Ons jKadepjiaatfe TEDDY TRIX Nachtjaponnen, vroeger en nu Leugens om bestwil.. Nog meer bezuiniging op Gas. N.V. Holster ZATERDAG 19 J U E I 194T HAARDE M'S D "A G B E A D Wij hebben met elkaar, waarde lezeressen, al meer malen op de/e plaats de problemen van de kleedij voor den nacht en den morgen besproken. Waar mij thans een belangstellende abonnee vroeg, eenige mo dellen van ..chemises-de-nuit" in onze vrouwen rubriek te behandelen, leek het mij niet ondienstig, eens even njijn aandacht speciaal aan dit deel der vrouwëlijke garderobe te wijden. Onze nachtjapon netjes verdienen deze aandacht ten volle. Want op geen enkel terrein der mode heeft de moderniseering der vrouwenkleeding zooveel revolutionnaire ver anderingen gebracht als op dit gebied Maar ondanks deze belangrijke en fundamenteele wijzigingen is de vrouwenwereld nog altijd in twee kampen verdeeld. Aan de eene zijde staat de degelijke, Hollandsche huisvrouw de levensgezellin, die vóór alles moeder is en die nooit de inmaak voor een spannend boek of Treesje's kapotte kousen voor een nocturne van Chopin vergeet waarvoor het Amerikaansche jjacht- kleed van bebloemde waschzijde. dat tot op den grond reikt en gestrikte schouderbandjes inplaats van mou wen heeft, een gruwel is. Haar antipode is het luxe- poppetje, dat den heelen dag niets anders td doen heeft dan naar den kapper te ldopen, om haar fraai geonduleerd hoofdje te laten bijwerken en haar dienstmeisje te beknorren, als zij de groene bowl glazen op het paarse theekleed heeft gezet. Dit we- z^ntje-zonder-zorgen draagt nachtjaponnen, die in het oog van den leek evengoed gala-toiletten hadden kunnen zijn. En tusschen deze beide uitersten zien wij een lange rij van vrouwentypen, die, naarmate zij meer of minder degelijk van aard zijn, naar de eene of de andere zijde, neigen. In het algemeen is de jeugd van heden verzot op het luchtige, kleurige- nachtgewaad, dat de armen onbedekt laat. en dat weinig warmte biedt. De meeste jonge meisjes van onzen tijd kunnen ook heel goed tegen deze lichte kleedij: zij zijn door sport in dq open lucht, door veel zwemmen en wandelen zóó ge traind, dat ze zonder al te veel bedekking kunnen slapen, terwijl ze toch niet bang behoeven te zijn, kou te vatten. Bovendien zijn ze verwend door de ele gante lingerie, die, ook in de goedkoope soorten, tegenwoordig den toets van de scherpste kritiek kan doorstaan. Het is begrijpelijk, dat zij ook 's nachts Iets aardigs, iets. dat tegelijk ongecompliceerd en aantrekkelijk is, willen dragen. Want dit moeten wij vaststellen: de nachtjaponnen, die op het oogenblik „en vogue" zijn, hebben iets bloesemachtigs, iets jeugdigs, iets, dat aan weelde en verfijning doet den ken. Maar dit raffinement zit allerminst in een over dadige garneering. in een-overvloed van strookjes en strikjes, in een extra-vagante coupe: het geheel blijkt altijd weer van een groote^ eenvoud te zijn, zoodat er van overdaad of excentriciteit geen sprake is. Naast de luxueuse-modellen vinden wij ook thans nog de stemmiger soorten, waaraan vele oudere vrou wen nog steeds de voorkeur geven. Maar ook deze eenvqudige voorbeelden zijn in den loop der tijden soepeler van lijn en eleganter van uitvoering ge worden. De ouderwetsche „pon", die lang en stijf en onaantrekkelijk was, bestaat niet meer. Zelfs de nachtjaponnen voor den winter, die van flanel of een andere gemoltonneerde stof gemaakt worden, hebben 8ardige. ronde, uitgeschulpte kraagjes, pasjes van af wijkende kleur of opgenaaide zakjes met tres of sou tache. De Lente en de Zomer brengen weer nachtjaponnen In een ander genre: de eenvoudigste soorten zijn van katoen gemaakt, maar deze katoen is uit zeer fijne draden geweven en heeft bovendien een aardige tint: we zien roze, lichtblauwe, zachtgroene en saumon modelletjes, die meestal hoog aan den hals gesloten zijn, maar die bijna allemaal korte mouwen hebben. Toch blijkt de onbedekte arm niet in alle opzichten een ideaal te zijn, want steeds meer treden de aardige bedjasjes, die al een tijdlang op onze aan dacht beslag legden, op den voorgrond. In het koude jaargetijde zagen wij deze snoezige manteltjes-voor- 24) door THEA BLOEMERS. Hij ging in een hoek van een kerkbank achter in -het schip zitten een heel eind van de orga- niste verwijderd cn luisterde met gesloten oogen. Hij zag voor zijn geestesoog een visioen verrijzen van de hall var. zijn eigen huis, hier ver vandaan, en in zijn verbeelding hoorde hij dezelf de melodie spelen het was een van Chopin's nocturne's, fijn en kunstzinnig voor orgel getrans poneerd.... maar door andere handen, meende hij, en op een ander instrument. Hij zag het schijn sel van de lampen en den gloed van het houtvuur, een gouden mist; hij zag een zachten glans op de honden voor den haard, maar duidelijker dan dit alles zag hij het meisje met de zachte, bruine ha ren. die met een opgeheven gezicht en een ver rukte uitdrukking in de oogen aan den vleugel zat. „Het is.waarachtig of Constance wéér speelt!" De vreemdeling opende de oogen, maar zag al leen het stemmige interieur van het oude perkje. Chopins nocturne was uit en speelde een vreemd toeval zijn spel? de organiste begon een andere droefgeestige, wijs, een oud-Engelsch lied te spelen „Home, sweet Home. Tranen sprongen in de oogen van den reiziger. Precies zoo had Constance het in het verre huis ook gespeeld. En als met metalen ketenen werd zijn herinnering getrokken naar het meisje, dat hij verloren had en dat de schat van ziin hart was geweest. Waar kon ze zijn? Er was geen en kel spoor van haar ontdekt sedert den nacht dat hij haar gered had van den dood. Alleen was er dat idiote verhaal van een malle, oude vrouw, die de politie geld had probeeren af te zetten met val- sche inlichtingen. De jonge Verkerk, die er door de vrouw bijgehaald was, had verklaard dat het (Teekeningen Maria Chrisanti). den-nacht, gehaakt of gebreid van pastelkleurige wol, nu zijn ze vervaardigd van charmeuse of bedrukte kunstzijde. Voor het vrouwtje, dat er van houdt, 's avonds in bed te lezen en voor de verwende femme- du-monde, die haar ontbijt in haar slaapkamer nut tigt, zijn deze allerbekoorlijkste niemendalletjes een onontbeerlijke aanvulling van haar garderobe gewor den. Naast de gewone nachtjapon blijft de pyjama van flanel, zephyr,- charmeuse of zijde zich handhaven. In haar elegantste vormen zeer kostbaar, oorspron kelijk beschouwd als een modegril, die wel spoedig voorbij zou gaan, heeft zij langzamerhand de harten van de jongeren onder ons veroverd en is zeer po pulair geworden. Ook hier staan weer twee catego rieën vrouwen tegenover elkaar: zij. die niet anders dan pyjama's willen dragen en zij, die deze kleeding- stukken verfoeien. Het is alweer de ouderwetsche vrouw, die aan gewoonte hecht, die niet zoo gemak kelijk afstand doet van de gezellige nachtjapon, waaraan zij gewend is geraakt en die ze, desnoods ge schoeid op een meer-moderneleest, maar nooit ver vormd tot iets geheel anders, zal aanvaarden. Op deze pagina ziet U een tweetal charmante „che mises de nuit", één van zalmkleurige zijde met korte pofmouwtjes en een zwart satijnen, smalle sjerp en de andere gemaakt van zacht-groene charmeuse in combinatie met een bedrukt tricot-weefsel, afgebeeld. Deze laatste nachtjapon heeft lange mouwen en is versierd met een vierkanten pas van fijne kant. Vervolgens ziet U een allerliefste pyjama, die men van een oude casaque kan maken. Van het lichte jakje, dat b.v. aan de manchetten èn den hals gesleten is, knipt men de ondermouwen af. Vervolgens maakt men een garriituurtje van doffe zwarte zijde, be staande uit een kraagje, mouwopslagen, een ceintuur en een dasje, waaróp men applique's van hard-groen, kardinaal-rood of warm-geel satijn aanbrengt. Op deze applique's is een eenvoudig bloemmotief gebor duurd. De lange, wijde pantalon knipt men eveneens uit een lap zwarte zijde. Zoo ontstaat zooals U constateeren kunt een zeer aantrekkelijk geheel. MARIA CHRISANTI. Er zijn veel gezinnen waar het een heele schrik is geweest, de aangekondigde gas-distributie, die ons zoo drastisch moet beknotten. Er zijn huisvrouwen die kalmweg beweren: dat gaat gewoonweg niet, maar gelukkig zien de meeste wel in, dat de directeuren der gasbedrijven liever veel gas aan hun klanten leveren dan weinig, en dat men er bovendien niet komt door te zeggen dat het niet kan het zal wel moeten, en dan is het heel wat beter om middelen te beramen ten einde de moeilijkheden het hoofd te bieden. Bovendien komen die moeilijkheden toch als er straffen voor een te hoog gebruik worden opgelegd, en dan zijn zij moeilijker oplosbaar dan wanneer men zich eerst niet in verwikkelingen heeft begeven. Wij bepeinzen dus nog eens de manieren waarop wij de bezuinigingen nog wat doeltreffender kun nen maken, én dan komen wij tot de slotsom dat de mogelijkheid bestaat, ook al moeten wij .ons dan ook veel ontzeggen. Om te beginneft het baden. Een warm bad is een licel prettige, maar niet een zuinige methode om zich heelemaal te wasschen, Veel minder gas vraagt een douchebad, dat feitelijk ook nog frisscher is, omdat men zich daarbij met schoon water afspoelt. Nu is natuuurlijk lang niet ieder in de gelegenheid om een dochebad te nemen in zijn badkuip. Toch kan dat heel goed geïmproviseerd worden door zich eerst te wasschen met wat warm water en zich daarna met een bak.lauw water af te spoelen. Deze bak of emmer kan een ketel kokend water, aangevuld met kom i zijn. En wie zwemmmen of baden kan en wil, is daar mee in de zomermaanden zeker best af, het is nog gezond ook. De groote slokop van gas, heet fornuis, blijft ech ter onze meeste aandacht Vragen en het doet nu wat komiek aan om de slagzin „kookt op gas" die sommige gemeenten er op na houden, te lezen, ter wijl er beter kon staan „kookt op weinig gas", maar dat wordt op den duur natuuurlijk weer anders. Het is op 't oogenblik maar de vraag, hoe wij op onze maaltijden zullen bezuinigen, terwijl ze toch smakelijk en voedzaam moeten zijn. Verschillende methodes zijn hiervoor: le. Dagelijks stamppot eten. 2e. Zoolang de zomer duurt minstens één gerecht, rauw gebruiken. 3e. De hooikist veel toepassen. 4e. De stoomkoker gejpruiken. 5e. Eenmaal in de twee dagen koken. De eerste methode is natuurlijk best, als het op den duur niet vervelend zou worden, terwijl er ook heel wat menschen zijn die deze manier van berei den als hun laatste zouden verkiezen. Minstens één rauw gerecht per maaltijd zal door sommigen veel smakelijker worden gevonden, maar de keuze r» zelfs middenin den zomer, wat beperkt: sla, komkommer, vruchten, tomaten, daarmee is de voorraad al goeddeels uitgeput. De toepassing van de hooikist is niet zonder meer aan te raden: wij weten nu allen wel, dat groenten een belangrijk verlies aan vitamines vertoonen als zij in de hooikist zijn klaargemaakt, en daarom is deze methode alleen voor toespijzen aan te bevelen. De stoomkoker doet het werk beter, omdat er vrij wel niets verloren gaat, maar hierbij zijn de aan- schaffingskosten voor velen te hoog. Tenslotte is eenmaal in de twee dagen koken ook een middel, en het is dan het zuinigst om den tweeden dag het maal op stapelrjngen te warmen. Maar op dien dag is het vitamine-verlies niet on belangrijk, wat een nadeel beteekent. Zoo heeft elke methode voor- en nadeelen, maar een huisvrouw die haar verstand gebruikt, zal van al deze manieren de goede dingen kunnen gebrui ken om toch tot een behoorlijke bezuiniging te komen. Wat vind u bijvoorbeel van onderstaand schema: Maandag. Restant soep van Zondag, gewarmd op de aard- appelpan, koud vleesch, warme groente, gekookte aardappelen»- dessert in de hooikist. Dinsdag. Gekookt ei bereid in de aardappelpan, koude sla met komkommer, gekookte aardappelen, dessert in de hooikist. Woensdag. Peulvruchten, aardappelpuree van restant van Dinsdag, vruchten. Donderdag. Stamppot met rauwe groenten, dessert in de hooi kist. Vrijdag. Gekookte visch, aardappelen, sla met komkom mer, dessert in de hooikist. Zaterdag. Gebakken tomaten, groenten, aardappelen, vruchten. Zondag. Soep, gebakken vleesch, aardappelen, groenten, vruchtenslag met kunstcrême. Zoo'n weekmenu is heel behoorlijk en als er met verstand gekookt word dus niet langer laten ko ken dan noodig is, de pannen zoo klein mogelijk nemen en dergelijke schijnbaar onbelangrijke klei nigheden meer, zal er al heel wat bezuinigd kunnen worden op het gasverbruik van een week. Wie er dan nog niet kornt, kan altijd haar uiterste toevlucht nemen tot de hooikist of kranten, of tot een keer koken voor twee dagen: dit is nu eenmaal een nood toestand en daarom moeten wij ons heil weieens bij noodmaatregelen zoeken, alle schitterende theo rieën ten spijt. E. E. J.—P. Kinderbijslag en werkloosheid. AMSTERDAM, 18 Juli. De persdienst van het N.V.V. meldt: De waarnemend secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken heeft zich d,d. 14 Juli jl. tot de gemeentebesturen gericht met: het vol gende schrijven: „Ik acht het wenschelylc u hier onder een nadere uiteenzetting te geven van de wijze, waarop met den kinderbijslag bij de vast stelling van de steunbedragen moet worden re kening gehouden. le. Wanneer de kinderbijslag aan een arbeider, die in de steunregeling is opgenomen, wordt uit gekeerd, heb ik er geen bezwaar tegen, dat dit bedrag wordt uitgesmeerd over het aantal weken, dat hij gedurende de periode, waarover deze bij slag werd berekend, gewerkt heeft. Komt hij, re kening houdende met het dan gevonden weekloon, aan de hand van de ten uwent geldende wachttijd regeling, voor een wachttijd in aanmerking, dan behoort hem alsnog een wachttijd te worden op> gelegd. Bij de bepaling van dezen wachttijd moet uiter aard rekening gehouden worden met eventueele wachtweken. welke hij al heeft doorgemaakt, voor dat hij in de steunregeling werd opgenomen. Wellicht ten overvloede moge ik er de aandacht van uw college op vestigen, dat korting van den kinderbijslag in dit geval op het steunbedrag niet behoeft plaats te hebben. 2e. Wordt iemand na ontvangst van een kin derbijslag werkloos en meldt hij zich aan voor steun, dan kan eveneens bovenstaande gedragslijn gevolgd worden. 3e. De kinderbijslag echter, uitgekeerd aan ge deeltelijk werklooz^n en aan personen, die een te gemoetkoming ontvangen, omdat zij door de bij zondere economische omstandigheden minder dan het normale loon kunnen verdienen, behoort voor 2/3 deel c.q. ten volle van de berekende uitkee- ring te worden afgetrokken. 4e. Is de kinderbijslag aan laatstbedoelde arbei ders uitgekeerd, toen zij nog hun normale inko men hadden, terwijl.zij zich daarna voor een aan vullend steunbedrag of een tegemoetkoming heb ben aangemeld, dan behoort aan de hand van het bovenstaande in bepaalde gevallen eveneens een wachttijd te worden opgelegd". De N.V.V. persdienst teekent hierbij aan: Het N.V.V. heeft hiermede een belangrijk resultaat be reikt voor die werkloozen, die recht hebben op kin derbijslag. Een onbillijkheid, waarvan zij de dupe werden, die de bijslag het beste kunnen gebruiken, is hiermede weggenomen. Herman Heyenbrock 70 jaar. „SCHILDER VAN DEN ARBEID". Zondag 27 Juli wordt .Herman Heijenbrock, de bekende Blaricumsche schilder van den arbeid, 70 jaar. Herman Heijenbrock werd op 27 Juli 1871 te Am sterdam geboren. Op 17-jarigen leeftijd bezocht Heijenbrock de teekenacademie, studeerde aldaar eenige jaren, werkte vervolgens als tooneel-decorateur en als teekenaar voor dagbladen tot _hy zich te Noordwijk vestigde, om in deze rustige omgeving studies naar de natuur te kunnen maken. Na zijn huwelijk vestigde hij zich te Blaricum. In 1904 maakte hij een studiereis haar de Borinage en dit is het begin van een reeks tochten door Duitsch- land, België. Zweden, Frankrijk enz. geweest. Ook ons land werd in alle richtingen doorkruist. Overal heeft Heijenbrock geschilderd en geteekend en de keuze van zijn onderwerpen bijna steeds bepaald tot den arbeid en wat daarmede samenhangt. VIJFTIEN VARKENS VERBRAND. Door onbekende oorzaak is te Loosduinen in eer groote schuur, die gedeeltelijk als varkensstal was in gericht en gedeeltelijk diende voor de berging van groote partijen rietmatten, brand ontstaan. De schuur brandde geheel uit, Vijftien varkens kwamen in de vlammen om. De nablussching van de rietmatten heeft geruimen tijd in beslag genomen. Voor de Kinderen (Teekeningen H. Kannegleter). TEDDY'S WORST-WORSTELING. Centrale Verwarming AUTOM OLIE KOLENSTOOKL\j SANITAIRE INSTALLATIES. (Adv. Ingez. Med, Nu het water lokt. Waar vacantiegangcrs rekening mede moeten houden. 's GRAVENHAGE 18 Juli. Van bevoegde z|nl schrijft men o.m. het volgende: Mijn vriend de toerist had den geheelen dag het water gezworven. In den vroegen morgen hij zijn boot in orde gemaakt, het noodige provi voor zijn twaalfuurtje zoowel als zijn badgoed dïj[e in geborgen en zoo was hij gereed om heel den ven dag te profiteeren van wind, zon en water. Mijn vriend de toerist zwierf nu al jaren vacantie op het water en nimmer verveelde hem. Hfj lachte wat om de menschen die sprsjP3 over eentonigheid en verveling en was gelukiv" want hij kende de rijke verscheidenheid die tf landschap voor den watertoerist heeft. Oog schijnlijk steeds hetzelfde, in werkelijkheid anders! Ons land heeft vele mogelijkheden voor den 'oi tertoeris'» hetzij dat hij alleen wil genieten :,e de schoone natuur en het prachtige landschap, heee dat hij daarnevens gezelligheid en vermaak zo< 0,ok nu no- nu beperkingen in acht genomen mjj" ten worden. Laten deze beperkingen u echter weerhouden, want gij hebt juist in dezen tijd vacantie dubbel en dwars noodig. En Nederig biedt zoo'n overvloed van natuurschoon, dat er noemelijk veel te genieten valt. Wie dit jaar zijn vacantie op het watei wil do brengen, moet er om denken in den nacht een boven zijn hoofd te hebben, want het zeil van tent, noch de beschutting van de kajuit zijn th; voldoende. Een andere goede raad, voor met vacantie gaat, hqudt den wenk in om niet gaan zwerven van plaats tot plaats, omdat da; door de voedingsproblemen van hotels en resta rants in ernstige mate in gevaar gebracht zoudhe kunnen worden, terwijl men dan zelf het ris bi loopt als ongewenschte gast te worden beschouvhf Vestig u daarom op een bepaald punt en maak daaruit uw dagtochten. Zorg verder vooral distributiebonnen, want zonder deze is er ook het platteland niets te krijgen. Ja in sommige vallen zal het zelfs aanbeveling verdienen bonnen vooruit op te zenden, opdat de hotel pensionhouders voor voorraad kunnen zorgen vooral reserveer tijdig in hotel of pension, zo» hc de noodige voorbereidingen voor uw komst getr ki fen kunnen worden. Houdt ge met deze wenken rekening, dan is niets, dat u weerhoudt om van uw vacantie te l„, nieten en deze door te brengen in een der schoövc oorden, die ons land allerwegenu biedt. (A.Ni V( hc I S OF Verduister goed. Zooals het moet. VAN 19 OP 20 JULI 1941 van 21.52 tot 5.41 Maan op 20 Juli op 2.45 Maan op 20 Juli onder 18.25 VAN 20 OP 21 JULI*1941 van 21.50 tot 5.42 Maan op 21 Juli op 5.2S P Maan op 21 Juli onder 19.19 ANSLIJNSCHOOL. In vroeger jaren was het in Haarlem gewoontfa' dat de kinderen, die het onderwijs met vrucht g<ei volgd hadden, bij het verlaten der Lagere Scho^' van het Gemeentebestuur een prijsje ontvinge Door de omstandigheden is dat evenwel komen vervallen. De Oudercommissie der Anslijnschot dl die over een bescheiden schoolfondsje beschik, heeft de gelukkige gedachte gehad om voor de:jf school iets dergelijks weer in te stellen en toq®' gistermiddag de hoogste klasse „afzwaaide", wc den verschillende leerlingen door den voorzitter den secretaris der commissie verrast met een aa: dig geschenk. Dan een plof! Daar ligt de worst weer. D' èmmer staat nu weer rechtop. Teddy, wankelend daarboven, zit met dülzeligen kop, van dat rare danspartijtje, dat nu weer opnieuw begint, ofschoon Teddy 't avon tuurtje heelemaal niet prettig vindt. Pats, daar duikelt hij voorover. Heelemaal is hij bedekt. Hij kan nu niet meer ontko men, hoezeer hij ook rukt en trekt. En de worstligt nu weer boven, daar blijft, Teddy fijn van af. Ja, zoo gaat het, wie wil stelen, krijgt zijn welverdiende straf! GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inllchtinge - aan het Bureau van Politie, Smedestraabj^ Haarlem, uitsluitend tusschen II en 13 uur. Terug te bekomen bij: de Lange. Herculesstraat !b zwamabonnement; Donker. Mauritsstraat 1. badpakken ri handdoeken: Joustra, Kenaupark 33, boek; v. Klavere 'v Roosveldstraat 78, zadeldekje: De Bel, Rijksstraatweg 1( hondje: de Kuijer, Rustenburgerstraat 98. Amsterciai f hond; Kostermans, Willem de Zwijgerlaan 24, handwerk] T Bureau van Politie, Smedestraat, hout: v. Bergen, W e genweg 204. ketting; Nieuwland, Zijlstraat 21. badinut Gljtenbeek, Dordschelaan 139 B. Rotterdam, portemonns m. i.; Handmeier, Korteweg 11, portemonnale m. 1.; Bon! zi Schalkwijkerweg 11, portemonnaie m. i Pensen, Gis g blazersstraat 23, portemonnaie m. 1.: Neese, Kenneme o straat 60 rd„ riem; v. Staveren, Gasthuislaan 98, hangsfc Sleutel weg? "Pel. 11493 PeSleutelspecialist.L.Veerstr.lO (Adv. Inqt>2 Med allemaal onzin was wat dat mensch beweerde en dat ze niet normaal was. Misschien was het meisje nu we] dood. gestorven in eenzaamheid, of zwer vende hongerig en verlaten. Als een zilveren droom was de herinnering aan dien avond bij den vleugel in de ziel van den jongeman gegrift. Wat onuitsprekelijk droevig klonk dat lied: het was alsof het orgel de jammerklacht zong van een dolende ziel. Toen kon Walter van Zuylen het niet langer uithouden en hij liep langzaam naai" het orgel. ..Huil niet zoo", begon hij, toen hij bij de schreien de organiste gekomen was en toen, groote. forsche kerel die hij was, snikte hij het zelf uit: hij nam het slanke meisje in ziin armen, drukte haar tegen zich aan, kuste het lieve gezicht en stamelde: ..Constance! Constance! Constance!" Nora lag stil in zijn armen, zonder verzet, in riille verrukking. Ten koste van eindeloos harte- leed had ze zich tweemaal van hem losgerukt, maar het baatte niet, want hier was hij bij baar, vlak'bij: twee helften van een geheel. Was het alleen maar blind toeval, dat hij hier in dezen uithoek haar gevonden had? XX. „Juffrouw Zwart! hemel! O hemel!" Dominee van den Brink was ontzet. Het was ook wel ver schrikkelijk! Hij was naar de kerk gekomen om even een praatje te maken met de organiste en had haar aangetroffen in de armen van een hem onbekenden heer. NorB bevrijdde zich snel uit Walters omhelzing. „Dat is de dominee", zei ze. „Wat moet hij wel van me denken?" „Ik zal het hem wel uitleggen. Ik zal hem zeg gen dat we. verloofd zijn". Nora gaf geen antwoord. „Er is toch geen andere man. Constance?" vroeg hij gejaagd, toen hij er aan dacht, dat zij op dit punt altijd een rechtstreeks antwoord vermeden had. „Neen, neen. Er is nooit iemand anders geweest en er zal ook nooit iemand anders komen". Toen, met een stralenden glimlach op zijn gelaat en een hart vol geluk, haastte hij zich naar den dominee, die nog steeds ajs een steenen beeld bij de kerkdeur stond en legde den verbaasden gees telijke -uit, dat zijn organisme een rijk jong meisje was. die m een nukkige bui was weggeloopen van haar grootouders bij wie ze woonde, „en van den man dien zij liefhad en waarmee zij verloofd was", voegde hij er brutaal aan toe. ,;Er is overal naar haar gezocht", vervolgde hij, „maar het is bij nie mand opgekomen om haar te zoeken in een af gelegen dorp, waar ze niemand kende en nog min der vermoedde iemand dat de jongedame haar brood verdiende als organiste. Nu ik haar door een gelukkig toeval-gevonden heb. wil ik haar liefst zoo gauw mogelijk mee naar huis nemen, tenmin ste als u zoo vriendelijk wilt zijn haar vrij te la ten. miinheer van den Brink". De dominee was verbaasd, teleurgesteld en eigenlijk een beetje boos. „Dus ze heeft mij voor den mal gehouden!" riep hij uit. „Nadat ze hier eerst alle harten gewonnen heeft, laat ze ons op eens in den steek! Zelfs uit de gemeenten in de omgeving komen de menschen hierheen om haar orgelspel". En met een vleug van ontwapenende humor voesde hij er bij: ..Meer dan om mijn pree- ken. vrees ik Ik moet eerlijk bekennen dat ik baar moeiliik kgn missen. Bovendien, we zijn een op zeggingstermijn van drie maanden overeen ge komen". „O, aan dat bez.waar is wel tegemoet te komen", lachte Walter. „Ik zal u een chèque geven als scha- devei-goeding laten we zeggen voor vijfhonderd gulden voor uw armen". De geestelijke gaf zich glimlachend gewonnen. Vijfhonderd" gulden was een vorstelijke gift voor zijn kleine gemeente. Hij zei tegen Walter dat hij ook wel zonder schadeloosstelling gezwicht zou zijn. Zijn menschelijk gevoel cn de zin van roman- Mek di« ook in sommige oude menschen niet ver loren gaat, spraken een woordje mee was hem het recht gegeven twee liefhebbende hartente scheiden? Maar die vijfhonderd gulden was in elk geval niet te versmaden. „U kunt zich troosten met de gedachte, dat de kerkgangers voortaan alleen voor uw preek ko men!" antwoordde Walter, blij dat het onderhoud zoo vlot verloopen was, met een jolige twinkeling in zijn oogen. „Maar ik hoop dat u mij wil excu- seeren, ik heb weinig tijd. 'Ik wil mijn nichjje di rect graag mee naar huis nemen. Haar 'groot ouders verlangen vurig om haar terug te hebben". „Natuurlijk! Natuurlijk! U kunt haar dadelijk meenemen. En ik bedank u wel voor uw gave". Walter ging naar de achterzijde van de kerk te rug om zijn nichtje het resultaat van het gesprek met den predikant mee te deelen, maar hij zag haar nergens. De speeltafel van het orgel was ge sloten. de muziek was opgeborgen en het meisje, dat zoo ontroerend mooi had gespeeld, was weg. Hij was alleen in de kerk, ook de predikant was weggegaan. Met een kil voorgevoel dat Constance wéér voor hem verloren was, haastte Walter zich naar buiten en liep over het kerkhof naar het huis, waar, zooals hem gezegd werd, Constance haar kamers had. XXI. Nora pakte haastig haar bezittingen en verbrand de zoo nu en dan in den leegen haard van haar zitkamer papieren en andere kleinigheden om ieder spoor van haar zelf, of beter gezegd van juffrouw Zwart, de organiste, uit te wisschen. Haar gezicht zag rood van het schreien en haar handen trilden. Hoewel zij nameloos gelukkig was dat, de man, die haar nog altijd bleek lief te heb ben, haar had gevonden en zij zich zonder verzet aan de eerste verrukking van het weerzien had overgegeven, werd dit geluksgevoel getemperd door de gedachte dat ze hem weer ontvluchten moest, want als zij met hom terugging naar Rieseloo, zou dit het einde befoekenen van haar leven van boete en spaarzaamheid. Haar bedrog zou ontdekt wor den en dat zou ten gevolge hebben, dat Walter zich in afkeer en walging van haar zou afwenden, ten zij ze zich door Langen Chris en zijn zuster liet brandschatten en deze daarom zouden zwijgen. Maar dit laatste zou ze onder geen voorwaarde doen. Ze was zwak geweest en dom en ze had hei verkeerd gedaan, maar zij had gehandeld om best wil en was nog niet tot het moreele peil van tweetal afgezonken. „Ik sterf liever", redeneerde ze bij zichzelf", i me weer voor Constance van Zuylen uit te geven Neen, er blijft mij niets anders over dan weer vluchten. Ik moet weer weg!" Haar leven van de laatste maanden ging a- haar geestesoog voorbij. Hoe zij, nadat Walter has had gered, in handen was gevallen van Lange Chris eD die kwaadaardige vrouw, daarna haa vlucht uit het verlaien huis, haar reis naar Am'nec en vervolgens de overhaaste aftocht uit haar ge boortestad en haar terugkeer naar Amsterdam. Evenals bij haar ontsnapping uit het huls waal r Chris getracht had haar gevangen te houden, wa d ook in Amsterdam het geluk haar weer diensti geweest. Ze had in de hoofdstad haar intrek ge nomen in een goedkoop pension en het eerste wa ze deed was de advertentiekolommen van de dag bladen napluizen om te zien of er ook geschik werk voor haar te vinden was. want haar betrek king aan de muz.iekschool was door een ander ver vuld. Ze was vastbesloten alles aan te pakken, maa! het liefst zou ze toch haar brood verdienen me; het geven van pianolessen. En toen was haar ooi gevallen op de advertentie, waarin de predikan van een Gooisch dorp een organist of een orga* niste vroeg voor zijn kerk. Dat was een kolfje.naar haar hand! Muziek was haar lust en liefde; de eenige troost in de stormen van haar leven; in muziek kon ze al haar verdriet om haar verloren huis en haar verloren liefde al haar verlangen naar teederheïd en reinheid van hart laten uitschreien, al het geloof en vertrouwen, dat op den bodem van haar ziel gebleven was, ten uitjubelen. En in zoo'n stil dorpje tusschen voudige lieden, ver van de menschen die zij vroe ger gekend had en aan wie zij zich bezondigd had, zou ze rust en misschien vergetelheid kunnen vin den. En ze zou er ook weinig geld noodig hebben en dus zooveel mogelijk kunnen sparen. Dat was ook een voorname factor! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6