[£aai&ie tBeiicfilen Handel in gebruikte motorrijtuigen banden. aan (^Bucg.eclii&eSiaitd P-I ft SPSS T 7 U E I 194T H A" A REE HrS P A G B E A P Het Huis van Oranje De Nederl. Politieke Dienst (Nepodi) schrijft: ..Officieel gewerd ons het bericht, dat Koningin Wilhelmina dezer dagen voor de Britsche micro foon heeft gesproken en daarbij de Nederlanders opwekte om schouders aan schouder met de bolsje wieken tegen de spilmogendheden strijd te voeren. Wij ontvingen dit bericht met diepe droefenis. De Oranjekleuren zijn ons dierbaar. Ze zijn symbool van ons rijk geschiedkundig verleden en van een band. gedurende eeuwen van gezamenlijke nooden en gezamenlijke uitkomsten gelegd. Wij zouden om wat liefs willen, dat de toekomst in dit opzicht „open" bleef. Maar ieder zal gevoelen, dat op deze wijze elke mogelijkheid daartoe vernietigd wordt en wij vra gen ons verbijsterd af: hebben Gerbrandy en de zijnen daar te Londen dan in het geheel geen her sens meer? De raadgevers van Koningin Wilhel mina hebben aan het Oranjehuis wel een zéér slechten dienst bewezen. Of heeft men dit te Londen reeds gevoeld? Naar uit goede bron verluidt moet het in het Nederlandsche „kabinet" aldaar kraken en staan verscheidene leden ervan op het punt om uit ie treden of hebben dit deels reeds gedaan. Maar inmiddels is het kwaad gebeurd. Wij con- stateeren. dat Nederlanders, die als raadgevers den bovengenoemden stap van Koningin Wilhelmina ondersteunden en als ministers door hun aanblijven dekken, bezig zijn hun vorstenhuis te vermoorden Er was immers in de gegeven omstandigheden slechts een mogelijkheid beiderzijds van de Noord zee, om de toekomst „open" le houden, nl. indien over en weer gezwegen kon worden. Met alle respect gezegd: het Oranjehuis was hier toe ook verplicht, want Nederland heeft gecapitu leerd. Sindsdien is Nederland verplicht van eiken strijd af te zien en loyaal zich aan de voorwaarden der capitulatie te houden. Bovendien heeft de agent van het naar Londen gevluchte bewind, de gewezen opperbevelhebber generaal Winkelman, in naam van de Koningin formeel en officieel zijn toestemming er aan gegeven, dat de hoofden der Nederlandsche departementen en met hen het ge heele Nederlandsche volk loyale samenwerking met de bezettingsautoriteiten aanvaardden. Dat is offi cieel en formeel overeengekomen en onderteekend. Daaraan is men te Londen krachtens de aan gene raal Winkelman gegeven volmachten formeel en of ficieel gebonden en inbreuk daarop is politiek, ju ridisch en moreel 'op geen enkele wijze te recht vaardigen. Wij staan thans voor den toestand, dat en niet voor den eersten keer nochtans een fla grante inbreuk heeft plaats gevonden. Het is ook om andere redenen onbegrijpelijk. Wat kan een Vorstenhuis, dat den Tsaar aller Rus sen neef noemde, van al de uitmoordingen in Rus land. van de schandaalgevangenissan van Barce lona en zooveel meer afweet, de ideeën der prole tarische wereldrevolutie kent en reeds vele malen in practïjk heeft, gezien, met de Sovjet-Unie van doen hebben? De consequentie van een Sovjet overwinning zou de wereldrevolutie, ook in Neder land, zijn. Wij verbazen ons. Verder: de vroegere rederingen in Nederland hebben althans deze deugd gehad, dat zij nimmer de bolsjewiekenregeering erkend hebben. Heeft deze geschiedenis niets meer te zeggen? Zal een regee ring. die de vlucht nam en nu geen contact met de bevolking hier t.e lande meer heeft, bulten ons om en tegen ons in. de bolsjewieken gaan erkennen? Voorts nog dit: dat er menschen zijn. die nog steeds een Engelsehe overwinning verwachten of al thans daarop hopen, wij weten het Doch ook zij die hierop vast rekenen, moeten mede de andere, heel wat waarschijnlijker mogelijkheid van een Duitsche overwinning in het oog houden. In het laatste geval regeeren hier te lande de vrienden van Duitschland. Heeft hot Vorstenhuis er belang bij. deze voor goed en volkomen van zich te vervreemden? Is het ver standig de brug volledig af te breken? De vraag stollen is haar beantwoorden. Tenslotte: Nederland moet kiezen. Duitschland verwacht van het Nederlandsche broedervolk, dat het zijn bekende afwijzing van het bolsjewisme juist n u niet verloochent en met beslistheid zich tegen over het bolsjewisme stelt. Geschiedt dit niet of in onvoldoende mate. dan wordt zulks in de geschïed- annalen met onuitwisehbare inkt opgeteekend er verliest Nederland -te Berlijn meer dan de sym pathie alleen. Zijn de thans te Londen, door de Ne derlandsche Koningin gesproken woorden op dit voor de toekomst van het Nederlandsche volk zoo belangrijke geschiedkundige moment verstandig te noemen? Gaat van deze woorden een goede invloed uit op het Nederlandsche volk? Wordt onze toe komst daardöor gediend? Niemand aan deze zijde van het Kanaal zal dit kunnen staande houden. Dat Oranje in oorlog Is met Duitschland, wij weten het. Nederland heeft gecapituleerd, Oranje ging heen. Maar de eenige mogelijkheid om deze moeilijk- positie op draaglijke wijze door te komen is: zwij gen. Indien Oranje in zoover zweeg, dat het zich zorgvuldig buiten de Nederlandsche aangelegen heden hield cn het hier niemand moeilijk maakte, zou ook anderzijds gezwegen kunnen worden, zou ook en men vergete het belang hiervan niet Berlijn kunnen zwijgen. Spreken echter beduidt wederzijds: breuk! We constateeren het met diepe droefenis. En we denken met het tegengestelte van dankbare gevoe lens aan de Nederlandsche raadslieden der Kroon te Londen, die na hun vlucht niets hebben nagelaten om de verhouding moeilijker te maken en daardoor den ondergang van 't Oranjehuis nabij te brengen." „De Harmonie" te Groningen voor groot deel door vuur verwoest. GRONINGEN, 29 Juni. Zondagochtend om kwart over vijf ontdekte een surveilleerende agent van politie, dat er rook kwam uit een van de boven verdiepingen van de Harmonie in de Oude Kijk in 't Jatstraat te Groningen. Hij waarschuwde de brandweer cn loste eenige schoten uit zijn revol ver om den bewoner van het gebouw, den pachter den heer H. Tuinema en zijn gezin, benevens het dienstpersoneel te waarschuwen. AI spoedig bleek dat men hier te doen had met een brand van groot formaat. Om half zes was de groote bovenzaal waar de tentoonstelling „Voe ding in dezen tijd" werd gehouden, een vuurzee, waartegen de brandweer met kracht optrad. Om half zeven was de bovenzaal, welke in Juli 1922 eveneens op een Zondagochtend door brand werd verwoest, niet meer te redden en sloeg het vuur naar den linkervleugel van het gebouw over, waar beneden de biljartzaal is gevestigd. Op de bovenverdieping zijn verder nog verschillende an dere zalen. Geheel vooraan, namelijk aan de straat zijne, is de woning van den pachter en de brandweer spande alle krachten in om dit voorste gedeelte van het gebouw te kunnen behouden. Na anderhalf uur hard werken was de brandweer er inderdaad in geslaagd de woning voor het vuur te bewaren, hoewel de waterschade in dit gedeelte belangrijk is. Het geheele midddengedeelte en een groot stuk van den linkervleugel met de groote concertzaal konden behouden blijven en hebben geen noemenswaardige schade opgelnopen, doch wel zeer veel waterschade. Het aangrenzende gebouw, namelijk de drukkerij van het Groninger Dagblad, waar eveneens een be gin van brand was ontstaan, kon door krachtig in grijpen van de brandweer behouden blijven. Om half elf konden de meeste slangen die waren uitgelegd worden opgerold. De nablussching duurde echter nog eenige uren. De Stads-Evangelisatie te Haarlem. Het zal Woensdag 2 Juli 10 jaar geleden zijn dat de Stads-Evanglisatie te Haarlem een eigen gebouw kreeg in de Lange Heerenstraat. Ds. C. J. van Paassen opende dat gebouw met een rede over Math. 11 vers 28 en 29. A s. Woensdag 2 Juli 1941 hoopt Ds J. G. Hoe kendijk, Evang. Predikant te Bussum, te spreken met als onderwerp: Eben Haëzcr. Deze samenkomsten worden gehouden 's middags 3 uur en 's avonds 8 uur in gebouw Lange Heeren- tfraat 6. Hygiënische voetbehandeling bestaande uit: een weldadig voet bad, waardoor olie vermoeidheid ver dwijnt deskundige voet massage nagelriemen los maken nagels snijden likdoorns en eelt verwijderen. Bij abonnement aanmerkelijke reductie. GROOTE HOUTSTRAAT 18-20 (Adv. Ingez. Med.) Engelsehe luchtaanvallen op ons land Twee dooden en vier gewonden 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. In den afgeloopen nacht verschenen Britsche vliegtuigen in Iets grooteren getale dan in de beide vorige nachten boven ons land. Brisant- en brandbommen werden neergeworpen. Helaas zijn twee dooden en vier gewonden te betreu ren. De branden, die hier en daar door brandbommen ontstonden, konden zeer snel gebluscht worden. Dooi den luchtdruk bij ontploffingen werden 15 woonhui zen tamelijk ernstig. 10 woonhuizen lichter bescha digd. In een andere plaats werd door bommen de gas- en waterleiding getroffen, doch in enkele uren kon een en ander hersteld worden- Prof. Grondijs over de Sovjet-Unie. Twee groote fouten der Sovjet-politiek. 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. Onze landgenoot prof. dr. L. H. Grondijs is de eenige Nederlander, die in Rusland tijdens den vorigen wereldoorlog er varingen aan het gevechtsfront heeft opgedaan en tevens de eenige nict-Rus. die in het na de Maart revolutie gevormde anti-Bolsjewistische Witte Le ger met de wapens in de hand heeft medege vochten. Nu de strijd tegen het bolsjewisme weder is ont brand en de belangstelling van de geheele wereld daarop is gericht, heeft een redacteur van het A. N.Paan dezen hoogleeraar verzocht, omtrent zijn Russische ervaringen een en ander te vertellen. Prof. Grondijs werd daartoe bereid gevonden. Niet slechts in militaire kringen, maar ook in universitaire, artistieke en mondaine sferen heb ik mogen omgaan en daarbij heb ik een groote ach ting en genegenheid voor het Russische volk op gevat. Het wds daaroni des te meer te betreuren dat de begaafde Russische natie, slecht verdedigd tegen de krachten van wanorde en' willekeur, het voor werp geworden is van een onzinnige proefneming en onder de dwingelandij geraakt is van een groep gewetenlooze geweldenaars. Alle manifestaties van het Kerensky-regiem en daarna van de Leninsche dictatuur, hebben de mij omgevende Russische offi cieren en mij zelf met een sterken afschuw tegen de nieuwe Sovjet-orde vervuld. Terloops toonde prof. Grondijs ons ordeteekenen en certificaten ten bewijze zijner deelneming aan gewapende verkenningen en nachtaanvallen, waar aan hij tegen de roode troepen had deelgenomen. Er werd van beide zijden met groote verbittering en onbarmhartigheid gestreden. Prof. Grondijs gaf ons eenige bewijzen van wreedheid en brutaliteit der bolsjewistische benden. Toch. aldus de hoog leeraar, hadden wij meer achting voor onze roode tegenstanders, die voor een overtuiging streden en met vaak groote dapperheid stand hielden, dan voor de verachtelijke burgerij, die wegdook, wan neer de kogels floten en die ons in onzen kamp al leen lieten staan. Onder ons, witte gardisten, is de Russische koopmansstand door niemand vertegen woordigd geweest. Een der merkwaardigste mijner krijgsavonturen zoo ging prof. Grondijs voort is mijn verblijf geweest in de rangen van het 71e Japansche infan terie regiment, terwijl het in het Amoer-bektcen zuiveringsacties" ondernam tegen talrijke dappere en goed bewapende rooden. De Japanners laten nooit vreemdelingen toe onder hun combattanten en mijn geval schijnt uniek geweest te zijn. Toen in 1932 vijandelijkheden dreigden uit te breken tusschen Japan en bolsjewistisch Rusland heb ik mii naar Mandsjoeriie begeven. Daar heb ik wel de gelegen heid gehad.om een Japansche infanteriebrigade (generaal Hattori) te begeleiden tegen Chineesche detachementen, maar wat de roode bolsiewieken betreft, heb ik geen kans gehad. Ook in 1937, toen ik in Franco's leger vertoefde, heb ik vergeefs moeite gedaan aan frontgevechten te mogen deel nemen tegen de Catalaansche anarchisten. Niette genstaande goede aanbevelingen heb ik b.v. de tercio niet bij de bevrijding van den Alcazar van Toledo kunnen vergezellen, het schijnt dat de auto riteiten geen vreemde ooggetuigen wilden hebben van de uitroeiing der gemaakte gevangenen. Toch heb ik terstond na de verovering van het gebouw de defensores in de kelders van de vesting kunnen omarmen. Prof Grondijs geeft toe. dat de eerste leiders der bolsjewikï van een oprecht iedalisme bezield ge weest zijn en dat b.v Lenfn. Tsjitsierin en zelfs Dierjinsky aanvankelijk zich door een dien mede lijden met verdrukte en verwaarloosde arbeiders klassen hebben laten leiden. Maar hun foutieve en historische inzichten (historisch materialisme), hun miskenning van den menscheliiken aard (dwang tot collectiviseering), verspilling van gezonde motie ven en beweegkrachten (de initiatieven van een ge zond egoisme), aanwakkering van onverwezenlijk- bare instincten (ongebreideld internationalisme) hebben de oude eerbiedwaardige Russische cultuur vernietigd en het economisch bestel ganseh ont wricht. Het ziin vooral twee enorme fouten der Sovjet republiek geweest die in net binnenland onrust ge schapen hebben en de weerbaarheid van den Rus- sischen staat hebben verzwakt. De Sovjet-bewind- hebbers hebben een hardnekkigen strijd aangebo den tegen den boerenstand, die aan de collectivi- seerings staatkunde eerst na een rnnorddadigen dwang heeft toegegeven, minstens 1.700.000 boeren ziin vermoord in strafexpedities Nog altijd staat de boer. vooral in de Oekraïne, vijandig tegenover het bolsjewistische regiem. Verder hebben Lenin. later Trotzky, Stalin en hun satellieten, zich dooi de ongezonde idealen van het marxisme laten ver leiden om alle heilzame krachten van het Russisch nationalisme, om alle gehechtheid van Russische volk aan bodem, volksaard en traditie, uit te roeien. Noch in de onderdrukking der gezonde boeren- instincten. noch in die van een gezond stambesef. is de Sovjet-regeering geslaagd en de laatste jaren heeft zij water in haar wijn moeten doen. Maar er zijn zoodoende spanningen ontstaan, die de Sovjet- Unie in hooge mate hebben verzwakt. (A.N.P.) Italiaansch weermachtsbericht van heden Een Britsche torpedojager getorpedeerd ROME, I Juli (Stefani). Het 391ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: ..Bij luchtgevechten boven Malta hebben onze jacht- afdeelingcn twee vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Levendige bedrijvigheid der artillerie aan het front van Tobroek in Noord-Afrika. De luchtmacht der Spilmogendheden heeft ten noorden van Bardia een vijandelijke vlootformatie aangevallen: een torpedo- bootjager werd tot zinken gebracht, een tweede ern stig beschadigd. Andere Italiaansche vliegtuigen heb ben ravitailleeringsbedrijven cn installaties in de vesting Tobroek gebombardeerd. In Oost-Afrika zijn aanvallen op ons garnizoen te Debra Tabor snel verijdeld. Een onzer duikbooten onder bevel van den eersten luitenant ter zee Vincenzo Politi heeft in het Oosten der Middellanrische Zee een Britschen torpedoboot- jager getorpedeerd en tot zinken gebracht". Zwemmen De Nederlandsche zwemsters in W est-Duitschland. De tweede tournée in dit jaar van de Nederland sche zwemsters in West-Duitschland zal wel een teleurstellend verloop hebben. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat Cor Kint die op het oogenblik in Dresden verblijft haar toezegging voor de wedstrijden, waarop haar landgenooten Alie Stijl en Jo Waalberg starten, niet gestand heeft ge daan. Behalve dat men hierdoor tijdens deze tour née deze snelle rugslagzwemster niet in actie zal zien worden ook Alie Stijl en Jo Waalberg door het niet verschijnen van Cor Kint gedupeerd. Niet al leen kon er reeds op de wedstrijden te Bonn en München-Gladbach op Zaterdag en Zondag van een estafette niets komen, doch tevens verviel hier door een nummer, dat voor de Nederlandsche meis jes steeds een zeer sterke troef was. Alie Stijl zag zich door een en ander voor de lastige taak gesteld in het Freibad te Bonn op een voor haar volkomen vreemd nummer, de 100 M. rugslag te starten. Dat zij het onder de gegeven omstandigheden nog tot een overwinning kon bren gen haar tijd bedroeg 1 min. 30 sec.! was slechts het gevolg van het feit, dat zij als tegen standster in Frl. Leni Henze-Lohman een wel zeer zwakke Duitsche representante ontmoette, die voor de 100 M. zelfs 1 min. 36 sec. noodig had. Ook op de 100 M borstcrawl moest deze zwem ster den strijd met de Nederlandsche aanbinden en ook hier bleek zij geen partij voor Alie Stijl, die 1 min. 11.5 sec. noteerde tegen Frl. Henze-Lohmar 1 min, 18 sec. Ook nu toonde Anni Kapell wederom haar we reldklasse, door zoowel in Bonn als in München- Gladbach op een 50 M baan uitstekende tijden te maken. In Bonn legde zij de 200 M schoolslag in 3 min. 2 sec. af. in München-Gladbach verbeterde zij deze prestatie nog met 0.1 sec. Beide malen had onze landgenoote Jo Waalberg geen schijn van kans. In Bonn bedroeg haar tijd 3 min. 8.5 sec., in München- Gladbach viel zij nog meer tegen door 3 min. 10 sec. te noteeren. Voor een Nederlandsche overwinning in een be hoorlijken tijd zorgde bij het tweede treffen in München-Gladbach alleen Alie Stijl, die in 1 min. 10.8 sec. de 100 M borstcrawl aflegde, nagenoeg zonder tegenstand, want ook hier was Leni Henze- Lohmar met een tijd van 1 min. 20.5 sec. niet tegen haar opgewassen. N.V. Nederlandsche Spoorwegen in 1940. UTRECHT, 1 Juli. Verschenen is het verslag van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen over het boekjaar 1940. Hieraan is het volgende ontleend: Op het door den oorlog in zijn capaciteit zoozeer beperkte net ontstond, alles bijeen genomen, een dicht verkeer. Dit blijkt uit de ontvangsten lcers. Nadat deze t.m. April een accres van 1 8.414. juu l.o.v. de eerste vier maanden van 1939 vertoond hadden, steeg de toeneming in de rest van het jaar tot f 14.C85.000. Daartegenover staat de sinds den oorlog scherpere stijging der kosten en de daarmede samenhangende noodzaak van hoogere afschrij vingen. De daling van het verlies houdt aan ook geenszins gelijken tred met de stijging der ontvang- StSHet beloopt f 14.876.000 tegen f 17.456.090 over 1939. Daarnaast is een bedrag van f 4.500.000 wegens uitgaven tot voorloopig herstel van met den oorlog verband houdende schade ten laste van de verlies- en winstrekening bracht. x Met groote voldoening stellen wij vast, dat ouder deze moeilijke omstandigheden aan de groote veilig heid, welke ons bedrijf kenmerkt geen afbreuk is gedaan. Onder de door ons vervoerde reizigers zijn ook in het afgeloopen jaar geen dooden te be- treurei» Aan personeeluitgaven (loon, premie, gratificatie, bijdrage aan fondsen, dienstklceding. enz.) werd in het geheel betaald f 62.299.000.d.i. 67.3 pet. der exploitatiekosten, tegenover f 63.069.000 of 71.1 pet. der exploitatiekosten in 1939. Het aantal personen in vasten dienst bedroeg op 31 December 1940: 28.561 tegen 29.478 op ultimo 1939 en verminderde dus met 917 personen. (A.N.P.) HEVIGE LUCHTAANVALLEN OP BEIROET. VICHY, 1 Juli (D.N.B.) Naar Ofi uit Beiroet meldt, zijn in den nacht van 29 op 30 Juni drie buitengewoon hevige luchtaanvallen op Beiroet ge daan. Op haven en stad werden brisantbommen geworpen, waarbij een schoolgebouw getroffen werd. Gelukkig bevond zich niemand in dit ge bouw. Voor het overige was de schade, in verge lijking met de hoeveelheid bommen, gering. Vier menschen kwamen om het leven, zes werden ge wond. DE OORLOG IN DE LUCHT. Cardiff, Hull en Lowestoft aangevallen. BERLIJN, 1 Juli. (D.N.B.) In den afgeloopen nacht hebben formaties van het Duitsche lucht- wapen met goed succes de havens Cardiff. Hull en Lowestoft aangevallen. In denezelfden nacht viel een Duitsch gevechtsvliegtuig in de monding van de Humber een koopvaardijschip van 5.000 br.t. aan en beschadigde het door een voltreffer tus schen de brug en den schoorsteen op ernstige wijze. Het aantal vliegtuigen, dat de R.A.F. verloren heeft in den afgeloopen nacht bij haar vluchten naar het gebied van het Duitsche rijk, is van twee tot drie gestegen. Jubileum G, Kalkman. Heden was de heer G Kalkman te Aerdenhout, veertig jaar in dienst van de Posterijen. In zijn woning aan de Van Stolberglaan 5 werd hij eerst hartelijk toegesproken door den directeur van het Postkantoor te Haarlem, den heer J. C. Smid, die hem de oorkonde van het Staatsbedrijf overhandigde. Vervolgens werd de jubilaris gecomplimenteerd door den chef van de expeditie, den referendaris G. A. Klunhaar, gevolgd door een toespraak van den assistent den heer W Flooren namens den Ambtenaarsbond, die den heer Kalkman een bloemstuk aanbood. Namens het Jubileumfonds sprak de assistent de heer J. C. Ophuvsen: deze bood den jubilaris namens dit fonds een rieten serre-ameublement aan. De rij van sprekers werd gesloten door den heer J. H. T. Pfaff, oud-directeur van het Postkantoor. De heer Kalkman mocht het verdere gedeelte van den dag in den huiselijken kring doorbrengen. Rijksexperts bepalen de waarde. Taxatiekosten 15 voor personen auto's en 10 voor vrachtauto's •s-GRAVENHAGE, 30 Juni. De Staatscourant van Maandagavond bevat een beschikking van de secre tarissen-generaal van de depa#ementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Waterstaat, betref fende maximum-prijzen voor gebruikte motorrijtuigen. Ieder die een gebruikt motorrijtuig in den zin van art 1 van de prijzenbeschikking gebruikte motorrij tuigen 1941. no 1 wenseht te verkoopen of te ruilen, dient een aanvrage tot het verkrijgen van een waar- debewijs in 3-voud in bij den rijks-Inspecteur van het verkeer voor het personenvervoer binnen wiens dis trict hij woonachtig of gevestigd is. Voor de wordt een formulier gebezigd, dat op alle kantoren van de rijksinspectie en op de bureaux van verschil lende organisaties op toeristisch en vervoergebied gratis verkrijgbaar is. ,on De door den aanvrager te bevalen taxatiekosten bedragen f 15 per personenauto en f 10 voor elk and.r voertuig. Deze kosten moeten op de postgirorekening van den rijksinspecteur worden bijgeschreven. De aanvrager ontvangt een oproeping om het voer tuig waarvoor een waardebewijs is aangevraagd op een bepaalde plaats en tijd ter taxatie voor te bren- "°Voorzoover noodig verleent de rijksinsnecteur den aanvrager voor dit doel een bijzofldere rnvergunning en wijst hem de noodige brandstof toe. Op grond der gehouden taxatie wordt den aanvra ger een waardebewijs verstrekt. Bij verkoop van het motorrijtuig is de houder van het waardebewijs ver- olicht den rijksinspecteur van het verkeer, die het waardebewijs heeft afgegeven, terstond mededeelmg te doen van naam en adres van den kooper Indien een voertuig niet op de aangewezen plaats en tijd der taxatie is voortgebracht en niet tijdig een bericht van verhindering is ingekomen, verbeurt de aanvrager de gestorte taxatiegelden Binnen 8 dagen na dagteekening van het waarde bewijs kan de aanvrager tegen het vastgestelde waar- debedrag schriftelijk bezwaren indienen bij den rijksinspecteur van het verkeer, die het waardebewijs heeft afgegeven en hertaxatie vraeen Hiervoor zijn opnieuw do taxatiekosten verschuldigd Hot verzoek moet met redenen zijn omkleed en ver gezeld gaan van het afgegeven waardebewijs. In de beschikking is bepaald, dat de koop en ver- kooo van gebruikte motorrijwielen slechts is geoor loofd. indien een geldig waardebewijs aanwezig is. Het waardebewijs voor gebruikte vrachtauto's in het bezit van gebruikers, heeft een geldigheidsduur van veer tien dagen: in alle andere gevallen heeft het waarde- bewijs een geldigheidsduur van twee maanden. Indien sedert den aanvang van den geldigheidsduur van het waardebewijs de waardevermindering van het motor rijtuig grooter dan normaal is geweest, verliest het waardebewijs zijn geldigheid. Bij de levering dient het waardebewijs aan den kooper te worden afge,- geven. Het waardebewijs moet door den kooper ge durende ten minste 12 maanden na afloop van den geldigheidsduur worden bewaard. De prijs, waartegen gebruikte motorrijtuigen ten hoogste mogen worden verkocht, bedraagt: a. in geval van verkoop door een gebruiker: het (n het waardebewijs vermelde bedrag: b in geval van verkoop door een handelaar- het in het waardebewijs vermelde bedrag, vermeerderd met een opslag van ten hoogste 15"/«. De aan de uitgifte van het waardebewijs verbonden netto-kosten kunnen door den verkooper aan den kooper in rekening worden gebracht Het is aan handelaren toegestaan den hierboven onder b vermelden prijs te verhoogen met de kosten van reparaties en verbeteringen, welke hebben plaats gehad na de afgifte van het waardebewijs De hande laar kan de reparaties en verbeteringen slechts in re kening brengen, indien deze. nauwkeurig naar aard en bedrag gespecificeerd, aan den voet van een fac tuur worden vermeld. Hij moet kunnen aantoonen. dat de in rekening gebrachte reparaties en verbete ringen werkelijk hebben plaats gehad. De hier bedoelde verhooging mag niet meer bedra gen dan 5°/o van het in het waardebewijs vermelde bedrag. Indien de kosten van reparaties en verbete ringen meer dan 5°/o hebben bedragen, kan een nieuw waardebewijs worden aangevraagd Het omtrent de verhooging bepaalde is niet van toe passing. indien aan den handelaar na het aanbrengen der reparaties of verbeteringen een nieuw waarde bewijs is afgegeven. De handelaar is verplicht een nieuw waardebewijs aan te vragen" indien het motor rijtuig in den tijd tusschen aan- en verkoop door den handelaar niet uitsluitend voor proefritten is gebruikt of op andere wijze een meer dan normal»- waardever mindering heeft ondergaan. Voor de bemiddeling bij het verhandelen van ge bruikte motorrijtuigen tusschen gebruikers mag slechts aan handelaren een vergoeding worden aange boden of door dezen worden aangenomen De vergoe ding mag in totaal niet meer bedragen dan 5°/n van het in het waardebewijs vermelde bedrag. De voorschriften van deze beschikking zijn niet van toepassing a. op den aan- en verkoop door of namens den Gene- ralbevöllmachtigten für das Kraftfahrwesen; b ingeval van executorialen verkoop Wederverkoop van een bij executorialen verkoop verkregen gebruikt motorrijtuig is slechts geoorloofd, indien een geldig waardebewijs aanwezig is. Voorzoover in deze beschikking niet anders is ge regeld. mogen de betalings- en leveringsvoorwaarden, zooals deze op 9 Mei 1940 golden, niet worden gewij zigd. In deze beschikking wordt verstaan onder a. gebruikte motorrijtuigen: motorrijtuigen, als be doeld in artikel 1, onder le van de motor- en rijwiel- wet. alsmede aanhangwagens in den zin van artikel, lid 1. onder b, van het motor- en rijwielreglement, voorzoover deze motorrijtuigen en aanhangwagens zich in het bezit van gebruikers bevinden of bevon den hebben of. zich bevindend in het bezit van hande- taren. niet als nieuw kunnen worden aangemerkt: b. handelaar- ieder die van den handel in motor rijtuigen of aanhangwagens, als bedoeld onder a.. zijn normaal bedrijf maakt, In geval van twijfel of iemand al of niet als handelaar moet worden beschouwd, be slist de inspecteur-generaal van het verkeer; c. gebruiker: ieder, die niet is handelaar in den zin van deze beschikking; d. waardebewijs: het door of namens den inspecteur- generaal van het verkeer, met inachtneming van door dezen, onder goedkeuring van de secretarissen-gene raal van de departementen van handel nijverheid en scheepvaart en van waterstaat te «tellen regelen en voorwaarden, uitgegeven bewijs, vermeldende de wf arde van het gebruikte motorrijtuig. Het is verboden handelingen te verrichten, door welke rechtstreeks of niet rechtstreeks de voorschrif ten. vastgelegd in deze beschikking, worden ontdoken of kunnen worde.-, ontdoken. De secretaris-gen°raal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart kan van de voor- "'hrifteu van deze beschikk'nr nntb^ffin» .-e-' ---en Deze beschikking treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Zij kan ;.u,Jen aangehaald als „prijzenbeschikking gebruikte motorrijtuigen no. 1". rill BWIII" |j HtUr het naten tochtig ijs, beschermen telmqMr hl Apothekers «n IW*n f 50 «Trrrr--tffi>ïntaa"^ (Adv. Ingez. Med.) Troelstrabeweging in de N.S.N.A.P. opgenomen. Het A.N P. meldt: Na bespreking tusschen den leider van de N.S.N.A.P. dr E. H. van Rappard en den leider van de Troelstrabeweging (T.B NPaul Kiès, heeft de Troelstrabeweging, na de meening van haar leden te hebben ingewonnen, eenstemmig besloten, tot de N.S.N.A.P. over te gaan. De heer Kiès zal 'n taak krijgen in de algemeene propa ganda van de N.S.N.A.P en bovendien als inspecteur in Friesland de leiding in de organisatie op zich nemen. De Troelstrabeweging werd vier jaar geleden als gevolg van een .conflict in Friesland tusschen Paul Kiès cn de leiding van de S.D.A.P opgericht Hoewel hot zwaartepunt van de Troelstrabeweging in Friesland bleef, breidde deze beweging zich steeds meer over het land uit. vooral in Noord-Hol land. Amsterdam en Den Haag. De Troelstra-beweging onderwierp zich na de ca pitulatie van het vorige jaar aan een nieuwe oriën teering en sprak zich tenslotte in het voorjaar van 1941 voor het hakenkruis uit -In punt 2 van haar program werd reeds gezegd, dat de Troelstrabeweging bereid is, in een hoogere eenheid op te gaan Gedre ven door dc aanhankelijkheid jegens den Führer en door het inzicht, dat hel bestaan en optreden van meer dan één partij, die het hakenkruis voert, met het zinnebeeld zelf in strijd is, heeft de leider van de Troelstrabeweging, trouw gesteund door de geheele organisatie van zijn beweging, thans zijn program verwezenlijkt. Aanbesteding. Op Woensdag 9 Juli zullen de Ned. Spoorwegen te Amsterdam aanbesteden diverse herstellingen aan gebouwen, kunstwerken en inrichtingen, o.a. op de lijnen HaarlemUitgeest en Velsen, IJmui- den-OostIJmuiden. HEEMSTEDE Het tijdelijk Postkantoor aan den Binnenweg Wordt Zaterdag 5 Juli in gebruik genomen. Zaterdag 5 Juli, na de gewone werkzaamheden, zal de verhuizing plaats hebben van het oude post kantoor aan de Raadhuisstraat naar het tijdelijk Post en Telegraafkantoor aan den Binnenweg Het afhalen van de post op a.s Zondagmorgen moet dan reeds aan het. nieuwe adres geschieden Van dien datum af zullen ook alle andere zaken, ook van tele graaf en telefoon, daar behandeld worden. TRAPLOOPER ONTVREEMD. Bij de politie te Heemstede is kennis gegeven dat uit een tijdelijk leegstaand buis aan de Pieter Aertslaan door midden van braak een rood-zwart ge kleurde traplooper is ontvreemd AFSCHEID GEMEENTE-ONTVANGER Jhr. R. W. F. von Mühlen, die als gemeente ontvanger is afgetreden, heeft Maandagmiddag zijn functie overgedragen aan den nieuwen ontvanger, den heer A. P. Vester. De heer Von Mühlen nam afscheid van het personeel en 's middags kwamen de gemeente-secretaris, de heer N. Vos, en andere ambtenaven hem de hand drukken. EEN AFSCHEID AAN OPENBARE WERKEN. Maandag nam het personeel van Openbare Wer ken afscheid van den heer J. Scheepmaker, timmer man aan dit bedrijf, die wegens den pensioenge rechtigden leeftijd den dienst verliet. De heer J. Schelling, de -directeur, herinnerde er aan, dat de heer Scheepmaker ruim 28 jaar ge leden in dienst kwam; hij toonde zich een man vol werklust. Hij heeft veel nuttig werk voor de ge meente verricht. „Nu kunt gij gaan genieten van een welverdiende rust", aldus eindigde spreker. De heer J. Neeskens, opzichter bij dezen dienst, zei dat de heer Scheepmaker zijn werk steeds uit stekend heeft verricht. En ook het gemeentebestuur bleek tevreden over hem te zijn. want toen hij, na tengevolge van de annexatie een jaar in Haarlem gewerkt te hebben, weer naar Heemstede solliciteer de, werd hij in zijn oude functie benoemd. Namens de collega's sprak de voorzitter van het jubileumfonds, de heer P. Zegwaard, eenige hartelijke worden van afscheid, daarbij namens dit fonds een klein geschenk aanbiedend. De heer Scheepmaker dankte voor de medewer king die hij zoowel van superieuren als van collega's had mogen ontvangen. BLOEMENDAAL H.O.V.-CONCERT IN HET BLOEMEN- DAALSCHE BOSCH. Het programma dat a.s. Woensdagavond half acht onder leiding van den gastdirigent Kees Hartvelt zal worden uitgevoerd, luidt als volgt: 1. Ouverture „.Anacréon" (M. L. Cherubini). 2. Serenata Notturna in D gr. terts (W. A. Mo zart) voor strijkkwartet, strijkorkest en pauken, a. Marcia, b. Menuet, c. Adagio, d. Rondo. 3. Marsyas Suite (A. Diepenbrock). a. Voorspel 3e bedrijf Zomernacht, vioolsolo: Gijs Beths; b. Dans der nymphen en epiloog van Apollo. 4. Suite „L'Arlésienne" no. 1 (G. Bizet), a. Ouverture, b. Menuet, c. Adagietto, d. Farandole. 3. Holberg Suite (Edv. Grieg). a. Prelude: b. Sarabande, c. Gavotte, d. Air, e. Rigaudon. 6. Ouverture „Cyrano de Bergerac" (Dr. Joh. Wagenaar). HAARLEM. 1 Juli 1941. Bevallen: 27 Juni: W A, RulleMone, d. 29 Juni: A. C. VerdamRoskam, d 30 Juni: J. M. Noot— Francooy, z„ M. H. NoortRijsdam, z., A Rijbroek Niemann, d S. M. van Gelder—Kruijff, d. 1 Juli; M. BoeserBruijn, z. Overleden: 29 Juni: J. M. Elfrink, 79 j.. Hazepaters- laan. Verduistering is onze plicht, ^Veer daarom uitstraling van 't licht. VAN 1 OP 2 JULI 1941 van 22.05 tot 5.22 Maan op 2 Juli op14.18 Maan op 3 Juli onder1.19 Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heem stede. Plaatsvervangend hoofdredacteur; C. J. van Tilburg, Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2