Haarlem's Dagblad De strijd in het Oosten Beschieting van Duitsche schipbreukelingen door Britsche duikboot 58e JAARGANG No. 17807 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DINSDAG 8 JULI 1941' Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17Yi. Groentjes zie rubriek. Duitsch weermachtsbericht Czernowitz door Roemenen en Hongaren genomen. Oprnarsch naar den Dnjepr en bovenloop der Duna. Achtervolging van de Sovjet-troepen in de Oekraïne. Strijd rondom Smolensk en ten O. van het Peipus meer. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 7 Juli, (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In Bessarabië zijn de Duitsche en Roemeensche troepen, na tegenaanvallen te hebben afgeslagen steeds in den aanval. In de Boekowina hebben Roemeensche troepen en Noordwestelijk daarvan Hongaarsche strijdkrachten den bovenloop van den Dnjestr bereikt. Czernowitz is genomen. De achter volging van den vijand werd over een breed front aan de overzijde van de Sereth voortgezet. Ten Noorden van de Pripet-moerassen rukken afdeelingen van het Duitsche leger al strijdende over een breed front op naar den Dnjepr en den bovenloop van de Duna. De operaties der Duitsche en Finsche troepen blijven zich volgens de plan nen ontwikkelen. Eskaders van de luchtmacht hebben ook gisteren een groot aantal vijandelijke pantserwagens en vrachtauto's, alsmede treinen, verkeerswegen en munitieopslagplaatsen vernield. Geslaagde lucht aanvallen waren verder gericht op den terugtrek- kenden vijand in de Oekraine en op versterkings- werken. Andere afdeelingen bombardeerden vijan delijke. troepen rondom Smolensk en ten Oosten van het Peipus-meer. Gevechtsvliegtuigen en stu ka's steunden het landleger op het Visschersschier- eiland en bestookten steunpunten van den vijand met. bommen van elk kaliber. Op den zesden Juli hebben de Sovjets in totaal 204 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 160 bij luchtgevechten vernield, 41 vliegtuigen werden op den grond vernield en drie door mijn vegers neer geschoten. Tien Duitsche vliegtuigen worden ver mist. In het Oosten der Oostzee ontmoetten Duitsche mijnenvegers vier Sovjet torpedojagers. In een ge vecht, dat een uur durde, werd een jager door geschutvuur beschadigd, waarna de vijand zich terugtrok. Dezelfde mijnenvegers sloegen zeven vijandelijke bomaanvallen af en schoten daarbij drie Sovjetvliegtuigen neer. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht in het Kanaal van St. George twee vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 10.000 ton tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met succes vliegvelden in Mid- den Engeland en havenwerken aan de Zuid- en Zuidoostkust gebombardeerd. Het leggen van mij nen voor Britsche havens werd yoortgezet. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaan- sche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers voltreffers geplaatst op artillerie- en luch'tafweer- stellingen bij Tobroek. Bij aanvalspogingen heeft de vijand gisteren overdag aan de Kanaalkust 19 vliegtuigen door ja gers en afweergeschut verloren en 1 door marine- geschut. Britsche gevechtswliegtuigen hebben in den af geloopen nacht op verschillende plaatsen in West- Duitschland brisant- en brandbommen laten vallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Branden in woonwijken o.m. te Dortmund konden snel ge- bluscht worden. Bij deze aanvallen en bij een nachtelijken aanval op de kust van het bezette Fransche gebied hebben nachtjagers en afweerge schut 8 gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Van 3 tot 6 Juli zijn 83 Britsche vliegtuigen neergeschoten, waarvan 58 in luchtgevechten en door nachtjagers, 21 door afweergeschut en 4 door oorlogsschepen. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland 9 Duitsche vliegtuigen ver loren. Bij gevechten in het Oosten hebben zich bijzonder onderscheiden de eerste luitenant Knaak, de Ober- feldwebel Werner, de Feldwebels Hout en Prohaska van een opleidingsregiment en luitenant Populo van een infanterie-reg'iment. De eerste luitenant Philipp heeft op 4 Juli zijn 31ste, 32ste en 33ste over winning in de lucht behaald. Voorts heeft zich een batterij van het regiment luchtafweergeschut „General Göring" onder bevel van kapitein Schulz en luitenant Wilmskötter bijzonder onderscheiden. Matroos-korporaal Ernst Kellner heeft met een stuk licht afweergeschut zijn derde Britsche vlieg tuig neergehaald. BERLIJN, 7 Juli (DNB) Het DNB heeft op het weermachtbericht van vandaag de volgende toelichting ontvangen: De Duitsche opmarsch naar het Oosten heeft met zijn voorste troepen de z.g. Stalin linie" thans over een breed front bereikt. Hiermede begint een nieuwe phase van de operaties in het Oosten, daar te voorzien is, dat om dit systeem van versterkingen hevige gevechten geleverd zullen worden. Met de verovering van deze stelling hebben de Duitsche troepen den weg vrij naar de groote gebieden in het binnenland der Sovjet Unie. De Duitsche troe pen hebben in de thans achter hen liggende twee eer ste weken van den nieuwen veldtocht in het Oos ten bijna al het nieuw verkregen land der Sovjet Unie sinds September 1939 den bolsjewisten weer afgenomen. Het zijn de westelijke Oekraine en westelijk Wit-Roethenië, die vroeger bij Polen behoorden, Bessarabië en de noordelijke Boeka- wina, die vroeger in Roemeensch bezit was, alsmede de voormalige landen Letland en Litauen. Deze ge bieden beslaan in totaal een oppervlakte van 375.000 vierkante kilometer. Wanneer men zich realiseert, dat het Duitsche rijk op grond van de bepalingen van Versailles teruggedrongen was tot een gebied van 469.000 vierkante kilometer, dan kan men hieruit de grootte van het succes bepalen. Tot aan de nadering van de „Stalïn linie" hebben de Duitsche troepen vanaf de grens ongeveer 400 a 450 kilometer al strijdend en marcheerend afge legd. Dit gelukte in een periode van veertien dagen. Welk een korten tijd dit is, blijkt, wanneer men zich zich herinnert, dat in 1940 de Duitsche formaties in het Westen vanaf de Luxemburgsche grens tot Abbeville aan de Kanaalkust 21 dagen noodig had den en hierbij slechts een afstand van 350 kilometer hadden af te leggen. De Stalinline is weliswaar geenszins met de Maginotlinie te vergelijkeu, toch kan men aannemen, dat zij is aangelegd in een voor de verdediging bijzonder goed geschikt terrein. Hierbij komen nog de nieuwe veldversterkingen, die sedert het begin van den oorlog zijn opgericht. Terwijl de door den Duitschen aanval murw ge maakte strijdkrachten naar deze verdedigingslinie terugtrokken, worden uit het achterland voortdu rend reserves aangevoerd. Op deze transporten, als mede op het belangrijkste wegennet in het achter land van de Stalinlinie zijn derhalve bij voorkeur thans de aanvallen van de Duitsche luchtmacht ge richt. Tevens echter brengt ons luchtwapen nieuwe slagen toe aan de nog resteerende Sovjetvliegerfor- maties, die tevergeefs trachtten de verliezen te compenseeren. De gevechten om de Stalinline zullen de komende week op den voorgrond staan. Te' ver wachten is echter, dat ook deze verdedigingslinie voor de Duitsche troepen op den duur geen on overwinnelijke hindernis zal vormen. Brandende dorpen en steden teekenen den weg, waarlangs de Sovjet-troepen op hun terugweg alles vernielen, wat de Duitsche legers bij hun opmarsch in han den zou kunnen vallen. (Orbis-Holland) Verklaringen van Grieksche zeelieden Het zijn niet alleen de menschen, die in deze warme zomertemperatuur naar een verfris- schend bad verlangen. Ook dé koe die op boven staand plaatje staat afgebeeld, had geen aan sporing noodig om even van een weiland achter den Cruquius in de Haarlemmermeer in een sloot te stappen. (Foto K. de Haas) Onder eede afgelegd BERLIJN, 7 Juli (A.N.P.) Omtrent de beschie ting van Duitsche schipbreukelingen door een En- gelsche duikboot in de Grieksche wateren wordt na der gemeld: In de Noord-Grieksche haven Kavalla liep midden Mei de reddingsboot van een Grieksch motorvaartuig binnen. De inzittenden waren diep onder den indruk van een afschuwelijke gebeurtenis. De geredde Griek sche zeelieden vertelden, dat hun kleine vischkotter door een Britsche duikboot tot zinken was gebracht. Terwijl de Grieksche bemanning en de Grieksche passagiers zich in de sloep van het motorvaartuig mochten begeven, werd de Duitsche bemanning, die in het water dronddreef, door de Britsche matrozen met machinegeweren doodgeschoten. EEN NIEUW BARALONG-GEVAL. Alvorens van Duitsche zijde werd overgegaan tot het bekend maken van dit voorval, dat herinnert aan de gevallen van de „King Stephen", de „Baralong" en de Cossack", werden de kapitein en de beman ning van het Grieksche motorvaartuig in tegenwoor digheid van neutrale buitenlanders onder eede ge hoord. Het resultaat van dit nauwkeurige en uitvoe rige onderzoek bevestigt, dat de Engelschen met on gelooflijke laaghartigheid en menschonwaardige ruw heid een misdaad hebben gepleegd. De neutrale bui tenlanders hebben gedurende het onderzoek en in hun rapporten met grooten afschuw van den laaghartigen moord der Britten kennis genomen. De onder eede afgelegde verklaring, die is getee- kend door den Griekschen kapitein en alle vijf de le den van zijn bemanning, luidt: „Het 35 ton metende motorvaartuig „Osia Pqras- kevi" is op 20 Mei 1941 te 12.00 uur op de vaart van het eiland Lemnos naar Kavalla, twintig zeemijlen ten Noordwesten van Kastron, op 1000 meter afstand aangehouden door een Britsche duikboot, die vier De nieuwe lessentabellen voor de middelbare meisjesscholen. Elders in dit nummer kan men de nieuwe lessen tabellen vinden, die door den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming voor de middelbare meisjesscholen zijn vastgesteld. De directrice aan de Middelbare School voor Meisjes aan de Tempeliersstraat te Haarlem deelde ons bij informatie mede, dat er aan deze school slechts zeer geringe veranderingen plaats zullen hebben. OPENLUCHTSCHOOL GAAT DOOR IN DE VACANTIE. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van het Gemeentebestuur, de Haarlemsche Open- luchtschool gedurende de eerste drie weken der zomervacantie open te stellen voor ongeveer 60 der leerlingen-patientjes. In deze drie weken wordt geen voortschrijdend onderwijs gegeven. Het ligt in de bedoeling, deze kinderen onder deskundig toe zicht op velerlei wijzen aangenaam en nuttig bezig te houden en hun tevens dezelfde voeding en ver zorging (bad en rusten) te geven als zij tot heden hebben genoten. De schoolarts zal aangeven, welke kinderen hiervoor het. meest in aanmerking komen. schoten over de boeg van het schip loste. Aan boord bevonden zich buiten de Grieksche bemanning een Duitsch officier een onderofficier en twee manschap pen Het schip stopte onmiddellijk en een Grieksch matroos wuifde met een wittten doek. In weerwil daarvan werd de Duitsche officier met een pistool beschoten van uit den toren der duikboot, die in middels langzij was gekomen. Een officier van de Britsche bemanning beval de Grieksche bemanning in de reddingsboot te gaan. De Duitsche soldaten werden daarna met machinegeweren bedreigd en ge dwongen zich onderdeks te begeven. Daarop opende de duikboot van zeer nabij geschutvuur op het motor vaartuig. dat onmiddellijk in brand geraakte en snel zonk. Met brandend uniform sprongen de Duitsche soldaten in het water. Zij werden toen, ronddrijvend in het water, zoolang met machinegeweren beschoten, tot zij alle getroffen en gezonken waren. De Grieksche bemanning was op een afstand van dertig meter getuige van deze afschuwelijke gebeur tenis, van begin tot einde. Duitschland zal uit dit ruwe en onmenschelijke op treden der Britsche marine de noodige consequenties trekken." Toen de kapitein en de bemanning van het Griek sche motorvaartuig onder eede gehoord werden, wa ren buitenlandsche getuigen door de Duitsche autori teiten uitgenoodigd, daarbij aanwezig. Er is dus geen aanleiding om aan de boven geschilderde gebeurte nis te twijfelen. De Engelschen hebben zich schul dig gemaakt aan een misdaad, die zelfs nog aanzienlijk ernstiger lijkt dan de beruchte gevallen van de „King Stephen", de „Baralong" en de „Cossack". Een der gelijke schending van de meest primitieve regels van het oorlogsrecht is zonder voorbeeld. De buiten landsche getuigen en de leden der bemanning van het Grieksche motorvaartuig zijn van meening, dat deze nieuwe schanddaad der Britsche marine gewro ken zal worden. Het Middenfront BREUK IN DE SOVJET- VERSTERKINGSLINIE VERGROOT. BERLIJN. 7 Juli. (D.N.B.) Gepantserde Duit-" sche strijdkrachten hebben gisteren, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, de breuk in de door de resten van de verslagen Bolsjewisten betrokken versterkingslinie, vergroot. Twintig bunkers van de modernste soort werden na zware gevechten ge nomen. Bij de actie van de Duitsche troepen wer den hier 154 pantserwagens en gepantserde* ver kenningswagens, alsmede honderd stukken geschut varieerende van middelmatig tot het zwaarste ka liber buit gemaakt DE TERUGTOCHT OP DE STALINLINIE. BERLIJN. 7 Juli. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, trachten de Bolsjewisten, die tusschen de Baskiden en de Pvipet verslagen zijn, zich ijlings op de Stalin-linie terug te trekken. Onder den druk der achtervolgende Duitsche troepen en onder de voortdurende aanvallen der Duitsche luchtmacht zullen echter slechts kleine deelen der Sovjetstrijdkrachten de linie kunnen bereiken. KAZEMATSTELLINGEN IN DE STALIN-LINIE BEDWONGEN. BERLIJN, 7 Juli. (D.N.B.) De uit Wolhynië terugtrekkende Bolsjewisten trachten in de mo derne kazematten der Stalin-linie nieuwe verde- digingsstellingen te betrekken. Duitsche troepen hebben, naar het D.N.B. verneemt, na door de Sovjet-achterhoede te zijn gedrongen, den aanval op dit stelsel van kazematten geopend. Op ver scheidene plaatsen is de linie doorbroken, nadat kazematten, die van krachtige wapenen voorzien waren, genomen waren. De opmarsch der Duitsche troepen wordt voortgezet. VERLIEZEN DER SOVJET WEERMACHT. BERLIJN, 7 Juli. (D.N.B.) Tusschen 2 en 4 Juli zijn in 72 uur tijds weer 345 Sovietpantser wagens, 291 stukken geschut, verscheidene pant- sertreinen en reusachtige hoeveelheden wapens buitgemaakt of vernietigd. In een enkelen sector verloren de Bolsjewisten op 5 Juli 140 pantser wagens UIT DE DAGEN DER VOORBEREIDING. BERLIJN. 7 Juli. (D.N.B.) Den oprukken- den Duitschen soldaten zijn, zoowel in den cen- tralen frontsector in het Oosten als ook in de Oostzeestaten groote voorraden kaarten van Duitschland in handen gevallen. Op het papier is te zien, dat het geheele kaartenmaterïaal van het gebied van Groot-Duitschland in de laatste weken en maanden in Sovjet-staatsdrukkerij is vervaardigd. De kaarten bevatten behalve de Duitsche industrieele centra in het bijzonder tac tische opgaven, zooals b.v. de sterkte van Duit sche garnizoenen, de ligging en het aantal sol daten op Duitsche vliegvelden, de indeeling bij het Duitsche leger en het Duitsche luchtwapen enz. In vele z.g. kameraadschapshuizen der Sov jets waren deze kaarten tezamen met pakkende aanvalsplakkaten zooals „tegen den vijand van het Bolsjewisme" reeds eenigen tijd geleden op gehangen DE VEROVERING VAN MINSK. BERLTJN. 7 Juli. (DNB.) Met den intocht in de tot een puinhoop geworden stad Minsk heeft een in de krijgsgeschiedenis weergalooze opmarsch een voorloopig einde gevonden. Tot dat oogenblik was er voor de strijdende Duitsche troepen niets anders geweest dan marcheeren en strijden zon der onderbreking en ook zonder rekening er mede te houden wat voor hen lag of achter hen bleef liggen. Zij hadden dan ook te doen met een te genstander, die zelfs de eenvoudigste oorlogsre- gels buiten beschouwing liet. Zoo waren er slechts bij enkele volledige bunkerstellingen ge vechten van langeren duur. Al het overige werd als bij een overval voltrokken door een vijand, die trachtte uit hinderlagen de snelle Duitsche pantserivisies aan te vallen. Uit tanks verdreven Bolsjewistische pantserschutters schoten uit de hooge roggevelden op de Duitsche soldaten. Over al waren er afzonderlijke gevechten op de Duit sche opmarsch wegen. Minsk zelf was een roo- kende puinhoop, maar toch kan men nog in de puir.en de scherpste tegenstelling zien tusschen de geweldige paleizen van ijzer en beton der com munistische partij en de ellendige stulpen der be volking. In de rookende resten zaten overal franc- tireurs, gesteund door Moskoujehe geweerdra- gende vrouwen. Het was moeilijk werk, maar het lukte den Duitsche soldaten de stad tenminste eenigszins te zuiveren. SOVJET-A AN VAL OP ROODE-KRUISSOLDATEN. BERLIJN, 7 Juli. (D.N.B. Na de doorbraak van de Duitsche troepen door een Bolsjewistische verdedigingsstelling bij Minsk werden, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, Duitsche Roode-kruissoldaten uitgestuurd om de gewonden te bergen. Nauwelijks waren de Duitsche Roode- kruissoldaten met. hun opdracht begonnen om uit de duizenden gesneuvelde Bolsjewisten de ge wonden te zoeken en buiten de vuurlinie te bren gen, of zij werden door verstrooide groepen Sov jets van zeer dichtbij onder vuur genomen. Hoe wel deze afdeeling door witte banden om den arm waarop het teeken van het roode kruis zichtbaar HEDEN: 8 PAGINA'S Tusschen de kool. Dank zij het gunstige weer gedijen ook in de stadstuintjes de groenten goed. Pax-Holland (c.) De breuk in de Sovjet-verslerkingslinie vergroot. - Groote buit aan pantserwagens en geschut. - De beteekenis der Stalin linie. - De Russische vloot in de Zwarte- zeehavens. - Finsche successen en bombardementen op Finland. kenbaar was gemaakt te herkennen was. schoten de Bolsjewisten vanuit een veilige schuilplaats op de Duitsche Roode-kruiscolonne. Verscheidene ge wonden Bolsjewisten werden het slachtoffer van dezen overval. Enkele Duitsche Roode-kruissolda ten werden gewond. Deze gebeurtenis wordt nog aangevuld door het feit, dat kort daarop een vooruitgeschoven ver- bandplaats, eveneens voorzien van groote Roode- kruisteekens, door een kleine afdeeling Bolsjewis tische soldaten werd overvallen en beschoten. Aan het snelle ingrijpen van een oprukkende Duitsche afdeeling infanterie is het te danken, dat het Roode-kruisporsoneel en de gewonde Duitsche en Sovjet-soldaten niet om het leven kwamen. De omstandigheden, waaronder deze Bolsjewis- ïsche overvalien werden ondernomen, bewijzen op ondubbelzinnige wijze, dat de Sovjets opzettelijk de door het Roode-kruisteeken voor onschendbaar gehouden inrichtingen aanvallen. SOVJETS GEBRUIKEN DUMDUM-KOGELS. BERLIJN. 7 Juli (D.N.B.) In talrijke gevallen heeft hetonderzoek van gewonde Duitsche soldaten uitgewezen, dat de Sovjet-soldaten met dumdum- munitie hebben geschoten. Bij de bestorming van verschillende bunkers ln de omgeving van Doebno werden in de munitiekamers talrijke kisten met allerhand dumdum-projectielen gevonden. Deze trof men eveneens aan in de geweren en patroontasschen van gesneuvelde bolsjewiki. De strijd der Finnen. FINSCH COMMUNIQUE. HELSINKI, 7 Juli. (D.N.B.) Naar de Finsche rijksberichtendienst meldt, zijn gisteren verschei dene plaatsjes in Finland gebombardeerd, zonder dat noemenswaardige schade werd aangericht. Al leen bij den aanval op Kotka werden talrijke branden veroorzaakt, waardoor ongeveer twintig particuliere woningen werden vernield. Vanochtend vroeg is Helsinki gebombardeerd. Naar tot dusver is vastgesteld, werd een persoon gedood en twintig gewond. Drie woningen werden getroffen. Twee hiervan zijn zwaar beschadigd. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben- vijf vliegtui gen neergeschoten. DE STRIJD AAN DE FINSCHE GRENS. BERLIJN, 7 Juli (D.N.B Op 4 Juli hebben Fin sche troepen, naar het D.N B verneemt, een geheel Sovjetbataljon ingesloten. Nadat ruim de helft der bolsjewisten gesneuveld was gaf de rest zich over. Een zware batterij en talrijke wapens en uitrusting stukken vielen den Finnen in handen. HELSINKI, 8 Juli (D.N.B.) Het Finsche staats- inlichtingenbureau maakt bekend: In de streek van Hangö heeft onze artillerie ver scheidene voltreffers geplaatst op vijandelijke stellin gen. Ook transportschepen in de haven zijn onder ge concentreerd vuur genomen. Een munitieopslagplaats van den vijand is in de lucht gevlogen. Onze duikboo- ten hebben eenige bolsjewistische transportschepen, die op weg waren van Reval naar Kroonstad, in den grond geboord. Op één plaats aan het Oostelijk front is de vijand tot den aanval overgegaan. Hij werd echter teruggeslagen. In een korten strijd verloor de vijand vierhonderd dooden en vele pantserwagens. Onze eigen verliezen zijn onbeteekenend. In vele sec toren zijn onze troepen aanzienlijk ver over de gren- zpn getrokken. Van vijandelijke zijde is een aantal overloopers aangekomen. Ons luchtwapen heeft met succes vijandelijke stellingen in den rug van den vijand met bommen bestookt. Van het Zuidelijke front. DE ACTIES VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN. BERLIJN, 7 Juli. (D.N.B.) Formaties vfln de Duitsche luchtmacht hebben in den Oekrainisehen strijdsector met groot succes in den strijd te land ingegrepen en in het bijzonder in het gebied van Sjitomir Sovjet-autocolonnes en treinen vernietigd. De langs Sjitomir loopende spoorlijn is vernield. Aan het Roemeensch-Russische front hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen onophoudelijk de te- rugtochtswegen en de colonnes van de terugstroo- mende Bolsjewisten aangevallen. De Duitsche bom men kwamen terecht midden op de verstopte we gen en de dicht op elkaar staande voertuigen, zoo dat de wagens als lucifersdoosjes in de lucht vlo gen. Met het vuur van de mitrailleurs en de boord- kanonnen stelden de Duitsche vliegers de luchtdoel stellingen buiten werking, die tevergeefs trachtten de Duitsche aanvallen af te slaan. Een enkele Duit sche gevechtsformatie meldde, dat zij vier stukken luchtafweergeschut, twee treinen en meer dan vijf tig auto's had vernietigd. MIJNEN VOOR DE HAVENS VAN DE ZWARTE ZEE. BERLIJN. 7 Juli. (D.N.B.) Formaties van de Duitsche luchtmacht hebben dezer dagen tezamen met eenheden van het Roemeensche luchtwapen het leggen van mijnen voor de havens der Sovjet marine in de Zwarte Zee met goed succes voort gezet, naar aan het D.N.B. wordt gemeld. Het grootste deel van de Sovjet-vloot ligt in de havens stil, daar deze havens door aanvallen van de Duitsche en Roemeensche vliegtuigen gesloten zijn. DE OEKRAÏNE. STOCKHOLM, 7 Juli. (D.N.B.) De speciale correspondent van de Stockholms Tidningen meldt uit Lemberg: „Het is boven eiken twijfel verheven, dat de Oekrainsche bevolking de Duitschers als bevrijders beschouwt. In de steden zijn transpa ranten met de woorden „Heil Hitier" 'of „wij be groeten onzen Hitier" aangebracht en overal pri mitieve hakenkruisvlaggen geheschen. De tweeja rige Sovjetoverheersching moet als de donkerste periode in de geschiedenis van Lemberg beschouwd worden. In dien korten tijd hebben de Sovjets zich gehaat en gevreesd gemaakt, bij de Oekrainsche zoowel als bij de Poolsche bevolking. De Sovjets hebben geconfisceerd, genaast en gecollectiveerd, maar nooit ernstig gewerkt. De prijzen stegen tot een wonderbaarlijke hoogte. De arbeiders konden met hun inkomen van 150 roebel per maand geen schoenen koopen, die 300 roebel kosten. Voor hun vlucht hebben de Sovjets op onmensehelijk wreede wijze huisgehouden onder de gedetineerden in de vele gevangenissen. Honderden Polen en Oekrainers en vijf Duitsche vliegers zijn door de communisten vermoord". De correspondent vertelt verder, dat hij op zijn tocht naar Lemberg talrijke braakliggende akkers heeft gezien. De Oekrainers hadden zich onder de Bolsjewistische heerschappij niet veel moeite ge geven om den grond te bebouwen, doch reeds eeni ge dagen na de Duitsche bezetting werkte men druk op het land. De oogst belooft goed te worden en is nergens opzettelijk vernield. Het koren was nog groen, zoodat de Bolsjewisten het niet in brand hadden kunnen steken, wanneer zij dat gewild hadden. Talrijke dorpen en boerderijen zijn echter afgebrand. DUÏTSCH-ROEMEENSCH LEGERBERICHT. BOEKAREST, 7 Juli (D.N.B.) Het hoofdkwartier der Duitsch-Roemeenscho troepen meldt, dat aan het geheele front de actie tegen de Sovjet-troepen met succes wordt voortgezet. In Bessarabië zetten de Duitsch-Rocmecnschc troepen den opmarsch voort. Aan het Roemeensche front zijn 121 Sovjetvliegtuigen vernield, waarvan 74 door het Roemeensche lucht wapen en de luchtdoelartHlerie, bij negen eigen ver liezen. j

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1