1 £aatste ïBeüchtm Nieuwe Uitgaven (^utqediikeSiand^ le Modiste- Dameshoeden GEMEUBILEERD HUIS Huurovernameagb. BOVENHUIS te huur TE KOOP zit- en/of slaapk. Te koop SIGARENZAAK VRIJDAG "4 JU CI *1941 RAAKTE M'S D A G B E A D De rede van Stalin. DE DIPLO OVER DE REDE. BERLIJN. 4 Juli (D.N.B.l Ten aanzien van de radiorede van Stalin, die om vreemde hulp voor zijn bedreigde tyrannie bedelde, nu de volkeren van Europa op het punt staan aan den strijd van Duitsch land tegen het bolsjewistische gevaar deel te nemen, schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politische Korres- pondenz: De verklaringen van Stalin hebben thans de achter- baksche houding onthuld, waarmede de Sovjet Unie van den eersten dag der overeenkomst met het Duit- schc Rijk af, haar betrekkingen tot Duitschland dacht te ontwikkelen. In het belang van de plannen der Wereldrevolutie tegen Duitschland en Europa scheen, naar Stalin thans openlijk gezegd heeft, de 1V2 jaar rust, welke het pact met Duitschland hem bracht, de mogelijkheid te bieden om zich op de voorgenomen afrekening voor tc bereiden. De Diplo herinnert dan aan het stelselmatige naderbij komen der Sovjats tot bet kerngebied van Europa door het winnen van de Baltische landen, door het verkrijgen van gunstige steunpunten tot de definitieve verovering van Fin land. voorts door het verkrijgen van Bessarabië en de Boekowina, kortom, de Sovjet-Unie stond op het punt, om op het gunstige oogenblik nieuwe terreinen van Europeesche beschaving naar zich toe te halen. De möitaire voorbereiding daartoe hebben de Sovjets in den tusschentijd. zooals thans blijkt, met alle slechts kfemkbare grondigheid ondernomen. Met betrekking tot Stalins verklaring, dat de Sovjet unie niet het initiatief tot een breuk wilde nemen, be toogt de Diplo, dat de Sovjets op het geschikte oogen blik reeds een voorwendsel gevonden hadden om den strijd te laten losbarsten. Niets bewijst dit plan dui delijker dan de opmarsch der strijdkrachten in massa van de Sovjet-Unie, die juist op het goede oogenblik nog door den Duitschen aanval gestuit en in zijn kracht gebroken kon worden. Dezelfde gewetenloos heid, welke dezen aanslag van de Sovjet-Unie op de beschaafde volkeren van Europa kenmerkt, blijkt ook uit de voornemens van de Sovjets tegenover de eigen bevolking. Verre daarvan, rekening te houden met de ervaringen der ellende welke de verordeningen van vroegere Fransche machthebbers tijdens den veldtocht in het Westen voor de Fransche bevolking ten ge volge hadden, gaat Stalin in zijn cynisme zoover, de vernietiging te eischen van alles wat in de opgeheven gebieden kan dienen tot het levensonderhoud van de achtergelaten bewoners. Want ook in Moskou zal het iedereen wel duidelijk zijn, dat met het oog op de be staande hongerblokkade van Engeland uitsluitend de in het land zelf aanwezige voorraden ter beschikking staan voor de voeding van de eigen bevolking. Voorts wekt Stalin zijn onderdanen echter op, den stiekemen franc-tireursoorlog te voeren, hoewel hij er zich wel van bewust is, dat hij daarmede niets anders dan hun eigen ondergang oproept. Dat is het ware gezicht van den machthebber der Sovjet-Unie. die aan het eind van zijn rede Churchill cn Roosevelt dankt voor hun hulpvaardigheid en die zich thans weer met de smeek bede tot hen richt, het Kremlin bij tc staan om het bolsjewisme hun diensten te verleenen „in den strijd voor de onafhankelijkheid der landen en voor de vrij heid der democratieën". Incidenten in Uruguay. Tegen Italianen en Duitschers. MONTEVIDEO, 4 Juli (D.N.B.) Ter gelegenheid van een eenpansmaaltijd der Italiaansche kolonie heeft een menigte te Durazno incidenten uitgelokt, waarbij een Uruguaan iemand doodschoot. Verder werd Iemand zwaar gewond, terwijl cenige persoen lichte verwondingen opliepen. Pers en radio maakten van de gelegenheid gebruik om een campagne te beginnen tegen de in Uruguay wonende burgers van Duitschland en Italië. Na dc begrafenis van het slachtoffer werden in Trinidad een stad bij Durasno, de boedels van Italiaansche cn Duitsche zaken vernield: hier en daar werd ook ge plunderd. Te Montevideo werden bij verschillende Duitsche huizen de ruiten ingegooid De studentenorganisatie heeft in kranten en pam- lletten de algemeene staking afgekondigd. Zij eischt zuivering der universiteit voor zoogenaamde nazi- hoogiecraren. schrapping van den afgevaardigde Kayel, sluiting van het krantenbedrijf Libertad cn \-erbod van den verkoop van buitenlandsche „nazi- kranten". Omdat de meeste demonstreerende scholieren cn studenten nieuwe aanvallen willen organiseeren, nu dc vacantie begint, heeft de politie een strenge verorde ning tegen ongeoorloofde vergaderingen uitgevaardigd. De politie patrouilleert door de stad op motorrijwielen. Luchtaanval op Bremen verijdeld. Tien Britsche vliegtuigen neergeschoten. BERLIJN. 4 Juli (DNB) In de vroege ochtend uren van heden probeerden twaalf Britsche ge vechtsvliegtuigen ccn aanval op Bremen te doen, waarbij vier Britsche bommenwerpers door de Duit sche hichtdoelartillerie werden neergeschoten Het gelukte den Britten slechts enkele bommen te laten vallen, die in de stad en de haven slechts geringe schade veroorzaakten. Naar thans bekend wordt, werd bij de Britsche aanvallen op het Duitsche rijks gebied in den nacht van 3 op 4 Juli door luchtdoel- artillerie en nachtjagers bij elkaar zes vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Daar komen nog bij de vier neergeschoten machines in de ochtenduren van heden boven Bremen, zoodatde Britten bij elkaar tien vliegtuigen verloren hebben. De N.S.N.A.P. Een opleiding van strijdbare mannen in F Nederland. Het A.N1P. zendt ons een groot verslag over een yergadering van de N.S.N.A.P. te Amsterdam. Allereerst sprak Paul Kies, voorheen leider van de Troelstra-beweging die den overgang van deze partij naar de N.S.N.A.P. behandelde. Deze overgang is zonder eenige reserve geschied- Het ANP.-verslag zegt verder: „Tenslotte ontvouwde de heer Kiès een plan, het laatste, door hem als zelfstandig politiek leider ontworpen. Het is bekend, dat een groot aantal Ne- derlandsehe jongemannen, na in München een op leiding te hebben genoten, naar het Oosten is ge trokken. Maar de Nederlander houdt er niet van, ver van huis te gaan. Daarom heb ik aldus spr. een plan gemaakt, dat in eerste instantie zeer gunstig is ontvangen: om in Nederland te komen tot een provinciale opleiding, onder leiding van de Waffen S.S.. waardoor wij krijgen een betrouwbaar korps, om zij aan zij met onze Duitsche kameraden de wacht aan de kusten te betrekken". Na de pauze was het woord aan dr. E. H. van Bappard. Deze zei o.a.: „Wij willen geen Nederlandsch socialisme, dat beschouwd zou kunnen worden als een net met groote mazen, Wij willen het beste socialisme, dat sterker is dan het kapitalisme en bolsjewisme te zamen, een socialisme, dat ons de gelijkwaardig heid brengt met het Duitsche volk. Wij hebben deze gelijkwaardigheid steeds nagestreefd. Wij willen geen uiterljjken „anschluss", welke wij dan ook nimmer gepropageerd hebben, tenminste niet in de eerste plaats. Onze „anschluss" is op de eerste plaats een ..anschluss" van de geesten. Het A. N. P. verslag vervolgt: „Spr. wees er daarna nog op. dat de gemeen schap tusschen N. S. B. en N. S. N. A,. P. bij de grootsche betooging, verleden week op het voor malige IJsclub-terrein gehouden, slechts schijn baar en niet in werkelijkheid bestond. Van een programmatische of idcccle verbinding met dat an dere nationaal-socialisme, aldus dr. van Rappard, is bij ons geen sprake geweest. Dat wij gelijkgescha keld zouden worden, acht ik niet denkbaar." gebruikt slechts de allerfijnste staal soorten voor zijn scheermesjes! (Adv. Ingez. Wied.) Het bolsjewisme, de vriend van de goddeloosheid, de vijand van elke beschaving, moet vernietigd worden. Europa is tegen hem opgestaan. Nederland mag niet terzijde staan. Meldt U aan bij de Centrale van de Waffen S.S., bureau Nordwest. Den Haag, Stadhouderslaan 132. Twee jongemannen door mijn- ontploffing om lief leven gekomen. 4 Juli Gisteravond heeft te Uithuizermeeden het onbevoegd demonteeren van een mijn twee slachtoffers geëischt. Twee jongens, clc 20-jarige H. Klein en de 18- jange E Bonnema, beiden uit Uithuizermeede, troffen achter de boerderij van den heer Schut een .?an' we*ke zij trachtten te demonteeren. Hierbij sprong de mijn uit elkaar met het nood lottig gevolg, dat dc jongens dp slag gedood wer den. (ANP) Jubileum D. Luyten. Donderdag vierde de heer D. Luyten, fitter bij het Gemeentelijk Gasbedrijf en verbonden aan de afdee- ling Inspectie te Haarlem, zijn zilveren jubileum. Des morgens half elf werd hij op het Stadhuis door den regeeringscommissaris, den heer S. L. A. Plekker, ge complimenteerd. Te vijf uur werd hij in tegenwoordigheid van zijn huisgenooten op de afdeeling Inspectie gehuldigd. Hij werd het eerst op een zeer waardecrcnde wijze toege sproken door den directeur, den heer J. A. A. Ocht- man, die er de aandacht op vestigde, dat de heer Luy ten steeds op een uitstekende wijze zijn werk ver richtte, altijd bijzonder behulpzaam en goed gehu meurd was, zoodat hij de vriend van het heele perso neel is geworden. Dc heer Ochtman hoopte, dat de jubilaris nog langen tijd op dezelfde wijze zijn werk mocht blijven verrichten en overhandigde hem het gebruikelijke geschenk onder enveloppe. De heer P. D, Holswilder sprak namens het perso neel der afdeeling Inspectie aan dc Kruisstraat en prees eveneens de goede hoedanigheden van den ju bilaris. die namens het personeel een mooie klok met gongslag cn een fraaie plant in ontvangst had te ne men. Namens de vakorganisatie werd het woord gevoerd door den heer J. Wildschut. De heer A. Brakcl, een collega van den jubilaris, huldigde hem op geestige wijze in dichtvorm. Dit was door zijn collega Th. Kenniphaas keurig gecalligrafeerd. Tenslotte sprak de heer H. J. van Tol namens de administratie van de afdeeling Inspectie. De heer Luyten, die ook vele bloemstukken ontving, a. ook een van den Incassodienst, dankte voor de vriendelijke woorden en de geschenken. Toelating tot <le werkverruiming. Enkele beperkingen ingetrokken. AMSTERDAM, 4 Juli De persdienst van het N.V.V. meldt: Zooals reeds is medegedeeld, zal bin nenkort een reorganisatie in dc werkverruiming in werking treden, waarbij de loon- cn andere arbeids voorwaarden gebracht zullen worden in overeen stemming met die in het vrije bedrijf. Daarmee zal een einde gemaakt worden aan de tot nu toe gel dende regeling, waarbij de werkverruiming gebaseerd was op de rijkssteunregeling. In afwachting van het tot standkomen van een alge- heele reorganisatie van de werkverruiming zijn reeds eenige weken geleden twee bepalingen, be trekking hebbende op dc toelating tot de werkver schaffing, ingetrokken. Als voorwaarde voor tewerk stelling gold in de eerste plaats dat uit een gezin maar één lid, bij voorkeur de kostwinner mocht wor den geplaatst. Deze bepaling is thans vervallen. Bovendien is de z.g. wachtgeldregeling ingetrokken. Hierbij werd bepaald, dat, wanneer een arbeider acht weken in werkverschaffing had gewerkt, hij vijf weken moest wachten alvorens opnieuw in aanmerking te kunnen komen. De waarnemend secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken, heeft thans een circulaire tot de gemeentebesturen gericht, waarin de verrui ming van de toelating tot de werkverruiming nader wordt omschreven. In beginsel kan voortaan iedere werklooze mannelijke Nederlander boven de 18 jaar, doch jonger dan 66 jaar, worden geplaatst. Een aan tal uitzonderingsgevallen worden genoemd o.a. voor hen, die werk hebben geweigerd of zonder geldige reden uit Duitschland zijn teruggekeerd. Wel zal re kening gehouden moeten worden met ccn bepaalde volgorde van tewerkstelling en zullen bijv gestcun- den cn kastrekkers de voorrang hebben. Het intrekken van deze beperkende bepalingen tot toelating tot de werkverruiming moet gezien worden als een eerste schrede op den weg naar een algehcele reorganisatie van de werkverruiming, zooals het N.V.V. zich die voorstelt cn waarbij zij geheel gehaald zal worden uit de steunsfeer, waarin zij tot nu toe zweefde. Van de Amsterdamsche Beurs. Omtrent de vaste stemming die zich dezer dagen op de effectenbeurs baan brak werden allerlei mee ningen verkondigd. Desniettemin was het niet mo gelijk een besliste aanwijzing te geven voor de mo tieven. welke aan de waag voor aandeelen, welke zich in de meeste rubrieken openbaarde, ten grond slag lagen. Nu is het dikwijls niet gemakkelijk, om niet juistheid aan te geven, welke beweegredenen de een of andere beursstemming te voorschijn roe pen, maar toch moeten er factoren of een complex van elementen zijn welke de stroomingen op de ef fectenbeurs opwekken. De kooplust die zich de laatste dagen voor aandeelen openbaarde zal, naar mag worden aangenomen, voor een gedeelte verband houden met het feit, dat de rentestandaard zich in een dalende richting beweegt. Wel is waar moet er in de toekomst rekening mee worden gehouden dat in verband met de te verwachten super-divi dendbelasting geen bijzonder hooge uïtkeeringcn zullen worden gedaan, maar indien de rentevoet naar beneden gaat. heeft dit tot gevolg dat ook de rendements-eischen voor aandeelen matiger worden In dit verband is het dan ook zeer goed mogelijk dat, hoewel het koerspeil waarop de aandeelen zich bewogen eenigen tijd geleden niet bijzonder attrac tief werd geacht, de opvatting dienaangaande ver anderd is en verscheidene aandeelensoorten thans nog wel als koopwaardig worden beoordeeld. De rendementsoverweging kan natuurlijk ge- ruimen tijd blijven doorwerken. Bovendien moet ook niet uit het oog worden verloren, dat eenige rubrieken op de fondsenmarkt lastig begaanbaar terrein zijn geworden. Wanneer voorheen voor be schikbare middelen misschien emplooi zou worden gezocht door den aankoop van Amerikaansche fondsen, nu is de gelegenheid daarvoor moeilijker en het is niet onmogelijk, dat de gelden welke an ders in Amerikaansche papieren zouden zijn gesto ken thans worden aangewend voor het verwerven van locale aandeelen. En wat nu de zeer vaste stemming der laatste dagen betreft, is het niet onmogelijk dat daartoe tevens nog werd bijgedragen door de berichten om trent de verhoudingen in Oost-Azië. welke ter beurze klaarblijkelijk gunstiger werden geïnter preteerd dan nog kort geleden het geval was. (ANP) Engelsch-Sovjet Russische eisch aan Iran. Inzake doorvoer van troepen. ROME. 4 Juli (United Press). De Messagero be richt uit Teheran, dat Engeland en de Sovjet Unie van Iran het recht van transport van troepen over Iraansch gebied geëischt hebben. De Sovjets hebben dezen eisch gegrondvest op het Sovjet-Iraansche verdrag van 1922. Er wordt te Tehe ran echter verklaard, dat. Iran vast besloten heeft, zijn absolute neutraliteit te handhaven. EEN REDE VAN SAYDAM. ANKARA. 4 Juli (U.P.) Minister-president Saydam zal hedenmiddag 3 uur een belangrijke rede houden bij de laatste zitting der Nationale Vergadering. De Brockway. Met ingang van morgen, Zaterdag, rijdt te Haar lem de Brockway weer op lijn 1, Middenweg Station en terug. De route is eenigszins gewijzigd en is thans: Middenweg-Marnixstraat-^lserstraat- Van Ostadestraat-Staten Bolwerk-Station en terug. Op het Stationsplein is overstapgelegenheid voor de Groote Markt en de Turfmarkt. De bus rijdt op de kwartieren. OVERTREDING VAN DE VLEESCH- KEÜRINGSWET. De Haarlemsche politie heeft terzake van over treding van de vleeschkeuringswet tegen een 27- jarigen ingezetene van Hillegom en een 26-jarigen inwoner van Haarlem proces-verbaal opgemaakt.. Bij den Haarlemmer werden drie hammen in be slag genomen. LOCOMOTIEF OP EEN SCHIP GEVALLEN. GRONINGEN, 4 Juli. Donderdagmiddag om vier uur. toen het vrachtschip van schipper J. van der Boom, komende van Zevenhuizen, in de sluis van de Jonkervaart te De Leek geschut was en door de brug voer, welke door den brugwachter geopend was, na derde uit de richting Groningen een goederentram van de Nederlandsche Tramweg Maatschappij Drachten, bestaande uit vijf wagons, die over deze brug moest. De seinen stonden normaal op onveilig, doch toen de machinist van de locomotief wilde remmen, be merkte hij tot zijn ontsteltenis, dal dc reminslallatie niet In orde was. Hij gaf onmiddellijk tegenstoom en maakte door luid geschreeuw het publiek en de op varenden aan boord van het vrachtschip op het ge vaar opmerkzaam. De machinist zelf sprong op het laatste moment van de locomotief en bleef gelukkig ongedeerd. Met ont zettend lawaai kwam dc zware machine van de Drachtertram boven op het schip terecht. Schip en locomotief verdwenen in de diepte, waardoor alle ver keer, zoowel te water als over de brug en dus ook het spoorwegverkeer, geruimen tijd volledig gestremd zal zijn. Wonder boven wonder deden zich geen persoon lijke ongelukken voor, daar de opvarenden van het schip, dank zij het geschreeuw van den machinist, nog juist bijtijds het veege lijf konden bergen. De locomotief is door het gebeurde van de overige wagons losgeraakt. De eerste drie wagens zijn ont spoord en kwamen dwars over de spoorbaan te staan. De brug zelf is onbeschadigd gebleven. De aangerichte ravage is zeer groot. SOVJET-VLIEGTUIGEN BOVEN FINLAND. HELSINKI, 4 Juli (D.N.B.) Het departement van Voorlichting heeft gisteravond het volgende bekend gemaakt: Gisteren tegen 5 uur des middags hebben dertien Sovjet-jachtvliegtuigen brand- en brisantbom men geworpen op de'stad Salo, zestig K.M. ten Noor den van Hanko. Hierdoor ging een aantal gebouwen, waaronder een groot schoolgebouw, in vlammen op. Engelsche luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE, 4 Juli. In den afgeloopen nacht was de Engelsche luchtmacht hier weer ta melijk actief. Op eenige plaatsen werden brand en brisantbommen neergeworpen. In een stad in het Westen des lands, werd een garagebedrijf ern stig beschadigd; in een dorp in het Westen werd de kerk zwaar beschadigd, alsmede 3 woonhuizen in de nabijheid, twintig andere woonhuizen kregen glasschade. Vier personen werden gekwetst. In een dorp in het Oosten werden 3 boerderijen, het ziekenhuis en eenige arbeiderswoningen getrof fen. Een man en een vrouw werden zwaar gewond. JEUGDHERBERG „KONINGSBOSCH" WEER OPEN. De jeugdherberg te Castricum, die eenigen tijd haar deuren moest sluiten, is door de N.J.H.C. thans wederom voor het trekkersverkeer tot 25 Juli a s. vrij gekregen. In Noord-Holland zijn thans de volgende jeugd herbergen geopend: Haarlem, Zandvoort, Castri cum, Schoorl, Petten, Wieringen en Amsterdam. EEN' HOFDAME UIT DE 18de EEUW. Bij J. M. Meulenhoff te Amsterdam is de vierde druk verschenen van den roman „Een Hofdame uit de 18de eeuw" door mevr. M. C. van Zeggelen. ZANDVOORT DE AARDAPPELOOGST. De aardappelteelt, die de laatste jaren vrij sterk achteruit ging, stond dit voorjaar weer in het middel punt der belangstelling. Ieder, die een stukje teelland kon machtig worden, maakt hiervan gretig gebruik om er aardappelen op te telen. Voor velen dreigt het even wel op een teleurstelling uit tc loopen. Eerst was het dc koude, die de aardappels slecht deed opkomen en groeien. Daarna volgde de periode van warmte en droogte. Voor de laaggelegen landjes was deze warmte zeer welkom en van de droogte hadden zij nog niet te lijden. Met de hooger gelegen perceelen is dit anders. Door de droogte wordt de groei van de planten ge schaad en de brandende zonnestralen op het witte zand doet de planten bijna verschroeien. Gelukkig dat thans echter Pluvius zich ook over deze planten heeft ontfermd want terwijl wij dit schrijven plenst een malsch regenbuitje neer. Juist op tijd! BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willy, dochter van Johan van der Mije en van B. M. Kuik, Zeestraat 45. Willy, dochter van Willem Keur en van K Grawingholt, Kruisstraat 4. HAARLEM, 4 Juli. Bevallen: 1 Juli: G. C. PlantjéSparreboom. z. 3 Juli: J. Schuttevan Norel, d. M. A. Montauban Scheffer, d. 4 Juli: C. M. van Buuringenvan der Meulen, z., M. J. A, Heijnevan Roode, d., J. C. de Boer—Heeremans, d., A. R. Kersten—Jansen Hen driks, z. Overleden: 1 Juli: J. 17 m„ d. v. C. v, d. Waals, Oranjeplein. 2 Juli: A. J. Clausing, 83 j., Witte Hee renstraat. 3 Juli: A. G., 6 j., z. v. G. W. Vermolen, Haarlemmerliedestraat. De kropsla Ook nu nog zeer wel te gebruiken. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: In veel gezinnen wordt de kropsla minder dan anders gegeten omdat men de olie en het ei voor de slasaus mist. Dit behoeft geenszins een bezwaar te zijn. Men kan de olie cn het ei vervangen door: 2 lepels tomatenpuree of puree van versche toma ten cn twee lepels water of 2 lepels kwark cn 3 le pels melk of taptemelk of 4 lepels hangop van 3 d.l. karnemelk of 4 lepels ongesuikerde gecondenseerde melk of 4 lepels karnemelk of taptemelk en fijngemaakte aardappelen of rabarbermoes of 1 dl. taptemelk, gebonden met '/a lepel aardappel meel cn desgcwenscht wat boter. De sla wordt vermengd met azijn, citroensap, of ra- barbersap, desgevvenscht wat zout, suiker, peper, mos terd. terwijl het gebruik van gehakte tuinkruiden als peterselie, kervel, selderij, prei zeer aanbevolen kan worden. Algemeen bekend is de sla van kropsla, tomaat en komkommer: zeer smakelijk zijn ook dc combinatie:: van kropsla met bloemkool en tomaat of van krop sla met wortel en komkommer. Men moet de sla zoo kort mogelijk voor het ge bruik schoonmaken en met het slasausje vermen gen, de groene slabladen mogen vooral niet wegge gooid worden. Zij hebben in verschillende opzichten meer waarde dan de bleeke deelen. De bereiding van stoofsla brengt ook tn dezen tijd geen moeilijkheden met zich mee. De sla wordt schoongemaakt, klein gesneden gewassehen, met zout en zonder water gaar gekookt (kooktijd 20 min.) daarna wordt het vocht met wat melk aangelengd en gebonden met wat aangemengde bloem. De recepten van de sla-kropjes „au jus" en de met gehakt gevulde slakropjes zullen eenige verandering moeten ondergaan. Men zou bijvoorbeeld de gaar kookte slakropjes met een tomatensaus kunnen ge ven; het vulsel van gehakt is te vervangen door een pikante aardappelpuree, waarin wat ui, peterselie, (peper) en zout verwerkt is of door een smeuïg meng sel, van wat in heet water geweekt en goed uitgekne pen brood en fijngehakte tuinkruiden, ui, zout toma tenpuree en aroma. Een minder bewerkelijk en zeer voedzaam gerecht is do stamppot van rauwe stoofsla met aardappelen, rijst en taptemelk. De rijst dient om de aardappelen gedeeltelijk te vervangen. Het taptemelkpoeder is in de plaats van vleesch toegevoegd. Daar gerechten, waarin rauwe groenten verwerkt zijn snel beder ven, is het raadzaam te zorgen, dat men geen resten van dezen stamppot overhoudt. Recept van een stamppot van rauwe stoofsla, lijst en taptemelkpoeder (voor 4 personen): 1 K.G. aardappelen, 3/4 K.G. stoofsla, 150 gr. rijst, 200 gr. taptemelkpoeder, wat zout (wat boter) De schoongeboende en in stukken gesneden aard-» appelen met de gewassehen rijst in c.a. 4 d.l. water en wat zout gaar koken (kooktijd 20 min.) Hot met wat water aangemengde taptemelkpoeder toevoegen en het geheel doorstampen. Vlak voor het opdoen de goedge- wasschen en fijngesnipperde stoofsla (en de boter) er door mengen en de stamppot even door en door gaar laten worden. Bij wijze van variatie kan men aan de stamppot fijn gesneden tomaten of geraspte worteltjes toevoegen. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. Van 27 Juni3 Juli 1941. Geboren: Popke, z. van B. Bruinsma en H. van Oudenaaren. Hendrik, z. van M. N. Fillerup en M. Schrikkema. Jan Mijndert, z. van G. Bran derhorst en C. Maarssen. Martje, d. van A. T. Zegstroo en B. Bultje. Willemina Petronella, d. van J. van den Kommer en J. de Vries. Anna Sophia, d. van J. Koetsier en G. Verhoog. Arma Christina, d. van K. van Groningen en E. Kolijn. Hubertus Nicolaas, z. van N. P. J. Boers cn H. J. E. Pa.lmen. Cornelis. z,. van J. A. Koojj en P, G. Witziers. Hugo WiHem, z. van H. Bos en G. Groen. Hendricus Maria Gerardus, z, van H. van Braak en J. M. C. de Groot. Joke, d. van J. W. Stassen on A. G. M. Koekkoek. Ondertrouwd: Willebrordus Geertzema, 24 jaar en Grietje Bulk, 21 jaarCornelis Dolieslager, 23 jaar en Geertruida den Dekker, 20 jaar. Wil lem Kamp. 23 jaar en Wilhelmina van der Pol, 22 jaar. Adrianus Marinus Valentïjn, 29 jaar en Aafie Johanna Appelman. 24 j. Adriaan de Bock, 27 jaar en Petronella Romeijn, 25 jaar. Nicolaas Steenwljk, 30 jaar en Ida Honcoop. 27 jaar. Willem van Dam, 25. jaar en Maria Kor- ringa 25 jaar. Willem Henvicus Jacobus Cas- pers, 30 jaar en Johanna Cornelia Agatha Rijgers- berg, 26 jaar. Teunis Deugd. 28 jaar en Aartje Tonia van der Lee, 26 jaar. Getrouwd: Antonius Franciscus van der Zande, 25 iaar en Catharina Maria Huurman, 27 jaar. Willebrordus Jacobus Johannes, van Schagen, 32 jaar en Johanna Christina Zeldenthuis, 23 jaar. Adriaan Amperse. 24 jaar en Maatje Leentje On der de Linden, 27 jaar. Willem van Kuijk, 23 jaar en Maartje van der Walt. 20 jaar. Cornelis Adriaan Verton, 24 jaar en Elisabeth Koster, 21 jaar. Gerrit van Beém, 28 jaar en Ambrozina Gijzenberg, 24 jaar. Kors van Beem, 33 jaar en Matje van Arendonk, 27 jaar. Overleden: Jan Francis Hermans, 86 jaar, wedn. van P. van de Vijver. Willem Claij, 27 jaar, on gehuwd. Adrianus Robbeson, 43 jaar, echtg. v. J. Coremans. Arend Jan Meijers, 66 jaar, echtg. van E. G. Lucas. Teuntje Maliepaard, 69 jaar, echt. v. C. van der Welle. Frederik Antonius Elissen, 61 jaar, ongeh. Jacobus Herman Roden burg, 78 jaar, wen. van A. Topsvoort. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 4 OP 5 JULI 1941 van 22.04 tot 5.25 Maan op 5 Juli op 18.10 Maan op 6 Juli onder 2.51 IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 3 Juli 1941. Tarbot f4.50—f4: Tong f 4.54— t 3; Zalm f8. alls per K.G.; Groote griet f122; Kleine griet f76; Kleine schol le soort f 102—f 90; Kleine schol 2e soort f 73—f 51; Pufschol ie soort f46—f28; Pufschol 2e soort f24—f 13 Nullen f37— f27; Pieterman f85f66: Kleine roode poon f92—f54; Wijting f31—f21; Groote bot fC2; Kleine bot f25; Groote schar f40—f32: Kleine schar f22—f 17: Pufschar f 12f 4; Groote makreel f 90— Kleine makreel f 50: Horsmakreel f 17—f 11, alles per 50 K.G. Trawlers: IJM 107: 300 manden f 3729; IJM 418: 200 mnd. f 2988; IJM 111: 200 mnd. f 2964; IJM 165: 300 mnd. f2767; IJM 118- 200 mnd: f 2871; IJM 70: 200 mnd.'f 2880. Kotters: UK 121 1 220; UK 53 f261; UK 45 f 362; UK 104 f 470! SCH 32 f219; SCH 202 503; SCH 18 f 293; Helder 7 f 796; Helder 121 f 147; Helder 108 f1319; Helder 125 f 984; IJM 223 f 850. Loggers: IJM 225 f 1833: IJM 283 f 1082; IJM 268 f 1044; VL 132 f761: SCH 196 f 985: SCH 30 f 1209: SCH 332 f 1387; SCH 402 f 1284: SCH 443 f 1308; SCH 64 f 842: SCH 95 f 1355; SCH 246 f 1360; SCH 247 f1105; SCH 116 f1137; SCH 406 f 1000; SCH 73 f 1275; KW 89 f 859; KW 59 f 926; KW 144 f 1588; KW 60 f 1400; KW 58 I 1046 KW 175 f 817; KW 91 f 1126; KW 20 f 1293: KW 108 f 1004; KW 97 f946 K W54 f 894. Tarbot f4; Tongen f 3.80—f 3. belde per K.G.; Kleine schol f 1.05—f82; Kleine schol 2e soort f74—f 62; Pufschol le soort f45—f28; Pufschol 2e soort f 22.50—f 11; Groote schar f33—f30; Kleine schar f20—f 17; Pufschar f 13f 15; Wijting f30—£24; Ilorsmakreel f 1814; Groote bot £48; Kleine bot £15; Kleine roode poon f 64—33, alles pey 50 K.G. Loggers: SCH 97 f 862; KW 173 £527. Kotter: Helder 18 f999 Kustvisschers: Helder 220 f46: Helder 112 f 437; UK 76 f 181; UK 53 f 403; UK 121 f 265; UK 46 f26: UK 45 f301; UK 51 f745; UK 104 f310; IJM 318 f28: KW 148 f281; SCH 291 f310; SCH 202 f410; SCH 18 f 247. HEEMSTEDE EXCURSIE TUINLIEDEN. Donderdagavond maakten de leden van de onder linge tuinliedenvereeniging „Aerdenhout" een excursie naar dc Stadskweekerij te Haarlem. De opzichter der stadstuinen, de heer G. Post, die zoo welwillend was als gids te dienen, gaf vóór den aanvang een uiteenzetting van het doel van deze kweekerij. Na ruim IV2 uur door kassen en tuinen gedwaald te hebben, waarbij vooral genoten werd van de zoo fraaie rotspartij, namen de deelnemers afscheid van hun gids. BEROEP AANGENOMEN. Naar wij vernemen heeft de heer J. Knot, pro ponent bij de Doopsgezinde Sociëteit, te Heemste de, het beroep naar Burg, Waal en Oosterend op Texel aangenomen en bedankt voor het beroep naar Loopersum. JHR. TH. L. L. PRINS VAN WESTDORPE f I11 den ouderdom van 59 jaar is overleden jhr. Th. L. L. Prins van Wesldorpe, eigenaar van de bekende wijnkooperij van dien naam aan het Spaarne te Haarlem. Hij was vroeger een bekend tennis- en hockeyspeler. De teraardebestelling zal plaatsr hebben Maandag 7 Juli, des middags twee uür, op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede. BLOEMEN DAAL OPROEPING. Op Dinsdag 24 Juni j.l. te 10.45 uur n.m., werd op den Boekenroodeweg, nabij perceel no. 43 te Aerdenhout een man, die per rijwiel van den Lcy- weg II was gekomen, den Vogelenzangscheweg was gevolgd en die achter op den bagagedrager een zak vervoerde, staande gehouden door twee inzitten den van een blauwe auto. Daar door bedoelden wielrijder aan de politie tc Bloemendaal mogelijk belangrijke mededeelingen kunnen worden verstrekt, wordt hij verzocht zich ten spoedigste bekend te willen maken aan- of zich persoonlijk tc vervoegen bij den Commissaris van Politie te Bloemendaal, bureau van Politie te Over- veen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. E. Kok—Kok. d. Ondertrouwd: N. Biezeveld en M. Jansen. C. J. van Vliet en A. G. Swcijen. J. G. Turk en A. J. M. Bruines. Getrouwd: C. Walthcr en J. van der Geer. J. C. van Niel en P. L. Verschoor. N. J. IJkel en J. Kuiper. C, J. Platerink en J. E. M. Mceuwig. Overleden: E. Londo, echtg H. Hul, oud 75 j. Hoofdredacteur: R. W. P. Pccrcboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg. Heemstede. Keuken- werkmeisje gevr. extern. Hotel de Leeuwerik, Kruisstraat 30. Wasscherij vraagt inpakster leiding k. geven in afd. exped., nette hand v. schrijven en omgang m. publiek le vereischte. Zonder pr. ref. onn. te schrijven. Brieven no. 5777 bur. van dit blad. gevr. Br. met voll. inlicht, no, 5776 bur. van dit blad. Bekwaam Monteur gevr. leiding der autowerkplaats op zich kunnende nemen. Gara ge VAN WIJK. Overveen, Bloe- mendaalscheweg 329. Onderwijzer(es) gevraagd in Juli en Augustus en kele uren per dag ('s middags en 's avonds) om te vertellen bij Chr. arbeid. Brieven 110. 5773 bur. van dit blad. Voor direct gevr. Afd. Montage 2 Flinke jongens m. dipl. Instrumentmaker/electri- cien en voor Afd. Chemische fa briek Een flinke jongen Leeftijd ca. 16 jaar. Aanm. ged. kantooruren Keur en Sneltjes, Harmenjansweg 21, Haarlem. Te Bloemendaal te huur geriefelijk en gun*., gel. gemeuo. klein huis of ged. daarvan. Brie ven G 5774 bur. van dit blad. Gevr. voor de maand Augustus omgeving Zandv.laan voor 9 personen, waaronder 6 kinderen. Brieven m. uitvoerige inlichtingen no. 5772 bur. v. d. bl. van vrij heerenhuis, omg. Rus tenburgerlaan. huurprijs f 50 p m. Tevens de geheeie inventaris, w.o. blank-eiken eetk., moderne salon met piano, old finish slaapk badk., vloerbedekking, tapijten, gordijnen, kantoor enz. Brieven no. 5775 bur. van dit blad. op goeden stand 1 27.50 in H.-N compleet gestoffeerd. Wegens af- lass. huwelijk. Tel. 24710. Na 6 u. 's avonds. voor zelfbc-w. Hoerenhuis a. d. Julïanalaan te O'veen f 14.000, Hecrenhuis a. h. Kleverpark te Haarlem f 15.000. Voor geldbel. 5 pakh. met bovenw. Huur f 2600, koopsom f 35.500. Inl. KOEL's Woningbureau, Zijlweg 67. Aangeb. gest. of gem. met gebr. badk. m. of z. pension te Heemst., op goeden st. Brieven no. 5778 bur. van dit blad. pracht zw. eiken portc-manteau 2 m. br. mod. theewagen, electr. Polydor pick-up comb, in koffer, stalen leeslamp, prima studie piano, gr. tapijt, klein Perzisch- kleedjc en kussen. H. J. Koenen- straat 21, hoek Twijnderslaan. te koop op prima stand, incl. pracht winkelpand met bovenwo ning te Haarlem. Inl. KOEL's Woningbureau. Zijlweg 67. Molestverzekering ook Glasschade Inl. J. E. ItOL. Alle assuranties. Dahlialaan 33. Telefoon 27437. H.H. SCHILDERS! Nog uit ruime voorraad leverbaar het ongeëvenaarde, KOPERIT" "vnrr- Pmduet van- Fa. v. HERWERDEN, Ged. Oude Gracht 95, Haarlem. Tel. 16507.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2