ktteMaéea fa A Vetkoul bi„unitas"+! Nette Meisjes 1 Tandarts A. HAIJE Dr. W. L. LADENIUS P. C. HEYBLOM H. VEEN Dr. van Ravenswaay Nelly G. Faber Tandarts VAN tJOORN A. L. KRUSEMAN Tandarts I. VAN DORSSER MEESJE gevraagd Vulpen defect VEKO helpt direct open wagens en kippers Weggeloopen SWAALF-SCHOTTE N.V. BESTELT UWE Nieuwe Uitgaven Te koop 2 stel D. HESSELS Tandarts KORTEWEG Cursus Occultisme Rhythmisch Typen INST. PONT Dame-Huishoudster I ATE R DAG 19 J Ut I 1941' HXAREEM'S DA-GBEAD 5 door ABLOVA. J® Jeneer Frederiks poetste met een schoon zeem- ïpje zijn lorgnetglazen schoon. Daarna pakte hij briefje van de tafel en liep er mee naar het m om het nog eens aandachtig woord voor ord te herlezen. ,Wel, wel", zei hy toen en knikte met zijn hoofd, el, wel". 0 Het gaf voldoening, gróóte voldoening als je 6 ar waarde geschat werd. Meneer Frederiks oof het briefje weer in de enveloppe en borg a,secuur in zijn portefeuille. Met prepiese be- Uj ginkjes, zooals alles aan en om meneer Frede- ej s precies en overwogen was. Hij ging in zijn ie nstoel zitten en plaatste in aangenaam naden- ai i de vingertoppen tegen elkaar. ,Wel, wel. IliVanneer was het de tiende? Zaterdag. Hij zou on eet zijn jacquet laten stoomen. Een hoogen hoed i hij huren bij Paaltjes in de Water steeg. Als er met donker heen ging dan zag geen mensch 0{ Je moest er tip-top uitzien als lid van het e' [vangst-comité. En meneer Frederiks zag al in ;ei lachten onder het plaatselijk nieuws in het Wa- ringsch Nieuwsblad: Een charmant jong meisje bood den be zemden violist Henri Snavelli een ruiker roode fin aan. De voorzitter van het ontvangstcomité, Ij, ;e, ïn kunstkringen welbekende stadsgenoot. P. g, ederiks, hield een treffende begroetingsrede, 0 arin hij den dank van de burgerij aan den groo- •g, i kunstenaar, om ook in onze goede stad Wate- jj gen een recital te geven,- naar voren bracht, ei t een handdruk bedankte :i< „Wel, wel", zei meneer Frederiks en stond op. or, begon zenuwachtig zijn kamer op en neer te tl ipen. Van de erker met de rood-pluche leunstoe- '0$ naar het ouderwetsche penantkastje, dat tegen schuifdeuren stond. Hoogvereerde meester", zei hij met een buiging en de schermerlamp. „Sta mé toe u met een en- 1 woord den oprechten dank.... Nee, geen op- :hte dank. Allergrootste erkentelijkheid en diep- bewondering van de. "Veneer Frederiks begon uit pure ontroering het rgo van Handel te neuriën. Het orgelde somber igs zijn strottenhoofd, waarbij zijn adams-appel chtkens de maat sloeg. Hij onderbrak zichzelf t een afschuwelijke gedachte: als zijn jacquet m maar niet te nauw geworden was. Wanneer id hij het het laatst gedragen? Was öat niet toen tentoonstellingscommissaris op de expositie: oor onze noodlijdende kunstenaars" was? Of op jaarvergadering van het gemengde zangkoor unst na Arbeid", waarvan hij het vice-secreta- at waarnam? Zou hij in drie maanden zooveel ;ker geworden zijn? Wel, wel", zei meneer Frederiks. toen zijn eer de schrik wat bedaard was. Daar hij niets beters te n-en had haalde hij zijn portefeuille maar weer zijn zak, pakte de enveloppe en las met welbe den het getypte adres. Daarna schoof hij den et ief te voorschijn en ging met zijn kostbaren schat het raam staan. „Mijn hoogvereerde meester", hij met trillende stem. „Veroorloof mij „Van welke nationaliteit is die Henri Snavelli er ;enlijk?" vroeg de notaris dien middag op de soos, n ze in een kringetje voor het raam zaten, dat zag op het marktplein. .Misschien een Franschman", veronderstelde dok- Willems. „Weet jij het niet, Frederiks?" Een Italiaan",, zei Frederiks. „Snavelli. De be- smde Snavelli. JiMie hébben toch'genoeg van m gehoord, is|het niet?" 't Is een beroemdheid", bevestigde de wijnhan- iaar, die in het kringetje van de notabelen ge ld werd omdat hij korting gaf aan zijn vrinden, onderdag speelt hij in het Concertgebouw onder mgelberg en Zaterdag komt hij naar Wateringen. 3 je blieft!" ,,Ja, ja", knikte de burgemeester. „Je behoeit nog niet schuldig te maken aan een bekrompen aal dhauvinisme als je daraop een weinig trotsch nt. Hèt goede stedeke Wateringen komt in* de ootc Pers! Misschien een mooie gelegenheid voor V.V.V. om de trom eens te roeren. A propos, ti waarde Frederiks. ik heb tot mijn genoegen hoord, dat het bestuur van de Harmonie je uitge- odigd heeft om voorzitter van de ontvawgstcom- ssie te worden. M'n complimenten, zeg!" „Welochzei Frederiks met een gebaar. larmee hij te kennen wilde geven, dat het maar sinig te beteekenen had. M'n waarde Frederiks: g nooit was de burgemeester zóó joviaal geweest, ij voelde een onweerstaanbare neiging in zich op- irrelen om eer rondje te geven, doch bedacht li gelukkig intijds. „Je hebt het verdiend", zei de notaris. „Je heele ren staat in het teeken van de kunstbescherming, relid van de schildersvereeniging; secretaris van t Lees-genootschap; secretaris van de Walering- he-Amat,eur-Tooneelvereeniging; voorzitter van reciteer-club; enzoovoorts. Je presteert wat, m'n iste Frederiks". Het laatste klonk een beetje hatelijk, hetgeen sneer Frederiks echter ontging. Je presteert wat, id de notaris gezegd. Zeker, hij presteerde^ ge- eg. Met groote voldoening, zoo constateerde hij j zichzelf, kon hij op zijn werken voor de Kunst Wateringen terugzien. Hij had zich zeer verdien- slijk gemaakt en was er een bekende persoonlijk- id geworden. Dat hij een Van Gogh voor een inbrandt kon verslijten en Tchaikowsky's vijfde or Beethoven's tweede, dat had er tenslotte geen ars mee te maken. „Wel, wel", zei meneer Frederiks, toen hij even ter het marktplein overstak, op weg naar huis. ij zwaaide met zijn wandelstok. Hij had het ver bracht. Wie had dat ooit kunnen droomen. toen in Leiderdorp als een bleek miezerig jongetje school ging? Het zoontje van den melkboer. Meneer Frederiks werd bleek en keek hichtig om zich heen of iemand zijn gemompel li >k gehoord zou kunnen hebben. Stel je voor, dan ist binnen een half uur het heele stadje het. Wat (n 'schandaal zou dat geven onder de notabelen, 'n waarde Frederiks. had de burgemeester zoo- en gezegd. Ja, zijn jeugd in Leiderdorp wilde hij aar het liefst vergelen. Die schoffies van Snavel, m smid, waarmee hij toen omging Waarmee j belletje trok en ander kattekwaad uithaalde.... osbandig gezin, dat van de Snavels. Allemaal ugnieten! Foei! Toen was Frederiks, de zoon van n eerzamen melkslijter, als klerk op de secretarie komen en werd daarna meneer Frederiks met de (jve boorden. Als gepensionneerd ambtenaar had j zich in Wateringen gevestigd en was daar zon- T al te veel moeite tegen de steile maatschappe- ike ladder opgeklauterd. Kunstbeschermer. Ge- isionneerd ambtenaar. „Wel, wel". De trein met Kenri Snavelli was tien minuten te lat, zooals dat bij beroemdheden past. Tien mi- uten lang stond de dirigent van de Wateringsche anfare met zijn dirigeerstok in de hoogte. Op het erron wachtten in zenuwachtige stemming de Urgemeester, de notaris, de dokter, de apotheker. e wijnhandelaar, freule Van Huppclaer van de da tes-breiclub, het bestuur van de Harmonie en ver- er allen die tot de notabelen gerekend mochten 'orden. Meneer Frederiks, in zijn gestoomde icquet, zijn gehuurden hoogen hoed in de rechter n zijn redevoering in zijn linker hand, zwol van Btdoening en trots. „Hoogvereerde meester", Whaalde aldoor bij zichzelf. Daar zette de fanfare schetterend het welkomst- ed in. Daar stapte uit de eerste-klas coupé Henri Sna- elli, op den voet gevolgd door zijn secretaris, die zijn vioolkist droeg. De meester lachte een jovialen lach en groette met een breeden armzwaai het ver zamelde publiek. Wat heeft-ie een bekend gezicht, dacht meneer Frederiks. Zeker van de foto's uit de kranten. Aar dige kerel om zoo te zien. Niks uit do hoogte. Het glorievolle oogenblik was gekomen. Meneer Frederiks deed drie passen naar voren, voelde aller oogen op zich gericht en zwijmelde van geluk. Schraapte zijn keel en Henri Snavelli was hem tegemoet gekomen met uitgestoken hand. Hij zei: AUemenschen, wat is de wereld toch klein. Dat il^ jou hier moet treffen". Meneer Frederiks dacht het verkeerd te ver staan. „Ken je mij niet meer?" zei Snavelli lachend. ,Kent Pietje van den melkboer, Heintje Snavel van den smid niet meer? Denk eens aan Leiderdorp' Pietje van den melkboer; kerel, kerel, hoe is het mogelijk „Wel. wel", lachte meneer Fredériks bleekjes. Hij kon niets anders bedenken. IJMUIDEN Een vissclierij met wisselvalligheden De ansjovis ivas eens een belangrijk product der Zuiderzee Visscherij geoorloofd tot 1 Augustus. Volgens een bericht van '17 Juli jl. is door den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij bepaald, dat de gesloten tijd voor het v schen met het staand ansjovisnet, de ansjovisfuik. het ansjovissleepnet en den won- derkuil in de Waddenzee dit jaar zal ingaan 1 Augustus inpi *s van 15 Juli en dat deze vis scherij in de Z^cuwsche stroomen tot en met 31 Juli a.s. mag worden uitgeoefend met de ansjovis fuik, het ansjovissleepnet en he staand ansjovis- net. Deze verlenging van den vischtijd op dit kost bare vischje is voor de visschers, die de ansjovis vangst uitoefenen, een zeker niet te versmaden buitenkansje, vooral daar er zeer goede prijzen voor de» ansjovis betaald worden en er steeds nog behoorlijke vangsten worden gemaakt. In de week van 3 tot en met 9 Juli bedroeg de aanvoer van ansjovis te Harlingen en in Den Oever, resp. nog 6035 en 6750 K.G. De ansjovis (Engraulis encrassicollis) behoort tot de haringfamilie) en trekt gewoonlijk reeds in het laatst van April onze zeegaten binnen om zich daar voort te planten. Het is een echte zuidvisch, die in Noord-Europa, tot aan de Zuidwestkust van Scandinavië, alleen des zomers wordt aangetroffen, doch aan de Westkust van Zuid-Europa (Fransche cn Spaansche kust) en vooral in de Middelland- sche Zee, over het algemeen het geheele jaar veel- uldig voorkomt. Evenals de haring leeft zij in groote scholen bij elkander. Haar lichaamsvorm is langwerpig rond; de kleur op den rug is blauwachtig groen en op de zijde en den buik zilverwit. De lengte, die de volwassen exemplaren berei ken, bedraagt gewoonlijk 15 a 16 c.M. Er zijn ech ter ook wel jaren, dat ze veel grooter worden en een lengte van 1821 en nog langer, geen uitzon dering is. De paartijd van dit vischje is van Mei tot Augus tus. Haar eieren, die ovaal van vorm zijn, drijven, in tegenstelling met die van de haring, welke zich aan wierplanten, steenen, enz. vasthechten, los ïn het water. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat reeds na enkele dagen de larfjes worden geboren, die vroeger, voor dat de Zuiderzee was afgesloten, tij dens hun ontwikkeling, de kom van dit water al dieper en dieper binnen drpngen. Evenals de oudere exemplaren trokken zij in het najaar weg, om reeds in de volgende lente als.vol wassen vissehen terug te keeren. De ansjovisvangst was in vroeger jaren een be langrijke visscherij voor ons land. Vooral in de Zuiderzee werd deze visscherij op intensieve wijze uitgeoefend en verdienden velen, die hierbij, hetzij direct of indirect betrokken waren, dikwijls een goed stuk brood. Doch de afsluitdijk heeft deze visschery ook uit dit water doen verdwijnen, zoo- de ansjovisvangst tegenwoordig in ons land alleen nog in de Waddenzee en in de Zeeuwsche stroomen (hoofdzakelijk in de Ooster-Schelde) wordt uitge oefend. Het mag zeker wel als algemeen bekend worden geacht, dat men altijd goede en slechte ansjovisja ren geleend heeft. Er is dan ook geen visscherij in ons land, die altijd zoo wisselvallig is geweest, als van de ansjovis, waardoor het dan ook niet te ver wonderen is, dat belanghebbenden zich steeds ver diept hebben in de oorzaken,waaraan de groote wisselvalligheden in de uitkomsten van deze vis scherij moesten worden toegeschreven. In vroeger jaren werd de ansjovis hoofdzakelijk gevangen door middel van vaartuigen, die zak- vormige netten z.g. dwars- kwak- en wonderkuilen door het water sleepten, doch in latere jaren zijn deze netten grootendeels vervangen geworden door drijfnetten, waar de vischjes tegen aan zwenjmen en in de mazen waarvan zij met haar kieüwen vast raken. In het ondiepe gedeelte van de Ooster-Schelde, bij Bergen-op-Zoom, wordt de ansjovis gevangen met behulp van staketsels, welles van rechtstandig in den grond gestoken rijshout zijn vervaardigd. Deze staketsels, die een groote V vormen, hou den de met vallend getij afkomende vischjes tegen en komen als dan op deze wijze in de punt der V geplaatste fuik terecht. De ansjovis wordt niet versch, doch na van de koppen ontdaan te zijn, gezouten en in vaten welke men „ankers" noemt verpakt, in den handel gebracht In normale omstandigheden wordt de meeste ansjovis naar het buitenland geëxporteerd. Duitsch- land is altijd een van de voornaamste afnemers van onze ansjovis geweest D. KRUIJFF. Afscheid G. Klimp. Op een bijzonderen Ouderavond van school A heeft de heer G. Klimp, hoofd dezer school, in verband met zijn pensionneering afscheid genomen van ouders en oud-leerlingen. De Oudercommissie heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt, hem op waardige wijze dank te brengen voor het vele, dat hij tijdens zijn bijna 40-jarige loopbaan bij het openbaar onderwijs voor de openbare school en honderden leerlingen heeft gedaan. Er was veel belangstelling, want vele ouders en ook vele oud-leerlingen waren aanwezig. Met mu ziek en voordrachten werd de avond gezellig door gebracht. De heer R. JBraun, voorzitter der Oudercommis sie, schetste de verdiensten van den heer Klimp en bracht hem dank voor het vele, dat hij voor dc school had gedaan. Namens de ouders deed dit de heer Van Dongen. Als blijk van waardeering werd den heer Klimp een Nederlandsch woordenboek en een boekwerk „Nederlandsche Spreekwoorden" aangeboden. Namens de leerlingen werd hij verrast met de „Brieven van Ridder van Rappard" en met een groote foto van zijn leerlingen. Tevens waren er vele bloemen. Het officieele afscheid van de school zal op 1 September plaats hebben. Door het heengaan van den heer Klimp verliest het openbaar onderwijs iemand, die zijn beste krachten aan dit onderwijs gegeven heeft. In 1902 werd hij aangesteld aan de o.l.s. te Tjuchum, ge meente Slochteren. In 1906 kwam hij naar Velsen. Hij werd aangesteld als onderwijzer aan school C op het Willemsplein, destijds de eenige school in dit deel van IJmuiden. Op 1 September van het zelfde jaar ontving hij zijn vaste aanstelling. Kort na zijn aanstelling werd een begin gemaakt met den bouw van school B, de school van meester Klap, naar welke school de heer Klimp in 1912 werd overgeplaatst. In 1927 werd hy benoemd tot hoofd van school A. Hij volgde dus het alphabet in tegenovergestelde richting. De laatste jaren waren voor hem zeker niet de gemakkelijkste, want de omstandigheden nood zaakten hem te verhuizen naar school J, waar zes lokalen voor hem werden ingeruimd. De heer Klimp, die dus 35 jaar ih onze gemeente werkzaam is geweest, heeft zich ook op ander ter rein verdienstelijk gemaakt. O.a. was hij 25 jaar secretaris van de Nutsspaarbank. Vele jaren was hij voorzitter van de afdeeling van den Ned. Bond van Onderwijzers en door zijn functies in het In stituut voor Arbeidersontwikkeling heeft hij ook op cultureel gebied veel en nuttig werk verricht. GESLAAGD. Op het te Amsterdam gehouden examen van de Ne derlandsche Organistenvereeniging (N.O.V.) behaalde de heer J. Jimmink, alhier, het getuigschrift voor Ker kelijk Orgelspel. Hij werd opgeleid door den organist der Goede Herderkerk, den heer Joop Huizinga. OPLEIDING VOOR HET MIDDENSTANDSDIPLOMA. Men schrijft ons namens de Winkeliers- en Handels- vereeniging „Groot IJmuiden": Sedert de inwerkingtreding der Vestigingswet Klein bedrijf 1937 zijn thans zeven examens afgenomen voor het Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis. Tot heden behoorde het bezit van dat diploma tot de eischcn van vestiging in die branches, welke op ver zoek onder de bepalingen der wet gekomen zijn. Het ligt intusschen in de bedoeling der Overheid, zeer waarschijnlijk reeds op korten termijn te beslissen dat voortaan geen enkele nieuwe vestiging van een mid denstandszaak wordt toegelaten, wanneer de onder nemer niet tenminste voldoet aan de eischen van handelskennis en credietwaardigheid. Het doet er dan niet toe, of in de betreffende branche vakeischen ge steld zijn. Dit is dus een reden te meer voor allen, die in de toekomst een eigen zaak hopen te beginnen, de studie voor het middenstandsdiploma aan te vatten. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheep- \4aart wil, dat het examen, meer dan tot heden nog geschiedde, gericht wordt op de praktijk. Studeeren den zullen daarom goed doen, een opleiding te be zoeken, waarvan zij vertrouwen kunnen, dat de lee raren op de hoogte zijn en blijven van hetgeen ge vraagd wordt. Dat zijn dus de cursussen, welke uit gaan van een onderwijsinstelling van een der drie Middenstandsbonden. Deze instellingen toch staan in voortdurend contact met het departement en haar bu reaux geven alle voorschriften en wenschen terstond aan de aangesloten cursussen door. In IJmuiden bestaat een afdeeling van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling, dat het onderwijs or ganiseert voor den N. M. B. Deze cursus gaat uit van de Winkeliers- en Handelsvereeniging „Groot IJmui den" en staat onder leiding van den heer A. Wiede- meyer, hoofd der U.L.O. school en der Handelsavond school te Velsen. Deze lessen voor het nieuwe leer jaar zullen in September a.s. beginnen. Aanmelding kan geschieden bij het bestuur of bij den cursusleider. Hydrangea Hortensia. Hydrangea is een wel algemeen bekende struik Wanneer we bij een feestelijke gelegenheid een ie Hydrangeaplant krijgen, kunnen we deze na den bloei in den tuin zetten. We moeten er echter zonnige standplaats voor uitzoeken en de grond moet krachtig zijn. We hebben dan veel kans. dat onze struik een goede blijvende tuinplant wordt. In den winter is het wel aan te bevelen den voet met turf molm te bedekken en vooral ook wat sparretak- ken tusschen de twijgen te plaatsen, opdat de bloem knoppen niet bevriezen. De meest bekende soorten zijn H. arborescens en H. paniculata. De oorspronkelijke H. arborescens bloeit van Juni tot Juli met platte bloemschermen. Zeer mooi is de Hydrangea arborescens grandi- flora. Deze heeft een langen bloeitijd, ze draagt van Juli tot October haar groote schermen van zuiver witte bloemen. Deze plant kan vrijwel als winterhard worden beschouwd. Ook Hydrangea paniculata bloeit lang evenals zijn variëteit H. p. grandiflora. Beide bloeien van Juli tot October met pyramidale bloempluimen. De bloe men zijn eerst wit, later bij H. p. iets rose, bij H.p. [randiflora tot purperrose verkleurend. Vooral deze laatste Hydrangea paniculata grandi flora is buitengewoon mooi en mag als volkomen win terhard worden beschouwd. Veelal zijn de Hydrangeabloemen wit met rose letint, zoo ook H. Bretschneideri, waarbij de rand- bloemen roseachtig zijn gekleurd. H. quercifolia heeft witte bloemen met roodachtigen weerschijn, Xanthoneura is witbloeiend. Een blauwachtige tint komt onder andere voor bij H. Sargentiana, die in de groote bloempluimen in het midden blauwviolette bloemen draagt, omgeven door witte bloemen aan den rand. H. opuloides var. acuminata heeft platte bloem schermen met blauwe middelste en roodgekleurde bui tenste bloemen. Deze laatste is ook een zeer mooie soort. De Hydrangea-struiken kunnen zich zeer uitbreiden en worden soms wel tot twee meter hoog o.a. Hy drangea Bretschneideri. De bloemtrossen worden soms wel twintig centime ter lang zooais de pyramidale bloemtrossen van Hydrangea quercifolia. Het zijn over het algemeen daqkbare en gemakke lijke planten, die ons jaren achtereen voldoening ge- Een zonnige standplaats en een wat krachtige tuingrond zijn al de eischen die ze stellen. 25 jarige Echlvereeniging. Op 2 Aug. 1941 hopen onze ge liefde Ouders JACOBUS KLOOSTER Jr. en THEODORA WESTERMAN den dag te herdenken waarop zij 25 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Hun eenige dankbare Zoon en Schoondochter. Oudeweg 41, Haarlem. Verloofd: FRANSJE DAHLHAUS en GERARD KLEUN. Waldeck Pyrmontl. 17. Vryburglaan 31. Ontvangdag: 20 Juli van 2.30-5 uur n.m. Waldeck Pyrmontlaan 17 De Heer en Mevr. H. F. NAESSENS—STOEL geven kennis van de geboorte van hun Dochtertje FRANCINE LOUISE Ond. Bekioen Deli Mij, Sumatra W&. Tandarts Tot nader aankondiging AFWEZIG Chirurg AFWEZIG TOT 12 AUG. Heemstede AFWEZIG Waarneming praktijk: alle Heem- steedsche artsen. PRAKTIJK HERVAT AFWEZIG TOT HALF AUGUSTUS MAANDAG EN DINSDAG géén spreekuur. Oogarts. Afwezig tot nader aankondiging. Waarneming door de andere oogartsen. Rustenburgherweg 26, Bl'daal. AFWEZIG TOT 4 AUG. M. A. Langendam Tandarts. AFWEZIG VAN 20 JULI TOT 4 AUGUSTUS AFWEZIG Tandarts W. ARPAD Staten Bolwerk 8 VAN 18 JULI t.m. 10 AUG. Spoedgevallen: Tandartsen H. Keur en J. v. d. Noordaa. Gevraagd: een van ongeveer 17 jaar, dat goed kan typen. Eenige kennis van Duitsch strekt tot aanbeveling. Brieven no. 5861 bur. van dit bl. Gevr. door echtpaar tegen Sept.-Oct. een ongem. étage of ged.vanhuis (minstens 3 k.) m. gebr. v. bad en keuken te Haarlem of omstr. op goeden stand. Brieven no. 5862 bur. van dit blad. HUWELIJK Serieus bemiddeling over het geheele land. Bill, condities. Brie ven: Postbox 70, ARNHEM. door VERNHOUT v. SLUIJTERS. Bakencsscrgracht 3. FLINK MEISJE gevr. 15-16 j. v. g. g. v. v. 8.30-2.30 kl. gez. Jan v. Galenstr. 13, verl. Hyacinthen laan (Zijlweg). Gevr. te Haarl. (Bosch en Vaart) fl. net BURGERMEISJE v. d. huish. v. d. of d. en n. Brie ven no. 5867 bur. van dit blad. ZIJLSTRAAT 2de huls vanaf Stadhuis HUISNAAISTER gevraagd te Haarlem, goed kunn. knip. Brieven no. 5863 bur. van dit blad. Meisjes gevraagd voor den mangel en pers. Meisjes die zelfstandig kun nen werken hoog loon. Aanmeld. Stoomw. „FEMINA" Regentesse- laan 42, Haarlem. Meisje gevraagd v. 9-12. Zondags vrij.. Iepenlaan 18. BloemendaaL Heer, Wdr. midd. 60 P.G. zoekt samenwoning met alleen wonende vrouw of wed. m. 50 P.G. te Heemstede of Haarlem-Z. Brieven no. 5865 bur. van dit blad. Terstond te huur gevraagd voor 3 a 4 maanden gemeubileerde villa of landhuisje door klein gezin, omgeving Hrl. Br. met condities no. 5864 bur. van dit blad. Te huur gevraagd in Haarlem of omgeving vrij huis voor rustig ambtenaarsgezin. Huurprijs f 40 a f 50 per maand. Liefst spoedig te aanvaarden. Br. no. 5860 bur. van dit blada. Voor direct te huur gevraagd: hoogste dagprijs, benzine en olie vrij. Tel. 21342. lichtgrijs poesje witte bef, witte voetjes, 6 mnd. oud, luistert naar „Beertje", omg. Dutrystr. Tegen bel. ter. te bez Dutrystraat 38. ASSURANTIEKANTOOR HAARLEM LORENTZPLEIN 19 - TEIEF. 12514 VERZEKERING OP ELK GEBIED Vakkundige voorlichting voorkomt teleurstelling. en TEEKENBEHOEFTEN bij WARMOESSTRAAT 10 Telef. 10547 BLOEMEND.WEG 53 Telef. 23039 BLOEM END. WEG 255 Telef. 22292 Hollandsche Molenboek. Het moge waar zijn. dat de molen meer en meer uit het Hollandsche landschap verdwijnt, aan den anderen kant blijft er een niet geringe belangstel ling bestaan voor de koren-, water- en industrie molens. die zulk een ongemeene bekoring aan het vlakke land verleenen. In tientallen modellen komen ze nog steeds voor en waar er een verloren dreigt te gaan worden vrijwel altijd pogingen in het werk gesteld, zulk een getuigenis van een brok je cultuurgeschiedenis van ons land te behouden. De Hollandsche molen geniet dus belangstelling en daarvan is het fraaie werk. geschreven door den C. Visser en uitnemend geïllustreerd door den heer J. Pieterse een waardige getuigenis. Niet minder dan 24 soorten molens heeft de heer Visser be schreven en bij iedere beschrijving leverde de tee kenaar een plaat, die het karakteristieke van iedere soort in het licht stelt. Aldus is in woord en beeld een verzameling ontstaan, die een rijke schat van gegevens bevat voor ieder, die zich voor den Hol- landschen molen interesseert. De N.V. Holdert en Co. te Amsterdam verzorgde de uitgave. Rimpels en golven, belevenissen van een dorpssecretaris. Een aardig boekje dat op onopgesmukte wijze vertelt van de vele besognes die een secretaris van een kleine gemeente op de schouders worden ge legd. Het leert den lezer dat het leven van een dergelijken functionaris maar niet zoo onbewogen voortrolt als menigeen geneigd is zich voor te stel len. Dat de humor rijkelijk in de dorpssfeer opgeschept ligt is begrijpelijk en de schrijver laat haar dan ook alle recht wedervaren. Het boekje, dat van illustraties is voorzien, ver scheen bij N. Samson N.V. te Alphen aan den Rijn. Transportbanden 26 x 2. Tusschen 6-7. Asterkadé 19. TE KOOP: streeppantalon nw. m. 52 f 15, 2 p. br. schoenen, m. 45 f 3.50 Bosch en Duinplein 1. BloemendaaL Tandarts BRUINOOGE HERVAT MAANDAG A.S. DE PRAKTIJK Tandheelkundige Kenaupark 26, praktijk hervat. Centrale Tandheelkundige Kliniek Kenaupark 26A, Telef. 12644 Spreekuren: iederen werkdag van 9-11 en 1-2, behalve Zaterdags middags. Dinsdagavonds van 6.30—8.30. TOT 4 AUGUSTUS AFWEZIG HEEFT DE PRAKTIJK HERVAT Psychometrie, Telepathie, Mag netisme, Hypnose, enz. enz. door den heer J. Sampion. Inl. dagel. van 2-5 en 7-9 uur. Parklaan Bleeren met behulp van speciaal daarvoor ver vaardigde gramofoon- platen^ Deze week aanv. der nieuwe cursussen. Prosp gratis. Oude Gracht 71 volledig op de hoogte met alle huish. bezigh. zoekt plaatsing in kl. gezin, waar huisvr. ontbr., of bij heer alleen (actief) Br. letter V, Kerk weg 117, Santpoort. Wordt gevr. in doktersgezin te Heemstede tegen 1 of 15 Sept. een bekwaam Meisje kunn. koken en netjes werken, v. g. g. v. hoog loon. Mevr. B. TOM- BROCK, Burg. v. Lennepweg 1, Heemstede. INKOOP GOUD per gram ƒ2.00 tot ƒ4.00 INKOOP ZILVER per 100 gram ƒ5.00 tot ƒ8.00 C. FORTGENS Jzn. GROOTE HOUTSTRAAT 6. bij de Groote Harkt GUMMIWAREN Irrigators - Breukbanden - Elastieken Kousen - PATENT GENEESMIDDELEN. Nieuwste modellen VROUWEN SPUITEN met gebruiksaanwijzing. Verplegings-artikelen enz. enz. Vraagt gratis prijscourant in blanco couvert HET VERTROUWDST ADRES. (WETTIG GEDEPONEERD). Zijlstraat 91 - Haarlem - Telef. 17087 Let vooral op bovenstaand adres. Bestellingen per brief worden discreet uitgevoerd. Ook rembourszendingen. WIJZIGrNG INLEVERING WEHRMACHTMARKEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw cn Visscherij maakt het volgende bekend Met Ingang van 22 Juli a.s. zal er een wijziging komen in de Inlevering van Wehrmachtmarken. Met Ingang van bovengenoemden datum moeten de Wehrmachtmarken niet meer tegen rantsoenbonnen bij de dtstributiedtensten worden ingewis seld. De detaillisten, grossiers en Instellingen dienen de door hen ontvangen „Marken" op opplakvellen MD 268 te plakken één bon per twee vakjes, dus honderd bonnen op één vel en tezamen met een ontvangstbewijs MD 201, MD 201 A, B, C of E in te leveren, evenals voor gewone consumenten bonnen het geval is. Zij zullen dan rechtstreeks toewijzingen voor deze bon nen ontvangen. Op de opplakvellen dient aan de bovenzijde duidelijk vermeld te worden welk artikel de opgeplakte bonnen vertegenwoordigen, waarbij de met „Nahrmittel aller Art" gemerkte bonnen uitsluitend Ingeruild zullen worden tegen toewijzingen voor rijst, terwijl de met „Kaffee oder Tee" gemerkte bonnen zuUen worden Ingeruild op basis van het rantsoen koffiesurrogaat. De aandacht wordt erop gevestigd, dat in verband met de grootte van de In omloop zijnde coupures, een aantal bonnen moet worden Ingeleverd, dat met de gew-lchtshoeveelheld (of een veelvoud) van de coupures, zooals deze in onderstaande tabel zijn aangegeven, overeenkomt. Door detaillisten of grossiers ln te In te leveren Uit te reiken Artikel. leveren hoeveel door heid (of veelvoud Instellingen. toewijzing. daarvan). Brot 68 kg. Inleveren bij CO kg. bloem bakker of meel 1000 gr. inleveren bij leverancier 10 r. gebak Butter Oder Fett 2500 gr 2250 gr. 10 r. bote. Ei 10 st. Inleveren by leverancier 10 eieren 100 r. vleesch Flelsch oder Flelschwaren 1000 gr. (vleeschzegels) 1000 gr. 900 gr. 10 r. vleesehwaren Kaffee oder Tee 2500 gr. koffie 10 r. koffie of thee Karloffeln 30 kg. 10 r. aardappelen KSse 1000 gr. 900 gr. 10 r. kaas Mehl 2800 gr. 10 r. tarwebloem 700 gr. 10 r. gebak Mllch Yllfe liter 10 r. melk Nahrmittel aller Art 2500 gr. 10 r. rijst Zucker 10 kg. i1 10 r. suiker

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 3