Haarlem's Dagblad Duitsche successen op het Oostelijk front 71.700 ton tot zinken gebracht. Luchtaanval op Huil Croote nationaal- socialistische betooging in den Haag 58e JAARGANG No. 17800 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groot» Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 30 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vratig en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. BERLIJN, 29 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt uit het hoofdkwartier van den Fuehrer mede: „Het Oostelijke Duitsche leger is vroeg op den 22sten Juni in breed front over de grens getrokken. Het stootte midden in de Sovjet-legers, die hun op> marsch voltooiden. De sterke grensversterkingen van den vijand wer den voor een deel reeds op den eersten dag doorbro ken. Onder zeer zware verliezen mislukten de hevige tegenaanvallen der Russische legers. De Duitsche luchtmacht heeft in deze gevechten een roemrijk aan deel gehad." SOVJET LUCHTMACHT VERLIEST OP 22 JUNI 1811 TOESTELLEN. BERLIJN, 29 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht meldt uit het Hoofdkwartier van den Fuehrer: „Om het dreigende gevaar uit het Oosten af te weren, heeft de Duitsche weermacht op den 22en Juni te drie uur in den ochtend, midden in den geweldigen opmarsch der vijandelijke strijdkrachten, irif»« Grepen. De eskaders der Duitsche luchtmacht stortten zich nog in de ochtendschemering op den vijand. In weerwil van de groote numerieke meerderheid van den vijand heeft de Duitsche luchtmacht reeds den 22en Juni de luchtheerschappij in het Oosten bevochten en de Sovjet luchtmacht vernietigend verslagen. Bij luchtgevechten alleen al werden 322 Sovjet vliegtuigen neergeschoten, gedeeltelijk door jagers, gedeeltelijk door luchtafweergeschut Met de op den grond vernielde toestellen was het aantal vernietigde vliegtuigen op den avond van den 22en Juni tot 1811 gestegen. De Duitsche luchtmacht verloor op dien dag 35 vliegtuigen. DE VESTING GRODNO GENOMEN. BERLIJN, 29 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weremacht meldt uit het Hoofdkwartier van den Führer: „Op 23 Juni heeft de vijand woedende tegenaanval len op de voorhoede onzer aanvallende colonnes ge daan. Bij deze krachtmeting bleef de Duitsche sol daat overwinnaar. Alle Sovjetaanvallen werden afge slagen. Zij eindigden voor een deel in bloedige en verbitterde gevechten van man tegen man. De vesting Grodno werd aangevallen en na harden Strijd genomen. De vijandelijke luchtmacht leed op dezen dag op nieuw buitengewoon zware verliezen. In den avond van den 23sten Juni was het aantal vernietigde Sovjet vliegtuigen reeds tot 2582 gestegen." BREST-LITOWSK, WILNA EN KOWNO GENOMEN. BERLIJN. 29 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der Weermacht meldt uit het Hoofdkwartier van den Führer: „De vesting Brest-Litowsk, die werd aangevallen met ondersteuning van de zwaarste artillerie, valt in onze handen. Het laatste steunpunt van den vijand, de citadel, wordt op 24 Juni door onze troepen be stormd De Duitsche opmarsch bereikt Wilna en Kowno. Beide steden worden nog op denzelfden dag geno men. 1300 SOVJET-PANTSERWAGENS VERNIELD. BERLTJN, 29 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht meldt uit het Hoofdkwartier van den Führer: „Om den Duitschcn opmarsch te stuiten heeft het Sovjetleger getracht met ontelbare pantserwagens onze divisies aan te vallen, achterwaartsche verbin dingen af te snijden, of door de beginnende omsin geling te breken. In samenwerking met onze pantser- afweerafdeelingen hebben de Duitsche gepantserde strijdkrachten echter een definitief succes behaald. Zij werden daarbij gesteund door luchtafweergeschut en vliegers. Ook de nieuwe Sovjet reuzentanks zijn voor de dapperheid van den Duitschen soldaat en de hooge hoedanigheid onzer wapens bezweken. Na afloop der eerste vier gevechtsdagen waren 1200 pantserwagens door de legerafdeelingen en 97 door de afdeelingen der luchtmacht vernietigd." ZWARE VERLIEZEN DER SOVJETVLOOT. BERLIJN, 29 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht meldt uit het Hoofdkwartier van den Führer: „De strijdkrachten der Duitsche marine hebben in den strijd tegen de Sovjetmarine talrijke moedige operaties ondernomen. In het Oosten der Oostzee is een Sovjettorpedobootjager door mijnen tot zinken gebracht. De kruiser Maxim Gorki werd zwaar beschadigd. Duitsche motortorpedobooten hebben twee vijandelijke torpedobootjaeers. een torpedoboot en een duikboot tot zinken gebracht. Een poging van twee Sovjet-torpedojagers, om de haven van Constanza aan te vallen, werd door kust- ertillerie verijdeld. Na een korte beschieting vloog een dezer jagers ln de lucht; de andere verwijderde zich snel. DUNABURG GENOMEN. BERLIJN. 29 Juni (D.N.B.) Het opperbevel meldt üit het Hoofdkwartier van den Führer: ..26 Juni 1941. na een moedigen opmarsch hebben onze in de Baltische landen opereerende troepen de Duna bereikt. Od verscheidene plaatsen trokken zij over de rivier. De stad Dunaburg valt in Duitsche handen Alle pogingen van den vijand, om dezen op marsch door wanhooige tegenaanvallen te verhinde ren strandden op de dapDerheid van onze soldaten. Omtrent de inneming van deze stad meldt het D N.B.: Op 25 Juni des avonds waren de eerste pantser wagens van een vooruitgeschoven afdeeling tot aan den rand van de door zware forten beschermde stad opgerukt Ondanks de zeer hevige afweer door de Sovjets gelukte het nog denzelfden avond de stad binnen te dringen Van huis tot huis en van straat tot straat streden de Duitsche pantserwagens, tot zij aan de Duna waren gekomen. In hardnekkige gevechten, met soldaten, die zich in huizen hadden verschanst en talriike afzonder'iike gevechten, die den geheelen nacht voortduurden, werd het eene deel van de stad na het andere van Soviets gezuiverd 27 Juni des ochtends vroeg veroverden de Duitsche Dantsersolda- ten den overgang over de Duna en vormden zij een bruggehoofd. Biina od hetzelfde oogenblik landden op het ln 't Noorden van de stad gelegen vliegveld sterke formaties van het Duitsche luchtwapen. Het vliegveld en het terrein waren nog door de Sovjets bezet. Hun t'errassing was echter zoo groot, zoodat geen ernstige tegenstand meer geboden werd. Honderden gevange nen en verscheidene Soviet vliegtuigen, die klaar stonden om op te stijgen, vielen in Duitsche handen. Ondanks veelvuldig herhaalde tegenaanvallen der Sovjets vanuit de lucht en op den grond, gelukte het den pantsersoldaten zich met de eenheden van het luchtwapen te vereenigen. Dunaburg en het vliegveld werden in bezit gehou den, totdat een vaste verbinding met de oprukkende Duitsche divisies was verkregen. BERLIJN. 29 Juni (D N.B.) Het opperbevel der weermacht meldt uit het Hoofdkwartier van den Führer: „Bij het voortschrijden der operaties zijn in het gebied ten Oosten van Bialvstok thans Sovjet-ar meeën aan alle kanten ingesloten. In weerwil van hun dagenlange wanhopige pogingen om door te breken, wordt het cordon der Duitsche legers van uur tot uur hebben overgegeven of vernietigd zijn. Daarmede zal net lot bezegeld zijn van talrijke Sovjetdivisies, die tot taak hadden, den centralen aanval op Duitsch- land te ondernemen. Infanterie divisies van het le ger van de Waffen S. S. strijden hier te land. Door vernietigende aanvallen staat de luchtmacht hen op voorbeeldige wijze bij." SOVJET-NEDERLAAG TEN NOORDEN VAN KOWNO. BERLIJN, 29 Juni (D.N B.) Het opperbevel der weermacht meldt uit het Hoofdkwartier van den Führer: „Op 26 Juni hebben de Duitsche gepantserde strijd krachten in een geweldigen slag ten Noorden van Kowno, die twee dagen duurde, de overwinning be haald. Verscheidene vijandelijke divisies werden inge sloten en vernietigd. Meer dan 200 Sovjet pantser wagens, waaronder 29 van de zwaarste soort, meer dan 150 stukken geschut en honderden auto's vielen in onze handen." DUITSCHE TROEPEN BEREIKEN GEBIED RONDOM MINSK. BERLIJN, 29 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht meldt uit het Hoofdkwartier van den Führer: „Duitsche gepantserde afdeelingen en gemotori seerde divisies hebben, aan weerszijden van het dal Alexandrië gebombardeerd De Sovjetgrensversterkingen reeds den 22en Juni verbro ken. Gedurende de eerste twee dagen 2582 Sovjet- vliegtuigen vernietigdEen reeks vestingen in het voor malig Polen en de vroegere Baltische landen genomen. 2233 pantserwagens vernield. ln de Oostzee is de Sovjet- kruiser Maxim Gorki zwaar beschadigd en zijn kleinere eenheden tot zinken gebracht. Twee Sovjet-legers ingesloten. van Bialystok oprukkend, het gebied rondom Minsk bereikt. Een nieuw groot succes is te verwachten. DUITSCHE TROEPEN RUKKEN OP NAAR LEMBERG. BERLIJN, 29 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht meldt uit het Hoofdkwartier van den Führer: „In den frontsector ten Zuiden van de Pripjet- moerassen is de strijd gevoerd tegen keurtroepen van het Sovjetleger. In taaie en helfhaftige aanvallen zijn ten westen van Lemberg de sterkste en mo dernste versterkingen bedwongen. Onze troepen rukken thans zegevierend op naar Lemberg zelf. Ten Noorden daarvan rukken Duitsche gepantserde di visies al strijdende over Luck naar het Oosten op. Evenals in andere sectoren heeft ook hier de lucht macht tot den zegevierenden opmarsch van ons le ger tijgedragen door haar verkenningsacties en haar vermetel optreden tegen de vijandelijke strijdkrach ten, die voortdurend uit de laagte worden aange voerd. De bloedige verliezen van den vijand zijn reusachtig. Talrijke vijandelijke pantserwagens zijn vernield. Alleen al bij de gevechten om Doebno zijn 215 panU erwagens en vele stukken geschut, waaronder 42 vrii het zwaarste kaliber, buitgemaakt." Men zie voor verdere bijzonderheden pag. 5. Duitsch weermachtsbericht: HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Juni (DNB) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Over het verloop der operaties in het Oosten wordt het Duitsch volk heden ingelicht door een reeks speciale berichten. Op den Atlanlischen Oceaan hebben duikbootdn convooien en afzonderlijke schepen aangevallen, die werden beschermd door talrijke torpedoboot- jagers en vliegbooten. Zij hebben een tankschip en zeven vrachtschepen met een gezamenlijke in houd van 46.700 ton tot zinken gebracht en een tankschip en twee vrachtschepen met een gezamen- lijken inhoud van 25.000 ton getorpedeerd. Ook deze schepen kunnen verloren geacht worden, zoo dat de Duitsche duikbootvloot de vijandelijke koop- vaardijscheepsruimte met 71,700 ton verminderd heeft. In de wateren rondom Engeland hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht drie vracht schepen en een vischtreiler met een totalen inhoud van 14.800 ton tot zinken gebracht. Andere nachte lijke luchtaanvallen' waren gericht op havenwerken aan de Zuid-Oostkust van Engeland en op de be langrijke invoerhaven Huil. Engelsche luchtaanvallen. Ongeluk door het „onderzoeken" van een niet ontploft projectiel. 's GRAVENHAGE, 28 Juni. In den afgeloopen nacht verschenen wederom eenige Britsche vlieg tuigen boven ons land. De door neergeworpen bom men aangerichte schade was onbeduidend. Slechts in een plaats in Noord-Holland kregen drie woon huizen eenige schade. Naar wij vernemen moesten onverantwoordelijke nieuwsgierigen wederom hun onvoorzichtigheid duur betalen. Te Arnhem namelijk nam een arbeider een zoogenaamden „blindganger", een ntet ontplofte bom, mede naar huis en ging die daar met een zijner bekenden „onderzoeken", met als gevolg dat de bom ontplofte en beide mannen zwaar gewond wer den. Wij kunnen er niet te sterk den nadruk op leggen, dat het aanraken en medenemen van projectielen verboden is in het eigen belang van de burgerij. Aan weerszijden van de rivier de Huil en aan de Humber werden verscheidene uitgebreide branden waargenomen. A deve afdeelingen gevechtsvlieg tuigen zijn voortg ga:h met het leggen van mijnen voor Britsche hav ns Duitsche geechtsvl.egtuigen hebben in den nacht van 27 op Zü Juni me. succes militaire installaties der Britsche vlootbasis Alexandrië gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben afdeelingen der Duitsche luchtmacht Britsche autocolonnes tusschen Sidi el Barrani en Solloem met goed gevolg aangevallen. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vlieg tuigen boven Duitsch gebied verschenen Een jachteskader onder bevel van majoor Trautleft heeft op 26 Juni zijn 500e overwinning in de lucht behaald. Luitenant Geischardt, die deel uitmaakt van een jachteskader, heeft op 23 Juni zijn 19de en 20ste vijandelijk vliegtuig neerge schoten". door Duitsche troepen genomen. Lemberg BERLIJN, 30 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht meldt uit het hoofdkwartier van den Führer: „Lemberg is heden door Duitsche troepen genomen. Van de citadel waait sedert 4.20 uur de Duitsche oorlogsvlag". Taxifarieven vastgesteld. Voor het geheele land. 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. Met ingang van heden zijn de tarieven voor huurauto's bindend voor geschreven voor het geheele land. Deze tarieven zijn vastgesteld door den secretaris-generaal van het de partement van Waterstaat na overleg met den ge machtigde voor de prijzen. Deze maatregel maakt een eind aan den ongewensch- ten toestand welke reeds geruimen tijd heerschte in het taxibedrijf. In vele gevallen hield men zich niet aan de tarieven van 9 Mei 1940. Overtredingen der prijsvoorschriften waren hiervan het gevolg, temeer daar het publiek in het algemeen niet wist aan welke prijzen het zich had te houden. Aan den anderen kant waren de exploitatiekosten der taxibedrijven niet on belangrijk gestegen, zoodat handhaving van het prijs niveau van 9 Mei 1940 niet redelijk wordt geacht. De nieuwe tarieven, welke in een officieele publi catie van den gemachtigde voor de prijzen volledig worden weergegeven, maken een onderscheid tusschen gemeenten boven 50.000 inwoners en gemeenten tot 50.000 inwoners. In de grootere gemeenten is het tarief voor stadsritten vastgesteld op f 0.20 per K.Mde eerste aanslag bedraagt f 0.50. waarvoor 1 K.M wordt gereden. Dit geldt voor auto's met taxameter. Auto's zonder taxameter mogen f 0.30 per K.M berekenen met een minimum van f 0.75 per rit. Buitenritten. waarvan de bestemming is gelegen op meer dan 10 K.M. van de gemeentegrens, kosten f 0.15 per K M, waarbij men echter den terugrit, ook indien deze leeg wordt gereden, moet betalen. Stadsritten in gemeenten met minder dan 50.000 inwoners kosten f 0 30 per K M. met een minimum van f 0.75 per rit. Voor buitenritten geldt hetzelfde tarief als dat der grootere gemeenten. Tengevolge van den gestegen benzineprijs wordt op de bovengenoemde tarieven voor het voorkomen en rijden een opslag van 10% gelegd Deze opslag wordt echter niet berekend over de wachttarieven. De ver goeding voor „voorrijden" is in alle tarieven inbe grepen. Hiervoor mogen dus geen extrakosten in re kening worden gebracht. Voor wachten mag f 0.10 per 4 minuten worden berekend. Nieuw voor ons land is een verhoogd nachttarief. Tusschen 22 uur en 4 uur worden alle prijzen met 50% verhoogd. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat niet alleen de vervoerder, doch ook de passagier, zich aan een strafbaar feit schuldig maakt indien in strijd met de tariefsvoorsehriften wordt gehandeld Uitgezonderd van deze regeling is het vervoer met ziekenauto's, terwijl de tarie%ren evenmin toepasselijk zijn op bijzondere diensten, zooals het verhuren van automobielen bij doop, huwelijk en soortgelijke plech tigheden. DE PRIJSAANDUIDING. De gemachtigde voor de prijzen heeft bepaald, dat in huurauto's op duidelijk zichtbare en leesbare wijze het vervoertarief moet worden aangebracht. Deze prijsaanduiding dient te geschieden door middel van tarieflijsten. welke door of namens den rijksinspecteur voor het verkeer worden verstrekt. (A.N.P.) Afbeeldingen van levende leden van liet Huis van Oranje. 's GRAVENHAGE, 28 Juni. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: Wilhelmina van Oranje-Nassau, die naar het vijandelijke buitenland gevlucht is, heeft zich thans aan de zijde der Sovjets geplaatst. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederland- sche gebieden heeft daarom gelast, dat afbeeldin gen van eiken aard van de levende leden van het Huis van Oranje-Nassau uit alle overheidsgebouwen en gebouwen van openbaren dienst, uit alle open bare en bijzondere scholen, openbare inrichtingen en bedrijven, en over het algemeen uit alle gebouwen welke voor openbare doeleinden gebruikt worden, verwijderd moeten worden. Distributie van vaste brandstoffen. s-GRAVENHAGE, 30 Juni: De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 1 Juli tot en met Donderdag 31 Juli 1941 de met „03 K Fgemerkte bonnen van de kaarten M en N welke zijn uitgereikt aan verbruikers, die voor kookdoeieinden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen, al of niet incombinatie met petroleum aangewezen zijn, recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, is fabrleks- turf niet op deze bonnen verkrijgbaar. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met „generator-antraciet zesde periode" gemerkte bon nen recht op het koopen van 1 H.L (max. 75 kg) antharacietnootjes V of 50 kg turfcokes, terwijl de met „generatorturf zesde periode" gemerkte bonnen gedurende dit tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Rijksmaarschalk Rijksminister Hermann Göring in het Hoofdkwartier bij een bespreking over het inzetten van het Duitsche luchtwapen tegen Sovjet-Rusland. V.l.n.r.: Göring, v. Waldau, Kastner. (Telefoto: Hoffmann-Stapf.), Minder Haarlemmers met vacantie. Daarom hooger gas- en cleetriciteitsrantsoen gevraagd. Wij hebben reeds medegedeeld dat veel Haarlem mers m den loop van dit jaar aan het gemeente bestuur vei hooging van het rantsoen voor gas en electnciteit gevraagd hadden omdat hun verbruik wegens verschillende omstandigheden thans hoo- ger is dan verleden jaar. 20000aantal Van d'e aanvragen sleeS ^Ifs tot Er was juist in dien stroom aanvragen stilstand gekomen omdat ieder die wat te vragen had het gedaan had. Nu zijn er evenwel weer nieuwe aan vragen binnengekomen omdat er vrij veel Haarlem mers zijn die meenen dat er reden is hen alsnog ren hooger rantsoen toe te staan, omdat zij verleden jaar één of meer weken hun vacantie elders door gebracht hebben, maar nu het voornemen hebben thuis te blijven. Uit dit feit valt dus af te leiden dat er blijkbaar vrij veel Haarlemmers zijn die dit jaar met hun vacantie niet uit de stad zullen gaan. Zij volgen de officieele raadgevingen op: dit jaar wegens beperking van de reisgelegenheid en de moeilijk heden met bonnen niet ver van huis te gaan, maar de vacantie -uitstapjes te beperken tot de eigen omgeving. Haarlem's Bloei. Plannen in studie. Hoewel de tijdsomstandigheden niet gunstig zijn voor vele plannen, welke op het programma van „Haarlem's Bloei" staan, streeft deze Stichting er toch naar dat wat binnen het kader van de moge lijkheden ligt, te verwezenlijken. Na de instelling van de Hoogtijdag-Commissie, is thans ook de propaganda-commissie, welke in de eerste jaren van het bestaan der stichting ver schillende goede voorstellen ter beoordeeling aan het dagelijksch bestuur van „Haarlem's Bloei" heeft kunnen voorleggen en zien overnemen, aangevuld met enkele leden. Als voorzitter, resp. onder-voorzitter van deze commissie zijn benoemd de heeren J. W. A. Stalpers en J. Schippers, als leden de heeren Th. S. J. Hoov en A. van Weerden. De nieuwbenoemde voorzitter heeft bij op de dezer dagen gehouden bijeenkomst der commissie een overzicht gegeven van het behandelde op de vergadering der commissie zoomede van de bijeen komsten met de wijk- en straatvereenigingen. Deze bijeenkomsten, destijds geleid door den voor zitter van „Haarlem's Bloei" bij ontstentenis van den toenmaligen voorzitter der propaganda-com missie geleid, vonden plaats in verband met de organisatie van de z.g. „Tulpenweek" van „Haar lem's Bloei". De propaganda-commissie heeft thans weer eenige denkbeelden in studie genomen. Zij zal deze ter zijner tijd aan het dagelijksch bestuur voor leggen. waarna daaraan bij aanvaarding, verdere publiciteit zal worden gegeven. Er zijn aardige plannen bij, welker uitvoerbaar heid mogelijk lijkt ook onder de huidige tijds omstandigheden. HEDEN: 8 PAGINA'S Gas en electriciteit. Verscherpte rantsoeneeringsmaatregeien. 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. De secretaris generaal van het departement van Handel. Nijver heid en Scheepvaart maakt het volgende bekend: Het is noodzakelijk gebleken, met ingang van'1 Juli a s. de gas- en electriciteitsrantsoeneering te verscherpen. Met ingang van genoemden datum zullen dus de rantsoenen gas en electriciteit voor alle gebruikers worden verlaagd van 100 pCt. tot 75 pCt. van het verbruik in de overeenkomstige perioden van het vorige jaar met dien verstande, dat de minimum rantsoenen voor gas ad 60 M.3 en voor electrisch ko ken ad 150 kwh. per periode ongewijzigd blijven. De minimum rantsoenen electriciteit voor verlich ting en huishoudelijke doeleinden (behalve koken) worden voor de eerstvolgende drie perioden met 20 pCt. verlaagd. Van de verlaging van het rantsoen van 100 pCt. tot 75 pCt. zijn bedrijven van openbaar nut en openbare verkeersbedrijven uitgezonderd, benevens nader aan te wijzen bedrijven, werkzaam voor de voedselvoorziening. Het rantsoen voor deze bedrij ven blyft bepaald op 100 pCt. Voor verbruikers voor industrieele doeleinden kunnen afwijkingen van de hierboven genoemde percentages, zoowel naar boven als naar beneden, worden vastgesteld. Aanvragen van industrieele bedrijven tot een hooger rantsoen gas en/of electriciteit dienen te worden gericht tot het betrokken gas- en/of electri- citeitsbedrijf. Men wordt verzocht, het indienen van dergelijke aanvragen zooveel mogelijk te beperken, daar slechts in zeer dringende gevallen tot rant- soenverhooging zal kunnen worden overgegaan. In het kort samengevat, komt het bovenstaande in het algemeen hierop neer, dat een ieder van 1 Juli a.s. af, ongeacht het feit of al dan niet meter opneming heeft plaats gehad, zijn verbruik met 25 procent dient te verminderen. Een ieder wordt dan ook in zijn eigen belang aangeraden, de meest mogelijke zuinigheid met gas en electriciteit te be- trachien, aangezien anders de rantsoeneering ver der zal moeten worden verscherpt. Rede van Oberdienstleiter Schmidt 's GRAVENHAGE, 28 Juni. Het A.N.P. meldt: In het getal der circa dertig betoogingen, heden en morgenavond over het geheele land georganiseerd ter onderlijning van de parolen uitgegeven door de machtige Amsterdamsche bijeenkomst van Vrijdag avond j.l. was die te 's Gravenhage ongetwijfeld de meest imposante. Op het mooie, rijk met de hakenkruisvlag, met het zwart-rood der N.S.B., met het volksche oranje- blanje-bleu versierde plein, waar het adelaarssym bool van het groot-Duitsche rijk voor het gebouw van den Hoogen Raad de spreekplaats kroonde, stroomden onder de klanken der muziek van den Rijksarbeidsdienst, van alle kanten de colonnes samen en pakte zich een dichte menschenmenigte bijeen, we zagen diverse groepeeringen van de N.S.D.A.P., ook den Bund Deutscher Maedel en de Hitlerjugend, van de N.S.B. met de W.A. en den Nationalen Jeugdstorm, ook de N.S.N.A.P. enz. Voor het front verzamelden zich de autoriteiten. Strak flankeerden zes vaandeldragers met hun vaandels de spreekplaats. Fel kletterden de fanfares van tus schen de gebouwen omhoog. De enthousiast gestem de menigte begroette met blij en langdurig applaus de sprekers en onderbrak ook tijdens de redevoerin gen dc sprekers herhaaldelijk met geweldig en geestdriftig applaus. De samenkomst werd namens de N.S.D.A.P. door kreisinspektor dr. G. F. Schuon geopend. Daarna was het woord aan den commissaris-generaal, den leider van 't Arbeitschbereich der N.S.D.A.P. in Ne derland, Oberdienstleiter Fr. Schmidt. REDE OBERDIENSTLEITER SCHMIDT. Oberdienstleiter Schmidt zeïde o.m.: Nu wij hier bijeen zijn, gelijk wij gisteren in Amsterdam bijeen waren, willen wij eraan herinneren, dat eenmaal de bolsjewisten gezegd hebben, dat Duitschland bolsjewistisch moest worden. Dat was in den vori- gen wereldoorlog, 25 jaren geleden. Dat was in de dagen van Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht, Thalmann, Max Hiilz en andere beruchte commu nistische figuren, die in Duitschland het bolsjewisme propageerden en daarvoor zekeren aanhang verkre gen. Daartegen is Adolf Hitler te velde getrokken. Hij riep zijn kameraden op om samen den strijd aan te binden mede tegen de Joden en plutocraten, die in Duitschland het communistische gevaar ver grootten. Heden begrijpen nog zoovele Nederlanders niet wat het nationaal-socialisme beteekent. Doch wij weten hoe onze kameraden zich tegen het commu nistische gevaar hebben geweerd en wij eeren den onbekende S.A.-man, die als eerste zijn leven in dien strijd heeft moeten laten (krachtig appalus). Thans strijden de bruinhemden van Hitier en de zwarthemden van Anton Mussert samen voor de verwezenlijking van de nationaal-socialistische idealen. Evenals vóór 20 jaren in Duitschland het geval was, waren het tot voor kort in Nederland de Joden die de volksche gedachte ondergroeven en die hier te lande tegen Duitschland hitsten. Weet het Nederlandsche volk wel, hoe gruwelijk de bolsjewisten indertijd te werk zijn gegaan? Na hiervan een korte schets te h%bben gegeven ging spreker voort met de verklaring, dat thans het tijdstip is gekomen om definitief met het bolsje wisme in Europa af te rekenen. De Führer heeft in 1939 nog getracht in zooverre tot overeenstemming met het Sovjet-Russische be wind te komen, dat het de grenzen van de Sovjet- Unie niet meer zou overschrijden, doch wat sinds dien is ervaren, o.a. dat Churchill en zelfs de Ne derlandsche ex-Koningin door den Oranjezender ge zegd hebben, liever met het bolsjewisme dan met Adolf Hitler samen te werken, doet ons de conse quenties trekken. Onder algemeene blijken van instemming her innerde spreker vervolgens aan de Vrijdag te Am sterdam gehouden grootsche betooging, waar de Rijkscommissaris ten aanhoore niet van „enkele duizenden", doch van minstens 40 a 50.000 personen, de nationaal-socialistische kameraadschap, die ons in dezen strijd samenbindt, zoo voortreffelijk naar voren heeft gebracht. Een groot deel van de Neder landsche bevolking begrijpt nog niet waar het om gaat, want zij begrijpt het nationaal-socialisme niet. Doch ook de Duitsche nationaal-socialisten hebben aanvankelijk slechts weinig ledenaanhang gevon den. Hun aanhang groeide echter in eenige jaren van 1000 tot 10.0000, daarna tot 100.000, tot een mil- lioen, tot 60 millioen en tenslotte tot 85 millioen. (daverende toejuichingen): Tot de Nederlandsche nationaal-socialisten wilde spreker zegggen: blijft trouw in uw geloof, houdt dit als het eenig mogelijke vast. Ook uw volk zal dit geluk deelachtig worden en het nationaal- socialisme volledig erkennen. Het jaar 1941 zal voor Nederland beslissend zijn ten aanzien van de hou ding van zijn bevolking. Dat heeft de Rijkscommis saris op Nieuwjaarsdag 1941 te verstaan gegeven. (Vervolg op de volgende pag.)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1