De bijeenkomst te Amsterdam. Jiact Tlieums ZATERDAG 28 JUNI 194T H A' A RE E M'S D AG B E A D (Vervolg van de vorige pag.) Ik heb mijn kameraden niet kunnen raadplegen over dit plan, maar ik ben er volkomen zeker van, dat datgene wat uit mijn hart opsteeg ook hun ge voelens weergaf. Het is mij een voorrecht hier te kunnen melden, dat ik het volgende telegrafische' antwoord heb ontvangen: „Voor de belofte van trouw, mü in dit belangrijke uur namens de Nederlandsche nationaal-socialisten gezonden, betuig ik u mijn hartelijken dank. Ik ver bind daaraan mjjn groeten en mijn beste wenschen voor uw verderen arbeid in dienst van onze ge meenschappelijke idee. Onderteekening: Adolf Hitler". Wij weten allen waarom het gaat. Indien het monsterachtige bondgenootschap tusschen kapitalis tische, Joodsche en bolsjewistische machten of, persoonlijker gezegd, tusschen Churchill. Roosevelt en Stalin er in mocht slagen de overwinning te behalen, dan zou ons land en ons volk op de vol gende wijze te gronde gaan: 1. Wij zouden worden uitgehongerd door de blokkade, die Europa moet afsluiten van de wereld voorraden aan levensmiddelen en grondstoffen en wel in nauwe samenwerking met het Sovjet-Rus sische blok in het Oosten. 2. Daarna zou Nederland het slagveld worden tusschen de Angel-Saksische en de Duitsche mo gendheid. zoodat geen steen op den anderen ge laten zou worden. 3. Tenslotte zou Engeland zich na de overwin' ning op zijn eiland terugtrekken en Europa over laten aan den bolsjewistischen chaos, waarin iedere vorm van godsdienst en Europeesche cultuur te gronde zou gaan. De overwinning'van de Duitsche wapenen .betee- kent de definitieve afwending van de bolsjeewis- tische bedreiging, de inschakeling van de- groote Russische productiemogelijkheden in de Europee sche economie en de mogelijkheid tot opbouw van een nieuw Europa, waarin de volken in vrede en samenwerking met elkander kunnen leven. Wij bezweren thans ons volk te kiezen: „Voor Hitler in zijn roeping voor het Duitsche *olk voor de Germaansche volken, dus ook voor ons volk, ja, voor geheel Europa of voor Stalin in zijn roeping voor den duivel" De keus is niet moeilijk voor den rechtschapene. Wij. oude nationaal-socialisten, hebben die keus reeds jaren geleden gedaan, doelbewust en zonder dralen, uit liefde jegens volk en vaderland. Voor ons sprak het steeds vanzelf, dat Duitschland en zijn Führer Europeesche roeping hebben. U, mijnheer de Rijkscommissaris, zult verwon derd zijn, dat nog niet het geheele Nederlandsche volk dit inziet. De oorzaak hiervan ligt eigenlijk hierin, dat dit volk zoo trouw en zoo fatsoenlijk is, dat er nog velen zijn die nog steeds niét kunnen gelooven dat zij sedert jaren stelselmatig belogen en bedrogen zijn door degenen die zij steeds ver- touwden.Langzaam maar zeker dringt dit inzicht toch tot hen door. En met dit ontwaken komt de veront waardiging over zooveel slechtheid en de wil tot samenwerking ruet ons. Tienduizenden marcheeren reeds in onze gelederen. Ik geef u de verzekering: het Nederlandsche volk doet mee. Maar twintig jaar stelselmatige vergifti ging kunnen niet in een paar maanden krachteloos 'worden gemaakt. Wij zijn er trotsch op, dat vele duizenden onzer volksgenooten in de „Standarte Westland" van de S.S. en het nationaal-socialistische autocorps deel nemen aan den veldtocht tegen de Bolsjewisten. Nederland is althans vertegenwoordigd. Dagelijks smart het ons, dat niet een goed georganiseerd, goed geoefend Nederlandsch leger onder flinke leiding naast het Duitsche, Roemeensche en Finsche leger kan staan. Ons met onzen nationalen trots, ons die niet gewoon zijn aalmoezen te krijgen, ons bekom mert het dat Duitschland nu weer bijna alles alleen moet doen. Indien ons volk bij de verkiezingen van '37 ons had geloofd, dan zouden wij van 10 tot 15 Mei 1940 niet tegenover elkaar hebben gestaan, dan zouden niet duizenden in een broederoorlog ge vallen zijn doch dan had thans het Nederlandsche volk schouder aan schouder' met den Duitscher gestaan. Het heeft niet zoo mogen zijn. Gods wegen zijn ondoorgrondelijk. Maar gelukkig is het toch zoover gekomen, dat er in het Nederlandsche'volk een kern gebouwd is, die volkomen begrip heeft voor de worsteling tuschen de goede en de duivel- sche machten, een kern die onwrikbaar vaststaat in haar overtuiging, die het Nederlandsche volk steeds meer probeert te winnen, die blij vai^ zin en in vol vertrouwen de noodzakelijke offers draagt, die God dankt dat Hij voor de instandhouding yan Europa mannen als Hitler en Mussolini heeft ge zonden. In naam van deze steeds meer groeiende, steeds krachtiger kern van het Nederlandsche volk zeg ik u. mijnheer de Rijkscommissaris: het Duitsche volk kan op ons rekenen als op zijn trouwsten broeder. Houzee. Volksgenooten en kameraden laat ons niet uiteengaan alvorens met onze gedachten geweest te zijn met onze strijdende kameraden, de honderdduizenden Duitschers en de honderden Nederlanders, die in het Oosten hun leven op het spel zetten. Ons, Ne derlanders, betaamt het bijzonder aan de zware offers van mannen en zonen te denken. Wij, Nederlanders en Duitschers. zullen hier ge- meenschaDpelijk een lied zingen, dat zij daar aan den ovei^cariT met hun bolsjewistische bondgenoo- ten nooit zullen kunnen zingen, namelijk het oude Nederlandsche gebed: „Wilt heden nu treden AMSTERDAM 27 Juni (A. N. P.) Het was een grootsche gebeurtenis, deze massale bijeen komst op het IJsclubterrein, een dag met een historische beteekenis voor Nederland. Het was. voor vele duizenden een onvergetelijk oogenblik, toen rijksminister dr. Seyss Inquart het podium beklom om het Nederlandsche volk toe te spre ken. Een toespraak, van hart tot hart, die diepen Indruk maakte op de tienduizenden, die bijeen waren gekomen op het groote terrein op de grens van oud en nieuw Amsterdam. Een geweldige drukte heersehte reeds vroeg in de nabijheid van het Centraal Station. De W.A.- kapel stond op het stationsplein opgesteld en speelde vrooljjke marschmuziek. Elke trein voer de reeds kleine groepen DuitscheTs en N. S. B.'ers mee. die met den nationaal-soclalistischen groet werden verwelkomt, als zij buiten het station ver schenen. Er was een feestelijke stemming en die stemming groeide naarmate de tijd verstreek. Kort na vijf uur arriveerde de eerste extra-trein en de opmarsch naar het IJsclubterrein nam nu een aanvang. Langs het Damrak, door de Raadhuis straat. over de Rozengracht. Nassaukade, Stad houderskade en door de Hobbemastraat trok de lange stoet. Voorop de jongens en meisjes van den Nationale Jeugdstrom. daarachter de W.A.-man- nen. een formatie Nederlandsche S.S., en tenslotte een eindelooze rij mannen en vrouwen, oud en jong, vertegenwoordigend het volk, dat zich schaart achter hen. die den strijd willen voeren tegen het barbaarsche bolsjewisme. Overal langs den weg was de belangstelling groot. Op de balcons en uit .de ramen keken de menschen naar de voorbümarcheerende groepen, die steeds weer door andere gevolgd werden. Regelmatig kwamen nu de extra-treinen bin nen en steeds indrukwekkender werd de opmarsch. Van het Centraal Station naar het Museumplein was de weg vol bezoekers. Achter de muziekcorp sen en achter de tamboers en pijpers marcheerden zii in een onafgebroken rij naar het terrein. Nederlandsche en Duitsche Arbeidsdienst, de spade aan den schouder en in onberispelijke hou ding. trokken op tusschen de rijen belangstellenden die steeds In aantal toenamen. Rond het IJsclubterrein was de drukte gewel dig. Duizenden stonden hier langs den weg ge schaard. Al heel vroeg waren zij gekomen om ge tuige te kunnen zijn van deze historische bijeen komst en de rijen groeiden voortdurend aan. De trottoirs stonden vol menschen, op den rijweg ver- UIT GROOTMOEDERS JEUGD. De historische costuums voor de tentoon stelling „In Holland staat een huis" in het Stedelijk Museum te Amsterdam, worden in gereedheid gebracht. (Foto Pax Holland) drongen zij zich.en alleen de directe omgeving van het IJsclubterrein had -men vrij gehouden. Tegen acht uur arriveerde de leider van de N. S. B. ir Mussert. 'De menigte buiten de hekken had reeds in de verte de auto van ir. Mussert ontdekt en een luid hou zee-geroep ging op; het plantte zich voort langs de rijen en het zwol aan tot een ware ovatie. Met de nationaal-socialistische groet dankte ir Mussert voor de spontane hulde van de massa. Even hartelijk werd ook de Rijkscommissaris door de wachtenden ontvangen. Ook nu werden de handen ten groet geheyen en applaus klonk uit de rijen der wachtenden. Bevelen klonken uit de luidsprekers, die rond het terrein waren opgesteld en in spanning zetten de wachtenden zich tot luisteren. Het groote mo ment ging aanbreken. Het eerepodium was versierd met witte vanen en eenvoudige slingers van groen. Tegen de hooge witte vaandels blonk in den avondzon de groote gouden rijksadelaar, symbool van kracht en een heid. Op het terrein waren aanwezig eereformaties bestaande uit S.A.-mannen en leden van het Duit sche arbeidsfront. Verder waren nog op het ter rein aanwezig formaties van de Nederlandsche W.A., de Nederlandsche S.S., Jeugdstorm, Hitler'- jugend en afdeelingen van den Bund Deutscher Miidel. Tusschen het publiek hadden zich drie mu ziekkorpsen van de W.A. opgesteld, benevens korp sen van de Hitlerjugend. Een treffend gebeuren was de opmarsch van de vaandels, die voor het podium ter linker en ter rechterzijde van de eere tribune werden opgesteld. Het uur van aankomst van rijksminister 'dr. Seyss Inquart nadert meer en meer. Signale weerklinken, het muziekcorps zet „Durch gross Berlin marchieren wir" in. De Rijks commissaris gaat met zijn gevolg langs het middenpad, waarlangs eveneens een eerewacht stond opgesteld. Een laaiend enthousiasme be groette dr. Seyss Inquart en zijn gevolg. General-Kommissar Schmidt betrad hierop het eere-podium om de bijeenkomst te openen. Spreker wees erop, dat deze bijeenkomst de grootste is, die door, de nationaal-socialisten in West-Europa is georganiseerd. „Wij zijn heden bijeengekomen, zoo zeide hij, om het den Westelijken democratieën duidelijk te ma ken, dat'zij af- en terugtreden moeten". (Luid ap plaus.) „Schouder aan schouder staan wij naast elkaar in dit uur, waarop het bolsjewisme den dood steek ontvangt. In den geest van onze soldaten, die aan het oostelijk front den strijd tegen de bolsje wieken hebben aangebonden, willen wij hier bij eenkomen". Na deze korte inleiding betrad de Rijkscommis saris, dr. Seyss Inquart onder daverend en lang durig applaus van de tienduizenden het spreekge stoelte. Nadat de rijkscommissaris, wiens rede herhaalde lijk door applaus werd onderbroken, het spreek gestoelte had verlaten, onder daverende toejui chingen van de enthousiaste menigte, betrad de leider van de N.S.B. in Nederland, ir. A. A. Mus sert, het spreekgestoelte. Ook de rede van ir. Mussert werd herhaaldelijk door houzee-geroep en blijken van instemming on derbroken. Nadat de N.S.B.-leider het podium had verlaten, werd hij door den Rijkscommissaris met een hand druk gecomplimenteerd. De muziekkapel van het Duitsche Arbeidsfront zet dan het Nederlandsche dankgebed „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Gedenckclanck in, dat staande door alle aanwezigen werd medegezongen. Hierna sprak General-Kommissar Schmidt een kort sluitingswoord: Wij hebben zooeven het lied onzer vaderen ge zongen. het Nederlandsche dankgebed. Bidden wij ,God dat Hij onze troepen zegene, zoolang die in de lucht, op het water en op het land strijden. Wij kunnen deze bijeenkomst echter niet besluiten zon der een groet aan onzen Führer. Dan worden de vanen geheven, de schoppen van de mannen van den Arbeidsdienst worden aan den schouder gebracht en een driewerf" „Sieg Heil" weerklinkt over de hoofdei) van de duizenden, die met enthousiasme en groote belangstelling de bij eenkomst hadden bijgewoond, waar een zoo be langrijk en waarschuwend woord tot het Neder landsche volk werd gericht. Evenals voor den aanvang der massa-bijeen komst had ook thans weer de politie op voortreffe lijke wijze het intense verkeer geregeld, zoodat dit zonder eenige stoornis verliep. De afmarsch van het IJsclubterreia ving om half tien aan en om kwart over elf arriveerden de laatste groepen aan het Centraal Station.. Op het Centraal Station was de drukte enorm. Op vier perrons stonden de treinen gereed en regel matig reden volle wagens weg. AANWEZIGEN. Onder de aanwezigen zagen wij: Oberdienstleiter Schmidt, minister dr. H Fischböck, S.S. Gruppen- führer Rauter, staatsraad dr. Wimmer, gezant Otto Bene. als vertegenwoordiger van hef ministerie van buitenlandschc zaken te Berlijn, S.S. Brigadeführer Ministerialrat Fink, de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris in de provincies. Bethmann Oberst Arbeitsführer. leider van den Duitschen Arbeids dienst in Nederland, Kreisleiter Paustian, General- Leutnant Siburg. General-Major Schumann, chef van de Ordnungspolizei en vele hooge officieren van de drie weermachtsonderdeelen, W. Janke', Pressedezer- nent van den Rijkscommissaris, Stefanelll leider der Italiaansche Fascios in Nederland, mr. Backer, com missaris van de provincie Noord-Holland, burgemees ter Voüte, regeerlngscommissaris voor Amsterdam; van het departement van volksvoorlichting en kunsten waren aanwezig de secretaris-generaal dr. T. Goede- waagen en diens persadviseur Wouter Hulstijn, de raadadviseur ir. W. L. Z. van der Vegte. het hoofd van de afdeeling kabinet jhr. mr S. M S. de Ranitz en M. Wink, hoofd van de afdeeling algemeene zaken. Verder de heeren van Geelkerken, Mr. M. M. Rost van Tonningen, president van de Ned. Bank, Voor hoeve, mr. Zondervan en vele andere hooge functio narissen van de N.S.B., mr. dr. van Genechten procu reur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, Feldmeier, leider van de Nederlandsche S.S., dr. E. H. van Rappard, landelijk leider van de N.S.N.A.P., majoor Breunese, leider van den Nederlandschen Ar beidsdienst, Woudenberg, leider van het N.V.V.: de secretaris-generaal in het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, prof. dr. G. A. S. Snijder, leider van den Neder landschen Cultuurkring, prof. Wehoffisch Duitsch pre sident van de Nederlandsch-Duitsehe Kultuurvereeni- ging, H. C. van Maasdijk, Nederlandsch voorzitter van die kultuurvereeniging, gep. luitenant-generaal H. A. Seyffardt, de Standartenführer Harster, bevelhebber van de Deutsche Sicherheitspolizei, dr Lindenburger, leider van de Hitlerjugend in Nedérland, Schönherr, plv. leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, en de consulaire vertegenwoordigers van Roemenië en Finland. De vordering van metalen. Nederlandsche cultuurwaarden worden ontzien en gespaard. 's-GRAVENHAGE. 23 Juni. Van de zijde van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming wijst men op de uitzonde ringsbepalingen, welke in de artikelen 4 en 5 van de verordeningen van den1 Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche. gebied betreffende de inleevring van metalen nr. 108/1941 zijn opge nomen. De uitvoering der geheele verordening is aan de Nederlandsche autoriteiten opgedragen, dus ook het nemen van beslissingen omtrent deze uit zonderingen, hetwelk geschieden zal door een speciale oragnisatle van deskundigen dóór boven genoemd departement ingesteld onder leiding van den onder-voorzitter van de rijkscommissie van advies inzake de musea. - Het is in volledige overeenstemming, met de wenschen van de bezettingsautoriteit, dat bij deze beslissingen uitgegaan wordt van de ge dachte, dat Nederlandsche cultuurwaarden moe ten worden ontzien en gespaard. Men wachte dus ten opzichte van de -uitvoering der verordening zonder zich onnoodig te veront rusten de weldra te verschijnen uitvoeringsbepa lingen en de daarna van de zijde van bovenge noemd departement te geven uiteenzettingen af. Loonsverbetering in de bouw bedrijven. De NV.V.-persdienst deelt aan het ANP mede: Het college van Rijksbemiddelaars heeft de beide landelijke contracten voor het bouwbedrijf, n.l. die voor burgerlijke en utiliteitsbouw en die voor water; spoor- en wegenbouw goedgekeurd. Inmiddels heeft de Bedrijfsraad op 18 Juni j.l. de algemeen verbindend verklaring van deze con tracten- verzocht. De veranderingen in de arbeidsvoorwaarden, die inmiddels zijn ingegaan, betreffen het volgende: ,De bestaande duurtetoeslagen van resp. f 1.50. f 1.20 en f 0.90 per week zijn omgezet in uurloon. In plaatsen, waar een duurtetoeslag van f 1.50 of f 1.20 per week moest worden betaald, zijn deze toeslagen ingetrokken; hiervoor is het loon met 3 cent per uur verhoogd. In plaatsen, waar een duurtetoeslag van f 0.90 per week moet worden betaald, is op gelijke wijze het 'uurloon met 2 cent verhoogd. Behalve deze uurloonverhooging. voortvloeiende uit de afschaffing van den duurtetoeslag, zijn nog de volgende loon verhoogingen ingevoerd: Alle loonen van 40 en daar beneden, onverschillig in wélke groep ze worden betaald, zijn met 3 cent per uur verhoogd. Alle loonen van 41 tot en met 44 cent zijn met 2 cent per uur verhoogd. Alle loonen van 45 tot en met 49 cent zijn met 1 cent per uur verhoogd. In plaatsen, waar door bovengenoemde verhoogingèn het verschil tusschen groep 2 en groep 3 niet meer dan 1 cent zou bedragen, ver valt groep 3. Voor een aantal plaatsen zijn nog bij zondere wijzigingen, resp. verhoogingen van de loonen aangebracht. Genoemde verhoogingen gelden zoowel voor den burgerlijken en utiliteitsbouw als voor de water-, spoor- en wegenbouw. Uit de hergroepeering van sommige gemeenten in andere groepen volgt, dat behalve de genoemde loonsverhooging en 't verdis- conteeren van den duurtetoeslag, een aantal plaat sen nog een extra verhooging krijgen. Een belangrijke wijziging is er gekomen in de jeugdregeling. Gold tot nu toe, dat voor jeugdigen onder 19 jaar het loon niet bij collec tief contract Was geregeld en voor jeugdigen van 19 tot 22 jaar hetzelfde loonpeil van 50 pCt. gold, thans vallen onder de jeugdregeling ook de 18-jarigen; die is met een opklimming van jaar tot jaar ingevoerd. z Een belangrijk feit is, dat een commissie is in gesteld, die zal onderzoeken, welke maatregelen dienen genomen te worden om het aantal soorten vacantiebons te beperken; ook zal een onderzoek ingesteld worden naar het bedrijfspensioen. Tusschen partijen is verder overeengekomen, dat onderhandelingen zullen plaats vinden over tus- schentijdsche wijziging van de loonen, indien be langrijke juridische, economische of sociale om standigheden zulks noodzakelijk maken De 38-jarige arbeider H Goverde uit Tilburg is bij werkzaamheden aan een bouwwerk onder Gilze Rijen van groote hoogte neergestort en gédood. De overledene laat een vrouw en 8 kinderen achter. In het Maas-Waalkanaal onder Malden bij Nij megen is de 28-jarlge gehuwde J. P. Janssen bij het zwemmen verdronken. De prijzen van onze groenten. Dit jaar een langeren overgangstijd. 's-GRAVENHAGE, 28 Juni fA.N.P.). Een veelvuldig voorkomende klacht van de Neder landsche huismoeder in deze dagen betreft de groenten. lederen dag moet de groenteboer vele malen hooren, dat zijn groenten in dezen tijd van het jaar nog zoo duur zijn. Vergeleken bij vorige jaren is dit ook inderdaad het geval. Er worden echter verwijten aan de overheid gericht en het publiek heeft conclusies getrokken, welke in geenen deele in overeenstemming zijn met de feiten. Teneinde een juist beeld van den bestaanden toestand te krijgen heeft een verslaggever van het A.N.P. zich tot een tot oordeelen bevoegde instantie gewend. Vooreerst zoo werd uiteengezet speelt een rol het feit, dat dit jaar in tegenstelling tot vorige jaren de tuinder geen steun uit de schat kist meer ontvangt en dat hij in plaats daarvan thans voor zijn product een prijs krijgt, bestaan de uit den kostprijs plus 'n ondernemersloon. Het vorige jaar is de tuinbouw nog. tot Juni, gesteund met ongeveer zes millioen gulden en in 1939 be droeg de tuinbouwsteun zelfs twintig millioen. Intiisschen was de steun, welken de tuinbouwer in vorige jaren uit de sehatkist ontving, niet groot, dat productiekosten en ondernemersloon erin vervat waren. Het doel van den steun, die binnen een beperkten omvang werd gehouden, was slechts den tuinbouw in stand te houden. Bij de redelijke belooning, die de tuinbouw dit jaar voor het eerst van den consument ontvangt, moet het publiek niet vergeten dat de productie kosten in den tuinbouw ook zijn gestegen. Dan is er een zeer belangrijke factor; de weers gesteldheid. Hèt koude weer. dat wij in het af- geloopen voorjaar hebben gehad, heeft uiteraard op de tegenwoordige prijzen van vele soorten groenten invloed uitgeoefend. Enkele voorbeelden mogen dit verduidelijken. Tot de vorige week bedroeg de productie aan asperges nog niet de helft van die van het vorige jaar om dien tijd. Tengevolge van de langdurige koude zal de opbrengst aan asperges oek zeer on gunstig blijven. De peen van den kouden grond, die in andere jaren tegen 15 a 20 Juni beschikbaar komt, is dit. jaar nog niet gereed. Ook de bloemkool en andere groenten zijn laat. Wat de aardbeien betreft, heeft men sedert menschenheugenis niet beleefd, wat men dit jaar moet ervaren, namelijk, dat er geen aansluiting is tusschen de glascultuur en de teelt van den kouden grond. Er wordt geklaagd, dat de prijzen van groen ten als radijs, spinazie - en sla soms plotseling stijgen. De prjjsschommelingen van dergelijke' groenten zijn echter goeddeels het gevolg van wisselingen in den aanvoer, waarvan de omvang een groote rol speelt bij de prijsvorming. Wat de spinazie en sla aangaat, de tijd, dat daarvan een groote overvloed werd aangevoerd, is op het oogenblik alweer voorbij. In den zomer is'het zeer riskant spinazie en sla te telen, om dat enkele heete dagen deze groenten kunnen doen bederven. De böonenoogst is nog niet gereed. Ook in an dere jaren beschikken wij eerst in Juli over boo- nen. Het koude weer dat wij dit jaar achter den rug hebben heeft op den boonenoogst geen be langrijken. invloed, omdat men eerst tegen 10 of 20 Mei boonen pleegt te zaaien. Prinsesseboonen, snijboonen en pronkboonen beloven een matige opbrengst, maar de teelt is gelukkig zoo, dat dit gewas voldoende zal opleveren tot eind Septem ber. En tegen dit tijdstip zijn de herfstgroenten gereed. Bij de beoordeeling van de groentenprijzen in het algemeen behoort in aanmerking te worden genomen, dat de binnenlandsehe vraag naar groenten veel grooter is dan in normalen tijd, als gevolg van de-omstandigheid, dat aardappe len en vet slechts in beperkte mate beschikbaar zijn. Naar groenten als radijs en tomaten is veel meer vraag dan gewoonlijk, omdat men die als broodbelegging wenscht te gebruiken nu men zich de gewone broodbeleggingen als kaas en worst slechts in beperkte mate kan aanschaffen. Het feit, dat men er meer en meer toe overgaat, sla en komkommer bij de boterham te eten, ver groot voorts de vraag naar de2e groenten. In het algemeen kan worden verklaard, dat'er dit jaar naar schatting voor twintig tot dertig procent meer aan groenten is geteeld dan het vorig jaar. Maar het grootste deel dezer groenten is nog niet voor verbruik gereed. De moeilijke 'overgangstijd, welke elk jaar met zich brengt, namelijk de periode, gedurende welke de oude groenten op zijn en de nieuwe groenten nog niet in voldoende mate kunnen wordën aangevoerd, is dit jaai^ later en langer dan andere jaren. Een troost voor het publiek is het dus, dat na dezen tijd weer een andere tijd komt. De oogst van vroege aardappelen in het Westland. NAALDWIJK, 27 Juni (A:N.P.). Bedroeg in het begin van deze week de eerste aanvoer van vroege aardappelen aan de veiling te 's-Graven- zande slechts rond 12.000 k.g., thans is deze aan voer aan genoemde veiling reeds gestegen tot ruim 40.000 k.g. De aanvoer van nieuwe aard appelen heeft thans in het Westland de 100.000 k.g. overschreden en ook voor de komende week wordt een toenemende aanvoer verwacht. Clandestiene handel in gestolen textielwaren. Zware straffen aan vijf Hagenaars opgelegd. De Economische Rechter te 's Gravenhage heeft een zaak behandeld tegen vijf Haagsche kooplieden, die allen in meer of mindere mate betrokken zijn geweest bij een clandestienen handel in textiel waren, welke van diefstal afkomstig bleken te zijn. Deeerste verdachte, die zich in verband met den diefstal reeds in pi-eventieve hechtenis bevindt, ontkende. Wel gaf hij toe bij het afleveren tegen woordig te zijn geweest, doch verder zou hij er part noch deel aan hebben gehad. De Officier van Justitie aanvaardde verdachte's verdediging niet en vroeg een gevangenisstraf voor den tijd van anderhalf jaar. De rechter achtte de feiten wettig, en over tuigend bewezen en veroordeelde denverdachte conform den eisch tot anderhalf jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De tweede verdachte gaf toe de goederen voor een bedrag van f 825 verkocht te hebben. Ook tegen hem eischte de Officier anderhalf jaar gevangenis straf. De rechter was van oordeel, dat de verdachte aan den verkoop heeft deelgenomen en veroordeelde hem conform den eisch tot anderhalf jaar gevangenis straf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De drie andere kooplieden, die de goederen ge- zamelijk haddden gekocht of daaraan medeplich tig waren geweest, werden conform de eischen ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. De goederen zullen aan den rechtmatigen eigenaar worden teruggegeven. De Heemsteedsche financiën. Mee- en tegenvallers. De uitgaven van Maatschappelijk hulpbetoon, die door het gemeentelijk subsidie gedekt moeten wor den waren in Heemstede voor 1940 geraamd op f 108.177. Zij hebben evenwel f 127.346 bedragen Zoo dat dit voor de gemeentekas een tegenvaller van f 19.169 beteekent. Het exploitatie-tekort van het gemeentelijk Bad huis aan de Postlaan over het jaar 1940 heeft slechts f 2043 bedragen, hoewel f 3280 geraamd was. Het tekort op de exploitatie van de zwemvijver aan den Glipperweg, dat geraamd was op f 1300 heeft even wel f 2966 bedragen. Jacht zonder genade. De eeuwige strijd tusschen stroopers en jacht opzieners heeft menigen schrijver tot boeiende ver halen geïnspireerd en ook op het witte doek is het gegeven meer dan eens behandeld. Niettemin blijft het een dankbaar onderwerp, zoowel door de con flicten die in een rechtgeaard stroopersdrama nu eenmaal uitgevochten moeten worden als door de entourage, waarin dergelijke geschiedenissen plaats vinden. De film „Jacht zonder genade" maakt daarop geen uitzondering en mag zelfs als een der beste films op dit gebied gelden. Zij speelt in een klein bergdorp, gelegen te midden van uitgestrekte woudeft. waar de her tenkudden een voortdu rende aantrekkings kracht opleveren voor de stroopers, die hun strooperslist tegenover jacht opzienersvoortvarendheid stellen. De complicaties komen echter, doordat in dit dorp familietragedies het stroopersbedrijf tot een ware tragedie maken. De film zou uit een werk van Zahn of Rosegger ge trokken kunnen zijn. Paui Wegener krijgt hier gelegenheid, zijn talent ten volle uit te leven als de plichtsgetrouwe, in zijn werk verharde „Förster", met zijn groote liefde voor zijn dochter en zijn kleinkind. Maar ook Ruth Hell- berg als de dochter en Viktor Staal als de strooper, die wel wilddief maar geen moordenaar is. geven opmerkelijk goed spel te zien,, terwijl de bijfiguren hun rollen uitnemend weergeven; Een film om tweemaal te gaan zien! KERKCONCERT JO VINCENT—GEORGE ROBERT. Naar het Concertbureau Alphenaar ons mededeelt, zullen op Vrijdag 11 Juli Jo Vincent, sopraan en George Robert, orgel,' een kerkconcett geven in de Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem. Het programma bestaat voor een groot deel uit werken van Nederlandsche componisten. LUIDSPREKERS IN DE GROOTE KERK TE HAARLEM. Daar voor de 3 bijzondere avondkerkdiensten in de Groote Kerk een overgroote belangstelling be staat. heeft men besloten luidsprekers te laten aan brengen. Zondagavond volgt de laatste van deze drie diensten, die onder het opschrift „De kerk in de branding" gehouden worden. Ds. G. J. Waardenburg. Ned. Herv. prea. te Haar lem en Dr. K. H. Mtskotte te Amsterdam zullen spreken over: „Wat wij verwachten mogen". De aanvang van dezen kerkdienst is 7 uur. WIE MIST EEN RIJWIEL? De burgemeester van Enkhuizen maakt bekend, dat aan het politiebureau aldaar een heeren rijwiel berust, dat in het laatst van Mei 1940 uit een school te Den Helder, waarin de 21ste reserve compagnie was gelegerd, werd ontvreemd. Signalement: merkloos, zwart gelakt, goud ge biesd (nu overgelakt). bijna recht zwart cellu loid stuur, zwart imitatie Terryzadel, merk Gomo, bagagedrager met standaard, terugtrap rem, merk Centrix, voorband merk Courier de Luxe, electrische lantaarn, waarvan de dynamo gemerkt 6 V 15 Watt. Belanghebbende kan dit rijwiel bij den inspec teur van politie in ontvangst nemen. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Deventer geeft een ieder in overweging, bij hem inlichtingen in te winnen, alvorens relaties aan te knoop.en met Otto Hoekstra, die het Algemeen Publiciteits- en Uitgeverskantoor, Achter de Hoven 45 te Deven ter, exploiteert. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST GRAFISCH BEDRIJF. s-GRAVENHAGE, 28 Juni. In een bijvoegsel van de Nederlandsche staatscourant is opgeno men het besluit van het college van rijksbemidde laars, strekkende tot het algemeen bindend ver klaren van bepalingen van de landelijke collec tieve arbeidsovereenkomst 1941-1942, voor het boekbinders-, papierwaren- en enveloppenbedrijf. Bij de bestrijding van allerle^ plantenziekten wordt tegenwoordig gebruik gemaakt van elec- trisch gedreven machines. (Foto Pax Holland) Groeistoffen, die een werking vertoonen- als de natuurlijke plantenhormonen, gaan in de prac- tijk van den tuinbouw een zeer belangrijke rol spelen. Het onderzoek naar den invloed van groeistoffen op het kiemen van zaden op het Laboratorium voor Tuinbouwplantenteelt te Wageningen. (Foto Pax Holland)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10