Bonnen die thans geldig zijn: Leugens om bestwil... JCoct Tlieiws pINSPAG 8 JUEI^Mf RAARLE M'S dagblad Nog een interessant;: overzicht van den grooten boerenlanddag te Rolde, welke, door meer dan 20.0130 personen werd bijgewoond Pax-Holland (c.) Nieuwe lessenlabellen voor middelbare meisjesscholen en handelsscholen. •b GRAVENHAGE 7 Juli. De Nederlandsehe Staats courant van heden bevat beschikkingen van den secreta ris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming, waarbij worden vastgesteld de mlnimumlessentabellen voor middelbare meisjes scholen en handelsscholen. Deze tabellen zijn als volgt vastgesteld Voor middelbare meisjesscholen: Minimum getal lessen per week: Nederlandsehe taal en letterkunde 20 Duitsche taal en letterkunde 18 Engelsche taal en letterkunde 12 Fransche taal en letterkunde 14 Aardrijkskunde a Geschiedenis 10 Handteekenen 10 Handwerken 8 Lichamelijke oefening 13 Wiskunde 30 Natuur- en scheikunde 6 Plant- en dierkunde 6 Boekhouden 2 Totaal 138 r Verplichte lesuren voor scholen met vijfjarigen cursus (hoogere handelsscholen) Nederlandsehe taol en letterkunde 19 Nederlandsehe handelscorerspondentle 1 Duitsche taal en letterkunde 16 Duitsche handelsterminologie en handels correspondentie 2 Engelsche taal en letterkunde 12 Engelsche handelsterminologie en handelscor respondentie 2 Fransche taal en letterkunde 14 Fransche handelsterminologie en handelscor respondentie 2 Geschiedenis en handelsgeschiedenis 8 Aardrijkskunde en handelsaardrijkskunde 8 Handelswetenschappen (boekhouden, handels- rekenen, organisatie en techniek van den han del. bedrijfshuishoudkunde) 13 Staatshuishoudkunde 3 Handelsrecht 2 Staatsinrichting 2 Wiskunde 12 Natuurkunde 4 Scheikunde en warenkennis 5 Natuurlijke historie 3 Teekenen 4 Lichamelijke oefening 13 Totaal 147 Scholen met vierjarigen cursus: Nederlandsehe taal en handelscorrespondentie 17 Duitsche taal en handelscorrespondentie 14 Engelsche taal en handelscorrespondentie 11 Fransche taal en handelscorrespondentie 12 Geschiedenis 7 Aardrijkskunde en handelsaardsrijkskunde 8 Handelswetenschappen (boekhouden, handels- rekenen, organisatie en techniek van den handel) 11 Staathuishoudkunde 1 Het recht van het maatschappelijk verkeer 2 Staatsinrichting 1 Wiskunde 10 Natuurkunde 3 Scheikunde en warenkennis 3 Natuurlijke historie 2 Teekenen 4 Lichamelijke oefening 11 Totaal 117 Scholen met driejarigen cursus: Nederlandsehe taal en handelscorrespondentie.. 13 Duitsche taal en handelscorrespondentie 11 Engelsche taal en handelscorrespondentie 9 Fransche taal en handelscorrespondentie 9 Geschiedenis en staatsinrichting 5 Aardrijkskunde 6 Handelswetenschappen 9 Het recht van het maatschappelijk verkeer 2 Wiskunde 7 Natuurwetenschappen 5 Teekenen 3 Lichamelijke oefening 9 Totaal 88 Deze beschikkingen treden l September a.s. In werking. door THEA BLOEMERS. 14) Ze kleedde zich voor het diner en ging extra vroeg naar beneden. Ze was dan ook alleen in den galon toen Walter beneden kwam. Hij schrok toen ze direct op hem toekwam en hem de chêque in de hand drukte. Haar hand beefde en hij ontstelde van de intense bleekheid van haar gezicht. ..Constance!" riep hij onthutst. „Je bent ziek! Wat Is er toch? Je had je geen moeite hoeven te geven voor dat geld; zóóveel betéekent duizend gulden niet voor me, vooral als ilc er jou een dienst mee kan bewijzen". Hij maakte een onverschillig gebaar, maar slak de chèque toch in zijn portefeuille. „O, als het niet zooveel voor je beteekent stamelde het meisje, in een wild verlangen om het bezwarende document terug te krijgen. De man Wiens achting haar meer waard was dan die van wien ter wereld ook, was nu in het bezit van het tastbare bewijs van haar schuld. Hij keek haar uitvorschend aan; de gretige blik jn haar oogen ontging hem niet, evenmin als haar verwarring en haar zenuwachtige manier van pra ten. Hij voelde zich buitengewoon onaangenaam getroffen door haar blijkbare gehechtheid aan het geld. „Hier.... daar heb je hem terug", zei hij kort en gaf haar de chèque. Constance pakte het stukje papier haastig aan en barstte in tranen uit. Ze zou de kamer uitgerend zijn. als Walter niet zacht de hand op haar arm gelegd had. ..Wacht een oogenblik", zei hij op zijn nadruk kelijke. onweerstaanbare manier. ..Ik begrijp je niet. Waarom hang je zoo aan geld?" ,.Ik kan het ie niet uitleggen...." begon ze en brak toen plotseling af. Wettelijke vacantieregeling in de confeclie-induslrie De N.V.V.-persdienst meldt: Reeds eenigen tijd waren er onderhandelingen gaande tusschen werkgevers en werknemers in de eonfectie-induslrie, omvattende de afdeelingen da mesmantels, heerenconfectie, japonnen, lingerie, overhemden, bedrijfs-, werkmans- en regenkleeding, over enkele geschilpunten. Nadat men tot overeen stemming was gekomen, was aan het college van rijksbemiddelaars een verbindendverklaring van de getroffen overeenkomst gevraagd. Daar echter de verbindendverklaring van deze C.A.O. niet vóór 15 Juli verkregen kon worden, verzochten de partijen de vacantie-regeling uit de overeenkomst te lichten en nu reeds bindend voor te schrijven, zoodat de duizenden belanghebbenden nog dit jaar van de nieuwe regeling zouden kunnen genieten Dezer dagen heeft het college van rijksbemidde laars een rondschrijven tot de werkgevers- en werknemersorganisaties in de confectiemdustrie ge richt, waarin medegedeeld werd, dat het college besloten had, reeds dit jaar een regeling, inhouden de verplichte vacantie van zes dagen voor de werk nemers. werkzaam in de confectie-industrie, bin dend vast te stellen. Dit prachtige succes, in de totstandkoming waar van de Nederlandsehe bond van mannelijke- en vrouwelijke arbeiders in de kleedingindustrie een belangrijk aandeel had. mag een unicum in de Ne derlandsehe sociale geschiedenis genoemd worden. Het is nog nooit voorgekomen, dat een vacantie regeling buiten de C. A. O. om, voor een groote groep van werkers bindend werd verklaard. Daar door is tevens deze vacantieregeling de eerste dooi de overheid bepaalde wettelijke vacantieregeling. Ongeveer 30.000 mannelijke en vrouwelijke arbei ders zijn bij deze regeling betrokken. Bosch- en boerderij-branden. Zondagmiddag is 'n bosch- en heidebrand uitge broken op „Hooghei" in Berlicum. Het vuur werd krachtig bestreden. Eén hectare bosch en heide is vernield. Zondagochtend ontstond brand in een boerderij van den landbouwer A. van Brunschot op den Vogelenzang. Het vuur vernielde hier de groote landbouvvschuur, de aangrenzende stallen en het woonhuis. De inboedel werd vrijwel geheel gered doch de landbouwgereedschappen gingen geheel verloren. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond brand in de boerderij van den landbouwer H. Raay- makers in het buurtschap Eerschot (gemeente St. Oedenrode). De brand ontstond in de aangrenzende autostalling van de boerderij. Het woonhuis bleef behouden, doch de landbouwgereedschappen en een vrachtauto werden een prooi der vlammen. (A. N. P.) Ir. A. L. H. Roebroek eervol ontslag verleend. 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij is met. ingang van 15 Juli 1941 aan ir. A. L. H. Roebroek eervol ontslag ver leend als directeur-generaal van den Landbouw: met de waarneming van die functie is tijdelijk belast ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, inspecteur van den Land bouw. Ir. Roebroek werd op 1 Sept. 1889 te Beek (L.) geboren. Na de lagere school liep hij het Gymna sium te Rolduc en vervolgens de Rijks Hoogere Land-, Tuinbouw- en Boschbouwschool te Wage- ningen af. In 1914 behaalde hij de acte van land bouwkunde M.O. In hetzelfde jaar trad hij als landbouwkundige in dienst bij den Algcmeenen Nederlandschen Zuivelbond. In 1916 werd hij hoofd directeur der Coöperatieve Fabriek van Melkpro ducten „Het Anker" te Roosendaal, welke functie hij vier jaar later neerlegde om rentmeester der Staatsdomeinen te Klundert te worden. Van 1930 tot 1934 was ir. Roebroek lid van di rectie van den Wierïngermeerpolder. Sedert 1935 was ir. Roebroek lid van het college van regeeringscommissarissen. Op 12 November 1934 werd ir. Roebroek benoemd tot directeur-generaal van den Landbouw. Luchtaanvallen op Nederlamlsch gebied. Vier personen gedood, velen gekwetst. 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. Tijdens het afgcloopen weckend zijn talrijke Engelsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebiod verschenen. Zoowel in den nacht van Zaterdag op Zondag als ook in dien van Zondag op Maandag werden boven een geheele reeks plaatsen brand en brisantbommen uitgeworpen, waarvan het grootste deel op onbebouwd land of in het water viel. Ernstiger gevolgen had een aanval op een stad in het Westen van het land. Hier werd een ziekenhuis door brisantbommen mede zwaar getroffen. Ook aangren zende woonhuizen kregen ten deele zware schade. Vier personen werden gedood, verscheidene mensehen in het ziekenhuis zwaar gekwetst. Een aanmerkelijk aantal woningen moest worden ontruimd. Voorts is door bommen in verscheidene plaatsen des lands glasschade aan een groot aantal woonhuizen aangericht. Een aanval op een gasfabriek beschadigde edn gashouder, echter zonder dat de gasvoorziening werd belemmerd. In totaal zijn tien personen gewond, ten deele zwaar. De wederopbouw van vernielde kerken. Voor schadevergoeding andere procedure dan voor particulier eigendom. 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. De secretaris-generaal van het departement van financiën heeft in overleg met den algemeen gemachtigde voor den wederop bouw en voor de bouwnijverheid besloten de geheel vernielde kerken niet door de schade-cnquóte-com- missiën te doen behandelen, doch voor de vaststelling van de schadevergoeding een andere procedure te kiezen. Overwogen werd daarbij, dat de kerken, hoe wel deze juridisch privaateigendom zijn, toch tot op zekere hoogte als publiek bezit dienen te worden be schouwd. Daarom werd het niet juist geacht bij de vaststelling van de bijdragen alleen rekening te hou den met het besluit op de materieele oorlogsschaden. Overeengekomen werd, dat omtrent de schadevergoe dingen voor geheel vernielde kerken door den alge meen gemachtigde zal worden geadviseerd. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid heeft zich bereid verklaard zijn medewerking in deze te verleenen om, zoover dit in verband met de materiaalpositie mogelijk is, tot een spoedigen herbouw te geraken. Hierbij zal ieder geval op zich zelf onderzocht worden om vast te stellen, in welken vorm de herbouw zou moeten geschieden, waarbij de verschillende belangen in aanmerking ge nomen zullen worden. Het is de bedoeling met de be trokken kerkbesturen overleg te plegen omtrent het plan van herbouw en de financiering. Burgerlijk rijkspersoneel op nonactiviteit. 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. In de Nederlandsehe Staatscourant is opgenomen een beschikking van de secretarissen-generaal van de departementen van al gemeen bestuur, waarbij de termijn van ten hoogste een jaar, genoemd in de nonactiviteitcregeling bur gerlijk Rijkspersoneel van 18 November 1940.. met ten hoogfste een jaar wordt verlengd. Dit betreft den termijn, gedurende welken burgerlijke rijksambtena ren. wier diensten met de sedert 10 Mei 1940 inge treden bijzondere omstandigheden tijdelijk gemist kunnen worden, op non-activiteit kunnen worden gesteld. AARDAPPELEN. BON „35 reserve". T.m. 13 Juli: 2 kg. BOTER- OF VETKAART. BONS 23 en 23. T.m 16 Juli 250 gr boter p. bon. Vetkaart reductie BROOD, GEBAK. BON 9 (Bloemkaart) T.m 13 Juli- 50 gr. brood of y2 rantsoen gebak. BON 25. T.m. 13 Juli 100 gr. brood of 1 rantsoen gebak BON ..25-4 rantsoenen". T.m 13 Juli: 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak. EIEREN (Bonkaart Alg.) BON „25 eieren". T.m. 13 Juli: 1 ei. MEEL EN GRUTTERS WAREN. (Bonkaart Alg.) BON 43. T.m. 13 Juli: 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem of grutte- meel. BON 44. T.m 10 Augs.: 250 gr. havermout, ha vervlokken, ha verbloem, aardappel meel vlokken, gort, gorimeel of grutten BON 45. T.m. 10 Augs.: 250 gr gort gortmout of grutten. BON 54. T.m. 10 Augs 100 gr. macaroni, vermi celli of spaghetti BON 55. T.m 10 Augs. 100 gr maizena. gries- meel. sago, aardappel meel of puddingsaus- poeder. BON 9 (Bloemkiart) T m 13 Juli 35 gr meel of bloem SUIKER BON 101 T.m. 3 Augs.: 1 kg suiker. PETROLEUM. BON 11 (Bonkaart M en O) t.m 10 Augs.: 2 L. KAAS (Bonkaart Algem.) BONS 68 en 78. T.m. 13 Juli: 100 gr. per bon BONS 69 cn 79. T.m. 27 Juli- 100 gr. per bon. SCHEERZEEP ENZ. BON K (Textielkaart) T.m. 31 Aug.: 50 gr. VLEESCH EN VLEESCH- WAREN. BON 21 „vleesch". T.m 9 Juli 50 gr. vleesch. BON 21 .vleeschwaren" T.m. 9 Juli y2 rantsoen MELK. BON 24 (Melkkaart) t.m. 13 Juli: b>£ L. melk. KOFFIESURROGAAT EN THEE. (Bonkaart Algem.) BON 46. Tun. 20 Juli 250 gr koffiesurrogaat of 40 gr. thee. ZEEP. (Bonkaart Algem BON 38. T.m. 3 Augs.: 150 gr toiletzeep. 120 gr huishoudzeep. 200 gr. z zeep (oude samenstel ling). 150 gr z. zeep, 300 gr. z zeeppasta. 250 gr zeeppoeder. 125 gr zeepvlokken, 250 gr zelfwerkende waschmid- delen. 200 gr vloeibare zeep of 600 gr. wasch- poeder. HONDENBROOD. BON 23. T.m. 31 Juli: Groep 1 en 2: 10 Kg: Gr. 3: 8 Kg; Gr. 4: 5 Kg; Gr 5: 4 Kg; Gr. 6: 3 Kg. ATTEN BROOD. BON 23. T.m. 31 Juli: iVfe Kg. B R ANDSTOFFEN. Bonkaart Haarden en Kachels tm. 31 Doe. Bonnen 01, 02. 03 per bon 1 eenheid vaste brand stof- Bonnen 05, 06, 07: 1 eenheid turf. Bonkaart Haarden en Kachels K t.m. 31 Dec. Bonnen 01. 02, 03, 04 per bon 1 eenheid vaste brandstof Bonnen 05. 06. 07. 08: 1 eenheid turf. Bonkaart Centrale Ver warming L t.m 31 Dec. Bonnen 03II per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonkaart „Brandstoffen één eenheid tot 1 Mei 1942 1 eenheid vaste brandstof. Bon 03 KF van de kaar ten M. en N Geldig 1-31 Juli: 1 eenheid vaste brandstoffen. Bon Generator-anthra- ciet 6e periode 1 H.L. anthracietnootjes of 50 kg turfcokes. Geldig 1-31 Juli. Bon Generatorturf 6e periode: 50 stuks bag- gerturf. Geldig 1-31 Juli. De Winterhulp-loterij. Een goede greep. 's GRAVENHAGE, 5 Juli. Te Surhuislerveen zat Vrijdag iemand met zijn 13-jarig zoontje bij den kapper. Dit feit op zichzelf zou de vermelding niet waard zijne indien er niets bij kwam, dat van be lang ware. Doch dat komt er wel bij. Het zoontje zag, dat in den kapperswinkel loten van de Win terhulp verkocht werden en het zeurde zijn vader: neem nou voor twee kwartjes zoo'n lot. Vader voel de er weinig voor, maar liet zich tenslotte overhalen De jongen mocht het lot uitkiezen en hij deed een raken greep: het was een hoofdprijs van f 1000. Groote vreugde in den kapperswinkel en, kort daarna, nog veel grootere vreugde in het gezin van den gelukkigen klant, waar de duizend gulden wel bijzonder goed van pas kwamen. De provinciale directeur van de Winterhulp zal Maandag het lot ter plaatse uitbetalen. (ANP). VERLENGING VAN DEN SPERTIJD. Bij beschikkingen van den secretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart zijn de vestingsspertijden voor het foto grafisch bedrijf en den kleinhandel in fotografische artikelen en voor den kleinhandel in electrotechnische apparaten en materialen en het electrotechnisch installateursbedrijf met zes maanden verlengd, GIFTEN VOOR WINTERHULP. In de periode van 9 tot en met 14 Juni heeft Win terhulp aan giften een totaal van f 11.541.71 ontvan gen „MEER VET VOOR HET NEDERLANDSCHE VOLK". 's-GRAVENHAGE. 7 Juli De persdienst van het Nederl. Agrarisch Front meldt: Dr. M. D. Dijt, secretaris van de commissie dr. Posthuma, heeft 4 Juli over de draadzending van Hil versum 2 een rede gehouden binnen het kader van den productieslag 1941. Daar zeer velen dit belangwekkend betoog, dat als onderwerp „Meer vet voor het Nederlandsehe volk" had, niet hebben kunnen volgen, zal het mor gen, Dinsdagavond 8 Juli, over den zender Hilver sum I om 19.45 tot 20 uur herhaald worden. Voor de Kinderen (Teekeningen H. Kannegieter). HET SPOOKKASTEEL. Maar de jongens, niet zoo moedig, keeren haastig nu naar stad. Teddy volgt dat goede voorbeeld en kiest ook het hazenpad. Doch allengs bedaart de vrees wat en ze loopen weer gewoon. „Als ik iets van dat getik snap", zegt Jan, „dan ben ik een boon". „Jób!" zegt Dikkie, „moet je hooren. Ik bedenk daar juist een plan, om dat spook eens weg te jagen. Zou dat niet wat wezen, Jan? Als we hier eens hout gaan zoeken en we nemen dat dan mee. om den schoor steen uit te rooken. Vind je dat geen fijn idee?" Loonbelasting voor artisten en beroepssportmenschen Uitvoeringsbeschikking verschenen. 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. In de Nederlandsehe Staatscourant van heden is opgenomen de zevende uitvoeringsbeschikking loonbelasting -1940, van den secretaris-generaal van het departement van finan ciën. Hierbij wordt bepaald, dat voor de toepassing van het besluit op de loonbelasting 1940 en het be sluit op de inkomstenbelasting 1941 de volgende per sonen geacht worden hun arbeid steeds in dienstbe trekking le verrichten: a. Leiders en leden van orkesten, welke werkzaam zijn in het amusementsbedrijf, cafés en restaurants daaronder begrepen; b. Wielreners, worstelaars, boksers en in het al gemeen zij, die een tak van sport als beroep be oefenen; c. Solisten, gastdirigenten, voordrachtskunstenaars, goochelaars en andere musici en artisten, die in den regel slechts gedurende korten tijd worden geënga geerd. De exploitant in wiens inrichting bedoelde personen als leden van een orkest of troep optreden, wordt acht het loon aan deze personen verschuldigd te zijn, ook al wordt door hem het loon aan den leider van het orkest of den troep uitbetaald. Op het loon, ver schuldigd aan de in het vorenstaande bedoelde perso nen behoort als loonbelasting een bedrag van acht ten honderd te worden ingehouden. De leider van een orkest of troep is verplicht den exploitant, in wiens inrichting wordt opgetreden, mededeeling te doen van de wijze, waarop de aan hem betaalde gelden on der de leden van het orkest of den troep worden verdeeld. De voorgaande bepalingen vinden geen toepassing voor zoover door of namens den secretaris-generaal van het departement van financiën is beslist, dat de leider van een orkest of troep wordt geacht een zelf standig bedrijf uit te oefenen. De beschikking treedt in werking op den achtsten dag volgende op de opneming in de Nederlandsehe Staatscourant. Maandagmiddag is de 7-jarige Th. Mansholt uit Haren, die met vriendjes aan met spelen was, in het natuurbad Appelbergen daar verdronken. De politie van Nieuwer Amstel heeft een 22-ja- rigen jongeman gearresteerd, die zich aan een heele reeks inbraken heeft schuldig gemaakt. De klompenmakerspatroonsvereeniging „Oene en O." heeft besloten de eerstvolgende jaarbeurs op 19 Augustus te organiseeren. Dit zal dan de 24ste klom penjaarbeurs worden. In een onbewaakt oogenblik ontsnapte Zondag middag een 8-jarig knaapje in het natuurbad „Door- werth aan zijn geleidster. Alle nasporingen bleven vruchteloos, tot Maandag het lijkje uit het diepe bas- werd opgehaald. Het bijna vierjarige zoontje Hans van de fa milie Kroeger, wonendg aan den Uiterweg te Aals meer. is te water geraakt en verdronken. De Amsterdamsche politie heeft in een perceel in de Bonairestraat aldaar 85 K.G. rundvet in be slag genomen, waarschijnlijk van clandestiene slach ting afkomstig. Ged. Staten van Drente hebben aan de Prov. F*a- ten voorgesteld de Kraloonsche heide onder de plassen verordening te brengen, waardoor het behoud van de plassen op deze heide verzekerd is. Te Amersfoort is een vrachtauto, beladen met groenten, gestolen. De Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer heeft in samenwerking met den bond van Nederlandsehe Amateur Fotografenvereeniging in Amsterdam een fotowedstrijd uitgeschreven onder het motto: „Maakt foto's van uw land". „Je bent in moeilijkheden", ging hij voort, „in ernstige moeilijkheden. Dat doet me verdriet: méér dan ik zeggen kan. Wil je me niet in je vertrou wen nemen?" „Neen. dat kan ik niet. Het komt er ook niet op aan.... ik bedoelje kunt me toch niet hel pen". „Kan niemand je helpen?" „Niemand! Ik sta obsoluut alleen!" Ze snikte bijna, toen ze deze woorden zei. En inderdaad zag ze zichzelf ook alleen staan, moeder ziel alleen en verlaten op het drijfzand van on waarachtigheid en bedrog, terwijl een woedende, kokende zee op haar afkwam, met huizenhoogc golven, die haar dreigden te verslinden, Maar hij hij stond op een rots van waarheid en eerlijk heid, vanwaar af hij haar de reddende hand toe stak. maar tevergeefs. Hij besefte den vollen om vang van het. gevaar niet, waarin zij zich bevond en zijzij kon zijn veiligheid niet bereiken. Wéér, net als den vorigen nacht, was hij diep ontroerd door verdriet. Hij zag haar, zooals hij meende dat ze was: een meisje dat door den schok van een vreeselijke tragedie haar geheugen verlo ren had, aangewezen op familieleden, die eigenlijk vreemden voor haar waren. Maar wat kon hij doen? Ze wilde hem niet toestaan dat hij als haar man haar last zou helpen dragen; ze wilde hem niet eens als vriend en bloedverwant in vertrouwen nemen. Zelfs op dit oogenblik, terwijl hij een paar stappen in haar richting deed, schoof zij schuw van hem weg in de richting van de deur. Toen kwamen de grootouders binnen en daarmee was het gesprek-onder-vier oogen tusschen dc beide jongelui van zelf ten einde. Alleen, toen het jonge meisje Walter dien avond goedennacht zei, trok ze hem mee naar een hoekje van de kamer en fluisterde hem toe: „Dank je wel dat je me die chêque teruggegeven hebt. Er was. er was iets niet mee in orde. Ik ben niet gewoon om cheques af te geven, ofschoon ik het anderen natuurlijk vaak heb zien doen, Maar ik heb zelf nooit een bankrekening gehad. Ik zal een andere chèque schrijven en zorgen dat je die morgen krijgt". „Doe geen moeite. Ik heb je al gezegd dat ik het geld niet noodig heb". „Dus dan kan het je ook niet schelen om nog even te wachten?" eindigde ze bijna onhoorbaar. En bij zichzelf dacht ze; „ik weet niet hoe lang hij zal moeten wachten, maar terug hebben zal hij het!" Al had ze er op het oogenblik geen heldere voor stelling van, hoe ze hem zou terug betalen, dat ze het zou doen. had ze zich heilig voorgenomen. „Natuurlijk niet. Wacht maar zoolang als je wilt; desnoods je heele leven!" Constance keek hem dankbaar aan; er gleed zulk een lieve ontwapenende glimlach over haar gezicht, dat dc jongeman al zijn ontstemming tegen haar oogenblikkelijk vergat. Zijn grieven en zijn vaag wantrouwen smolten weg voor den gloed van de machtige, pure liefde, di.e hij voor dat mooie, een zame, bedroefde meisje voelde. Een paar dagen later las Constance Corrie's ad vertentie in het Handelsblad. „Weduwe bedankt onbekende geefster voor haar aangenomen gift". Doordat de tekst, dien zij in haar brief had op gegeven, een weinig veranderd was en in het vrou welijk was gesteld, wist het meisje niet één oog opslag, dat haar incognito ontdekt was en dat haar familie haar op deze wijze dankte. Het was de eerste maal dat zij direct iets van hen hoorde na haar verdwijning en dat deed haar de tranen in de oogen komen. Natuurlijk was het Corrie geweest, die deze veelbeteekenende verandering in de advertentie had aangebracht om te laten blijken dat zij de af zendster van het geld doorzien had Dat was echt weer iets voor Corrie, die haar levenlang het on middellijk ontdekt had. als haar oudere zuster het op een of andere manier niet zoo heel erg nauw met de waarheid had genomen, al was het leugen tje neg zoo gering geweest. Corrie was zelf zoo ver schrikkelijk eerlijk en oprecht en zc had een on- uitsprekelijken hekel aan alles wat naar leugen en onwaarachtigheid zweemde! En. het lastigste van het geval was. dat Corrie in haar ijveren voor waarheid bepaald lastig was en onverdraagzaam kon zijn voor anderen, die niet zoo verbazend ge wetensvol waren. „Ze zal een alelsbehalve malsch oordeel over me hebben, als ze de heele waarheid weet!" dacht het meisje, niet erg op haar gemak „En je zult zien, ze komt er. achter, ze komt er achter; Corrie is zoo verschrikkelijk bij-de-hand! Met de plaats van herkomst van den brief als sleutel, zal ze me gauw genoeg hier ontdekken. O, ze staat gewoonweg voor niets. Had ik den brief toch maar uit ccn andere plaats verzonden! Ze is in staat hier in Rieseloo werk te gaan zoeken, om op haar gemak het ter rein te kunnen, verkennen. Ik kèn Corrie: ze zal niet rusten voor ze me gevonden hcel'l! Ik wilde maar dat ik een middel wist om te verhinderen dal ze nasporingen naar mij doet!" Na. een heelen tijd over dit vraagstuk te hebben nagedacht, kwam Constance op een idee. dat ze met bekwamen spoed uitvoerde. En het resultaat daarvan was dat enkele dagen later de adverten tiekolom van het Handelsblad de volgende bood schap bracht: „De geefster verzoekt de dochter van de we duwe dringend om in de bewuste zaak geen ver dere stappen te doen, daar dit voor alle betrok ken partijen noodlottige gevolgen zal hebben". En weer een paar dager, later kwam Corrie's antwoord in hetzelfde dagblad: „Als de geefster niet schrijft en een verkla ring geeft, zal ik overkomen om haar te zoeken". Er kwam een mist voor Constance's oogen. toen ze op een middag na de lunch op haar kamer deze advertentie las. Ze had een gevoel, alsof het drijf zand aan alle kanten om en onder haar voeten weg zonk en dc geweldige golven dreigend op haar af kwamen. Tn wanhoop wrong ze haar handen cn snikte. Zo voelde zich verslagen» Als Corrie naar Rieseloo kwam, zou alles aan het licht komen En wat moest ze dan beginnen? XII. Het trof voor Constance wel heel ongelukkig, dat op het oogenblik. dat ze met starre oogen naar de advertentie zat te kijken, Jet de kamer binnen kwam, óók met het Handelsblad in de hand méér dan een nummer, zag Constance direct. Blijk baar een bedekte manier om te laten zien, dat ze van het laatste nieuws op de hoogte was! Constance had Jet niets verteld van haar geld zending naar Arnhem. Ze was het meisje eerst heel dankbaar geweest voor de inlichtingen die ze haar verschaft had over de moeilijkheden waarin haar moeder verkeerde, maar geleidelijk was ze tot de conclusie gekomen dat de grootste voorzichtigheid tegenover Jet geboden was, Tenslotte was deze haar nichtje en het was niet uitgesloten dat hel; meisje, die volgens haar eigen zeggen ook Corrie had leeren kennen, een familie-gelijkenis had op gemerkt, die haar noodlottig zou kunnen worden. En daar Jet na het gesprek niet meer op de familie in Arnhem was teruggekomen ook dat was een veeg teeken! had Constance dit onderwerp ook niet meer aangeroerd. En dit opvallende binnen komen met het Handelsblad in de hand, voor spelde niet veel goeds, vond Constance. ..Hebt u die advertentie gezien, juffrouw? Ik geloof vast dat die iets te maken heeft met mijn familie in Arnhem". „Zqp7 Leg die krant daar maar neer Jet; ik zal er zoo aanstonds we] naar kijken. Constance sprak op geprikkelder, toon en dat ontging de scherpe ooren van het meisje niet. „U hebt zeker die andere advertentie's ook wel gezien, juffrouw?" vroeg ze. terwijl ze de courant op een tafeltje dat dicht bij haar meesteres stond, neerlegde, zóó gevouwen, dat de advertentie naar Uovon lag Weduwe bedankt „Ik liever dat je nu maar heen ging. Jet", /ei Constance wanhopig „Ik.ik heb het vree- gelijk druk". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6