Uit de Pers. \2lit deOmstxekea Nieuwe Uitgaven JbutQec&iikzSiattd DONDERDAG 10 JU EI '1941' H A ARDE M'S DAGBLAD De aanmeldingen voor het Neder landsche Vrijwilligerslegioen. Zeshonderd man marechaussée hobben zich gemeld. Het. A. N. P. meldt: ,'s-GRAVENHAGE, 9 Juli. Zooals in verschei dene andere West-Europeesche landen, overtreft ook in ons land de geestdrift voor dienstneming bij de Waffen S.S. verre de verwachtingen. Ook voor het Nederlandsche vrijwilligerslegioen stroo men de aanmeldingen binnen aan hef adres Stad houderslaan 132. Den Haag. Honderden Neder landers begrijpen in dezen tijd, dat zij niet langer werkeloos mogen toezien bij de groote beslissinr welke thans in het Oosten van Europa wordt uit gevochten, de beslissing tegen of voor het bolsje wisme, voor of tegen het vaderland, voor of tegen God, volk en kerk. Uit zeer bevoegde bron verne men wij intusschen dat niet alleen burgers en oud militairen zich bij honderden opgeven, maar ook een groot aantal meldingen is gekomen uit de rijen der marechaussee. Zoo groot was onder de marechaussee de geestdrift voor deelneming aan den kruistocht tegen het bolsjewisme, dat ruim 600 man zich hebben aangemeld. Deze 600 man zullen in korpsverband, onder eigen, officieren, binnenkort vertrekken en vnl. ordediensten ver richten. Wij zullen den juisten datum van vertrek nog mededeelen. Bescherming van de jeugd. Een overzicht van het opvoedings- en verzorgingswerk der N. S. V. Naar aanleiding van het bezoek, dat Ober- befehlsleiter Erich Hilgenfeldt, leider van het hoofdbureau voor volkswelvaart, op het oogen- blik aan Nederland brengt, geeft het AN.P. een overzicht over het groot-Duitsche opvoe dings- en verzorgingswerk van.de N.S.V. 's-GRAVENHAGE, 9 Juli. De afschuwelijke onhullingen. die den Duitschen soldaten bij hun opmarsch in de Sovjet-Unie een kijk hebben ge geven op de sociale ellende, waaronder vooral de jeugd heeft te lijden, doen het gewenscht voor komen den blik te richten op den arbeid der Duit- sche N.S.V. op het gebied der jeugdhulp. In nauwe samenwerking met „Moeder en Kind" en vrouwenorganisatie streeft de jeugdhulp der N.S.V. er naar reeds vroeg de gevaren die de jeugd bedreigen af te wenden. Verder wordt sa mengewerkt met de Hitler-Jugend, met de scholen, de arbeidsbureaux en alle organen van partij en staat, welker zorg zich tot de jeugd uitstrekt. Vooral wordt toeicht geoefend op alle gelegen heden waarvan het bezoeken voor kinderen zonder geleide gevaren met zich kan brengen (onder meer danslokalen, schiettenten en dergeliike lokalen, waarvoor entree wordt geheven). Het vraagstuk van dc verwaarloozing der. jeugd heeft door den oorlog een bijzondere beteekenis gekregen. Welis waar werden ook vroeger aanwijzingen op dit ge bied gegeven, maar het rekening houden met par lementaire wenschen en de verbrokkeling der rechtspraak door de bevoegdheid der verschil lende landen en de versnippering van dc jeugd zorg. zoowel van den staat als van particulieren, verhinderden het opwerpen van een werkelijken beschermingsmuur tegen de verwaarloozing der jeugd. Door den doelbewusten arbeid van de jeugdhulp der N.S.V. kende men bij het uitbreken van den tegen woord igen oorlog de gevaren zeer goed. het geen beteekent, dat men ze reeds voor de helft overwonnen had. Thans heeft de geheele jeugd een krachtige leiding en opvoeding Zij staat ge heel anders tegenover alle oorlogsgebeurtenissen* en is sterker dan ooit. De maatregelen van den jeugdzorg liggen echter in .de handen van eeïi paar instanties die nauw samenwerken Zij wa ken er voor, dat de in iedep volkslich-lApi nu.een- maal steeds aariwoz.ige jeugdige 'p^ïsonên die mo reel niet geheel in ,orde zijn door hun voorbeeld' andere jeugdige personen met zich mcdesléépen'. Zij waken er echter nog meer voor, dat jeugdige personen door de bestaande oorzaken aan het wan kelen raken en struikelen. Het optreden van de N.S.V. is er op gericht ieder lid met een onbe sproken gedrag van de volksche gemeenschap dat door de een of andere oorzaak een misstap dreigt te begaan, door haar hulp te steunen, opdat de ring der gemeenschap niet door een schadelijk lid benadeeld of verbroken kan worden. In bijzondere mate geldt deze hulp de moeders en kinderen van het Duitsche gezin. Door middel van een groot aantal medewerkers wordt de N.S.V, nauwkeurig op de hoogte ge houden van alle gevaarlïike verschijnselen in hei gezin zelf Alleen reeds door het feit hoe een kind dat in de N.S.V.-bewaarplaatsen komt er uit ziet, de hygiëne, de verzorging en de kleeding ge ven een inzicht in de opvoedingsprestaties van een moeder. De medewerkers van de leeraren van den N.S V.-jeugdzorg geven een rapport over den toestand m een gezin, wanneer zij b.v. constatee- ren, dat een knaap niet altijd op tijd komt, dik wijls heelemaal niet aanwezig is. geen ontbijt mee brengt. dat een meisje er onverzorgd uitiet. wei nig kan presteeren en geen belangstelling heetf voor het onderwijs en nog meer dingen, die aan een goeden opvoeder veel verraden. Of: de N.S.V.- districtsleider weet te rapporteeren, dat in het ge zin Z., waarvan de kostwinner aan den Westwall staat, de kinderen de moeder boven het hoofd zijn gegroeid, hun werkzaamheden niet verrichten of op school dikwijls ontbreken en des avonds te laat thuis komen. Uit het overvloedige materiaal, dat de N.S.V. dagelijks doorleest, kan zij afleiden, hoe zij haar werkzaamheden moet organiseeren. Gelukkig heeft zij in de meeste gevallen slechts een opvoedende taak. Slechts in enkele gevallen echter maakt zij een actief gebruik van haar jeugdhulp. wanneer zij nl. constateert, dat de primaire opvoedingsfactor in het leven van een kind, het ouderlijk huis, zijn plichten niet nakomt. Daar dit niet nakomen van de plichten een ge volg kan zijn van den oorlog, wordt haar werk zaamheid des te actueeler. Want dit verzuim kan de gemeenschap van ons volk, waarvan de toekomst is gebaseerd op vele levenskrachtige kinderen, be- nadeelen. De practische wegen die de N.S.V.-jeugd- zorg bewandelt om deze benadeeling van de ge meenschap vroegtijdig en grondig te weren en om tevens ook het levensgeluk van het kind en zijn familie te beschermen zijn: de kinderverzorging, het voogdijschap, het beschermende toezicht, de vrijwillige hulp bij de opvoeding, of de door haar beheerde talrijke jeugdverblijven. Hij draagt het zijne er toe bij om ondanks den oorlog ieder begin van een gevaar voor de jeugd en de verwaarloo zing van de jeugd reeds in de kiem te smoren en te vernietigen. gangspunt voor de nationaal-socialistische reorgani satie ook in Nederland, die thans, nu de beslissing in het Oosten valt, ook hier aangepakt moet wor den. Daarom zijn alle instellingen en politieke ideeën, die reactionnair een nieuwe ontwikkeling willen tegenhouden, en vooral die, welke eens tot helpers van het marxisme zijn geworden, of zich de hulp van het marxisme lieten welgevallen, een beletsel voor een gelukkige toekomst. Wij willen ze opruimen en voor het Nederlandsche volk den weg vrij maken voor deelneming aan den nieuwen opbouw, Het Nederlandsche volk moet in volledige gelijkgerechtigdheid en met bijzondere erkenning van zijn bekwaamheden de hem toekomende plaats innemen en het zal zijn eigen geluk en zijn wel stand bevorderen, als het zich van den binnenge drongen joodsche.n. kapitalistische, ten deele reeds nihilistischen en bolsjewistischen maar evenzeer van den verouderden reactionnairen geest cn dwang bevrijdt, en indien gij, nationaalsocialisten, geloo- vig en vol vertrouwen op de voorzienigheid en haar bestuur, de goede geesten bindt, die uw ouders reeds eenmaal uw geestelijke en volksche gezond heid in den strijd deden handhaven". Hét aan de V P. B. gezonden artikel vervolgt daarop: „Wie deze woorden van den Rijkscommissaris leest en overdenkt, weet, dat de „democratie" in ons vaderland niet slechts haar tijd gehad heeft, maar dat ze thans politiek geliquideerd wordt. De beslissing in het Oosten van Europa beteekent tevens een politieke beslissing in het Westen. De volledige breuk met het bolsjewisme beduidt ook een volledige breuk met al wat op het „volks front" lijkt ol' geleken heeft. De bevrijding in het Oosten is ook eën bevrijding in het Westen van Europa". „Midden-Europa en wij denken daarbij bij zonder aan Duitschland heeft een missie in en voor het nieuwe Europa. Een andere en nieuwe periode der wereldgeschiedenis is aangebroken en de dynamiek der nieuwe revolutie drukt overal dc afgeleefde constructies en vermolmde stutsels der oude revolutie van 1789 opzij, om den weg voor de eigen nieuwe en jonge scheppingen vrij te maken". Tenslotte wordt nog gezegd, dat met dit alles onze volledige gelijkgerechtigdheid in het Ger- maansche volkerengeheel natuurlijk ten nauwste samenhangt. ,,De voorwaarden tot het verwerven dezer volledige gelijkgerechtigheid worden thans geschapen. Het keerpunt der geschiedenis, waarop wij siaan, is voor de toekomst van ons land en volk van het hoogste belang. De eeuw klopt aan de poort. Hoort ons volk dit niet en opent het niet hart en ziel voor den nieuwen tijd, dan wordt het hier een wegschrompelende en verdorrende bedoening, die in het Germaansche leven op den duur geen eigen plaats behoudt. Verstaat ons volk de roepstem van het oogenblik, dan heeft het de prachtige taak een eigen Nederlandschen vorm aan zijn ideolo gisch aandeel in de groote ontwikkeling der dingen te geven, en is de gansche toekomst „open", dan is de „volledige gelijkgerechtigheid" in het Germaan sche staten- en volkerengeheel het vanzelfspreken de en logische beginresultaat der keuze en is onder Gods voorzienig bestel een gelukkige toekomst, die aan de gouden eeuw der vaderen herinneren zal, mogelijk". GEDACHTEN VAN EEN VRIJWILLIGER De heer J. A. van der Made. die dienst genomen heeft bij de Waffen S.S., schryft in „Het Volk" in een brief uit de kazerne waarin hij zijn oplei ding ontvangt o.m.: „Ik voel hier dagelijks meer, dat er een nieuwe tijd geboren wordt, waarvan wij den vorm nog nau welijks kunnen vermoeden. Het aangèzicht van den tijd is harder en geslotener dan dat van den vroe- geren, en het vertoont alle trekken van een menschheid die hard is geslagen en veel geleden heeft om weer terug te kunnen keeren tot de oude waarheid, dat de mensch er niet is om gemak en geluk te zoeken, maar om zijn deel te doen, zoo dat de wereld niet den volgenden dag bereikt zon der dat die dag mëe door hem gevormd is en in zijn aangezicht ergens mee door hem is gekneed. Niet het geluk, niet het succes zijn te zoeken, maar het simpele, namelooze meebouwen aan den volgen den dag, ieder voor zijn nameloos deel in.volle over- 'gave aanUétgene; fvanVtóe fiem' rijiïweöfiogens ge geven zijn. In dezen tijd. wa?vrin een nieuwe we- ireld geboren wordt, is er plaats-voor den' moed en het offer en de zuiverheid van millioenen die in een minder grooten tijd hun vermogens nooit zoo ten volle hadden kunnen inzetten en doen gelden. Zij zouden het gemakkelijker gehad hebben en mis schien „gelukkiger" zijn geweest in den zin, waarin de kleinheid van wie voor zichzelf leeft het geluk- verstaat maar hun deel zou kleiner zijn geweest dan het onze en hun geluk zou nooit op wegen tegen den zegen van te dienen wat meer is dan het eigen ik. Het kan zijn het is zeker dat ook deze nieuwe tijd eens oud wordt zooals 8e vorige, maar de zuiverheid en het offer van wie een grooten tijd vormen, gaat nooit teniet: zij zijn de waarde van elk nieuwe en het blijvende van elk oude. Indien wij meenden, dat alleen- onze ge dachten de menschheid zalig konden maken, waren wij utopisten. Het gaat er niet om, een stelsel eens en voorgoed te doen zegevieren en te sterven in den waan, de menschheid de zaligheid te hebben gegeven, het gaat' er alleen om, de menschheid datgene tc geven waarnaar zij hunkert en dat beter is dan het voor gaande het gaat er alleen om, haar weer een stap vooruit te helpen, haar weer een stap nader bij God ie brengen, want het is ons eenmaal in het hart gelegd naar God te streven, al weien wij dat wij nooi: bereiken. Zich daarvoor in te zetten met alles wat te bie den is, dat kan alleen het doel van het leven zijn. Zich inzetten beteekent gevaar loopen en daarom leeft alleen hij ten volle die gevaar loopt". Dc toestand in Nederland. Het besluit tot ontbinding der politieke partijen. De ontbinding der politieke partijen in Neder land, krachtens een maatregel van den Rijkscom missaris, heeft zoo constateert het Vereenigd Pers Bureau niet nagelaten de noodige opschud ding te verwekken. Het persbureau heeft van be voegde zijde eer, artikel ontvangen waarin gezegd wordt, dat het duidelijk was, dat het uitbreken van den oorlog tegen de bolsjewisten ook gevolgen zou hebben voor den binnenlandschen toestand in Ne derland. Herinnerd wordt aan de rede die de Rijkscom missaris op 27 Juni gehouden heeft bij de groote be tooging te Amsterdam. In onomwonden en in klare woorden heeft de Ryksconïhussaris gezegd: „Ik beschouw deze onze betooging als het uit- Hoofdredacteur: K. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Het bolsjewisme, de vriend van de goddeloosheid, de vijand van elke beschaving, moet vernietigd worden. Europa is tegen hem opgestaan. Nederland mag niet terzijde staan. Meldt U aan bij de Centrale van de Waffen S.S., bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. al bij dit warme weer veel aan kwaliteit. Ama zonen, de beste soort van de Kennemer gronden, maar die de laatste jaren met ziekten te kampen heeft, zijn de fabrieksaardbeién, die zonder dop geplukt worden. Dan zijn gr in de laatste jaren nog eenige soorten bijgekomen. maar al deze nieuwelingen kunnen toch ;de Amazonen uit den goeden tijd niet doen vergeten. Dit jaar zijn van de nieuwe soort Mizi Schindler planten uitgezet. Van deze framboosaardbei, die het eerste jaar al zwaar met de droogte te kampen heeft, koestert men nogal verwachtingen. Op het oog*enblik viert de aardbei echter hoogtij, wat voor soort het ook is, ze worden met evenveel smaak genuttigd. Een Amsterdammer noemt alle vogels „finkies", dus laat staan dat hij het ver schil weet tusschen een aardbei en een aardbei! Op veilingdagen als Woensdag gaan behalve de aardbeien groote hoeveelheden groente naar de steden. In den laten namiddag gaan zwaar bela den auto's en een zevental schepen diep geladen naar de plaats van bestemming. Den volgenden middag zijn zij weer terug met het leege fust en enkele ui-en daarna varen zij opnieuw met dc pro ducten der Kennemergronden. Voor de aardbeienplukkers en pluksters is het op het oogenblik buitengewoon zwaar werk. Zon der eonige beschutting den geheelen dag in ge bukte houding bij de bedden aardbeien. Half ge roosterd gaan zij 's avonds van het land af, maai den volgenden morgen is dit nijvere volkje weer op den akker! AERDENHOUT DOOR DE WARMTE BEVANGEN. Een Amsterdammer fietste Dinsdag, ondanks de. groote hitte, van Amsterdam naar Zandvoort. Hij was weer op den terugweg, toen hij in Aerdenhout door de warmte werd bevangen. Geneeskundig onderzoek achtte den toestand van den man zoodanig dat hij per ziekenauto naar een Haarlemsch Ziekenhuis over gebracht moest worden. BEVERWIJK Er worden veel aardbeien gegeten. Groote vraag naar het product. Woensdag was het anderhalve week geleden, dat de speciale aardbeienveilingen begonnen. In die tien dagen heeft het seizoen reeds eenige ups en downs gekend. We behoeven maar te herin neren aan den tweeden dag, toen de prijzen als een baksteen zakten, de vaststelling van de maxi mumprijzen enz. Daarna is de vraag naar aard beien echter steeds grooter geworden, want niet alleen moest op de veiling van Dinsdag vrijwel alles verdeeld worden, maar ook Woensdag moest de geheele aanvoer tegen den vastgestelden prijs van 37'/2 cent per KG. verdeeld worden. Het was Woensdag zelfs zóó aan de veilingen, dat veilen eigenlijk overbodig was. Iedere partij slechte kwaliteit uitgezonderdmoest steevast volgens het verdeelingssysteem aan den man gebracht worden. Deze groote vraag voor de binnenland- sche markt wordt voornamelijk veroorzaakt door het warme weer. De groote steden in de omge ving van Beverwijk. Haarlem, Alkmaar, de Zaan streek, Amsterdam, Den Haag, kunnen thans ehcjr- me hoeveelheden gebruiken, want wat is verfris- schender bij de boterham dan aardbeien? De han delaren kunnen dit jaar echter voor hun afnemers alleen beschikken over aardbeien met dop. daar de vruchten zonder dop alle tegen één prijs be stemd worden voor de fabrieken Hoewel de aan voer met dop van zeer grooten omvang is, kan hij toch momenteel niet aan de vraag beantwoorden. Al plukken de tuinders ook nog zoo hard, bij dit warme weer kunnen zij het niet bolwerken tegen de overstelpende vraag. De aanvoer bestaat thans hoofdzakelijk uit Moulin Rouge, die bij den handel zeer gewild is. De Moulin Rouge is een pracht aardbei om te zien. maar wat den smaak betreft prefereert men j de Amazonen en Dutch Evern. die veel zoeier cn niet z.oo waterig zijn. Het voordeel van de Moulin Rouge is echter weer, behalve het reeds genoem de, dat zij zeer goed houdbaar is. Dutch Evern daarentegen verliest reeds na korten lijd en voor- BLOEMENDAAL MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES ,,'T KOPJE". Tot de eerste klasse werden toegelaten: Gabie Beek. Sacha Beels, Sophie Beels, Louky Bollmann, Trudie Domhoff, Fietje van Marken, Hennie Schinkel, Toty den Tex, Annemarie van Thiel. An neke Timmer. Bevorderd tot klasse 2: Else Bentz van den Berg, Elsbeth de Booy, Betty Delbrück, Carla van Es, Madeleine Geerlings, Eva Götte, Paula Hofmeester, Frieda Kal, Dolly Landman, Nel van Leeuwen, Ellen de Lestrieux Hendrichs, Inge Markus. Hilda van Marie. Tiny van Monsjou, Netty Roggeveen, Miebetje Timmer, Mary Treffers, Joke Veenstra. Noortje de Vries. Bevorderd tot klasse 3: Lili André de la Porte. Frie Beyen. Tryntje Blok. Eveline de Boer, Gusti Brandt. Edna Breitenstein (vakleerlinge), Paula Cohen, Etty Groefievelt, Lous de Groot, Anneke Hofkamp, Rosemarie Koene, Willy Lagerwerf, Ma rket,je Nyman. Lietjë Stoop. MTeke Theyse, Hefta van der Wal. Marga Boissevain, Emmy Clay, Dolly Ketelaar. Greetje Korsman, Sonja Niehans, Fem- mie Overakker, Rina Sondaar, Hanneke Thomas, Ans Timmer. Tia Tiaden, Carla Vorenkamp, Clara Neuerburg, Gerda Hamer. Bevorderd tot klasse 4: Lottie Bard. Fransje Bartelds, Gonnie van Beusekom, Netty Bosch van Rosenthal, Liesbeth Dvserinck. Hans van Dam. Coco van Essen, Babs, van Huystee. Betty de Jong. Mariëtte de Koek van Leeuwen, Emmy van Marken, Gerda Markus, Lien van Olphen (vak- leerlinge), Luuc Posthumus Meyjes, Wetka von Saher, Cathrien Smit. Atie Sondaar, Mieke Ta- meling, Wolly den Tex, Nelleke van Weezei, Eugènie van Ysselsteyn, Ankie Pieck, Tineke 'van der Kooi. (v.w.) Bevorderd tot klasse 5: Beppïe Bekker, Han de Breuk, Loukie Cohen, Fiet van Dam, Els Delbrück, Cathrien Dryber, Jeanette Duinker, Jetty Fens, Toos Glerum, Pop den Haan, Inge Hauptmann (vakleerlinge), Els Noordhof, Eke Sluyterman, Lulu Stoop, Trudie van Witzenburg, Rita Wolters, Annemarie Boon, Eugènie Steyns, Paula Brocrse, Hetty Couwenhoven, Willy Graafstal, Mieke Huls- Hoff, Mary Huese, Meta Leelcsma, Anke Meesters (vw.), Gerda Mulder, Jutta Neumann. Elly van der Plaat, Geertje Schooten. Koos Semplonius, Martha Ünger, Tineke de Vries, Hilda Weyburg. ZANDVOORT CONCERT. Vrijdagavond 11 Juli geeft het Residentie-Orkest, onder leiding van Frits Schuurman, in Groot-Badhuis een con cert. waarvoor het volgende programma is vastgesteld. Ouverture Egmont van Beethoven. Symphonie Allegro Conbrlo Allegretto. Menuetto Allegro Vivace van Schubert. Slavische Tanze van Dvorak. Ungarisehe TSnze van Brahms. Ouverture Tannhauser van Wagner. Engelsche luchtaanvallen. DEN HAAG, 10 Juli. In den afgeloopen nacht vlogen vrij veel Brit- sche vliegtuigen boven ons land. Behalve bri sant- en brandbommen werden ook nu weer brandplaatjes geworpen. De hier en daar ont stane bosch- en heidebranden konden snel ge- bluscht worden. In een stad in Limburg werden 7 woonhuizen deels vernield, deels zwaar be schadigd Hierbij waren helaas 8 dooden te be treuren. NIEUWE PORTUGEESCHE TROEPEN NAAR DE AZOREN. LISSABON, 10 Juli. (A.N.P.) Woensdag is een nieuw contingent Portugeesche troepen voor de Azoren ingescheept aan boord van de „Carvalho Araujo". In hoofdzaak betreft het hier afdeelingen artillerie en infanterie van de Portugeesche weer macht. ENGELAND EN AMERIKA. STOCKHOLM] 10 Juli. (A.N.P.) Het vermoe den dat meeningsverschillen zijn gerezen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten naar aanleiding van de bezetting van IJsland, vindt waarschijn lijkheid door de terughoudendheid, waarmede Churchill zich heeft uitgelaten over deze kwestie. Churchill zeide o.m. dat het niet zijn taak was de maatregelen te beperken,,, welke de Vereenigde Staten zich gedwongen hebben gezien te nemen. Hij twijfelde er niet aan dat Engeland en de Ver eenigde Staten zouden samenwerken bij de ver dediging van IJsland. In verband met deze ver klaring van Churchill kan er aan herinnerd wor den. dat eerst later bekend-gemaaki. werd dat een Engelsche bezetting naast de Amerikaansche op het eiland zal blijven. De bezetting van IJsland. BERLIJN, 10 Juni. (D.N.B.) Over de bezet ting van IJsland door Amerikaansche troepen schrijft de Deutsche Diplomatisch Politische Kor- respondenz, dat Roosevelt juist op het oogenblik, dat Europa in zeer scherpen strijd tegen het Bols jewisme is verwikkeld, weer eens de onware be wering heeft geuit, .dat het Westelijke halfrond door Duitschland wordt bedreigd. Hij heeft zich derhalve, zoo zegt hij, thans genoodzaakt gezien IJsland door Amerikaansche strijdkrachten te doen bezetten, die er voor bestemd zijn de Britsche be zettingstroepen aldaar aan te vullen of te vervan gen. In werkelijkheid heeft president Roosevelt wel gevoeld, dat de strijd van Europa tegen het Bols jewisme, dien ook het fatsoenlijke deel van de Amerikaansche volken met zijn sympathie volgt, zijn land weer psychologisch van den oorlog weg gedreven heeft en daarom heeft hij het zijne ge daan, ten einde, door Amerikaansche strijdkrach ten op een duidelijk bepaald oorlogstooneel, een militair door Engeland bezet gebied te doen optreden en daarmede te doen ingrijpen in het oostelijke halfrond, den oorlog materieel weer dichter by zijn land te brengen. Kortom hij tracht niet alleen Duitschland te provoceeren maar hij hoopt op die wijze incidenten zelfs automatisch te kunnen verwekken, waaruit dan de rest zou voortvloeien. De Duitsche bladen kristalliseeren hun aanklacht tegen de inmengingspolitiek van Roosevelt, welke in de actie tegen IJsland duidelijker dan ooit op den voorgrond getreden is in de volgende punten: 1. Roosevelt heeft zijn aan het Amerikaansche volk bij herhaling gedane belofte, dat hij Amerika buiten den Europeeschen oorlog zou houden en dat hij de Vereenigde Staten niet direct in het Europeesche conflict zou doen ingrijpen, gebro ken. 2. Roosevelt heeft de groote stap gedaan onder bewering dat het Westelijk halfrond bedreigd wordt. Het is echter voor iedereen duidelijk dat een dergelijke bedreiging, wanneer zij in werke lijkheid bestond, onmogelijk militaire kracht kan worden bijgezet. 3. Roosevelt heeft zich gemengd in Europeesche aangelegenheden en het Amerikaansche imperia lisme in Europeesch gebied verankerd. 4. Roosevelt geeft Europa, dat verwikkeld is in een beslissenden strijd tegen het Bolsjewisme en dat eensgezind dezen strijd tot een goed einde wil brengen, een dolkstoot in den rug. NA IJSLAND DAKAR? NEW-YORK. 10 Juli. (A.N.P.) Betreffende de bezetting van IJsland schrijft de Londensche Daily Express, dat de Atlantische Oceaan een En- gelsch-Amerikaansch meer is geworden. Het is de moedigste stap. dien Amerika tot dusverre gedaan heeft in de hulpverleening aan Engeland. Van IJs land tot aan Trinidad en Britsch-Guyana staan Amerikaansche troepen om een beweging van de spil naar het Westelijk halfrond te verhinderen. Dit geeft Amerika het recht en den plicht in alle wa teren tol aan den 15den lengtegraad en nog verder te patrouilleeren. De 15e lengtegraad echter sluit de Kaap-Verdische eilanden en Dakar in. Amerika zal niet toelaten, dat iemand het voor is. De oorlog in de lucht. DE DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELAND. BERLIJN, 10 Juli (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, wordt in het communiqué over de Duitsche luchtaanvallen gezegd, dat de vijandelijke actie in den afgeloopen nacht „in hoofdzaak" was ge richt op het kustgebied. Ook in het Zuidoosten van Schotland en in Oost-Anglia zijn"bommen gevallen. De schade was „niet groot". HANS STOSCH—SARRASANI OVERLEDEN. BERLIJN. 10 Juli (D.N.B.) De directeur van het bekende circus Sarrasanj, Hans StosCh—Sarrasani, is gisteravond plotseling overleden, kort na zijn aan komst te Berlijn, waar het circus een voorstelling zou geven. JAPAN EN DE BEZETTING VAN IJSLAND. SJANGHAI, 10 Juli (ANP) Kolonel Akiyama, de woordvoerder van het Japansche leger in Sjang hai, heeft verklaard, dat de lading, van Amerikaan sche troepen op IJsland in Japan een indruk heeft gemaakt, die waarschijnlijk gelijkt op den indruk, dien een Japanschen landing in Ned.-Indië in Ame rika zou maken. Het officieele agentschap Domei merkt op, dat het zwaartepunt van de actie erin ligt, dat de V.S.. thans definitief getreden zijn in gebied, dat door Duitschland totoorlogszone is verklaard, hetgeen de V.S. tot dusverre zorgvuldig hadden vermeden. Voorts duidt Domei de mogelijkhed aan, dat de V.S. ook zouden kunnen probeeren de Azoren en Dakar te bezetten. VRIJGESPROKEN. ROME, 10 Juli (D.N B.) De Italiaansche leden der bemanning van de door de Ver. Staten in beslag ge nomen Italiaansche schepen Gium, Guidonia. Laconia en San Guiseppe. die beschuldigd waren van sabotage aan hun schepen, zijn naar de Popoio di Roma meldt, met uitzondering van drie mannen door het Ameri kaansche gerechtshof in Norfolk vrijgesproken. u kvnT UW COSTUUM OOK ZELF STOOMEM MAAq het IS BETEIZ WANNEER EEN VAKMAN HET DOET/ V^AAÜT INLICHTINGEN ÜVECJ HET ONDE^HOUP- ABONNEMENT" VA» M.V.GE^A^D'A.van vehSTEU UITSLUITÉND 7 HAARLEM - TEL. I0730 (Adv. Ingez. Med.) Verduister goed. Zooals het moet. VAN 10 OP 11 JULI 1941 van 22.00 tot 5.30 Maan op 11 Juli op 23.15 Maan op 11 Juli onder 8.47 MEISJES-BOEKEN. In de Ster-serie van de Holland ia-drukkerij te Baarn verschenen weer enkele aardige meisjes-boe ken. Van Emma Bugbee het door Willy Strijt be werkte „Journaliste Peggy", een vervolg op het vroe ger besproken boek: Peggy ontdekt nieuws. Hel en Dore Boylston schreef „Wijkverpleegster", bewerkt door Fenna de Meyier, waarin de uit vroegere boeken bekende Suze Barton „in de wijk" gaat en tenslotte trouwt met Dr. Barry, die ze in zijn werk in Spring field zal kunnen helpen. Als derde in deze serie „Syl- ia en Julie, pottenbaksters", van Margaret Raymond bewerkt door Willy Petillon. Een meisjesboek dat ver boven het gemiddelde uit steekt is: „Joostje", het resultaat van de samenwer king van Ed. Hoornik en W. Hora Adema, uitgege ven door L. J. Veen's Uitg. Mij., den Haag. Joostje is een bakvisch met filmster-aspiraties en het gelukt haar ook werkelijk om mee te spelen in een film. Later door moeilijke ondervindingen wijzer ge worden besluit ze de film-carrière er aan te geven en verpleegster te worden in Zwitserland. Fenna Feenstra: „Nelleke's opvoeding" (uitg. Van Holkema en Warendorf) lezen we hoe Nelleke var Haarlem, die vroeg wees geworden is, wordt op gevoed door haar oudere broer Kees, die zijn taak uit muntend en met groote liefde vervult. Zijn vriend Jan Tjerkstra, is dol op Nelleke, zijn ouders nemen haar min of meer als pleegkind aan, en als haar schooltijd is afgeloopen en Jan na zijn studie een paar jaar naar Indië is geweest als officier van ge zondheid, is Nelleke's opvoeding voltooid en verbaast het niemand dat Jan en zijn „kleine garnaal" beslui ten met elkaar te gaan trouwen. Een aardig, vlot boek, over het algemeen goed geïllustreerd door R. van Looy. Bij de Kern verscheen nog: „Drie weken in de tent," door E. van den BerghBoldingh, geïllusteerd door Alfr. Mazure, een frisch boek. waarin het niet-origi- neele onderwerp boeiend is behandeld. Bij de Ned. Keurboekerij verscheen van Bep Otten. ,De Open Plaats", dat begint met den 18den verjaardag van Henny Jaarsma. Zij is een ontvreden meisje, dat denkt dat eerst al haar wenschen en illusies ver vuld moeten zijn voor ze zelf iets zal kunnen pres teeren. Langzamerhand komt ze tot de conclusie, dat er in ieder leven een open plaats blijft, dat een mensch alleen maar gelukkig kan zijn door te werken, door het beste en hoogste te dienen, en te doen wat het oogenblik van je vraagt. Een ernstig boek, gelukkig eens zonder het afgezaagde „happy end" M van den Aardweg—Blinxma schreef: „Een Huis houden van Jan Steen", waarin ze vertelt van den schilder ter Laan, met zijn schrijvende vrouw Vera, hun dochters Loes en Mop en de zoon Rob. Met hun allen doen ze de titel van het boek alle eer aan, maar toch is het een gezin waar alle leden dol op elkaar zijn. Een prachtfiguur in het opgewekte boek is de werkster Bet, in de wandeling Maximiliana genoemd. De*e öeide boeken werden geïllusteerd door Lotte Rutïng. Bij denzelfden uitgever zag het licht: „Het Huis aan den Singel" door Els van Buren, dat speelt in meisjespension", en vertelt van de vreugden, zorgen en verdrietelijkheden van al de bewoonsters. Verder nog van Ro van Oven „Het Moet", een aardig ver haal over de teruggetrokken Aafje, die door iedereen geëxploiteerd wordt, totdat een jonge man haar leert dat ze ook ten opzichte van zichzelf een taak heeft. Bij „De Kern" te Den Haag verscheen van de be kende schrijfster Co Kars „Ris ontdekt zichzelf", en wie er over denkt dit boek voor een ouder meisje koopen moet zich vooral niet laten afschrikken door omslagteekening. Ris, die opgevoed wordt door twee oude tantes, heeft de illusie om na haar schooltijd te gaan studeeren moeten opgeven. Ze doet thuis het huishouden en de plannen van de tantes, om haar aan maatschappelijk werk te laten doen worden ook ver wezenlijkt, maar op een voor Ris heel wat aardiger manier dan het zich eerst liet aanzien: Langzamer hand komt zij meer in contact met plaatsgenooten werpt zich met veel energie op een tooneelclub. De kleinsteedsche sfeer is goed getroffen. Bij de firma Kluytman te Alkmaar verscheen „Dc Kern", door Ems van Soest. Voor Dolphi van Woes- tijne is muziek de kern van haar leven, maar Philip van den Heuvel zou liever willen dat ze, wanneet met hem trouwt, alle plannen voor optreden in' het openbaar liet varen, üolphi voelt dat ze hiermee het beste in zichzelf geweld zou aandoen, en laat hem los. Na zes jaar, waarin zij leefde voor haar zang komt Philip weer uit Brazilië en vinden zij elkaar terug. Bij denzelfden uitgever verscheen van T. Jager Meursing: „Zoo lag het leven voor hen". Mena is bij haar zuster in huis, ze heeft schilderstalenten maar haar zwager Gerardinus voelt niets voor „dat artis tieke gedoe", en dwingt haar lessen te nemen in steno en typen. Zij moet een betrekking zoeken omdat haar ouders in Indië hun geld verloren hebben, en van de schildersstudie kan dus heelemaal niets ko men. Mena schikt zich in het onvermijdelijke, ont wikkelt toch haar groote gave, gesteund door den kunstschilder Job van Schooten, met wie zij een stra lende toekomst tegemoet gaat. De eveneens bij Kluytman verschenen roman van Ems van Soest: „Magda bezint zich", is een goed boek voor oudere meisjes. Magda van der Zande heeft een eind gemaakt aan haar verloving met Contant der Vleugen, en gaat met haar moeder en broer uit Indië naar Europa terug. Zij wordt een bekende schrijfster en komt in aanraking met andere kunste naars en ontmoet zoo tenslotte weer Constant, die met verlof in Holland is. 1-Iaar bedenkingen zet ze nu opzij en zoo komt ook in dit boek alles weer op zijn pootjes terecht Behalve het ecnigszins verwarde begin is het vlot geschreven. De illustraties zijn van Hans Borrebach. Am. Nachenius—Roegholt: „Langs een Omweg" (uitg. Kluytman, Alkmaar) behandelt de roman van Floor van Til en Wim van Tienen. Er komt een kink in den kabel en de vroolijke, zorgzame Floor heeft er veel verdriet van, maar langs een omweg komt het tweetal toch weer bij elkaar. De gerouti neerde schrijfster heeft er een aardig verhaal voor oudere meisjes van gemaakt. Bij Kluytman te Alkmaar verschenen tenslotte nog twee boeken voor meisjes van 12-tot 16 jaar. Van Johanna Kuyper: „Willy op het bewoonde eiland", dat geïllustreerd werd door Mi-ep de Feyter. Willy Benning, die niet zoo erg goed kan leeren, en die voelt dat ze haar vader en moeder moet helpen, solliciteert naar een betrekking als hulp in de huis houding bij een doktersfamilie op het eiland Texhorn. Ze treft het er best en hoewel zc af en toe wel eens heimwee heeft naar Amsterdam, en dolblij is als haar broer Bart haar eens komt opzoeken, kan ze zich over het algemeen best schikken bij de „eilanders". En hoewel ze zich aan sommige van Jiun gewoonten ergert, cn het vaak moeilijk heeft met., de lastige en vroegwijze Ank, komt ze na de vacantie toch weer terug bij het doktersgezin waar ze haar hulp nu extra noodig hebben. Het tweede boek voor meisjes van 12 tot 16 jaar is van Rie Beyer en heet: „Naar een lichte toe komst". Tiièe Verhoeven is diep teleurgesteld als ze hoort dat haar vader gaat hertrouwen en de manier waarop ze mevrouw Jensen ontvangst is allesbehal ve hartelijk. Ze gaat bij tante Jo logeeren en vertelt deze al haar moeilijkheden. Het gevolg is dat Tine, die aanleg blijkt te hebben voor mode-ontwerpster, bij tante Jo in huis komt. Eigenlijk bevredigt haar dat ook niet en als haar tweede moeder ziek is en lang rust moet houden, gaat Tine weer naar haar ouderlijk huis terug om daar een nieuwe taak op zich te ne men. HAARLEM, 10 Juli 1941. Ondertrouwd: 9 Juli: A A. Smit- en C. M. Garsten, 10 Juli: G. Smits en A. J. Dondorp; A. Engels en J. Homburg. Getrouwd: 10 Juli: D. L. de Bruijn en P. A. J. Crommelin, J. Kuiper en W. E. Lieuwes. Bevallen: 8 Juli: J. G. van Holten—Christoffels S. StrijbisVreugdenhil d„ 9 Juli- T. P. C. Vree van Esseveld z.. J. A. M. van Duivenbodende Rooij S. JansenBerg z„ J. OlijerhoekRoelofsma d„ 10 Juli: C. M. van Hoof—scan Marls d. Overleden: 8 Juli: J. Bakkervan Wijk 69 j., Pe- gasusstraat; G A. J. DuijnKloes 68 j,, Jansstraat; 9 Juli: G. M. van Straaten 69 j., Iordensstraat; J. 6 j., z. van H. B. Nales, Haitsma Mulierstraat; J. Jongens, 62 j.( Kenaupark.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2