(Rem&xcwdt acm JUftt Fietsendieven. AGENDA Nieuw lesrooster Rattenjacht. van ons Een der grootste zonen volk: TOBIAS DONDERDAG 3 JULI 1941 H A' X R i; E M'S DAGBC A D 3 Wij hebben dezer dagen medegedeeld dat de groote stijging 111 de aantallen processen-verbaal, 1 door de Haarlemsche politie in de laatste jaren ge maakt, in de eerste plaats toegeschreven moet wor den aan de sterke toeneming van de diefstallen van fietsen. Iedereen weet waarom die toenemen: het is nu vooral om de banden te doen. Er worden hooge prijzen voor gebruikte banden betaald en sommige dieven zien er blijkbaar niet tegen op. in schuurtjes en pakhuisjes door te dringen en daar op hun gemak de banden te démonteeren. Zij vin den het minder gevaarlijk met opgerolde banden over straat te loopen dan gestolen fietsen voort te rijden. Dit laatste levert trouwens moeilijkheden op als er een slot op de l'iets zit. Maar er schijnen al vindingrijke dieven te zijn die zoo'n fiets ophan gen aan een haak die aan hun kleeding vastzit, zoodal het geblokkeerde achterwiel een paar cen timeter boven de straat zweeft en de fiets op het voorwiel wordt voortgereden. Gebeurt dat in de schemering, 's avonds laat. dan zullen de weinige voorbijgangers niet opmerken dat het achterwiel niet draait. Er is al herhaaldelijk aanbevolen, ook in dit blad, er voor te zorgen dat men fietsen-bergplaat- sen van een stevig slot voorziet en goed afsluit. Er is eveneens telkens gewaarschuwd, toch geen fiet sen onbeheerd aan den weg te laten staan. Wie in dezen tijd zijn karretje kwijt.raakt kan in de meeste gevallen verder gaan wandelen, eiken dag weer opnieuw, met alle vermoeienis en tijd verlies van dien. En wanneer het verlies hem of haar'overkomt vlak'voor een met vreugde verbeiden vacantie-fietstocht door Nederlands schoonste dre ven zal de droefenis wel heel groot zijn. Want niet velen zullen voor zoo'n tocht hun fietsen aan an deren lecnen; behalve het tijdelijke gemis komt er het nadeel van de banden-slijtage aan te pas. Tegen de list van de mannen-met-de-haken kan men zich natuurlijk te weer stellen door twee slo ten toe té passen, op voor- zoowel als achterwiel. Men kan ook. als die te verkrijgen is, een ketting met een slot gebruiken die beide wielen verbindt. En misschien ontstaan er in dezen tijd wel nieuwe vernuftigheden in fiets-beveiliging. De tijd is er zeker rijp voor en wie weet welke geniale gedachte er op dit eigenste oogenblik in het brein van den een of anderen uitvinder ontspruit. Maar met de algemeene voorzorgen komt men al een heel eind. Men kan de fietsen-'oergplaatsen nog extra beveiligen door er een bel in aan te brengen, die rinkelt zoodra de deur geopend wordt; liefst een die een poosje blijft doorbellen. Maar wie een goeden waakhond bezit behoeft niet tot zulke maatregelen over te gaan. Desnoods zou men hem in de fietsen bergplaats kunnen laten slapen, maar als regel zal zijn stem wel voldoende uitwerking hebben en den fietsendief op de vlucht jagen. Wie per fiets ergens een bezoek brengt handelt verstandig als hij altijd vraagt, of hij haar binnen mag zetten. Ook al was dat vroeger zijn gewoonte niet. De kansen zijn nu immers veel kwader en het bezit is veel kostbaarder. En als men de fiets er gens buiten moet laten staan is het raadzaam een plaats te kiezen, waar het ding goed zichtbaar blijft voor menschen binnenshuis: voor een raam en dicht bij een deur. En dan natuurlijk met het slot er op. Maar in verreweg de meeste gevallen zal men de fiets wèl binnen kunnen zetten: hetzij in een gang of hal, hetzij in een schuurtje. Wie op deze dingen geregeld let kan niet veel risico loopen. Verhöoging van huren bestraft. ONGEOORLOOFDE VERHOOGING VAN HUREN. 's-GRAVENHAGE, 3 Juli. R. te Schiebroek verhuurde in Maart van dit jaar een huis te Rot terdam voor f 28 per week. op 9 Mei 1940 bedroeg de huurprijs van de woning echter slechts f 15. Deze overtreding van het huurprijsbesluit 1940 werd door den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gra- venhage beboet met f 600. Bovendien moet de eige naar den huurder het teveel betaalde restitueeren. Te Rotterdam werd in December 1940 een kantoor ruimte met inventaris verhuurd voor f 80 per maand. De commissie van advies inzake uitvoering van de Woningnoodverordening constateerde evenwel dat deze huurprijs te hoog was. De betrokken ruimte was van 1935 tot Me) 1940 niet afzonderlijk verhuurd geweest, zoodat er geen mogelijkheid tot beroep op den 9-Mei-huurprijs bestond. Echter werd vastgesteld dat f 60 per maand inclusief gebruik der inventaris een redelijke huur was. Ook hier was dus het huur prijsbesluit 1940 overtreden, waarvoor den eigenaar een boete van f 125 werd opgelegd. Een bouwondernemer te Rotterdam verhuurde een huis te Schiedam voor f 35 per maand. Hij had deze woning op 9 Mei 1940 echter verhuurd voor f 31. Hij zag zich tot f 100 boete veroordeeld. Ook in deze beide gevallen moest het teveel berekende worden terugbe taald. V. te 's-Gravenhage had bij een woningbureau al daar een huis te huur aangeboden voor f 1400 per jaar. De huur van dit pand bedroeg tot dusver echter slechts f 1200. De overtreding van het huurprijsbe- sluia 1940 was slechts onvoltooid gebleven door het feit, dat zich nog geen gegadigden hadden gemeld. V. werd door den inspecteur voor de prijsbeheer sching te 's-Gravenhage veroordeeld tot een boete van f 50. (A.N.P.) Zw are straf voor een grossier. 's-GRAVENHAGE, 3 Juli. De grossier van D. te Assen deed in het voorjaar van dit jaar een partij ro zijnen en krenten van de hand tegen prijzen van f 0.88 en f 1 per K.G. Wegens het wegvallen van den invoer na Mei 1940 is de prijs, welke zoowel voor rozijnen als krenten bedongen mag worden, dezelfde gebleven als die van vóór 10 Mei. In den groothan del bedraagt hij hoogstens 6570 cent per K.G. Van D. had dus een belangrijk hoogeren prijs bedon gen dan hem was toegestaan. Bovendien had hij echter van dezelfde partij al eens eerder een deel voor een te hoogen pdijs verkocht en toen was het eveneens misgeloopen. De inspec teur voor de prijsbeheersching, met wien hij daar door in aanraking was gekomen, legde hem toen een boete van f 250 op. Nu het feit, zich herhaalde en Van D. blijkbaar nog niets geleerd had, veroor deelde de inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeuwarden hem tot f 250 boete, met verbeurdverkla ring van de inbeslaggenomen zuidvruchten. Daaren boven werd publicatie van het vonnis in de plaat selijke pers gelast. (A.N.P.) Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat zich midden in de Leidschestraat te Amsterdam een oudenvctschc apotheek bevond, waaraan thans nog een oud schilderij herinnert. (Foto Pax Holland) Heden: DONDERDAG 3 JULI. Gemeentelijk Concertgebouw: Volksconcert H. O. V.„ 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Luxor Theater: „Een zonderlinge gast", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Jacht zonder genade", 2, 6.30 en 8.45 Uur. Rembrandt Theater: „De geprolongeerde echtge noot", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Het dolende hart", 2.30 6.30 en 8.45 uur. VRIJDAG 4 JULI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nieuw programma. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg J9. Tel. 11596. C. J. ten Hage-Cramer, Lange Veerstraat 19. Tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. Tel. 11180. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, TeL 98197. voor H.B.S. en Gymnasium De Staatscourant van Woensdagavond bevat twee besluiten van den secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuur bescherming, waarbij nieuwe lesscntabellen zijn vastgesteld voor de openbare hoogerc burgerscho len A en B en voor de openbare gymnasia en nieu we minimumtabellcn voor de door het rijk gesub sidieerde bijzondere hoogcre burgerscholen. Voor de openbare H.B.S. a en B luidt de nieuwe tabel als volgt. (In dc Braziliaansche havenstad Porto Allegre heeft men met sncces een rattenplaag bestreden door Inidsprekers die met honden geblaf en kattengemiauw de ratten uit hun schuilplaatsen en in vallen joegen.) Kijk, alweer een groote glorie Van een lumineus idee, Vangt de nieuwe ratvictorie Aan in Porto Allegre? Zelfs de alleroudste rotten Waren daar niet slim genoeg, Toen men ze door list tenslotte Toch nog in de vallen joeg Men kwam z'overal belagen. Rotten links en rotten rechts, Men wist z'alle op te jagen. Weinige ontkwamen slechts Met hun roof- cn knaagbehoefte In die groote havenstad, Heeft dat knagende geboefte Een afdoende les gehad. Al hun ondergrondsche wroeten. Dat den menschen schade bracht, Moesten zij nu toch eens boeten. Ha, dat plan was goed bedacht. Vaak is hun vernuft geprezen En met recht, maar in die stad Konden menschen slimmer wezen Dan de allerslimste rat 'k Hoor mijn hondje zachtjes grauwen Poes kijkt me misprijzend aan, Zonder blaffen en miauwen Is het toch maar niets gedaan. Nederlandsch Duitsch Engelsch Fransch 4444443 20 19 4 3 3 4 3 4 3 18 16 - 3 3 4 2 4 2 14 10 ...4334242 18 14 Handelswetenschappen 1 6 - 6 (2) 13 3 (1) Staathuishoudkunde - -- 2- 21 4 1 Aardrijkskunde 3 3 2 2 2 2 1 12 11 Geschiedenis 4222232 13 12 Staatsinrichting ....--11-1- 3 1 Wiskunde 55515-5 16 25 Mechanica - - - - 2 - 1 - 3 Natuurkunde - 2 3 - 3 - 3 5 11 Scheikunde - -22324 6 9 Plant- en dierkunde 2 2 - - 2 - 2 4 8 Cosmographle ...---1 - 1 Handteekencn 3 2 1 - 1 - (1) 6 3 (7) Lijnteekenen - -- -11 (1) - 2 Lichamelijke oef. ..3332222 13 13 Totaal 32 32 33 34 34 34 34 165 167 (165) De minimumtabellen voor de door het rijk gesubsidieerde bijzondere hoogere burgerscholen luiden als volgt. Hoogere Burgerschool met vierjarigen cursus A. Vakken- getal lessen per week. Nederlandsche taal en letterkunde 13 Hoogduitsche taal cn letterkunde 12 Engelsche taal en letterkunde 11 Fransche taal en letterkunde 11 Geschiedenis 8 Staatsinrichting van Nederland, Nederlandsch- Indië. Suriname en Curasao 2 Aardrijkskunde 6 Handelswetenschappen 11 Staathuishoudkunde en de statistiek 3 Wiskunde 16 Natuurkunde 5 Scheikunde 4 Plant- cn dierkunde 3 Hand- cn rechtlijnig teekenen 5 Lichamelijke oefening 11 Hoogere Burgeschool met vierjarigen cursus B. Vakken: getal lessen per week. Wiskunde 16 Mechanica 3 Natuurkunde 6 Scheikunde 7 Plant- cn dierkunde 5 Cosmographie 1 Staatsinrichting van Nederland, Nederlandsch- Indië, Suriname cn Curasao 1 Staathuishoudkunde en de statistiek 1 Aardrijkskunde 6 Geschiedenis 6 Nederlandsche taal cn letterkunde 15 Hoogduitsche taal cn letterkunde U Engelsche taal en letterkunde 8 Fransche taal cn letterkunde 9 Handelswetenschappen 3 (l) Hand- en rechtlijnig teckenen 7(5) Lichamelijke oefening 11 Hoogcre Burgerschool met vijfjarigen cursus A. Vakken- getal lessen per week. Nederlandsche taal en letterkunde 16 Hoogduitsche taal cn letterkunde 16 Engelsche taal en letterkunde 14 Fransche taal en letterkunde 16 Geschiedenis 10 Staatsinrichting van Nederland, Nederlandsch- Indië, Suriname en Curasao 3 Aardrijkskunde 9 Handelswetenschappen 11 Staathuishoudkunde cn de statistiek 3 Wiskunde 16 Natuurkunde 5 Scheikunde 5 Plant- en dierkunde 4 Hand- en rechtlijnig teekenen 6 Lichamelijke oefening 13 Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus B. Vakken: getal lessen per week. )Viskunde 20 Mechanica 3 Natuurkunde 7 Scheikunde 7 Plant- cn dierkunde 7 Cosmographie 1 Staatsinrichting van Nederland. Nederlandsch- Indlc. Suriname cn Curasao 1 Staathuishoudkunde cn de statistiek 1 Aardrijkskunde 9 Geschiedenis 9 Nederlandsche taal en letterkunde 17 Hoogduitsche taal en letterkunde 13 Engelsche taal en letterkunde 9 Fransche taal en letterkunde 12 Handelswetenschappen 3(1) Hand- cn rechtlijnig teekenen 10 (8) Lichamelijke oefening 13 De lesscntabel voor de Openbare Gymnasia ten- Begenadigd schilder, dien het leven niet spaarde. Dc hal van het Rembrandthuis in Amsterdam. Rechts ziet men een groote Friesche kast uit de 17e eeuw. Een dergeliike kast heeft ook aan Rembrandt toebehoord. (Foto Stapf). BRLhb UW VACANTIE DOOR jlN ^GEN LAND. In het „Zwitsersche hooggebergte" van de grillige mcrgelrotsen in het Limburgsche heuvelland. (Foto Het Zuiden) Grieksch - 55533-63 - 30 3 Latijn 7 5 5 5 4 4 - 54 - 39 39 30 Nederlandsch 4333-3--3- 19 19 19 Duitsch 4 3 2 2 - 2 2 15 15 15 Engelsch - - 3 3 - 2 - - 2 - 10 10 10 Fransch - 333-3--2- 14 14 14 Geschiedenis 4 3 2 2 1 3 - 2 17 17 U Aardrijkskunde ....3211-1--- - 8 8 8 Wiskunde 43322-42-5 25 16 21 Natuurkunde - -22--2--4 10 4 10 Scheikunde - .- 2- -2--4 8 2 8 Nat. historie 22----2--2 8 4 8 Lich. oefening 3 3 3 2 - 2 - - 2 - 15 15 15 Teekencn 2111----- - 5 5 5 33 33 33 33 33 - 33 3 Voor de klassen 1 en 2 treden de besluiten in werking op 1 September 1941, voor klasse 3 op 1 September 1942, voor klasse 4 op 1 September 1943, voor klasse 5 op 1 Septem ber 1944 en voor klasse 6 van het Gymnasium op 1 Sep tember 1945. Herdenking van zijn geboortedag E beleekenis, die Rembrandt voor ons volk en onze cultuur heelt gehad, laat zich natuurlijk niet in een enkel artikel schetsen. Er is zooveel over den Leid- schen molenaarszoon geschreven, zijn schilderijen genieten zulk een bekendheid, dat het water naar de zee brengen zou zijn daar nog eens al te uit voerig op in tc gaan. En toch is cr thans weer een gereede aanleiding nog eens dc aandacht te ves tigen op dezen grooten vaderlandschen kunste naar wiens naam een symbooi is voor geheel ons volk. Thans nu wij door de omstandigheden niet in de gelegenheid zijn Rembrandt's kunst te bewon deren en zijn prachtige schilderijen veilig zijn op geborgen, beseffen wij eerst dat dit gemis een leegte achterlaat, die naar wij hopen, spoedig weer aangevuld zal kunnen worden. Een rede van dr. Hannema. Juist nu is het echter goed zich nog eens te ver diepen in Rembrandt's leven om daardoor den mensch en ook den kunstenaar beter te leeren kennen. De directeur van het Museum Boymans in Rotterdam, dr. D. Hannema, heeft dezer dagen in het Rijksmuseum een voordracht over Rem brandt gehouden waarbij hij met behulp van tal rijke lichtbeelden er in slaagde de belangstelling voor deze bijzondere figuur nog te verdiepen. Van den aanvang af, zoo zeide dr, Hannema, ver toont onze kunst een eigen karakteristiek. Het realisme viex*t hoogtij. Opmerkelijk is daarbij het gevoel voor kleur en toon, dat de Nederlandsche schilders bezitten. Reeds de grondlegger van de Nederlandsche schilderkunst, de beroemde Jan van Eyck, is daarvan een goed voorbeeld- De in spiratie werd vooral geput uit den Bijbel en uit de directe omgeving van den kunstenaar. Dit is ook de bodem waaruit Rembrandt's kunst ont sproot. Rembrandi's opvattingen waren echter zoo ge durfd dat hij aan geen bepaalden tijd gebonden is. Op 15 Juli 1606 werd hij in de Weddesteeg te Leiden geboren als zoon van Harmen van Rijn en Neeltgen Willemsdochter van Zuytbrouc. Lei den genoot in die dagen reeds een groote roep als kunstenaarsstad, dank zij het werk van Meester Lucas, die als teekenaar en graveur een zeer groote vermaardheid genoot. Op veertienjarigen leeftijd werkte hij op het atelier van Jacob van Swanenburgh, een middelmatig Leidsch schilder. Gedurende drie jaar was dc Jonge van Rijn daar in de leer. Vervolgens trok hij in 1623 naar Am sterdam en werd aangenomen als leerling van Pieter Lastman. Na een half jaar keerde Rem brandt echter weer naar Leiden terug. Gedurende zeven j'aar heeft hij daarna nog in de Lakenstad gewerkt om zich tenslotte in 1631 voor goed in Amsterdam te bevestigen. Uit zijn Leidschen tijd stammen de portretten uit zijn directe omgeving (vader, moeder, zusters). Ook in Amsterdam werpt hij zich met zijn geheele ontzaglijke werk lust op het portretteer en, Het fraaie portret van Thomas de Keyser getuigt daarvan. Op 25-jarigen leeftijd maakte Rembrandt zijn bekende Anato mische les van dr. Nicolaas Tulp, die in het Mau- ritshuis te Den Haag te zien is. Ook Rembrandt volgde den barokstijl, zijn composities waren uit bundig en druk. Vaak wordt hij daarom in een adem genoemd met Rubens doch deze vergelij king gaat om meer dan een reden mank. Rubens behoort tot een oudere generatie dan Rembrandt en terwijl Rembrandt hoofdzakelijk aan den Bij bel ontleent is bij Rubens in het bijzonder de mythologie een bron van inspiratie. De eerste periode van Rembrandt's tijd in Am sterdam is de gelukkigste van zijn leven. In 1634 huwt hij Saskia van Uylenburgh en haar fortuin Waakhond stelt hem in staat een zeer kostbare en uitgebreide collectie kunstvoorwerpen te verzamelen. Van de vier kinderen die Saskia ter wereld brengt blijft echter alleen Titus in leven. In 1639 kocht Rembrandt op afbetaling het fraaie huis in de Jodenbrecstraat, dat thans al3 Rembrandthuis is ingericht. Een keerpunt. In 1642 komt er een keerpunt in Rembrandt's leven: Saskia stierf en zijn „Nachtwacht", die hij in datzelfde jaar voltooide werd niet begrepen en weinig gewaardeerd. Langzamerhand raakt hij steeds meer in geldzorgen doch desondanks werkt hij onvermoeid voort. In 1642 ontstaat de Em maüsgangers. een onderwerp, dat hij reeds eenige malen heeft behandeld doch nooit zoo innerlijk beleefd als thans. In 1656 wordt hij insolvent ver klaard. De tweede Anatomische les, die hij daarna schildert is aanmerkelijk soberder dan de eerste, doch daardoor juist des te aangrijpender. De groote kunstenaar vindt thans nog slechts rust en bevrediging in zijn werk. Prachtig is ook het por tret. dat hij maakt van „Titus achter den lesse naar". Van 1645 af had Hendrickje Stoffels Saskia's plaats ingenomen. Tezamen met Titus begint zij In de etskamer in het Rembrandthuis bevindt zich nog een drukpers uit 1600. Op een der gelijke pers heeft ook Rembrandt zijn prachtige etsen gemaakt. (Foto Stapf). een kunsthandel om in het noodzakelijkste levens onderhoud te kunnen voorzien. Nog meer leed blijft Rembrandt echter niet gespaard want ook Titus sterft. In deze laatste periode van zijn leven schildert hij zulke aangrijpende meesterwerken als de „Staalmeesters", „De verloren zoon" en een „Familiegroep". In 1669 sterft de grootste schilder, die ons land ooit gehad heeft: arm cn vergeten. IN DE YVESTERKERK. In de Westerkerk tc Amsterdam waar Rembrandt zou zijn begraven (waarschijnlijk is zijn graf in ieder geval niet ver van deze kerk verwijderd ge weest) is een eenvoudige cartouche het eenige ge- denkteeken dat aan den begenadigden kunstenaar herinnert. En het doet wel schrijnend aan, dat men geen waardiger en fraaier gedonkteeken heeft kun nen oprichten voor een der grootste zonen, die ons volk ooit heeft gekend. In deze kerk zal dus op 15 Juli een plechtige herdenking van Rembrandt's geboortedag plaats vinden. Door de gewijde gewelven zal de orgelmu ziek klinken cn zich vermengen met den klank van het koor als een hulde aan de nagedachtenis aan dien grootste onder de grooten aan Rembrandt. Daarbij zal dr. T. Goedewaagen, de secretaris-gene raal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten een rede uitspreken. IIET REMBRANDTHUIS. Het huis in de Jodenbreestraat te Amsterdam waar Rembrandt de gelukkigste jaren van zijn le ven heeft doorgebracht is in 1907 onder leiding van den architect de Bazel hersteld en voor zoover mo gelijk volgens de oude gegevens ingedeeld. De in. ventaris van Rembrandt's boedel uit 1665 diende daarbij als leiddraad. Dit huis. waarin de typisch oud-Hollandsche sfeer het den bezoeker gemakke lijk maakt zich, nog beter met Rembrandt's parti culiere leven vertrouwd tc maken, is thans tot 15 Juli te bezichtigen. Voor hen. die den schilder ook tijdens zijn werk in het atelier willen betrappen cn de Nederlander heeft fantasie genoeg om zich dat in te denken, is dit een bijzondere gelegenheid, dia men zeker moet te baat nemen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5