HET AMERIKAANSCHE HUIS Finsch leger aangetreden. Aan de zijde van Duitschland tot tegenaanval overgegaan. ORCATON ICUH UurdokZ&i. 't otrk De Finsche stad Turku gebombardeerd. Lederen, Sport- en Regenkleeding ^Binnenland J Zoon steekt zijn vader dood. Otadio 'stogxemma VRIJDAG 27 JUNI 1941 HAARDE M'S DAGEL'A D 5 Blauw-Witboek over de verhouding FinlandMoskou. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: „De positie van Finland is opgehelderd", Dit antwoord heeft men Donderdag in de Wilhelmstrasse gegeven op desbetreffende vragen van vertegenwoordigers der buitenlandsche pers. Nadat Woensdag, zoo voegde men hieraan toe, bommenwerpers en troepen der Sovjet-Unie, Finsch gebied hadden aangevallen, is liet Finsche leger thans aangetreden ter bescherming van het Finsche grondgebied en aan de zijde van Duitschland overgegaan tot den tegenaanval op de Sovjet-Unie. Uit Helsinki verneemt het D.N.B.: In het heden verschijnende Finsch Blauw-Witboek over de ver houding tusschen Finland en de Sovjet-Unie, zoo als deze is geworden na het sluiten van den vrede van 12 Maart 1940, wordt in een samenvattende in leiding geconstateerd dat net streven der Sovjet Unie niet tevreden was met de voorwaarden van het vredesverdrag en al naar den algemeenen toestand steeds verder ging. In verscheidene documenten wordt vervolgens uiteengezet hoe de verschillende phases van den Sovjet-druk tot ontwikkeling kwamen. Onmiddellijk na het sluiten van den vrede ver zetten de Sovjets zich ten scherpste tegen de vor ming van een Noorsch defensief verbond. Zij presten Finland den aanleg van den Sallaspoorweg te be spoedigen, hetgeen er op neerkwam de militaire aanvalsgereedheid van de Sovjets op Finsch gebied te vervolmaken. Op de afgestane gebieden en het pachtgebied van Hangö kwam geen einde aan de aanvullende eischen tot schadeloosstelling der Sov jets. Wanneer Finland een offer had gebracht, wer den terstond nieuwe eischen gesteld. Het betrof daarbij rollend materiaal, fabrieksinstallaties, ge bouwen. werkzaamheden tot schadeloosstelling e.d. Bij de afbakening van de grens trachtten de Sov- ets alle hangende kwesties te hunnen gunste uit te eggen en zoo mogelijk verdere gebiedsconcessies te verkrijgen. In het voorjaar van 1940 kwam toen als verrassing de eisch tot demilyitairiseering der Aalandseilanden. Ten behoeve van controle stelden de Sovjets den eisch dat consulaten zouden worden opgericht op verschillende plaatsen en met een groot lersoneel. De Sovjets probeerden vervolgens het be leer over en de productie van de nikkelmijnen van Petsamo te krijgen. In den zomer van 1940 trachtten de Sovjets onder den dekmantel van het oprichten eener organisatie, die zich zelf „vrienden van Finland en de Sovjet-Unie" noemden, commu nistische propaganda te organiseeren en stakingen te provoceeren. Van officieele Sovjet-zijde werd ge tracht de maatregelen van de Finsche regeering om een einde te maken aan deze binnenlandsche agitatie te verhinderen. Laat in den zomer dwongen de Sovjets onder be dreiging een lid van de regeering af te treden. De Sovjets konden ook niet nalaten zich te mengen in de Finsche presidentsverkiezingen van December 1940. In Januari 1941 makten de Sovjets een einde san de in het handelsverdrag opgenomen voorwaar den betreffende den uitvoer van vele belangrijke en reeds gekochte goederen naar Finland. Het leven in Finland was tot het najaar van 1940 gekenmerkt door de voortdurende verwachting van 'n Russische invasie. In den tijd tulfechen het sluiten van den vrede en de tegenwoordige crisis was Finiand ge dwongen 199 maal te protesteeren tegen grensschen- dingen. ^resident RytiDe tweede verdedigings strijd na 19 maanden begonnen. De president der Finsche republiek, Ryti, heeft gisteravond, naar hef D. N. B. meldt, een radiotoe spraak gericht tot het Finsche volk, waarin hij in :ijn inleiding verklaarde dat het vredelievende Fin and opnieuw het doel van een wreeden aanval is [eworden. Onmiddellijk na het uitbreken van den lorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie is de Tinsche grens herhaaldelijk door de Sovjet-Unie ge- ichonden. Het protest, dat hierover werd inge diend, was tevergeefsch. Sedert Woensdag hebben de strijdkrachten van de Sovjet-Unie, zoo verklaar de president Ryit, zonder zich om verdragen te be lommeren en zonder oorzaak op aanwijzing van haar regeering uitgebreide oorlogshandelingen in alle deelen van het land, vooral tegen open dorpen en vreedzame inwoners gepleegd. Nauwelijks ne gentien maanden na den eersten aanval is aldus onze tweede verdedigingsstrijd begonnen. De nieu we aanval van de Sovjet-Unie op Finland vormt als het ware het sluitstuk van een politiek, die na den vrede van Moskou beoogde de zelfstandigheid van ans land te vernietigen en ons volk in slavernij te irengen. De president der republiek gaf vervolgens een ïauwkeurige opsomming van de verschillende door ie Sovjet-Unie tegen Finland gerichte intrigues en naatregelen, zooals reeds medegedeeld in het Fin- iche blauw-witboek Onder verwijzing naar de vergeefsche pogingen an de Finsche regeering om met den Oostelijken (uur tot een vergelijk te komen zeide de president voorts dat de liefde voor den vrede en de wil tot rede van het Finsche volk zijn afgestooten op het oornemen van de Sovjets de zelfstandigheid van 'inland te vernietigen, hetzij door binnenlandsche imwentelingen en moeilijkheden, hetzij door ge welddadige verovering van het land. Toen de weg ier binnenlandsche revolutie als gevolg van de ster- ;e vrijheidsliefde en de eenhaid in ons volk scheen ifgesloten, zod zeide president Ryti, besloot de Sov- et-Unie den weg van het geweld van buiten af in e slaan. Bezield door dit voornemen, eischte de ■olkscommissaris van buitenlandsche zaken Molotof >ij de onderhandelingen te Berlijn van 12 en 13 No vember 1940, dus nauwelijks zeven maanden na het iluiten van den vrede te Moskou, van Duitschland Sovjetstellingen aan de geheele grens doorbroken. Geringe Duitsche verliezen. Ook aan het Finsche front de strijd begonnen. Het D.N B. meldt: In vijf punten vat de goed inge- Ichte correspondentie „Dienst aus Dèutschland" het •erloop van de Duitsche operaties tegen het Sovjet- eger samen. 1. De tactiek der verrassing van den vijand is aan let geheele front gelukt. 2. Het Sovjetleger heeft reeds in de eerste dagen •are slagen ontvangen. Ondanks ten deele zeer hevig 'erzet, hebben de Sovjettroepen de Duitsche bewegin- |en niet kunnen tegenhouden. Aan het geheele front veral de stellingen aan de grens doorbroken, letgeen tot verrassend diepe aanvallen geleid heeft, 3. Het Duitsche luchtwapen heeft van het begin af lan de zwaarste nederlagen toegebracht aan het Sov iet luchtwapen en de superioriteit in de lucht verkre- [en over het geheele front, dat zich uitstrekt over een chtlijn van ongeveer 2500 kilometer. 4. Nadat Finland zich door de Sovjet-aanvallen ge- ïoodzaakt gezien had, eveneens aan den strijd tggen iet leger der bolsjewisten deel te nemen, is ook aan iet Finsche front de strijd met succes begonnen. 5. De tot dusver aan Duitsche zijde geleden verlie ten zijn buitengewoon klein. Dit. zoo merkt de ge- loemde Korrespondenz op. laat wel zien dat het Sov jet-leger nergens ook maar eenigermate tegen het luitsche leger is opgewassen. Reeds de resultaten van Ie eerste dagen hebben op buitengewoon groote suc- :essen gewezen die voor het verdere verloop van den eldtocht doorslaggevend en beslissend kunnen zijn. 'ooral legt de Korrespondenz nadruk op de omstan- ligheid dat in dezèn veldtocht aan beide zijden met legers van millioenen manschappen gestreden wordt dat men in dit opzicht zelfs vergeleken met den ereldoorlog kan zeggen dat er nog nooit in de oor- •gsgeschiedenis zulke groote legers tegen elkaar ge- iereerd hebben, de vrije hand om zijn rekening met Finland af te sluiten en dit land te kunnen liquideeren. Wij zijn den Duitschen rijkskanselier den diepsten dank ver schuldigd voor het feit dat hij zich toentertijd tegen deze eischen der Sovjet-Unie heeft verzet. Sedert het uitbreken van den oorlog der groote mogend heden heeft men, zoo ging de president voort, dui delijk kunnen constateeren. welk streven de Sovjet- Unie volgde en wat haar standpunt in dezen oorlog is. Zij heeft het uitbreken van den oorlog toege juicht en steeds er naar gestreefd hem te verlengen en uit te breiden, opdat de Europeesche en indien mogelijk ook de niet-Europcesche volken moreel en materieel verzwakt een gemakkelijke prooi zou den worden voor het Sovjet-impcrialisme. Op niets ontziende wijze heeft de Sovjet-Unie de toestanden uitgebuit en zoo geraakte Finland, toen de oorlog tusschen de groote mogendheden aan de verschil lende fronten woedde, in een eenzamen strijd tegen de Sovjet-overmacht. Vervolgens legde president Ryti den nadruk op den plicht van Finland zich thans te verdedigen met alle ter beschikking staande moreele en militaire middelen. Hij wees op het eensgezinde front, dat zich van de IJszee tot aan de Zwarte Zee tegen de Sovjet Unie heeft gevormd en gaf uiting aan zijn geloof in de overwinning en zijn vertrouwen in de Finsche weermacht en haar veldmaarschalk Man- nerheim. President Ryti besloot zijn toespraak met de vol gende woorden: „De eeuwen hebben bewezen dat op de plaats waarop het lot ons heeft geplaatst, geen blijvende vrede te bereiken is. Steeds staat ons een druk van het Oosten in den weg. Om dezen druk te verlich ten, om de eeuwige bedreiging te verwijderen en om de komende geslachten een gelukkig en vreed zaam leven te waarborgen strijden wij onzen ver dedigingsstrijd". MEDEDEELING VAN PREMIER RANGELL Naar United Press voorts mededeelt heeft minis terpresident Rangell Woensdag in den Finschen Rijksdag een verklaring afgelegd over den toestand en de gebeurtenissen van den laatste» tijd. „Finland is", zoo zeide Rangell. „het doel van een aanval van de Sovjet Unie geworden. Daardoor is Finland ge dwongen met alle ter beschikking staande middelen defensieve maatregelen tegen de Sovjet Unie te ne men". Na de verklaring van den premier heeft de rijksdag eenstemmig het vertrouwen in de regee ring uitgesproken. Orgatonicum met LEVEREXTRACT en VITAMINES (Adv. Ingez. Med.) Betrekkingen tusschen Denemarken en de Sovjet Unie verbroken. Verklaring der Deensche regcering over het conflict in het Oosten. Het D.N.B. meldt uit Kopenhagen: De Deensche re geering heeft op 26 Juni naar aanleiding van het groote conflict in het Oosten de volgende officieele verklaring gepubliceerd: „Door den oorlog, die tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie is uitgebroken, is het groote oorlogsconflict in Europa in een nieuwe phase gekomen, die in een heel bijzondere mate de aandacht van Denemarken vereischt, want Duitschland heeft thans in het Oosten zijn wapens gericht tegen een mogendheid, die door de jaren heen een bedreiging voor de welvaart en het ge dijen van de Noorsche staten vormde. Dat in het Noor den de vrees voor een gevaar uit het Oosten geenszins ongegrond was, toonde de aanval dien de Sovjet-Unie einde 1939 op Finland deed, welks heldhaftige verdedi ging in een ongelijken strijd hier te lande een golf van sympathie voor onze strijdende broeders in het Noor den heeft doen ontstaan. Thans, nu de strijd, na een nieuwen aanval van de Sovjet-Unie op Finland weer ontbrand is, is het Deen sche volk van dezelfde gevoelens bezield. Doch ditmaal voert Finland zijn strijd niet alleen. Onder Duitschland's leiding strijdt het tezamen met andere Europeesche landen voor de verdediging van een maatschappelijke orde op den grondslag van de Europeesche cultuur. Bij dit conflict, waarvan, het resultaat op be slissende wijze ertoe zal bijdragen de landen van Europa voor een ontbinding van de binnenlandsche orde te bewaren, heeft Europa een gemeenschappelijk belang. Wanneer Denemarken, evenals voorheen, niet aan dit oorlogsconflict deelneemt, zoo kan het, als gevolg van dit gemeenschappelijke Europeesche belang, geenszins onverschillig staan tegenover de ontwikke ling. Door het terugroepen van het Deensche gezant schap te Moskou is uiting gegeven aan dit inzicht. De betrekkingen tusschen Denemarken en de Sov jet-Unie zijn hiermede verbroken." Litwinof weer op het politieke tapijt? Belangrijke regeeringsfunctie zou voor hem weggelegd zijn. NEW YORK, 26 Juni. Buitenlandsche diplomaten in Ankara hebben verklaard, zoo meldt de Associated Press uit de Turksche hoofdstad, dat de vroegere mi nister van buitenlandsche zaken van de Sovjet-Unie Litwinof naar Moskou zal terugkeeren om zich te be lasten met een belangrijke regeeringsfunctie. Vermoe delijk zal hij belast worden met de leiding van de be trekkingen der Sovjet-Unie met Engeland en Amerika. Zeven dooden, 27 gewonden. Uit Helsinki verneemt he* DNB dat de Fin sche stad Turku gisteren hevig door de Sovjet luchtmacht gebombardeerd is. Er zijn vele branden uitgebroken. Ook het slot te Turku wérd getroffen, doch hier is de schade onbetee- kenend. Zooals men zich zal herinneren, is Turku ook in den oorlog van 1939-1940 zeer door Sovjet-luchtaanvallen geteisterd. Nader wordt over dezen aanval bekend dat zeven personen gedood en 27 gewond wer den. O.m. werden arbeiders op weg naar hun werk met bommen bestookt. De Finsche jagers verdreven de Sovjet-Russische bommenwer pers en verhinderden een tweeden aanval. De aanval werd verricht in drie golven, waarbij in totaal 38 toestellen boven de stad verschenen. ,,De wandaden van de Sovjet vliegers worden voortgezet, de bolsjewisten bombardeeren Helsinki" zoo luiden de geweldige opschriften in de Fin sche kranten. Het verwoestende bombardement op Turku heeft volgens de bladen ononderbroken twee en een half uur geduurd, waarbij, naar het blad ,,Upa Sanomat" schrijft, twee woonwijken vol komen vernield zijn. Omtrent het aantal slacht offers zijn nog geen definitieve cijfers ontvangen. Hetzelfde blad schrijft over de verklaring van den minister-president Rangell voor den Rijksdag (men zie elders in dit nummer): „Ons recht en onze on wrikbare nationale plicht is het thans om met alle militaire ter beschikking staande middelen ons te verdedigen. Ons volk talmt geen oogenblik om deze taak aan te vatten, zooals het er ook in het .najaar van 1939 niet voor terugschrikte alleen te strijden tegen een veelvoudige overmacht". De „Helsingin Sanomat" schrijft: „De aanvallen der Sovjets herinneren aan de luchtaanvallen van 30 November 1939 waarmede de Sovjet Unie den oorlog tegen Finland heeft ingeleid. In beide ge vallen bestaat geen onduidelijkheid over de vraag, wie het eerst bloed heeft vergoten. De toenmalige aanval wérd door de geheele wereld als een niet geprovoceerde agressie veroordeeld. Wij hebben het recht te verwachten dat dit ook thans geschiedt. Finland kan bij den loop der gebeurtenissen niet verder zwijgend toezien, maar is thans besloten zich te weer te stellen tegen de aanvallen. Hierin is ge heel Finland volkomen eensgezind. De „Uusi Suomi" zei uiteen: „De Sovjet Unie wil thans een plan uitvoeren dat klaarblijkelijk reeds altijd in hét voornemen lag, n.l. de verovering en bolsjewiseering van Finland. Finland zal zijn staat met de het ter beschikking staande middelen eens gezind en met den uit vroegeren gevechten be kenden taaien tegenstand verdedigen". BARTELJORISSTRAAT 20 TELEFOON 13439 (Adv. Ingez. Med.) Een kijkje in dc verkoop-afdeeling van het nieuwe pand van het Deutsche Arbeits Front te Amsterdam, dat Woensdag geopend werd. (Foto Stapf) De strijd om Tobroek. Een Britsch munitie- transportschip werd. voordat het de haven van Tobroek kon bereiken, in den grond geboord. De bemanning slaagde er in, aan land te komen, waar zü door leden van het Duitsche Afrikacorps gevangen werden genomen, LOxbis-Hollandl Saradjogloe over liet Duitscli- Turksche vriendschapsverdrag. „Verstrekkende instemming bij de geheele menschheid." Het DNB verneemt uit Ankara: Naar het Turksche persbureau meldt heeft de Turksche minister van buitenlandsche zaken Sarad jogloe bij de debatten in de Groote Nationale Ver gadering over de ratificatie van het Duitsch-Turk- sche vriendschapsverdrag verklaard dat dit ver drag de bestaande verplichtingen van beide par tijen tegenover derde mogendheden aan elke be ïnvloeding onttrekt. De minister dankte de Duitsche staatslieden, die dit voorbehoud aannamen, waar door het Turkije mogelijk wordt gemaakt trouw te blijven aan het woord dat het zijn vrienden ge geven heeft en zich ijverig te wijden aan de uitbrei ding van de Duitsch-Turkche vriendschap. Het vriendschapsverdrag, zoo betoogde de minister, is temidden van de branden, verwoestingen en ineen stortingen. welke door den oorlog veroorzaakt wer den. een mooi en gelukkig vredeswerk voor het Turksche volk, het Duitsche volk en zelfs voor de menschheid. Nog mooier en veelbelovende!' dan het bereikte resultaat is echter de weg welke werd ingeslagen om dit resultaat te bereiken. De minis ter herinnerde aan den brief van den Führer aan den president der Turksche republiek, welke, naar hij betoogde, op de Turksche overheid diepen in druk gemaakt heeft en zijn weerklank vond in dienovereenkomstige en gelijkgerechtigde over wegingen van den Turkschen president. Verder her innerde Saradjogloe aan de rijksdagrede van den Führer van 4 Mei, waarin deze met betrekking tot de Turksche staatslieden en vooral met betrekking tot den grooten Ataturk, gedachten en meeningen heeft geuit, welke even juist af hoffelijk geweest zijn. Zoo heeft Hitler, die zich met groote bekwaam heid weet te richten tot de harten en zielen, het hart getroffen van de Turksche natie. Toen de beide staatslieden overgingen tot een nieuwe uitwisseling van boodschappen, waren de heer Von Papen en Saradjogloe met hun medewerkers begonnen volgens de richtsnoeren van hun regeeringen aan den opbouw van het Duitsch-Turksche vriend- schaps gebouw of veeleer aan de hernieuwde op richting daarvan. Beide partijen hebben tijdens dit werk den eenigen weg van correctheid en openlijk heid bewandeld. Engeland is van de belangrijke phasen der onderhandelingen op de hoogte gehou den. Nadat Saradjogloe nog de bijzondere verdien sten van ambassadeur Von Papen herdacht had, zeide hij dat het bereikte resultaat een zeer ver strekkende instemming ontmoet van dè geheele menschheid. Deze algemeene instemming heeft aan het Turksche volk weer eens een bijzonder eervolle plaats verleend. Turkije zal in de toekomst door zijn politieke actie bewijzen hoezeer het deze eervolle en buitengewone plaats waardig is. Engeland en de Sovjet-Unie. Britsch verzoek tot aansluiting bij de overeenkomst der gealieerden. NEW YORK. 27 Juni (D.N.B.) Naar de Associated Press uit Londen meldt, verluidt aldaar dat men de Sovjet Unie zal verzoeken zich aan te sluiten bij de overeenkomst der geallieerde regéeringen en geen afzonderlijken vrede met Duitschland te slui ten, alvorens de oorlog geheel ten einde is. Boodschap van Pétain aan den Turkschen president. ISTANBOEL. De speciale afgezant van Maar schalk Pétain, Méchin Benoist, zal naar verluidt heden aan den Turkschen president een boodschap van maarschalk Pétain overhandigen. (D.N.B.) Finland's nieuwe vrijheidsstrijd. Beschouwingen in de Duitsche pers. Het D. N. B. deelt mede: De geheele Berlijnsche pers bespreekt, groot opgemaakt, den nieuwen vrij heidsstrijd van Finland tegen den Sovjetaanvaller, herinnert aan de Duitsch-Finsche wapenbroeder schap tegen de bolsjewistische terreur, die bij hei einde van den wereldoorlog heeft geleid tot de Finsche onafhankelijkheid en noemt Finland's his torische taak als schild van het noorden een deel van den grooten, door de spil gevoerden strijd om Europa's beveiliging en onafhankelijkheid. De bla den begroeten namens de Duitsche natie maarschalk Mannerheim en zijn dappere strijders in het trotsche bewustzijn van de zekere, gemeenschappelijke over winning en tegelijkertijd de Slowaaksche en Roe- meensche bondgenooten, welker dappere troepen tezamen met de Finsche vrijheidsstrijders aan den kant van de Duitsche weermacht op een front van vele duizenden kilometers uitgestrektheid opmar- cheeren-tegen het bolsjewisme De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: „De Sovjet Unie heeft Finland voor de tweede maal se dert het uitbreken van den Engelschen oorlog tegen Europa aangevallen. Finland moet opnieuw tot den tegenaanval overgaan. Alleen is thans de situatie voor het dappere, zwaar beproefde Finsche volk vol komen anders, Toen regende het, na den Sovjetaan- val uit Londen, Parijs en New York sympathiebe tuigingen. Maar in werkelijkheid was het de bedoe ling dat de Finsch-Sovjet Russische oorlog voor de Engelschen niets anders was aan het gewenschte excuus voor de oorlogsuitbreiding tegen Duitsch land. Thans is de noordflank van Europa, zoo con stateert het blad. evenals zijn Zuid-oostflank door de overwinning van ae Duitsche wapens weggeno men uit den Engelschen oorlog. Vandaag is een nieuwe dag van het Noorden aangebroken, van de Witte Zee tot aan de Zwarte Zee strijden succes vol en dapper onze Roemeensehe en Slowaaksche bondgenooten binnen het bestek van de geweldige actie en in Spanje verdringen zich de vrijwilligers voor de formaties om actief deel te nemen aan den strijd tegen het bolsjewisme. In ons kamp strijd het nieuwe Europa. Sterker dan ooit tevoren is deze zekerheid thans den meest verschillenden volken tot bewustzijn geworden"» Sovjetbommen op Hongarije en Roemenie Te Boekarest patriarchaal paleis getroffen. Officieel wordt uit Boedapest medegedeeld: Het Sov- jetluchtwapen heeft Donderdag om 13.00 uur een lucht aanval gedaan op Kasjau. Verscheidene gebouwen wer den vernield. Onder de burgerbevolking vielen vijf slachtoffers en een vrij groot aantal gewonden. Om 17.30 uur herhaalden de Sovjet-vliegers den aan val- Zij werden echter door de Hongaarsche luchtdoel- artillerie verdreven. Bovendien hebben Sovjetvliegtuigen in scheervlucht een aapval gedaan op den sneltrein Koeroes—Mezoe Boedapest in de nabijheid van het plaatsje Raho. De vliegers openden een hevig mitrailleurvuur. Een per soon werd gedood en drie gewond. Uit Boekarest: Donderdagochtend heeft de Sovjet luchtmacht twee aanvallen gedaan op het patriarchale paleis te Boekarest, den zetel van den metropoliet en het heiligdom van de Roemeensehe orthodoxe kerk. Er vielen 20 tot 25 bommen van klein en middelbaar kaliber, die uitsluitend terechtkwamen in de woonwij ken rondom het paleis en eenige particuliere huizen vernielden of beschadigden. Verscheidene burgers wer den gedood of gewond. (D.N.B.) Sovjet vliegtuig boven Bulgarije. Boven de Bulgaarsche Donauhaven Rusbe verscheen gisteren een Sovjet vliegtuig, dat echter door de lucht doelartillerie verdreven werd. zonder dat het bommen had neergeworpen. Door granaatsplinters van de lucht doelartillerie werden drie personen gewond (D.N.B.) HALSTEREN, 26 Juni. Hedenavond heeft zich in het gezin van den 4(l-jarigen J. van den B. een drama afgespeeld, dat dezen man en vader hét le ven heeft gekost. Er heerschte ruzie tuspchen mgn en vrouw, waarover de 18-jarjge zoon G. van den B. zich zoo driftig op zijn vader maakte, dat hij dezen met een tweetal messteken, een in het hoofd en een in de hartstreek, het leven benam. De jeugdige dader, die als een oppassende jongen bekend stond en veel berouw over het gebeurde toonde, heeft den dokter gewaarschuwd en heeft zich ter beschikking van de politie gesteld, die hem in voorloopige bewaring heeft genomen. De getroffene laat 7 kinderen achter, van wie G. de oudste is. PERSOONSBEWIJS VOOR JOURNALISTEN 's-GRAVENHAGE, 26 Juni. De rijksinspectie van de bevolkingsregisters heeft den burgemeesters bij rondschrijven kennis gegeven dat met het uit reiken van een persoonsbewijs aan een journalist kan worden gewacht, totdat de betrokkene in het bezit is van een „pas voor journalisten", afgegeven door het Verbond van Nederlandsche Journalisten, aangezien het beroep journalist thans als een be schermd beroep aan te merken is, (A.N.P.) WISSEL-DISCONTO EN PROMESSEN-DISCONTO MET EEN HALF PROCENT VERLAAGD. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van 27 Juni haar rentetarieven varlaagd, in zooverre het wisseldisconto en het promessendisconto beide met een half procent naar beneden gaan. Sedert 23 Augustus 1939 bedroeg het wisseldisconto 3 procent en het promesse-disconto 3V2 procent, zoodat deze tarieven thans rékpectievelijk worden gebracht op 2Yz procent en 3 procent. De tarieven voor de be leening op effecten, voor voorschotten in rekening courant en beleening op goederen blijtfen dus on veranderd 31/2 procent.. (A.N.P.) zaterdag 28 juni 1941. hilversum 1, 415.5 m. 6 45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.0# Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.oo B N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuzlek. 9.15—9.25 voor de hulsvrouw. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O- Nieuws- en economische berichten. 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 1.30 Gramofoonmuzlek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Na gedane arbeid.... muziek en vroolijkheid. 4 oo Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 4.20 Het Utrechtsch strijkkwartet. 5.15 B. N. O Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuzlek. 6.15 Voor de binnen schippers. 6.3)0 De Romancers. 7 00 B. N. O. vragen van den dag. 7.15 De Melodisten cn solist. 7.45 Voor den boer. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroepstrijkoikcst en gramofoonmuzlek. 9.30 Berich ten. Engelsch. 9.45 „Ik was er zelf bij", causerie (opn.). 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: „Dutch new# reel". hilversum ii, 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.no B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgen wijding (voorbereid door het Vrtjz. Prot. Kerkcomlté). 10.20 Qmroep-Harmonle-orkest (opn.). 10 50 Gramofoonmu zlek. 11.00 Omroeporkest, gemengd operette-koor en so listen (opn.). 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Amende. 12.45 B N. O. Nieuws- en economische berichten, l.oo Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek. 1.40 Voor de Jeugd. 2.00 Rotterdamsche Philharmonlsch orkest en solist. Pl.m. 2.45 „Stad en Land". 4.00 Orkest Eloward en gramofoon muzlek, 5.00 BiJbelvortcUlngen (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomlté). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Pianovoordracht en gramofoonmu zlek. 6.15 „Pro Musica" cn gramofoonmuzlek. 6.45 Repor tage. 7 00 B N O. Gronlngsch praatje. 7,15 Gramofoon muzlek 7.30—7.45 werkers ontmoeten elkaar. 8.00 B. n. O. Nieuwsberichten. 8.15 Vroolijke voordracht met muzlkala omlijsting. 8.30 Cabaretrevue. 9.45 Gramofoonmuzlek. 9.55 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radlo-Stichtlng), 10.00 B. N, Ot Nieuwsberichten, sluiting] --

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7