Haarlems Dagblad RIJKSCOMMISSARIS SPREEKT IN AMSTERDAM. 7 De strijd tegen het Bolsjewisme. Croote bijeenkomst op het ijsclubterrein De strijd in Oost-Europa. 58e JAARGANG No. 17799 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 106GO, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 28 JIJ. I 1941' 'Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17J/2. Groentjes zie rubriek. De Rijkscommissaris sprak heden, den 27sten Juni, voor ongeveer 45000 Duit schers en Nederlanders in Amsterdam over den Europeeschen strijd tegen het Bolsjewisme. Ook de laatste Nederlander moet nu besluiten of hij zich afzijdig wil houden of met een vereenigd Europa samenwerken wil. Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart tijdens zijn rede. (Foto Pax Holland) Rede Seyss-Inquart. Ik heb u, Duitschers en Nederlanders, vooral evenwel u, nationaal-socialisten in dit land, bijeen geroepen om uw standpunt te bepalen nopens de gebeurtenis van 22 Juni. Op dezen dag zijn over een front van 2000 K.M. de Duitsche legers en in hun gelederen de door de Westersche democratieën verraden Finnen en Roemeenen aangetreden tegen de Sovjet-Unie en het bolsjewisme. Na 25 jaar heeft het uur van den beslissenden strijd met den doodsvijand van de Europeesche cultuur en gees teshouding geslagen. Duitschland en het nationaal- socialisme zijn de strijders, behoeders en redders van Europa. Op dit oogenblik heb ik u, Duitschers zoowel als Nederlanders, opgeroepen, want dit uur verbindt ons allen als strijdmakkers. Thans moet het een ieder in het oog springen, dat Duitschland dezen ooidog, dien het door Enge land opgedrongen, is, niet voert voor eigen, zelf zuchtige belangen, maar voor Europa's voortbe staan en gelukkige toekomst tegen de thans aan den dag getreden internationale samenzwering van het groot kapitaal, het Jodendom en het bolsjewisme. Bij de gebeurtenissen van historische beteelcenis', die zich thans voor ons afspelen en waaraan wij reeds actief deelnemen, worden wij aaneengesmeed tot een gemeenschap van lot en geesteshouding, die volgens nationaal-socialistische opvatting het lot van dit werelddeel uit de algemeene onrust en on zekerheid zal voeren naar nieuwe, echte kracht en naar het welzijn van zijn bewoners. Na omstreeks twee jaar oorlog, nadat geweldige slagen geleverd en veldtochten ondernomen zijn, treedt de Duitsche weermacht aan tegen een staat, die in omvang en bevolkingsaantal bijna de eerste plaats ter wereld inneemt en toch voor den bui tenstaander lijkt het onbegrijpelijk ziet het Duitsche volk met volkomen rust en onverwrikbaar vertrouwen ook dezen strijd tegemoet. Duidelijk bespeuren wij, Duitschers, het bestuur der Voor zienigheid door onzen Führer, Adolf Hitler. En wat het Duitsche volk thans voelt, zal morgen de overtuiging van alle waarlijk goede Europeanen zijn. Telkens als het vasteland van Europa zich wilde concentreeren om zich op de eigen kracht te bezin nen, heeft Engeland zich tegen dit streven verzet. Zelfs toen het Duitsche volk na het jaar 1918 als gevolg van Versailles, waarvoor Engeland de hoofd schuld treft, dreigde ineen te storten, waardoor het bolsjewisme geheel Europa zou hebben overstroomd en Adolf Hitler het Duitsche volk ook in het belang en voor het welzijn van Europa weer oprichtte, verzette Engeland zich weer tegen deze versterking van Duitschland, die voortvloeide uit de weder oprichting. Evenals in het jaar 1914 moest het Duit sche volk opnieuw omsingeld en eventueel door een blokkade er onder gebracht worden. Het non-agressiepact van 1939 In den herfst van 1939 werd een conflict onver mijdelijk. Joden, vrijmetselaars, internationale ka pitalisten, Churchill en zijn handlangers, en vooral ook buitenlandsche vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten in Europa hadden reeds veel te lang gewacht op den nieuwen oorlog, die Duitsch land definitief moest verbrijzelen en vernietigen. In deze ure des gevaars heeft de leider van het Duitsche volk. juist omdat hij de eenige vertegen woordiger van de Europeesche cultuur en bescha ving is die vooruit kijkt en zijn verantwoordelijk heid heeft met de Sovjet-Unie een non-agressie pact gesloten. Slechts de politieke versterking van het Duitsche volk door het nationaal-socialisme deed het moge lijk lijken, dat de betrekkingen met de Sovjet-Unie genormaliseerd zouden worden zonder dat een bolsjewistische besmetting optrad, waarin elk ander buurvulk vroeg of laat ten offer ware gevallen. Slechts de politieke versterking van het Duit sche volk door het nationaal-socialisme en de on voorwaardelijke trouw van het Duitsche volk aan zijn leider, maakten het mogelijk, dat met het oog op het belang van de politieke en militaire gebeur tenissen de strijd tegen het bolsjewisme, waarte gen het nationaal-socialisme zich als beweging had gesteld, onder welk teeken het rijk veroverd en opnieuw gesticht werd, werd achtergesteld. Te belangrijker is het te achten, dat op het oogenblik, waarop de Führer het uur der beslissing komen zag, het Duitsche volk zonder nieuwe geestelijke voorbereiding, zonder dralen als één man dezen strijd aanvaardde. Het non-agressiepact was geen politiek verbond, naar steeds met nadruk is verklaard. In den herfst van 1939 was het van Duitsche zijde bezien de natuurlijke kwalificatie van den toestand, dien Duitschland destijds kon wenschen. Of had Duitsch land op het moment, dat Engeland en zijn volge lingen Frankrijk en Polen den oorlog begonnen, van zijn kant den oorlog aan de Sovjet-Unie moeten verklaren? Nooit echter heeft Duitschland besloten tot een strijdend verbond met de Sovjet-Unie of zich dit te laten opdringen, zooals thans bij Enge land het geval is. Zoo ver heeft deze gepronon ceerd christelijke Winston Churchill het gebracht, dat hij als een schietgebed moet uitroepen: „Rus- land's gevaar is ons en Amerika's gevaar" en dat de Nederlanders door hun gevluchte leiding, die thans geen verantwoordelijkheid meer draagt, worden aangespoord de bolsjewisten als hun bondgenooten te beschouwen, legt getuigenis af omtrent de innerlijke ineenstorting en de verloren houding van deze gi-oep emigranten. Reeds destijds in Augustus 1939 hebben wij ons de vraag voorgelegd, of de bereidwilligheid van de Sovjets om dit non-agressiepact te sluiten, een krijgslist was dan wel uitzicht opende op een evo- lutionnaire ontwikkeling. Er waren eenige uiter lijke teekenen, die ook het laatste mogelijk deden schijnen, vooral wei-d althans naar buiten de in vloed van het Jodendom beperkt en in plaats van de nihilistische grondbeginselen van het bolsjewis me traden daar bepaalde ordeningselementen aan den dag. Het bewustzijn van de zwaarste der offers van den toekomstigen strijd moest de overweging doen ontstaan, of het toch nog niet mogelijk zou zijn langs den weg van een evolutionnaire ontwikke ling en toenemende ontspanning de gevaren van het bolsjewisme voor Europeesche cultuur en ge meenschap uit te schakelen. De eischen van het oogenblik. Wij hebben het destijds ook buiten kijf mogelijk geacht, dat de Sovjet-Unie een poging deed door zulk een niet aanvalsverdrag Duitschland eerst recht in een oorlog te lokken, die Duitschland en Europa op den duur zoo zou verzwakken, dat ten slotte de bolsjewistische heerschappij op de puin- hoopen van het Avondland kon worden gevestigd. Deze mogelijkheid hebben wij nuchter onder het oog gezien, doch er moest gehandeld worden over eenkomstig de eischen van bet oogenblik. Voor de toekomst van Europa wierp de Führer Groot-Duitschland in de weegschaal der geschie denis. Dezen moeilijken weg kon men gaan in ver trouwen op den Führer en zijn roeping tot redding van Europa en op den trouw en opofferingsge zindheid van het Duitsche volk. Het resultaat van dit nuchtere besluit was de mogelijkheid alle Duit sche strijdkrachten destijds te concentreren op de plaats, waar de militaire beslissing gezocht en ge vonden moest worden, in Polen, in het Noorden, in het Westen en tenslotte na het toetreden van Italië, in het Zuiden op den Balkan. In den loop dezer gebeurtenissen werd het even wel steeds duidelijker, dat het sluiten van het non agressiepact voor de bolsjewici niet het uitgangs punt van een evolutie was, maar slechts diende om tijd te winnen teneinde alle nihilistische krachten ter wereld te concentreeren tegen dit volksche ontwaken van Europa. De plannen van het groot kapitaal onder Joodsche leiding en van net bolsje wisme ter bereiking van de wereldheerschappij, vereenigden zich tegen het nationaal-socialisme en fascisme en vinden thans hun uitdrukking in de invoeging van de Vereenigde Staten in de reeks onzer tegenstanders en in de deelneming van de Sovjet-Unie aan dit conflict van wereldhistorische beteekenis. Tevergeefs deden de tegenstanders moeite om deze samenwerking te verbloemen. Hoe koel de ontvangst van den heer Cripps te Moskou naar buiten ook mocht zijn, hoe veel stakingen de com munisten in de Vereenigde Staten schenen te orga- niseeren, en ook al hebben de Vereenigde Staten volgens krantenberichten nog onlangs den uitvoer' van oorlogsmaterieel naar de Sovjet-republiek stopgezet, de Diutsche regeering liet zich niet mis leiden. Wij hebben deze samenwerking reeds te vaak aanschouwd in de jaren na den wereldoorlog, toen de Westersche staten onder leiding van Joden en vrijmetselaars vau buiten af het Duitsche volk den gewelddadigen vrede van Versailles opdron gen en tegelijkertijd het bolsjewisme het Duitsche volk van binnenuit geestelijk en zedelijk wilde verwoesten. Hetzelfde hebben wij weinige jaren geleden weer beleefd, toen de Sovjet en Engeland, met het toenmalige Frankrijk gemeenschappelijk partij kozen tegen de macht der orde in Spanje en hulp verleende. Ook de bereidheid tot hulpverleening, die Enge land tegenover Finland's !ot huichelde, kon ons niet misleiden, want Engeland heeft nooit aan wezenlijke hulp voor Finland gedacht, doch slechts aan een voorwendsel om tegen Duitschland's belang in, troe pen aan land te kunnen zetten in Noorwegén. Wij zagen wat er geschiedde, wij zagen de over weldiging van de Oostzeestaten en beleefden aan de Oostelijke grens van onze belangensfeer de vernie tiging van het volksleven. Wij constateerden, dat de bosjewiki in 1939 en 1940 met precies dezelfde methoden werkten als in 1917, hoe zij bijv. de be woners der door hen bezette steden en dorpen lieten aantreden en uit het gelid een ieder, die een intel ligent of blond Germaanseh uiterlijk vertoonde, lieten treden en doodschoten, de gezinnen der ver moorden in eindelooze colonnes naar het binnen land van de Sovjet-republiek overbrachten, zonder dat deze ooit hun plaats van bestemming bereik ten, wij zagen de namelooze economische verarming die terstond aanving en de prijzen van de belang rijkste levensmiddelen en voorwerpen van dage- lijksch gebruik tot het tien-, twintig- en tenslotte honderdvoudige verhoogde. Molotof's bezoek aan Berlijn. Destijds heeft Duitschland Molotof, die voor de buitenlandsche politiek aansprakelijk was, uitge- noodigd in Berlijn te komen en Molotof was niet in staat de roof plannen der Sovjets te verbergen. Finland, Roemenië en Bulgarije moesten overwel digd worden en de Turhen beroofd van de Darda- nellen. Waar was destijds Engeland, dat zijn garan- tiebelóften aan deze staten had opgedrongen? Als Finland, Roemenië, Bulgarije en Turkije zich op deze betrekkingen hadden verlaten, waren deze staten denzelfden weg gegaan als de aan Enge land en de Joden onderhoorige, regeeringen van Polen, Noorwegen. Nederland. België, Fx-ankrijk, Joego-Slavië en Griekenland. Eerstgenoemde staten hebben zich op het oogenblik van het gevaar be dacht en de Duitsche garantie gevraagd of de Duit sche vriendschap gekozen. (Vervolg op pag. 6 en 7) Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Dertien toestellen neergeschoten. BERLIJN, 28 Juni (D.N.B.) Het Britsche luchtwapen lieeft in den afgeloopen nacht ge probeerd met zwakke strijdkrachten Noordwest- Duitschland binnen te vliegen. Door bommen werd slechts geringe schade aan gebouwen ver oorzaakt. De aanvallende Britten leden door nacht jagers en luchtdoelgeschut zware verliezen. Tot dusver werden in totaal 13 vliegtuigen als neergeschoten gerapporteerd. Samenwerking tusschen Engelsche en Sovjet-vloot? NEW YORK 2R Juni. (D. N. B.) International News Service meldt uit Londen, dat volgens een verklaring van bevoegde kringen aldaar, de Engelsche en de Sovjet-vloot plannen voor een samenwerkine ortwikkeld hebben. Duitsch weermachtsbericht: Groote beslissingen op alle fronten afgedwongen. Duikbooten en vliegtuigen brengen acht schepen tot zinken HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 Juni. (D N B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „De eerste vijf dagen der operaties hebben bewe- zijrt dat de Sovjetweermacht gereed was voor den aanval op Midden-Europa. Ook in het naaï het westen uitspringende grensge bied om Lemberg en Bialystock, dat reeds onmid dellijk blootgesteld was aan een Duitsche insluiting en daardoor ongeschikt was voor een zuivere verde diging, troffen onze troepen een opeenhooping van offensieve Sovjettroepen aan Daardoor kwam het reeds bij de eerste grensgevechten tot een botsing met het Sovjet-leger en de Sovjetluchtmacht. Onze op alle fronten zegevierende troepen hebben groote beslissingen afgedwongen: mededeelingen daaromtrent kunnen zeer binnenkort verwacht wor den. Marine en luchtwapen hebben den strijd tegen de Britsche koopvaardij met succes voortgezet Een duik boot onder bevel van ..Kapitan-Leutnant" Metzier heeft ten Westen van Afrika vijf vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 31.500 ton tot zinken gebracht. Gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht voor de Brit sche Oostkust drie vrachtschepen met een geza menlijken inhoud van 18.000 ton vernietigd- Andere luchtaanvallen waren gericht op haven- werken aan den mond van de Theems en op een i vliegveld in het Zuiden van Engeland. Het leggen 1 van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Een verdragende batterij der marine heeft vijande lijke schepen in het Kanaal beschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen op 25 Juni met succes Britsche troepenconcen traties bij Sidi Barrani en stellingen van 't afweer geschut bij Tobroek aangevallen. Ook gisteren zijn pogingen van Britsche gevechts- en jachtvliegtuigen om de Kanaalkust aan te vallen met aanzienlijke ver liezen voor den vijand afgeslagen. Bij luchtgevech ten en door luchtafweergeschut zijn negen en door marinegeschut twee Bxütsche vliegtuigen neerge schoten Een duikbootjager der marine werd in het Kanaal door twee Britsche vliegtuigen aangeval len en schoot ze beide neer. In den afgeloopen nacht heeft de vijand op ver schillende plaatseD in het Westen en Noord-Westen van Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen laten vallen. De burgebevolking leed geringe 'verliezen. Op verschillende plaatsen zijn woningen vernield of beschadigd. Door nachtjagers en afweergeschut zijn twee aanvallende vlieg tuigen neergeschoten Kapitein Ihlefeld, commandant van een groep nachtjagers, heeft op 26 Juni zijn 39ste en 40ste overwinning in de lucht behaald." De Chr. Oratoriumvereeniging tc Tlaarlcm bracht Vrijdagavond in dc Groote Kerk Bach's Hohe Messe ten gehoore met medewerking van het Utrechtsch Stedelijk Orkest en vele solisten. Hierboven: Een overzicht van de kerk tijdens de uitvoering, (Foto Stevens) Militaire doelen en havenwerken in Tobroek gebombardeerd. Ernstige verwoestingen aangericht. BERLIJN, 28 Juni. (DNB) Duitsche gevechts vliegtuigen hebben op 26 Juni in versterkten mate aanvallen gedaan op militaire doelen en havenwer- ken in Tobroek. Goed geplaatste bomtreffers had den ernstige verwoestingen tot gevolg. Bij het ver trek der Duitsche machines ontstond er een lucht gevecht, waarbij twee Bristol-Blenheims en drie Hurricanes neergeschoten werden. Aan Duitsche zijde ging slechts een machine verloren. Ook op 25 Juni viel het luchtwapen Britsche stellingen in en om Tobroek met groot succes aan. In opslagplaat sen en op de kades werden groote branden en ver woestingen waargenomen. Talrijke gebouwen in het Zuidelijke deel der stad, die door Britsche troe pen bestookt waren, werden door bommen vernie tigd. Een Britsche stelling luchtdoelgeschut ten Westen van Tobroek werd door goed geplaatste bomtx*effers vernield. Tijdens een luchtgevecht werd een Hurricane neergehaald. In het gebied Hasata zette het Duitsche lucht wapen eveneens zijn doeltreffende aanvallen voort. Een aantal lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen nam tentenkampen en concentraties vrachtauto's in scheervlucht onder vuur. Tenten en vrachtauto's gingen in vlammen op. Spaanscli vrijwilligerslegioen. Het eerste Spaansche vrijwilligerslegioen voor den strijd tegen het bolsjewisme zal, naar het D. N. B. uit Madrid meldt, bestaan uit een divisie infan terie ter sterkte van ongeveer 15.000 man. De strijd in Oost-Afrika. ROME, 28 Juni. (DNB) De in het gebied van Wollega heldhaftig strijdende troepen van generaal Gazzeras zijn, naar Stefani uit Italiaansch Oost- Afrika meldt, na zeer hevige gevechten welke 20 uur duui-dèn, aangekomen op de linie van de Da- boes-rivier. Ondanks gebrek aan reserves en aan voer, zetten de Italianen en inlanders den tegen stand voort. De Italiaansche artilleristen moesten ?elf hun stukken geschut trekken. Soldaten en zwarthemden kenden geen oogenblik rust en waren dagelijks blootgesteld aan luchtaanvallen en bloe dige gevechten met den vijand. De 75ste verjaardag van Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen te Haarlem, die Vrijdag zijn 75sten verjaardag mocht vieren, heeft van verschillende zijden ondervonden, hoe zeer hij en zijn werk gewaardeerd worden. Een schat van bloemstukken heeft hij ontvangen, o.a. van het bestuur van de A.V.O. f Arbeid voor on- volwaardigen), van welke commissie de jubilaris president is); Directie N.V. „De Spaarnestad", leden van de Sociëteit „Trou moet Blycken", be stuur van de afdeeling Haarlem der Vereeniging tot zedelijke verbetering van het lot der gevan genen; van personeel der Stichting tot opleiding van maatschappelijke werkers, waarvan de heer Heerkens Thijssen eveneens voorzitter is. Verder van het Tehuis voor Ouden van Dagen, van het hoofdbestuur der stichting Liefdewerk Oud Pa pier. directie Haarlemsche Sodafabriek, Neder- landsche Vereeniging voor Gemeentebelangen en van den bloemist J. F. Bekker. Ook ontving de jubilaris heel veel mondelinge en schriftelijke bewijzen van belangstelling, o.a. van een aantal burgemeesters. STADHUIS TE HARDERWIJK. De gemeenteraad van Harderwijk heeft de plannen voor den bouw van een niuew stadhuis, ontworpen door den architect C. J. Blaauw te Haarlem, goedgekeurd. Het ophalen van vuilnis te Haarlem. Op zuinigheid wordt aangedrongen. Het is bekend dat de Haarlemsche Reiniging door de tijdsomstandigheden gedwongen is gewor den op het ophalen van vuilnis van twee tot één maal in de weck te beperken. Dalrdit noodzakelijk was, wordt door de Reiniging beti'eurd, vporal nu blijkt, dat er in de praktijk bezwaren gerezen zijn, maar het is voorloopig uitgesloten de vuilnisauto's er weer tweemaal in de week op uit te sturen. De mannen van de Reiniging ervaren herhaal delijk, dat de emmers zóó vol gedaan worden, dat het deksel niet sluit. Dit moet voorkomen worden, want anders kan de emmer niet automatisch ge ledigd worden. Het publiek kan medewerken door niet zooveel in den emmer te doen. Ook op dit gebied wordt het dus bezuinigen. Wie een enkelen keer te veel voor zijn emmer heeft moet wat groote stukken vuil tot een pak samenbinden opdat de vuilnisman die afzonderlijk mee kan nemen. Nu zijn er velen die naast den uniformen emmer ook nog een bak of teil met vuil voor den vuilnisman klaar zetten. Het ledigen van teilen en bakken geeft natuurlijk extra werk. Daarom moet men dit tot hooge uitzonderingen beperken en liever wat groot vuil tot pakken binden. H.B.S., Lyceum en Gymnasium. Gegevens over het aantal leerlingen uit 1 Haarlem en omgeving. Het aantal leerlingen uit Haarlem en de randge meenten dat de H B S.-en, de Lycea en het Gymna sium te Haarlem bezoekt, is in de laatste jaren sterk toegenomen. Uit de Statistische Gegevens van Haarlem zijn cijfers te putten die op de volgende scholen betrekking heb ben: leerlingen 1931: 1941! Gymnasium 221 284 H.B.S. A 346 394 le H.B.S. B (vroeger Lyceum) 409 336 2e H.B.S. B 242 317 Midd. school voor Meisjes 169 259 Christ. Lyceum 168 539 R.K. Lyceum voor jongens 209 464 R.K. Lyceum voor meisjes 215 Totaal 1764 2858 Het aantal leerlingen dat de H.B.S.-en, Lycea en Gymnasium te Haarlem bezoekt is in die 10 jaar dus gestegen van 1764 tot 2858. Een toeneming van 1094, of ruim 60%. Het aantal leerlingen op de inrichtingen van open baar onderwijs steeg in die 10 jaar van 1387 tot 1640. De vooruitgang bij het bijzonder onderwijs was nog veel grooter. want daar vermeerderde het aantal leer lingen van 377 tot 1218. Zeer sterk was de stijging bij het Christelijk Lyceum (van 168 op 539). Het R.K. Ly ceum voor meisjes was in 1931 nog* niet geopend. In den loop der jaren is het Gemeentelijk Lyceum omgezet in een le H.B.S. B. Van de openbare scholen boekte de Meisjes H.B.S. den grootsten vooruitgang, die klom van 169 tot 259. Ook de vooruitgang van het Gymnasium was helangrijk. Interessant is ook na te gaan hoe de stijging was van het aantal leerlingen uit Haarlem en uit de buitenge meenten. Het aantal leerlingen uit Haarlem vermeerderde in die 10 jaar van 1272 tot 1675 Een stijging dus van 403 of bijna 324/». In dienzelfden tijd steeg het aantal buitenleerlingen van 492 tot 1183. Dat wil dus zeggen met niet minder dan 236*/». In verhouding is het aantal buitenleerlingen op de Haarlemsche scholen veel sterker gestegen. Het aantal buitenleerlingen op het Christelijk Lyceum steeg alleen reeds van 94 tot 313. 10 jaar geleden beliep het aantai buitenleerlingen op de Haarlemsche scholen bijna 28*'. van het totaal, nu is het gestegen tot 41*/.. HEDEN: 12 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1