SOLS JbunUand Kerkconcert. Haringioggers. Twee kinderen bij brand om het leven gekomen. UIT tIGEN TUIN TOBIAS ONDERDAG 10 JULI 1941 HAARLEM'S DAGBLAD 3 MUZIEK. let Gereformeerd Gemengd Koor „Door Zang lendsehap" gaf Woensdagavond een uitvoering in door haar goede acoustiek uitmuntende Klopper- gelkerk. Dirigent van het koor is thans Andries Braai en deze begaafde en degelijk ontwikkelde ige musicus heeft in den betrekkelijk korten tijd. ds hij de leiding aanvaardde D.Z.V. een heel eind hoog weten te sturen. Reeds de keuze der koor- rken wees op een veel serieuzer muziekbeoefening lorhemin praktijk gebracht werd aan de oude •esters der kerkelijke vocale kunst had hij een groo- plaats ingeruimd, waarbij niet de geestelijke hting. maar alleen de muzikale waarde de beslis- ide factor was. En de vertolking bewees een toe- ning van de muzikale capaciteit der koorleden: de vocale capaciteit ook wel. maar toch moet wat punt betreft nog heel wat werk verricht worden. Ie leden van dit koor zingen nog te naturalistisch, t het gevolg, dat in het forte de klank haar schoon- d verliest en er bovendien een neiging tot te lage onatie ontstaat, die het toonpeil geleidelijk omlaag •ngt. Dit verschijnsel deed zich bij verscheidene nmers voor, al was toch ook daar zoo vooral bij moeilijke Psalmen van Sweelinck de overwin- ig van vele moeilijkheden loffelijk te vermelden, el goed en zuiver werden „Cantate Domino" van en „Ave verum corpus" van Mozart gezongen; uitvoering der befaamde chromatische modulatie Tin was zelfs verrassend goed. Het laatste koor- mmer van het programma was een hulde aan de jedachtenis van wijlen dr. Joh Wagenaar: de Rei eiligh, heiligh!" op een tekst uit Vondel's „Lu- Ie sopraanzangeres Manny Ligthart trad als soliste met werken van Heinr. Schutz, J. W. Franck. J. Bach, R. Radecke, D. Wilsing en C. Krebs. De tste drie namen zijn hier te lande weinig be nd, al zijn het die van mannen, die destijds eer- Ie plaatsen in de Duitsche muzikale wereld in- men. Een werk van Wilsing schijnt door Rob. mmann zeer hoog gesteld te zijn. lanny Ligthart zong zuiver en expressief; de nkschoonheid van haar stem is veel grooter dan zij enkele jaren geleden voor het eerst te arlem optrad In Aria „Stumme Seufzer" van ch trof ons de sonoriteit van de eengestreepte c: vrij lage toon voor een sopraan! )e organist Gé Michels begeleidde de zangeres zeer izikaal en oordeelkundig. Een drietal solonummers ;elde hij bovendien: Koraalvariaties van J. G ilther, Prael. u. Fuge in D van Bach en Partita n Gottl. Muffat. De grootendeels nogal primitieve Taalvariaties trachtte hij interessant te maken or verscheidenheid van registreering, zoodat de ke dispositie van het orgel der Kloppersingelkerk waardeeren was; de slotvariatie speelde hij in erder klank, maar niet steeds helder van detaillee- Deze ontbrak ook eenigszins in de uitvoering n Bach's werk ondanks het zeer matig gehouden npo; verscheidene deelen van Muffat's Partita iter klonken heel mooi. K. DE JONG. Muzikale Soiree „H. Z. W.". l.Z.W. Dat is: „Haarlem Zuid-West". Volledig: ereeniging tot behartiging van de belangen der be- iners van Haarlem Zuidwest". Het is de vereeniging, den oorlog ten spijt, haar ledental aanzienlijk zag rmeerderen, en die dus haar mooie werk, dat zij or de bewoners van dit stadsgedeelte heeft tot stand tracht, nog aanzienlijk zal kunnen uitbreiden. Het was opmerkelijk, dat aan de medewerkers aan ze Soirée. ondanks den bij uitstek fraaien zomer- ond, in de muziekzaal van Hotel „Boekenroode" te rdenhout nog zulk een igroote belangstelling ten el viel. De Voorzitter, de heer W. Hommes, had die grooter gewenscht, omdat het Dameskoor „Zigea" rigente Mejuffrouw Rie Schouten) zoowel als de clamatrice en de instrumentalisten op flinke be- ïgstelling aanspraak maken. Het koor was uitste- nd gedisponeerd, al moesten enkele welklinkende immen door bijzondere omstandigheden uitvallen. De eerste koren (van Valerius, van Bach, van Schu- rt) werden „a capella" gezongen. Eigenlijk was een Bach's „Kommt Seelen" origineel voor koor zetting, zij het dan niet voor vrouwenkoor. De Va- iuszangen doen het al sinds lang uitstekend in koor werking, doch in Schubert's „Frühlingsglaube" ste men ongaarne de onzegbare fijnheden, die in t Schubertlied tusschen de zangstem en den piano ank zijn. Bij de zangen van Hendrika van Tussenbroek, het igineel vrouwenkoor van Jac Bonset en in de koren n Waldemar Bargiel was dit contact er wèl; de pia- ste mej. Willy Schijf droeg belangrijk bij om door ede nuanceering en door juist önderstreeptn van het Dord relief te geven aan de compositie. In Wagner's „Spinnerlied" uit „der Fliegende Hol- nder" had zij orkestmuziek te realiseeren. Wij weten, it dit vele malen voldoening geeft, omdat hier een aditie is ontstaan, door van den nood een deugd te aken. Bij de Strauss-wals (Geschichten aus dem ienerwald) is het immers niet anders. Zoowel agner als Strauss konden voldoen door den wellui- inden zang, zoo goed als door de rake accentuatie de muzikale voordracht. Het zal wel niet toevallig zijn geweest, dat ook de aniste mevr. S. Leendertz een voordracht gaf :t Spinnerlied. De transcriptie van Liszt over Wag- ;r's Fliegender Hollander hoort men niet veel meer leien. Zij vraagt technische brillance en grooten ank, die men op een piano niet moet verwachten, ij hadden daarom veel meer aandacht voor haar anopartijen, waarmee zij de gedichten van Marie oddaert, zoo innig fijn gezegd door mevrouw T. erkhoff—Pet, illuStreeerde Over de muzikaal geïl- streerde déclamatie oordeelt men juister, wanneer en Schönberg, slotscène de „Gurrelieden" kent. evr. Leendertz achtte het noodig. over dit onderwerp ;n demonstratie, een soort jeugdconcert. te geven Ik «rijfel niet, of haar hoorders zouden ook zonder deze emonstratie de muziek van mevrouw Tideman-Wijers aar juiste waarde hebben geschat: harmonisch wat snkleurig. maar rythmisch goed getroffen. Muzikaal et best was ..Zingeling". Maar ook in haar voordrachten zonder muziek heeft ievrouw T. Kerkhoff—Pet ons haar zeer zuiver lent doen bewonderen. Wij ondervonden dc kracht an Jan Prins, de teere schakeeringen bij Garmt tuiveling, maar bovenal de kracht en de schoonheid nzer Nederlandsche taal in Adama van Scheltema. lie ééns Jan Musch heeft hooren zeggen de verzen >oals „De Diik", of ..Het Geluk" is dankbaar, wan eer hij ze weder hoort in de expressieve kracht ener donkere en rijke vrouwenstem. Die rijkdom watn door de groote soberheid der dictie allermeest aar voren. Bloemen waren tolken van dank. G. J. KALT AGENDA DONDERDAG 10 JULI. Gemeentelijke Concertzaal: Concert H.O.V., 3 lur. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15: Rede Ds. C. J. ïoekendijk, 8 uur. Frans Hals Theater: „Geld is niet alles", 2.30. 1.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Moederlied", 2.30, 6.30 en 1.45 uur. Rembrandt Theater: „De geprolongeerde echt enoot", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Attentie.Spionnage!". 2., 6.30 I.45 uur. VRIJDAG 11 JULI. Groote Kerk: Kerkconcert Jo Vincent en George Robert, 8 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn.. Barteljorisstra, II. Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. Al is de kwantiteit tijdelijk beperkt, de kwaliteit van BOLS blijft onaangetast. Aan de eeuwen oude recepten van Bols wordt niet getornd. Blijft dus BOLS vragen, juist nü. Wie BOLS drinkt, kan gerust zijn. Uw leverancier ontvangt ook thans nog ruim de helft van zijn normale afname. Hij kan U dus zeker in staat stellen Uw goede BOLS-gewoonte in eere te houden. (Adv.tIngez. Med.) Inkomens der bevolking in Haarlem's randgemeenten Nieuwe cijfers over Bloemendaal en Heemstede Enkele weken geleden hebben .wij aan de jaarlijk- sche „Statistiek der Inkomens en Vermogens in Ne derland, 1939 1940" o.a. gegevens ontleend over de in komens der belastingplichtigen in Bloemendaal en Heemstede. Daaruit bleek, dat in Bloemendaal 4.852 en in Heemstede 5.108 ingezetenen in de rijksinkomsten belasting waren aangeslagen en dat het gemiddeld inkomen van deze aangeslagenen in Bloemendaal f 6.682 en in Heemstede f 3.728 bedroeg. Wij zijn thans in staat een aantal gedetailleerde bijzonderheden te publiceeren, die een vollediger oordeel over den welstand in beide gemeenten mo gelijk maken, en die in sommige opzichten een ge heel ander beeld toonen, dan de eerder gepubli ceerde globale cijfers deden vermoeden. Zoo blijken er bijvoorbeeld in Bloemendaal belangrijk meer belastingplichtigen te zijn, die in de laagste inkomenklasse vallen dan in Heemstede. Inwoners, wier zuiver inkomen (vóór den kinder aftrek) tusschen f 800 en f 1.000 ligt, waren er in Heemstede n.l. 529 en in Bloemendaal met het geringer zielental en het geringer aantal belastingplichtigen 764! De verklaring hiervan ligt in het grooter aantal inwonend dienstpersoneel en in het interne personeel van het provinciaal ziekenhuis. Inkomens tusschen f 1.000 en f 2.000 waren er in Heemstede meer dan in Bloemendaal. Verdeeld over de verschillende grootte-klassen waren de cijfers hieromtrent: Bloemendaal Heemstede f 1.000 tot f 1.200 355 447 f 1.200 f 1.400 352 473 f 1.400 f 1.600 296 381 f 1.600 f 1.800 246 301 f 1.800 f 2.000 224 237 Belastingplichtigen met een inkomen van ten hoog ste f 1.999 waren er dus in Bloemendaal 2237 en in Heemstede 2368, d.w.z. dat in beide gemeenten 46 pet. van de belastingplichtigen tot deze categorie be hoorden. Ook in do inkomens-klassen van twee tot vijfdui zend was het aantal aangeslagenen in Heemstede grooter dan in Bloemendaal Verdeeld over de ver schillende groepen waren de cijfers: Bioemendaal Heemstede f 2.000 tot f 2.300 214 316 f 2.300 f 2.600 155 258 f 2.600 f 3.000 180 293 f 3.000 f 3.500 195 281 f 3.500 f 4.000 184 247 f 4.000 f 4.500 159 199 f 4.500 f 5.000 113 158 In deze middenstandsgroep vallen in Bloemendaal dus 1200 inkomens of 24 pet van het totaal tegen in Heemstede 1752 of 34 pet. van het totaal. In alle hoogere inkomen-klassen zijn de aantallen mgeslagenen in Bloemendaal grooter dan in Heem stede. Voor de categorie inkomens tusschen vijf en tienduizend gulden zijn de cijfers de volgende: Bloemendaal Heemstede f 5.000 tot f 6.000 255 249 f 6.000 f 7.000 178 162 f 7.000 f 8.000 147 139 f 8.000 f 9.000 104 84 f 9.000 f 10.000 77 72 Totaliseeren wij deze groepen weer. dan blijken een inkomen tusschen vijf en tienduizend gulden te heb ben gehad in Bloemendaal 761 aangeslagenen of 15 pet. van het totaal en in Heemstede 706 aangeslagenen of 13 pet van het totaal. Nog grooter worden de verschillen bij de hoogere inkomen-groepen Voor de inkomens tusschen tien duizend en vijftig duizend gulden zijn de gespecifi ceerde cijfers de volgende- Bloemendaal Heemstede f 10.000 tot f 15.000 244 150 f 15.000 f 20.000 125 61 f 20.000 f 40.000 173 45 f 40.000 f 50.000 25 12 Tot deze categorie, die der inkomens tusschen tien mille en een halve ton, behooren in Bloemendaal 567 aanslagen of ruim 11 pet. van het totaal en in Heem stede 268 aanslagen, d.w.z. 5 pet. van het totaal. Ingezetenen met een inkomen van méér dan een halve ton waren er in Heemstede 14. in Bloemendaal echter 87 Van deze 87 waren er bovendien 32. wier inkomen grooter was dan honderdduizend gulden. (Hef is 75 jaar geleden dat de eerste haringlogger in Neder land in bedrijf kujpm.) Nauwkeurig driekwart eeuw geleden Koos d'eerste haringlogger zee En dus is er een reden heden Te spreken van een jubilé. Na buizen, hoekers, bommen, sloepen Werd dit toen nieuwe scheepsmodel Tot vangst van 't zeebanket geroepen En nog zijn loggers zeer in tel. Hoevele zijn er niet gaan zwalken Met stoere visscherslui bemand. Wat buit konden zij niet verschalken Voor 't haringhappig vaderland Hoevele stormen, hoeveel koude Hebben zij al niet getrotseerd, Voordat de mannen weer behouden Ter reede zijn teruggekeerd. Hoe vaak gehavend niet ge-„havend", In droeve stilte ingehaald Met dooden soms, daarmede stavend, Hoe duur de visch soms wordt betaald. Drie kwart eeuw lang, een reeks van jaren. Wel passend voor een jubilé, Maar loggeKs gaan nu niet uit varen, Hun mannen gaan nu niet naar zee. Maar ook die tijd zal weder komen, Dan vaart de loggervloot weer uit, Dan wordt de tijding blij vernomen, Er is weer rijke haringbuit. Dan zal de landrot zich verblijden Dan viert de stoere visscher feest, Maar: De haring 2ucht: de goede tijden Zijn er helaas ook weer geweest. P. GASUS. Dr. F. M. Huebner over Jeroen Bosch. Lezing voor de Ned.-Duitsche Kuituur gemeenschap. Voor de Werkgemeenschap Haarlem e.o. van de Nederlandsch-Duitsche-Kultuurgemeenschap sprak gisteravond in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, dr. F. M. Huebner over Jeroen Bosch. Aan de hand van talrijke lantaarnplaatjes, aan vangende met kleurenopnemingen van Brabant- sche dorpen en den Bossche Kathedraal, liet de spreker uitkomen, hoe de kunstenaar in den over gangstijd tusschen Gothiek en Renaissance de eerste was, die het volk uitbeeldde zooals het in Brabant leefde en hoe hij daarin een-echte Neder landsche Germaan was. Met de spotlust en tevens den zin voor het mys tieke, die nog steeds het volkseigen van den Bra bander zijn, schilderde Jeroen Bosch het volk. Zijn meeste werken leggen getuigenis af van zijn diepen zin voor het volkseigene. De ondanks de hitte opgekomen toehoorders zullen zich, zooals de voorzitter aan het slot terecht uitdrukte, over deze opoffering zeker niet geklaagd hebben. Verkoop van beenderen. Prijzen mogen niet hooger zijn dan op 9 Mei 1940. 's-GRAVENHAGE. 10 Juli. - In den laatsten tijd is het meermalen voorgekomen, dat slagers aan het pu bliek runder- en varkensbeenderen verkoopen tegen prijzen, welke abnormaal hoog moeten worden geacht De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aan dacht op. dat ook voor den verkoop van beenderen de bepaling geldt, dat niet mag worden verkocht tegen prijzen, welke die van 9 Mei te boven gaan. Overtreders van die voorschriften zullen zich voor de inspecteurs voor de prijsbeheersching te verant woorden hebben. (A.N.P.) Prijsregeling voor fruit. 's-GRAVENHAGE, 10 Juli. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat er een regeling in voor bereiding is betreffende maximum-veilingprijzen voor fruit. Bij de vaststelling daarvan zal geen rekening kunnen worden gehouden met te hooge pachtprijzen voor fruit op het hout. welke voor de vaststelling van de regeling mochten zijn overeengekomen. (A.N.P.) JEUGDIGE RIJWIELDIE VEN GEARRESTEERD. Een rechercheur te Velsen had aldaar een fiets in beslag genomen, die te Haarlem gestolen was. In ver band daarmede stelde de recherche te Haarlem een nader onderzoek in. Het bleek, dat een 15- en een 14-jarige jongen op 4 Juli twee rijwielen hadden ge stolen. Eén er van hadden zij gestald aan het station te Velsen en de andere fiets was voor tien gulden ver kocht aan een inwoner van Heemskerk. De jeugdige dieven werden aangehouden; zij zullen aan de justitie worden overgeleverd. Beide fietsen werden in beslag genomen. ZENDINGSDAG. De Zendingsdag van de Christ. Geref. Kerk, classis Amsterdam, zal dit jaar, wegens omstandig heden. op twee plaatsen worden gehouden. De eerste heeft plaats in Alkmaar op Woensdag 31 Juli in de Gereferomeerde kerk. Deze is speciaal be legd voor de gemeenten boven in Noord-Holland. De tweede Zendingsdag vindt plaats te Haarlem in de Christ. Geref. kerk te Haarlem op Woensdag 7 Augustus. Woensdagmiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij, bewoond door den landbou wer H. A. J. Groothuis te Reuteum bij Ootmarsum. De brand, die in het achterhuis vermoedelijk is be gonnen, greep zeer snel om zich heen. zoodat aan blusschen niet kon worden gedacht. De Tubbergsche brandweer verscheen spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de gehecle woning en het ach terhuis uitbrandde. Twee kinderen, een jongen van zeven en een meisje van vier jaar, zijn in de vlammen omgekomen. Zij werden geheel verkoold in het achterhuis aange troffen. (A.N.P.) Nieuw denkbeeld der Ned. Reis- vereeniging Slaapicagenvacantie. Vroeger reisden we naar verre landen en genoten on derweg van een goeden maaltijd ln het restauratierijtuig en wij sliepen ln de zachte bedden van den slaapwagen tot wij ons doel bereikt hadden. En het was juist deze sfeer van het reizen, welke ons zoo dikwijls heeft be koord. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat in dit drukke reisseizoen, nu de meeste hotels in Gelderland reeds geheel zijn volgeboekt, de Nederland sche Reisvereeniging het oogenblik gekomen acht om als het ware een brug te slaan tusschen voorheen en thans en met een plan te komen, waarin de toeristische sfeer van vroeger, verbonden is met de bekoring van het nieuwe. Daar, waar de donkere bosschen van Gelderland den IJsel naderen, ligt het plaatsje De Steeg en hier staat zoo meldt ons de Persdienst van de Ned. Reisvereeniging aan den oever van de rivier een slaapwagentreln om den N. R. V.-vacantieganger te ontvangen, gereed om de reizigers te spijzigen in denzelfden restauratiewagen als vroeger, gereed om de toeristen te ontvangen in den prachtigen slaapwagen als zij na hun omzwervingen in de heerlijke boschen of eenu zwempartij in den IJsel, weer naar hun tijdelijk tehuis op rails terugkeeren. Op deze wijze is ons land. juist ln dezen tijd. weer een nieuwe vorm van toerisme rijker geworden. De wagens van het internationale verkeer, dienen het nationale toe risme en. aan de groote wet, dat de menschen ln hun vacantie altijd de tegenstelling zoeken met het alledaag- sche, wordt hier wel op zeer bijzondere wijze voldaan. RUIM GEWICHT. De massale aankoopen door de conservenbedrijven op de aardbeienveilingen worden in vlot tempo gewogen. (Foto Pax Holland m) HANDARBEIDERS BIJ RADIODISTRIBUTIE. De persdienst van het N V V. meldt, dat de commis saris van het N V. V. heeft besloten, dat de handarbei ders. werkzaam bij de radiodistributie, georganiseerd dienen te zijn in den bij "t N. V. V. aangesloten Ned. Bond van personeel in Overheidsdienst en niet bij andere bij het N. V. V. aangesloten vakbonden. CREMATIE MEJ. G. H. PUNT. In allen eenvoud heeft Woensdagmiddag te Vel sen de crematie plaats gehad van. het stoffelijk overschot van mej. G. H. Punt, oud-onderwijzeres aan een openbare lagere school te Haarlem, op 53- jarigen leeftijd overleden. Mevrouw Jansen-Heytmeijer. oud-collega, her dacht hoe de overledene vele jaren aan de school van den heer Van der Hart verbonden was Om ge zondheidsredenen moest zij eenige jaren geleden ontslag nemen. Voor de kinderen was zij veel, want vele oud-leerlingen kwamen ook later nog steun en raad bij haar vragen. Daarna sprak dr. W. Banning, voorganger van den Ned. Protestantenbond, die herdacht de grootheid van ziel van de ontslapene. Bij het dalen van de kist speelde de organist „So nimm denn meine Hande" van F. Silcher. Een fa milielid dankte voor de belangstelling. BURGEMEESTER VAN WADDINXVEEN Bij besluit van den Secr.-Generaal van het departement van binnenlandsche zaken Is de heer P. A. Troost op zijn verzoek met Ingang van 15 Juli a.s. eervol ontslagen als burgemeester van Waddlnxveen Nu de zon wekenland vrijwel zonder onderbreking heeft geschenen, hebben vooral de op droge gron den gelegen tuinen het zwaar te verduren gekregen. Terwijl op- de meer vochthoudende gronden de erw ten, boonen en andere gewassen er goed bijstaan, is in hooggelegen tuinen het resultaat dit jaar dikwijls wel erg slecht. De zomerworteltjes mislukken, de sla moet bijna voor ze krop heeft geoogst worden, anders schiet ze door en zelfs de erwten, die toch werkelijk niet veeleischend zijn, staan er slecht bij. Wie toevallig zijn erwten vroeg in het voorjaar heeft gezaaid, heeft geen last, de planten waren vóór het te droog werd. al diep met hun wortels in den grond gedrongen en halen daar hun kostje nu toch wel op. Maar wie wat later was. iets waar bij erwten anders in het geheel geen bezwaar tegen is, heeft den droogtetijd juist in de groeiperiode gekregen en de gevolgen zijn niet uitgebleven. De planten zijn klein gebleven en te vroeg gaan bloeien waardoor de opbrengst te klein zal zijn. Gelukkig staan de boonen er veel beter bij; de stokboonen beginnen al in de stokken te klimmen en moeten langzamerhand aangebonden worden. Dit is een voorzichtig werkje, want de stengels zijn buiten gewoon bros en breken dadelijk af. Verder moeten de boonen in de goede richting om de stokken worden geleid. Let u maar eens op een boon. die al aan het klimmen is, draait u dan alle ranken in dezelfde rich ting om de stokken heen. Gaat u tegen de rich ting waarin de boon wil groeien in. dan doet u meer kwaad dan goed. Bij het oogsten van erwten moeten we opletten dat we niet met één rijpe vrucht een heelen tros jonge vruchten aftrekken. Om dit te voorkomen plukken we met de rechter hand, terwijl we met de linker de plant stevig vasthouden. Het oogsten van alle groenten moet liefst 's morgens Radio-misbruik eind van een zonnigen dag geoogst worden, minder smakelijk zijn, wanneer dit 's ochtends ge schiedt, laat zich gemakkelijk begrijpen. Maar in dien we willen inmaken, is het bij alle groenten en bij de moeilijk te conserveeren erwten wel speciaal van belang, dat er niet bij feilen zonneschijn ge plukt wordt, daar dit gisting kan veroorzaken. De erwtensoorten, die we gedroogd voor winterpro visie willen gebruiken, dus de bruine capucijnders en groene erwten, plukken we in geen geval groen van de plant. We zaaien nu onze winterandijvie uit. Deze wordt later na de erwten en vroege aardappelen uitgeplant Op het goed losgemaakte, liefst van verteerden stal mest voorziene en flink natgespoten zaaibed, tVekken we ondiepe geultjes op 10 a 15 c.M van elkaar, waarin we het zaad dun uistrooien. Het soort is Breedblad- volhart, 1 dec. gr. zaad is steeds voldoen de. Ook een regeltje rammenas kan nu uitgezaaid worden. De planten moeten pl.m 25 c.M. ruimte hebben: dus zaaien we heel dun Soorten: ronde- en lange zwarte winter. Preiplanten kunnen we in dezen tijd van het jaar koopen en uitplanten. De plantjes moeten de dikte van een potlood hebben. Tijdens het uitplanten hebben we de plantjes in een mandje en met een natten doek bedekt naast ons staan, om te voorkomen dat ze intusschen verdrogen. We trekken nu geulen, die 15 a 20 c.M. diep moeten zijn en 30 c.M uit elkaar liggen, waar in we de planten op een onderlingen afstand van 25 c.M. van elkaar uitzetten Van de voren hebben we te lange wortels van de plantjes afgesneden en te lange bladeren getopt. De ondereinden der plan ten worden nu tot een hoogte van 5 c.M met aarde bedekt. Wanneer de grond droog is, bereiken we dit door de planten goed aan te gieten. De geul tjes laten we verder open, zij raken op den duur door schoffelen en wieden vanzelf dicht. Om dikke prei te krijgen strooien we voor het planten per 5 M2. 1 ons A S.F.-korrels, van de soort 12-10-18 uit. Na 5 weken strooien we nog eens dezelfde hoeveelheid tusschen de planten, waarbij we oppassen dat we den mest niet op de planten strooien, daar deze anders verbranden. Prei wordt nooit op een met natuurlijke mest versch bemesten grond uit geplant, daar de planten dan wel lang, maar niet dik worden. Onze tomatenplanten binden we regelmatig, maar vooral niet te stijf tegen de stokken aan. De zij scheuten, die voortdurend in de bladoksels verschijnen knijpen we er telkens uit. maar aan den top van de plant komen we voorloopig nog niet. Schorseneeren worden nu op 8 a 10 c.M., winter wortelen op pl.m. 15 c.M. uitgedund. Gezaaid kunnen nog worden: kervel peterselie, sla, wortelen, stamslaboonen, stamsnijboonen en stam- doperwten. J. J. L. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST- DUITSCHLAND. BERLIJN, 1,0 Juli, (D.N.B.) Het Britsche lucht- wapen is in den nacht van 9 op 10 Juli West-Du Itsch- land binnengevlogen, waarbij drie der aanvallende toestellen werden neergeschoten. Door brisant- en brandbommen heeft dc burgerbevolking eenige ver liezen aan dooden en gewonden geleden. Op verschei dene plaatsen ontstond door brandbommen in hoofd zaak meterieele schade in woonwijken en aan zieken huizen. BOMMEN OP RIJSSEL. PARIJS. 10 Juli (D.N.B.) De stad Rijssel is. vol gens berichten in de pers. tweemaal achter elkaar door Engelsche vliegtuigen gebombardeerd. Volgens de eerste berichten zijn 19 dooden en ruim 60 gewon den te betreuren. Talrijke arbeiderswoningen werden vernield. De bladen melden, dat deze luchtaanvallen bij de Fransche bevolking zeer levendige verontwaar diging hebben gewekt

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5