Haarlem's Dagblad De oorlog in het Oosten. Nederlandsch legioen tegen het bolsjewisme. Een gesloten voetbalseizoen 58e JAARGANG No. 17809 i Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie J 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. Heemstede DONDERDAG 10 JULI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. .Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 'f 0.17%. Groentjes zie rubriek. Duitsche troepen bezetten Saila. Helsinki door Sovjet-vliegers aangevallen. - Duitsche troepen bezetten plaatsen aan de Letlandsche grens. Een Sovjet-vliegveld bij verrassing genomen. Pantser- strijdkrachten in Bessarabië. Het Hidden-Front BERLIJN, 9 Juli. De A.N.P.-correspondent meldt: De politieke commissarissen bij het Sovjetleger, zoo vernemen wij nader, dragen niet alleen een uni form, doch zijn ook militair onder de commandanten der legeronderdeelen, waarbij zij gedetacheerd zijn, gesteld. Zij worden dus volkomen als soldaten behan deld en gelden bij gevangenneming als krijgsgevange nen. Anders dan de aalmoezeniers, legerpredikanten en Roode-Kruismannen hebben zij geen enkel recht op een uitzonderlijke behandeling. Omtrent de indeeling der krijgsgevangenen in de verschillende kampen kon men ons vanzelfsprekend geen enkele mededeeling doen. Doch even natuurlijk is het, dat die politieke commissarissen, zouden zij bij hun onderdeel ook in krijgsgevangenschap blijven, niet in de gelegenheid zijn, hun politieken arbeid voort te zetten. Dat zulks niet geduld kan worden ligt voor de hand. Men kan dan ook aannemen, dat de Duitsche autoriteiten er wel iets op zullen weten te vinden, om de verspreiding van bolsjewistische propaganda in de gevangenkampen tegen te gaan en onmogelijk te ma ken. DE VERNIETIGINGSSLAG BIJ BIALYSTOK. BERLIJN, 9 Juli. De A.N.P.-correspondent meldt: In aansluiting op hetgeen wij omtrent den vernieti gingsslag tegen de in het terrein tusschen Bialystok en Minsk omsingelde bolsjewisten bereids hebben ge meld, vernemen wij nog van een ooggetuige: De eigenlijke omvang van de vernietiging wordt ons eerst duidelijk als wij den grooten weg van Bialystok naar Minsk afrijden. Wat men hier ziet, is veel en veel erger dan op de wegen naar Duinkerken. Niet te tellen pantserwagens liggen langs de straat: verwron gen, verfrommeld, uit elkaar gescheurd, als waren zij van papier en niet van het dikste staal vervaardigd. Zelfs de grootste Sovjet-strijdwagens liggen daar als vertrapt kinderspeelgoed. Kanonnenloopen zijn als «troohalmen doorgeknakt. Vrachtwagens en auto's van allerlei soort zijn uitgebrand en liggen daar op welijks herkenbare hoopen. Benzinetankwagens zijn uitgebrand of in de lucht gevlogen. Doode paarden lig gen nog in het gareel voor de wagens en het ge schut. De lijken der roode soldaten rijen zich als neergemaaid langs den weg. En zoo is het niet alleen op en langs den weg, doch over een breede strook van honderden meters: puin, lijken, lijken en puin. Een beeld van de meest volko men vernietiging. DE GEVANGENGENOMEN SOVJETSOLDATEN. BERLIJN, 9 Juli (A.N.P.) Van bevoegde zijde verklaarde vandaag naar aanleiding van 'n vraag van journalisten, dat de ontwikkeling en de militaire taak in het Oosten zoo groot en dringend worden geacht, dat men nog niets kan zeggen over een even tueel gebruik van gevangen genomen sovjetsoldaten voor doeleinden van herbouw, hulp bij den oogst Men zeide echter, dat deze arbeidskrachten zeker niet lang ongebruikt zullen blijven. MISLUKTE AANVAL DER SOVJETS. BERLIJN, 9 Juli (D.N.B.) Een afdeeling Sovjetge vechtsvliegtuigen heeft gisteren getracht een Duitsch vliegveld aan het front aan te vallen. Alle 27 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. DE OPMARSCH IN DE BALTISCHE LANDEN. Opstand steunt opmarsch. BERLIJN, 9 Juli. De A.N.P.-correspondent meldt: Uit de thans te Berlijn binnenkomende be richten blijkt, dat de snelle opmarsch der Duitsche troepen in de Baltische landen door een opstand der bevolking tegen het Sovjet-onderdrukkingsregime krachtig gesteund werd. In Kaunas bijv. begon de vrijheidskrijg reeds den eersten dag van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. Dien Zondag begonnen de gezinnen der bolsjewistische gardisten, de leden van den com- missarissenraad der U.S.S.R., de bolsjewistische jour nalisten, Leden der Tsjeka, communistische partij- er jeugdfunctionarissen, Joden, enz. met hun eigen of ge roofde ambtsauto's te vluchten. Terstond trachtten toen de Litauers de onbewaakt gebleven gebouwen tegen plundering te bewaren. De kern der opstandelingen werd gevormd door de activisten, die steeds onderling nauw contact met el kaar hadden bewaard en nauwkeurig van den toestand op de hoogte waren. Met iedere minuut groeide het aantal strijders, want elke Litauer trad met de grootste geestdrift tot de rijen van het bevrijdingsleger toe. Spoedig had den zich groepen gevormd, veelal onder leiding van vroegere officieren, die zich allereerst van wapenen trachtten te verzekeren. Vele bolsjewisten gaven vrij willig hun geweer af. In andere gevallen moest er geweld gebruikt worden. Dit alles geschiedde, terwijl de stad nog door het Sovjetleger was bezet. De Litausche kranten staan dan ook vol van staaltjes van moed en vermelden trotsch de namen dergenen die in die eerste vreeselijke dagen voor hun land en in den strijd tegen het gehate bolsjewistische juk gevallen zijn. Geleidelijk aan kwamen de opstandelingen onder een cfntraal com mando en groot was de vreugde, toen de eerste Duit sche stoottroepen in de stad aankwamen. De dankbaarheid en de vreugde der Litauers, die na een jaar eindelijk van het communistische schrik bewind zijn bevrijd, kennen geen grenzen. Nergens tijn de Duitschers zoo hartelijk en zoo geestdriftig binnengehaald als juist hier. BERLIJN, 9 Juli (D.N.B.) Aan den noordelijken vleugel van het front is de poging der Sovjets om aan de grens tusschen Letland en de Sovjet-Unie nieu we defensieve stellingen te betrekken mislukt. Bolsjewistische afdeelingen, die tegen de oprukkende Duitsche troepen in het vuur waren gebracht, werden verslagen. Bij die operaties werd Ostrov genomen. Bij hun verder oprukken naar Estland hebben Duitsche troepen Fellin en Pernau bezet. SOVJETVLIEGVELE BIJ VERRASSING GENOMEN. BERLIJN, 9 Juli (D.N.B.) Gistermiddag heeft een gepantserde formatie bij verrassing een Sovjetvlieg veld bezet en daarbij 52 vijandelijke vliegtuigen buitgemaakt Van een groep jagers, die nog konden opstijgen, werden twee toestellen neergeschoten. De Duitsche luchtmacht» heeft gisteren, behalve, dat zij de Sovjetluchtmacht voortdurend aanviel, haar operaties ter ondersteuning van den strijd van het landleger met succes voortgezet. Verscheidene voor de bolsjewisten belangrijke spoorlijnen werden gebom bardeerd. Op het traject Spittomir-Kiev werden zes treinen vernield en de rails op verschillende plaatsen beschadigd. Tusschen Potolsk en Newel staan 15 transport en goederentreinen in brand. DE VERLIEZEN DER SOVJET-LUCHTMACHT. BERLIJN, 9 Juli (D.N.B.) Volgens tot dusverre ontvangen berichten heeft de Sovjetluchtmacht' op 8 Juli 128 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 79 neergeschoten in luchtgevechten. Op 7 Juli ver loren de Sovjets 201 vliegtuigen. IN BESSARABIë. BERLIJN, 9 Juli' (D.N.B.) In Bessarabië hebben de Sovjets gisteren sterke pantserstrijdkrachten in den strijd geworpen om den opmarsch der Duitsche en Roemeensche formaties tegen te houden. In hard nekkige gevechten werden de Sovjets teruggedrongen. Duitsche en Roemeensche eenheden vielen op de met hardnekkigen tegenstand strijdende bolsjewistische achterhoede in en behaalden aanzienlijke terreinwinst. Alleen in dezen frontsector werden op 7 Juli den bolsjewisten onvervangbare verliezen aan transport middelen toegebracht. Wapens, munitie, uitrustings stukken en talrijke machinegeweren vielen in Duit sche handen. Bij deze actie werden verscheidene dui zenden gevangenen gemaakt. In den Noordelijken sector van het front werden de laatste dagen door onfagebroken arbeid moerassige en onontgonnen terreinen door Duitsche pioniers en troepen voor wegenaanleg berijdbaar gemaakt. In uiterst korten tijd werden wegen aangelegd in Oos telijke richting, waarlangs de Duitsche troepen en de noodige ravitailleering snel konden oprukken. DE VERLIEZEN DER SOVJETWEERMACHT. BERLIJN, 9 Juli (D.N.B.) Aan het Oostelijk front heeft de Duitsche luchtmacht bij haar hevige aanvallen op de achterwaartsche verbindingen van den vijand en bij haar operaties tegen strijdende af deelingen te land veertien spoortreinen, 275 vracht auto's en 86 pantserwagens vernield. Bovendien werd een groot aantal treinen tot staan gebracht of uit de rails geworpen. Op vele plaatsen werden spoorlij- vernield. Op de wegen werd aan marcheerende Sovjettroepen en kolonnes voertuigen reusachtige schade toegebracht. De reserves aan menschen en materiaal werden op groote trajecten geheel vernield. UIT HET BALTISCHE GEVECHTS- GEBIED. BERLIJN, 10 Juli. Omtrent de oorlogsver richtingen van Woensdag meldt het DNB: In het Baltische gevechtsgebied waren de aan vallen met groote kracht gericht op de terugstroo- mende colonnes der naar het Oosten uitwijkende Sovjetlegers. Pogingen van de Sovjets om na de vernieling van verscheidene bruggen door het lucht- wapen door pontonbruggen vervanging te krijgen, werden door concentrische bomaanvallen achter het Sovjetfront verijdeld.-Krachtige aanvallen waren eveneens gericht op spoorlijnen, stations en trei nen. Vele trajecten werden door inslaande bommen verbroken en treinen werden vernield en tot ont sporing gebracht. De strijd der Finnen DUITSCHE TROEPEN BEZETTEN SALLA. BERLIJN, 9 Juli (DNB) Aan het Finsche front werd na hevige gevechten de zwaar versterkte stad Salla door de Duitsche troepen bezet. HELSINKI GEBOMBARDEERD. HELSINKI, 9 Juli (DNB) Officieel wordt medegedeeld, dat Helsinki vanochtend vroeg door zes Sovjetvliegtuigen is aangevallen. Acht houten huizen werden door brand vernield, in drie stee- nen huizen ontstonden zolderbranden. Vijftien burgers kwamen om het leven. 65 personen werden zwaar en 60 licht gewond. ARBEIDSDIENST IN FINLAND. HELSINKI, 9 Juli (DNB) Alle vrouwen tus schen 18 en 59 jaar, die geen bepaalden werkkring hebben, moeten zich onverwijld voor den arbeids dienst aanmelden. Ook de schooljeugd wordt in het geheele land voor hulpwerkzaamheden opgeroepen. Het aantal opgeroepen schoolkinderen bedraagt reeds 150.000. HELSINKI, 9 Juli (DNB) Het opperbevel van de Finsche weermacht heeft vanavond het volgende bekend gemaakt. Aan de Zuidoostelijke grens van het land voor namelijk verkenningsactiviteit en artillerievuur. In de richting Lahdenpohja hebben onze troepen een gebied van tien kilometer breed van de grens af veroverd en aan buit acht stukken geschut, een massa machinegeweren en andere wapens. De pogingen van den vijand om de grens te over schrijden, werden overal afgeslagen, waarbij hij groote verliezen leed. Tot gisteravond hadden onze troepen 41 tanks vernietigd. Aan de Oostelijke grens werden de operaties stel selmatig voortgezet. O.a. zijn Repola, Vuokk-niemi. Kontikki, Kostames en Oulanka in ons bezit. Onze zeestrijdkrachten hebben de laatste dagen ijf vijandelijke vaartuigen tot zinken gebracht, waaronder twee groote transportvaartuigen en een mijnenveger van omstreeks 5000 ton. Bovendien zijn twee vaartuigen zwaar beschadigd. Onze kustversterkingen hebben voortdurend vijandelijke patrouillevaartuigen en forten beschoten, waarbij den afgeloopen nacht een groot munitiedepót op een vijandelijk fort werd opgeblazen. In de om geving van Hanko heeft zich voortdurende artille riebedrijvigheid voorgedaan, waarbij vijandelijke versterkingen, pantserwagens en munitieopslag plaatsen werden vernield. Ons luchtwapen heeft in verschillende groote formaties vijandelijke vliegvelden, stations en transporttreinen gebonjbardeerd en door voltreffers groote schade veroorzaakt. Tot gisteravond hebben onze eigen vliegers en de luchtdoelartillerie in totaal 73 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Van de eigen toestellen zjjn er vier niet terugge keerd. De bestuurder van één hiervan heeft zich met zijn parachute in veiligheid gebracht. Ten Zuiden van Paanajaervi rukken de Fin sche troepen over een front van 300 K.M. op. De vijand biedt in het ontruimde Karelische grensge bied slechts geringen tegenstand. Het punt, waar wij het verst op Sovjetgebied zijn doordrongen, ligt 60 K.M. van de grens. De Finsche troepen, die in de richting van Lahdenpohja oprukken naar het krachtig ver sterkte Sovjetgrensgebied ten Noordwesten van het Ladogameer op de lijn Uukuniemi-Ristilahti, be dreigen de belangrijke spoorwegverbinding Viipu- ri-Sortavala. De schepen, die door de Finsche zeestrijdkrach ten tot zinken zijn gebracht, behooren tot de ont ruimingstransporten van de Sovjets uit Reval en Hanko. Een dezer schepen mat 4000 ton. ZEVENTIEN DOODEN' TE HELSINKI. HELSINKI. 9 Juli. (D.N.B.) Naar officieel wordt bekend gemaakt, zijn vandaag bij het lucht bombardement op Helsinki zeventien menschen gedood en 156 gewond, van wie zeventig zwaar. HELSINKI, 10 Juli. (United Press) De Fin sche radiozender Lahti heeft Dinsdag medege deeld, dat de spoorlijn tusschen Smolensk en Mos kou door bommen van het Duitsche luchtwapen volkomen vernield en practisch niet meer te be rijden is. Ook de spoorlijn MoermanskLeningrad is op meerdere plaatsen vernield. De Finsche zen der bericht verder, dat de Zuid-Finsche havenstad Kotka Dinsdagmorgen opnieuw is aangevallen. Ook in het gebied van Pilisjaervi zijn bommen ge worpen. Van het Zuidelijke front. HONGAARSCH LEGERBERICHT. BOEDAPEST, 9 Juli (D.N.B.) Het Hongaarsche legerbericht van vandaag luidt als volgt: Onze snelle afdeelingen zijn langs de Zbrucz in ge vecht om de rivier over te kunnen trekken. De rij wieltroepen hebben door het afleggen van groote af standen en de troepen pioniers door onvermoeiden arbeid in aanzienlijke mate bijgedragen tot de tót- dusver behaalde successen. SOVJETSOLDATEN ZOEKEN GEVANGENSCHAP BOEDAPEST, 9 Juli (ANP) Het MT1 meldt uit Stanislau, dat een groot aantal Sovjetsoldaten de laatste dagen in Hongaarsche gevangenschap is ge raakt doordat zij zich dood of gewond hielden. Deze Sovjetgevangenen verklaarden, dat zij van de Gepeoe-commissarissen bevel hadden gekregen door dezen list de Roode-Kruissoldaten der verbonden mogendheden naar zich toe te lokken en hen dan te vermoorden. Zij verklaarden echter voorts, dat zij er zelfs niet aan gedacht hadden deze bevelen op te volgen, want zij waren blij op deze wijze uit de Sovjethei ontkomen te zijn. 's-GRAVENHAGE, 10 Juli Nederlanders! De strijd in het Oosten is voor u geen schouw spel, geen verstoring van uw rust, doch uw lot Duizenden jonge Nederlanders hebben dit reeds begTepen; zij zijn te wapen gesneld en strijden in dit uur reeds in de rijen van het Duitsche leger om het bestaan en de toekomst van Europa en daar mede van het Nederlandsche volk. Duizenden Nederlanders, zich bewust van hun verantwoordelijkheid voor Europa, gaven zich in de laatste weken en dagen op om, tezamen met hun strijdmakkers uit Bulgarije. Denemarken, Duitsch land, Finland, Frankrijk. Italië. Kroatië, Noorwe gen, Portugal, Roemenië, Zweden. Slowakije, Span je en Hongarije, als Nederlandsche afdeeling voor de verdediging van het Avondland en voor een eensgezind en sterk Europa, waarin de vrede ver zekerd zal zijn, aan te treden. Luitenant-generaai H. A. Seyffardt heeft zich ter beschikking gesteld teneinde deze afdeeling samen te stellen. Ik voldoe hierbij aan dezen wensch en roep alle Nederlanders, die zich willen inzetten, op om in het Vrijwilligerslegioen Nederland te strijden tegen het bolsjewisme en voor volk en vaderland. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied SEYSS-INQUART Rijksminister Nederlanders! Nu de strijd in het oosten begonnen is kan hier niemand meer ontgaan, dat ons werelddeel aan den vooravond van de beslissing over zijn leven of zijn dood staat. Hoe ook ieder van u den gang der gebeurtenissen tot nu toe mogen hebben beoordeeld, alle verschillen van opvatting moeten thans van ons afgezet worden, in het heldere bewustzijn, dat het lot van Europa het lot van ons vaderland is. In het licht van de naaste toekomst, krijgt eindelijk het jongste verleden zijn duidelijksten zin. Het begrip alleen, dat het, ook voor ons volk, om alles gaat, verplicht ons in overeenstemming daarmede te handelen. Het Duitsche volk heeft voor geheel Europa den strijd met de bolsjewistische bedreiging, met den Aziatischen vijand, aangebonden. Het zal over winnen, ook zonder onze hulp. Maar het komt e niet op aan, of onze hulp beslissend zal zijn. Wie geeft, wat hij heeft, is waard dat hij leeft. In overleg met het college van gevolmachtigden voor de sport heeft het bestuur van den N V. B. be sloten, dat met Ingang van heden tot 1 September 1941 geen toestemming zal worden gegeven voor het spelen van seriewedstrüden en vriendschappelijke ontmoe tingen. Voor de enkele nog te spelen promotic- en degradatiewedstrijden, welke helaas door samenloop van omstandigheden verlaat zijn, geldt dit verbod niet. Dit besluit houdt dus In, dat aile verleende toestem mingen voor het houden van seriewedstrijden van heden af zijn ingetrokken. Het gaat er om, dat wij als volk bewijzen, dat \vy waard zijn' in de toekomst te leven. Nederlanders! Beseft, dat in zeldzame uren als die, welke wij doorleven, de gang der wereldgeschiedenis voor eeuwen bepaald wordt; beseft, dat uw beslissing over het leven van uw kinderen en kindskinderen beschikt Ik heb het mijn plicht geacht het initiatief te ne men tot het oprichten van een Nederlandsch vrij korps, dat zijde aan zijde met de reeds strijdende troepen van alle Europeesch-denkende volken het Duitsche leger en die Nederlanders, die reeds in zijn rijen staan, te hulp komt en hun taak verlicht Ik zie daarin niet slechts een plicht, maar acht het een voorrecht, dat wij onze Europeesche vrijheid, het behoud onzer kuituur kunnen bevechten en deze niet straks als aalmoes uit andere hand behoeven te aanvaarden. Met toestemming van den rijkscommissaris zal dit „vrijwilligerslegioen Nederland'' onder eigen vlag en eigen officieren aan den strijd deelnemen. Daarbij wijst de vertegenwoordiger van den Fü'nrer ons opnieuw den weg der toekomst, daar mede opent hij ons volk opnieuw de mogelijkheid een volk te blijven. Nederlanders! Begrijpt dit, bevrijdt u van de onvruchtbare ver starring der „afwachters". Er valt niet meer te wach ten, want de beslissing is gekomen! Ik roep u allen op, vrijwilligers, in de eerste plaats hen, die reeds in de wapenhandel geoefend zijn, officieren, onderofficieren en manschappen van het Nederlandsche leger, voorts allen, die bereid zijn hun dienst in het belang van ons vaderland te geven. Nederlanders! bewijst nu. dat gij dien naam waard zijt en meldt u met opgave van uw dienstgraad, troe penonderdeel en nadere bijzonderheden omtrent uw kundigheden aan bij een der bureaux van het Vrij willigerslegioen Nederland. 's Gravenhage. 10 Juli. 1941. H. A. SEYFFARDT, Luitenant-generaal b. d. Oud-chef van den generalen staf. Aanmeldïngsbureaux Amsterdam: hotel van Gelder, Damrak 34. Heerlen: hotel Pommé, Stationsstraat 17 Groningen: Rademarkt 23a. Arnhem: hotel Keizerskroon, Markt 32. Breda: Boschstraat 67. Deventer: hotel van Wely, Stationsstraat. Utrecht: hotel Thalia, Stationsplein. Den Haag: Koninginnegracht 22. Duitsch weermachtshericht Succesvol verloop van den strijd aan het Oostfront. Luchtaanvallen op Engelsche steden en op Haifa. Britsche bommen op West-Duitschland. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 9 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Aan het geheele Oostelijke front heeft de strijd een succesvol verloop. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht wapenfabrieken in Birming ham. de rijkswerf en ravitailleeringsbedrijven in de haven van Plymouth en voor den oorlog belangrijke doelen in de havens van Great Yarmouth en Aberdeen gebombardeerd. Het succes dezer aanvallen bleek uit vele groote branden. Bij luchtaanvallen op vliegvelden in het Zuidoosten van Engeland zijn bomtreffers tus schen startende vliegtuigen waargenomen In de wateren rondom Engeland hebben gevechts vliegtuigen een koopvaarder van drie duizend ton tot zinken gebracht en twee vrachtschepen zwaar bescha digd In den nacht van 7 op 8 Juli heeft een sterke af deeling Duitsche gevechtsvliegtuigen door het werpen van bommen brand veroorzaakt in tanks, pakhuizen, tankstations en petroleumraffinaderijen in de Brit sche vlootbasis Haifa. Bij vijandelijke pogingen om aanvallen te doen op de Kanaalkust en de Duitsche Bocht, hebben Duitsche jagers gistermiddag 11 Britsche jachttoestellen neer geschoten, waarbij slechts ééo Duitsche jager ver loren ging. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloo pen nacht op verschillende plaatsen In West-Duitsch land brisant- en brandbommen laten vallen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Acht der aanvallende Britsche vliegtuigen werden door nachtjagers en afweergeschut neerge schoten Bij de met succes bekroonde luchtgevechten, die gisteren bij het Kanaal gevoerd zijn, heeft het jacht- eskader Richthofen zijn 644ste overwinning In de lucht behaald en daarmede zijn totaal van den wereldoorlog bereikt. Daarbij behaalde luitenant Schnell zijn 38ste, 39ste en 40ste overwinning in de lucht." ÜE EERSTE FOTO'S VAN 1)E KRIJGSVERRICHTINGEN IN FINLAND. Reeds den eersten dag van de vijandelijkheden slaagden de Finnen er in, niet minder dan 23 Sovjet-vliegtuigen neer te halen. (Foto Suomen-Holland), Sovjetwreedheden. BEZOEK AAN DE FOLTERKAMER DER GEPEOE. BERLIJN, 9 Juli (DNB) De Deutsche Allge- meine Zeitung publiceert een bericht over een bezoek aan de „Folterkamer der Gepeoe" in Riga De inrichting en de stoffeering van deze in het voormalige ministerie van binnenlandsche zaken ondergebrachte folterkamer overtreft, naar de cor respondent schrijft, alle verwachtingen. Door een breede poort komt men op een door steile muren omgeven niet al te groote binnenplaats. Door deze poort werden de slachtoffers binnengebracht. In dit deel van het gebouw zaten ook de Gepeoe-agenten. In verzegelde vertrekken werden de gegevens en foto's van vele burgers van Riga bewaard, die hef noodlot intusschen wel zal hebben achterhaald. De op de binnenplaats zichtbare sporen van autobanden leiden, zoo gaat de correspondent verder, naar een soort breede garage. De ruimte was „versierd" met een groote Sovjetster op rood doek gespannen. Daarvoor lag een stapel met bloed bevlekte lappen, die als lijkkleeden werden gebruikt. Aan den rechter kant van de ongeveer veertien meter lange ruimte leidden drie gecapitonneerde deuren naar drie vertrekken. Het achterste vertrek was alleen voorzien van twaalf genummerde garderobe haken. De betegelde vloer is van onderen af te verwarmen Hier werden de slachtoffers bij duisternis en hitte, met honger en dorst binnengebracht om verhoord te worden. In een aangrenzend vertrek zit de Gepeoe-commissaris, die het verhoor afneemt. Van hier uit gaat men naar het derde vertrek, dat een isolatie heeft van vijftig centimeter dikte. Hier wer den de onschuldige slachtoffers uit den weg ge ruimd. Een spoelinstallatie zorgde er voor dat er geen bloedsporen achter bleven. In de met hout betimmerde wanden waren de gaten van revolver kogels te zien. Bloedsporen in deze kamer en ook in de garageruimte voltooien dit vreeselijk beeld Het is opmerkelijk, zoo besluit de correspondent zijn schildering, dat wij nog een barak vonden, die verbouwd was tot een zelfde cellensysteem, en die de schilders, terwijl zij pas voor de helft klaar waren, in den steek hebben gelaten. Ooggetuigen verklaren, dat in de straat tusschen deze barak en het groote huis in de afgeloopen dagen een pantser wagen heeft gestaan. Deze wagen vormde kort voor de bezetting van Riga het begin van een kleine autocolonne, waarmede de Gepeoe-agenten Riga verlieten. DE STRIJDMETHODEN DER SOVJETS. BERLIJN, 9 Juli (DNB) Uit een ooggetuigen verslag, dat het DNB heeft ontvangen van een stoottroep aan het Moldavische front, blijkt, van welke gevechtsmethoden de bolsjewisten zich ook aan dit deel van het front bedienen. De Duitsche stoottroep werd, toen hij over een rivier was ge trokken aan de overzijde uit de boomen beschoten. Nadat de bolsjewisten naar beneden gehaald wa ren, vond men bij hen verscheidene patronen met afgevijlde punt. dum-dumpatronen dus. Ook lokten de Sovjets Duitsche soldaten door Duitsch te spre ken naderbij, om hen daarna neer te schieten. Op deze wijze werden verscheidene Duitschers gewond. Doch ook door deze gluiperige oorlogsvoering kon de Duitsche aanval niet worden tegengehouden. De bolsjewistische gruwelen. Het spreekt vanzelf dat men met afschuw de berichten der laatste dagen leest, die gewagen van tallooze voorbeelden van wreedheid en mensch- onteerend optreden op het Oostelijk oorlogstooneel, zoowel als in de streken, die het dreigen te wor den en wel van de zijde van Sovjet-Rusland. Op het oorlogstooneel worden daden van wraakzucht bedreven die ten hemel schreien, maar nog gru welijker zijn de verhalen, die vernomen worden uit den mond van hen. die kort of langer onder het Sovjet-regime leefden en thans daarvan be vrijd worden. Voor zoover de vondsten van lijken van blijkbaar in koelen bloede afgeslachte burgers geen aanklacht op zichzelf vormen. Dit is het Bolsjewisme in de realiteit, die wij, hoe treurig deze ook momenteel aan den dag treedt, immers bijna een kwart eeuw lang hebben kunnen aanschouwen. Wie het betwijfelt denke aan het bloed dat tijdens het eerste revolutiejaar in Rus land is vergoten, aan de uitroeiing van hoerendom in 1917 en 1918 en van de Koelakken in 1934 en 1935, aan de terechtstellingen der Wolga-Duitschers en de monsterprocessen in Moskou. Dit is niet Russisch. De Rus is geen onmensch en van nature eerder zachtzinnig, ja. zelfs meer een droomer dan een man van de daad. laat staan van de wandaad. Dit is bolsjewistisch systeem, dat we reldheerschappij beoogt en bii dit streven geen deen?is kent. Het zijn de volkscommissaris en de Gepeoe, die ook in deze dagen een bloedschuld op zich laden. Achter den troep te velde staat de Volks commissaris, wiens wil wet is. zoowel voor den le geraanvoerder als voor den minsten soldaat, welke laatste, dikwijls afkomstig uit het Aziatisch deel van het rijk, geen flauw besef heeft waarvoor hll strijdt. Het bolsjewisme vernietigd al wat het ln den weg staat: volksgenoot en vijand, mannen, vrouwen er kinderen, gezonden en gewonden, vrijen en gevangenen, wel wetende, dat het redeloos geweld, waarop het zijn macht heeft gebouwd, zich toch altijd tegen het systeem zelf dreigt te keeren. andaar ook de afzondering, waarin het bolsje wisme Rusland altijd heeft gehouden en de schuw heid voor contact met andere landen. BIJ HET BADEN EN ZWEMMEN VERDRONKEN. Woensdagmiddag vermaakten zich 12 jongens uit Zwolle in den IJsel onder Hattem met het z.g. pootjebaden. Plotseling schoot een van hen, de 12-jarige Van Vilsteren. in het diepere gedeelte van het water, waarin hij verdween. Eenige per sonen hebben nog herhaaldelijk naar den jongen gedoken:ook werd geruimen tijd gedregd, doch alle pogingen waren vruchteloos. Vermoedelijk is de jongen met den vrij sterken stroom weggedreven. De 20-jarige S die Woensdagavond met drie kameraden bij het Apeldoorn-Dierensche kanaal in den IJsel wilde gaan zwemmen, doch deze kunst niet machtig was, werd door den snellen stroom meegesleurd. De poltie heeft langdurig gedreigd, tot nu toe echter tevergeefs. DE „ST. DIDIER". Zoowel de Fransche als de Turksche regeering heb ben scherpe protesten bij de Britsche regeering in gediend wegens het bomba^ieeren en tot zinken bren gen van den Franschen koopvaarder St Didier resp. wegens de schending der Turksche territoriale wa teren. HEDEN: 8 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1