Haarlem's Dagblad M Duitsche opmarsch vordert in het Dnjepr- en Dunagebied. Sr De doorbraak door de Stalinlinie. Wreedheden Luchtaanvallen op Engeland. Doorbraakoperaties in het Oosten verioopen volgens de plannen. 59e JAARGANG No. 17813 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 15 JULI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17%. Groentjes zie rubriek. Nieuwe terreinwinst op den weg naar Petersburg. BERLIJN, 14 Juli. (D.N.E.) De naar St. Petersburg oprukkende Duitsche formaties hebben ook op 13 Juli na de verovering van Sovjetbunkers en vernietiging van verstrooide Bolsjewistische troepen opnieuw terrein ver overd. Ten Noordefl van de Pripet-moerassen hebben de Duitsche troepen op 13 Juli door het uitbuiten \an de behaalde succesen tijdens de dappere doorbraak door de Stalin-linie over een breed front hun opmarsch over den Dnjepr en den bovenloop van de Duna op niet te stuiten wijze voortgezet De terugwij kende Bolsjewistische troepen trachtten den zelfden dag op verschillende plaatsen van de zen grondsector in het gebied van Witebsk herhaaldelijk tegenstand te bieden. De vooruitstormende Duitsche troepen wier pen echter de Bolsjewisten overal uit hun veld- versterkingen, waarbij de Sovjettroepen zwa re, bloedige verliezen leden. Tijdens de verbitterde gevechten om de Stalin- linie in het gebied van Opotschka zijn de Duit sche aanvallers op 13 Juli op zwaar versterkte veldstellingen en mitrailleurversterkingen gestoo- ten. Na het aanbrengen van een lading dynamiet vloog de betonnen gevechtsinstallatie der Sovjets in de lucht. Twee rechts en links liggende mitrail leurstellingen werden bestormd en veroverd, zoo dat een ongeveer 600 Meter breede bres in de Een der oudste en bekendste kloosters In de Sovjet-Unie, het Simonow-klooster, bij het begin van de verwoesting door de bolsjewisten. (Foto Orbis-Holland) Oostzeevloot der Sóvjets in hachelijke positie. NEW-YORK, 14 Juli (A.N.P.). Naar United Press uit Londen meldt, erkent men in neutrale kringen al daar, dat de groote Duitsche successen, gemeld door het opperbevel van de weermacht, als zij juist blijken te zijn, „de verbijsterendste doorbraak van de inter nationale krijgsgeschiedenis" vormen. Door dezen gang van zaken wordt de terughouding van de waarnemers gerechtvaardigd, die Zaterdag de waarschuwing had den uitgesproken dat een groot succes van het nieuwe Duitsche offensief althans tijdelijk zou kunnen leiden tot „demoralisatie" van den bolsjewistischen tegen stand". Een opmarsch, als gemeld door het Duitsche opperbevel, moet de Sovjets nopen zich in allerijl ook uit de niet getroffen deelen van het front terug te trekken om met formaties, die zoo spoedig mogelijk uit het achterland moesten worden aangevoerd, eenigszins gesloten verdedigingslinies ter bescherming van St. Petersburg, Kiev en Moskou te vormen. Bo vendien moet dit geschieden over spoorwegen, die vol gens de Duitsche berichten door de Duitsche vlieg tuigen zijn vernield. Men meent dat voor het oogenblik de bedreiging van St Petersburg en Kiev grooter is dan het gevaar voor Moskou. Laatstgenoemde stad is militair geenszins de sterkste van de drie, maar de voorhoede van de Duit sche pantserstrijdkrachten bevindt zich op nog vrij grooten afstand. Volstrekt onmiskenbaar is het gevaar voor St. Petersburg urgenter, daar de Duitschers, in dien zij thans inderdaad het gebied ten Oosten van het Peipus-meer hebben bereikt, tevoren den tegenstand in het gebied van Ostrof hebben moeten overwinnen, dat vijftig kilometer ten Zuiden van Pleskau ligt. De Duitsche strijdkrachten die daar blijkbaar door de linie zijn gebroken, kunnen thans tezamen met de in Estland oprukkende Duitsche troepen Kroonstad en de dJrar gelegen bolsjewistische Oostzeevloot insluiten. Deze vloot zal volgens de meening der neutrale waarnemers mogelijkerwijze niets anders overblijven dan strijdend onder te gaan, een goed heenkomen door het Skagerrak te zoeken of zich te later interneeren in de havens van het neutrale Zweden. De vlucht door het Stalinkanaal naar de Witte Zee komt slechts in aanmerking voor lichte eenheden. Men neemt aan dat voordien nog zware strijd zal worden geleverd, daar waarschijnlijk sterke Sovjetstrijdkrachten gelegerd zijn in het gebied van St Petersburg, een der belangrijkste bolsjewistische militaire districten Dezelfde waarnemers zouden 'n Duitschen opmarsch tot diep in de Oekraïne een nog schitterender militaire actie achten. De Duitschers moesten om hun legers vlak voor Kiev te brengen, zoo verklaart men, den snelstroomenden Dnjestr overschrijden, waar de Sovjets sinds jaren versterkingen hebben aangelegd. Hier wordt den Duitschers ook de mogelijkheid ge opend tot verkrijging van'de heerschappij over de Oekraïnische tarwevelden, die thans wellicht nog te groen zijn om door de Sovjets in brand gestoken te kunnen worden. Bovendien vormt de Oekraïne een springplank voor een nieuwen opmarsch naar het Transkaukasische petroleumgebied. Men geeft toe dat de Duitsche bewering omtrent de bedreiging van Kiev zijdelings wordt bevestigd door het eveneens Duitsche bericht, dat vluchtende Sovjetformaties in Oost- Galicië achtervolgd zijn. want zoo zegt men de bolsjewistische troepen in den driehoek Tarnopol Mohilef— Nowgorod—Molinsk, die totdusver volgens Sovjctberichten in staat zijn geweest zich door tegen aanvallen te handhaven, zouden door een Duitsche op marsch tot voor de poorten van Kiev automatisch tot den terugtocht worden gedwongen. Stalin-linie was verkregen, die korten tijd later door oprukkende Duitsche troepen aanzienlijk vergroot kon worden. BERLIJN, 15 Juli. (D.N.B.) Naar blijkt uit en verslag van een oorlogscorrespondent aan het Oostelijk front, dat door het D.N.B. is ontvangen, zijn de Duitsche troepen in de Stalin-linie komen te staan voor Bolsjewistische troepen, die uit het binnenland der Sovjet-Unie afkomstig zijn en die als tweede transportbeweging van het door de Bolsjewisten laat in den zomer voorgenomen of fensief tegen Duitschland in opmarsch waren naar de westelijke grens van de Sovjet-Unie. Aan de Dnjepr, dus reeds 500 K.M. voor hun eigenlijke opmarsch gebied werden zij door de Duitsche di visies opgevangen en weggedrukt naar een verde- digingszöne. Hieruit trachtten door krachtige te genaanvallen den opmarsch der Duitsche strijd krachten en de concentratie van Duitsche artillerie voor hun Stalin-linie te hinderen. Al deze tegen aanvallen eindigden echter met vernietigende ne derlagen. De grootste uitbraakpoging der Bolsje wisten is ondernomen uit de streek van S. Een daar ingestelde Bolsjewistische poging tot een flankaanval in den rug van de Duitsche vooruitge schoven divisie is door een gemotoriseerde Duit sche infanteriedivisie en een pantserafdeeling op gevangen en met groote verliezen voor de Sovjet aan mensch n en materiaal over de Dnjepr terug geslagen. Aangezien de Stalin-linie zich achter de Dnjepr en zijn breede, moerassige stroomgebied honderden kilometers lang uitstrekt, moeten de Duitsche oprukkende troepen niet alleen de rivier, maar eigenlijk het geheele vier tot vijf kilometer breede dal met zijn moerassen en wateren over bruggen. DE ACTIE VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN. Het Duitsche luchtwapen heeft op 13 Juli met formaties gevechts- en jachtvliegtuigen alsmede met torpedovliegtuigen in het gebied ten Oosten van Witebsk en Sjitomir de bij de Stalin-linie verslagen Sovjettroepen aangevallen. De Bolsje wisten leden aanzienlijke verliezen aan menschen, zware wapens en rollend materiaal, aldus het D. N. B. Talrijke Sovjet-pantserwagens en batterijen, alsmede een gepantserde trein werden door bom- voltreffers buiten gevecht gesteld. De reeds verbroken spoorweglijnen rondom St. Petersburg en Smolensk werden op 13 Juli door de Duitsche luchtmacht opnieuw op vele plaatsen aan gevallen en vernield. Bovendien werden militaire, doelen in de stad Kiev vernietigend met bommen bestookt. Hierbij geraakten schuren en pakhuizen in brand. De waterleiding werd door bomvoltref- fers vernield. Verscheidene treinen werden tot ontsporing gebracht, waardoor troepentransporten verhinderd werden. In luchtgevechten en door afweergeschut ver loren de Bolsjewisten.op 13 Juli 82 vliegtuigen. Op vliegvelden der Sovjets zijn door Duitsche ge vechtsvliegtuigen 85 vliegtuigen vernield, zoodat de Bolsjewisten in totaal 167 tóestellen hebben ver loren. SOVJET-PANTSERWAGENS VERNIETIGD. Een Duitsche afdeeling infanterie werd tijdens de gevechten ten Oosten van het Peipusmeer op 13 Juli door twintig zware Sovjet-pantserwagens in de flank aangevallen. Onverschrokken vormde een Oberfeldwebel met drie andere soldaten een stoottroep en viel de aanrollende pantserwagens met benzineblikken en handgranaten aan. In twee uur tijds werden vijftien pantserwagens vernie tigd. De andere gaven den aanval op en keerden om. Twee pantserwagens waren ernstig bescha digd. De Duitsche infanteristen, die niet beschik ten over wapens tot het afweren van pantserwa gens, kwamen in een moeilijke positie. Meermalen werd de stoottroep door de Sovjets van alle kan ten ingesloten en stond zij bloot aan het geconcen treerde vuur van alle pantserwagens. Koelbloedig en ondaqjes een opgeloopen verwonding viel de' Oberfeldwebel den eenen pantserwagen na den anderen aan. Twee uur lang streden de vier Duit sche soldaten tegen de zware Sovjet-pantserwagens. AAN HET DNJESTR- FRONT. BERLIJN, 14 Juli. (D.N.B.) Terwijl formaties Duitsche stuka's de sterke stellingen van de Stalin- linie in den Dnjestr-sector met bommen bestook ten, traden aanvalstroepen van de infanterie gis teren op tegen de haarden van verzet bij Mohilef- Podolski. Maar nauwelijks waren de Duitsche in fanteristen met booten over den Dnjestr gezet, toen hevig artillerie en mitrailleurvuur hun tege moet sloeg. Een aanvalstroep waadde door een moerassig gebied en wist den rand van het plaatsje te bereiken onder dekking van dicht riet, waarbij de soldaten tot aan de borst in het water stonden Van een hofstede hield de Duitsche aanvalstroep de andere Sovjet-haarden van verzet in de nabij heid zoolang onder vuur, tot andere infanterie- afdeelingen zich een weg naar het plaatsje hadden gebaand. Met vereende krachten slaagden zij er toen in de geheele verdedigingsstelling in dit ge deelte van het Dnjestr-front op te rollen. TEEKENEN VAN VERWARRING BIJ DE SOVJETS. BERLIJN, 14 Juli. (A.N.P.) In politieke krin gen alhier zoo vernemen wij van welingelichte zijde, heeft men ook vandaag wederom den nadruk gelegd op de geweldige oppervlakte der gebieden welke de Duitsche troepen tijdens hun zegevieren den opmarsch in het Oosten tot nu toe hebben overwonnen. Duitsch land's armeeën hebben, zoo verklaart men, de beide factoren, ruimte en af stand, die hen, zooals hun vijanden hoopten, op de knieën moesten dwingen spelenderwijze en zegevie rend overwonnen. Zij hebben in drie weken tijds een gebied veroverd, dat «minstens tweemaal zoo groot is als Engeland. Naar men in Berlijnsche politieke kringen over de succesvolle Duitsche operaties in het Oosten verder verneemt, heeft vooral de snelle doorbraak van de Duitsche armeeën een stelselmatig uitwijken der Sovjets verhinderd. De hardnekkigheid, waar mede de Bolsjewistische troepen zich verdedigen, wordt volgens de opvatting in deze kringen vooral verklaard door het feit dat de oSviet-armeeën geen mogelijkheid meer hadden zich bijtijds van de voorwaarts stormende Duitsche formaties te ont doen. Naar men verder verneemt zijn de Bolsje wistische formaties reeds herhaalde malen door elkaar geraakt en bestaan zij uit formaties van de meest verschillende wapens. Ook zijn er teekenen te bespeuren dat het gevechtsmoreel der Bolsje wisten blijft verminderen. Het aantal overloopers neemt voortdurend toe. Een ander symptoom voor de stijgende verwar ring in de Sovjet-armeeën vormt het gevonden legerbevel van den opperbevelhebber in den cen- tralen Sovjet-sector. Timosjenko, waarin gezegd wordt dat een eigenmachtig ontwijken van den vijand bestraft zal worden overeenkomstig de krijgstucht. Men herinnert er hier aan dat tijdens den veldtocht van het vorige jaar in het Westen van Fransche zijde voor de ineenstorting soortge lijke bevelen zijn uitgevaardigd. Vernielingen der Sovjets. De verwoeste kathedraal te Czernowitz. Uit Boekarest meldt het DNB: Bij de voor het vertrek van de Sovjettroepen uit de Noordelijke Boekowina door de Sovjets verwoeste Grieksch- orthodoxe kathedraal van Czernowitz, betreft het een bouwwerk van kunsthistorische waarde dat voor de bevolking van het land het symbool vormde van haar kerkelijke vryheid in het vroegere Oosten rijk. In Czernowitz was de zetel gevestigd van den metropoliet der Grieksch-orthodoxe kerk in het vroegere Oostenrijk-Hongarije. De metropoliet van Czernowitz stond binnen de Grieksch-orthodoxe kerk in zooverre in het bijzonder in aanzien dat het grootste deel van het land, landbouwterreinen en uitgestrekte bosschen. aan de kerk toebehoorden Dit kerkbezit is door de Sovjets onmiddellijk na de bezetting door de Moskousche troepen verleden jaar volkomen onteigend. Over het algemeen kan men zeggen dat de West-Europeaan niet wreed is. Hem stuiten mis handelingen van mensch en dier tegen de borst en hij kan zich vaak zelfs de mentaliteit niet indenken van hen die zich in woede aan een dier vergrijpen en dit kwellen en slaan en trappen, laat staan dat hij zich kan indenken, dat zoo iets in koelen bloede zal gebeuren. Zulk een handelwijze komt hem zoo wreed voor, dat hij haar verwerpelijk acht en be schouwt als niet tot het karakter van den West- Europeaan behoorende. Het is hier niet de plaats en de gelegenheid uit te maken of de bewoners van een ander werelddeel soms wel speciale karakter eigenschappen hebben die zich uiten in wreedheid het is hier voldoende te constateeren, dat wij hier in de kustgebieden van het Westelijk deel van hel continent van wreedheden een afkeer hebben. Daarom lezen we met afkeer berichten ah dat uit Libau gemeld, waarin de vroegere Russi sche stafkapitein Alexis Oldenburg verteld heeft van hetgeen hem in de gevangenis in Libau is over komen. Dit is niet overeenkomstig de levenscode van West-Europa. Hel Finsche legcrberieht. Sovjetstellingen in Ladoga-Karelië doorbroken. HELSINKI. 14 Juli. Het opperbevel van de Finsche weermacht deelt mede: „Onze troepen zijn 10 Juli in Ladoga-Karelië na artillerievoorbereiding overgegaan tot den aanval op de aanzienlijke versterkte stellingen van den vijand. Ondanks zijn taaien tegenstand braken zij op vele punten door zijn stellingen. Onze troepen hebben deze successen aangewend om diep in den rug van den vijand door te dringen, hier en daar zelfs 60 KM van de tegenwoordige grens. De op marsch wordt voortgezet". (DNB) Hitier verleent een onderscheiding. Eikenloof van het ridderkruis voor kapitein Schütze. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 15 Juli. De Fiihrer en opperste bevel hebber van de weermacht heeft den corvettenka- pitein Schütze, commandant van een duikboot, het eikenloof van het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend en hem een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „In dankbare waardeering voor uw heldhaftig optreden in den strijd voor de toekomst van ons volk verleen ik u naar aanleiding van het in den grond boren van 220.000 ton scheepsruimte dei- vijandelijke koopvaardij als 23ste officier van de Duitsche weermacht het eikenloof van het ridder kruis van het IJzeren Kruis". (DNB) Duitsch luchtwapen boven het Oosten des lands. STOCKHOLM, 15 Juli (DNB) Volgens een bericht van het Engelsche luchtvaartministerie is in den afgeloopen nacht vooral Oost-Engeland door het Duitsche luchtwapen geteisterd. In een stad aan de kust, zoo wordt in het officieele communi qué medegedeeld, is schade aangericht en zijn slachtoffers gevallen. BERLIJN, 15 Juli. (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen zijn naar het D.N.B. verneemt, in moedige vluchten bij daglicht op 14 Juli door gedrongen boven hetBritsche eiland. Van zeer geringe hoogte werden voor den oorlog belangrijke doelen in Wales met succes aangevallen. De Duit sche verkenners keerden allen naar hun bases terug. Duitsch weermachtsbericht Finnen bij het Ladogameer in den aanval. UIT HET HOOFKWARTIER VAN DEN FiiHRER. 14 Juli (DNB) Het oppercommando van de weer macht maakt bekend: „De doorbraakoperaties aan het Oostelijk front verioopen volgens de plannen. De Finsche weer macht, onder het opperbevel van den veldmaar schalk Mannerheim, is ter weerszijden van het La-* dogameer tot den aanval overgegaan. Torpedoboot jagers hebben twee patrouillebooten van de Sovjetmarine tot zinken gebracht. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvlieg tuigen twee in convooi varende vrachtschepen in brand geworpen en met bommen voltreffers ge plaatst op twee andere koopvaarders. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met succes haveninstallaties aan de Zuid- en Zuidoostkust van Engeland bestookt. Do vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwak ke strijdkrachten eenige bommen in Noordwest- De nieuwe wethouder van Openbare Werken te Haarlem, de heer A. A. Hofman. (Foto Van Zanen) De reorganisatie der werk verruiming. Ten kantore van het N. V. V. is een persconferen tie gehouden, waar de reorganisatie der werkver ruiming is toegelicht. De commissaris van het N. V. V. de heer H. J. Woudenberg heeft op deze conferentie een woord ter inleiding gesproken, waaraan wij het volgende ontieenen: De grondgedachte van de reorganisatie is: het losmaken van de werkverschaffing van de steun- sfeer, die zich uitte op tweeërelei wijze, nJ. al- ieen arbeiders kwamen voor plaatsing in aanmer king, die recht hadden op uitkeering krachtens de rijkssteunregeling, terwijl de belooning van den ge- presteerden arbeid nauw aansloot op de uitkeering volgens de rijkssteunregeling. Zoowel de plaatsing als de belooning zijn thans geënt op de daarvoor geldende maatstaven in het vrije bedrijf, hetgeen beteekent, dat voortaan iedere werklooze voor plaatsing bij de werkverruiming in aanmerking komt en dat zijn loon- en arbeidsvoorwaarden zich nauw aansluiten bij die van het vrije bedrijf. Bo vendien is voor de naleving van deze arbeidsvoor waarden thans definitief een belangrijke taak toe gewezen aan de vakbeweging. Deze reqrganisatie heeft naar de meening van het N. V. V. nog grootere beteekenis dan haar ma- terieele inhoud. Wij zien, aldus spr., in haar name lijk een verwezenlijking van onze opvattingen om trent moderne werkloosheidsbestrijding, welke neergelegd zijn in de dezer dagen verschenen arti kelen in de pers en waarbij wij de werkverruiming zien als algemeene arbeidsreseive. Evenals bij de loon ver ordeningen en het huur- beschermingsbesluit heeft het N. V. V. een uiter mate belangrijk aandeel gehad in de voorberei ding van deze reorganisatie. De heer A. Vermeulen, de leider van de sociaal- economische afdeeling van het N.V.V. heeft van meet af aan in samenwerking met de Nederland- sche en Duitsche autoriteiten en later met de con- fessioneele vakbeweging de grondslagen ontwikkeld. De heer Vermeulen heeft vervolgens een techni sche uiteenzetting van de bepalingen van het be sluit gegeven. (A.N.P.) Voor de Gepeoe-gevangenis te Lemberg wachten de familieleden in angstige spanning op berichten omtrent het lot hunner dierbaren. Door den zwaren brand, welke in het gebouw woedde, was het aanvankelijk niet mogelijk, de gevangenis te betreden. (Foto Scherl-Holland). Duitschland neergeworpen, zonder effect te be halen. Nacht jagers schoten een Britsch gevechts vliegtuig neer". Bij het zwemmen verdronken. Tijdens het zwemmen in het.Zuiddiep nabij het eiland Brienenoord in de Nieuwe Maas te Rotterdam is de 28-jarige W. P. Timmermand verdronken. Perso neel van de rivierpolitie heeft na geruimen tijd ge dregd te hebben het stoffelijk overschot kunnen bergen Maandagmiddag is te Haaften bij het zwemmen in de Waal* de 29-jarige melkrijder G. Zuidam ver dronken. Zijn lijk is later opgevischt. Maandagavond om 7 uur is in het gemeentelijk zwembad te Winschoten de 20-jarige Roelf Esseling verdonken. De 23-jarige H. Meyerink is bij het baden irt den Rijn, tegenover Elden verdronken. De man kon niet zwemmen. In het Paterswoldsche meer, onder de ge meente Haren is de 19-jarige J. Klinkhamer uit Haren bij het zwemmen verdronken. GEMEENTESECRETARIS IN DE LEK VERDRONKEN. BENSCHOP, 15 Juli. Gisterenavond omstreeks acht uur is in de Lek onder gemeente Jaarsveld de heer C. J. van Beusekom, secretaris der ge meenten Benschop, Hoenkoop en Polsbroek, bij het baden verdronken. Bij laag water kwam de heer van Beusekom, die geen zwemmer was, door den sterken stroom in moeilijkheden. Een van zijn metgezellen, die een geoefend zwemmer is, was door dezelfde omstan digheden niet in staat den drenkeling le redden. Het slachtoffer was 31 jaar oud. Papier en carton. Voorschriften voor de fabricage en de be- en verwerking. 's-GRAVENHAGE, 15 Juli In de Nederlandsche Staatscourant vyin 15 Juli 1941, no. 135, zijn voor schriften gepubliceerd voor de fabricage, alsmede voor de be- en verwerking van papier en carton. De ze voorschriften zijn van groote beteekenis voor alle ondernemingen, welke zich met de vervaardiging van papier en carton of met de bewerking (o.m. de grafi sche industrie) of de verwerking (o.m. de papierwa- renindustrie) daarvan bezig houden. Daarnaast zijn zij echter gedeeltelijk ook van belang voor den pa piergebruiker. Met name wordt er de aandacht op ge vestigd, dat cycloslylepapier van 80 gram per M2. (het zwaarst toegelaten gewicht voor dit papier) aan twee zijden dient te worden bedrukt. Voor korte brieven en rekeningen mogen slechts kleine papierformaten worden gebruikt (octavoformaat of eenheidsformaat A 5). Van de lijst van verboden artikelen, welke dus niet meer mogen worden vervaardigd, kunnerf* wor den genoemd spijs- en drankkaarten, grooter dan één blad A 4 (21 x 29.7 cm.). Deze bepaling is vooral van belang voor restaurateurs, die hun eigen spijs- en drankkaarten maken en bedrukken. Het Rijksbureau voor papier is gevestigd Schoter singel 9 te Haarlem. (A.N.P.) GOUD EN ZILVER ALS DISTRIBUTIEGOEDEREN. 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Een in het Veror deningenblad opgenomen beschikking van den secre taris-generaal van het departement van Handel, Nij- vzrheïd en Scheepvaart, wijst goud en zilver aan als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van da distributiewet 1939. HULPPREDIKER TE HAARLEM. Wij vernemen dat ds. L. Nieuwpoort te Wate ringen, vroeger predikant bij de Indische kerk, door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem benoemd is tot hulpprediker in Wijk VII (Haarlem-Oost). Ds. Nieuwpoort heeft de benoeming aanvaard. DISTRIBUTIE VAN MAGERE MELKPOEDER. 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Volgens een beschik king van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, opgenomen in het Ver ordeningenblad, wordt magere melkpoeder aangewe zen als distributiegoerl in den .zin van artikel 4 van de distributiewet. (A.N.P.) Lord Halifax opnieuw vice-koning van Indië? STOCKHOLM, 14 Juli (D.N.B.) De geruchten, dat Lort Halifax als Britsch ambassadeur in Washington zal aftreden, hebben naar de Londensche correspon dent van Göteborgs Handels- och Sjöfarstidningen meldt. Maandagochtend vastere vormen aangenomen. Er is nl. een bericht uit New-Delhi ontvangen, dat volgens geruchten aldaar Lord Halifax vice-koning van Indië zal worden. DE PLANNEN VAN ROOSEVELT. BERLIJN. 15 Juli (.N.B.) Onder opschriften als „Roosevelt wil den oorlog", „Arglistig bevel van Roosevelt aan de vloot", „Roosevelt wil het vuur openen, hij geeft bevel tot vuren op Duitsche duikbooten" schreven de Berlijnsche ochtendbladen over de sensationeele onthullingen betreffende de plannen van Roosevelt om door een „incident" met Duitschland in volle zee den staat van oorlog met Duitschland te doen ontstaan. De Völkischer Beobachter schreef dat Roosevelt geen vuriger wensch heeft dan het voor zijn behoud strijdende Europa in den rug aan te vallen onder het leugenachtige parool dat hij daarmede het Wes telijk halfrond verdedigt. Tegenhouden zal hij daar mee echter het rad van de geschiedenis niet. DE MILITAIRE SOVJET-MISSIE UIT LONDEN NAAR MOSKOU. NEW-YORK, 15 Juli (D.N.B.) De leden van de militaire Sovjet-missie voor Engeland, generaal Go- likow cn kolonel Draeun. zijn volgens berichten van Amerikaapsche agentschappen uit Londen per vlieg tuig naar Moskou vertrokken. Over enkele dagen worden zij weer te Londen verwacht. HEDEN: S PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1