m vS auf De Schoonheid van liet Land. Ook een krachttoer. Aandacht. TOBIAS ^rC\ V w Vjp DONDERDAG 26 JUNI 1941' HA'ARLE M'S DAGBLAD 3 Tal van menschen zijn nu weer bezig de schoon heid van hun eigen land te ontdekken. Tot hen die daarvan weinig kenden reken ik niet alleen die genen, die de buitenlandsche vacantiereis tot een vaste gewoonte hadden gemaakt en dientengevolge niet aan Nederland toe kwamen, maar ook den vroe ger aan automobiel en motorfiets verknochten mensch. Hij placht te hard te gaan om veel te zien. Hem vielen, behalve dan op een voor picnic uit verkoren plekje, alleen vergezichten en voorbij flitsende natuur-impressies ten deel. Hij zag de schoonheid van het land als een hem voorbijtrek kende film. En de beperkte bewegingsvrijheid van zijn voertuig, zich immers bepalend tot de groote rijwegen, onthield hem de kennismaking met de lallooze paden, zich slingerend door zooveel lande lijk schoon waarvan de fietsers en wandelaars ge noten. Als ex-automobilist dien ik voorts te getui gen dat de aanleg van vele nieuwe autowegen ons el in ruimte en snelheid deed winnen maar in natuurschoon deed verliezen. Dat is nu allemaal anders geworden. De vorige zomer heeft al tot duizenden ontdekkingsreizen in de schoonheid van het land geleid. In 1941 zetten zij zich voort. En men ontmoet menschen, die zich ganschelijk vertrouwd plachten te voelen met zulke prachtige natuurtafereelen als de Aaresschlucht, de Harz, ja zelfs de Hohe Tatra en de Dolomieten en wat u maar wiltmenschen voor wie het begrip •acantie meteen de gedachte aan Tirol, het Berner Oberland, Stiermarken wekte.die nu met geest drift uitweiden over de schoonheid van Lochem. van Limburgs Zuiden, van de Hooge Veluwe en zoo neer. Zij hebben hun ontdekkingsreizen natuur lijk nog lang niet voltooid. Wie zou dat in twee zomervacanties kunnen doen als hij zooveel niet kent? Dus zweven hun al volgende ondernemingen roor den geest en als ik hotelhouder was zou ik nij nu al optimistisch gestemd voelen over het be zoek in de eerstvolgende jaren. Het eigen land maakt naar meer, zooals velen gewaar worden. Er zijn er bij die, wonend in het Westen of Noorden, zich dat eigen land voorstelden als een groot pol dergebied met de Veluwe ter afwisseling en nu pas zijn gaan beseffen hoeveel meer variëteit in schoon heid er te vinden is. Dezer dagen nog heb ik ken nissen tot hun verbazing verteld over de Drunen- sche duinen met hun prachtige begroeiing; geen van hen bleek te weten dat er duinen in Noord brabant zijn. Hoevelen kennen Drente? En of schoon de vraag velen wonderlijk in de ooren zal klinken: zou er wel een meerderheid in deze stre ken te vinden zijn die Zuid-Limburg heeft bezocht? Er zijn bijzondere openbaringen van 's lands schoonheid weggelegd voor de beoefenaars van wa tersport: zeilers en roeiers vooral. De motorboot is evenals de auto tijdelijk buiten werking gesteld, maar wie een actiever watersport beoefent kan volop genieten. De roeiers althans al diegenen onder hen die zich niet tot wedstrijden en het oefe nen daarvoor op een stukje vaart of kanaal bij hun :lubgebouw bepalen hebben daarbij het voordeel iat zij tot de kleinste watertjes toe kunnen berei ken en bevaren. Voor hun tochten is de wherry het Ideale vervoermiddel; gieken en skiffs eigenen er zich niet voor omdat zij vrijwel geen bergruimte voor bagage hebben en door hun lichtheid en kwetsbaarheid teveel gevaar loopen in sluizen. Er zijn ook buiten de roeivereenigingen nog wel wat jezitters van wherries. Toch verwondert het mij altijd dat het aantal dergelijke tochten in ons land maar zoo beperkt is en het aantal wherry-roeiers niet veel greater. In een zoo waterrijk land als het onze zou er eigenlijk een geweldige wherry-vloot moeten zijn. De technische moeilijkheden van de roeisport kunnen hier niet als overwegend bezwaar gelden, want van alle boottypen die zij kent is de wherry zeker het gemakkelijkste om te leeren be varen. Men kan die kunst in korten tijd machtig worden, ook als volwassene en het is een vorm van watertoerisme die men, gezond van lijf en leden zijnde, zijn gansche leven kan blijven beoefenen, tot groot voordeel voor die gezondheid. Wie een maal de bekoring van zoo'n wherrytocht ondervon den heeft maakt er daarna nog vele. Hij heeft dan ook ontdekt hoe het land van het water af gezien een bijzondere schoonheid bezit die hij tevoren niet ïad vermoed. Waarbij, als hij een watersportsman van nature is de bijzondere aantrekkingskracht van iet natte element komt. Merkwaardigerwijze voelt lij zich op zoo'n tocht „los van het land", op eenigs- zins gelijke wijze als. de zeeman dat ondervindt en iat geeft hem die afwisseling en andere sfeer waar- ïaar ieder in zijn vacantie zoekt, en die veel meer 'acantiewaarde inhouden dan het rusten, dat voor vele menschen een vervelend nietsdoen zou zijn, waarin zorgen en kwellende gedachten hen juist liet zouden verlaten. Zoodat het tenslotte eigenlijk leen rust zou wezen. Het kennen van de schoonheid van eigen land jehoort tot de beste levensvoorwaarden van den mensch. Hij dient er zichzelf mee en zijn volk, dat lij er in zijn velerlei geledingen ook beter door leert cennen. Zijn verwantschap met land en volk, zijn verknochtheid daaraan en belangstelling voor zijn zultuur en historie groeien. De ontdekking van zoo veel schoonheid doet zijn rechtmatige vaderland- »che trots stijgen. Hij spreekt er met anderen over 'en voelt onderlinge eenheid, gemeenschappelijke plijdschap in al die ontdekkingen en opgedane nieuwe kennis. Hij heeft zich in zijn vacantie ver rijkt. Allicht zal er dit jaar veelzijdiger in eigen land gereisd worden dan in 1940 het geval is geweest. En jals ons klimaat, dat de lente zoo leelijk heeft laten AGENDA Heden: DONDERDAG 26 JUNI. Luxor Theater- „De vrouw met den blauwvos". 1.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Eva, uit hst paradijs der |vrouwen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De moord in Parkstraat 13", 2, 6.30 ien 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Droommuziek", 2.30, 6.30 «n 8.45 uur VRIJDAG 27 JUNI. Groote Kerk: Bach's Hohe Messe door de C.O.V., 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nieuw programma. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des I avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begemann en Sneltjes. Kruisweg 30, Tel. 10043. j Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. TeHeemstedeis geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, TeL 28320. (In Amerika heeft een student onder controle van eenige professoren het, volgens een bericht klaargespeeld, binnen 5 minuien 45 verschillende meisjes te kussen.) Wie zich een professor teekent Als een dorre droge piet, Steeds zijn neus in boeken stekend, Kent de profs als klasse niet. 't Zal op sommige wel passen, Maar je vindt dit genre bij Alle kringen, alle klassen Van de menschenmaatschappij. Zelden zal men echter hooren Dat een functie wordt vermeld, Als van deze professoren In Amerika verteld. Die student Amor bewaar 'm, Profs er met hun neuzen bij En een dwaze-joffer harem Als zoenoffers op een rij. En waartoe was dit begonnen. Vorming van een kusgrafiek? Heeft de wetenschap gewonnen Bij een snelzoenstatistiek? Hoe vonden die jonge vrouwen Deze mitrailleurstudent. Waren ze, moet ik vertrouwen Met die afdoening content? Daarvan krijgt men geen gegevens, Ik denk nummer één nog wel, Maar was vijfenveertig tevens Nog tevreden met dit spel? Als je 't nuchter gaat bekijken (En u wilt mij goed verstaan) Moet dat nou een kunststuk lijken? Mij lijkt er zoo'n kunst niet aan. Dit is van de dwaze dingen Van echt Aamrikaansche soort Wel een der meest zonderlinge Waar ik ooit van heb gehoord. Eén ding heeft men nog vergeten lp dit allergekst bericht, Eén ding dat ik graag zou weten, Want het lijkt me van gewicht: Wat is 't aantal der studenten Die in training zijn gegaan, Onverzoende concurrenten, Om die krachttoer nog te slaan? mislukken maar een goed begin met den zomer heeft gemaakt, nu maar zoo welwillend is ons wat te blijven helpen en niet al te vaak in zijn geliefde uitersten van hitte, kou, regen en storm te verval len zal dit jaar nog een prachtigen oogst aan vacan- tie-ontdekkïngen en aan begrepen doorvoelde Schoonheid van het Land kunnen opleveren. R. P. J. WEBER A.J.ZN. OVERLEDEN. AMSTERDAM 26 Juni. Na een korststondige ziekte is te Amsterdam in den ouderdom van 71 jaar overleden de heer J. Weber A.J.Zn. Hij was werkzaam bij het L. O. te Zwolle, als zendeling onder dé militairen in Nederlandsch Indië en voor de stadszending te Haarlem. Te Amsterdam als directeur van het Koning Willemshuis en evangelist der stadszending en van de vereeniging ,,'t Oude Eiland". PER „NOORD-ZUID" ER OP UIT! We ontvingen van de Noord-Zuid-Hollahdsche Tramwegmaatschappij een fraai geïllustreerd boek je, waarin het ontstaan, de groei en de beteekenis van deze maatschappij voor het verkeer in Noord en Zuid-H>>lland geschetst wordt. Er staan fraaie afbeeldingen in van de vroegere paardentram en van de elkaar steeds opvolgende nieuwe electrïsche wagens en tenslotte van de practische autobussen. Inderdaad kan hier van een flinken vooruitgang gesproken worden. Verder wordt een flinke propaganda gemaakt voor de bekende tochten, die men op verschillende trajecten per „Noord-Zuid" kan maken. Ter ver duidelijking zijn er vele mooie kiekjes uit de be trokken gemeenten /in afgedrukt. Het uit 1610 dateerende perceel Oude Schans 39 te Amsterdam, een fraai staaltje van 17de eeuwsche bouwkunst, is thans geheel gerestaureerd. (Pax-Holland) Van de Amsterdamsche Beurs. AMSTERDAM, 26 Juni. Dezer dagen is in Duitschland de verordening tot beperking van de dividenduitkeeringen uitgevaardigd. Deze verorde ning behelst niet veel nieuws, aangezien zij vrijwel geheel gelijkluidend was aan de dienaangaande reeds eenigen tijd geleden gepubliceerde bepalingen. De belasting welke op dividenden hooger dan 6 pet. in Duitschland in het vervolg zal drukken is van dien aard, dat werkelijk zeer hooge winstuitkeerin- gen nagenoeg geheel kunnen worden uitgeschakeld. Nu kan eechter, teneinde het dividend in de toe komst niet hooger te doen worden dan 6 pet., wor den overgegaan tot kapitalisatie van de zichtbare reserves, in welk geval inkomstenbelasting moet worden betaald in dier voege, dat bij een verdubbe ling van het kapitaal 10 pet, belasting moet wor den betaald en bij een vergrooting van het kapitaal van 100 pet.200 pet. reeds 15 pci. en bij een verhooging van het kapitaal van meer dan 200 pet. aan de fiscus 20 pet. moet worden geofferd. Moeilijk kan worden nagegaan welke gedragslijn voor Nederlandsche vennootschappen nu zal wor den gevolgd. In de eerste plaats is in Nederland nog geen verordening uitgevaardigd en daarbij is het nog lang niet zeker, dat de voorschriften voor Ne derlandsche maatschappijen geheel gelijkluidend zullen zijn aan die welke thans in Duitschland gel den. Echter zijn er aanwijzingen om te veronder stellen. dat de Duitsche maatregelen toch wel in hoofdzaak als voorbeeld zullen worden genomen. Een bepaalde richtlijn voor de financieele politiek welke in Nederland in de komende tijden zal wor den gevolgd valt niet te trekken. Voor verscheidene maatschappijen zal her-kapitalisatie of een her waardeering der kapitalen geen bezwaar opleveren, doch men kan zich gemakkelijk vorstellen dat er vennootschappen zijn, waarvoor vergrooting van het kapitaal op groote moeilijkheden kan stuiten. Maar zeker kan worden aangenomen dat, indien men de aandeelhouders wil laten profiteeren van behoor lijke resultaten zonder dat de beslaande kapitalisatie zulks volgens de voor Nederland te verwachten voorschriften toelaat zonder in de superdividendbe- lasting te vervallen, dan zal meerendeels toch moe ten worden overgegaan tot herziening van den kapi taalgrondslag. Wanneer in zoodanig geval het Duit sche voorbeeld wordt gevolgd, zal vergrooting van 't aandeelen kapitaal geschieden door bijstempeling op de aandeelen en hierdoor zal het waarschijnlijk niet gemakkelijk zijn om door vindingrijke manoeu vres de wettelijke bepaling te omzeilen. Wanneer het eenmaal tot de superdividendbelasting hier in Nederland komt. dan mag men zich dus prepareeren op een groot aantal kapitaalvergrootingen (A.N.P.) WAT DOET U MET ON2E JAMPOTTEN? GEEF ze LIEVER UW WINKELIER TERUS. WD KUNNEN ZE VOOR WAT BETERS GEBRUIKEN.' i aminiau Elst Over betuwe) (Adv. Ingez. Med.) DE FRAUDULEUZE SLACHTINGEN. De politie te Haarlem heeft Woensdag proces-ver baal opgemaakt tegen een veehouder en een land arbeider, beiden wonende te Haarlemmerliede, die frauduleus resp. een schaap en een kalf hadden ge slacht. TENT-EVANGELISATIE. Van de tentcampagne, die aan het Soendaplein te Haarlem-Noord wordt gehouden, zullen Zaterdag en Zondag de laatste samenkomsten plaats hebben. Deze worden geleid door de Evangelisten J. Kits te Zeist en J. Sevensma te Amsterdam, Zaterdagavond ver leent het zangkoor „Asaf" zijn medewerking. Zondag, den laatsten dag, worden 3 samenkomsten gehouden, nl. des morgens om 10 uur, des middags om half 4 een jeugdsamenkomst en des avonds om 8 uur de slot- samenkomst, welke wordt voorafgegaan door een zang- en getuigendienst om half 8. Ongelukken bij het zwemmen. Veel slachtoffers. Bij het zwemmen zijn verscheiden personen om het leven gekomen. Een droevig ongeval deed zich voor te Zandewecr, waar twee kinderen van de familie J. G., een acht jarig meisje en haar twaalfjarig broertje, in ,,'t Maar" aan het baden waren. Het meisje raakte in te diep water. Aangezien zij niet kon zwemmen, wilde haar broertje haar helpen, doch ook hij zonk weg. Het jongetje werd vrij spoedig uit het water gehaald en gelukkig konden bij hem de levensgeesten nog worden opgewekt. Het meisje bleek, nadat zij gevonden reeds te zijn overleden. In Kantens is de 17-jarige J. F. B die in het Boterdiep was gaan zwemmen, door tot nu toe on bekende oorzaak verdronken. Men heeft, nadat het lichaam gevonden was, nog getracht de levensgees ten op te wekken, doch dit heeft niet mogen baten. Maandagavond kwam de 26-jarige ongehuwde B van Leeuwen bij een duiksprong in het Picardikanaal nabij Coevorden zoo ongelukkig terecht, dat hij be wusteloos door zijn vrienden werd opgehaald. Aan vankelijk werd het slachtoffer naar huis vervoerd, waar hij nog even bij kennis is geweest. Dinsdag was de toestand echter zoo, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. Daar is de jongeman overleden. In het Eindhovensche kanaal onder de gemeente Mierlo is de 18-jarige J. M., wonende in de Wolfs- straat te Helmond bij het zwemmen verdronken. Ofschoon de drenkeling spoedig op het droge was ge bracht, faalden de pogingen om de levensgeesten op te wekken. De 19-jarige A. W., wonende aan de Spoorstraat te Culemborg is bij het zwemmen in de Lek verdron ken. Hoewel het personeel van de veerpont er vrij spoedig in slaagde den drenkeling op het droge te brengen, mocht toepassing van kunstmatige ademha^ ling niet meer baten. Dinsdagmiddag ging de heer M., wonende te Voorthuizen, naar het Aanschotergat, een klein meer tje. onder Voorthuizen, om daar te zwemmen. Toen M. des avonds niet huiswaarts keerde, toog men op onderzoek uit. bij het meer vond men zijn fiets zijn kleeren liggen, doch verder niets. Men vreest, dat M. in het diepe gedeelte van het meer. dat door de vele waterplanten die daarin groeien als gevaarlijk bekend staat, verdronken is. De politie is Woensdag aan het dreggen gegaan, doch tot heden zonder resul taat M. is gehuwd en vader van twee kinderen. Officiëele bekendmaking. Betreffende bijzondere maatregelen in de verboden gebieden. 's GRAVENHAGE 25 Juni. In de bekendma king van 7 Mei 1941 betreffende de in het bezette Nederlandsche gebied bepaalde verboden gebieden heb ik er op gewezen dat het verblijf a) Op de West-Friesclie eilanden: Texel, Vlie land, Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog, Siemonssand, Boschplaat, Rottumerplaat en Rot- tumeroog, b) Aan de Nederlandsche kust ten zuiden van Hoek van Holland tot aan de Belgische grens en op de in dit gedeelte liggende eilanden (provincie Zeeland en het zuidelijke deel der provincie Zuid- Holland ten Zuid-Westen van den Nieuwe Water weg, Oude Maas, Dortsche Kil) slechts geoorloofd is aan personen van Duitsche of Nederlandsche na tionaliteit, die aldaar hun vaste woonplaats hebben. Tevens bepaal ik, dat de in de verboden gebieden wonende buitenlanders en statenloozen, dat wil zeggen alle personen die niet in het bezit zijn van de Nederlandsche of de Duitsche nationaliteit, zich iederen Maandag in de diensturen bij het hoofd van de gemeentelijke politie (Ortspolizeibehörde) in de plaats hunner inwoning moeten aanmelden. De eigenaren van herbergen, hotels en andere verblijfgelegenheden waar men overnachten kan in de verboden gebieden zijn verplicht bij nieuwe gasten de persoonsbeschrijving op het invulbewijs met de gegevens van de identiteitspapieren te ver gelijken en te controleeren of de gast de benoodig- de geldige vergunning en een identiteitsbewijs met foto in zijn bezit heeft. Indien een persoon foutieve meldingen op het invulformulier doet of de voor geschreven vergunning voor de genoemde'gebieden of zijn identiteitsbewijs met foto niet in zijn bezit heeft, dan is de eigenaar verplicht onmiddellijk de politie hiervan in kennis te stellen. Deze geldt ook t. a. v. Duitsche gasten. De gasten moeten onmiddellijk na aankomst hun ne papieren gedurende den nacht aan dengene bij wien zij wonen, in bewaring geven. Personen beneden den vijftienjarigen leeftijd behoeven geenerlei vergunning. Personen beneden den 20-jarjgen leeftijd, die een school bezoeken of hun leertijd aldaar doormaken, of die hunne ouders of familie geregeld bezoeken, kunnen een vergunning verkrijgen die een half jaar geldig is. Hetzelfde geldt ook voor werknemers, die, om hun werkplaatsen of hunne woonhuizen of de woonplaats van hun familie te bereiken, de grenzen van de verboden gebieden moeten over schrijden. Overtredingen tegen deze bepalingen zijn in overeenstemming met artikel 1 van de verorde ning van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 20/1941 houdende de strafbaarheid vanwege overtredingen tegen mili taire of politioneele bepalingen, overtredingen en worden met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste 1000 gulden of met een van deze straffen gestraft, indien niet in gevolge andere bepalingen een hoogere straf ver beurd is. Bovendien worden die personen, die 2ich zonder vergunning in de verboden gebieden ophou den, gearresteerd en verwijderd. Deze strafbedreiging treedt in werking op den dag harer openbaarmaking. Den Haag, 21 Juni 1941. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, get. RAUTER. S.S.-Gruppenführer. VROUW DOOR BLIKSEM GEDOOD. VLIJMEN, 26 Juni. Gisteravond is tijdens een hevig onweer de 32-jarige vrouw M. Biezemans door den bliksem getroffen en op slag gedood. De vrouw was gehuwd en moeder van twee kinderen Betooverde prullemand.... J£ac Waarnaar kijk ik nu daarboven? 'k Zie, ik zie, wat jij niet ziet, Je mag dit of dat gelooven, Maar je raadt het zeker niet. Is het moeder met een koekje Waar een baby graag in hapt? Is het poes die om het hoekje Van de dakgoot komt gestapt? Is het oom, die op visite, Grappige gezichten trekt? Is 't om even te genieten Van een bij, zoo pas ontdekt? Is 't bewondring voor een fijne Mooi gekleurde bloem of vrucht? Zou de zon nog blijven schijnen Of zit onweer in de lucht? Sla je broer aan 't venster gade? Wat, is dat het ook al niet? Neen. je kunt het toch niet raden, 'k Zie, ik zie, wat jij niet ziet. Iets wat niemand kan vermoeden. Ik vertel het je dus maar: Kijk, daar vliegt mijn oude goede Brave vriend de ooievaar. De gevaren der Waarschuwingen en wenken. De heer A. J. Meijer ink schrijft ons: De zee is ongeveer altijd gevaarlijk! Duizenden hebben hun leven bij baden en zwem men in zee verloren, omdat zij niet op de hoogte waren van de zee en haar gevaren, of erger omdat zij deze gevaren miskenden. In verband met de helaas reeds in dit seizoen voorgekomen verdrinkingsgevallen in zee wil de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen nog maals wijzen op de gevaren der zee, in de hoop dat dit waarschuwend woord ter harte zal genomen worden. Leed voorkomen is beter dan leed verzachten. OOSTENWIND. Bij Oostenwind wapperen de vlaggen - aan de kust naar zee toe; zijn er geen vlaggen aanwezig, neem dan uw zakdoek of sjaal. Wappert ze naar zee toe, dan weet ge, dat de wind uit het Oosten komt. Bij dezen wind is de zee voor zwemmers, die de zwemkunst maar heel matig meester zijn, het gevaarlijkst, want een matig zwemmer, die de fout begaat loodrecht lift de kust te zwemmen, wordt door den landwind voortgeduwd, door het. water aan de oppervlakte zeewaarts getrokken. Is het bo vendien eb, vallend water dan wordt hij met dubbele kracht zee in getrokken. Hij is dan spoe dig een groot eind uit de kust geraakt. Wil hij terug naar het veilige strand, dan moet hij zwemmend optornen in den tegenwind en bovendien tegen den stroom in, een prestatie waartoe een matig zwem mer niet bij machte is. Zijn hulpgeroep waait.zeewaarts en wordt niet op het strand gehoord. De trekkende zee laat haar prooi niet los; de onvoorzichtige betaalt met zijn leven den tol aan de natuur. De natuur heeft echter ook gezorgd voor een waarschuwingsdienst. Bij landwind is de boven- stroom naar zee gericht, de onderstroom gaat naar de kust toe en voert alles wat op den bodem ligt, zand slib, algen, wier en kwallen naar het strand. Het zeewater is dan vaak vies en troebel. Kwallen zijn ernstige waarschuwers; een aanraking met hun netelorganen is niet aangenaam, geeft een scherpen jeuk. De waarschuwingsdienst der natuur is heel goed ingericht; veel menschen willen helaas die duidelijke taal niet verstaan. WESTENWIND. Bij krachtigen Westenwind wapperen de vlaggen naar de kust toe; dan is de zee vaak voor baders (niet-zwemmers) gevaarlijk, vooral als zij tot borst hoogte, erger nog tot den hals toe. in zee gaan. De brandingsgolven stormen op de kust aan en bre ken schuimkoppend op de banken. Het oppervlakte water stroomt met kracht naar de kust toe. het te- rugkeerende water, de onderstroom, trekt zee waarts. Een bader die zich te ver in zee begeeft kan door den bovenstroom voorover worden geduwd, de beenen kunnen door den onderstroom in tegen gestelde richting worden weggetrokken. De bader verliest het evenwicht, tuimelt om en rolt in den onderstroom, op den bodem zeewaarts. Ga. als bader, nooit verder in zee dan uiterlijk heuphoogte; tot borsthoogte en hooger gaan heeft reeds menig een met den dood moeten bekoopen. NOORDENWIND. Bij Noorderwind. dus in de richting van Den Helder naar Rotterdam kan het baden en zwemmen op onbewaakte stranddeelen meermalen noodlottige gevolgen hebben Indien de wind eenige dagen krachtig uit het Noorden heeft gewaaid, ontstaan dikwijls op den bodem der zee groote oneffenheden en diepe kuilen. Stapt een bader onverwacht in zoo'n diepen kuil, dan kan hij het evenwicht ver liezen; de kans van verdrinken is zeer groot. Het zwemmen in de nabijheid van pieren en golf brekers levert door den daar sterken stroom groote gevaren op. WENKEN. Als ge baden wilt en maar tot heuphoogte in het water staat, moet ge acht geven op den opkomenden vloed. Het water stijgt in een betrekkelijk korten tijd; de mogelijkheid (vooral voor kinderen) be staat dat u niet kunt terugkeeren. Wilt ge veilig baden en zwemmen? Ga dan alleen en uitsluitend baden en zwemmen, waar uitstekend toezicht door ervaren badpersoneel wordt uitge oefend. Ge kunt genieten, al wapperen de vlaggen uit het Noorden. Oosten. Zuiden of Westen. Gedraag u geheel naar de aanwijzingen en raadgevingen van dat personeel; het weet de gevaren, die dreigen, beter dan u. Breng niet noodeloos en roekeloos de veiligheid en het leven van die trouwe menschen in gevaar. Ga nimmer baden of zwemmen als ge bezweet zijt. of kort na het middagmaal. Ga bij voorkeur baden de laatste uren vóór den hoqgsten vloedstand.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5