\£aaistt fëeiichtenj 3$ucQf>diikeSiaitd DONDERDAG 3 JU EI 1941' H A' A R EE M'S D A G B E A D 2 Verplaatsing der Sovjetregeering? Naar Swcrdlowsk, zoo noodig naar Omsk. NEW YORK. 3 Juli (D.N.B.) Volgens een bericht van den Amerikaanschen scheepsomroep uit Ankara hebbën diplomaten, die daar uit Moskou zijn aange komen. gemeld, dat Stalin Woensdagavond bij een particulier gesprek verklaard heeft bereid te zijn, den zetel der Sovjetregeering naar den Oeral te verplaat sen, indien Moskou door de Duitsche troepen bedreigd zou worden. Alle maatregelen zijn reeds getroffen voor een verplaatsing der regeering naar Swerdlowsk en later zoo noodig naar Omsk. PARADE TE ROME. ROME, 3 juli (D.N.B.) Italiaansche afdeelingen, die bestemd zijn voor den strijd tegen de Sovjet-Unie, hebben vanochtend gedefileerd voor den Duce, die gezelschap van den Duitschen militairen attaché, luite nant-generaal von Rintelén, was. Na de parade hield Mussolini een toespraak, waarin hij herinnerde aan de beteekenis van den strijd der Spil tegen het Bolsje wisme. Radiorede van Stalin. Bedreigingen tegen paniekzaaiers. HELSINKI. 3 Juli. (D.N.B.) De toestand aan het Oostelijk front heeft Stalin aanleiding gegeven, vanochtend over alle Sovjet-zenders een rede te houden, waarin hij de successen der Duitsche weer macht gedeeltelijk toegaf en trachtte te verklaren, en tevens de Bolsjewisten aanmaande" den moed niet te verliezen. Hij uitte vooral zeer felle dreige menten aan het adres van de tegenstanders van het bolsjewistische stelsel in de Sovjet-Unie. Stalin zeide. dat de vijand verder oprukte en reeds Litauen, Letlandschen grond en „andere ge bieden" veroverd had Ons vaderland, zoo ver volgde hij, is in ernstig gevaar. Stalin beweerde, dat de oorzaak daarvan was, dat de Duitschers den oorlog onder voor hen gunstige omstandighe den waren begonnen. De Duitsche mobilisatie was verder gevorderd dan die van de Sovjet-weer macht. Maar de Sovjet-Unie heeft gebruik ge maakt van "net verdrag, dat zii indertijd met Duitschland heeft gesloten. „Wij hadden, aldus Stalin, anderhalf jaar rust om ons voor te berei den. Dat was winst voor ons en verlies voor Duitschland". Nogmaals verklaarde Stalin, dat hier een strijd op leven en dood wordt gevoerd. Er zijn echter geen onoverwinnelijke legers. Ook Napoleon is overwonnen. In de eerste plaats echter is het thans noodig. dat men de grootte van het gevaar, dat de Sovjet-Unie bedreigt, volkomen begrijpt en dat er een einde wordt gemaakt „aan de stemming der gelatenheid". In de Sovjet-Unie is geen plaats voor defaitïsten en ongediseiolineerden, voor in triganten en paniekzaaiers. Paniekzaaiers en ver spreiders van geruchten moeten meedoogenloos bestreden worden. Allen, die den tegenstand ver lammen, moeten onverbiddelijk en zonder aanzien des persoons aan de gerechten worden overgele verd. Niets mag den vijand in handen vallen, geen locomotief, geen kilogram graan, geen petroleum, geen stuk brood. De bolsjewiki moeten de bosschen verbranden en alles vernielen, wat den vijand van voordeel zou kunnen zijn. Tenslotte gaf Stalin uiting aan zijn voldoening over de hulpbelofte van Churchill en over de ver klaring van Roosevelt, volgens welke de Vereenig- de Staten de Sovjet-Unie eveneens wilden helpen. DE BELGISCHE BEVOLKING. BRUSSEL, 3 Juli (ANP) Het Belgische staats blad publiceert de officieele bevolkingsstatistiek voor 1940. Zij is afgesloten por 31 December en ver meldt een gezamenlijke bevolking van 8.295.000 ziélen, van wie 4.089.000 mannen en 4.205.900 vrou wen. Daarmede staan in België tegenover honderd manlijke, 103 vrouwelijke bewoners. De dichtst bevolkte steden (zonder voorsteden) zijn op de rij af: Antwerpen met 268.000, Brussel met 188.000. Gent met 161.000 en Luik met 161.000 zielen. IRAN IN HET GEDING TSTANBOEL. 2 Juli. (DNB). Uit Irak wordt ge meld, dat de Engelschen naar hun steunpunten in de Perzische Golf. Koveit en Bahrein vlootverster- kingen sturen. In Koweit worden troepen gecon centreerd. Goed ingelichte kringen zijn van meening, dat binnenkort een Britsche actie tot het bezetten van de Iraansche petroleumhaven Abada verwacht kan worden. ROOSEVELT EN DE REDE VAN KNOX. HYDEPARK. 2 Juh (U.P.) Roosevelt verklaarde aan persvertegenwoordigers, dat hij den wensch koes tert dat de vrede behouden blijft, dat hij echter niet uitdrukkelijk de overtuiging kon uitspreken dat de Ver. Staten hun vrede zouden kunnen behouden zoo lang de oorlog overzee woedt. Roosevelt weigerde zich over Knox's rede van Maandagavond uit te laten, waarin deze gecischt had, dat men de U. S. A.- vloot onmiddellijk tot taak moest geven, Duitsche oorlogsschepen van den Atlantlschen Oceaan te ver drijven. EEN OLIESYNDICAAT IN ROEMENIë. BOEKAREST, 2 Juli (U.P.) In de Staatscou rant wordt de vorming van een syndicaat bekend ge-, maakt, dat alle olie-maatschappijen zal omvatten en de olieleveranties aan het leger moet garandeeren. In de afgeloopen week Is reeds de aflevering van alle petroleumproducten gerantsoeneerd en het aantal voor het gebruik vrijgegeven privé-wagens beperkt. HITTEGOLF IN NEW-YQRK. NEW-YORK, 3 Juli (D.N.B.) De hittegolf welke reeds langer dan een week duurt, heeft thans de Oostkust der Vereenigde Staten en New- York bereikt, waar een maximum temperatauur voor dit jaar van 35 gr. Celsius in de schaduw ge constateerd werd. Door het groote vochtgehalte van de lucht is het leven in de groote stad practisch onverdraaglijk geworden. Gisteren zijn weer vier personen door de warmte bevangen en bezweken. DE MAATREGELEN TEGEN SOVJETBURGERS IN FRANKRIJK. VICHY, 3 Juli (D.N.B.) De politie zet haar onder zoek naar de gedragingen der Sovjetburgers in het niet-bezette gebied voort. Alle Sovjetburgers zijn ge arresteerd en ieder geval wordt nauwkeurig onder zocht. Nadat men een eerste overzicht had verkregen, is medegedeeld, dat definitieve maatregelen ter be veiliging van de orde slechts worden genomen tegen degenen, wier werkzaamheden nadeelig voor de natio nale veiligheid worden geacht. DE HERDENKING VAN MERS-EL-KEBIR. VICHY. 3 Juli (D.N.B Te Vichy is vanochtend een godsdienstige plechtigheid gehouden ter eere van de Fransche mariniers, die een jaar geleden bij den Engelschen overval op de oorlogsschepen te Mers-El- Kebir zijn gevallen. De hoogste autoriteiten waren aanwezig. De ochtendbladen bevatten lange beschrijvingen van den Engelschen aanval op de schepen. DE AMERIKAANSCHE STATEN EN DE OORLOG. WASHINGTON, 3 Juli (D.N.B.) Naar Associated Press meldt, heeft de regeering der Vereenigde Staten in een nota het voorstel der Uruguaansche regeering goedgekeurd, volgens hetwelk een Amerikaansche staaf, die in oorlog: komt met een staat van een ander con- jinentj niet als oorlogvoerende beschouwd wordt, De groote landdag in Rolde. Bolsjewisme of hoerendom. De persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front meldt: Zooals reeds gemeld werd, heeft het Nederlandsch Agrarisch Front tegen a.s. Zaterdag een grooten landdag georganiseerd. In verband met de ernstige bedreiging, die het wereldcommunisme inzonderheid voor den boerenstand vormt, werden de bestuurders van alle landbouworganisaties uitgenoodigd deze land dag bij te wonen en hun leden daartoe op te wekken, om 'tot een zoo krachtige mogelijke getuigenis van het Nederlandsche platteland voor het gehoud van een gezonde boerenorde te komen. De groote betooging vervangt den jaarlijkschen Boerendag, welke vroeger door „Landbouw en Maat schappij"' placht te worden georganiseerd, maar is met het oog op de omstandigheden van thans bree der opgezet. Een tweetal muziekcorpsen zal de bijeenkomst op luisteren, terwijl de jeubdbeweging van het N.A.F. en de Jeugdstorm eveneens medewerking verleenen. De eigenlijke landdagrede wordt uitgesproken dooi den heer E. J. Roskam Hzn., terwijl verder het woord wordt gevoerd door andere bekende spre kers. Wie zich herinnert, hoe het bolsjewisme in de Sovjet Unie het zelfstandig hoerendom uitroeide prof. dr. Grondijs wees er dezer dagen in de bladen nog op dat 1.700.000 boeren ter dood gebracht of verbannen werden, terwijl in 1938 Stalin te Moskou verklaarde: geen' half procent van den Russischen grond is meer in het bezit van boeren die mag niet nalaten naar Rolde te' gaan om te getuigen tegen dit Bolsje wisme. De extra treinen voor landdagbezoekers loopen van Den Bosch, Alkmaar, Rotterdam, Winterswijk, Schcemda, Groningen en Leeuwarden. Zij stoppen op vele tusschenstations. Voorts zullen er in Drente door de E. D. S. speciale trams worden ingelegd op verschillende trajecten (A.N.P.) DOODELIJK ONGELUK IN STAATSMIJN EMMA. HEERLEN. 3 Juli. Hedenmorgen omstreeks 5 uur is de 28-jarige houwer M. C. Kerens bij de werkzaamheden in de ondergrondsche werken van de staatsmijn Emma door plotseling afvallend ge steente getroffen en vrijwel onmiddellijk gedood. K. was gehuwd en vader van een kind. Hij woonde tè Brunssum. Het IJ-tunnelplan van den heer Groot. Bij de bestudeering van de oplossing van het vraagstuk der verbinding van de IJ-oevers heeft de regeeringscommissaris voor Amsterdam ernstige aan dacht geschonken aan het denkbeeld van den heer T. C. Groot, industrieel te Amsterdam, om de IJ-oevers te verbinden door één rechte tunnel, zoowel voor auto- als voor fietsers- en voetgangersverkeer Een tunnel volgens het door den heer Groot ge dachte rechte tracé zou de Oostelijke spoorwegviaduct op groote diepte moeten kruisen. Bij de bestudeering van het vraagstuk van de tun nelverbinding is de dienst der publieke werken tot de conclusie gekomen, dat de standzekerheid van dit bouwwerk, hoewel in den bestaanden toestand zeker voldoende, onder geen voorwaarde een belangrijk in grijpen in de omgeving van zijn fundeering zou toe laten, zoodat een kruising van de bestaande viaduct op groote diepte door een tunnel uitgesloten is. Dit oordeel wordt door het laboratorium voor grond mechanica te Delft volledig onderschreven. Bovendien is gebleken, dat wil een dergelijke kruising zonder al te groote risico's worden uitgevoerd de te nemen maatregelen zouden neerkomen op een volledige vernieuwing van het bouwwerk, waarmede op basis van de vooroorlogsche prijzen en ongeacht de noodige onteigeningen een bedrag van ongeveer 2 millioen gulden zou zijn gemoeid, terwijl de tijd van uitvoering .zonder de voorbereiding der plannen, op rond 5 jaren zou moeten worden gesteld. Uit het bovenstaande volgt, dat het meest essentieele van het denkbeeld van den. heer Groot, te weten.?het trace; niet voor verwezenlijking in aanmerking komt Nog og. andere punten vertoont het denkbeeld van den heer Groot ernstige tekortkomingen of zijn zijn inzichten foutief. Kettinghandel in 3000 K.G. thee. 's GRAVENHAGE, 2 Juli. Dezer dagen is voor hel Duitsche Landgerecht een strafzaak behandeld, welke een bezonder goed licht werpt op het ver derfelijk karakter van den sluikhandel en de' duis tere en voor de volksgemeenschap zoo gevaarlijke practijken van hen-, die zich hiermede bezighouden. Terecht stonden zeven verdachten, die allen in meer of mindere mate betrokken zijn geweest bij een kettinghandel in een partij thee, bestaande uit ongeveer 60 kisten van 50 kg., dus in totaal ruim 3000 kg. De eerste verdachte was op 20 Januari van dit jaar in de gelegenheid de genoemde partij onder overlegging van dc daarvoor benoodigde vergun ningen en distributiebescheiden te koopen. Hij had aan een scholier, die hem deze „tip" had bezorgd, duizend gulden gegeven. Om in het bezit van de noodige papieren te komen, had hij iemand anders 1500 gulden betaald, de prijs bedroeg f 3.80 per kg. Hiermede was de zaak reeds heelemaal fout. want de papieren bleken naderhand valsch te zijn. Deze vcrvalsching is op hot oogenblik bij den Neder- landschen rechter in behandeling. De verdachte be weerde, dat hij niet geweten heeft, dat men hem valsche papieren heeft gegeven. Hij was er van overtuigd, dat de zaak zoo in orde was. Deze eerste verdachte verkocht de heele partij nog denzelfden dag aan den tweeden verdachte voor een prijs van f 6.75 per kg. weer eenïge uren later was de partij in handen van den derden ver dachte, die f 7.75 per kg. betaalde en deze man verkocht de partij weer voor een prijs van f 8.50 per kg. aan den vierden en vijfden verdachte. Op hun beurt deden deze mannen de partij weer over aan den zesden verdachte, die elf gulden per kilo gram betaalde. Toen de laatste de partij weer wil de verkoopen aan den zevenden verdachte voor f 12 per kg. werd deze onverkwikkelijke geschie denis toch wel wat al te bar. De zaak liep scheef met het gevolg, dat de sluikhandelaren nu voor den rechter stonden. Zooals reeds werd opgemerkt, beweerde de eer ste verdachte, dat hij van de echtheid der papie ren overtuigd was geweest. Zijn zaak werd ten slotte voor onbepaalden tijd uitgesteld, aangezien de rechter eerst uitgemaakt wenschte te zien of deze man van de vervalsching op de hoogte is ge weest. De andere zes verdachten waschten de handen in onschuld en beweerden bij hoog en laag, dat zij van de echtheid der papieren overtuigd waren ge weest, al hadden zij deze bescheiden ook nooit ge zien. Op rechtstreeksche vragen van den Staatsan- walt en den rechter of zij onder deze omstandig heden ook den prijs normaal hadden gevonden en of zij dus voor thee, welke volgens de bestaande voor schriften in den handel is, prijzen varieerende tus- schen f 6.75 en f 12 zouden betalen, antwoordden zij aanvankelijk ontwijkend, doch langzamerhand moesten ook zij tenslotte toegeven, dat er iets niet klopte. De Staatsanwalt schetste deze affaire als een er gerlijk geval van sluikhandel. Verdachten hebben de distributiewet overtreden en hebben zich le vens schuldig gemaakt aan prijsopdrijving. Zij die nen streng te worden gestraft. Zijn eischen baseerde hij op de verordening van 7 Januari van dit jaar. Betreffende de prijsopdrijving vroeg de Staatsan walt veroordeeling van vijf verdachten tot gevan genisstraffen varieerend -tusschen 5 en 8 maanden en bovendien voor allen geldboeten, varieerende tusschen 1000 en 8000 gulden. Als verdedigers traden op mr. P. S. Noyen, Mr. A. P. C. Peters en mr. M. H. Huygens, allen te 's Gravenhage, die in plaats van gevangenisstraffen geldboeten vroegen. Zeer hoogc geldboeten. Een der verdachten zag zich veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en tweemaal f 6000 boete, voor -de overige verdachten golden straffen v arieerend van f 1000 tot f 8000. Hier is dus weder een gevoelig voorbeeld ge steld. dat er toe moge bijdragen aan dezen schan delijken kettinghandel een einde te maken. (A.NJ>.) DE OORLOG TEGEN ENGELAND. BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.) Een koopvaardijschip van 5.000 b.r.t. is in den nacht van 2 op 3 Juli in het Kanaal van St. George door voltreffers tot zinken ge bracht. Bovendien werden belangrijke militaire doe len en havenwerken aan de Westkust van het Engel- sche eiland met succes gebombardeerd. Het aantal vijandelijke vliegtuigen dat gisteren is neergeschoten, is gestegen tot 21. Gisteren en vannacht tezamen ver loor de vijandelijke luchtmacht 23 machines. DE STRIJD IX DE MIDDELLANDSCHE ZEE. BERLIJN, 3 Juli (D.N.B Een Italiaansche duik boot heeft in de Middellandsche Zee het Britsche s.s. Cairo City (4792 'o.r.t tot zinken gebracht. Aan boord bevonden zich Britsche troepen. Bovendien werd het in Britschen dienst varende koopvaardijschip Themoni (5719 b.r.t.) tot zinken gebracht. RADIOCAUSERIE OVER FINLANDS VRIJHEIDSSTRIJD. HILVERSUM. 3 Juli. Op Zondag 6 Juli spreekt van 21.15 tot 21.30 in het programma van Hilver sum 1 de heer H. J T. van der Vlugt over „Fin land's vrijheidsstrijd". Spreker behandelt onder meer de verhouding tusschen Finland en Rusland, voorheen en thans. Te Amersfoort is een chauffeur van een expe- ditieonderneming gearresteerd, die in deze .betrek king fietsbanden, vet sigaren, boonen en andere levensmiddelen ontvreemdde. Europa ontwaak. Burgers van alle landen zijn aangetreden in een front tegen het gevaar dat uit het Oosten dreigt. 1 Aanmeldingskantoor voor vrijwilligers: Centrale van de Waf fen S.S., Burfeau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Giften voor „Winterhulp". Bij de afdeeling Haarlem van de stichting „Winter hulp Nederland" zijn de volgende giften ontvangen J. W. L. f 100: Personeel Haarl. Auto Centrale f 22 50: N. N. f 42, L. F. F. D f 10: T K. f 10. A. v. d. M. f 10. N.V. Union f 100; S. L. A P f 42.26, C. v. H f 10. Kleinere giften f 28.80; Entreegelden Kweektuin f 149.20. DRAAIHARTIGHEID BIJ KOOL. De Plantenziektenkundige dienst te Wageninger meldt, dat daar het hoogtepunt van de eerste kool- muggenvlucht is verschenen, dringend wordt aan geraden zoo spoedig mogelijk op de reeds te velde staande sluitkool, twee keeren per week te spuiten met 1 10% nicotine en V/z% zeep of 5% van het mengsel' van pyridine en zeep. Tevens wordt aan geraden voort te gaan met het bespuiten van de op de banen staande kool. Eveneens moet worden doorgaan' met het bespuiten van bloemkool. PAR IJ.SCHE COMMUNISTEN GEARRESTEERD. PARIJS, 3 Juli. (D.N.B.) De politie heeft gisteren .in de Parijsche voorstad Lilas vijf com munisten gearresteerd, die communistische propa ganda maakten en pamfletten verspreidden Een geheime drukkerij werd in beslag genomen Vergadering van de N. Z. H. T. M. te Amsterdam. Nadeelig saldo belangrijk kleiner dan vorig jaar. In de op 3 Juli 1941 gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders in de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Mij N.V. te Amsterdam werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar en werden de balans en verhes-en winstrekening per 31 December 1940 goedgekeurd. Het exploitatie-saldo bedraagt f 835.829,34 (vo rig jaar f 653.830,49yz). Na afschrijvingen sluit de verlies- en winstrekening met een nadeelig saldo van f 67.591,38 (vorig jaar f 281.457,71). Dividenduitkeering heeft niet plaats (als vorig jaar). Aan den heer Ir. W. J. Burgersdijk werd op diens verzoek met ingang van 1 September 1941 eervol ontslag als lid van het bestuur verleend. De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, de heer Ir. A. G. A. van Eelde werd herkozen, ter wijl het college van commissarissen werd uitgebreid met den heer Ir. W. J. Burgersdijk en wel met in gang van 1 September 1941. In de op 3 Juli 1941 gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders in de Eleetrische Spoorweg-Maatschappij N.V. werden de balans en verlies- en winstrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Dividend kan niet worden uitgekeerd (evenals vorig jaar). Aan den heer Ir. W. J. Burgersdijk werd op diens verzoek, met ingang van 1 Sepiember 1941. eervol ontslag verleend als directeur, met gelijktijdige be noeming van den heer. Jhr. Ir. J. Röell, tot direc teur De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, de heer Ir. A. G. A. van Eelde, werd herkozen, ierwij] het college van commissarissen werd uit gebreid met de heeren Drs. D. J. Wansink, Dr. F. F. de Bruyn en Ir. W. J. Burgersdijk, de laatstge noemde met ingang van 1 September 1941. In de op 3 Juli 1941 gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders in Eerste Nederland sche Eleetrische Trammaatschappij N.V. werden de balans en verlies- cn winstrekening over het af geloopen jaar goedgekeurd. Aan den heer Ir. W. J. Burgersdijk werd op diens verzoek met ingang van 1 September 1041, eer vol ontslag verleend als directeur, met gelijktijdige benoeming van den heer Jhr. Ir. J. Röell, tot di recteur. De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, de heer Ir^A. G. A. van Eelde, werd herkozen, ter wijl het college van commissarissen werd uitge breid met de heeren Drs. D. J. Wansink, Dr. F. F. de Bruyn en Ir. W. J. Burgersdijk, de laatstgenoem de met ingang van 1 September 1941. In de op 3 Juli 1941 gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders in de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen N.V. werden de balans en verlies- en winstrekening over het afgc- looDen jaar goedgekeurd. Aan den heer Ir. W. J. Burgersdijk werd on diens verzoek met ingang van 1 September 1941, eer vol ontslag verleend als directeur, met gelijktijdige benoeming van den heer Jhr. Ir. J. Röell, tot di recteur. In de plaats van den aan de beurt van aftreden zijn- den commissaris den heer H. M. v. Bemmelen, die wegens vei-blijf buitenslands een hernieuwd commis sariaat niet zal kunnen waarnemen, werd gekozen de heer Ir. W. J. Burgersdijk en wel met ingang van 1 September 1941. Jaarverslag N. Z. H. T. M. Aan het jaarverslag over 1940 van de N.Z.H.T.M., dat hedenmorgen in de jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders dezer maatschappij werd goedgkeura, ontleenen we het volgende' .Dat het bedrijf van den oorlogstoestand grooten invloed ondervond, spreekt van ze'.f Tot Mei 1940 steeg dc opbrengst van het personenvervoer met rond f 203.000. maar toen kwamen de oorlogsdagen, waarin het zuidelijk deel wan het net grootendeels moest wor den stilgelegd. De tram- en buslijnen te Haarlem, de lijn Amsterdam—Zandvoort en de lijnen benoor den het IJ konden echter bijna volledig worden onder houden. Na de capitulatie kon reeds op 15 Mei de dienst op alle lijnen worden hervat. Op last van hoogerhand moesten de busdiensten te Haarlem op 20 Mei weer worden stopgezet: zij konden op 18 Juli eerst in beperkten omvang worden hervat. Het particuliere autovervoer werd geleidelijk inge krompen. zoo niet grootendeels stilgelegd. Ook de moeilijkheden, die het spoorwegverkeer door de be schadigingen van den weg ondervond, gaf aanleiding tot toevoeging van reizigers Werd dus door deze oorzaken het vervoer over de tramlijnen na den oorlog zeer gunstig beïnvloed, het wegvallen van het militair vervoer, de aanzienliike beperking der autobuslijnen cn het geheel ontbreken van het vreemdelingenver keer. waardoor vooral het bezoek aan Marken en Vo- lendam zeer sterk leed, waren wederom aanleiding, dat de opbrengst van het personenvervoer ortgunstig beïnvloed werd. Toch bleven de opbrengsten, zoowel in Mei als in de latere maanden van het jaar, nog een geringe stij ging vertoonen tegenover de overeenkomstige periode van 1939, toen het vervoer door de mobilisatie reeds aanzienlijk was gestegen. In totaal over het geheele jaar namen de inkomsten in 1940 tegenover 1939 met rond f 210 000 toe. De exploitatiekosten vermeerderden ondanks de be- oerkte dienstregelingen met rond f 29 000 Het exploitatie-overschot, sloeg van f 655 000 in 193( tot f 837 000 in 1940, dus met rond f 182 000. Na de volledige rentebetaling op de leeningen er toepassing van dc normale en bijzondere afschrijvin gen, sluit het boekjaar met een verlies van rond f 68.000. Het totaal aantal ambtenaren en beambten in vas ten dienst bedroeg 853 (v.j. 868); in ander dienstver band 101 (v.j. 94). In den loop van het jaar werden gepensioneerd 9. I-Iet aantal pensioentrekkende leden van het personeel bedroeg 129 (v.j. 125); het aantal nensioentrekkende weduwen 94 en weëzen 29 (v.j. resp 88 en 26). De balans per 31 December 1940 toont een eind cijfer van f 10.657.852.23 en de verlies- en winstreke ning over 1940 van f 923.891 16. De 'balans van de Electr Spoorweg Mij. N.V Haarlem per 31 Dec. 1940 had een eindcijfer van f 3.687.500; die van de Eerste Ned Electr Tramweg Mij. NV van f 1.196.470.30; die van de Mij. tot expl. van Tramwegen NV van f 2.355 452.81: die van de Noord-Holl. Tramweg Mij N V te Amsterdam van f 949.033.09: die van de Tweede Noord-Holl. Tramweg Mij. N.V. van f 1.386.429.74. Srlioo"'.,.;,] van Hen Arbeid". Streven om in fabrieken verbeteringen aan te brengen. De Ver Persbureaux melden: AMSTERDAM. 2 Juli 1941: De werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid" heeft onlangs een afdeeling .Schoonheid van den Arbeid" opgericht. Wat stelt deze afdeeling zich ten doel en hoe gaat zii te werk? Hierover had een redacteur van de V.P.B. een vraaggesprek met den landelijken leider van ..Schoonheid van den Arbeid", den heer F. C. F. van Ertbruggën, die een duidelijk antwoord gaf op deze vragen. GEEN SOMBERE FABRIEKEN MEER! „De gedachten van vele menschen zullen, als zij van ..Schoonheid van den arbeid" hooren spre ken, .wellicht teruggaan naar vervlogen eeuwen, toen de handwerker nog van ieder door hem ver vaardigd werkstuk genoot. Die tijd is voorbij, maar wel kan ook in het jachtige productieproces van dezen tijd de arbeider iets ervaren van de schoonheid der menschelijke scheppingskracht, in dien hij in schoone en waardige werkDlaatsen zijn werk met vreugde en trots kan verrichten, Dit trachten wij te bereiken door de verbetering en verfraaiing van fabrieken en werkplaatsen. Wij gaan hierbij verder dan de door wettelijke voor schriften aan bedrijfsruimten gestelde eischen", al dus de heer Ertbruggën. „Hoe wilj u het gestelde doel verwezenlijken' „Verschillende wegen staan voor ons open. Vaak is aan het begrip „fabriek" de voorstelling van een rommelige, grauwe ruimte1 verbonden. Hierin kan op eenvoudige wijze verandering gebracht worden hoeveel is er niet te bereiken door lichte beschildering, het aanbrengen van bloemen en planten, enz. Verder denk ik aan verbetering der luchtverversching. verlichting, verwarming, toilet ten en cantines, en tenslotte ook aan een betere inrichting van de arbeiderswoningen. Onlangs kwam ons b.v. ter oore, dat in een metaalfabriek met het oog op de verduistering de ramen zwart gemaakt wa-ren en overdag bij kunstlicht precisie werk verricht werd; in een dergelijk geval moet desnoods ten koste van financieele offers de ar- beidsomgeving verbeterd worden". „Foc gaat „Schoonheid van den arbeid"- te werk?" „Over het geheele land verspreid heeft „Vreugde en Arbeid" 72 districtsbureaux, die nu ieder ook een afdeeling „Schoonheid van den Arbeid" krij gen. Door middel van de pers en folders vestigen wij de aandacht der arbeiders op ons werk. opdat deze daarmede kennis inaken. Voorts wenden wij ons tot bedrijfsleiders om in gemeenschappelijk overleg tot noodzakelijke verbeteringen te komen. Komt ons een geval, dat verbetering behoeft, ter oore. dan wenden wij ons tot den fabriekseigenaar en geven hem kosteloos raad. Meestal heeft dit succes". REEDS BEHAALDE RESULTATEN. ..Kunt u eenige resultaten noemen?" „Onze ervaring is, dat de groote en kleine be drijven over het algemeen meer aandacht schen ken aan de omacing. waarin hun arbeiders wer ken. dan de middelgroote. Verschillende bedrijven hebben reeds ons advies opgevolgd en aanzienlijke verbeteringen in het uiterlijk van hun bedrijfs ruimten aangebracht, o.a. de Twekafabrieken te Geldrop. die Linmij te Amsterdam, een vischcon- servenfabriek in Zeeland e.v.a. Met het oog op het feit. dat wij nog slechts kor ten tijd werkzaam zijn, is dit een goed resultaat. Ik hoop. dat vele fabrikanten dit voorbeeld volgen, opdat steeds meer Nederlandsche arbeiders in een lichte, aangename omgeving kunnen werken". (Nadruk verboden). EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amster dam tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift getiteld: Bijdrage tot de kennis der isother men van gassen, de heer H. M. Wouters geb. te Amsterdam. Doctoraal examen pharmacie rnej. M. J. Balder, mej. P. C. J. Kramer en de heer J. R. Cals. Doctoraal examen natuurkunde de heer H. van Marle. Candidaats examen wis- en natuurkun de de heeren J. W. de Haan, W. G. Plomp en ir. J. K. v. d. Zwet. Candidaats examen economische 'we tenschappen de heeren, A. D Habbema en J. Laten- stein. Bevorderd tot arts: J. Degenaar, Alkmaar; J. H. Wijnmalen. Deventer; mej. M. E. Land, Har derwijk: P. J. Verwoerd, Uithoorn: K. van Wal beek, Krommenie; mevr. N. Roelofs Frankl, Wee- nen: J. Admiraal, Tjepoe; J. Pool, Hoogwoud; mej. A. Klaassen, Voorburg: Z. Nauta, Almelo en mevr. A. J. Ankum-Nunnikboven, Dordrecht. Ie gedeelte van het artsexamen: de heeren F. J. Harshagen, Bussum; M. Zeegers, Amsterdam; A. A. Scherpen- huysen, Amsterdam en E., A. van Slooten. Rotter dam. Candidaatsexamen economische wetenschap pen de heeren L. W. Nieuwveld en Th. Cramer Jr. Aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen is geslaagd voor het ingenieursexamen kol. landbouw de heer J. Trousselot. te Heemstede GYMNASIUM. Voor het eindexamen afdeeling Gymnasium van het Christelijk Lyceum te Haarlem werden ge ëxamineerd 19 candidaten. Geslaagd voor diploma A de dames A. A. van der Bend. J H. Buurman, A. M. Marmelstein, H. Spaling en de heeren W. A. Dolleman. P L. van Driel, H. Lagerwaard A. J. Oostenrijk. D. Otten. .1 M M Schalkwijk H. Siertsema. G. Smit. Voor diploma B: mej. Y Talsma, de heeren W. A. de Clercq, R. Feenstra, H. Lustig, J. C. Muller, C. W. Thöne. HÉBT U 6€N AFSPRAAK? Een minder aangename adem kan een goede indruk totaal bederven Houdt Uw mond frisch mej Eén tabletje iuivert na eén mmuut Uw adem van iedere üT"'„" (Adv. ïngez. Med.) APOTHEKERSASSISTENT. Geslaagd mej. H. E. de Visser te Heemstede. Diverse. Toelatingsexamens Triniteits Lyceum te Haarlem. Geslaagd: Tonny Gimbrére, Nol Grupping, Bert Hee ren, Tonny Lohman, Hans Nieuwenhuys, Jaap van der Pol. Jan Roozen, Joop van Ri.in. Ben van Vlijmen, Dick van Wijck, Luc. Jan, Jan Wijdeveld, Karei Wijs muller, Hein- IJzer, Cor Bos, Hans Bijvoet, George Drontmann, Eduard Duynstee. Jan van der Horst, Maaftens Menken, Pei Mes, Wim de Jong, Frans Over- dijk, Piet Peeperkorn, Joop Pot, Rudi Schwartz. Jan van Beers, Emilie Comans. Kees Daatselaar, Pim van Hooff, Louk Marlet, Gé Roeland, Ton Schlatmann, Fons Simons, Wim Abeelen, Frans Christoffels, Hans Ebskamp. George Engelhard, Hans Hoogerduyn, Ko v d. Meys, Ton Perry, 'Jo Vermeulen, Wim Boerrig- ter, Günther de Groot, Ewald Holzhaus, Hans Laim- boek, Guus Poelman, Jan Roozen, Jan Witte, Theo Diekmann, Hans Jansen, Rob Lambregts, Nic Ransyn, Jan Scheffer, Jan Beune, George Hooy, Frans van Tongeren, Hein Vosman, Antoon van Dam. Leo Delle- voet. Eddi Heeremans, Jan Feliks. André Suiker, Her man Verbeek, Rudi Dhooge, Hans Lindeman, Jan Zonneveld. Kees Hol, Ambro Jaspers, Joop van der Maat. Gerard Uleman, Robbie Niele. Hans van der Hart, Gert Grimbergen. Jan Terburg. Henk Kooyman, Henk Vasen. Joop Schlatmann. Henk Zwarekant, Piet Groot. Bob Wamsteeker, Willy Nederkoorn, Alfons van Lunenburg, Hans Schep. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). UITGESPROKEN: 30 Juni: J H. Jansen. Delft. Molenstraat 44 R.C. Mr F J. de .Tong, Cur. Mr. H. P. Bennewitz, Delft. VERNIETIGD OP GROND VAN VERZET: 27 Juni Th Vermeulen, meubelmaker. Oude Pekela. GEDEPONEERDE UITDEEL1NGSLÏJSTEN: 24 Juni: J. W Hesse, kweeker, Slochteren. Geëin digd door het verbindend worden der eenige uitdee- lineslijst Uitk. 11.65'/». 24 Juni. Nal. van M. A. G. Roelants, Ridderkerk. Idem. Uitk 1,7796'Y 27 Juni: J. Doornheijn, Melissant. Idem. Uitk. 6,841'/». 27 Juni. A. P. de Graaf f. landbouwer, Middelharnis. Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 28 Juni. Nal. wijlen Notaris F J G. Michielsen, Weert. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitdeelingslijst Uitk. 8,84'/o. DE NIEUWE KUNSTSCHOOL In de lokalen van de Nieuwe Kunstschool aan den Heiligerweg te Amsterdam zijn tot 15 Juli (behalve Zaterdag en Zondag) werken van leer lingen geëxposeerd. De tentoonstelling bevat schil derwerk, fotografieën, beeldhouwwerk, modetee- keningen, reclamewerk en ontwerpen voor binnen huisarchitectuur. HEEMSTEDE De Heemsteedsche Dreef nu voorrangsweg. De Heemsteedsche Dreef (van de Blauwe Brug tot het Wipperplein) en de Cruquiusweg tot de Cruquiusbrug zijn thans voorrangswegen gewor den; er zijn nu op alle hoeken en zijwegen de be kende borden geplaatst. Hoewel het autoverkeer momenteel sterk vermin derd is, is het voor het verkeer op deze belangrijke wegen als een groote vooruitgang te beschouwen. Vele auto- en motorbestuurders waren vroeger, toen deze borden er nog niet stonden, dikwijls van meening, op een voorrangsweg te rijden, hetgeen wel eens noodlottige gevolgen gaf. Thans kan het verkeer, dat van de zijwegen nadert, door de be kende waarschuwingsborden op duidelijke wijze zien, dat het op een voorrangsweg komt; men moet dus aan het verkeer zoowel van rechts als van links voorrang verleenen. De politie deelde ons mede dat van de verkeersver- andering voor de Heemsteedsche Dreef geen moei lijkheden ondervonden worden: het publiek reageert er reeds uistekend op. De automobilisten en de motorrijders moet nu echter niet denken, maar raak te kunnen rijden: aan de voorgeschreven maxi mum snelheid van 45 KM per uur zal streng de hand worden gehouden. Binnenkort zal eveneens van gemeentewege wor den overgegaan tot het plaatsen van modelborden voor eenrichtingverkeer op de Heemsteedsche Dreef, zoodat men dan verplicht is. de rechtsche van de twee rijbanen te gebruiken. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J Visser en E. v Huis L. B. Goebert en M. G. Ce'elie. Getrouwd: J J. van Bake! en J Langeveld Geboren: A. RoosStroink. d„ H. KlijnKrop. d Overleden: G. Herman, 74 j.. geh.C. v. d Ham, 88 j„ wedr. BEVERWIJK Omzet aan fle B. E. T.«veiling. 40.000 lager. In Juni heeft de omzet aan de B. E. T.-veiling bedragen 98.985, tegen 139.721 in de overeen komstige maand van het vorige jaar. Een vermin dering dus van f 40.736. Dat de omzet zoo beduidend lager is moet voor namelijk worden toegeschreven aan den zeer laten aardbeienoogst. Vorig jaar waren de speciale aard beienveilingen reeds bijna twee weken aan den gang, toen dit seizoen de eerste veiling nog gehou den moest worden. De omzet van Juli zal daaren tegen weer veel hooger zijn dan in Juli 1940. HAARLEM. 3 Juli. 1941. Bevallen: 1 Juli: M. E. J. Draijervan Hees, d., 2 Juli: H. A. F. van NoeselKeesstra, d„ IJ. Geus —Zwerver, z„ 3 Juli: N. M. de Graaff—van Rose- velt, z., F. BakkerTonkens, d„ C. BoumanAal pol, z. Overleden: 2 Juli: M. M. Elzinga, 20 j„ Romolen- straat. Ondertrouwd: 2 Juli: T. T. Ouwerkerk en H. F. Terstal. Gehuwd: 3 Juli: H. Walda en F. F. Hendriks; J. K. Rutgers en J. E. Schijf; P. A. M. Vaumont en G. C. Edel: J. E. Vlaanderen en D. Luidens. Hoofdredacteur: R. \V. P. Peereboom. Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2