Haarlem's Dagblad Duitsche doorbraak voorbij Smolensk lüee&t zuinig) Vakspecialisten Gevechtshandelingen aan het Oostfront verloopen in alle sectoren gunstig In de Sovjet Unie. 69e JAARGANG No. 17817 Uitgave Lourens Cosier, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 19 JULI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17y2- Groentjes zie rubriek. Finsche successen in Ladoga—Karelië. UIT HET HOOFDK W ARTIE VAN DEN FüHRER, 18 Juli (DNB) Het opperbevel van den weermacht maakt bekend: De doorbraak van de zwaar versterkte Stalin- linie, tusschen Mogilew en Witebsk, is tot voorbij Smolensk vergroot. Smolensk zelf is, door den vijand taai verdedigd, op 16 Juli ge nomen. Ale pogingen van den vijand om deze stad te heroveren, zijn mislukt. Voorts meldt het DNB: Na de vernietiging van aanzienlijke Sovjet- I strijdkrachten in het gebied tusschen Witebsk en Mogilew zijn de Duitsche formaties snel naar het oosten opgerukt. Op 16 Juli werd, zooals reeds ge meld, het belangrijke verkeersknooppunt Smolensk genomen. Van deze provinciale hoofdstad aan den Dnjepr af loopt het reeds voltooide gedeelte van den autoweg MinskMoskou verder naar het Oos ten. Deze stad van 160.000 inwoners en waar muni tiefabrieken, vliegtuigfabrieken en een belangrijke textielindustrie zijn gevestigd, werd als laatste vrij groote stad voor Moskou door de bolsjewisten met alle kracht verdedigd. De Duitsche troepen hebben ook hier met de bloedigste verliezen voor de bols- I jewisten den tegenstand gebroken. De Duitsche ver liezen bij de verovering van Smolensk zijn buiten gewoon gering. Vrijdag is, naar verder vernomen wordt, een Duitsch infanterie-bataljon er ten zuidwesten van Smolensk na hevigen strijd in geslaagd tot diep in de bolsjewistische linies door te dringen. Voor een hardnekkig verdedigd dorp stieten de Duitsche troepen op een buitengewoon verbitterden tegen stand. Nadat dit verzet, soms in gevechten van man tegen man, was gebroken, trokken zich de Sovjetsoldaten in wilde vlucht terug. Daarbij werd een geheele divisiestaf gevangen genomen. Uit Helsinki meldt het DNB: Het staatspers- bureau deelt mede, dat de aanval der Finsche weermacht in Ladoga-Karelië, die op 10 Juli werd ingezet, reeds thans tot resultaten van beslissende beteekenis heeft geleid. De Finsche troepen hebben de aanvankelijk plaatselijke successen tot een volledige doorbraak uitge- I breid. Voor aanzienlijke vijandelijke strijd krachten is de terugtocht afgesneden. Bij deze operatie hebben eenige Finsche afdeelingen in zes dagen een opmarsch van 150 KM vol bracht. Het veroverde gebied wordt thans ge zuiverd. GEEN GROOTSCHEEPSCHE TEGENOFFENSIEF. BERLIJN, 18 Juli (DNB) Naar het DNB van bevoegde zijde verneemt, heeft de geweldige strijd ten Oosten van de Stalinlinie thans een zelfde ver loop als de gevechten na de doorbraak der bolsje wistische grensstellingen in het begin van den oor log. De strijd speelt zich af in een zóne, die soms meer dan 100 KM diep is. Terwijl de voorhoede der Duitsche pantser colonnes onophoudelijk de operatiedoelen aanvallen, zijn de daarachter vol gende divisies infanterie en pantserwagens er in geslaagd de Sovjet-af deelingen te versplinteren en vaak te omsingelen, zoodat deze bolsjewistische af deelingen hun vernietiging tegemoet gaan. In deze zóne van ruim 100 KM diep woedt de strijd en men heeft den indruk dat de verdediging der Sovjets langzaam maar zeker ineen Stort. Het Sovjet commando heeft zijn afdeelingen blijkbaar niet meer geheel in de hand. Het lijkt er op dat deze afdeelingen op eigen verantwoordelijkheid het dreigende onheil trachten af te wenden. Er zijn tot dusverre geen teekenen geweest voor een grootscheepsch tegenoffensief. Het Duitsche com mando is niet alleen nauwkeurig onderricht van het verloop der verschillende gevechten, het heeft ook de groote doelen der operaties geenszins uit het oog verloren en doet zijn geweldigen druk op de steeds zwakker wordende Sovjet verdediging voortduren. Hoewel het Sovjetcommando in zijn legerberichten wanhopige pogingen ddSt om zijn meer dan ongunstigen toestand te verbloemen, blijkt uit de instelling der politieke commissarissen duidelijk genoeg hoever het met de Sovjet weer macht gekomen moet zijn. De verdeeling van het vroeger uniforme opperbevel over drie verantwoor delijke generaals cn de benoeming der politieke Commissarissen, die toezicht moeten oefenen op officieren, zijn kenmerkend voor den wanhopigen toestand. Met ijzeren hand moeten de commissaris sen de revolutionnaire orde en de oorlogsdiscipline herstellen, die echter wel reeds verloren gegaan moeten zijn. Het zal moeten blijken of bij de beslis- met electriciteit en gas Bedenkt, dat het electriciteils- en gasver bruik is gerantsoeneerd op 75 pCt.; dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te over schrijden; dat bovendien overtreding kan. worden gestraft met boete en afsluiting van den toavoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet on- noodig licht te laten branden. Vooral in dezen zomertijd kan verlichting vrijwel geheel achterwege blijven. Het moet niet voorkomen, dat men bij daglicht in hotels, restaurants, winkels enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in particuliere woningen moet het licht tot het allernood zakelijkste beperkt worden: door uw radiotoestel af te stellen, indien u toch niet luistert; door het warmwaterverbruik voor koken, wasschen en baden te beperken. Dit kan o.a. worden bereikt door: geen kleine vlammetjes doorloopend te laten branden onder keuken- of badgeyser; groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het koken steeds de deksels op de pannen. Zoodra damp uit pan of ketel komt kan uw gasbrander klein worden gesteld. voor het zetten van thee of koffie niet meer water te koken dan noodig is; het vaatwerk éénmaal per dag af te wasschen; bij het baden niet meer warm water te gebruiken dan strikt noodzakelijk is. Beperk uw verbruik Het Is een algemeen belang en daarbij ook ow eigen belang, want het bespaart u boe ten en afsnijding van den toevoer. Leert daarom ook zoo spoedig mogelijk uw tneter zelf op te nemen. De volgende week tullen hierover inlichtingen worden ver strekt. Zoo noodig kunnen ook de electri- citeits- en gasbedrijven u hierover voor lichten. sende gevechten van thans een dergelijke wan hoopsmaatregel niet juist de tegengestelde uitwer king zal hebben. Daar in dezen oorlog de vijande lijke propaganda steeds weer tracht haar volken moed in te spreken door vergelijkingen met den wereldoorlog, is het wenschelijk, dat er met nadruk op gewezen wordt, dat in den wereldoorlog het leger van den tsaar wel meermalen terrein kon winnen, doch nooit een beslissend succes heelt weten te behalen. De centrale mogendheden slaag den er herhaaldelijk in de Sovjet-aanvallen af te slaan en haar tegenstander aanzienlijk te ver zwakken, doch zij beschikten nooit over voldoende strijdkrachten om een vernietigende en beslissende overwinning te behalen. Bovendien kon het tsaristische commando steeds weer door meesterlijke terugtochten dergelijke be slissende gevechten voorkomen. In dezen veldtocht echter zijn reeds beslissende overwinningen behaald door den dubbelen slag van Minsk en Bialystok en door het bedwingen van de Stalinlinie. in den tijd van nauwelijks vier weken. Men kan aannenlen dat ten oosten van de Stalinlinie bin nenkort nieuwe beslissingen zullen worden afge dwongen. DE OPMARSCH NAAR ST. PETERSBURG. Bij den opmarsch naar St. Petersburg stiet giste ren een Duitsche afdeeling bij het Peipusmeer op Bolsjewistischen tegenstand. In korte, verbitterde gevechten leden de Sovjets bloedige verliezen, vijftienhonderd Bolsjewisten werden gevangen ge nomen. Deze gevangenen bleken menschen te zijn, die tot tuchthuisstraf veroordeeld waren, aldus het D.N.B. Op bevel van de politieke commissarissen waren zij uit de tuchthuizen ontslagen onder voor waarde, dat zij tegen de Duitschers zouden vech ten. Eveneens bij den opmarsch naar St. Petersburg ontmoetten Duitsche troepen georganiseerde ban dietenbenden van het z.g. vernietigingsbataljon Popoff, die zich in de bosschen schuil hadden ge houden en ineens een moordend vuur op de door trekkende Duitsche troepen wilden openen. De Duitsche soldaten maakten met deze bandieten korte metten, beschoten de bosschen en zuiverden eenige nesten met handgranaten. Zoo werd het bataljon Popoff, dat de vernietiging der Duitschers op zijn banier had geschreven, zelf vernietigd. Slechts enkele Bolsjewisten vielen levend in Duit sche handen. Behalve met machine pistolen en andere vuur wapens waren zij voorzien van bul, dolken en fles- schen met bijtende zuren. De gevangenen vertel den, dat zij waren opgeleid in een Sovjetschool, die in 1940 was gevestigd in een klooster te Petsjorry in Estland. Het waren over het algemeen jonge communisten, die door de partijfunctionaris sen nauwkeurig waren onderricht in de Bolsjewis tische moordmethoden. Dc druk der Sovjets op Finland. Zweedsche publicatie. STOCKHOLM, 18 Juli. De Zweedsche pers publiceert een mededeeling van het Zweedsché ministerie van Buitenlandsche Zaken; naar aanlei ding van het Finsche blauw-Witboek, waaruit dui delijk de druk blijkt, die de SoVjfet-Unie op Fin land heeft uitgeoefend na het einde van den Finsch- Russischen winteroorlog. Uit deze mededeeling blijkt, dat reeds in het begin van 1940 meer dan eens het vraagstuk omtrent een Zweedsch-Finsch defensief pact onder de oogen wordt gezien. De Zweedsche regeering nam een positieve houding aan ten opzichte van de Finsche voorstellen. De gedachte aan een defensief pact lokte echter naar uit de publicatie blijkt den tegenstand van Moskou uit, aangezien een dergelijk defensief ver bond in tegenstrijd zou zijn met de neturaliteits- politiek van de Zweedsche en Finsche regeeringen, terwijl het pact slechts tegen de Sovjet-Unie zou zijn gericht. Het belang voor een Zweedsch-Fïnsche samen werking bleef evenwel bestaan. In September en October 1940 kwam de gedachte ten opzichte van een nauwe samenwerking opnieuw naar voren. Dit keer echter niet alleen ten aanzien van de verdediging, maar ook op het gebied der buiten landsche politiek en op bepaalde economische on- derdeelen. Einde October kon men constateeren, dat de regeeringen in Stockholm en Helsinki ge neigd waren de kwestie van een nauwe samenwer king nader te onderzoeken. De reactie van de Sovjet-Unie bleef evenwel dezelfde als bij het be gin van het jaar. De Sovjet volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Molotof, riep 6 December om een uur 's nachts den Finschen gezant naar het Kreml, en beweerde tegenover hem dat een verdrag in voorbereiding was, waardoor de bui tenlandsche politiek van Finland van Stockholm afhankelijk zou worden. Dit zou volgens opvatting der Sovjet-Unie het einde beteekenen van het vredesverdrag tusschen de Sovjet-Unie en Fin land. De Sovjet-Unie zag zich derhalve gedwongen de Finsche regeering te verzoeken aan de gevolgen te denken, die het sluiten van een dergelijk ver bond met een buitenlandsche mogendheid met inbegrip van Zweden met zich zou medebren gen. Een op 14 December ondernomen stap van den Zweedsche gezant in Moskou ten einde de Sovjet-regeering van het onjuist ingenomen stand punt te overtuigen, bleef zonder resultaat. Men verwees den gezant slechts naar de aan Finland gegeven mededeeling. Ook Duitschland werd op de hoogte gebracht van de Zweedsch-Finsche plan nen, naar uit het Zweedsche memorandum blijkt. Van Duitschen kant geeft men den raad, gezien de delicate verhouding tusschen Finland en de Sovjet- Unie, onder de tegenwoordige omstandigheden de Zweedsch-Finsche plannen niet ten uitvoer te brengen. (D.N.B.) voor de intendance van het Vrijwilligerslegioen Het Vrijwilligerslegioen Nederland roept hierbij op veeartsen, smeden, hoefsmeden, menagemeesters en koks. Men werd verzocht zich ten spoedigste schriftelijk aan te melden (eventueel onder ver melding van den bekleeden militairen rang en vak bekwaamheid) aan het hoofdkwartier van het Vrij willigerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. (ANP) Tweejarig jongetje dronk azijnextract. Aan de gevolgen overleden. Het ongeveer tweejarige zoontje van den land bouwer A. Rademaker te Ammerzoden dronk in een onbewaakt oogenblik uit een fléichje azijnextract. Het kind werd overgebracht naar het groot ziekengasthuis te Den Bosch, waar het aan de gevolgen is overleden. Moedige daad. Twee hollende paarden door 21-jarigen jongen tot staan gebracht. Vrijdagmiddag sloegen twee paarden, gespannen voor een groote verhuiswagen, vermoedelijk doordat spelende kinderen stukken graszoden tegen him kop gooiden op den Weissenbruchweg te Heem stede op hol. Er zat niemand op den bok, omdat men bezig was met laden. De dieren holden dooi de Prins Mauritslaan, Middenlaan (waar ze bijna tegen een tram botsten), vervolgens via Linnaeus- laan en Oosterhoutlaan naar den KI. Houtweg. Voorbijgangers trachtten door schreeuwen de paarden tot staan te brengen, maar dit gelukte niet. De 21-jarige D. K. van der Heijden, Klooster straat 64 te Haarlem, die daar op een bakfiets reed en die het gevaar zag, aarzelde geen oogenblik; hij zetten zijn wagentje aan den kant en wachtte de vurige dieren af. Toen ze bij hem waren liep hij hard mee en trachtte op den bok van den wagen te komen. Dit ging echter niet gemakkelijk, want de bok was hoog en de tree was juist aan den an deren kant van den wagen. Hij gaf zijn pogingen echter niet op; met een flinken sprong wist hij den bok te grijpen en er zich op te werken. Het bleek hem toen. dat de teugels tusschen de rennende paarden over de grond sleepten. Hij liet zich weer van den bok zakken en balanceerende op den boom tusschen de dieren wist hij de teugels gelukkig te grijpen en weer op den bok te klimmen. Door daarna de teugels strak aan te halen, gelukte het hem, het gespan tot staan te brengen, voordat on gelukken konden plaats hebben. Een woord van hulde aan dezen kranigen jongen is hier wel op zijn plaats. Ontploffing op een stoomboot. Een doode en een gewonde. MIDDELBURG, 19 Juli. In het Kanaal door Walcheren, ter hoogte van de meelfabriek, heeft hedenmorgen een ontploffing plaats gehad in een leiding onder het peilglas van een ketel aan boord van de stoomboot „Zwolle" van de N.V. Reederij Koppe te Amsterdam. Het schip was vanmorgen voor de wekelijksche reis van Middelburg naar Amsterdam vertrokken met veertig passagiers en goederen. Door den uitstroomenden stoom werd de 27-jarige stoker H. Hillebrand, uit Amsterdam, gehuwd en vader van vier kinderen, gedood, ter wijl de machinist, die hulp wilde verleenen. licht gewond werd. De kapitein bracht het schip zoo dicht mogelijk onder den wal, waarna de passagiers aan wal werden gebracht. Zij zijn daarop te voet naar Middelburg teruggekeerd. HILLEGOMSCHE VEILING OPGEHEVEN. Ook nu weder was de vergadering der Coöp. Vei- lingvereeniging „Hillegom" in Hotel Sistermans matig bezocht. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer W. Veldhuyzen van Zanten, dat deze vergadering feitelijk de voortzetting is van die van 4 Juli, welke niet kon worden afge werkt, omdat het statuair vereischte aantal leden niet aanwezig was. Daar men thans niet aan deze voorwaarde gebonden is. vertrouwde hij, dat de agenda kon worden afgewerkt. De behandeling van de balans en de winst- en verliesrekening lokte nogal eenige discussie uit; notaris Lodder en mr. Gerritsen verklaarden zich bereid, als adviseurs het bestuur bij te staan bij de afwikkeling der zaken. Hiertoe werd be sloten. Het voorstel van het bestuur, tot ontbinding der vereeniging over te gaan, werd met algemeene stemmen aangenomen, waarna de vergadering werd gesloten. De Hillegomsche veiling bestaat niet meer. ONGEVAL IN DE STAATSMIJN HENDRIK. HEERLEN, 19 Juli. Donderdagmiddag ongeveer half vier is de 44-jarige houwer B. A. Nijenkamp bij ondergrondsche werkzaamheden in de Staatsmijn Hendrik door vallend gesteente getroffen, waardoor hij ernstig verwondingen aan den rug opliep. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis te Heerlen overge bracht, alwaar hij Vrijdagmorgen ongeveer half twaalf is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. Zoo leveg de Sovjet-Russische arbeidersfamilies. (Foto Scherl-Stapf). Duitsch weermachtsbericht Sterke luchtkrachten bombardeerden HulL UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 18 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De geweldige gevechtshandelingen aan het Oos telijke front verloopen ln alle sectoren te onzen gunste. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten wederom pakhuizen, graansilo's, olie- fabrieken en dokinstallaties van de ravitaillee- ringshaven Huil gebombardeerd. Er ontstonden groote branden en zware ontploffingen. Andere gevechtsvliegtuigen brachten voor de Britsche Ooskust een vrachtschip van 3000 br.t. tot zinken, beschadigden nog twee groote koopvaarders en vielen met goed gevolg vliegvelden in de Midlands aan. Voor de Noord-Afrikaansche kust hebben Duit sche en Italiaansche duikbommenwerpers op 15 Juli bij Sidi el Barani een vrij grooten koopvaar der tot zinken gebracht en een tweede schip zwaar getroffen. Bij luchtgevechten werden vijf Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Bij pogingen van Britsche jagers en gevechts- toestellen om gisteren de Kanaalkust aan te vallen hebben jagers en afweergeschut tien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Mijnenzoekers hebben in het Kanaal vier Britsche vliegtuigen neerge schoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den af geloopen nacht in West-Duitschland eenige brand en brisantbommen neergeworpen, zonder noemens waard effect te bereiken. Nachtjagers en afweer geschut schoten drie der aanvallende Britsche ge vechtsvliegtuigen neer. DE AANVAL OP HULL. BERLIJN, 18 Juli. (D.N.B.) Over de aanval len van de Duitsche luchtmacht in den afgeloo pen nacht op Huil verneemt het D.N.B. dat het buitengewoon goede en heldere uitzicht de beman ning in staat stelde de opgegeven doelen nauwkeu rig te vinden en bommen van zwaar en zwaarste kaliber op voor den oorlog belangrijke doelen neer te werpen. De Victoria Dockinstallaties werden hierdoor zeer zwaar'getroffen, hetgeen ook bleek uit de groote ontploffingen met aanhoudende bran den. Tevens kon o.a. de vernietigende uitwerking van afzonderlijk neergeworpen bommen van 1.000 Kilo waargenomen worden, welke als voltreffers het doel raakten. De reeds gemelde ontploffing van een gashou der is, hetgeen door de verkenningsrapporten wordt Dezer dagen hebben de bladen vele berichten ge bracht over de ellende in Lemberg: over de velen die gedood zijn toen de bolsjewisten de stad moesten verlaten. Thans blijkt, dat het lot der inwoners dezer stad nog zwaarder is geweest dan het verlies van vele burgers. De speciale correspondent van „Stockholms Tidningen" heeft daarvan in zijn blad in de volgende bewoordingen verteld: „Bijna twee jaar lang heeft de Sovjet over Lem berg geheerscht. Er is geen twijfel aan, dat de bolsjewistische fase beschouwd moet worden als de donkerste in de geschiedenis van de stad. In 20 maanden tijds hebben de Sovjets zich gehaat en gevreesd gemaakt. Niemand werkte serieus. De prijzen stegen duizelingwekkend hoe. Een arbei der, die 150 roebel per maand verdiende kon zelfs geen paar schoenen koopen, want die kostten 300 roebel, een costuum kostte zelfs 100G roebel of meer. Het particuliere zakenleven was weliswaar niet ver boden maar zoo buitengewoon zwaar belast, dat het niet de moeite loonde particuliere zaken te drijven. De meeste winkels hadden dan ook hun deuren moeten sluiten." Door het D.N.B. is gewezen op toestanden in de Sovjet Unie die overeenkomst vertoonen met wat in Lemberg in de laatste twee jaar is geschied. Vóór den wereldoorlog bedroeg Jiet maandloon van den arbeider in Rusland 18 tot 24 roebel. Thans bedraagt dit 90 tot 110 roebel. Voor dit bedrag kunnen zij echter slechts een derde van het brood koopen, dat zij vroeger voor het mindere loon kon den koopen. De kostprijs van vleesch is zoo hoog, dat voor een kilogram vleesch anderhalve dag loon moet worden gegeven en voor een paar schoenen het loon van eenige maanden. Een costuum zou practisch onbetaalbaar zijn. Het hier geschetste beeld is er een van groote ellende. Indrukken van een Duitscli soldaat in de Sovjet-Unie. Schrijnende armoede. BERLIJN. 18 Juli. Het A.N.P. meldt: Een Duitsch officier die aan den vernietigingsslag in het ge-bied van Bialystok-Minsk heeft deelgenomen, geeft in een veldpostbrief een beschrijving van zijn indruk ken Het is opmerkelijk hoe de bewoners, zoodra de Duitschers naderden de fotografieën van Lenin en Stalin van de muren hunner primitieve woonkamers haalden en verscheurden. Uit geheim gehouden berg plaatsen haalden zij lang verborgen heiligenbeelden, die ze ophingen. De tactiek der terugtrekkende Sovjets brengt veel leed met zich mede. Al het vee en alle meelvoorraden worden meegenomen of vernietigd. Zelfs de voorra den der kleine boeren worden weggehaald, zoodat deze huilend de Duitschers tegemoet komen en hun leege opslagplaatsen toonen. Ook de eenige koe dezer menschen werd hun afgenomen of geslacht, waardoor geen melk meer voor de kleine kinderen aanwezig is. Het is een niet te beschrijven leed. De officier is van meening dat in politiek opzicht deze oorlog aan de Duitsche soldaten toont wat en hoe net communisme is. De hcerschende armoede is •an een afmeting die zelfs de grootste tegenstanders der sovjets nimmer hadden kunnen droomen. Zelfs in Kameroen waar de officier geruimen tijd ver toefde heerschte er onder de negers een grootere welvaart dan in tal van streken der Sovjet-Unie. Het ■olk weet nauwelijks hoe slecht het leven voor hen is. De ouderen onder hen zijn overleden, de jongeren kennen niets anders. Wat heeft het in dit geval voor waarde, wanneer de Sovjets in een paar steden, zccals Minsk, prachtige gebouwen neerzetten. Zij willen den schijn wekken van iets dat in werkelijk heid niet bestaat. Er is zeker geen enkele Duitsche soldaat die niet onmiddellijk na de eerste vijf dagen heeft gevoeld dat het Sovjetleger bezig was ons aan te vallen. Daartoe waren de voorbereidingen reeds te lang be gonnen. En men moet eerlijk zijn: wanneer wij hen niet voor geweest waren, zouden zij de aanvallers ge weest zijn, waardoor voor ons onaangename verras singen zouden zijn gekomen. Wanneer het Mammoet- leger zou zijn opgerukt, zou het moeilijk zijn geweest het tegen te houdeo- bevestigd, het gevolg geweest van een voltreffer op de centrale gasfabriek van Stonfery. De Brit sche ravitailleeringsindustrie, welke in Huil een van haar voornaamste overlaadhavens heeft, is door de branden in de opslagplaatsen en silo's ge voelig getroffen. Overeenkomstig het oordeel van de bemannin gen, die aan deze aanvallen hebben deelgenomen, komt deze aanval, wat de uitwerking betreft, overeen met de zware aanvallen, die in den herfst van het vorige jaar zün ondernomen. De bezetting van Smolensk. BERLIJN, 19 Juli (D.N.B.). Over de bezetting van Smolensk verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden: Terwijl in den vroegen ochtend van dén 16den Juli nog een heftig artilleriegevecht rondom Smolensk werd gevoerd drong een Duitsche afdeeling in een bliksemsnellen aanval de stad binnen en bezette de buitenwijken. Gepantserde verkenningswagens en mo torrijders waren de stad genaderd en korten tijd later kwamen ook groepen infanterie, die in weerwil van de langs den hoofdweg ontploffende granaten de hui zen steeds dichter naderden. Zij gingen met machine geweren en granaatwerpers in stelling om de nesten van tegenstand, die de bolsjewisten in de huizen had den ingericht, stelselmatig onder vuur te nemen. Daar na kwamen verscheidene pantserwagens, die in den heksenketel binnendrongen. Na een kwartier had dc infanterie reeds een huizenrij bezet en geleidelijk viel de eene straat na de andere in Duitsche handen. Nieuwe Duitsche troepen bezetten tenslotte de geheele stad. JAPANSCHE AMBASSADEUR TE NANKING AFGETREDEN. TOKIO, 19 Juli (D.N.B.) De Japansche ambassa deur te Nanking. Honda, is vanochtend hier aange komen. Hij heeft bij den minister van buitenlandsche zaken zijn ontslag ingediend. UI EN DISTRIBUTIE IN ENGELAND. BERLIJN. 19 Juli (D.N.BDe Britsche berichten dienst heeft bekend gemaakt, dat het ministerie voor voedselvoorziening de rantsoeneering van uien heeft bepaald. Medegedeeld werd verder, dat men binnen kort rekening moet houden met een uienschaarschte in Engeland DE ZWARTE LIJST VAN ROOSEVELT NEW YORK, 19 Juli (D.N.B.) Een functionaris van de Argentijnsche Kamer van Koophandel heeft, naar „Associated Press" uit Buenos Aires mejdt, verklaard, dat Argentinië de zwarte lijsten van pre sident Roosevelt niet kan erkennen, daar deze aan vele onschuldige firma's onaangenaamheden zouden berokkenen. DE BRITSCHE W APENINDUSTRIE. NEW YORK. 16 Juli (D.N.B.) Naar ..Associa ted Press" uit Londen meldt, heeft de Britsche re geering bepaald dat zij voortaan ook fabrieken, wel ker wapenproductie niet bevredigend is. kan over nemen. De directies kunnen worden afgezet en de aandeelen overgenomen. MAATREGELEN TEGEN HET BINNENKOMEN VAN GALICISCHE JODEN. BOEKAREST, 19 Juli (D.N.B In een offi- cieele mededeeling wordt gezegd, dat Galicische Joden op alle mogelijke manieren hebben getracht naar Roemenië te komen. Generaal Antonescu heeft thans een streng verbod uitgevaardigd. Joden, die al over de grens zijn gekomen of zullen probeeren binnen te komen, zullen als spionnen beschouwd en behandeld worden, evenals de grensambtenaren die dergelijke pogingen toelaten of niet alles doen om ze te verhinderen. DE FRANSCHE LUCHTMACHT IN SYRIë. VICHY, 19 Juli (D.N.B.) De minister van luchtvaart, generaal Bergeret heeft een dagorder tot de luchtmacht gericht, waarin hij zijn waardee- ring uitspreekt voor de dapperheid der luchtmacht in den strijd in Syrië. De Fransche luchtmacht, aldus wordt in de order gezegd, heeft in Syrië meer dan 1900 bombardements-, jacht- en verkennings vluchten gemaakt en 40 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. Houtzaagmolen „Het Jonge Schaap" wordt gesloopt. In een tijd, waarin men alles in het werk stelt de oude Hollandsche windmolen in het landschap te be houden bereikt ons het bericht, dat de houtzaagmolen „Het Jonge Schaap" te Zaandam wegens bouwval ligheid zal worden gesloopt. Alle bemoeiingen van vereenigingen hierbij noemen wij in het bijzonder de Zaansche Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer om den molen te behouden, schijnen op niets uit te loopen. Niettemin wordt gehoopt, dat er toch nog bereikt zal worden, dat de molen na afbraak wederom zal worden opge bouwd. Het plan bestaat nl. dat deze molen, die van 1680 dateert, een plaats zou krijgen in het volkspark, het cultuurmonument, voor de Zaanstreek. Maximumprijzen voor inmaak, glazen. Wanneer er dezen zomer weer groente en fruit door de huisvrouwen worden ingemaakt, zullen zij de inmaakglazen kunnen koopen voor prijzen, die van heden af aan een maximum zijn gebonden. De behoefte aan inmaakglazen wordt voor een grootgedeelte gedekt door de Nederlandsche in dustrie. hetgeen er te weinig is, zal uit Duitschland kunnen worden ingevoerd. Besprekingen, welke reeds plaats hadden, hebben tot een gunstig resul taat geleid. De maximum prijzen, welke na overleg met den gemachtigde voor de prijzen werden vastgesteld zijn verschillend voor Nederlandsch fabrikaat en voor buitenlandsch fabrikaat. De Nederlandsche inmaakglazen zijn iets goedkooper dan de Duitsche Een glas van 1 liter inhoud, dat in ons land is ge maakt, zal f 0.22 kosten, de ingevoerde glazen van denzelfden inhoud kosten f 0.26. De kooper kan de Nederlandsche glazen onmid dellijk onderscheiden van de inmaakglazen van buitenlandsch fabrikaat. De eerste dragen dit jaar op den deksel als kenmerk den naam „Vegla". HEDEN: 10 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1