Haarlem's Dagblad Laatste bunker der Stalinlinie veroverd Operaties in het Oosten schrijden gestadig voort Verwilderde jeugd in de Sovjet-Unie Nieuwe boterbonnen 59c JAARGANG No. 17814 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PE.EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 16 JULI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Adverientiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17y2. Groentjes rie rubriek. De strijd in het Oosten Groote activiteit der Duitsche luchtmacht Verder oprukken der Duitschers naar Kiev en Petersburg BERLIJN, 15 Juli. (D.N.B.) In het gebied I van Witebsk is gisteravond de laatste, het I verst in het Oosten gelegen bunker van de Sta lin-linie veroverd. Anderhalve dag streden de Duitsche infan teristen, liggend in het bunkerveld, voordat het I voornaamste bolwerk, een geweldig blok van beton en ijzer, met onderaardsche installaties, I geheel veroverd was. De bunker was onherkenbaar gecamoufleerd en van draaibare koepels voorzien. Infanteristen, die in de boomen waren verscholen, hadden buiten de bewaking op zich genomen en bestookten de na derende Duitsche soldaten van zeer dichtbij met een hagel van kogels. Met steun van zware houwit sers en mortieren gelukte het de gepantserde koe pels buiten gevecht te stellen. Vervolgens traden infanteristen en pioniers gemeenschappelijk op en bevestigden onder het hevigste vuur van de omrin gende bunkers hun ladingen dynamiet voor de schietgaten van het voomafunste bolwerk. Hevige ontploffingen scheurden de betonnen wanden open cn doodden de bemanning. Nadat dit belangrijke steunpunt was veroverd, slopen de stoottroepen over het door de kanonnen niet le be strijken veld naar de overige bunkers. Zij ver overden deze bunkers eveneens met ladingen dy namiet en rolden zoo uit de beide flanken de ge- heele verdedigingslinie op. Na de doorbraak door de zwaar versterkte Stalin-linie zijn Duitsche formaties op 14 Juli verder in de richting naar Kiev opgerukt. De overblijfselen van de tusschen Skitomir en Berditsjef in het vuur geworpen bolsjewisten, versterkt door snel gevormde gemengde eenheden, trachtten de diep naar het Oosten gedreven wig j van de Duitsche troepen aan te vallen. Ofschoon tegelijkertijd meer naar het Westen r omsingelde sterke Sovjet formaties wanhopige uitvalspogin- gen ondernamen, hebben Duitsche strijdkrachten, die numeriek in de minderheid waren, na drie da gen de bolsjewistische overmacht verslagen. De I ingesloten Sovjets in het gebied ten Westen van Berditsjef werden vernietigd of gevangen geno men. De tegenstand in de flanken werd overal ge broken. De bolsjewisten leden zware verliezen aan menschen, wapens en oorlogstuig. AANDEEL VAN HET LTICHTWAPEN. De successen, die de Duitsche troepen bij de doorbraak door de Stalin-linie de laatste dagen overal hebben bereikt, worden thans aanzienlijk uitgebreid door den omvangrijken steun van het Duitsche luchtwapen. In het gebied tusschen Tsjernikof Brjansk zijn spoorbanen, stations en locomotievenparken aangevallen en door talrijke voltreffers van zwaar kaliber vernield. Alleen Maandag werden al 23 locomotieven, omstreeks duizend spoorwagens en twee stukken spoorweggeschut vernietigd. Ten Oosten van Gomel verrasten Maandag Duit sche gevechtsvliegtuigen bespannen colonnes van de Sovjets, die juist samengetrokken werden. Bolsje wistische troepen en voertuigen werden eerst met bommen bestookt en daarna in scheervlucht met schietwapens onder vuur genomen. De Sovjets le den groote verliezen aan menschen en raakten meer dan driehonderd paarden kwijt. Verder meldt het D.N.B. dat sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen Maandag in alle sec toren van het Oostelijk front niet slechts voor den oorlog belangrijke doelen, ravitailleeringsbases en verkeerswegen, in den rug van de Bolsjewiki hebben aangevallen, maar ook ter ondersteuning van de Duitsche legerformaties deelgenomen aan den strijd op den grond. In het gebied van Smolensk werden daarbij in enkele uren 33 Sovjettanks en 500 Vrachtauto's vernietigd, benevens een vrij groot aantal stuk ken geschut buiten gevecht gesteld. Gevechts vliegtuigen vielen den weg Smolensk-Moskou en de spoorbanen en spoorweginstallaties in dit ge bied met groot succes aan. Verscheiden stations en zijsporen werden daarbij volledig vernietigd. Een aantal pontonbruggen werd door voltreffers in verscheiden deelen uiteengescheurd. De gebombar deerde lijnen vervallen daarmee als verkeerswegen der bolsjewisten. Het Duitsche luchtwapen heeft denzelfden dag in superieur geleverde luchtgevechten en kranige aanvallen op bolsjewistische vliegvelden den voorraad Sovjet-vliegtuigen van allerlei slag zeer aanzienlijk verminderd. Binnen 24 uur werden 72 Sovjet-toestellen neergescho ten en 150 machines op den grond vernield. Tegenover dit verlies van 222 bolsjewistische vliegtuigen staan slechts 9 Duitsche. Het to taal der tot dusver neergeschoten en op den grond vernielde Sovjet-vliegtuigen bedraagt 7182. BOUWEN VAN AFWEER- FRONT MISLUKTE. BERLIJN. 15 Juli. (D.N.B.) Het voornemen van de bolsjewisten om achter de doorbroken Sta- lin-hnie in het Dnjepr-Dunagebied een afweer- front op te bouwen, is definitief verijdeld. Uit alle wapensoorten bestaande gemengde formaties zijn door de Sovjet ijlings derwaarts gezonden, maar onweerhoudbaar gaat de opmarsch der Duitsche troepen naar St. Petersburg verder. Ook de ont binding van de Sovjet-divisies schrijdt voort. Vol gens de verklaringen van gevangenen zouden de bevelhebbers van het Sovjetleger in de Baltische landen en tien officieren van zijn ïntiemen staf doodgeschoten ziin. De reden voor deze terechtstel ling zou daarin gezocht moeten worden dat de be velhebber in de Baltische landen zijn stellingen te vroeg heeft opgegeven. In het gebied van Witebsk hebben Duitsche troependeelen Maandag nog hon derden Sovjetsoldaten gevangen genomen. In ko renvelden. bosschen en kapot geschoten hofsteden vonden de Duitsche soldaten bonte menigten, de laatste manschappen van de uiteen gedreven res ten der 140ste en 146ste Sovjetdivisie, naar de gevangenen verklaarden. De opmarsch der Duitschers gaat intusschen in de hitte van den zomer voort. Tank na tank rolt over de kapot gereden, slechte wegen. De rups banden woelen in het zand, dat in dichte stofwol ken rondom de gepantserde kolossen hangt. Daar achter march eer en de colonnes der Duitsche in fanterie, gevolgd door voertuigen met zware wa pens. Sinds de doorbraak door de Stalin-linn ge lukte, zijn de Duitsche gepantserde gevechtswa gens den vluchtende bolsjewisten voortdurend op de hielen gebleven. DE DUITSCHE BOND- GENOOTEN. BERLIJN, 15 Juli. (D.N.B.) De Duitsche weermachtberichten van de beide laatste dagen hebben, naar van deskundige Duitsche zijde word; medegedeeld, opnieuw gewezen op het optreden van de verbonden strijdkrachten aan het Oostelijk front. Reeds van de eerste dagen van den veldtocnt te gen de Sovjets af zijn aanzienlijke Roemeensche strijdkrachten onder de persoonlijke leiding van den Roemeenschen generaal en staatsleider Anto- nescu bezig geweest met de taak van de Moldau oprukkend de in 1940 aan de Sovjet-Unie afge stane Noordelijke Boekowina. alsmede Bessarabië te heroveren. Het Roemeensche leger had sinds September 1939 zijn opleiding met de hulp van de naar Roemenië gezonden Duitsche opleidingsbatal jons volgens de opleidingsbeginselen van de Duit sche weermacht voltooid. De aan het front tegen de Sovjets optredende formaties hebben een groot deel van de hun toevertrouwde opgaven reeds vol bracht. Zeer spoedig na Roemenië trad ook Slo wakije door het zenden van troepen onmiddellijk in het strijdperk tegen de Sovjets. De jonge Slo- waaksche weermacht, welke pas in Maart 1939 on der bescherming van het Duitsche rijk werd ge steld, heeft reeds in den herfst van 1939 in den veldtocht tegen Polen schouder aan schouder met de Duitsche troepen goed voldaan. De thans in Galicië optredende Slowaaksche formatie heeft ook dezer, keer bewezen een kranige en succesvolle medstrijder te zijn. Evenals aan het front in Gali cië zijn, nadat ook Hongarije besloot deel te nemen aan den oorlog tegen de Sovjet-Unie, einde Juni ook Hongaarsche troepen over de bergpassen van de Karpathen opgerukt. Zii hebben Galicië ten Zuiden van den Dnjestr van bolsjewisten gezuiverd. De Hongaren hadden reeds in den korten veldtocht te gen Joego-Slavië in April van dit jaar aan de Duitsche troepen op succesvolle wijze gewapende hulp verleend, door van de Zuidelijke grens n.'.ar den Donau op te rukken. De Finnen, die tijdens hun heroieken Strijd tegen het einde van 1939 hun voortreffelijke strijdkracht hebben bewezen en de logheid van het Sovjetleger aan de kaak hebben gesteld, traden dezen keer ge meenschappelijk met de Duitsche divisies langs hun geheele grens in het strijdperk tegen de Sovjet- Unie. Zij worden geleid door den voorvechter in den Finschen bevrijdingsoorlog van 1918 tegen de bolsjewisten, veldmaarschalk Mannerheim, die ook in 19391940 den Finschen tegenstand tegen den Sovjet-aanvaller leidde. Onder bevel van der. door hen bewonderden vrijheidsheld hebben de Finnen reeds opmerkelijke doorbraken in het Sovjetfront tot stand gebracht. Ook het verbonden Italië heeft een bijzonder troepencontingent voor den strijd aan het Ooste lijke front ter beschikking gesteld. Bovendien heb ben zich corpsen vrijwilligers en afzonderlijke vrijwilligers uit Spanje, Portugal, Zweden, Dene marken, Vlaanderen, Kroatië en zelfs uit Frank rijk aangemeld voor den strijd tegen het bolsje wisme, die voor een deel reeds op weg zijn naar het front. Hieruit blijkt dat alle Europeesche krachten, die den opbouw willen, zich in een front hebben geschaard met de Duitsche weermacht ten einde Europa van het bolsjewisme te bevrijden en zoodoende de grondslagen te leggen voor een nieu we orde, waarnaar zij streven. Sovjet pers, welke zelf deze toestanden heeft ge schilderd. In een soort schuur aan het Internationale Prospekt te St. Petersburg was een nachtasyl vo.or deze „Besprisornje ingericht, waar zij tien kope ken moesten betalen om hier te kunnen overnach ten. Bij massa's lagen deze jonge menschen op den met bloed en zweet bezoeldelden grond, levende lijken, die een ontzettenden stank verspreidden. Vuil, stank, vloeken, vechtende kaartspelers. Men moest een gasmasker opzetten om in de slaap- ruimte te kunnen gaan. Overdag slenterden zij dooi de straten en stalen wat niet muurvast bevestigd was. Deze getuigenis, een van vele, is voldoende om den toestand van een aanzienlijk deel van de jeugd in den Sovjetstaat te schetsen. Wanneer van Sovjet zijde beweerd wordt dat het gelukt is een deel dezer „Besprisornje" in asylen onder te brengen, dan is hiermede niet het kwaad in zijn geheelen omvang bestreden, want de bepaling van 8 April 1935 is nooit opgeheven en werd steeds toegepast, hetgeen bovendien uit de verschillende processen tegen ambtenaren der Gepeoe in 1939 bekend is geworden. Het was niet veel wat uitlekte, doch het wierp een zoo veel beteekenend licht op de toe standen. dat ook de hermetisch afgesloten buiten wereld hierover iets vernam. Aangeklaagd weiden jonge Gepeoe-ambtenaren wegens het folteren van tienjarige knaapjes om zoodoende een bekente nis los te krijgen dat zij „anti-revolutionnairen, fascistische daden en daden van terreur hadden gepleegd. In Lenin-Koesnetzk werden 160 ver waarloosde kinderen met lage misdadigers in een cel geworpen, waar zij acht maanden zonder een bed moesten slapen en iederen nacht aan een kruis verhoor werden onderworpen. In geen enkel land ter wereld bestaat er een dergelijke ellende onder de kinderen die natuur lijk tot a-sociale elementen opgroeien, terwijl over al, en voornamelijk in Duitschland, zooals de „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, de op groeiende jeugd met bijzonder zorg wordt omringd. Samenvoeging van gemeenten in (le Streek. Te Noqrdscharwoude is bericht ontvangen dat de gemeenten Oudkarspel, Noordscharwoude.-Zuid- scharwoude en Broek op Langendijk met ingang van 1 Augustus a.s. worden samengevoegd. Tot burgemeester van de nieuwe gemeente is be noemd de heer H. Schelhaas, thans burgemeester van Broek op Langendijk, tot gemeentesecretaris de heer G. G. Post, thans gemeentesecretaris van Zuidscharwoude en tot gemeente-ontvanger de heer H. van Zuylen, thans gemeente-ontvanger van Broek op Langendijk. (A.N.P.) DE ROTSWONINGEN IN GEULHEEM VERDWIJNEN. De bekende rotspartijen bij Geulhem in Zuid- Limburg, waarvan in de laatste jaren groote ge deelten zijn afgegraven, waardoor de verschillende schilderachtige rotswoningen verloren gingen, le veren thans wer gevaar op voor instorting. Op den hoek van den steilen weg naar BergTerblijt bij de wielrijders welbekend bevindt zich nog een dergelijke oude rotswoning, die groot gevaar loopt in te storten en met het oog hierop reeds ont ruimd is. Het is al herhaaldelijk voorgekomen, dat groote stukken rots naar beneden kwam. Om erger te voorkomen, zullen de nog overgebleven rotswo ningen worden dichtgestort of worden afgegra ven. (A.N.P.) Op een der binnenplaatsen van een Lembergsche gevangenis spelen zich hart roerende scènes af. (Foto Hoffmann-Holland. Het lot der besprisornje' Het ANP verneemt uit Berlijn: „De Gepeoe heeft duizenden en nog eens duizen den twaalf-, dertien- en veertienjarige kinderen in de Sovjet Unie vermoord met het motief dat zij verraders, spionnen, Trotzkisten, fascisten, agenten van Hitler en van den Mikado waren", zoo schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung" in een artikel waarin beschreven wordt over de ellende der Sovjetjeugd. De actie der Gepeoe steunde op een bepaling der Sovjet regeering van 8 April 1935, welke als titel droeg „Maatregelen tot bestrijding van de misdaad onder de minderjarigen". De doodstraf stond op ieder soort misdaad, te beginnen met diefstal tol aan „hoogverraad", welke de honderdduizenden verwaarloosde kinderen bedreven. De Gepeoe heef! deze verwaarloosden „Besprisornje" genaamd, op gepakt en in een concentratiekamp geworpen tot dwangarbeid of ter dood veroordeeld. De hongercatastrofe,.welke meermalen de Sovjet Unie in de afgeloopen tientallen jaren hebben ge teisterd, de totaal ontredderde gezinstoestanden als gevolg van den invloed der communistische pro paganda hebben vele honderdduizenden kinderen en jonge menschen van hun opvoeders en kost winners beroofd. In het warme jaargetijde trokken zij in groepen of in heele benden door het land en trachtten eenig voedsel bij elkaar te bedelen of in de meeste gevallen te stelen. Bij de nadering van het koude jaargetijde stroomden zij naar de steden terug, waar zij in lompen gehuld, stijf van het vuil. vermagerd tot op het gebeente, aan verschillende besmettelijke ziekten lijdend, in kelders, ruïnes of ergens anders een schuilplaats zochten. Genoemd Duitsch blad citeert een artikel uit de ZORC VOOR DE JEUGD De zorg voor de jeugd is vooral in deze eeuw bij zonder groot. Indien de ouders zelf hun opvoe dingstaak niet ten volle kunnen vervullen, zorgen vereenigingen of staatsinstellingen er voor. dat deze taak wordt overgenomen en dat het kind krijgt waarop het recht heeft. Dit is een van de dingen waarop de twintigste eeuwsche maat schappij met trots kan wijzen. Zij heeft begrepen dat de jongeren geholpen moeten worden op den levensweg, dat men hen niet mag laten voort- ploeteren zonder een helpende hand te bieden De steun aan de jeugd verleend levert voordeelen op. zoowel voor hen die dien steun ontvangen als voor hen die hem verleenen. En de vooruitgang op elk gebied is voor een uiterst belangrijk deel te dan ken geweest aan de vele zorgen die aan de jeug digen worden besteed. Een tijdlang is het een pro bleem geweest hoe deze arbeid kon on moest wor den verricht, maar de laatste tientallen jaren was de omvang van dit probleem nog slechts gering omdat wegen gevonden waren die successen bleken te brengen. Het A.N.P. publiceert heden een overzicht van de ellende onder de Sovjet-jeugd, waaruit een scherp contrast moet blijken met de toestanden b.v. in eigen land. Het meldt o.m.: „De hongercatastrofen, welke meermalen dc Sovjet-Unie'in de afgeloopen tientallen jaren heb ben geteisterd, de totaal ontredderde gezinstoe standen als gevolg van den invloed der commu nistische propaganda, hebben vele honderdduizen den kinderen en jonge menschen van hun opvoe ders en kostwinners beroofd. In het warme jaar getijde trokken zij in groepen" of in heele benden door het land en trachtten eenig voedsel bij elkaar te bedelen of in de meeste gevallen te stelen. Bij de nadering van het koude jaargetijde stroomden zij naar de steden terug, waar zij in lompen ge huld, stijf van het vuil, vermagerd tot op het ge beente. aan verschillende besmettelijke ziekten lijdend, in kelders, ruïnes of ergens anders een schuilplaats zochten", Duitsch weermachtsbericht Schepen op de reede van Suez aangevallen HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 15 Juli (DNB) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „De operaties in het Oosten schrijden gestadig voort. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten wederom de ravitailleeringshaven Huil gebombardeerd. Uitgebreide branden ontston den In het Kanaal van St. George is een koopvaar der van 6000 b.r.t. door neergeworpen bommen tot zinken gebaacht. In Noord-Afrika hebben Duitsche jagers con centraties van Britsche vrachtauto's bij Sidi el Bar- rani uiteengedreven. Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten vijandelijke batterijen rond Tobroek tot zwijgen. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den nacht van 13 op 14 Juli Britsche sche pen op de reede van Suez gebombardeerd. Twee vrachtschepen van in totaal 12.000 b.r.t. werden vernietigd. Twee andere groote schepen kregen voltreffers. Bij aanvalspogingen van Britsche gevechts- en jachtvliegtuigen aan de Kanaalkust zijn gisteren door jagers en afweergeschut 12, door marinege- geschut één vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afge- lpopen nacht br: ant- en brandbommen in Noord- west-Duitschland, vooral in Hannover en in hel kustgebied neergeworpen. De burgebevol king leed eenige verliezen aan dooden en gewonden Nacht jagers en afweergeschut schoten zeven aan vallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer". Een nader D„N.B. bericht meldt" Een groote con centratie van schepen op de reede van Suez is in den nacht van Zondag op Maandag, naar van welingelichte Duitsche zijde wordt gemeld, door het Duitsche lucht wapen aangevallen. Daarbij gingen minstens drie Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Geringe schade. BERLIJN, 16 Juli (DNB) In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben Britsche vliegtuigen korte vluchten gemaakt naar het Rijnsch-Westfaal- vuur werden zij reeds bij de nadering verspreid. Zij wierpen slechts op enkele plaatsen eenige brisant- en brandbommen neer. welke slechts geringe schade aanrichtten. H. O. V.-koor. Orpheus" van Von Gluc.k. On 5 October 1762 had in het Hofburg-theater in Weenen de eerste uitvoering plaats van Gluck's meesterwerk ..Orpheus und Euridice". Onder de toeschouwers bevond zich ook Keizerin Maria Theresia en haar hofhouding. Gluck heeft met zijn „Ornheus und Euridice" een nieuwen opera-vorm willen scheppen en heeft de platgetreden paden op opera-gebied daarmede verlaten. Vandaar dan ook. dat de meest ingewij den de eerste uitvoering van dit werk met groote belansstellinc tegemoet zagen. Gluck is zeer terecht de hervormer van de opera genoemd. Zijn eerste werk in dien gewijzig- den opera-vorm is één van de weinige opera's uit dien tijd die zich meer dan een eeuw in de be langstelling van het publiek heeft mogen ver heugen. Het libretto is in het kort als volgt: Ornheus heeft z'n vrouw Euridice verloren en smeekt den goden, zijn bruid weer te geven. Zeus de Oppergod verhoort zijn gebeden en verleent hem toestemming zijn geliefde te gaan zoeken in het gebied van de geesten, op voorwaarde dat hij in dien zij gevonden is haar niet in de oogen mag zien. Indien hij zijn belofte verbreekt, zal Orpheus Euridice onmiddellijk verliezen. Na haar gevon den te hebben, kan Orpheus op aandringen van Euridice de verleiding niet weerstaan haar aan te zien, waardoor hij zijn belofte verbreekt. Amor, de god van de liefde, komt hun echter te hulp, waardoor zij beiden toch vereenigd blijven. Oorspronkelijk was de Orpheus-partij voor een zeer hooge mannenstem geschreven. Daar derge lijke stemmen niet meer bestaan is de partij om gewerkt voor een altstem. Voor een concertuitvoering doet dit wel zeer eigenaardig aan. Men ziet een vrouw die een man nenrol zingt. In een tooneeluitvoering kan men dit natuurlijk door kleeding camoufleeren. De altpartij in dit werk heeft een zeer bijzon dere bekoring, zoodat men dit euvel bij een uit voering in concertvorm al zeer gauw vergeet en zeker het heele werk de moeite waard is het te beluisteren. Tapijten in liet Spaarne. Omstreeks drie uur Woensdagmiddag was men bij het Spaarne bezig kleeden in te laden op een met paard bespannen wagen. Tengevolge van een voor bijkomende auto schrok het paard, waardoor het door het achterste deel van den wagen bov.en het Spaarne kwam te hangen en dertien tapijten in hei water belandden. Met vereende krachten is de wagen weer op den wel gehesc'nen. Handkar tusschen tram en vrachtwagen bekneld. Linkerduim van bestuurder afgekneld. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur heel't op de Lange Brug te Haarlem een aanrijding plaats gevonden tus schen een vrachtauto, een tramrijtuig en een handwa gen. De tram en de handwagen reden in de richting Amsterdam. De bestuurder van den handwagen week juist naar links uit om de tram te laten passeeren toen de handwagen door een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto werd geraakt en tus schen de tram en deze auto beklemd raakte Van den handwagen bestuurder, een 40-jarigen Haarlemschen koetsier werd den linkerduim gedeeltelijk afgekneld Na door O. D te zijn verbonden is hij in het St.-Elisa beths Gasthuis verder behandeld. De tramwagen moest uit den dienst worden genomen. De politie stelt nog een nader onderzoek naar de oorzaak van de aanrij ding in. schepen, met een totalen inhoud van 26.000 brt., voor Engeland verloren Talrijke andere schepen werden vermoedelijk beschadigd. Twee koopvaarders, elk zes duizend brt groot, kregen zoo zware treffers, dat ver wacht kan worden, dat zij geheel verloren zijn. Een transportschip van ongeveer 14.000 brt kreeg twee vol treffers met bommen van het zwaarste kaliber, waar door verscheidene zware explosies werden verwerkt. Een andere koopvaarder, van 5000 brt.. is bij denzelf den aanval beschadigd Waargenomen kon worden dat talrijke bommen in de onmiddellijke nabijheid van andere handelsschepen insloegen. Duitsche verliezen ontstonden niet Verhooging der reductie op bonnen van de vetkaart "s-GRAVENHAGE, 16 Juli. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen van de boter- en vet kaarten recht geven op 't koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden boter Bon „24" en „25" van de boterkaart: 17 Juli t.m. 3 Augustus. 250 gram boter per bon. Bon ,.24" en „25" van de vetkaart: 17 Juli t.m. 3 Augustus, 250 gram boter per bon De aandacht wordt er op gevestigd, dat in verband met den nieuw vastgestelden boterprijs. met Ingang van 17 Juli a.s. aan houders van vetkaarten per 250 gram boter (dus per bon van de vetkaart) een reductie wordt verleend van 22 1/2 cent. inplaats van 15 cent.. In een officieele publicatie zijn de voor de detail listen van belang zijnde bijzonderheden ten aanzien van het inleveren dezer reductiebonnen vermeld. Bijeenkomst van Helmondsche industriëelen. HELMOND, 15 Juli. Hedenmiddag had te Hel mond een bijeenkomst plaats van vertegenwoordigers van Helmondsche industrieelen eenerzijds voor namelijk uit kringen van textiel- en metaalnijverheid en leden van het Rijkscommissariaat anderzijds. De bedoeling van deze bijeenkomst was een ge- dachtenwisseling te houden omtrent de mogelijkheid, dat de Brabantsche textielindustrie aan de binnen kort te houden Leipziger Reichmesse zal deelne men. De ontvangst werd bijgewoond door den com missaris-generaal voor financiën en economie, dr. H. Fischbóck. De vertegenwoordiger van de Leipziger Reichsmesse in Nederland, de heer C. Frauendorff, heette de aan wezigen welkom. Deze sprak zijn voldoening uit over het feit, dat deze ontvangst in Helmond een zichtbaar teeken demonstreert van de oude verbondenheid, die destijds tusschen Leipzig en Noord-Brabant bestond. Het waren immers destijds de Brabantsche wevers, die zich langen tijd geleden op de Messe in een groote belangstelling konden verheugen Na een periode van langdurige onderbreking zal de textielindustrie van Helmond en omgeving straks voor het eerst weer in Leipzig aanwezig zijn. Spreker besloot zijn woor den met uiting te geven aan de hoop, dat de komende Reichsmesse voor de deelnemende textielfabrikanten een succes zal blijken te zijn. Vervolgens werd het woord gevoerd door den com missaris-generaal dr. H. Fischböck. In zijn rede leg de hij vooral nadruk op het streven van het Rijks commissariaat de belangen der Nederlandsche in dustrieën zoo goed mogelijk te bevorderen en te steunen. Wat mogelijk is zullen wij gaarne doen. maar men mag niet vergeten, dat wij in bijzondere tijdsomstan digheden leven. De heer Fischböck beëindigde zijn toespraak met den wensch, dat de Nederlandsche deelneming aan de komende Leipziger Reichsmesse even groot zal zijn als dit voorjaar het geval was. (A.N.P.) SENEMBAH BRENGT VOORLOOPIG GEEN JAARVERSLAG UIT. AMSTERDAM, 16 Juli. In de gisteren gehou den vergadering van aandeelhouders der N.V. Se- nembah Maatschappij heeft de voorzitter, de heer Herbert Cremer, in warme bewoordingen den heer A. Tameling, directeur der N.V. Senembah Maat schappij herdacht, die in den aanvang van dit jaar is overleden. Vervolgens werd het voorstel van commissaris sen in behandeling genomen om wegens de ver breking der verbindingen met Ned. Indië uitstel te verleenen van het opmaken van het jaarverslag alsmede van de balans en de winst- en verlies rekening over het boekjaar 1940. Dit voorstel werd zonder discussie aangenomen. Over den verkoop der producten deelde de voor zitter nog mede, dat in totaal van den tabaksoogst 1939 hier te lande 19.534 pakken en in Deli naar Amerika 1-691 pakken werden verkocht. De gemiddelde doorsneeprijs van deze 21.225 pakken bedroeg ca. 1.31. Voorts werden uit de hand nog ongeveer 4.600 pakken verkocht, die ech ter door de oorlogsomstandigheden hier te lande niet konden worden aangevoerd en aan koopers wor den afgeleverd. Op 10 Mei waren van tabaksoogst 1939 nog zeilende ongeveer 13000 pakken, die niet wapen verkocht, terwijl zich op dien datum nog ruim 2.800 pakken in Deli bevonden. Het is te vreezen. dat tabaksoogst 1939 uiteindelijk verlies zal opleveren. De voorzitter wees er vervolgens op, dat het re sultaat van het boekjaar 1940 ten nauwste samen hangt met den verkoop van de door de Senembah Maatschappij geproduceerde rubber en copra, doch waarvan verwacht kan worden dat de rubber opbrengst een verlies op den tabaksoogst 1939 al thans voor een belangrijk deel, zal kunnen compen- seeren. (A.N.P.). REMBRANDT'S GEBOORTEDAG. Vanwege de herdenking van Rembrandt's ge boortedag zal Donderdcavond de heer Jan D. Vos kuil van 6.15 tot 6.30 voor den zender Hilversum I spreken. HET NIEUW HOLLANDSCH STRIJK KWARTET. Onze stadgenoot de heer Chris van der Glas is benoemd tot violist in het Nieuw Hollandsch strijk kwartet, het welk thans als volgt is samengesteld: Dick Vos le viool. Chris van der Glas 2e viool, Louis Delachaux, alt, Carel van Leeuwen Boom kamp, cello. HEDEN.: 8 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1