KORT NIEUWS Smaken cli ie naar meer smaken ^clf/Vó VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS VRIJDAG 4 JU EI 1941' H A A R L E M'S D A G B E A D -k S Spatt en SpeC Wielrijden Zes gegadigden voor den stayerstitel Cor Wals maakt een goede kans. Zwartepoortc, die vorig jaar het kampioenschap achter groote motoren won door de 100 K M. >n 1 uur 22 min 21 sec. te rijden, zal ditmaal niet van de partij zijn. even min trouwen als Gerrit Schulte. Daartegenover staat een nieuwe aanwinst in den persoon van Ben van dei- Voort. den IJntuidenschen aentervolgings-speicalist, die ook in koppelraces van zich heeft doen spieken. Van der Voort heeft blijk gegeven, achter den grooten motor ge makkelijk een hoog tempo te kunnen volhouden en zijn stijl is soepel genoeg om zijn gangmaker onder alle om standigheden te kunnen volgen. Als tegenstanders krijgt hij Cor Wals, Van Amstredam. Bosland, Bakker en Groenewegen. een vijftal stayers, dat ook in 1940 aan den strijd om het kampioenschap deelnam. Van hen is Wals de gevaarlijkste en ook de mëest gerou tineerde. Bosland daarentegen de meest constante. Laatst genoemde mist echter het flitsende, dat het rijden van Wals kenmerkt, maar de blonde Tilburgenaar is in den strijd om den titel nooit erg fortuinlijk. Vorig jaar werd hij door een gebroken ketting uitgeschakeld. Van Amster dam is tot vlotte prestaties in staat, maar we zien hem toch liever op den weg dan achter den motor, terwijl Groenewegen geneigd is in de eerste veertig of vijftig kilometer van de race teveel van zijn krachten te vergen. Voor hem kan het dus een voordeel zijn, dat de af te leggen afstand van 100 op 75 kilometer is terug gebracht. Uiteraard hebben de deelnemers weinig of geen gele genheid gehad om op de baan achter een gangmaker te oefenen en hoewel het tot verheugenis stemt, dat de auto riteiten de voor den kampioenswedstrijd benoodigde ben zine hebben beschikbaar gesteld, kan men onder de ge geven omstandigheden geen topprestaties verwachten. Het is dan ook niet aan te nemen,-dat de 75 kilometer binnen het uur zullen worden afgelegd. Het baanrecord van Van der Wulp staa op 55 min. 45 sec. Vorig Jaar had Zwarte- poorte er 61 min. 44 15 sec. voor noodlg, maar daarbij dient te worden bedacht, dat er toen nog 25 K.M. moesten worden gereden en dat de wind het den renners niet ge makkelijk maakte. Wals en Van der Voort hebben het niet te onderschat ten voordeel, dat zij op 13 Juli, precies een week vóór de kampioenschaps-race, te Neurenberg kunnen starten, wat hun vorm met weinig ten goede zal komen. LOHMANN KAMPIOEN* VAN DUITSCHLAND. Ten aanschouwe van 9000 toeschouwers is Dinsdagavond te Hannover het stayerskampioenschap van Duitschland beslist. Walter Lohmann was in uitstekenden vorm; hij wist den titel op overtuigende wijze te winnen. Merkens eindigde op de tweede plaats met 1450 M. achterstand; Schindler werd derde. De tijd van Lohmann over de 100 é.M. was 84 min. 33.1 sec. Cor Bijster, een sprinter met toekomst. Ter gelegenheid van de nationale wielerkampioenschap pen van het vorig jaar, hadden we een onderhoud met Guus Schilling, eertijds professor aan de Nederlandsche hoogeschool voor sprinters. Deze bij uitstek deskundige leermeester heeft in den loop der jaren uit de rijen der amateurs een aantal snelheidsspecialisten naar voren ge bracht. die de een na den ander een regenboogtrui voor zichzelf en een wereldtitel voor hun land veroverden. Schilling beklaagde zich in dat onderhoud over het z.i. onnoodig opheffen van de zoogenaamde sprintersschool In September 1939. Men beschikte immers over genoeg jong materiaal cn er was geld genoeg in kas om op den Ingeslagen weg voort te gaan. Een reputatie op sportge bied ls een goede propaganda voor het betreffende land en aangezien Nederland In de meeste takken van sport geen kans op de wereldtitels heeft, moet men zuinig zijn op de weinige, die het vermag te behalen. Bovendien kan men de opleiding der renners als een deel van de natio nale lichamelijke opvoeding beschouwen. Men kan het met deze zienswijze van Schilling volmon dig eens zijn. tc meer, daar de sprint in de drie catego rieën (amateurs, onafhankelijken en bcroepsrijders) bij de kampioenschappen 1940 weinig nieuwe gezichtspunten opleverde. Remkes. die den amatcurtitel veroverde, was feitelijk de eenige dei- jongeren, die in de beslissende rit ten een bijzondere prestatie leverde, door o.m. den ge- routineerden „onafhankelijke" Van der Linden tweemaal te kloppen. Onder de deelnemers was echter ook een tweetal jonge lui. toevallig belden Haarlemmers, wier stijl meer dan ge wonnen aanleg voor dc sprint verried en die daardoor de aandacht van den „professor" op zich vestigden. Volgens Schilling waren zij toen nog te jong. ..om er mede te wer ken". doch de opmerking was voldoende aanleiding om onze beide stadgenoten C. Bijster en G. Peters in onze beschouwing over de kampioenschappen den raad te ge ven. zich met den ervaren trainer in verbinding te stellen. Bij de wedstrijden op de Stadlonbaan kwamen Bijster. Remkes en Van Boheemen in de sprintfinalc. Dat was dus voor onzen stadgenoot een zware opgave, in de eerste plaats, omdat een „match a trois" veel meer tactische bekwaamheid vereischt dan een „match a deux". Ten tweede, omdat de tegenstanders van Bijster over meer routine beschikten .terwijl voorts de reus Van Boheemen een der sterkste en zwaarst gebouwde wielrenners in ons land groote physieke voordeeten over den tenge- ren Haarlemmer had. Laatstgenoemde toonde echter dub bel en dwars het in hem gestelde vertrouwen waardig te zijn; hij gebruikte zijn hersens, koos de juiste positie en het goede moment voor zijn sprong en hij zegevierde met glans, na de laatste 200 Meter In den veelbelovenden tijd van 12 3 5 sec. te hebben afgelegd. VOETBAL. De „Grasshoppers" weer kampioen van Zwitserland. Na spannenden strijd met „Servette". Sedert jaar en dag spelen de vereenigingen Grasshop pers en Servetle In het Zwitsersche voetbal een toonaan gevende rol en men zou hen in dit opzicht wellicht het beste met AJax en Keljenoord in ons land kunnen ver gelijken. Ook thans ging de strijd om het kampioenschap weer tusschen deze heide rivalen, die tezamen feitelijk de van ouds bekende Zwitsersche voetbalfirma vormen. Het eerste treffen eindigde in een 1—1 gelijk spel. maar in de tweede ontmoeting wisten de Grasshoppers met 2—0 te zegevieren. Be Berner Young Boys waren gedurende een groot deel van de competitie een ernstige concurrent voor de bo venste plaats, maar gelijk E. D. O. dal bij ons pleegt te doen. legden zij het zwaartepunt van hun spel in de ver dediging. Deze tactiek leverde den Young Boys niet zulke goede resultaten op als den Haarlemschen roodzwarten, want door een aantal 0—0 uitslagen verspeelden zij kost bare punten en raakten zij tenslotte ten achter bij de leidende ploeg. Twee oude getrouwen, die in een vorig seizoen tot veler leedwezen aan de automatische degradatie ten offer vielen, lieten den moed niet zakken en deze beide clubs, de F. C. Zurich en Cantonal (Neuehêtel) profiteerden van de auto matische promotie om weer in de eerste klasse terug te keeren. Laat ons hopen, dat dit de tegenstanders van een dergelijke regeling in ons land tot inkeer brengt. TWEEDE JEUGD—U. V. S. ILelden). Zaterdag a.s. speelt Tweede Jeugd op het bij-terrein van E. D. O- een vrlendschappelijken wedstrijd tegen een «terke U. V. S.-comb. uit Leiden. Bij U. V. s. speelt o.a. mee de oud-Haarlemspeler Van polanen. De wedstrijd begint om 5 uur. Ski-Sporl Rudi Cranz gesneuveld. Naar het A. N. P. verneemt is op den eersten dag van den strijd in het Oosten de Duitsche skikampioen Rudi Cranz. die als vrijwilliger dienst had genomen in een regi ment bergjagers, gesneuveld. Rudi Cranz, lid van de be roemde Freiburger Skifamilie, was gedurende de laatste nationale en internationale skiwedstrljden ongetwijfeld een van de sterkste sktloopers. In het afgeloopen jaar slaagde hU er zelfs In tijdens de internationale sportweek te Garmisch-Partenkirchen voor de eerste maai het Duit sche kampioenschap te behalen. Ook ln de afdaling be hoorde hij tot de beste loopers. Waterpolo II. V. G. B. verdedigde zich dapper. Kleine nederlaag tegen D. J. K. H. v. G. B heeft zijn tegenstander beter parftij gegeven dan tn dc voorgaande wedstrijden. Tot het laatste oogen- bbk werd er gevochten voor de overwinning en weinig had het gescheeld of het tweede winstpunt was behaald. D. J K. nam spoedig door Senff, die een goeden wed strijd speelde op de middenvoorplaats, de leiding. Anthoni bezorgde aan den anderen kant zijn ploeg een doelpunt, door na een aangooi van Zomer Mousset het nakijken te geven. Direct hierna vergrootte Senff twee maal achter elkaar den voorsprong met snelle omhalen, waardoor de rust met een 3—1 achterstand voor V. G. B. Inging. In de tweede helft kwam H. V. G. B.. in tegenstelling met andere wedstrijden in het offensief. Anthoni en Ilau- hcr losten enkele schoten. Aan den anderen kant stelde Senff zich binnen de 2 Meter op. waardoor H. V. G. B. numeriek in de meerderheid kwam. Hauber drukte dit overwicht met een listigen boogbal in een doelpunt uit. Senff maakte daarna een einde aan de illusies van de Haarlemmers door een aangooi van den vrijgezwommen Scheffer in het net te werken. (2—4). H. V. G. B. 2—D. 3. K. 2 2—1 Veertig jaar waterpolo. De jubileumwedstrijden in de Houtvaart. Zooals reeds is bekend gemaakt, vindt Maandag, 7 Juli 1941, des avonds te 7 uur in de zweminrichting aan de Houtvaart de feestelijke herdenking plaats van het 40-jarig bestaan der waterpolocompetitic. H. V. G. B., Haarlem's oudste verccnigtng, bindt dan, evenals op 7 Juli 1901. den strijd in hetzelfde bad aan tegen het eerste zevental der Rotterdamsche Zwemclub. In 1901 was H. V. G. B. veel sterker dan de Rotterdammers, want wijlen Dr. W. E. Merens en zijn medespelers wonnen toen met 6—0. Het ziet er niet naar uit. dat H. V. G. B, dit kunststuk zal herhalen, integendeel wij geven R. Z. C. nu een veel betere kans op een flinke zege. De Rotterdamsche club speelt immers in de hoofdklasse, terwijl H. V. G B tweede k lasser is. Wij verwachten dan ook een zege van R. Z. C. hoewel wij er van overtuigd zijn. dat H V. G. B. zich in dezen historlschen wedstrijd met den beker van Moeder Triebeis als inzet, flink zal weren. Het Haarlemsche publiek krijgt niet alleen het spel dezer oude vereenigingen te zien. doch is eveneens getuige van den wedstrijd tusschen het Haarlemseh A zevental en het Nederlandsch Zevental. Beide teams hebben een flinke oefenperiode achter den rug, zoodat men eeri snellen, triooien wedstrijd kan verwachten Het Nederlandsch Zevental is ongetwijfeld sterker dan Haarlem A, doch als Jan Kollerie weer op schot is, kan ondanks de mindere spelkwaliteiten toch gewonnen worden, vooral ook omdat de achterhoede van Haarlem met Nico Kollerie en A. J. Braam als zeer betrouwbaar geldt. De oud-internationals, die gekozen werden om Maan dagavond tegen Haarlem B te spelen, nemen allen nog regelmatig aan het spel deel. Het wordt een felle strijd van geroutineerde, oudere spelers legen een 7-tal snelle, jonge krachten. De Haarlemsche Zeventallen worden eerst hedenavond door de polocommissie samengesteld na af loop van den derden proefwedstrijd in de inrichting aan de Houtvaart. Cricket Het programma voor Zondag. H. C. C. 1— V. V. V. Rood en Wit—H. C. C. 2 Spana—Haarlem 11. C. C. 3—Quick (N.) H. B. S.—S. C. H. C. Excelsior—V. O. C. V. R. A.—Hermes D. V. S. Crickettraining werpt vruchten af. Zoo er een tak van sport is. waarin geregelde oefening onontbeerlijk is voor het bereiken van goede resultaten dan is het wel cricket. De N. C. B. heeft dat dan ook ter dege Ingezien en de sedert vorig jaar bestaande speciale commissie voor jeugdcncket heeft richtlijnen aangegeven voor de opleiding van jongelui tot en met 18 jaar. Ook in onze stad vindt deze training, waarbij ervaren cricketers als Kleefstra, Voogd. Schmcink en Van dei- Togt de jeugd zoowel theoretisch, ais practisch van advies dienen, op het Haarlem-terrein plaats en al kan men uit den aard dei- zaak niet onmiddellijk bijzondere prestaties van de leer lingen verwachten, zoo heeft de Haarlem-batsman Van Tiggelen Zondag j.l. toch hel bewijs geleverd, dat de les sen aan hem welbesteed zijn. Hij wist zich op het moei lijke boowlen van Sodderland uitstekend te handhaven en zijn topscore van 25 uit een totaal van 79 tegen een ge- varleerden aanval als dien van Rood en Wit is niet slechts een aanmoediging voor hemzelf, doch tevens voor zijn mede-,.cursisten". Zwemmen Successen voor Alie Stijl in West=Duitschland. GREVENBOICHT, 2 Juli (Van een specialen A.N.P-. verslaggever). Grevenboieht is een rustige provincie stad. gelegen aan de spoorlijn KeulenMünchen Gladhach. Daar in deze historische omgeving verblijven mo menteel onze Nederlandsche zwemsters, Jopie Waal- berg en Alie Stijl begeleid door haar trainster mevr. S. W. de DoodKoenen, die een tournee door West- Duitschland maken De ontvangst was hier nog har telijker dan in Bonn en München Gladbach. Het weer was aanmerkelijk verbeterd, zoodat nu het verblijf in de openlucht voor onze zwemsters bijzon der aanlokkelijk was. Des avonds om half acht namen de -wedstrijden een aanvang. Reeds een uur tevoren stroomden de toeschouwers het kleine bad binnen, zoodat bij den aanvang van de wedstrijden geen piaats onbezet bleef. Door afwezigheid van Cor Kint kwam natuurlijk de estafette wederom te vervallen. Alie Stijl ontfermde zich opnieuw over de 100 meter rugslag, waarbij zij Ellen Mirbach van de zwemver- eeniging Undine uit Muenchen-Gladbach even ge makkelijk sloeg als Leni HenzenLohmar te Bonn, Haar tijd was dezen keer beter, hetgeen voor een groot deel veroorzaakt werd door de gunstiger weersomstandigheden ter plaatse Alie Stijl noteerde hierop de 100 meter 1 min. 25 5 sec., terwijl in Bonn 1 min. 30 sec. gemaakt werd. Een aanmerkelijke ver betering dus. Ook Jopie Waalberg toonde zich dezen avond strijdlustiger, alhoewel zij natuurlijk weder om niet opgewassen was tegen de snelle en een hoog tempo beheerschende Anni Kapell. Het verloop van dezen strijd op dc 200 meter schoolslag was analoog aan de beide voorafgaande wedstrijden. Jopie Waal- ber's start was natuurlijk weer beduidend beter dan van dc Duitsche. Anni Kapell wekt op het droge een eenigszins loomen indruk, zij loopt zwaar en log. doch nauwelijks bevindt zij zich in het water of al haar loomheid en traagheid zijn verdwenen. Haar be wegingen zijn dan veel levendiger dan van onze land- genooto, het geen ook blijkt uit haar hooger tempo. De voorsprong, welke Jopie Waalberg verkreeg door haar snelleren start, werd weer op de eerste 50 meter door Anni Kapell teruggenomen en in een kleinen voorsprong omgezet. Zich bijzonder inspannende om in dit bad een fraaien tijd te maken, vergrootte Anni Kapell langzamerhaid haar voorsprong tot verschillen de seconden. Zij slaagde er inderdaad in hier den besten tijd van deze tournee te maken, 3 min. 1.5 sec. Ook Jopie Waalberg vestigde hier haar besten tijd van deze tournee, 3 min. 7.6 sec. Toch is het opmerke lijk. dat ook nu weer de grens van 3 min. niet werd overschreden, evenmin als in Denemarken. De we- reldrccordhoudster op dezen afstand kan op het oogenblik dan ook haar besten tijd niet benaderen Mogclijk( dat zij hierin de volgende week bij de Duit sche kampioenschappen te Weenen zal slagen. Tenslotte kwam dc 100 meter borstcrawl aan de beurt. Ook dit nummer wist Alie Stijl op overtuigende wijze te winnen, waarbij zij Ellen Mirbach weer als haar tegenstandster had. Reeds bij den start had onze landgenoole een voorsprong, welken zy niet alleen wist te behouden, doch zelfs vergrootte tot verschil lende seconden. Zij maakte hier denzelfden tijd als in Muenchen-Gladbach, 1 min. 10.8 sec. Onze land- genoote heeft een sterkere tegenstandster noodig om tot betere tijden te geraken .hetgeen duidelijk bleek tijdens dc eerste tournee :n Wesl-Duitschland, waar bij zij de Deensche Ragnhild Hveger als tegenstand ster had. Na afloop van deze tournee vertrekt Anni Kapell naar Weenen, waar zij de volgende week deelneemt aan dc Duitsche kampioenschappen. Zij heeft zich voor deze kampioenschappen serieus voorbereid en koestert dan ook de beste verwachtingen. Korfbal Om het Kampioenschap van Nederland. DeetosWesterkwartier te Leiden. Naar wij vernemen zal de beslissingswedstrijd om hel korfbalkampioenschap van Nederland tusschen Deetos en Westerkwartier Zondag a.s. op het terrein aan den Zoeterwoudschesingel te Leiden gespeeld wor den. Als scheidsrechter is dr. C. J. Bakker te Eind hoven aangewezen. NED. VOETBALBOND. Afdeeling Haarlem. BEKNOPT VERSLAG VERGADERING Het afdelingsbestuur vergaderde op 27 Juni op het Bondsbureau. De heeren Ferdolage en Vrugt waren met kennisgeving afwezig. De door de bestuurscommissie voorgestelde straffen in een 8-tal zaken werden op een uitzondering na goedge keurd. Waar het hier een speler gold, die reeds meerdere ma len gestraft was, werd de voorgestelde straf verdubbeld. Van dc vereenigingen Damiaten en Sport Vereent is bericht van opheffing dier vereenigingen ingekomen. Conform de voorstellen van de Scheidsrechterscommls- sie worden een aantal candidaat scheidsrechters tot scheidsrechters benoemd. Besloten wordt zoo mogelijk In Augustus een wedstrijd te organiseeren ten bate van de verpleegden op Kareol. Daar het spelen van Steden wedstrijden voor dit doel op practische bezwaren is gestuit, zal een wedstrijd worden georganiseerd tusschen een Haarlemseh en een Kennemer elftal. Het plaatselijk elftal zal een wedstrijd spelen tegen het vertegenwoordigend elftal van de afdeeling Den Haag op Zaterdag 19 Juli te Den Haag. Besloten wordt nog dat de uitreiking der diploma's aan de kampioenselftallen in de 2e helft van Augustus zal plaats vinden. Het Junioren-tournooi zal zoo mogelijk worden gehou den op Zondag 7 September terwijl de competitie-wedstrij den zullen aanvangen op Zondag 14 September a.s. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering gesloten. Levensverzekeringmaatschappij „Haarlem". In het verslag over 1940 van de Levensverzeke ring Maatschappij „Haarlem" te Haarlem wordt al lereerst het droeve verlies gememoreerd dat de on derneming leed door het overlijlen van haar presi dent-commissaris jhr. F. W. van Styrum. In de vaca ture van commissaris werd voorzien door de be noeming van jhr. B. G. van Styrum. Mr. Th. A. Westra werd tot president-commissaris aangewezen. was voor het levensverzekeringbedrijf een moeilijk jaar. De eerste maanden van het jaar wekten goede verwachtingen ten opzicht van de productie, waaraan echter een einde werd gemaakt in Mei. Het totaal verzekerd bedrag werd in 1940 met een netto productie van f 82.410.30 vermeerderd, alsmede met f 77.627.50 van reeds vroeger afge sloten verzekeringen, waarbij was overeengekomen dat ingeval van overlijden het verzekerde bedrag met 10% zou worden verhoogd. Het totaal verzekerd bedrag bedroeg op 31 De cember 1940 f 12.613.222.10. De teruggang van het verzekerde kapitaal door afkoop en royement bedroeg in 1940 f 328.188. minder dan in 1939. Oorlogssterlgevallen werden door de Mij. „Haar lem" ten volle uitgekeerd. De sterfte onder de ver zekerden had een gunstig verloop; zij bleef belang rijk onder de berekende sterfte. Er heeft een nieuwe schatting van de eigen dommen plaats gehad. Daarbij bleek dat die f 27.908 hooger is dan de boekwaarde die f 769.76 beloopt. Op onroerende goederen werd een gemiddelde netto-rente van 4.79% gemaakt. Het op 31 December 1940 uitstaande bedrag aan hypothecaire vorderingen bedroég f 1.496.708.93 Avaarvan f 1.413.218.93 op gebouwde eigendommen en f 83.490 op landerijen. De totale waarde van het effectenbezit bedroeg aan het einde van het jaar f 468.270.92 tegen f 413.901.27 op 1 Januari 1940. De extra-reserves bedragen tezamen f 95.617.33. Op 31 December 1940 bedroeg de totale verzeke ringsstand f 12.486.399.10 kapitaal en 12.682.30 verzekerde rente. De winst- en verliesrekening wijst f 3.243.525.19 aan. Het batig saldo bedraagt f 4L598.50, waarvan f 38.672 bestemd werd voor reserve voor periodieke uitkeermgen, terwijl f 2.926 is toegevoegd aan de extra reserve. Strijker5jcn en wasscherijen. Een vacantieweek. Door de gezamenlijke wasscherijen, strijkerijen en waschverzendingen is op enkele' uilzonderingen na, besloten het personeel van 1116 Augustus vacantie te geven. Deswege zal er in de 2e week van Augustus niet worden gewerkt en besteld. Eindexamen Stedelijk Gymnasium te Haarlem. Geslaagd voor diploma B: de dames H. Sluyk, R. C. Zack, F. Reichmaii. M, W. I-I. Schreuder, A, A. Drijver, P Beet, C. Dhont, de heeren: M. G. de Graaff, .T. Kooi, P. A. Roorda. D. Hoekstra, F. R. van Gelder, H. II. Rutten, B. W. van der Vlugt, A. S. Rodrigues Pereira. Met twee candidaten wordt het examen voortgezet. Afgewezen geen. Tien provincies in vouwbladen. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft een tiental vouwbladen samengesteld over de Nederlandsche provincies met uitzondering van Noord-I-Iolland. In elk vouwblad vindt men een overzichtelijk kaartje van de be treffende provincie en verder een handige rubriek waarin men kan lezen wat er zoo al te zien is en waar men kan logeeren of kampeeren. Voorts is aan elke provincie een vlotgeschreven artikel ge voegd. dat met talrijke fraaie foto's is geïllustreerd. TWEE JONGENS BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Donderdagavond zijn in de rivier de Waal on der de gemeente Zuilichem twee jongens, nl. de elfjarige Koorn en de dertienjarige Van Genderen bij het zwemmen verdronken. Donderdagavond is in het ziekenhuis te Heeren veen overleden de 20-jarige H, Vrind uit Lange- zwaag, die Woensdagmiddag nabij Beetsterz.waag door de stoomtram werd aangereden en daarbij ern stig aan het hoofd werd gewond. Op den weg Wierden-Almelo is de 67-jarige heer A. Bijlsma, toen hij, komende uit een Zijweg, op onvoorzichtige wijz.e den weg overstak, door een autobus van den dienst Almelo—Rijssen aangereden. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hij naar het algemeen ziekenhuis te Almelo overgebracht, waar hij aan de opgeloopen verwondingen is over leden. Donderdagavond is de achtjarige Nellie Dullemond bij het spelen in het Noordcrkanaal te Rotterdam ge raakt. Hoewel zij spoedig door een onbekend ge bleven man op het droge werd gebracht, en door den G.G.D. naar het ziekenhuis Bergweg werd vervoerd, bleek zij bij aankomst te zijn overleden. ZBË |f J amandeltjes, vruchten 17H ets sinaasappel, citroen, caramel, frambozen 15 ets chocolade, vanille ilYi ets -i-s -mm- W. Ieder, die eenmaal op zijn fion 1 pakjes Van Houten s pudding poeder heeft gekocht - onverschil lig van welken smaak neemt zich bij het eten van deze puddingen voor ook de volgende bon weer te gebruiken voor Van Houten s puddingpoeder. En geen wonder, want de samenstelling van onze puddingpoeders en de kwaliteit zijn zoodanig, dat iedere pudding een aangename verrassing is, zelfs voor den meest verwenden fijnproever. Bon nummer 55 voor 2 pakjes (Adv. Ingez. Med.) Zee en strand. Bronnen van ontspanning en gezondheid. 's-GRAVENHAGE. 3 Juli. Van bevoegde zijde schrijft men het A.N.P.: De boog kan niet altijd gespannen, zijn. Daarom moet u in de komende maanden eens met vacantie gaan, ook al is daarvoor eenig overleg noodig en al zijn daartoe een aantal moei lijkheden te overwinnen. Want verre reizen naar het buitenland behooren dit jaar tot de onmoge lijkheden en ook verre reizen binnenslands kun nen bezwaren opleveren. Dat is voor ons Nederlanders niet zoo plezierig, want zegt een populair wijsje niet, dat iemand juist veel verhalen kan, als hij verre reizen doet? En gedachtig daaraan vergaten we maar al te dik wijls het schoon in onze eigen omgeving, dat toch in zoo rijke verscheidenheid en vooral ook in zulk een overmatige hoeveelheid aanwezig, is. Daarom, waag het er eens op van uw vacantie te genieten op plaatsen, die minder ver van uw woonplaats zijn gelegen. Uw vacantie zal er niet minder welbesteed om zijn. Er zijn echter enkele „maren", die u niet behoeven te weerhouden, maar waarmee gij toch rekening moet houden. Laten wij u, wat dat be treft, eenige wenken mogen geven, waarmee u ongetwijfeld uw voordeel zult kunnen doen. Wij leven onder bijzondeer omstandigheden en die bijzondere omstandigheden vragen ook buiten gewone maatregelen. Over 'het reizen hadden wij het reeds terloops in den aanhef van dit artikel. Het kan wellicht voorkomen, dat een reis wat lan ger duurt, een aansluiting wat minder goed is, of dat een trein wat voller is dan wij gewoon waren. Laat dit echter uw humeur niet van streek brengen, doch bedenk, dat deze reis toch altijd maar een heel klein deeltje beteekent van uw geheele va cantie. Het is misschien de rijstebrijberg, waar ge door moet om in luilekkerland te komen, onder voorwaarde echter, dat ge dit luilekkerland nu ook weer niet te letterlijk opvat, want vergeet niet, dat ge in dezen tijd niet moogt verwachten in uw va- cantieoord beter en rijkelijker te zullen eten dan gij thuis gewend zijt. Uw hotel- of pensionhouder kan u niets extra's geven en daarom is het beslist noodzakelijk uw distributiebonnen mee te nemen, ook als de reis naar het platteland gaat, want zon der bonnen wordt ook daar niets geleverd. In dit verband moet er ook op gewezen worden, dat het aanbeveling verdient zoo mogelijk in familiever band uit te gaan, omdat dit met het oog op de bonnen efficiënter is. Bespreek verder uw logies tijdig en stuur eventueel uw bonnen van te voren op. De hotel- en pensionhouders kunnen dan de noodige voorbereidingen voor de maaltijden enz. treffen. En tenslotte, ga dit jaar niet zwerven van plaats tot plaats, want op die wijze zouden de voe dingsproblemen van restaurants en hotels in ern stige mate kunnen worden verzwaard. Groote en onverwachte verschuivingen zouden in de tegen woordige omstandigheden moeilijkheden verooir- zaken en als u daarmee geen rekening houdt, zou het kunnen zijn, dat men u liever weg zou kijken dan gastvrij ontvangen. Dit kunt ge dan ook voorkomen door voor een periode van een week of langer op een vaste plaats neer te strijken, om van daaruit dagtochten te maken. Houdt gij echter met deze wenken rekening, dm staat ons land voor u open met al zijn rijke ver scheidenheid van natuurschoon. Het donkergroen van de bosschen wisselt af met het lichtere groen van de weilanden en overal plekt het geel en het rose, het wit en het lila van de veld- en water bloemen, die overal in groote hoeveelheid bloeien. Wie de ruimte verkiest, kan zijn schreden wenden naar de uitgestrekte heidevelden of naar het water, waaraan ons land zoo rijk is, waar men kan zeilen en roeien, visschen en zwemmen. En overal voeren de wegen naar sierlijke torentjes, die een rank lij nenspel tegen den einder teekenen en die reeds van verre de aanwezigheid van oude stadies aarjfcondi- gen, waarin straatjes en gevels vertellen van het verleden, van tijden, waarin de handel en de kunst bloeiden. Maar in de warme dagen, die al hebben we er wat lang op moeten wachten toch ook dezen zomer gekomen zijn, lokt wellicht het strand het meest Langs heel onze kustlijn, van het uiterste Zuiden tot in het Noorden, slingert zich die breede strook, waar in de zomermaanden duizenden vér- poozing vinden, waar de jeugd onbezorgd speelt en ravot, waar ouderen zich weer jong voelen wor den en waar allen in den weldadigen zonneschijn kracht opdoen voor de komende wintermaanden. Nederland telt badplaatsen van velerlei soort. Als eerste daarvan mag ongetwijfeld Schevenin- gen worden genoemd, dat niet alleen een vroolïjk bad- en strandleven heeft, maar dat ook als kunst centrum denk aan de Kurzaal een goeden naam geniet. Velerlei vermaken brengen den bad gasten ontspanning, de boulevard is prachtig en on telbare cabines en badstoelen wachten op badgas ten. Den Haag met zijn vele musea en beziens waardigheden. zijn parken en sportinrichtingen, verhoogt nog de aantrekkingskracht, die Schevenin- gen reeds als badplaats heeft. Zuid-Holland heeft nog andere bekende bad plaatsen. Noordwijk combineert de reputatie van badplaats met die van sportcentrum voor tennis en golf en beschikt over vier zee- en zonnebaden. Van Katwijk gaat een groote roep uit als gezellige fa miliebadplaats met een ongedwongen bad- en strandleven. Bijna overal langs onze kusten treft men een combinatie van prachtig strand en heer lijke duinen, met een overvloed aan bloem en jtruid en een rijk vogelleven. De bosschen. die men op vele duinhellingen vindt, nooden er tot heer lijke wandelingen. Het is een lange rits van plaat sen, langs de kust, die de vacantiegangers wachten: en overal kan men genieten van zon, wind en golven, gezondheid en levenskracht opdoen voor de toekomst, profiteeren van een heerlijke vacantie. Front van nering en ambacht. Éénjarig bestaan herdacht. UTRECHT, 3 Juli. Naar aanleiding van het eenjarig bestaan van het front van nering en am bacht had Donderdag in het gebouw voor K. en W. te Utrecht een bijzondere bijeenkomst van functiona rissen plaats, waar de nering- en ambachtleider J. H. Scholte het woord voerde, evenals dr. H. Leinert, Beauftragte der Reichsgruppe Handel. De heer Scholte wees erop, dat het front verleden jaar, op 18 Juli werd opgericht. Uit eigen middelen is men er in geslaagd een krachtige doelbewuste or ganisatie in het leven te roepen, met vele bureaux in verschillende groote steden van ons land. De taak, die op onze schouders is gelegd, is veelomvattend, doch wanneer wij het gestelde doel voor oogen hou den, dan zal dit zijn tot heil van de neringdoenden en ambachtslieden, aldus spr. Spr, wees er verder op, dat in het geheele land de prettigste samenwerking- bestaat met de Duitsche autoriteiten. Wat, het ambacht betreft, dit heeft in de laatste jaren danig in de knel gezeten, niet in het minst door den invloed van Joodsche elementen, al dus de heer Scholte. Ook de industrialisatie is oor zaak geweest, dat het ambacht werd teruggedrongen. In onze dagen zullen wij het ambacht weer moeten opvoeren tot het hooge peil. waardoor de volksehe kunst weer tot gestalte zal worden gebracht, opdat Nederland weer de bakermat worde van de volkscne kunst. Ook hier wacht den ambachtsman een groote taak. Het ambacht zal in het nieuwe Europa een vooraanstaande plaats innemen. Na de pauze hield dr. H. Leinert, Beauftragte der Reichsgruppe Handel, een voordracht over de ontwik keling van nering en ambacht in Duitschland. Spr. merkte op, dat men in Duitschland vóór 1933 op dit gebied vele vereenigingen had gekend, doch dat het aantal organisaties in Nederland nog veel grooter was op 10 Mei 1940. Men kan zich in Duitschland zeer goed voorstellen dat hel moeilijk is om van het oude te scheiden; daarvoor heeft men in Duitschland ook een open oog gehad. Men elscht echter thans van de vereenigingen, dat zij zich uitsluitend op econo misch terrein bewegen. Alles wat daarbuiten valt heeft met de organisaties niets meer te maken. Spr, gaf een voorbeeld van de Duitsche Wirtschafts- organisation, welke onderverdeeld is in de Reichs gruppe handel, die 1 millïoen leden telt, en de Reichsgruppe handwerü, die l1/- millioen leden telt. In de Reichsgruppe handel zijn weer vijf Wirtschafts- gruppen. die weer verdeeld zijn in vakgroepen en ondervakgroepen. De vijf Wirtschaftsgruppen bestaan uit makelaars, tus- schenpersoneu, groothandelaren, kleinhandelaren en coöperatieve inkoopsvereenigingen. Bij deze organi satie heeft men steeds met de wordingsgeschiedenis zooveel mogelijk rekening gehouden. Steeds heeft men in het oog gehouden, dat men menschen, die een bepaald beroep uitoefenen, moest organiseeren. Plet economische leven wordt dus niet op de basis van de uitgeoefende bedrijven en dc daarbij be- hoorende handelswaren, zooals de vorming van d« verticale organisaties meebrengt, ingericht. Tenslotte wees spr. er op, dat de gilden bij de or ganisatie van de Gruppe handwerk in Duitschland een groote rol hebben gespeeld. De opleiding geschiedt in Duitschland op meer practische wijze; eerst wordt men leerling en daarna gezel, in tegenstelling tot Ne derland waar de vorming meer theoretisch ge schiedt. (A.N.P.) ZWEM- EN BADINRICHTINGEN TE HAARLEM. In het tijdvak van 16 Juni tot 1 Juli 1941 zijn in de gemeentelijke zwem- en badinrichtingen 56.428 baden genomen, verdeeld als volgt: Aan de Houtvaart: abonnés heeren 4546, dames 4177, totaal 8725 (vorig jaar 6697); 20 ets. baden: heeren 929, dames 847, totaal 1776 (v. j. 471); 10 ets. baden: heeren 1921, dames 2349. totaal 4270 (v. j. 1194). vereenigingsbaden: heeren 491, dames 574, totaal 1065 (v. j. 429); schoolbaden: heeren 2978, dames 2193, totaal 5171 (v. j. 3998); koste- looze baden: heeren 6636. dames 7050. totaal 13.686 (v. j. 12.412). Totaal 34.691 (v. j. 25.201). Aan de Delft: abonnés: heeren 6083: dames 8210 totaal 13.293 (v. j. 9953): 20 ets. baden heeren 1102, dames 1131. totaal 2233 (v j. 634): 10 ets. baden: heeren 1057. dames 3092, totaal 2149 (v. j. 985); schoolbaden: heeren 2357. dames 1705, totaal 4063 (v. j. 3417). Totaal 21.737 (v. j. 14.989).

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8