De rede van den Rijkscommissaris. ZATERDAG 28 JUNI 1941 H A" ARLE M'S DA'GBCAB 5 (Vervolg van pag. 1) Thans heeft. Bulgarije zijn volksgenooten bevrijd die onder Grieksche en Servische heerschappij smachtten, thans marcheercn de troepen der met ons bevriende volken met de Duitsche divisies op om hun volksgenooten de vrijheid te brengen en thans hebben de Turken, die goede waarnemers gebleken zijn, een vriendschapsverdrag gesloten met Duitschland, waardoor, een lang ingehouden, be proefde hartelijkheid uit de zware -tijden van den wereldoorlog weer te voorschijn treedt. Onophoudelijk streefden de Sovjets onder actieve medewerking van den Engelschen geheimen dienst naar de stichting van centra voor propaganda tegen Duitschland en voorbereiding van sabotagedaden, waartoe scholingscursussen waren opgericht- Een voorbeeld daarvan hebben wij hier in deze stad be leefd, want thans kan worden gezegd, dat de alge- meene staking van twee dagen in Februari van dit jaar werd opgezet in samenwerking van de commu nistische partij met den Engelschen geheimen dienst en het Jodendom van deze stad. Wij heb ben destijds niet geschroomd met alle kracht in te grijpen en het Nederlandsche volk en de inwoners van deze stad door tijdig toegepaste hardheid te be waren voor de ernstige, vernietigende gevolgen die de voortduring van zulk een staking in verbapd met de georganiseerde onlusten bij het optreden van de Duitsvche militairen, vooral van het luchtwapen, had meegebracht. Wij hebben hier in deze stad reeds in Februari van dit jaar een coalitie tusschen bolsjewisme, Joodsch kapitalisme en Engelschen geheimen dienst benevens handlangers, verslagen Ik dank u. nationaal socialisten in deze stad, dat gij reeds in deze Februari-dagen hebt geweten waar gij behoort te staan en met inzetting van uw persoon bent toegetreden tot het front der volksche reorga nisatie. Herhaling van den gedachtengang van 1914. Het plan onzer vijanden was als steeds een zoute- looze herhaling van den gedachtengang in 1914. Ook destijds werd Servië in beroering gebracht en het Balkanfront ontstond, gesteund door wapen leveranties.'Evenzoo moest ditmaal van den Balkan uit via Joego-Slavië de oorlog, die intusschen in het Westen verloren was, opnieuw worden ontketend, opdat omstreeks Augustus van dit jaar de Sovjet- legers konden losbarstten tegen een Duitschland dat op den Balkan werd vastgehouden en door 2 jaar oorlog was verzwakt. Maar met Duitschland zou ook Europa platgedrukt en geworgd zijn. Hieromtrent is geen twijfel mogelijk: het slagen van de plannen onzer vijanden zou tengevolge hebben gehad, dat met de vernietiging van het Duitsche Rijk in Europa niet een overleefd liberalisme, doch nog slechts het bolsjewisme zou heerschen als tegenspeler van de Vereenigde Staten, die zich onder de macht van het groot-kapitaal bevinden, beide bestuurd volgens de plannen der Joden, die hun wenschen* afleidden uit de hun zoogenaamd gegeven belofte van wereld heerschappij. Tot dusver waren er stellig genoeg menschen in Holland die deze ontwikkeling der dingen niet heb ben gezien of niet wilden zien. die van meening zijn dat zij het aan de humanistische traditie van dit land verplicht .zijn vrijen toegang te verleenen aan 't binnendringen van Joodsche, vrijmetselaars- en dientengevolge onvermijdelijk ook nihilistische en bolsjewistische elementen en ideeën. Dit is een verkeerd begrip, ja, zelfs een ontaard humanisme, dat de kringen van de Nederlandsche intelligentia de gevaren niet doet ondergaan, die voor land en volk voortvloeien uit de verbreiding van den Jood- schen geest e« toch hebben de humanisten, op wie men zich steeds beroept, .dit gevaar onderkend. Erasmus immers heeft in 1519 verklaard: „als het christelijk is de Joden te haten, dan zijn wij' in dit opzicht allen buitengewoon goede christenen". Hugo de Groot heeft in zijn remonstratïo verklaard, dat de Joden geen openbare ambten mogen be- kleeden, dat zij niet werkzaam mogen zijn bij de rechtspraak en dat zij in geen geval een huwelijk mogen sluiten met de dochteren des lands. En dr. Kuyper heeft op een oogenblik toen het liberalisme dit land reeds overstroomde verklaard: „Langzamerhand komt men tot de ontdekking, dat de Joden onder den mantel van het liberalisme met terdaad heer eri meester zijn geworden in ons werelddeel. En niet slechts de openbai-e meening in de meeste landen, doch ook de internationale be trekkingen tusschen de kabinetten beheerschen". Welk een verandering Ijeeft zich sindsdien voltrok ken in de hoofden van juist die menschen, die van opvatting zijn dat de geestelijke of politieke leiding van dit land hun toekomt! Tegenwoordig is het volkomen duidelijk, dat de beslissing in Europa slechts kan vallen tusschen nationaal-socialisme en fascisme eenerzijds en bolsjewisme anderzijds. Als de meer dan'20ÖQ-jarige geschiedenis van dit werelddeel zin zal hebben, als de psychische waarden van geloovige harten, de zedelijke kracht van het gezin en de persoon lijkheid van den Europeeschen mensch met, zijn be sef van verantwoordelijkheid jegens de gemeen schap niet vernietigd, maar gehandhaafd zullen worden, dan moet Duitschland overwinnen en niet alleen de Sovjets, doch ook hun puriteinsche han- delsvennooten en lotgenooten in Engeland, maar vooral den Joodschen geest. Daarom hebben wij dezen beslissenden strijd in volledig vertrouwen op den Fiihrer aanvaard. Wij hebben twee jaar gezwegen, omdat wij wisten, dat de Fiihrer ons den weg wijst, dien de Voorzienig heid bij de bepaling van zijn alles omvattende taak' hem heeft voorgeschreven en dat de Führer voor alles zorgt en alles voorbereidt wat in het uur der beslissing noodig is. De arglistigheid der Sovje'ts, die ons door een non-agressiepact in den oorlog en in de nederlaag wilden lokken, is falikant uitge- komeij. 0 In Het besef van zijn historische taak heeft het Duitsche volk in September 1939 den oorlog op zich genomen en dank zij zijn leiding in Polen, in het Westen, Noorden en Zuid-Oosten zoo snel beëindigd jdat thans htft bolsjewisme te land alleen staat tegenover de grootste militaire macht, die ooit op deze wereld heeft bestaan Uitslag van den strijd niet twijfelachtig. Wij hebben het keizerlijk Russische leger in 1914 lecren kennen. Destijds overwonnen wij Rusland, ofschoon wij slechts op halve kracht konden strij den. Het bolsjewistische leger is beslist niet beter dan het tsaristische. Destijds bewogen onze troepen zich voort met een snelheid van 3 a 4 K.M. per uur, thans geheel afgezien van het luchtwapen, minstens tienmaal zoo snel. Het Russische gebied is door de techniek tot op een tiende van zijn vroegere af metingen verkleind, de strijd mag zwaar zijn, de uitslag is niet twijfelachtig. Het Engelsche gestamel bij déze gebeurtenis doet ook duidelijk den schrik onderkennen. *die den Engelsehen in de leden is gevaren nu zij zien, dat Adolf Hitler toch den stoutmoedigen en zoo ge- vreesden gooi waagt cn heeft voorbereid. Winston Churchill verklaart bij deze gebeurtenis van histo rische beteekenis, dat de Russische soldaten den grond zullen verdedigen, dien hun vaderen sedert eeuwen hebben bewerkt. Daarbij weet deze man toch zeer wel. dat de bolsjewiki de Russische boeren van hun hoeven hebben verjaagd en opgesloten in kolchozen en als hier of daar nog iemand in staat was geweest zijn eigen bezit in stand te houden, hem uitgemaakt hebben voor „koelak" en verbannen naar de ijswoestenijen van Siberië. Churchill spreekt van de Russische woningen, waar vrouwen en kin deren bidden en weet toch heel precies dat de Rus sische komsomoltsen de kerken vernield en opge blazen hebben en zelfs uit de kleinste boerenhof stede de kruisen en ikonen hebben geroofd. Als de oude* huichelaar beweert, dat er oogenblikken zijn, waarop alle menschen bidden, dan meenen wij hem te kunnen verzekeren, dat wij hem nog zoover zul len brengen, dat hij werkelijk leert bidden. En zal het wellicht den Russischen soldaten, die thans blootgesteld staan aan den aanvalsgeest van de Duitsche soldaten, aan de genialiteit van hun leiding en aan de overmacht van de Duitsche wape nen, tot troost strekken, als hij spreekt van de troostelooze, dierlijke volgzame massa der Hunnen- soldaten? Waarschijnlijk heeft die geestelijk zoo belache lijke dwerg er op dat oogenblik niet aan gedacht, dat deze zoogenaamde troostelooze, dierlijke solda ten bij een unieken, heldhaftigen aanval uit de lucht gebieden, daar wij hen hebben te verlossen van het bolsjewisme èn terug te geven aan de cultuur van het Avondland. Deze reorganisatie geschiedt door eigen, uitslui tend Europeesche kracht De sterke is alleen het machtigst Wij willen onze Europeesche problemen alleen oplossen en niet dulden, dat de gezwollen predikers aan de andere zijde van den Athlanti- schen Oceaan nog op eenigerlei wijze meespreken bij onze toestanden. Wij vormen thans in den nood en in de overwinning een lotsgemeenschap der eere. Wij, nationaal socialisten, moeten een ondeel bare, onwrikbare eenheid \ormen. Waarover gaat eigenlijk thans nog de strijd in uw gelederen hier in Nederland? Wellicht over den omvang dei- staatsrechtelijke banden tusschen Nederland en het toekomstige gebied van Europa en over de vraag stukken van de staatkundige zelfstandigheid van Nederland? De bittere ervaringen van verleden en heden en de onweerhoudbaar toenemende over tuiging, van de lotsverbondenheid juist van de Ger- maansche volken op het vasteland, zullen deze tot een lotsbond vereenigen, die zijn rechten naar buiten gemeenschappelijk zal vertegenwoordigen en Z09 noodig verdedigen en tusschen de bondsdeelen een economische verstrengeling, die zoover gaat als allen juist en nuttig oordeelen. De gelijkgerechtigdheid der Nederlanders. Het ligt echter niet in het wezen van het natio naal socialisme en van de door den Führer ont worpen reorganisatie van Europa, den Nederlan ders hun nationale eigenaardigheden en zelfstan digheid te ontnemen. Het gaat derhalve niet om de zelfstandigheid van Nederland, maar het gaat otn de gelijkgerechtigdheid der Nederlanders in De intocht der vaandels op het IJsclubterrein. (Foto Pax Holland) Een overzicht van het IJsclubterrein tijdeus de bijeenkomst. Op den voorgrond de autoriteiten, onder wie de rcgecringscommissaris voor Amsterdam, de heer E, J. Voute. (Foto Pax Holland) het gereorganiseerde Nederlandsche gebied. Ik acht het mijn bijzondere taak den terugkeer der Neder landers in de Pan-Europeesche gemeenschap te verlichten cn mede te helpen, opdat de Nederlan ders in volledige gelijkgerechtigdheid aan dezen nieuwen opbouw kunnen deelnemen. Deze gelijk gerechtigdheid hangt evenwel a.f van de mate, waarin zij zich nationaal-socialisten bctoonen. Uw geestelijk cn cultureel leven in du land nu kan met beter beschermd en gehandhaafd blijven dan door opvolging van de nationaal-socialistische be ginselen, want deze schakelen alle elementen, vreemd aan bloed en nationaliteit, uit en laten de van het bloed afhankelijke eigen cultuur tot volle ontplooiing komen. Tusschen ons. nationaal-socia listen, kan er slechts een wedstrijd zijn. n.l. wie de beste nationaal-socialist is. d.w.z. wie de nationaal- socialistische beginselen het duidelijkst begrijpt en het onvoorwaardelijkst verwezenlijkt. Wij moeten ons eigen leven evenals ook ons ge meenschapsleven op de orde der volksche waaiden afstemmen. De volken zijn in hun van het bloed afhankelijke eigen geaardheid de van God gewilde bouwsteenen der inenschheid. Het bloed schept tusschen de rassen verschillen, die den afzonderlij ken mensch verschillende rechten en plichten, d. w. z. uiteenloopende verantwoordelijkheid jegens het geheel schenken, althans uiteenloopende over eenkomstig de verschillende breedten op onze aarde. De menschen zijn niet gelijk, noch naar karakter, noch naar geestelijke geaardheid, het allerminst evenwel in de van hun bloed afhankelijke geaard heid. Indien het een goddelijk gebod was, dat wij aan elk menschenras in onze efgen volksgenieën- schap dezelfde rechten cn kansen moesten geven, dan zou Onze Lieve Heer alle menschen gelijk hebben geschapen. Thans evenwel moet het hoog- ste zedelijke gebod voor ons daarin bestaan, dat wij de krachten die de schepping ons door ons bloed heeft gegeven ontwikkelen cn volstrekt en onvoorwaardelijk beschikbaar stellen voor de bloedsgemeenschap van het eigen volk. Derhalve beteekent nationaal-socialisme niet slechts hand having van den trouw aan het bloed, doch ook verleening van het grootste nut aan het eigen volk door den eigen arbeid. Terwijl het bolsjewisme de ongelijkheid in de verdeeling van de goederen dezer aarde wil afschaffen door allen op het laag ste niveau even arm te maken, zal het nationaal- socialisme den grooten socialen arbeid van de toe komst volbrengen, doordat iedereen onder waar borg aanspraak op werk en daarmede op een over eenkomstig levenspeil heeft, gedragen door de ge meenschappelijke verantwoordelijkheid van alle deelen des volks. De enkeling heeft zijn eigen rech ten, hij heeft ook zijn gepaste bezit, maar rechten en bezit zijn voor ieder verbonden met de even groote plichten jegens de gemeenschap. Zoo zullen wij. nationaal-socialisten, na deze grootste oorlogen en veldslagen van alle tijden, een nieuw Europa van den arbeid en de volksche eer opbouwen. Ik zelf beschouw deze onze betooging als liet uitgangspunt van d® nationaal-socialistische reorga nisatie ook in Nederland, die thans, nu de beslissing in het Oosten valt, ook hier aangepakt moet wor den. Daarom zijn alle instellingen en politieke ideeën, die reactionnair een nieuwe ontwikkeling willen tegenhouden en vooral die. welke eens tot helpers van het marxisme zijn geworden of zich de hulp van het marxisme lieten welgevallen, een be letsel voor een gelukkige toekomst. Wij zullen ze opruimen en voor het Nederlandsche volk den weg vrijmaken voor deelneming aan den nieuwen op bouw. Het Nederlandsche volk moet in volledige gelijkgerechtigdheid cn met bijzondere erkenning van zijn bekwaamheden de hem toekomende plaats innemen en het zal zijn eigen geluk en zijn wel stand bevorderen, als het zich Van den binnen gedrongen Joodschen, kapitalistischen, ten deele reeds nihilistischcn cn bolsjewistischen, maar even zeer van den verouderden reactionnairen geest en dwang bevrijdt en indien gij, nationaal-socialisten. geloovig en vol vertrouwen op de voorzienigheid en haar bestuur, de goede geesten bindt, die uw vaderen reeds eenmaal uw geestelijke en volksche geaardheid in den strijd deden handhaven. Ik groet de Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialisten. Heil Hitier. Rede Mussert. Mijnheer de Rijkscommissaris. Volksgenooten en kameraden. U. mijnheer de Rijkscommissaris, heeft gespro ken tot ons, Nedeiüandsche nationaal-socialisten en over onze hoofden neen tot dat deel van het Neder landsche volk dat begrip heeft voor de grootsche, geweldige gebeurtenissen van dezen tijd. Het is mij een plicht en een voorrecht u, mijnheer de Rijkscommissaris, daarop te antwoorden niet slechts als leider van de X.S.B., in naam der Neder landsche nationaal-socialisten. maar ook als zoon van mijn volk. in naam van het Nederlandsche volk, dat zich bevindt in de tragische omstandigheid, dat het in de ure des gevaars door zijn regeering werd verlaten en nu uit eigen beweging, ja tegen degenen die gevlucht zijn in. dc kracht moet ontplooien, die noodig is om het voortbestaan vén dit volk tc waar borgen. Dit volk, dat zulk een groote geschiedenis achter zich heeft, dat zülke groote eigenschappen in zich draagt, is te goed, veel te goed om in den chaos onder te gaan. Onmiddellijk nadat het begin van den oorlog tegen de bolsjewisten bekend geworden was, heb ik Adolf Hitler, dien wij. Nederlandsche nationa- naal-socialisten. erkennen als den van God gegeven* Germaanschen leider, een telegram van den vol genden inhoud gezonden: „In dit beslissende uur. waarin de strijd van het nationaal-socialistische en fascistische Europa tegen zijn bolsjewistischen doodsvijand begonnen is. is het mij een voorrecht aan u, Führer aller Germa nen. de plechtige gelofte te kunnen afleggen, dat de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland onverpoosd en krachtig haar taak zal voortzetten het Nederlandsche volk te winnen voor de nationaal socialistische idee en daarmee voor het nieuwe Europa. Namens mijn duizenden strijdende kame raden meld ik u. dat zij zich door niemand in trouw zullen laten overtreffen en dat zij zich in zullen zetten voor de gemeenschappelijke overwinning. God bescherme u en geve aan uwen strijd zijn on- misbaren zegen". (Vervolg op de volgende pag.) op het eiland»Kreta een driemaal zoo sterke Bril- sche strijdmacht hebben verjaagd en vernietigd. Hoe troosteloos dierlijk en volgzaam moet dan wel het Britsche rijk zijn. Als Churchill evenwel aan Rusland alle mogelijke hulp van Engeland belooft, dan hoor ik daarin de raaf die reeds vroeger voor Polen, Noren, Nederlanders, Belgen, Franschen, Joego-Slaven en Grieken denzelfden doodenzang heeft gekraaid. De hulp der Vereenigde Staten. De Führer zei, dat het jaar 1941 de voleinding van de beslissing zal brengen. Het is niet aan twijfel on derhevig. dat Engeland, als het thans alleen zou staan, reeds juist zoo overwonnen zou zijn als alle andere staten die net hebben gewaagd tegenstand te bieden aan de Duitsche weermacht. Zonder de onmiddellijke materieele hulp van de Vereenigde Staten en zonder de tot dusver middellijke hulp door het vasthouden van Duitsche strijdkrachten aan de Sovjet-grens, zou Engeland door den ver- eenigden aanval van onderzeeërs cn luchtwapen reeds zoo verbrijzeld zijn» dat het niet meer met uitzicht op succes tegenstand^ zou kunnen bieden tegen de Duitsche weermacht De materieele hulp van de Vereenigde Staten en de tot dusver potentieele hulp door den opmarsch van de Sovjet-legers, werkte de verlenging van den oorlog in de hand. Wij 'nebben ons er aan cewend de Vereenigde Staten in dezen zin als belanghebben den bij den oorlog te beschouwen. Overigens heb ben wij geen haast om officieel klaarheid in deze verhouding te brengen. Zeker is. dat elk schip, elk wapen en elke man. die den Engelschen van waar ook te hulp wil komen of hen helpt, vernietigd zal wórden door de Duitsche weermacht. Thans even wel bestaat de mogelijkheid ook militair voor die vrijheid in den rug te zorgen, waardoor de beslis sing van den oorlog voltooid kan worden geacht. De militaire verbrijzeling van de Sovjet-republiek leidt er toe, dat het Oosten van Europa, dat sedert een kwart eeuw door het stelsel van het bolsjewisme aan Europa is ontrukt, weer tot Europa wordt terug gebracht, waardoor het gehecle gebied van Europa politiek en^ economisch onder uniforme leiding komt. De Duitsche soldaten zullen het Oosten van Europa geestelijk en cultureel, maar ook economisch weer tot Europa terugbrengen. De uitwerking van dezen gang van zaken voor Azië ligt voor de hand. Het resultaat zal zijn, dat de historisch gegroeide oude wereld met haar beslist aanwezige economische levensvatbaarheid aaneengesloten zal zijn en geen enkele militaire aanvalsmogelijkheid op dit conti nent meer zal bestaan, want deze zou moeten wor den uitgevoerd via woestijnen en steppen of over zeeën van vele duizenden mijlen. In verband met de voortdurende opschortingen, die de Vereenigde Staten bij hun bewapening toe passen en waarbij eigenlijk slechts inbreuk op de verkiezingsbeloften aan den loopenden band valt "te zien. is het duidelijk, dat de Vereenigde Staten of zij willen of niet, de thans begonnen regeling van de Europeesche aangelegenheden door het nationaal- socialisme in strijdgemeenschap met het fascisme, niet in deri weg kunnen treden. Is deze regeling geschied, dan is de toekomst van Europa politiek opgehelderd en economisch ten minste veilig. De economische mogelijkheden van Europa. Al wat Europa noodig heeft, is in een of anderen vorm als grondstof of werkstof aanwezig. Wij willen niet loochenen, dat er nog ontberingen- kunnen komen, misschien zelfs zware ontberingen. Wij zul len wellicht de levenslniddelenvoorziening tusschen deze en de komende oogst tijdelijk moeten beperken, misschien zullen we dezen winter ook niet voldoen de kolen hebben om aan alle,behoeften als in vredes tijd te voldoen. Maar al deze beperkingen raken de zenuw van het Europeesche leven niet. Het is een kwestie van ons organisatievermogen en van onzen ijver te zorgen, dat alle economische mogelijkheden van hetnieuw verworven Europa en van de aan grenzende gebieden, die binnen afzienbaren tijd tot de Eufopecsche economie zullen behooren, worden gebruikt om het levenspeil van de Europeesche vol ken te verzekeren. Sedert 22 Juni werkt de tijd meer dan ooit te onzen gunste en zullen onze levens- vorwarden op den langen duur beschouwd, steeds beter worden. Oproep tot de nationaal-socialisten. Op dit oogenblik van wereldhistorische beteekenis roepen wij alle nationaal-socialisten op om mede vorm te geven aan het nieuwe Europa. Inzonderheid richt ik dezen oproep tot onze nationaal-socialistische medestanders in Nederland, opdat ook zij zich be schikbaar stellen voor de organisatie van het Euro peesche gebied. Zij treden mede aan voor het welzijn van hun eigen volk, als zij hun economische ervaring en hun discipline beschikbaar stellen voor de exploitatie van de economische mogelijkheden en de beveiliging van de orde. Nederlanders, gij leeft bovenal in Europa en niet op zee, of in overzeesche gewesten. Gij deelt bovenal Europa's bestel en zijt mede verantwoor delijk voor het lot van Europa. Wat in het Oosten geschiedt, hetzij in Duitschland, dan wel in de groote Oostelijke gebieden van'Europa, is voor u geen schouwspel en in ieder geval niet maar een verstoring van uw rust, doch uw lot. Dit hebt gij geslachten lang over het hoofd gezien. Daarom heeft de ontwikkeling u overstelpt, toen het lot van Europa aan de orde kwam. Thans is het duidelijk, dat niet de ons, Duitschers. voor de voeten geworpen heerschzucht, maar de verantwoordelijkheid Voor Europa en de strijd om Europa's voortbestaan ons, Duitschers, bovenal tot krijgers hebben gemaakt. Dezelfde vastberadenheid, die ons eens de aanvallen van Hunnen, Avaren, Mongolen en de overige invallen uit het Oosten van Europa deed afweren, moest ons sterk maken. En als er menschen waren die, ten deele uit onbegrip, ten deele door hun gevoel van eigen ontoereikend heid. onze soldatenhouding als Pruisendom en militarisme beschimpten, dan is het duidelijk, dat deze houding bij eiken Duïtseher afzonderlijk het totaal van de hoogste discipline en opofferings gezindheid. maar ook van de hoogste eigen ver antwoordelijkheid voor het gemeenschappelijke lot vormt en geworden is tot het schild en zwaard van Europa, die het Duitsche volk in staat stellen in nauwelijks twee jaar vijf zegevierende veldtoch ten van ongekende afmetingen te ondernemen. Nederlanders, blikt naar het Oosten !*Uw voor vaderen cijn reeds 800 jaar geleden en steeds weer daarheen getrokken en belangrijke bouwsteenen van de Europeesche cultuur en denkwereld ge weest. Sedert geslachten ontbreekt gij bij de ver vulling van deze gemeenschappelijke Europeesche taak. De Duitsche soldaten, in wier gelederen reeds th^ns uw zonen staan, halen thans het Oosten terug. Thans gaat het er om dit Europeesch gebied defini tief voor Europa te winnen. Gij bouwt aan de toe komt van uw kinderen als gij thans mede aan treedt. Uw strijd is uw plicht en uw belang en tevens een weldaad voor de bewoners van deze Ir. Mussert, leider der N. S. B., tijdens zijn rede. (Foto Pax Holland)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9