !t O.M. bij het Kantongerecht ook als waarnemend [ficier van Justitie bij de Arr. Rechtbank fungeerde, en 17en Januari 1936 werd hij benoemd tot Ambte- »ar te Haarlem en is dus bijna oy2 jaar hier ter ede in fuctie geweest. uit del van buit dt. I) t J. i de den ezer /or- eeft ;aak het dat taar mg- M. M. rige liek •uik wee ge ren, iuw als en oeg de seft het 18e JAARGANG No. 17797 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon. Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 26 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. Vacautie-uitstapjes in Haarlem's omstreken. Neem zelf een twaalf uurtje mee! Het is te verwachten dat velen die anders naar elders okken dit jaar hun vacantie in eigen omgeving zullen lorbrengen. De landelijke vereeniging voor Vreem- •lingenverkcer heeft er trouwens voor gepleit het nu •ns dicht bij huis te zoeken, om daardoor niet alleen ;t spoorwegverkeer te ontlasten, maar bovendien om i moeilijkheden te ontgaan die men heeft met bon- in als van het eene hotel naar het andere getrokken ordt. Ook ..Haarlem's Bloei", de stichting die in cfcze om ving de belangen van het Vreemdelingenverkeer be- jrtigt, rekent er op, dat er dezen zomer veel Haar- mmers zullen zijn die hun vacantie zullen besteden m het vele interessante dat Haarlem en omgeving edt te bekijken, waarbij zij ongetwijfeld onder den druk zullen komen van het natuurschoon dat ook hier jlop te vinden is. De Haarlemmers kunnen vele dagen vullen met het aken van wandelingen, fietstochtjes en uitstapjes per am of autobus in deze omgeving. ,Haarlem's Bloei" geeft daarbij evenwel een goeden lad: neem een twaalfuurtje mee! Er is een tijd geweest dat de eigenaar van een café- istaurant of uitspanning menschcn die alleen een apje koffie of een glas limonade bestelden om daarbij t zelf meegenomen boterhammen op te eten, minder riendelijk aankeek. Maar nu, in den distributietijd, nu et ook voor hem moeilijk is steeds voor een behoorlijk evulde provisiekelder te zorgen, daar hij immers echts kleine hoeveelheden mag inslaan op verreke- Ing van de bonnen die hij later van zijn klanten krijgt, het anders. Een inval van een groep vacantie-men- hen stelt hem nu niet zelden voor moeilijkheden, want j is immers niet altijd in staat het verlangde eten middellijk op tafel te zetten ook al hebben de be- ellers de bonnen in hun hand. Haarlem's Bloei" heeft een kleine enquête gehouden ider de exploitanten van café-restaurants en uitspan- ngen in Haarlem's omgeving. Er waren alleen eenige irste klasse zaken die er de voorkeur aan geven dat bezoekers alles bestellen, maar de overigen gaven gemeen den wensch te kennen, dat de vacantie- angers zelf hun twaalfuurtje zouden meenemen. Dat wil natuurlijk weer niet zeggen dat iemand die 't een enkelen dag eens nalaat daarvoor te zorgen >en enkele gelegenheid zal vinden om zijn hongerige aag tevreden te stellen. Als er dien dag niet veel va- ïntiegangers zijn die in hetzelfde geval verkeeren zal et wel in orde komen. Anders is het evenwel en at geldt in het bijzonder van plaatsen waar soms zeer elen neerstrijken als er plotseling een stormloop p het buffet gedaan wordt, want daarop is de exploi- int nu niet ingesteld. Wie dus verstandig is en geen rifcico wil loopen zal oed doen zelf voor zijn boterham te zorgen. 10; Dokter van Spaarndam en zijn vrouw verdronken. Woensdagmiddag ongeveer vier uur zijn Dr. O. leggeler uit Spaarndam en zijn vrouw, toen zij in et Buiten-IJ wilden gaan baden, verongelukt. De olcter was met zijn vrouw van Spaarndam naar et Buiten-IJ geroeid en was voornemens daar te aan zwemmen, toen de roeiboot zonk. Hulp kwam elaas te laat. Beiden waren slechts 34 jaar oud. In verband met dit ongeluk brengt de Commis- iris van Politie te Haarlem nog eens speciaal nder de aandacht van het publiek, dat het in het elang van de veiligheid ten strengste verboden is, aar ter plaatse te baden of te zwemmen. Dr. Deggeler, die in Amsterdam gestudeerd heeft, fas eerst eenigen tijd werkzaam als assistent in et Ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem. Op November 1934 vestigde hij zich als opvolger van )r. W. B. Smit te Spaarndam, waar hij zich vele rienden verwierf. Hij was voorzitter van het Fitte Kruis aldaar en sinds kort ook voorzitter an het Haarlemscht Ziekenfonds. Uitreiking distributiebescheiden te Haarlem. VRIJDAG DE LETTERS V. EN W. Voor de uitreiking van de diverse distributie-beschei- >n is het Vrijdag de beurt aan de letters V. en W. ieuoeming bij de kantongerechten in het arrondissement Haarlem. Ir. G. W. F. van der Valk Bouman ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Bij besluit van den secretaris-generaal van het epartement van justitie is benoemd tot ambtenaar i het openbaar ministerie bij de kantongerechten het arrondissement Haarlem mr. G. W. F. van er Valk Bouman. thans ambtenaar van het open aar ministerie bij de kantongerechten in het arron- issement Amsterdam. Mr. v. d. Valk Bouman werd 10 Januari 1910 Winschoten geboren. Hij studeerde te Utrecht, raar hij het doctoraal examen in de Rechten af- •gde. In 1936 werd hij aangesteld als waar- emend ambtenaar van het O.M. bij het Kanton er echt te Haarlem, vertoefde hier tot April 1940 n vertrok toen naar Amsterdam waar hij was be- oemd tot ambtenaar van het O.M. bij de Kanton- erechten. De heer v. d. Valk Bouman, die te [eemstede woont is dus ruim een jaar in de hoofd- :ad werkzaam geweest, KIND TE WATER. Woensdagavond half acht geraakte een vijfjarig mgetje, toen hij op een schuit op het Zuider Buiten- taarne te Haarlem aan het spelen was. te water Dit -erd gelukkig gezien door den machine-bankwerker Wijers. Z.B Spaarne 144 rood. die het kind wist te rijpen, door zich gedeeltelijk in het water te begeven, oor leden van den Ongcvallendienst werd de kleine renkeling naar de ouderlijke woning gebracht, waar e huisdokter ontboden werd. Het kind heeft waar- rhijnlijk geen nadccligc gevolgen van het onverwachte ad gekregen HEDEN; 8 PAGINA'S Manschappen van een Duitschen stoottroep aan het Oostelijk front. (Telefoto Hoffmann-Stapf) Ook stations, vliegvelden en gemotoriseerde colonnes gebombardeerd. De afgeloopen Woensdag heeft aan het Duit sche luchtwapen, naar aan het DNB wordt ge meld, bij zijn acties aan het Oostelijk front belang rijke eischen gesteld. Behalve talrijke aanvallen op vliegvelden in het centrum van het vijandelijke ge bied werden opnieuw talrijke vliegtuigen op den grond vernield en in luchtgevechten neergescho ten. De Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ove rigens overdag zoowel als des nachts spoorlijnen gebombardeerd, die hierdoor verscheidene malen werden verbroken. Gemotoriseerde en gemengde colonnes, alsmede concentraties van pantserwagens en benzineopslagplaatsen werden met voltreffers bestookt. Stations en de daarbij behoorende ge bouwen en loodsen raakten in brand en boden een beeld van ontzaglijke vernielingen. Ook transport treinen werden zoo doeltrelend met bommen be stookt dat de locomotieven ontspoorden, de wagons kantelden en deels totaal uitbrandden. Ook de aan vallen op stellingen luchtdoelgeschut en batte rijen waren, ondanks de vrij hevige afweer, zeer succesvol. Overal waar formaties Duitsche duik bommenwerpers tegen de vijandelijke afwecrstel- lingen in actie kwamen, werd de vijand tot zwijgen gebracht en de batterijstellingen totaal vernield. Het systematische vernietigingswerk van het Duitsche luchtwapen tegen het Sovjetluehtwapen en tegen de Sovjetcolonnes beteekende opnieuw een aanzien lijke steun voor de troepen te land bij hun snel optreden en bij het breken van den tegenstand vai. het Sovjet leger. Voorts meldt het DNB: Op den derden ge vechtsdag aan het Oostelijke front zijn weer zware aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen gericht op spoorlijnen en rollend materiaal van den vijand. Op één traject wer den 17 treinen getroffen en voor een deel in De Nederlandsclie Werk gemeenschap. Dr. Verviers tot ƒ750.boete veroordeeld. 's-GRAVENHAGE. 26 Juni. De Haagsche kan tonrechter Mr. Bijdendijk heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak van dr. E. G. H. Verviers, wonen- te Oisterwijk, voorzitter van de Nederlandsche Werkgemeenschap. Hij was gedagvaard ter zake dat hij zonder vergunning een openbare geldinzameling heeft gehouden door middel van een van de Neder landsche werkgemeenschap uitgaande circulaire, waarin mededeeling werd gedaan van het plan om op het landgoed „De Scheepstal" invalidenhuizen te bou wen, die den vorm zouden krijgen van gezinshoe- en. De verdachte heeft om. betoogd, dat de Ne derlandsche Werkgemeenschap gecnerlei doeleinden van algemeen belang of liefdadigheid nastreefde en dat haar doel alleen gericht was op verzorging van particuliere belangen, gelijk het helpen van oorlogs invaliden aan werk. De kantonrechter overwoog echter, dat dit verweer niet opgaat, daar de voorzitter der Nederlandsche Werkgemeenschap ongeacht het doel door de Werkgemeenschap beoogd, zich door de wijze waar op de Nederlandsche Werkgemeenschap zich tot de ingezetenen heeft gewend aan een strafbaar feit naar het bepaalde in art. 1 der verordening van den Rijks commissaris no. 109 van 1940 betreffende het hou den van openbare geld- en goedereninzamelingcn, heeft schuldig gemaakt. In die verordening zijn inzame lingen van welken aard en onversehillg voor welk doel verboden, zoodat het doel dat de Nederlandsche Werkgemeenschap volgens de verklaringen van ver dachte zou beoogen. hem zeker niet zou kunnen be vrijden. Bovendien is het verweer van verdachte nog in strijd met den inhoud der circulaire, waaruit duide lijk het liefdadig karakter der Werkgemeenschap bleek. Wel heeft dr. Hermanides ter terechtzitting verklaard, dat de Duitsche autoriteiten hem, toen de verordening was afgekondigd, hebben verklaard dat de Nederlandsche Werkgemeenschap haar gang kon blijven gaan. Wat hier ook van zij aldus de kantonrechter de Nederlandsche rechter heeft de verordening zelfstandig toe te passen. Wat de strafmaat aangaat heeft de kantonrechter overwogen, dat de Nederlandsche Werkgemeen schap in haar vroegere gedaante thans heeft opgehou den te bestaan, op grond waarvan hij termen aan wezig achtte een geldboete op te leggen. (Geëischt was een maand hechtenis). Dr. Verviers werd mits dien veroordeeld tot een geldboete van 750 gulden, subsidiair twee maanden hechtenis. (A.N.P.) brand geworpen. Al deze treinen waren vol troepen en voertuigen. Een groot aantal loco motieven werd met bommen vernield, o.m. 17 door één luchtvloot. Vaak werden rails en open trajecten, maar ook heele stations met alle aanwezige installaties vernield. Eén enkele Duitsche luchtvloot heeft Dins dag 81 Sovjet-pantserwagens vernietigd. Op 24 Juni verraste een formatie gevechts vliegtuigen zes lange treinen, die, geladen met be langrijk oorlogsmateriaal, in het Zuidoosten der Sovjet-Urne gereed stonden om te vertrekken. Het station werd in een, grooten puinhoop herschapen, In scheervlucht vielen de Duitsche vliegtuigen drie treinen aan, waarvan de locomotieven onder stoom stonden. Een vernietigende aanval met bommen, kanon- en mitrailleurvuur brak boven de daken der wagens los. De lucht dreunde van de ontplof fingen der bommen en het geknetter der schoten. Honderden Sovjetsoldaten sprongen in groote wanorde uit de goederenwagons. De volgende aan val was gericht op de drie andere treinen. Weer vlogen dc bommen omlaag. Zij troffen locomo tieven, wagons en rails. De spoorrails kronkelden zich als slangen omhoog. Zware goederenwagons werden opzij geslingerd. Stukken hout en metaal vlogen in den grauwen rook der ontploffingen als kaf in het rond en werden door nieuwe bommen die neervielen, weer de lucht ingeslingerd. Het vuur greep met een geweldige snelheid om zich heen en sprong op drie groote bij het station liggende tanks over. Nog lang op den terugtocht waren de rook wolken die zich aan den horizon vertoonden, voor de Duitsche troepen het bewijs van een volledig succes. Aan het Roemeensche front. Het hoofdkwartier van het Roemeensche front maakt, volgens Stefani bekend, dat de operaties le land in de eerste drie dagen zich ontwikkeld hebben volgens de tevoren opgestelde plannen. Eenige pogingen tot tegenactie van den kant van den vijand werden afgeslagen. De vijandelijke luchtmacht heeft Dinsdag hevig Constantza gebom bardeerd evenals Soelina en Galatz, terwijl zij eenige bommen wierp op Tulcea, Braila en Jassy De gevolgen waren zonder belang. Onze luchtmacht aldus het communiqué verder bombardeerde belangrijke militaire doelen en verkreeg overal op merkelijke resultaten. De Duitsche en Roemeensche luchtmacht heeft in den loop van deze drie dagen een verpletterende meerderheid getoond tegenover de vijandelijke luchtmacht. In totaal werden 400 vijandelijke vliegtuigen vernield. Van dit totaal werden 30 Sovjettoestellen neergehaald door de Roemeensche luchtmacht en het afweergeschut, 40 zijn vernield op den grond door Roemeensche vliegtuigen. De Roemeensche luchtmacht heeft in totaal 12 toestellen verloren. Duitsch weermachtsbericht: Bommen op het havengebied van Liverpool. UIT HET FüHRER-HOOFDKWARTIER 25 Juni (DNB) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: ,.In het Oosten nemen de gevechten van het leger, van het luchtwapen en van de ma rine tegen de Sovjet-weermacht een zoo gun stig verloop dat er groote successen te ver wachten zijn. In het zeegebied om Engeland vernietigden ge vechtsvliegtuigen twee vrachtschepen met tezamen 11.000 b.r.t. welk deel uitmaakten van krachtig beschermde convooien voor de Britsche oostkust. Voorts plaatsten zij bomtreffers van zwaar kaliber op twee andere groote koopvaardijschepen. In den afgeloopen nacht bombardeerde het luchtwapen met goed resultaat belangrijke militaire inrichtin gen in het havengebied van Liverpool. Bomvol- treffers in docks, ravitailleeringsbedrijven en op- slaagplaatsen verwekten groote branden. Andere luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aan de Tyne en de monding van de Theems alsmede op vliegvelden in Zuid-Oost Engeland. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookte in den nacht van 24 op 25 Juni de Britsche vlootbasis Haifa met bommen van allerlei kaliber. Bij een aanval van Britsche gevechtsvlieg tuigen onder krachtige bescherming van jagers op het bezette gebied werden gisteren in de avond uren dertien Britsche vliegtuigen in luchtgevechten en twee door luchtdoelartillerie neergeschoten. Rantsoeneering van gas en electriciteit. Veel Haarlemmers krijgen geld van de gemeente terug. In het begin van Mei 1940 hebben de electrici- teits- en gasbedrijven in ons land de gebruikers tot een vrijwillige rantsoeneering aangespoord, omdat het gcwenscht was op die bedrijven zuinig te zijn met de steenkolen. Onmiddellijk is toen door het gemeentebestuur van Haarlem medegedeeld, dat gebruikers van vastrecht als zij in het komende jaar zooveel op gas of electriciteit zouden besparen dat gewoon tarief voor hen voordeeliger zou zijn uitgekomen, zij het te veel betaalde zouden terug ontvangen. Dit is gedaan om te voorkomen, dat velen het vastrecht zouden opzeggen uit vrees dat dit, ten gevolge van de bezuiniging, voor hen onvoordee- liger zou blijken. Nu op 1 Januari 1941 de gedwongen rantsoenee ring van gas en electriciteit is ingegaan kreeg deze toezegging natuurlijk nog meer beteekenis. Het jaar is intusschen verstreken. De Incasso- dienst heeft het eenigen tijd zeer druk gehad om de rekeningen der gas- en electriciteitsgebruikers (dat zijn er omstreeks 40.000) te bekijken om uit te maken wie voor terugbetaling in aanmerking moest komen. Dit omvangrijke werk is nog niet afgeloopen. Velen zijn dezer dagen verblijd met de mede deeling, dat zij een zeker bedrag (soms was het slechts een bedragje.') van de gemeente terug kregen. Er zijn winkeliers die een vrij groot bedrag terug krijgen. Voor particulieren bepaalt enkele uit zonderingen daargelaten het verschil zich meestal tot eenige dubbeltjes. De verplichte rantsoeneering van gas en electri- citiet heeft den Incassodienst te Haarlem natuurlijk ook veel werk bezorgd. Er kwamen niet minder dan 20.000 aanvragen in voor een verhpoging van het rantsoen. In alle gevallen waarin de richtlijnen uit Den Haag dit toelieten is aan de verzoeken vol daan. De richtlijnen zijn zoo practisch en billijk mogelijk toegepast, tvaardoor liet mogelijk was het doel van de rantsoeneering te bereiken en toch niet te veel ongemakken aan de burgerij op te leggen. Aanvankelijk moesten nog al wat boetèn opge legd worden, maar in veel van die gevallen bleek, dat de menschen die te veel gebruikt hadden aan spraak konden doen gelden op een verhoogd rant soen. Dit werd dan alsnog aangevraagd en toege staan. Nu heeft zich zoo verzekerde men ons de nieuwe toestand „gezet", zoodat nu weinig overschijdingen van de rantsoenen meer voorkomen. Het aantal boeten dat opgelegd wordt is dan ook zeer sterk verminderd. Het is tot nu toe niet noodig gebleken, det een gebruiker van gas of electriciteit werd afgesneden. Wel zijn er eenige vrij gevoelige boeten opgelegd moeten worden om eenige gebruikers die zich, zonder dat daarvoor gronden van excuus waren aan te voeren, aan een sterke overschrijding van het rantsoen hadden schuldig gemaakt, aan het verstand te brengen dat zij voortaan zuiniger moe ten zijn. Dat is beter dan achter het \uur up ccn zomcrschcn dag. Do bakkers hebben er hun koksmuts bij opgezet als speciale attractie van de Avond-vierdaagsche. die in Utrecht deze week onder groote belangstelling wordt geloopen. (Pax-Holland) Duitschland. Dc burgerbevolking leed eenige ver liezen aan dooden en gewonden. Er ontstond geen schade aan inrichtingen van militairen aard of inrichtingen welke van belang zijn voor de oorlog voering. Nachtjagers en marine-artillerie schoten drie Britsche vliegtuigen omlaag. Britsche vliegtuigen lieten vannacht brisant- en brandbommen vallen in West- en Noord-West- Af zonderljjke Sovjetvliegtuigen bombardeerden woonwijken der steden Memel en Koningsbergen. De aanvallen maakten overwegend slachtoffers onder krijgsgevangenen. Verscheidene gebouwen werden verwoest of beschadigd". Helsinki en andere steden gebombardeerd Het D N B verneemt uit Helsinki: Sovjet-vlieg tuigen hebben Woensdag viermaal aanvallen op Hel sinki gedaan Om kwart over 12 werd voor de laatste maal weer het signaal „alles veilig" gegeven. Bij den eersten aanval vlogen negen, bij den tweeden dertien' Sovjet-vliegtuigen boven de stad. Het derda alarm werd gegeven om kwart over 10. Er ver schenen weer Sovjet-bommenwerpers en verken ningsvliegtuigen boven Helsinki, die terstond onder krachtig afweervuur genomen werden en door jacht vliegtuigen werden aangevallen. Thans werden ook bommen geworpen ln het Noorden der stad. Volgens berichten uit de provincie zijn daar even eens in den loop van den ochtend Sovjet-Formaties in Ceitraal-, Noord-, West- en Zuid-Finland versche nen Er werden talrijke bommen geworpen op niet- militaire doelen. Naar verder bekend wordt strekten zich de Sovjet-vluchten van gisterochtend tot bijna alle groote Finsche steden uit. Een officieele be vestiging over de aangerichte schade en verliezen aan menschenlevens is nog niet beschikbaar. Naar thans bevestigd wordt, zijn acht Sovjet-vliegtuigen omlaag geschoten. De volgende steden zijn gisterochtend, naar nader officieel is medegedeeld, door het Sovjetluehtwapen aangevallen: De stad Jönsuu met 15 vliegtuigen om 11 uur 10 en met 3 vliegtuigen om 12 uur 30. Er werden talrijke bommen neergeworpen. Een burger werd ge dood, verscheidene gewond. Er brak een brand uit. Voorts werd om 11 uur 32 door 3 vliegtuigen de stad Rovaniemi aangevallen, waar eenige branden ont stonden. Verder zijn gebombardeerd Mikkeli, Kemijar- vi, Jeroinen en Nokia bij Tampere, waar een burger werd gedood. In den loop van den dag werden tot 15 uur 20 Russische vliegtuigen neergeschoten. Eén ma chine kwam onbeschadigd ln Finsch bezit. In aanvulling op het bovenstaande is gisteravond om 10.000 uur te Helsinki oen nieuw officieel commu niqué gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat vier Sovjet vliegtuigen Woensdagmorgen om 7.15 uur de baai van Pyferlanti hebben gebombardeerd, zonder schade aan te richten. Verder werd om 10.50 Kotka door twintig bommenwerpers bestooket, waarbij branden werden veroorzaakt. Het bombardement op deze stad werd des namiddags door twaalf bommenwerpers herhaald. Zij veroorzaakten groote materieele schade Om 8.00 uur werden in de nabijheid van Poorvo enkele bom men neergeworpen. Tegelijkertijd werden Borsby en Loviisa gebombardeerd, waarbij een ziekenhuis door een brandbom werd getroffen Het vuur werd echter in de kiem gesmoord. In de nabijheid van het pacht- gebied van Hangö was de activiteit in de lucht van Sovjet vliegtuigen levendig. Twintig Sovjet torpedo jagers beschoten de in de nabijheid liggende eilanden. De Sovjets hebben eveneens Finsch gebied beschoten. Van de vliegtuigen, die tot 18.00 uur boven Finsch gebied verschenen, werden er door Finsche torpedo jagers 21 en door de luchtdoelartillerie twee neerge schoten. Het natuur-liistorisch museum te Heemstede. Dc voorbereidingen vorderen. De voorbereidingen om te komen tot de stichting van een Natuur Historisch Museum te Heemstede waarvoor de heer J Kemeling. zooals men weet, zijn belangrijke verzameling diorama's, schelpen en an dere voorwerpen kosteloos ter beschikking gesteld heeft maken vorderingen. De akte waarbij de stichting tot stand gekomen is werd aan de autoriteiten ter goedkeuring ingezonden. Het bestuur van de stichting bestaat uit dc heeren W J. de Vries. Heemstede voorzitter; J Kemeling, Heemstede, secretaris B J V van Hees. Heemstede, penningmeester. E. Lcfebvre. Heemstede cn A. Mei link. Haarlem, bestuursleden Als de goedkeuring verkregen is. zal begonnen wor den met de bijeënbrenging van de financiën die noo dig zijn voor de oprichting van het museum. De be stuursleden zijn het eens geworden over de opvatting dat het wandelbosch „Groenendaal" het meest ge schikte punt is voor de vestiging van dit museum, dat een groote attractie belooft te worden voor Heem stede. Natuurlijk zal een nauwe samenwerking met het gemeentebestuur van Heemstede noodig zijn voor de verwezenlijking van het plan. Eerst is nog gedacht aan de mogelijkheid een tijdelijk onderdak voor het mu seum te vinden in de nabijheid van „Groenendaal", maar nadere overweging deed de overtuiging post vatten dat het wensehelijker is meteen te streven naar het verkrijgen van een definitieve en waardige huis vesting in een nieuw gebouw, dat geheel zal voldoen aan de speciale eischen die men daaraan moet stellen. Het museum-gebouw moet omgeven zijn door een flinken tuin waar om een enkel voorbeeld te noe men bijzondere rotstuinen zullen worden aange legd. Tevens is het plan geopperd permanente ten toonstellingen te houden op het gebied van nieuwe aanwinsten van kweekers. Daarvoor zou dan de mede werking ingeroepen worden van de kweëkers in de bloembollenstreek, voorts ook van de kweekers in Aalsmeer en Boskoop. Voorts wordt ook gedacht aan het openen van een schildcrijenkabinet op ornithologisch gebied. De be kende schilderes mej. Mack te Heemstede stond voor dit doel reeds eenige mooie werken af, die in dank aanvaard zijn. Omdat het natuurlijk wel eenigen tijd zal duren voordat de financieele basis voor het museum gelegd zal zijn (eenige belangrijke bijdragen zijn al toege zegd) heeft het bestuur het voornemen af en toe eenige gedeelten van de verzameling in een of ander gebouw tijdelijk ten toon te stellen, omdat bet overtuigd is. dat daardoor belangstelling voor het plan zal worden gewekt -

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1