Kiespij" 'asfrecht voor Cas en lectriciteit te Haarlem. AGENDA TOBIAS Zomervoetbal. INS DAG 8 IUtI 1941 HAARD EM'S DAGBL'AD In de eerste buitenkooi van de roofdierengalerij van „Artis" te Amsterdam is nu een poema-welp te zien, die van de moeder is afgenomen en onder de veilig a hoede van den oppasser wordt grootgebracht. Pax-Holland (c> LEIDSCHE PLEIN THEATER „De Zomer in 't hoofd" Jiiuist en £ettecen Jhr. J. P. W. van Doorn 25 jaar burgemeester. (Adv. Ingez. Wied.) Verkeerd opgehangen De speelkamer in het Centraal Station te Amsterdam zal Vrijdag officieel ge opend wordtn. Maandagmiddag was een groep uitverkorenen reeds in de ge legenheid met dit wondere interieur kennis te maken. (Pax-Holland m) en in Den Haag op de Handelsschool. Twee jaar was hij werkzaam op de secretarie te Voorschoten, in 1907 behaalde hij het diploma van gemeente secretaris. Daarna was hij volontair en waarnemend secretaris te Esmond-Binnen. In 1910 werd hij bur gemeester van Schagen. Met ingang van 8 Augustus 1916 werd hij benoemd te Heemstede, als opvolger van Jhr. Mr. D. E. van Lennep. Heemstede is onder zijn burgemeesterschap aan alle zijden gegroeid, een, groei, die door de annexa tie van het Noordelijk gedeelte. niet tegen gehouden kon worden. De burgemeester is bij geen enkele politieke partij aangesloten. Hij heeft zitting in vele openbare besturen. Hoe zeer de Heemsteedsche burgerij Jhr. van Doorn waardeert is wel ondubbelzinnig gebleken bij zijn 12y2-ja'rig ambtsjubileum, dat op waardigs en treffende wijze werd gevierd. De Bloemendaalsehe omnibus. Begon 55 jaar geleden te rijden. Het was begin Juli 1886 dat de omnibus Haar lemBloemendaal ging rijden. Thans 55 jaar ge leden. Hoewel dit geen jubilé is mag dit feit toch wel even in het licht gesteld worden. Voor dien tijd hadden de inwoners van Bloe mendaal niet veel vervoergelegenheid. 5 jaar ge leden was (wij hebben onlangs herinnerd aan het C0-jarig bestaan) de spoorlijn HaarlemZandvoort geopend, zoodat de inwoners die niet ver van het station te Overveen woonden, voor hun uitstapjes naar de stad van den trein gebruik konden maken. Voor de Bloemendalers bracht dit evenwel geen uitkomst, de wandeling naar het station te Over veen was bijna even ver als die naar het station in Haarlem, ook al moest men in dien tijd uitslui tend over de Kleverlaan, omdat het Kleverpark toen nog niet was aangelegd. Eenige invloedrijke Bloemendalers hebben in 1886 het initiatief genomen zelf voor een vervoer middel te zorgen. Daarvoor werd de omnibus ge kozen. Deze reed haar route van Bloemendaal (bij de Ned. Hervormde Kerk) via den Bloemen- aaalschen weg en den Zijlweg naar de Groote Markt te Haarlem. Wie naar het station te Haarlem moest kon dan overstappen op de paardentram, die van den Hout naar het station reed. De omnibus was populair bij de Bloemendalers. Er werd met wagens gereden waar men ook bovenop kon zitten. In den zomer hadden die open zitplaatsen veel aftrek, maar als het koud was of regende verdrongen de passagiers zich om een beschut plaatsje te krijgen in het „roefje". Voor de omnibus waren vurige paarden gespannen en de koetsiers hielden er van de zweep te laten klappen en hun rossinanten tot spoed aan tc zetten. Jan of Piet, zeiden de bekende Bloemendalers altijd zat er wel een van de heeren Koolhoven, of Bis- pinck, of notaris Ter Hoffstede, of dr. Bornwater in den wagen tot den koetsier, wij hebben haast, dusEn dan wist Jan of Piet het al. Hij zorgde er dan ook voor, dat mijnheer op tijd was. Het was in dien tijd een en al gemoedelijkheid. Mevrouw maakte met den koetsier een afspraak dat hij een oogje in het zeil hield als de kinderen zonder geleidde naar de stad ter school gingen. Zelfs werden er wel aan Jan of Piet bestellingen op gegeven om daarvoor in Haarlemsche winkels te zorgen. Maar al was de omnibus populair bij de Bloe mendalers ook wel bij de Haarlemmers die van het natuurschoon van de ogeving wilden genieten zjj kon tenslotte de concurrentie van de electri sche tram niet weerstaan. Die ging eerst op Bloe mendaal en later ook op Overveen rijden. Nu is ook de electrische alweer verdrongen: door de autobus. COMMISSARIS VOOR DL PROVINCIE NOORD HOLLAND. De commissaris der provincie Noord-Holland zal in de maanden Juli en Augustus geen audiëntie in Amsterdam verleenen. Jhr. J. P. W. van Doorn. (Eoto De Haas). Op 8 Augustus zal het 25 jaar geleden zijn, dat Jhr. J. P. W. van Doorn tot burgemeester van Heem stede werd benoemd. Op uitdrukkelijken wensch van den burgemeester zal deze dag onopgemerkt voorbij gaan. Jhr. J. P. W. van Doorn is geboren te Middelburg, 26 Juni 1884. Zijn opleiding genoot hij op de lagere school en de H. B. S. te Amsterdam, te Voorschoten Nog rennen over voetbalvelden, Zij het dan in verkleind getal. De zwaar bezweete voetbalhelden Met veel gezwoeg achter den bal. Terwijl de zon heet staat te branden Blijft deze wintersport in draf, Zoo hier en ginder in den lande, De vonk (en droppel) spat eraf. Ach ja. ik ken d'argumentatie. Waarom het onvermijdlijk was, Om de promotie-degradatie Van d'eerste tot de vierde klas. Niet dat ik er niet van zou houden, Ik sta vaak Zondags aan de lijn En zelfs de barste winterkoude Houdt mij niet weg van het terrein. Want ik behoor ook tot die menschen Die 't vroeger zelf hebben gedaan En die zich vaak weer jeugdig wenschen Om nog eens in het veld te staan. Nu critiseer ik onversneden En ik herinner me met spijt. Hoe wij het toch veel beter deden In onzen onvolprezen tijd. Ik wil wel nederig verklaren, Dat die critiek mij niet betaamt Want ik was in mijn beste jaren Als speler heusch niet zoo befaamd, 't Is zoo eenvoudig om te vitten. Wanneer je toekijkt van de lijn. En kalmpjes op een bank kunt zitten, Als andren aan het zwoegen zijn. 'k Wil trachten om voortaan te zwijgen Wanneer ik weer naar voetbal kijk En er een nederlaag komt dreigen, Maar op één punt heb ik gelijk. Men moet geen voetbal laten spelen In zonverzengend zomerweer, Al moet men 't anders in gaan deelen Dit jaar blijve de laatste keer. P. GASUS. Wie moeten dit opzeggen wegens de verplichte bezuiniging Heden: DINSDAG 8 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Vergadering N.S.B., I uur. Frans Hals Theater: „Geld is niet alles", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Moederlied", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De geprolongeerde echt genoot", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „AttentieSpionnage!", 2., 6.30 en 8.45 uur. WOENSDAG 9 JULI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des aVonds. Nachtdienst Apotheken. VACANTIEBEZIGHEDEN VOOR KINDEREN. In ons nummer van Zaterdag hebben we medege deeld, dat het bekende comité „Vacantiebezigheden voor kinderen" te Haarlem zijn werkzaamheden gaat hervatten. In dat stukje werd een beroep op de lezers gedaan, om spelmateriaal te sturen voor de 700 kinderen, die in de laatste week van Juli en de eerste weken van Augustus bezig gehouden moeten worden. Het materiaal kan men laten be zorgen bij mevrouw Boerma, Boekenrodestraat 3, en bij mevrouw Harkema, Julïanalaan 134, Over veen. iij gas is hel eenvoudig. een vastrecht van C 0.60 per maand, plus 7*2 it per M3 en een vastrecht van f 2 per maand, plus cent per M3. Het eene is voor arbeiderswoningen, andere voor middenstandshuizen. Dc arbeider, die er dan 30 M3 gas in de maand verbruikt, heeft ardeel van vastrecht, voor den bewoner van een ddenstandswoning begint dit voordeel pas bij 50 gasverbruik per maand. )e arbeider die verleden jaar 40 M3 gas verbruikte voordeel van het vastrecht, maar nu mag hij niet er dan 30 M3 gebruiken, zoodat hij nu daarvan geen Drdeel meer zou hebben. )en arbeiders die dus verleden jaar een verbruik dden dat tusschen de 30 en de 40 M3. lag, moet dus ngeraden worden het vastrecht op te zeggen. 3e arbeider die vroeger meer dan 40 M3 gas per land verbruikte en dus nu meer dan 30 M3. mag op- iken blijft voordeel hebben van het vaste recht. )e middenstander die verleden jaar minder dan M3. gas verbruikte heeft ook geen voordeel meer n hot vaste recht, want zijn rantsoen is nu vast- stcld op 50 M3. Alleen de bewoners van midden- ndshuizen die verleden jaar meer dan 67 M3. gas rbruikten en die dus nu een hooger rantsoen heb- n dan 50 M3. behouden voordeel van het vaste recht. Bij electriciteit is de berekening ingewik- tlder, omdat de berekende oppervlakte per huis veel ■rschilt. Nemen wij een arbeidershuis van 80 M2 ipervlakte, dan betaalt de bewoner bij een ver- uik van 132 KWU per jaar f 21.66 vast recht en 2 keer 5YZ cent is tezamen f 28,92. V.olgens het gewone tarief zou hij betalen 132 keer cent is f 29.04. Deze arbeider krijgt dus pas voordeel bij een groo- gebruik dan 132 K.W.U. Een bewoner van een middenstandswoning van 120 moet voor een verbruik van 198 K.W.U. betalen 32.46 vastrecht en 198 x 5]A cent is f 10.89, dus teza- f 43.35. Volgens het gewone tarief van 22 cent per K.W.U. u hij moeten betalen 43.56. De bewoner van zoo'n middenstandshuis heeft dus oordeel van het vastrecht als hij meer verbruiken ag dan 198 K.W.U. Ieder zal dus voor zich zelf moeten uitmaken of hij de tegenwoordige rantsoeneering nog voordeel left van het vastrecht. Als hij dit niet heeft moet hij :t voor een of voor beide (gas en electriciteit) op- tggen. Inlichtingen over een en ander kunnen desge- enscht worden verkregen ten kantore van de ge temde bedrijven van den Incassodienst. BURGEMEESTERSBENOEMING. Bij besluit van den secretaris-generaal van het de- artement van binnenlandsche zaken van 4 Juli 1941 H. Duursma met ingang van 15 Juli 1941 tot bur- emeester van de gemeente Slochteren benoemd. HERDENKING REMBRANDT'S GEBOORTEDAG. Op 15 Juli a.s. zal des avonds om half acht in d> Itesterkerk te Amsterdam een bijeenkomst worden ehouden terherdenking van Rembrandt's geboor- Deze bijeenkomst kan door ieder kosteloos 'orden bijgewoond. UIT DE STAATSCOURANT. - Bij besluit van den secretaris-generaal van het epartement van Binnenlandsche Zaken is J. E. )osterbaan, algemeen bedrijfsleider bij het Staats- ledrijf der Algemeene Landsdrukkerij, de persoon- ijke titel van adjunct-directeur bij genoemd bedrijf oegekend. en tandpijn overvallen U meest al onverwachts. Zorg daarom steeds "AKKERTJES" in huis te hebben. Ze helpen U direct. "AKKERTJE HET NEDERLANDSCH TOONEEL Hooft's Warenar Vraag aan tien „ontwikkelde" Nederlanders, of zij Molières „L'Avare" hebben gelezen of gezien, en acht ervan zullen u onmiddellijk antwoorden: „Ja. natuurlijk!" Stel aan diezelfde Nederlanders de vraag, of zij Hooft's Warenar kennen en meer dan de helft zal u zonder te blozen een ontkennend ant woord geven en een enkele zal u .antwoorden met een wedervraag: „Is dat niet die geschiedenis van dien man met dien pot? Ja, ja, daar heb ik vroeger op school wel eens iets uit gelezen!" Zondagmiddag, t.oen ik Warenar op het tooneel zag, heb ik weer gevoeld, welk een onrecht wij, Ne derlanders, onze eigen klassieken aandoen met ze zoo weinig of onvoldoende te kennen, Of professor Te Winkel gelijk had, die verklaarde, dat Hooft in Warenar in alle opzichten Molière overtrof en beter Plautus' bedoeling zou hebben begrepen, dan wel Bakhuizen van der Brink en Mr. van Hall, die van meening waren, dat Molière het karakter van den vrek in zijn vrijere navolging van Plautus' Aulularie juister en natuurlijker heeft opgevat, daarover zal men misschien verschillend oordeelen. maar ieder, die het stuk op het tooneel ziet, zal moeten erken nen, dat ook dit stuk nu nog, na meer dan 300 jaar. op de planken leeft en dat het in deze echt Holland- sche bewerking voor ons van groote waarde is. Wij, twintigste eeuwers, die het realisme hebben meegemaakt, weten, dat de werken van Bredero en Hooft allerminst dood zijn, zooals indertijd een zekere professor M. de Vries den Nederlanders wilde doen gelooven, maar weinigen zullen waarschijnlijk hebben vermoed, dat de Warenar zoo kleurrijk, zoo frisch en vooral zoo levend is, als de voorstelling van Het Nederlandsch Tooneel weer heeft bewezen. En nu miste deze opvoering nog het sprankelende, vlotte van die der Antwerpenaren onder dr. Oscar de Gruyter, welke ik indertijd te Haarlem heb gezien. Cor Hermus heeft in zijn regie vooral in de oud- Hollandsche milieuschildering gezocht en vond daarin steun in het door Karei Brinkman geschil derde fraaie decor, dat ons een pittoresk Amster- damsch stadsgezicht uit het begin der zeventiende eeuw gaf te zien. De visschers, die in de gracht zaten te hengelen, de spelende jongens, de nacht wacht met zijn „acht uur heit de klok, acht uur!", de lantaarnopsteker en zelfs het carillon ontbraken niet bij deze voorstelling van Warenar en zij gaven er het oud-Hollandsch cachet aan. Toch had het spel in het begin iets mats. en pas bij de opkomst van Frits van Dijk als Lekker kwam er het eigenlijke leven op het tooneel, dat boven figuratie uitging. En van dat moment af boeide ook de voorstelling. Cor Hermus, die met de regie ook nog de hoofd rol speelt, gaf een markante uitbeelding van Ware nar, dien hij blijkbaar als een tragische door het goud bezeten figuur ziet. Het is een dankbare karakterrol, die zeker niet voor Harpagon onder doet en zeker ver gaat boven Pantalone den vrek uit Goldoiii's Jaloersche Gierigaard, al is de snelle omkeering aan het slot evenmin te aanvaarden als bij Goldoni. Hermus speelde de rol virtuoos volko men uit en was vooral prachtig in de sterk aan L'Avare herinnerende scène, waarin Warenar wan hopig is over het verlies van zijn schat en het pu bliek in de handeling betrekt. Ook het slot de „genezing" was zeer mooi van Hermus. Frits van Dijk gaf kleur en leven aan het geheel als Lekker, den knecht, die den pot vindt. Hij speel de met veel brio zonder een oogenblik van verslap ping in den zuiveren blijspeltoon. Dat deed ook Magda Janssens, die een kostelijke dienstmeid te zien gaf en vooral goed op dreef was in het laatste bedrijf in haar scène met Geertruid. Het publiek beloonde haar daar terecht met een open doekje voor haar volbloedig, leutig spel. Anton Roemer en Hans var, Meerlen hadden ple zier van hun dankbare rollen van holmeester en kok, die zij met komische verve gaven. Hun succes werd nog overtroffen door dat van den kleinen koks maat, een allergrappigsten ukkepuk van 'n jaar of twaalf, die er geheel en al „in" was. Johan Elsensohn was een gemoedelijke, gezapige maar wat matte vrijer als Rijkert, Helene Berthé gaf distinctie aan de figuur van Geertruid. Guus Osten had wel wat meer zwier mogen hebben als Ritsart. Het publiek heeft aan het slot den spelers har telijk toegeklapt, zoodat het doek eenige malen om hoog moest. J- B. SCHUIL. Voor Rie Gilhuys en Joan Remmelts is het cabaret, ror zoover ik weet, een experiment. In het Leidsche Plein Theater te Amsterdam zag ik deze twee artisten tenminste voor het eerst in een cabaret-revue en zij gaven er beiden Rie Gilhuys wel het meest een artistiek cachet aan, al bleven zij dan ook voomame- tijk op het terrein der eenacters en monologen, dat hun het meest vertrouwd is. Een werkelijke verrassing was het Rie Gilhuys te zien in twee voordrachten „De angst om oud te worden" en „Ik wil weer naar ae natuur terug", waarin zij zich deed kennen als een voortreffelijke .diseuse". Vooral het eerste werd een juweeltje, zoo als zij het voordroeg, sober maar sterk expressief en ontroerend, prachtig van toon en melancholische stemming. De cabaret-revue van Martie Verdenius onderscheid de zich steeds door distinctie en geest. Deze geest is nooit scherp of wrang. Het is duidelijk het werk van een beschaafde vrouw en is daarom van goeden huize. Wanneer er geen sterren, zooals een Fientje de la Mar aan meewerken, blijft het over het geheel op een ge lijk. nogal kalm niv.eau. Dc zomer is minder verwar rend en opwindend dan de lente en in een revue „De zomer in 't hoofd" is dat dus in orde. Lizzy Valesco is in het cabaret volkomen thuis. Zij kreeg in het weemoedige en gevoelige „De Badpak- Mannequin" gelegenheid haar talent op zijn best te toonen. Het was fijn en zuiver van voordracht. Eri Bouché is nog niet op de hoogte van Lizzi Valesco, maar zij zingt haar liedjes toch levendig en opgewekt. De vriendelijke eenacters stellen geen hooge eischen en Rie Gilhuys en Joan Remmelts. Jbij wie zich de jonge acteur Guus Hermus, die pas eindexamen too- neelschool heeft gedaan, zeer verdienstelijk aansloot, hadden er dan ook niet de minste moeite mee. Allergrappigst was het tooneel in vier stijlen klas siek. romantisch, realistisch en nieuw zakelijk ir ,Drie is te veel", een bijzonder geslaagde persiflage in echten cabaret-stijl. Het werd door alle leden van het ensemble ook zeer komisch gespeeld. Als conferencier debuteerde in deze revue Herbert Perquin, die het er voor een begipneling, al gaat het hem alles niet altijd even vlot af, lang niet slecht afbracht. Zijn conférence was in den geest van de revue, beschaafd en spiritueel en nooit plat-vloersch. Het muzikale gedeelte werd op twee vleugels ver zorgd door Wim de Vries en Jo Spiers, die dit was het dan nog niet zoo brillant deden in den trant van Beuker en de Nijs. Bielkine heeft zeer gees tige, aanduidende décors geschilderd voor deze revue, die bij een volle zaal heel veel succes had. J. B. SCHUIL. Elisabeth Zernike 50 jaar. De Nederlandsche schrijfster Elisabeth Zernike wordt vandaag vijftig jaar. Zij neemt in onze litte ratuur een zeer aparte plaats in, want haar romans hebben een zeer oorspronkelijken stijl, die over het algemeen modern aandoet. Haar romans getuigen van een sterk innerlijk leven. Zijzelf heeft gezegd: „Ik ben maar heel langzaam en laat „mensch" ge worden; traag kwam mijn zelfbewustzijn. Mijn leven was het leven van „de anderen". Elisabeth Zernike werd op 8 Juli 1891 te Amsterdam geboren, waar haar vader hoofd van een openbare school was. De kleine Beppie had nog drie zusjes en twee broertjes. Zij was een schuchter kind, dat zich den familiekring maar liefst zooveel mogelijk op den achtergrond hield, s Zomers ging de familie Zernike altijd naar buiten en daardoor leerde Elisabeth al jong van de natuur genieten Zij bezocht de meisjes- H.B S. in Amsterdam en daarna de muziekschool voor Toonkunst, waar zij zang studeerde. Deze studie werd niet voleindigd. Wel behaalde zij een acte als spraakleerares. Later wijdde zij zich uitsluitend aan den letterkun digen arbeid en sedert 1925 schrijft Elisabeth Zer nike ook geregeld korte verhalen in het „Algemeen Handelsblad". In 1921 verwierf zij den C. W. van der Hoogt-prijs, wel een bewijs dat haar werk ook in litteraire kringen waardeering vindt. Bibliografie van de werken van Elisabeth Zernike: Het schamele deel (1919); Een vrouw als zij (1920); Kinderspel (1921); Het goede huis (1923); Zondebok (1924); De overgave (1925); Een sprookje (1927); Her man Robbers als romanschrijver (1928); Het eerste licht (1928); De loop'der dingen (1929); De gereede glimlach (1930); David Drcnth) (1931); Vriendschap pen (1933); Het buurmeisje (1934); Het leven zonder einde (1936): De oudste zoon (1937) en „Morgen weer licht" (1938). Elisabeth Zernike woont tegenwoordig in huize ,:Den Treek" te Leusden De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: L Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. (.4du. Ingez. Med.) et is bekend dat men na 1 Juli van dit jaar niet ■r gebruiken mag dan 75 pet. van de hoeveelheid - en electriciteit die men in de overeenkomstige pe- 1c van 1940 heeft afgenomen. et is thans de vraag wie wegens deze nieuwe tsoeneering goed zal doen zijn vasct recht voor en (of) electriciteit op te zeggen, e gemeente Haarlem heeft reeks bekend laten ken dat zij die hun vast recht thans willen opzeg- daartoe tot 21 Juli de gelegenheid hebben. ;e opzegging geldt dan ten minste voor een jaar. erledcn jaar toen met Mei de vrijwillige rantsoe- ring werd ingevoerd (1 Januari 1941 gevolgd door verplichte, gebaseerd op 100 pet. van het ver- ik over het afgeloopcn jaar) is door de gemeente degedeeld, dat niemand bang behoefte te zijn dat vastrecht hem nadeel zou brengen, omdat de In- sodienst in Mei 1941 zou uitrekenen wie nadeel i het vastrecht zou hebben gehad. Hem zou dan jevraagd terugbetaald worden wat hij boven het ironc tarief zou hebben betaald, enige weken geleden hebben wij juist bericht, dc Incassodienst met die berekening was aan- ■angen en dat een groot aantal verbruikers reeds i afrekening (gepaard gaande met een terugbeta- vhuis gekregen hadden. )at was voor de verbruikers gemakkelijk, maar >r den dienst eischte het een verbetten van veel ra werk. Nu wordt te Haarlem een anderen weg vandeld, de verbruikers moeten thans zelf bere- len of zij nog voordeel hebben van het behoud van vastrecht. Anders moeten zij het opzeggen. )tn onzen lezers bij die overwegingen een hand- ding te geven zullen wij eenige voorbeelden ge- ledera kous wordt on- ziehtboar gereporeerd en in het oorspronkelijke model leruggebrochr. GROOTE HOUTSTRAAT 18-20

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5