deGr®®t BOUVY ^^W zsixrt 2@c£ N.V. De Kennemer Bankvereeniging ALLE BANKZAKEN LIPS' SAFE-INRICHTING WA' A" N D A G 7 jUFI 1941 H A A R t E M'S DAGBEAD 2 £aatste ^eiichtmj De strijd ter zee. DE SLAG OP DEN ATLANTIS CHEN OCEAAN. NEW-YORK. 6 Juli (D.N.B.) Naar Associated Press meldt, heeft de ai-beidcrsafgevaardigde Shinwell in een rede te Bristol verklaard, dat het onjuist zou zijn, indien men aannam, dat de Engelschen den slag op den Atlantischen Oceaan hebben gewonnen. De Engelschen kunnen dien slag niet winnen, aldus Shin well, wanneer niet iedere duikboot, ieder kaper schip en ieder vliegtuig vernietigd wordt. BRITSCHE SCHEPEN MET VLIEGTUIGEN GEZONKEN. BERLIJN, fi Juli (D.N.B.) Een Duitsche duikboot heeft 4 Juli, naar thans bekend wordt een Britsch schip tot zinken gebracht, dat talrijke Spitfires voor Alexandrië aan boord had. Een andere onderzeeër bracht een Britsch schip van 7000 ton tot zinken, dat tot den rand geladen was met de nieuwste vliegtui gen voor Engeland. IERLAND EN DE SOVJET-UNI. BERLIJN, 5 Juli. (ANP) In een bericht uit Du blin heeft Reuter melding gemaakt van een beslis sing van het Iersche Opperste Gerechtshof welke ten nadeele van de Sovjet-Unie is uitgevallen. Het Gerechtshof oordeelde nl. dat de Sovjet-Unie geen formeel eigendomsrecht kan doen gelden op de in Iersche havens liggende Letlandschen en Estland- sche schepen, omdat Ierland de Sovjet-Unie nooit noch de jure noch de facto als souverein over Letland en Estland heeft erkend. Deze beslissing van het Gerechtshof moet opgevat worden als een uitspraak van Ierland, .dat het zich hierdoor op zijn wijze d.w.z. in zooverre het nog altijd tot het Britsche rijk behoort schaart aan de zijde van het anti-bolsjewistische front. DE U. S. K. R. UIT EUROPA? ROME, 7 Juli. (UP) Virginio Gayda schrijft In het Giornalc d'Iialia dat de Sovjetregeering zich erop voorbereidt het geheele gebied in Europa te ontruimen en zich achter den Oeral terug tc trek ken. Daar zou men dan de verdediging van Siberië organiseeren. De strijd in Syrië. VOORTGEZETTE ACTIE. VICHY, 6 Juli (D.N.B.) Aan het Fransche leger- bericht van heden is ontleend: De Britsche strijdkrachten getroosten zich vandaag aanzienlijke krachtsinspanning, vooral in het kust gebied. Het grootste deel der gemotoriseerde pantser- kolonnes. die uit Irak de Syrische woestijn en de Noordoostpunt van Syrië zijn binnengerukt, konden nog niet voorbij Palmyra, Deir es Tsor en Teil Allo komen. Aan de kust hebben de Britsche strijdkrachten bij het aanbreken van den dag de Fransche stellingen bij Damoer aangevallen, waaraan ook de Engelsche vloot deelnam. Er worden zware gevechten geleverd. Beiroet is in den afgeloopen nacht driemaal door het Britsche luchtwapen aangevallen. IJSLAND WENSCHT GEEN BEZETTING. WASHINGTON. 6 Juli (D.N.B.) De Times Herald publiceert een interview van den Londenschen corres pondent der Chicago Tribune met den premier van IJsland, Jonasson, waarin deze zich energiek kant tegen het denkbeeld van een Amerikaansche bezitting van IJsland. Ook de Engelsche bezetting valt niet in den smaak'van de IJslanders. Zij heeft zelfs geen eco nomische verbetering gebracht, daar het geld voor de goederen, die IJsland aan de Engelsche troepen heeft geleverd, te Londen is bevroren en Engeland niet in staat is de goederen te leveren, die IJsland noodig heeft. BEWEGING TE GIBRALTAR. MADIÜD. 6 Juli (D.N.B.) Vrijdagavond Is uit Gibraltar het vliegtulgmoederschip Furious vertrok ken onder escorte van verscheidene torpedojagers. Een koopvaarder met veel oorlogstuig vertrok eveneens in de richting van de Middellandsche Zee. Gisteren landden op het vligveld te Gibraltar zeven tweemotorige bommenwerpers. Een groot vuur, dat op het vliegveld werd aangestoken, wees den vlieger de landingsplaats. Zeven uur later landden nog zes bom menwerpers van hetzelfde type. Een torpedojager, die in het militaire dok was gerepareerd, liep gisteren om een uur uit. Pan<j1ima Polim overleden. KOETA RADJA, 5 Juli (ANP) Op hoogen leeftijd is overleden Panglima Polim, vroeger een van de meest bekende leiders van het verzet der inheemsehe bevolking in Atjeh tegen het Neder- landsche gezag. (Panglima beteekent opperbevel hebber). Hij organiseerde dit verzet in het einde der vorige eeuw. Jarenlang was hij leider van den heiligen oorlog der Atjehers. Na hardnekkig dit verzet te hebben volgehouden, bood hij echter in 1903 zijn onderwerping aan. Hij is steeds aan zijn woord getrouw gebleven. Door zijn invloed keerden vele, in het binnenland gevluchten, naar hun kampongs terug. Ook verder heeft hij door zijn groot gezag onder de bevolking veel voor de inheemschen in Atjeh gedaan. Vacantiebezigheden. In ons nummer van Zaterdag hebben wij iets verteld van de plannen, die het Comité voor Va cantiebezigheden te Haarlem, na een gedwongen rust van een jaar weer koestert, zoodat dit jaar weer een groot aantal kinderen nuttig zullen wor den beziggehouden op een gemeentelijk terrein. Toen dit Comité verleden jaar het werk moest laten rusten, heeft het Verbond van Speeltuinver- eenigingen te Haarlem zich beijverd, het werk ge deeltelijk over te nemen en heeft dit, daarbij geas sisteerd door het Comité „Vacantiegenoegens" op uitnemende wyze gedaan Er is toen een corps van spelleiders georganiseerd, die toezicht hielden op de jeugdige bezoekers der speeltuinen en de verstrooi ing en de pret in behoorlijke banen leidden Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat deze arbeid ook dit jaar wordt voortgezet. Men doet dit uit overweging, dat de afstand van diverse stadsgedeelten naar het centrale speelterrein voor vele kinderen een bezwaar is en voorts, dat in- vele gezinnen de warme maaltijd des middags wordt genuttigd en de kinderen dus gedurende drie weken niet aan den gezinsmaaltijd kunnen deelnemen. De werkzaamheden worden op deze wijze verdeeld en de moeilijkheden ondervangen. Het Verbond van Speeltuinverenigingen heeft, als gezegd, de leiding. Getracht wordt, ook de ouders in te schakelen, doch omdat bij de spellei- ding ervaring wordt vereischt is de assistentie van in dezen geschoolden onmisbaar. Daartoe nu is het Comité „Vacantiegenoegens"' weer aan den arbeid getogen. Het tracht zich den bijstand van een aan tal vrijwilligers te verzekeren, opdat straks in de acht Haarlemsche speeltuinen vacantiepret kan worden beoefend op een wijze, die voor de kin deren drie weken van ongestoord genot beteekent. Op Maandag 23 Juli worden de kinderen in de speeltuinen verwacht. Alleen de kinderen van le den hebben toegang. Er wordt gespeeld gedurende drie weken en wel iederen werkdag met uitzonde ring van den Zaterdag van 912 en van 24.30 uur. Doch er valt voor het Comité „Vacantiegenoe gens" nog meer te doen. Want het spreek vanzelf, dat deze organisatie geld vraagt en de gemeente draagt wel bij in de onkosten op het centrale ter rein, maar niet in die van de Speeltuinen. Men wil dus. evenals verleden jaar, belangstelling voor dit nuttige en onbaatzuchtige werk wekken bij hen, die daarvan met een gave blijk willen geven. Gaarne hopen wij, dat ook dit gedeelte van het werk van het Comité naar wensch zal slagen. Nadere inlichtingen hieromtrent, ook inzake op gaven als vrijwillig leider os leidster, worden ver strekt door Mej. van Popta. Vijverweg 3. Bloemen- deel, en Mej. A. Bos, Camphuyzenlaan 18, Heem stede. (Adv. Ingez. Med.) HOUTPLEIN 8 TEL. 13829 (3 LIJNEN) (Adv. Ingez. Med.) De landdag te Rolde. Tusschen 15.000 en 20.000 menschen aanwezig. Telegrammen verzonden. ROLDE. 6 Juli. (A.N.P.) Gisteren zijn duizenden en duizenden uit het geheele land samengestroomd naar de historische plaats Rolde, het eenvoudige dorp in Drénte. Tienduizend menschen werden per extra- treinen en trams aangevoerd uit Groningen, Leeuw arden, Rotterdam, den Bosch. Winterswijk, Stads kanaal, Alkmaar en Coevorden. Daarbij kwamen nog de duizenden uit de omgeving, die per fiets of op andere wijze zich ter betooging hadden begeven. Veilig mag worden aangenomen, dat er tusschen de 15 en 20.000 mannen en vrouwen zich in de Rolder Bocrdennen hadden verzameld, hetgeen den landdag- organisator W. Slob Jr. uit Hoofddorp een genoeg doening zal hebben gewekt Onder deze duizenden bevonden zich vele Duitsche en Nederlandsche autoriteiten. Noemen we enkele hunner, dan zijn dit de Landesbaucrnfuehrer F. F Graf Grothe, de Generalkommisar Brigadeführer Rauter, Generalkommissar dr. Schmidt, de Beauftrag- ten in de provincies Groningen, Friesland en Drente, resp. dr, Conring, Ross en ThilL Ordelijk trokken de groote scharen door de straten van het dorp in de richting van de zandverstuiving in de Bocrdennen. Ontelbare rijen banken waren daar In een kom-vormige ruimte opgesteld. Duizenden kon den daar een zitplaats vinden, doch zeker even zoo- elen moesten tegen en op de omliggende heuvels een plaats zoeken. Een imposant podium beheerschte de geheele kom Het podium, reeds lang geleden aangelegd in verband met de landspelen van ..Landbouw en Maatschappij" leent zich uitstekend voor het doel, waar het nu voor gebruikt is. In het midden statige witte trappen, die omhoog leiden naar het spreekgestoelte, waarboven het N.A.F.-embleem van kolossale afmetingen Ter weerszijden fleurig aangevuld met groen en bloemen Een enorme vlakte rietmatten vormde de afsluiting op den achtergrond. En dan te weten, dat deze groote or ganisatie binnen een week tot stand is gebracht door het N.A.F. Ter rechterzijde van het podium is de muziek van de W.A.-Twente opgesteld. De Nederlandsche S.S. doet dienst als terreinwacht. Het is reeds half een, het aanvangsuur van deze bij eenkomst, en nog stroomen de belangstellenden steeds het terrein op. De heer Slob heeft medegedeeld, dat men nog even moet wachten met de opening omdat de extratrein uit Noord-Holland met 2400 bezoekers eenige vertraging heeft gekregen en nu elk oogenblik kon arriveeren. Dan eindelijk marcheert de Jeugdstorm, afkomstig uit alle deelen van het land, onder leiding van opper- hopman Brands uit Groningen, het terrein op. Onder tromgeroffel en hoorngeschal rijzen tegelijk de prince- vlag en de hakenkruisvlag langs de masten omhoog. Zulks als een uiting van volksverbondcnheid van het Germaansche hoerendom. De wacht wordt betrokken door Jeugdstormers. Het is de oud-voorzitter van landbouw en maatschap pij, E. Z. Oldenbannlng uit de Wijk. thans gevolmach tigde van het N.A.F., wien de eer te beurt valt'dezèn massalen landdag te openen op dezen histortschcn grond. Met groote aandacht werden de verschillende rede neringen gevolgd en telkens weer klonken de krach tige bijvalsbetuigingen over het terrein. Als Gauinspektor Thicl heeft gesproken treedt het ge mengde zangkoor van de agrarische jongerenbeweging naar voren en het eerste lied klinkt wel buitengewoon plechtig in deze omgeving. Met ontbloote hoofden luis teren de duizenden naar het „Wilt heden nu treden". Plechtig is de stilte, die even blijft hangen na het be ëindigen van dit oud-Nederlandsche gebed. Als gewoonlijk grijpt boerenleider Roskam zijn toe hoorders terstond met zijn rede over bolsjewisme of boerenorde. Groot is het enthousiasme als hij aankon digt dat het agrarisch front bewust de leiding neemt in de voedselvoorziening van ons volk. Als de voorman van het N.A.F. de Ruiter nog spreekt moeten velen het terrein reeds verlaten. Zonder woorden en zeer rustig worden de, reizigers voor den eerst-vertrekkenden extratrein er door. het rondgaan met een bord er aan herinnerd, dat het hun tijd is. Het gemengde koor laat zich nog eens met enkele liederen hooren en zoo komt dan het einde van deze grootsche betooging van Nederlandsche boerefn en an dere bij de voedselvoorziening betrokken personen. De persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front meldt nog: De Nederlandsche boerenleider E. J Roskam Hzn. heeft onder enorme bijvalsbetuigingen de twee volgen de telegrammen uit Rolde verzonden. Een daarvan was gericht aan den leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert. Het luidde als volgt: Tienduizenden boeren en boerinnen te Rolde bijeen, betuigen u hun onwankelbare trouw in uw taaien strijd voor een nationaal-socialistisch Nederland. Roskam. Het tweede telegram was gericht aan den Rijkscom missaris en luidde: Tienduizenden boeren en boerinnen te Rolde bijeen, verzekeren u, uw wekroep te hebben verstaan en te zullen volgen tot de algcheele overwin ning in den strijd van boerenorde tegen bolsjewisme is bevochten. Roskam. De voorman van de Nederlandsche S.S., de heer H. J. Feldmeyer, zette uiteen, dat het leven op deze aarde een ononderbroken schermutseling is van licht tegen duis ternis. De S.S. stelt zich aan de lichtzijde tegen wan orde en chaos. Spreker merkte op, dat het geen toeval was, dat zoovele boerenzonen zich bij dc S.S. meldden. In de S.S. is immers ae bloedsverbondenheid van alle volkeren van Germaanschen stam belichaamd. De S.S.- gedaehte is gebaseerd op den zelfden grondslag als die van ieder gezond boerenleven. Maar meer dan ergens anders moet er daarom in het boerenvolk begrip zijn voor de taak der S.S. Wij willen niet een of ander eco nomisch stelsel opbouwen, aldus de heer Feldmeyer, om er een ander voor ln de plaats te brengen, neen, ons volk moet worden teruggebracht naar de oergrond- slagen van zijn bestaan. Spr. eindigde met een oproep aan S.S. en boeren zich aaneen te scharen voor ras en bloed en bodem, voor de groote Germaansche idee. Hierna werd een driewerf Sieg Heil op den Führer uitgebracht, waarna de aan het front strijdenden in de gedachte werden geroepen. Landesbauernfuhrer F. F Graf Grothe voerde hierna het woord. Spreker verklaarde nadrukkelijk als gast der Nederlandsche boeren en als Duitsche boer te spre ken op de plechtige bijeenkomst van Nederlanders, die hebben begrepen, waarom het thans gaat. Graf Grothe juichte het initiatief van het N.A.F. zeer toe cn onder streepte het betoog van den heer Roskam, die de Ne derlandsche boeren met klem opriep zich aaneen te sluiten en zich bewust te worden van de grootsche taak van een bodemverbonden hoerendom, dat het fundament zal zijn voor een eeuwig Europa. Ik kan u de verzekering geven, aldus Graf Grothe. dat alle Duitsche boeren bereid zijn. den Nederland- schen boer de hand te reiken, eerlijk en trouw, naar waren boerenaard. De geheele Europeesche jeugd meldt zich aan voor den strijd tegen het bolsjewisme. Waar blijft gij, jonge Nederlanders? Meldt U bij de Centrale van de Waffen S.S., bureau Nordwest. Den Haag, Stadhouderslaan 132. De voorraadcontrole op granen. 's-GRAVENHAGE, 5 Juli. Bij de voorraad controle op granen door den Centralen-Crisis-Con- tróIc-Dienst blijkt geregeld een aanzienlijk aantal overtredingen. Vele personen zullen strafrechtelijk of tuchtrechtelijk worden vervolgd wegens tekorten aan haver welke bij hen moesten worden geconsta teerd. Voorts is te Vught een onderzoek ingesteld in zake een clandestienen handel in rogge, welke daar heeft plaats gehad Tegen prijzen van twaalf tot zes-en- twintig gulden per honderd kilogram is ongeveer /.es duizend kilogram rogge clandestien verhandeld Niet minder dan twaalf bakkers en dertig landbou wers zijn bij het onderzoek betrokken. (A.N.P.) In de purdjes zegt Puntje U ziet er steeds in de pun tjes uit... èn U blijft bo vendien aardig in Uw puntjes, als U met wat smaak en wat handigheid Uw oude kleeding weet ie modemiseeren. Of dat kan? Zeker: zoo'n fleurig kraagje... zoo'n geestige corsage... zoo'n paar ori- gineele kttoopen van De Groot helpen U daarbij. Als vrouw van smaak moet U die toch werkelijk eens gaan bekijken! CR. HOUTSTRAAT 98 HAARLEM - Tel. 16772 (Adv. Ingez. Med.) Finland's vrijheidsstrijd. De verhouding tusschen Finland cn de Sovjet-Unie. 's-GRAVENHAGE, 6 Juli Van bevoegde zijde verstrekt men het A.N.P. een beschouwing over de op het oogenblik weer zoo actueel geworden verhou ding tusschen Finland en Rusland, aan welke be schouwing het volgende is ontleend: „Medeburgers, ons vredelievend volk, dat nu reeds meer dan een jaar al zijn krachten tot het uiterste heeft ingespannen om na den vorigen oorlog het land weer tot bloei te brengen, is opnieuw tot offer ge vallen aan een ruwen aanval." Met deze woorden richtte Risto Ryti, de president der Finsche repu bliek zich op Vrijdag 27 Juni j.l. tot zijn volk. Opnieuw moet Finland een verdedigingsoorlog voe ren tegen zijn machtigen nabuurstaat de Sovjet-Unie en voor de derde maal is het de over de geheele we reld gerespecteerde veldmaarschalk Manncrheim, die thans op 76-jarigen leeftijd als opperste en eenige leider van de in Finland voor de Finsche vrijheid strijdende troepen, zijn land moet redden van het Sovjetgevaar. Na een historisch overzicht te hebben gegeven van 1581 af, in welk jaar Finland door den Zweedschen koning tot groot-hertogdom was uitgeroepen, ver volgt dc beschouwing met een in herinnering roe pen van den strijd van Finland tegen de Sovjet- Unie eind 1939 en begin 1940 en van de zware offers toen docr Finland gebracht. De beschouwing gaat dan verder: De strijd leek ten einde, maar opnieuw moest Fin land alle krachten inspannen om zijn volk uit den nood en ellende van den oorlog weer op te heffen. Ongeveer 10 pet. van het Finsche grondgebied had Finiand aan Rusland moeten afstaan: voor de in deze streken wonende bevolking van 440.000 zielen (bijna 12 pet. van zijn totale bevolking) moest nieuwe woongelegenheid en nieuwe arbeid worden gevon den, de te loor gegane industrieën moesten weer op andere plaatsen worden opgericht, in een woord een enorm werk van wederopbouw moest worden verricht. Maar Finland heeft nic,t geaarzeld dit werk in vol len omvang krachtig ter hand te nemen, niettegen staande dc groote moeilijkheden, die zich in verband met den oorlogstoestand in Europa ook voor Finland bieven voordoen. Groote eensgezindheid bleef het Finsche volk ook bij den wederopbouw toonen. Oude gebruiken als bijvoorbeeld het oude, Finsche volks gebruik „Talkoo", waarbij alle bewoners van eer gemeente vrijwillig en onbezoldigd bepaald werk ten behoeve van de gemeenschap, verrichten, werden weer in eere hersteld. En zoo begon voor het Finsche volk, dat wel ge slagen maar niet- verslagen was, de toekomst weer te gloren. Maar, zij die het roer van staat in handen hadden, bleven in zorgen gedompeld. Hoezeer Finland ook door dc geschiedenis geleerd had in het woord van zijn grootcn nabuur weinig vertrouwen te kunnen stellen, zoo had men toch na het sluiten van den vrede op 12 Maart 1940 te Moskou verwacht, dat de Sovjet-Unie haar woord gestand zou doen om 't ge bied en de onafhankelijkheid van Fjnland niet verder aan te tasten. Maar reeds zeer spoedig bleek dit vertrouwen wederom ernstig te worden beschaamd. Het afsluiten van een verdrag van Finland met de andere Scandinavische landen werd door Sovjet- Rusland belet. Spionnage en inmenging in Finsche binnenlandsche aangelegenheden werden steeds tal rijker. Aan politieke agitatie en sabotage had de Finsche regeering voortdurend het hoofd te bieden. Militaire eischen zooals demilitariseering der Alands- eilanden, waarvan bij het totstandkomen van den vrede geen sprake was geweest, werden door de Sovjet-Unie gesteld. Belangrijke invloed op eco nomisch gebied, o.a. bij de nikkelmijnen Noord-Finland, trachtte dc Sovjet Unie te verkrijgen. Het geleidelijk stellen van al zoodanige eisclien ging gepaard met een verzwakking van den weerstand van Finland. Bij den vrede was do grenslijn reëels- zooda nig getrokken; dat ;dcze- alle natuurlijke verdedi gingslinies doorkruiste, tnaar de Sovjet-Unie ging verder met Finland economisch, en strategisch te ver zwakken. Een groote hoeveelheid spoorwegmate- riaal werd opgevorderd, grenswijzigingen verlangd, waardoor waardevolle stroomversnellingen op Sovjet gebied zouden komen te liggen, machines opgevor derd, die blijkbaar volgens oude spionnage-opgaven naar Sovjet-meerung tot de fabrieken in de afge stane gebieden zouden hebben behoord. Het door Fin land verpachte schiereiland Hangou, dat de Sovjet- Unie als basis voor zijn vloot ter bescherming van Le ningrad verlangd had, verkreeg naast enkele vloot- eenheden een zware bezetting van spoorwegartillerie en gevechtswagens en vormde dus een voortdurende militaire bedreiging van Finland. Om zijn vredeswil te toonen en hopende daardoor een nieuw conflict met de. Sovjet-Unie te vermijden, heeft Finland voor zoover mogelijk ook na de tot standkoming van den vrede groote tegemoetkomend heid tegenover de Sovjet-Unie betoond en zelfs ernstige pogingen aangewend de cultureele en .ove rige betrekkingen tot Rusland te verbeteren. Alles wat in dit opzicht voorbereid werd stuitte echter .af op de besliste onwil van de Sovjet-Unie. Nog bleef Finland na dezen 22sten Juni 1941 ho pen niet opnieuw de ellende van een nieuwen oorlog te behoeven mede te maken, maar de Sovjet-Unie bleek anders te hebben besloten. Na enkele hande lingen die nog niet door Finland als oorlogshande lingen werden beschouwd, heeft de Sovjet-Unie plotseling verschillende steden van Finland op 25 Juni zoodanig door zware luchtstrijdkrachten doen bombardeeren, dat Finland niet anders dan van dien datum af zich in oorlogstoestand met de Sovjet-Unie kon beschouwen. Ten derde male binnen een kwart eeuw voert Finland thans een verdedigingsoorlog tegen de Sov jet-Unie. die nu gevoerd wordt, terwijl de Sovjet- Unie op haar andere fronten de groote Duitsche weermacht tegenover zich ziet, die bij dezen krijg ten doel heeft Europa te bevrijden van de ver schrikkingen van het communisme. Maar in beide Finsche oorlogen een zelfstandig eensgezind Finland, dat weet een strijd te voeren voor „God en Vader land" en zich daarbij gesteund voelt door den in houd van het Finsche kerklied, het groote Luther- lied „Een vaste burcht is onze God.". SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS De heer M. van Driel, wethouder van Onderwijs te Haarlem, is verhinderd a.s. Woensdag zijn spreekuur te houden. Zaterdag heeft tc Rolde een groote betooging plaats gehad van Nederlandsche boeren tegen hel Bolsjewisme. De bijeenkomst was naar aanleiding van de groote rede van den Rijkscommissaris tegen het Bolsjewisme, georganiseerd door het Agrarisch Front. De heer E. J. Roskam heeft een rede gehouden, tijdens welke de linker foto hierboven werd gemaakt. Rechts ziet men, hoe zich onder de verzamelde schare ookFriezinnetjes bevonden, (FoWs Stapf) De oprichting van muziekcorpsen. 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. Het departement van Volksvoorlichting cn Kunsten maakt bekend: In de negen grootste Nederlandsche orkesten heb ben belangrijke verschuivingen plaats moeten hebben. Het gevolg hiervan is, dat de minder kapitaalkrach tige orkesten worden bedreigd, omdat de leden, zooals van zelf spreekt, geneigd zijn naar de beter gesitueer de over te gaan. Een goede bezetting van dc groote or kesten is van belang; derhalve heeft het departement de leiding genomen bij alle werkzaamheden, die ver band houden met proefspel en plaatsing, waardoor kan worden vermeden, dat de weinig kapitaalkrachtige or kesten uit elkaar vallen. Het spreekt van zelf, dat een beroep gedaan wordt op het nog groote aantal nog werklooze Nederlandsche musici, maar hierbij dient ermede rekening te worden gehouden, dat slechts weinigen onder hen de geschikt heid bezitten, om als orkestspeler op te treden. Het is van het grootste belang voor het Nederland sche muziekleven, dat de thans beschikbare vrije krachten voorloopig gereserveerd blijven voor de negen orkesten. De vorming van bijv. politie-orkesten en andere beroepsmusici kan dus op het oogenblik ge vaar opleveren voor het kunstgehalte van deze negen, welk gevaar onder alle omstandigheden moet worden vermeden. Zij, die bij de vorming van orkesten be trokken zijn, dienen zich dus van het eerste oogenblik af in verbinding te stellen met het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, afdeeling muziek, welke de belangen van het geheel dient. Hierdoor kan tevens worden vermeden, dat een algemeen verbod voor het oprichten van orkesten wordt uitgevaardigd. De betrokkenen worden dus ook in hun eigen be lang uitgenoodigd, nauw contact te houden met het departement. HEEMSTEDE Uitstekend geslaagd schóól- zwemfeest. Voor de negende maal had het schoolzwemfeest te Heemstede plaats en opnieuw is dit feest voor de jeugd een succes geworden. Het leeuwenaandeel in deze organisatie werd geleverd door den heer A. J. Verspoor, consul van den N.Z.B. te Heemstede en den heer R. J. Engelenberg. Niets was dezen heeren te veel geweest om alles tot in de puntjes te verzorgen. En dit bleek nood zakelijk daar niet minder dan 2 87 jongens en meisjes aan de wedsrijden hebben deelgenomen. Toch wa ren de wedstrijden precies om 5 uur afgeloopen. Bovendien was het weer voor een zwemfeest ideaal. Allereerst werden verzwommen de school slagnummers, vervolgens de vrije slag nummers en tenslotte de estafettes. J. Bonkenburg won bij de meisjes L.O. van 10 en 11 jaar, E. v. d. Kolk bij de meisjes van 12 jaar en ouder. Bij de jongens werd het schoolslagnummer gewonnen door H. Eysker L.O. van 10 en 11.jaar. Bij de jongens van 12 jaar en ouder plaatste T. Mazurel zich eerste. Bij de U.L.O. werd de schoolslag gewonnen door G. v. d. Heuvel bij de meisjes t.m. 14 jaar en door F. Vis voor de meisjes van 15 jaar en ouder. A. Rooth won zoowel het nummer schoolslag als het nummer vrije slag voor U.L.O.-jongens t.m. 14 jaar. J. Wijkhuizen volgde zijn voorbeeld op beide num mers. Bij het. L. O. won B. Hettema het nummer meisjes van 10 en 11 jaar. Bij de jongens L.O. van dien leeftijd was hel M. Meyer. Voor de meisjes van den leeftijd 12 jaar en ouder won G. Priem en voor de jongens T. Ma zurel. Een demonstratie van H.P.C. van de zwemslagen oogstte veel succes. De estafettes waren ditmaal zeer spannend. De Dreefschool won zoowel de jongens als de meisjes- estafette voor het L.O. De Bronsteeschool zege vierde in beide gevallen over de Bosch en Hoven- school. Groote hilariteit ontstond toen bij de jongens L.O.-estafette,2 zwemmers van dezelfde scholen aan beide zijden van het bassin gelijk startten. Vervolgens gaf de H.P.C. een springdemonstratie Ook van Ommeren van H.V.G.B. toonde zijn kunnen. Als slot van den. middag speelde het zevental van de Bronsteeschool een waterpolowedstrijd te gen een versterkt zevental van de Bosch en Ho- venschool. De Bosch- en Hovenschool smaakte het genoegen deze ontmoeting te winnen. De heer A. J, Verspoor reikte aan het slot van de wedstrijden de vele prijzen uit welke door de H.P.C. waren beschikbaar gesteld en hij bedankte daarbij de vele personen die medegewerkt had den om het feest zoo goed te doen slagen. De jury welke voor een snel verloop zorgde bestond uit A. J. Verspoor, voorzitter-kamprechter, A. M. Heerkens Thijssen, starter, H. W. Bakker, mevr. Knuyt-van Laar, M. Mauritz en J. v. Zadel, tijd- waarnemers en C. Collet, A. Schotel en mej. C. Amels, secretarissen. HET TIJDELIJK POST- EN TELEGRAAFKANTOOR IN GEBRUIK GESTELD. Zaterdagmiddag na den gewonen dienst ls al het materiaal van het oude naar het tijdelijke Post- en Telegraafkantoor aan den Binnenweg overgebracht en hedenmorgen is daar de dienst in zijn geheel aan gevangen De ruimte valt nog al mee, ook voor de loketten. In het kantoor zelf nemen de sorteerkasten en de plaatsen van het bestellend personeel vrij veel plaats in. Maar dit is hopelijk maar tijdelijk.Vanmorgen waren er nog wel enkelen die hun gewone loopje naar het kantoor in de Raadhuisstraat maakten doch de deuren gesloten vonden. DAM- EN SCHAAKCLUB ST.-BAVO. St.-Bavo bekerwedstrijden. Ten gerieve van de deelnemende clubs zullen bo vengenoemde wedstrijden binnenkort aanvangen. Daar verwacht moet worden dat de duisternis In September verschillende spelers zal verhinderen voor hun club uit te komen, zal dit plan ongetwijfeld wor den toegejuicht. Bovengenoemde wedstrijden worden georganiseerd zoowel voor dam- als voor schaakvereenigingen. St.-Bavo houdt iedere Woensdagavond clubavond in het R.K. Vereenigingsgebouw. Belangstellenden zijn steeds welkom. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 7 OP 8 JULI 1941 van 22.01 tol 5.27 Maan op 8 Juli op 21.22 Maan op 9 Juli onder 5.19 (Volle Maan) Xucgedijke Stand HAARLEM, 7 Juli. Bevallen: 3 Juli: J. C. Venker—van Gelderen, z. 4Juli: C. H. M. Kroonvan Emmerik, 2 z„ W. Teeu- wenvan der Goes, d. S. M. M ManuelHeidenreich, d., 5 Juli: J. W. SchmidUithoven, d., 6 Juli: E. H. Koelemeijerde Vries, z„ M. W Rootlieb—Wet.erings, z., J. van Sonsbeek—van Sonsbeek, d„ C. M. Joosten— Hijnen, z. E. G. Robin—Streefland, d., W. Leijsen— Zorge, d., 7 Juli: C. H BoeréeTeeuwen, z. Overleden: 3 Juli: Jhr T L. L. Prins. 59 j.. Haze- paterslaan. 5 Juli: G. H. Punt. 53 j„ Voorhelmstraat. P. M., 1 d„ d. v. J. P. Heijne, 2e Zuidpolderstraat. 6 Juli: P. Waasdorp, 69 j., Gen. Bothastraat. G. A. Lammerse, 22 j„ Leidschevaart. Ondertrouwd: 7 Juli: G. J. Veelenturf en H. J. Groenendijk. Hoofdredacteur: R. W. P. reereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2