Spoil en SpeC De Haarlemsche Jachtclub Slachtoffers der Cepeoe. Aan de burgerij. £aatste ^Betichten ZATERDAG 19 J U E I 1941' HA ARE EM'S D AG BE A D Zeilen. weert zich geducht bij de Kaagweek Teamprijs in de Jollenklasse echter niet veroverd. De Kaagweek 1041 is onder gunstige weersomstandighe den ingezet. In dc morgenuren stond er slechts een licht briesje uit het zuidwesten, doch 's middags nam de wind wat in kracht toe. Juist mooi genoeg voor de eenmans- wedstrijden. waaraan deze eerste dag, tezamen met de teamwedstrijden In dc 12 M2, Olympiajollen- en 12-voets- jollenklasse, was gewijd. In eerstgenoemden teamwedstrijd werd de prijs be haald door het Aegir-team de gebroeders Overmans, waarvan de een F. Overmans tweemaal eerste en eenmaal zevende en C. Overmans eenmaal tweede en twee maal zevende werd, waardoor hun puntenaantal onbereik baar was voor de overige teams van Loosdrecht, De Kaag, de watersportvereniging ..Amsterdam" cn ,,De Koenen". Bij de Olymptajollen werd de teamprijs met slechts 9/10 punt verschil op de W. V. „Amsterdam" en 1.8 punt op de Haarlemsche Jachtclub gewonnen door het Kaagteam Borgerhoff Mulder—van Helvert, die steeds in de mid denmoot hulsden, doch die het eenige clubduo vormden, die alle races uitzeilden. Alle andere teams hadden beur telings een uitvaller. De teamprijs ln de 12-voetsjollenklasse werd gewonnen door de Koenen-vertegenwoordigers Markus en Jongsma. Vermelding verdient, dat Daniels van ..Aegir" ln de eerste race de eerste plaats voor het grijpen had, doch zich bU de laatste boei. 50 meter voor de finish vergiste, waardoor hij inplaats van eerste, zesde werd. De uitslagen der Olympia jollenklasse. 1ste wedstrijd: 1. Estamtam, st. C. Flemming tK. J. C.); 2. Beroeboe 3. Et. J. Bier (H. J. C.); 3. Ree. st. H. Recourt (Amsterdam); 4. Magneet, st. J. R. v. d. Berger (Loosdrecht); .5 Daphnia, st. P. H. R. Borgerhoff Mulder (De Kaag); 6. Vagebond, st. Thè van Helvert (De Kaag); 7. Flossy, st. E H. v. d. Berg (Loosdrecht); 8. My Hobby, st. J. Hofland (Aegir). Puntentelling: H. J. C. 19.1 p De Kaag en Loosdrecht 11 p.; Amsterdam 8 p.; Aegir 3 p. 2de wedstrijd: 1. Estamtam; 2. Vagebond; 3. Terangi; 4. Ree; 5. Sleipner; 6. Daphnia; 7. My Hobby 8. Magneet, Beroeboe 3 en Flossy opgegeven. Puntentellng: Amsterdam 15 p.; De Kaag 14 p.; H. J. C. 10.1 p.; Aegir 10 p.; Loosdrecht 3 p. 3de wedstrijd: 1. Ree; 2. Flossy; 3. Vagebond; 4. Daphnia; 6. Terangi; G. Estamtam; 7. Beroeboe 3; 8. Magneet; 9. Sleipner; 10. My Hobby. Puntentelling: Amsterdam 16.1 p.; De Kaag 15 p.; Loos drecht 12 p.; H. J. C. 9 p.: Aegir 3 p. Totaal klassement; Dc Kaag 40 p.; Amsterdam 39.1 p.; H. J. C. 38.2 p Loosdrecht 26 p.; Aegir 16 p. Twaalfvoctsjollenklasse, lste wedstrijd: 1. Pinguïn, st. B. Markus (De Koenen); 2. Duikelaartje, st. A. H. Mas tenbroek (De Kaag): 3. Joke, st. P. Gerdt (Aegir); 4. De Clipper, st. J. C. Toms (De Kaag): 5. Lucky Strike, st. B. Jongsma (De Koenen); 6. Mistral, st. F. Daniels (Aegir): 7. Popeye, st. D. Schoen (De Kaag); 8. Mooie Nel. St. W. Smit (H. J C.). Puntentelling: De Koenen 128.1 p.; De Kaag 12 p.; Aegir 9 p.; H. J. C. 3 p. 2de wedstrijd: 1. Pinguin; 2. Joke; 3. Popeye: 4. De Gllp- per; 5. Lucky Strike; 6. Mooie Nel; 7. Mistral; Duikelaartje opgegeven. Puntentelling: De Koenen 12.1; Aegir en H. J. C. 9 p.; De Kaag 5. 3de wedstrijd: 1. Duikelaartje; 2. Mistral; 3. Pinguin; 4. Lucky Strike; 5. Joke; 6. Popeye; 7. De Glipper; 8. Mooie Nel. Puntentelling: De Koenen en Aegir 11 p.; De Kaag 10.1 p.; H. J. C. 4 p. Totaal-klassement: De Koenen 35,2 p.; Aegir 29 p.; De Kaag 27.1 p.; H. J. C. 16 p. HAARLEMSCHE ZEILVEREENIGING. Zondag 20 Jtfli houdt de Haarlemsche Zeilvereehigtng Onderlinge Zeilwedstrijden op Mooie Hel cn Spaarne Het aantal binnengekomen Inschrijvingen is reeds thans buiten verwachting. De starttijden zijn als voorheen voor B. M. 11 uur 16 M2 B. M. 11.10 en gemengde klasse 11.20. Voor de middagwedstrijden resp. 2.00, 2.10 en 2.20. Lawntennis Geen verrassingen bij de nationale kampioenschappen. Mej. Rollin Couquerque weer goed in vorm, In de kwart eindstrijden van de nationale kampioen schappen op de M. E. T. S. Ie Scheveningen zijn twee $pannende partij gespeeld, ln beide kwamen de speelster en de speler, die geacht werden zonder veel moeite te winnen, in gevaar. Mevr. Blaisse—Terwindt had alle moeite om van mevr. Jonquiere te winnen. Zij won de eerste set dank zij aanvallend spel in de laatste games, met 8—6. Zjj was te onzeker op haar drives in de tweede en verloor die tegen de uitstekend plaatsende mevr. Jonquiere met 5—7, nadat zij 3—5, 5—5 had gemaakt. In de derde kwam eindelijk haar goede netspel los, zij liep uit tot 4—1 doch zag haar voorsprong verminderd tot 4—3, Na een lange en spannende game werd het 5—3 en in de laatste kwam er in het spel van de kranige mevr. Jon quiere een depressie. Den Hoed heeft zich eveneens kranig gehouden tegen Teschmacher. Sterk was diens spel niet, zoodat het ver schil in kracht genivelleerd werd. In de kritieke momen ten bleek de internationale speler echter beter te kunnen afmaken dan de Jongere. Na zeven setpolnts won deze de eerste set met 64. verloor de tweede met dezelfde cijfers, wist den voorsprong van 5—2 te verkleinen tot 5i, dank zij uitstekend volleeren, doch faalde ln de laatste game. Mej. Couquerque heeft, ondanks haar mindere beweeg lijkheid wegens een verrekte beenspier, door uitstekend namoeuvreeren met 6—2. 6i van mevr. Vleugels Schut ter gewonnen. Ook in de dubbelspelen was zij zeer goed op dreef. In het gemengd dubbelspel kwam zij in de laat- 6te vier, zonder een set te verliezen. Mevr. Blaise en Van Swol hadden heel wat meer moeite (9—7, 6I) om zoover te komen. De uitslagen waren: Heerenenkelspel, kwarteindstrijden: T. Hughan slaat Jhr. R. de Brauw 8—2, 6—4; D. Teschmacher slaat E. den Hoed 4—6, 6—4, 6—4, H. Wilton slaat A. Borren 6—2, 2—6, 63. Damesenkelspel, kwarteindstrijden: mej. Rollin Cou querque sl. mevr. Vleugels Schutter 6—2, 6—4; mevr, BlaisseTerwindt sl. mevr. Jonquiere 8—6, 5—7, 6—3. Heerendubbelspel, halve eindstrijd: D. Teschmacher— W. Karsten sl. Jhr. R. de Brauw—A. Borren 6—4, 4—6. 64; H. van Swol en J. van der Heide sl. J. Jacobson en I. Rinkel 6—0. 5—7, 6—0. Gemengddubbelspel, tweede ronde: mej. Rollin Cou querque en W. Karsten sl. mevr. Hoyer—van Herwijnen en E. den Hoed 6—0, 6—2. Kwarteindstrijden, derde ronde: mej. Rollin Couquer que en W. Karsten sl. mej. E. Klem en J. Jacobson 64. 6—0; mevr. Blaisse en H. van Swol sl. mej. Mechel en J. Bouman 9—7. 6—5; mevr. Vleugels Schutter en A. Borren sl. mevr. van Berkel en Teschmacher 1—6, 7—5, 6—3; mej. v. d. Wal en Hughan sl. mej. Knottenbelt en Rinkel 6—4, Damesdubbelsepl; mej. Rollin Couquerque en mevr. van Berkel Beltzer sl. mevr. van Loon en mej. Schmier 6—3, 6-2. Kaatsen DE FRIEZEN-DAY TE O VERVEEN. Aan de kaatsdemonstratle die Zondag onder leiding van den heer De Wal op den Friezen-day zal worden ge houden, zullen voor Haarlem uitkomen: Hibma, achterin en ie opslag, Broersma, voorin. Visser 2e opslag: De Zaan streek komt met het sterke partuur: Tj. van Daalen. achterin, K. Roedema, voorin, A. Jellesma, le opslag. Ook Amsterdam zal een harer beste 3-tallen in het veld zenden. Omstreeks 12 uur wordt begonnen. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Dammen PERSOONLIJK EERSTE KLASSE KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. De voorwedstrijden om het persoonlijk eerste klasse kampioenschap van Haarlem en omstreken 1940/41 zijn thans op een party na geheel geëindigd. De eindstanden der verschillende groepen luiden luiden als volgt: Groep A. Spelers: gesp. gew. rem. verl. pt. H. Berghuis, Haarlemsche Damclub 6 4 119 J. Boerkoel, D. O. S. 6 2 4 0 8') G. A. Ottolinl Jr., D. O. S. 6 3 2 1 8-) C. Vrolijk, Haarl. Damclub 6 2 3 1 7 G. Hekelaar, Oosterkwartier 6 2 2 2 6 Th. C. V. d. Sluys. Kijk Uit 6 0 15 1 H. Oudhof Jr., D. O. S. 6 0 15 1 Groep B. J. Neele, Oosterkwartier 7 5 1 1 11 A. Smit. Haarl. Damclub 7 2 4 1 8 W. Dijkhof, D. O. S. 7 15 17 H. Dienske. Het Noorden 7 15 17 i. Holm, Damclu'o Haarlem 7 2 2 3 6 I. Risseeuw, Haarl Damclu't. 7 1 4 3 C J. Philïppo, Haarl. Damclub 6 13 2 5 C. Bouwens, Damclub Haarlem 6 12 3 4 Groep C. C. Berkhout. Oosterkwartier 6 3 3 0 9 H. J. Oudhof Sr.. D. O. S. 6 3 3 0 9 A. F. van Leuffen, Het Noorden 6 2 3 1 7 P. Klaasen, Stabiel 6 2 2 2 6 G. Goets, Kijk Uit 6 3 0 3 6 W. van Leuffen, Het Noorden 6 12 3 4 T. Kraayenmhage.^Kijk Uit 6 0 15 1 In de finale plaatsten zich: H. Berghuis, J. Boerkoel, J. Neele, A. Smit, C. Berkhout en A. F. van Leuffen. H. J. Oudhof Sr., die zich eveneens in den eindstrijd plaat ste, moest zich door drukke werkzaamheden voor dc finale terugtrekken. Naar de hoofdklasse promoveerden: H. Berghuis, J. Boerkoel. G. A. Ottollni Jr., J. Neele. C. Berkhout en H. J. Oudhof Sr. terwijl naar de tweede klasse degradeer den: Th. C. v. d. Sluys, H. Oudhof Jr., W. van Leuffen cn T. Kraayenhage. Van den uitslag der nog le spelen partij J. Philïppo—C. Bouwens zal afhangen of Bouwens zich nog in de eerste klasse zal handhaven. PERSOONLIJK TWEEDE KLASSE KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. De eindstrijd om het persoonlijk tweede klasse kam pioenschap van Haarlem en omstreken eindigde met een overwinning van W. de Goede (Damvereenïging D. O. S.). Waterpolo FINALE POLODAG U. Z. C. Tot slot van de nationale wedstrijden, die door U. Z. C op Zondag 20 Juli tc Utrecht zullen worden gehouden, zal de competitiewedstrijd worden gespeeld tusschen U. Z C en D. W. R., welke wedstrijd tevens als eindstrijd geldt van den Utrechtschen waterpolodag. Honkbal edstrijden voor Scliooliiegentallen Volgens het oorspronkelijke plan zou de halve competitie der winnaars Woensdag a.s. gespeeld worden. Daar het er echter paar uitzag dat ver schillende negentallen door de vacantie onvolledig zouden zijn, werd de slotserie Vrijdagmiddag ge speeld. Deelnemers waren nog; le H.B.S. B I, 2de H.B.S. B I en Gymnasium I. Nadat de drie wedstrijden der halve competitie waren gespeeld, deed zich het eigenaardige geval voor dat ieder negental éénmaal gewonnen en éénmaal verloren had. Het reglement voorzag echter in dit geval door te be palen dat, bij gelijken stand, het aantal runs vóór beslissen zou. Zoo kwam het dat het Gymnasum in den laatsten wedstrijd de laatste slagbeurt niet meer benutte, hoewel het negental achter stond. Er waren: genoeg runs vóól' bij' elkaar want' geen der andere negentallen- kon dit aantal nog berei ken. Zoo kwam nu eens niet de 2de H.B.S. B, maar het Gymnasum, als overwinnaar uit het strijd perk. De uitslagen waren achtereenvolgens: Gymnasium: 3 0 2 5 0 10. le H.B.S. B 1110 0=3. 2de H.B.S. B. 0 0 0 1 1 2. le H.B.S. B 1 2 0 "0 3. 2de H.B.S. B 20420= 8. Gymnasium 1 0 2 0 3. Cricket Rood en Wit's onderlinge wedstrijden. De onderlinge wedstrijden ter gelegenheid van het l-jarig bestaan van Rood en Wit zijn weer voorbij, maar zij zullen in de gedachten van ieder die er aan meedeed blijven voortleven als de gezelligste vijf dagen cricket van zijn carrière, hoe lang of kort die ook geweest mag zijn. Er zijn goede innings gespeeld en humoristische, er zijn moeilijke vangen door junio res gedaan en gemakkelijke door oude rotten gemist, er zijn nieuwe bowlers met omzichtigheid gespeeld en oude weggeslagenom kort te gaan, het was zoozeer cricket op zijn gezelligst, dat het eigenlijk een beetje banaal is de cijfers te vermelden. Maar 'om een over zicht van de wedstrijden te geven, is hier tenminste een korte samenvatting van de beste prestaties. Maandagavond: B-D, draw. B 117 v. 7, waarvan R. Wildschut 15, L. J. Sodderland 29 en R. Kramer 44. Antwoord van D: 114 v. 11 (13 man), waarvan W. v. Rossem 34 en J. W. A. Klein de Groot 26. R. Ki-amer 3-26. Dinsdagavond: A-C, draw. A. 120 v. 9. waarvan P. Freni 21, D. J. de Jong 27, W. Kramer 34. De gevreesde slowbowler H. Ligtenstein had de beste bowlingcijfers: 2-12. C 114 v. 11. waarvan H. v. Zijl 40 en T. Everard 21: verder J. Chapon als A's succesvolste bowler: 4-36. Woensdagavond: E-B, gewonnen door E. E all out voor 98.(A. v. d. Togt 43). B's gevaarlijkste bowlers: L. J. Sodderland 3-17 en D. Bijleveld 3-9. Het treurige antwoord van B luidde 34. J. Berendsen bowlde uit stekend en zag zich daarvoor in het scoringboek be loond met de cijfers 7-14 in 9 overs. Donderdagavond: A-D, gewonnen door D. A all out De foto-pagina's dev couranten brengen u de foto's van de afschuwelijk verminkte slachtoffers der Gepeoe en helaas, deze foto's geven nog maar een vaag beeld van -de gruweldaden; "bedreven door de beruchte geheime politie der Sovjets. De misdadigers der Gepeoe denkt u eens in, dat ook uw vrouw cn uw kinderen, uw vader en uw moeder hun slachtoffers zouden worden! En zij zouden in handen vallen van deze mon sters. indien het communisme den strijd zou win nen Zij zouden als weerlooze dieren worden afge slacht door de roodc terreurbenden van Stalin en zijn sadistische handlangers, indien daar aan het Oostfront niet een milhoenenleger stond, waarin de beste en dapperste soldaten ter wereld strijden, samen met de legioenen gevormd door astberaden kerels uit alle beschaafde landen van Europa. Tot die legioenen, zal straks ook. het Vrijwilligersle gioen Nederland behoorer. en in dat legioen zullen duizenden dappere Nederlanders de tanden op elkaar bijten, met .de wapenen in de vuist op trekken en niet rusten, voordat het gevaar bezwo ren en de strijd geëindigd is met de algeheele ver nietiging van de Mo.skousehfe moordbenden. Hard zal de strijd zijn, maar de bestrijders van de Sovjetpest zuïlen overwinnen en in deze over winning moet en zal ons legiöen een eervol aandeel hebben. Geen slachtoffers van de Gepeoe in Nederland. Nooit!;; dus: Meldt u aan bij liet Vrijwilligerslegioen Neder land. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND, Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. De „Ergaenzungstelle Nordwëst" maakt bekend: Voor het „Vrijwilltgysl.egioea Nfi^erjand" worden keu ringen verricht op de volgende data en plaatsen: 19 Juli; 10—13 uur tn Mcppel. hotel Westerbeek, Wold- straat; 15—19 uur In Coevordcn, café Abel, Markt; 10—13 uur in Roermond. Swalmerstraat 61; 15—19 uur in Maas tricht. hotel Momus. Vrijthof. 20 Juli: 10—10 uur In Zwolle, school aan de Turfmarkt 10—13 uur in Tilburg. Werkliedenver. Tuinstraat 68; 15—19 uur In Breda, restaurant Modem. 21 Juli: 9—13 uur ln Deventer, Parkweg 2; 15—19 uur Ir Hengelo. Deutsches Haus; 10—19 uur in Rotterdam. Deut- ches Haus. Volkspark. 22 Juli: 10—18 uur In Amsterdam, school Iepen weg 13 10—19 uur in Den Haag, Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche onderdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben ver richt, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor offi cieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenomenen wordt ge zorgd. voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmeldingen ge schieden op de volgende adressen: Amsterdam, hotel Van Gelder, Damrak 34. Heerlen, hotel Du Nord, j, Pommé, Stationsstraat 17. Groningen, Rademarkt 23a. Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32. Breda, Boschstraat 67 Deventer, hotel van Weiy, Keizerstraat L Utrecht, hotel Thalia, Stationsplein 9. Den Haag, Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woonplaats naar hot keuringsbureau kan afgehaald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligerslegioen Nederland" Den Haag, Konin ginnegracht 22, resp. bij de hierboven genoemde bureaux Een vrijbiljet voor de terugreis wordt bij de keuring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt". voor 66 (P. Freni 29). hetgeen voornamelijk te wijten was aan het optreden van den jeugdigen lefthand- bowler L. Molijn, die 6-23 als resultaat verkreeg. D scoorde niet minder dan 135-7. C. Bultman 42, M. Go- bets 27, W. v. Rossem 43* en D. J. de Jong de vooral op dit totaal heel mooie cijfers 5-36. Vrijdagavond: E-C, gewonnen door C. E all out voor 101. J. Berendsen 25, W. Heybroek 16. J. R. Meeuwenoord 21, E. Koning 16; H. Ligtenstein. mis- leidender dan ooit, 4-12. Antwoord van C 143-8; J. Nijhuis 26, T. Everard 38 en J. R. Meeuwenoord 3-25. Als resultaat van deze uitslagen hebben C en D beide 3 punten, maar aarigèzien. D in totaal 66 runs meer gescoord heeft dan zijn tegenpartijen cn C Slechts 36, valt aan D de eerste prijs ten deel. C is tweede (3 pnt., 36), E derde (2 pnl., 20), B vier de (7 pnt, - 61) en A vijfde (1 pnt., - 63). Dit zijn dan de cijl'crs, maar ze geven een slechts zeer oppervlakkig beeld van deze vijf avonden cricket; niemand die er niet zelf aanwezig was kan weten hoe geslaagd deze viering van Rood en Wit's 60-jarig bestaan geweest is! Merkwaardige verzorging van viscli- broed in het Aquarium van Artis. In de groote zaal van het „Artis"-aquarium is nu een bizonder merkwaardige vorm van broedverzor- ging bij visschen te zien. Het betreft hier het /edrag van bek-broedende Chromiden, Tilapia's van den Niji en van Natal. De mannetjes dezer beide soorten prij ken nu in bruiloftskleed zilver-wit met roze vinzoo men bij de Nijltilapia's, blauwzwart met witte „keel- bef" bij die van Natal. In dit opvallend praehtkleed zijn verschillende mannetjes nu met gestadig sterker „uitgroeiende" drang doende met het graven van kui len in het bodemzand, dat met den bek opgenomen en een eindweegs verderop weer uitgespuwd wordt. On der dit bedrijf door weren de driftige gravers woedend alle nestgevaar af. Alleen de wijfjes mogen op de nestkuilen afkomen, waarin de kuit wel afgezet en bevrucht, maar niet verder verzorgd wordt, gezien het merkwaardige feit, dat de wijfjes haar eieren terstond in den bek weer opnemen er er mee van door gaan. Na eenige dagen wemelt het dan in de moedermond van een honderd of wat moeilijk te bedwingen larfjes, die nu en dan op een veilig plekje eens „uitgelaten" en daarna we derom in moeders beschermende mondhoek happend en zuigenderwijze opgenomen en veilig geborgen wor den. Na een week ongeveer zijn de larven zoo ver ont wikkeld, dat ze spontaan uitzwemmen en hun eigen weg gaan zoeken. Het actieve optreden der in man nelijk zelfvertoon verwoed gravende en nestgevaar verdrijvende mannetjes gaat vrijwel den geheelen dag door. Met het afzetten en' van homvocht voorzien der eieren gaan eenige uren gemoeid. Een en ander is wel zeer het afwachten en het bekijken waard en laat ons en blik slaan in de onge looflijke verscheidenheid van gedragsmogelijkheden bij de broedverzorgïng van visschen betrokken. Een kijkje in het aanmeldingsbureau van het Nederlandsche Vrijwilligers legioen, waar talrijke vrijwilligers zich komen aanmelden voor-den strijd-tegen het bolsjewisme. .(Fofco Fellinga), De continentale productieslag. De persdienst van het Ned. Agrarisch Front schrijft o.m.: „Bij de op het winnen van tijd, de economische blokkade en den afmattingsoorlog gebaseerde ver wachtingen van Engeland en zijn helpers, wórdt natuurlijk gehoopt, dat Europa zich niet zal kun nen voeden; men bestudeert de Eurppeesche sta tistieken van den oogst alsof het rapporten van den generalen staf waren Deze hoop is tot dusverre niet vervuld en zal ook niet vervuld worden. De bekende Duitsche publicist op economisch gebied. Josef Windschuh, heelt. een bijzonder be langwekkend ontwerp gemaakt, dat men een „Europeesch plan voor den landbouw" kan noe men, Dit plan is hierom zoo Interessant, daar deze deskundige niet alleen naar mogelijkheden zoekt om Europa in tijd van oorlog, voor zoover het de voedselvoorziening betreft, onafhankelijk van blok kadepogingen te maken, doch ook omdat hij daar bij het oog gericht houdt op de enorme voordeelen, welke een inter-Europeesche landbouwpolitiek in tijd van vrede kan afwerpen. Frankrijk bijvoorbeeld weet, dat het zich tegen de Britsche blokkade moet verdedigen met een vastbesloten ontwikkeling van zijn landbouw. Men heeft nu reeds successen weten te boeken, die voor groote uitbreiding vatbaar zijn indien de goede economische koers wordt gehouden. Volgens een mededeeling van den Frawsehen minister van Landbouw is de met, graan bebouwde oppervlakte reeds met een millioen hectaren toegenomen. On langs heeft de regeering van Vichy een nieuw crediet toegestaan voor het in gebruik nemen van verlaten hofstede. Bovendien kan elk stuk grond, dat geschikt is voor den landbouw, doch geduren de twee achtereenvolgende jaren niet meer be bouwd is, bij beslissing van de prefectuur aan een bekwamen land bouwer worden toevertrouwd. Een volgens een vast plan uitgevoerde „graan- slag" heeft vooral in Frankrijk goede kans van slagen indien de noodige voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Hieronder moet worden verstaan het beschikbaar stellen van werkkrachten, land bouwmachines en een toereikende hoeveelheid kunstmest, voorts een degelijk uitgewerkte ar- beidsmethode en de vaststelling van vaste, loo- nende prijzen voor den boerenstand. Een prijs- en mark'orde heeft de Fransche landbouw tot nu toe nooit gekend. Het parool: „Men moet verbouwen" geldt niet alleen voor Frankrijk, doch voor geheel Europa. Ieder land is uit nationaal zoowel als uit Euro- peesch oogpunt verplicht de Britsche blokkade met eigen icrachten af le weren. Thans weten wij door de ervaring in alle landen van het continent dat men het, ondanks een aanmerkelijk tekort aan graan, jaren lang kan uithouden, wanneer een volk zich slechts eenigermate weet aan te passen aan de mogelijkheden, welke voorhanden zijn. De continentale productislag leidt tot economi sche structuurwijzigingen, die van duurzamen aard zullen blijken, waarmede vooral de Vereenigde Stalen rekening zullen moeten houden. Zij zullen zich steeds meer moeten afwenden van de libe rale wereldhandelseconomie". De verkeersongevallen in Mei. De N. A. C. schrijft: De laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek inzake de slachtoffers van verkeersonge vallen op den openbaren weg vertoonen voor de maand Mei 1941 ongeveer hetzelfde beeld als voor April. De cijfers vóór de eerste 5 maanden van het jaar zijn als volgt (tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers •an vorig jaar); Gedood: Januari 44 (27). Februari 43 (34), Maart 32 (45). April 23 (63). Mei 29 (49). Ernstig gewond: Januari 188 (281), Februari 142 (225), Maart 185 (280). April 149 (352), Mei 154 (247). Wederom blijkt het aantal ongevallen in de groote steden met meer dan 100.000 inwoners relatief te zijn toegenomen. In de 8 groofe steden (Amsterdam. Rot terdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Haarlem, Eindhoven en Tilburg) bedroeg het percentage van het aantal dooden ten opzichte van de cijfers voor het ge- heele land 34.5 (vorige maand 28.6 pet.) en dat der ernstig gewonden 61.7 (vorig maand 53.0 pet.). Moer dan ooft is het dus zaak. meent de N. A. C., de grootste voorzichtigheid te betrachten in het stadsver keer. Er moge nog eens op worden gewezen, dat men verplicht is aan militaire voertuigen onder alle om standigheden voorrang te verleenen. Bovendien be denke men zulks in verband met het eveneens 5 groote aantal niet-militaire Duitsche voertuigen hier te lande dat in Duitschland het motorische verkeer bij kruispunten altijd voorrang heeft boven het niet- motorische verkeer (rijwielen, bakfietsen, karren). COR DE GROOT NAAR DUITSCHLAND De bekende Nederlandsche pianist Cor de Groot is door de stad Hagen in Westfalen uitgenoodigd om aldaar ter gelegenheid van de tentoonstelling „Nederlandsche kunst van den tijd" te komen con certeeren. Cor de Groot heeft deze uitnoodiging aanvaard en is inmiddels naar Hagen vertrokken. FORTUIN EN FORTUNA. 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. De heer Fortuin en vrouwe Fortuna waren beide aanwezig bij den kleiien pachtboer M. J. Tolhoek, le Wilhelminadorp bij Goes. Hij heeft nl. als eerste een lot uit de volle lotenbak van den lotenverkooper P. G. Fortuin ge kocht. Na opening van het lot bleek, dat de heer Tol hoek f 1000 had gewonnen. (A.N.P.) FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 21 Juni: A. van Vliet, voorheen Achillesstraat 110, thans Baarsstraat 5-1, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee- lingsliist. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 12 Juli. N.V. Bouw-, Exploitatie- en Administra tie Mij. „Babyion", Arnhem. Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 16 Juli. P. Lievense. koopman en vrachtrijder, Westkapelle. Geëindigd door het verbindend wor den der uitdeelingslijst. Nal. van H. H. de la Fuente, Den Haag. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. D. van Guldener, Beilen. Idem. Coöp. Inkoop Ver. van Grossiers Succes U.A., Hilversum. Idem. J. Haaring Sr., vrachtrijder, 's-Gravenzande. Idem. TECHNISCHE NOODDIENST IN NEDERLAND. AMSTERDAM, 18 Juli. Naar het A.N.P. ver neemt zal in Nederland een technisch nooddienst worden opgericht, zooals men die in Duitschland kent onder den naam Technisch Nothilfe. Deze dienst, welke optreedt bij technische storingen, staat open voor Nederlanders en Duitschers. De Utrechtsche politie heeft twee mannen aan gehouden die betrokken zijn bij den diefstal van 40.000 sigaretten en 1000 sigaren, waarvan dezer dagen melding is gemaakt. MARKTBERICHTEN Noteering van Beverwijk, 18 Juli 1941. Spinazie per k.g. 16. Postelein per k.g. 815 Andijvie per k.g. 6—10 Wortelen per bos 8. Komkommers per stuk 6'/212 Aardappelen, klei, per k.g. 710. Doppers, per k.g. 18. Capucijners per k.g. 2026 Raspers per k.g. 2026 Tuinboonen per k.g. 8. Heerenboonen per k.g. 26 Roode kool per stuk 22. Bloemkool per stuk 6—12 Uien per bos 58 Sla per krop 2—5 Rabarber per k.g. 15—18 Pieterselie per bos 8 Selderie per bos 10. Aardbeien per slof 88 Frambozen per doosje 10 Bessen, roode, per k.g. 3240 Kruisbessen, per k.g. 36. We staan aan den vooravond van de inleveriiA van metalen en nog altijd blijkt het dat meerder inwoners van Haarlem voor problemen staan di ze niet kunnen oplossen, misschien zelfs niet wil len oplossen. Eerst dan degenen die niet kunnen, omdat her niettegenstaande alle gegeven richtlijnen, de zaai nog altijd niet duidelijk is. Tot hen zou ik wille f zeggen: „Wendt u tot het inlichtingenbureau d=L gedurende eenigen tijd gevestigd zal zijn in d" Vleeschnal op de Groote Markt. Er zit daar ee staf van vriendelijke, tol uw dienst bereide ambte naren, die u gaarne zullen voorlichten, en u ant101 woord zullen geven op iedere vraag, die u zui|fl .stellen. Ze staan klaar om u te helpen en u bij t e staan. Doet zoo als zij u zullen aanraden en sH zult er wel bij varen. u Dan de categorie van lieden, die eigenlijk he voornemen hebben deze metalen-inlevering'd war i te zitten of op de een of andere wijze te ontdui g> ken. lot hen zou ik willen zeggen: „Lieden wees s toch verstandig en stelt u, om een klein gemis nie ft bloot aan groot risico. Luistert naar goeden raai i en doet wat van u verlangd wordt. Ik begrijp vol V komen, dat dit lang niet altijd makkelijk valt. I kan inzien, dat er velen zijn die, niet alleen on«( mateneele redenen, voor dezen maatregel weinii sympathie gevoelen. Maar wat bereikt men me aï^erfK£an dflt men de kans ]°opt 01, zwaie bestrafling! Weer geef ik u den goeden e oprecht gemeenden raad: Volgt de voorschriften, op. het is het verstandigste wat gij kunt doen! - Ln nu tenslotte tot allen: Maakt u niet te groot a zorgen over deze metaal-inlevering, want het za" u erg meevallen. Bij dezen maatregel, die, ik zi dat volkomen in, niet „populair" i.s, wordt gehee [e' uitgegaan van de gedachte zoo soepel als mogelijk is te handelen en vooral niet meer leed te "doet dan strikt noodzakelijk is. Er zal zoo weinig mo 31 gel ijk geschaad worden, zoo min mogelijk «ei krenkt. We leven nu eenmaal in oorlogstijd en di !S een oorlogsmaatregel, waaraan niet te ontkomei li valt. Ze zal echter met de uiterste lankmoedigheit ten uitvoer worden gebracht. Draagt er zorg voor.i dat het mogelijk zal zijn deze lankmoedigheid ttL blijven betrachten. Maakt het niet onmogelijk dooi, sabotage of dwarszitterij, maar geeft ook uwerzijdi blijken van goeden wil. s Haarlem, 19 Juli 1941, S. PLEKKER. Het Japanschc kabinet. Zie ook elders in dit nummer.) TOKIO, 19 Juli (D.N.B.). De plaatsvervangende t minister van Buitenlandsche Zaken Chasji heeft van-er ochtend bij admiraal Tojada zijn ontslag aangeboden. De constellatie van het kabinet, fe' TOKIO. 19 Juli (D.N.B.). In politieke kringen wijst men op het feit, dat het nieuwe kabinet een bijzondere constellatie heeft. De minister van Buitenlandsche Za- t ken is tevens minister van Koloniën en de minister" van Verkeer heeft ook de portefeuille van Spoorwegen. e' In genoemde kringen is men van meening, dat tenge-'n volge van de nauwe samenwerking tusschen deze de-zi parlementen niet behoeft te worden gerekend op da benoeming van ministers van de departementen Kolo niën en Spoorwegen. De portefeuille van justitie, die door den minister president Konoje tijdelijk zelf werd genomen, zal t.z.t, nog worden aanvaard. Jtadio H' xoqiamna h( ZONDAG 20 JULI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberich* ten. 8.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Kinderkoren „De Kre- kels" en de „De Merels". 12.00 Amabile-sextet en gramo foonmuziek. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Nederlandsch verbond voor Sibbekunde: Be antwoording van binnengekomen vragen. 1.15 Het Gooisch Kamermuziek Ensemble. 2.00 Een Kapel van de Duitsche Weermacht. 2.45 Radiotooneel. 3.30 Ramblers. 4.00 De Mees terzangers en gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Cello, piano en gramofoonmuziek. 5.30 Voor de jeugd. ".00 Die Front reicht Ihrer Heimat jetzt die Hand. 8. i. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8... Rolterdamsch Philharmonisch Orkest, soliste en gramo foonmuziek. 9.30 Berichten, Engeisch. 9.45 B. N. O. Nieuws berichten. 10.00 B. N. O. Uitzending in de Engelsche taal: An American sees Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten., 1.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Vroegdienst (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomlté). 10.00 Zondag morgen zonder zorgen. 12.00 Cursus „Kent Gij Uw Bijbel?" (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 12.15 Bachcantate. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Melodisten, solist en gramofoonmuziek. 2.00 Causerie: „De vereenigde Nederlanden". 2.15 Omroep- orkest, solist en gramofoonmuziek. 3.35 Gramofoonmuziek. a; 4,00 Wijdingswoord (voorbereid door de Christelijke Radio L. Stichting). 5.30 Sportuitslagen (A. N. P.). 5.35 Gramofoon muziek. 6.00 Voordracht. 6.10 Klaas van Beeck en zijn or kest. 6.45 Sport van den dag. 7.10 Gevarieerd programma. 8.no B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.25 Omroeporkest en solisten. 9.25 Dialoog. 9.45 B Nieuwsberichten. 10.0010.15 Voor de ouders. MAANDAG 21 JULI 1911. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Dag opening (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9,20 Gramofoonmuziek. 11.00 De Melodisten en s list. 11.25 Voordracht. 11.45 De Melodisten en solist. 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.35 Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O Ni en economische berichten. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 2.30 Ensemble Bandi Balogh. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de Jeugd. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische beursberichten. 5.30 Omroeporkest en soliste. 6.30 Ram blers. 7.00 B. N. O. Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Politiek weekpraatje. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Solistenconcert gramofoonmuziek. 9.24 Gramofoonmuziek. 9.30 Berich ten, Engeisch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 B. N. O. Uitzending in de Engelsche taal „Things worth knowing about Holland". HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10 00 Morgen dienst (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 104.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20" Pianovoor dracht en gramofoonmuziek. 12,00 Politieberichten. 12.15 Muslquetle. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Ensemble Erica Helen. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Het Stedelijk Orkest van Maastricht, soliste en gra mofoonmuziek. 4.00 Het Sylvestre Trio. 4.30 Causerie met gramofoonmuziek. 5.00 Voor jongens en meisjes. 5.15 1 O. Nieuws- economische en beursberichten. 5.30 Het Am- sterdamsch Instrumentaal Sol is ten kwartet en gramofoon muziek. 6.00 Cursus: Lichamelijke en geestelijke gezond heid (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerk comité). 6.15 De Melodisten en solist. 6.45 Reportage. 7.00 N. O. Frlesch praatje. 7.15 Kwintetconcert. 7.45 Gramo foonmuziek. 3.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 8.30 Ons schemeruurtje. 9.15 Voor den boer. 9.45 "1. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 Gramofoonmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2