3 De loterij van Winterhulp Nederland. REMBRANDT-THEATER. Dat 's wat voor U ££Ct(lCi^ Litteraire Kantteekemngen. PREDIKBEURTEN UwRadio defect? •s-GRAVENHAGE, 19 Juli. Het A.N.P. meldt: .Tijdens de warme zomermaanden, waarin wij (hans leven, zullen weinigen denken aan den winter De menscli denkt immers in den zomer liefst zoo wei nig mogelijk aan den kouden winter en men heeft ook de neiging in den zomer minder te denken aan onze nationale instelling „Winterhulp Nederland", welke ook nu haar werk nog niet heeft gestaakt. Wel worden nu niet de maandelijksche collecten gehouden, doch W H N- heeft reeds eenige maanden geleden een zeer aanlokkelijke loterij georganiseerd. Nog zijn alle loten nietverkocht en nog liggen f 750.000 aan prijzen te wachten op de winnaars. Een verslaggever van het A.N.P. heeft over deze loterij een onderhoud gehad met de leiding van Win terhulp Nederland en deze deelde o m mede, dat j reeds een kwart millioen gulden aan prijzen is uitbe- c taald. waaronder een aantal prijzen van f 1000 en f 500 Opmerkelijk is, dat de meeste groote prijzen terecht rijn gekomen bij menschen, die het zeer goed kun- nen gebruiken. Zoo liep dezer dagen een verloofd paar in Arnhem te wandelen, het regende. Toch ble ven de beide jonge menschen even staan bij den" lo- tenverkooper van W.H.N. en kochten enkele loten. Onmiddellijk werden de enveloppen opengescheurd en het bleek, dat een lot recht gaf op een prijs van 500 Ieder begijpt, dat het jonge paar, dat hoopt binnen- niet al te langen tijd in het huwelijksbootje tc stappen, zeèr gelukkig was met deze som. Het was een aardige aanvulling van het spaarpotje. Een ander geval heeft zich te Breda afgespeeld. Ook hier liep een paar jonge menschen te wandelfen. Zij j waren reeds eenigen tijd getrouwd en de eerste spruit, 1 een kindje van ongeveer een jaar zat op moedere arm. -li Rijk was dit jonge paar in het geheel niet, zelfs niet wat men noemt bemiddeld, toch wilden zij van hun gering bezit een kleinigheid beschikbaar stellen voor Winterhulp Nederland. Zij wisten te offeren voor hun j ninderbedeelden landgenooten en wie zal hen kwalijk 2 nemen, dat zij hierbij tevens hoopten op een prijs uit h: de loterij. En werkelijk, het geluk was met hen, bij openen bleek, dat ook op hun lot f 500 zou worden uit- jetaald. Dit zijn slechts enkele gevallen uit de vele. Verder deelde de leiding van Winterhulp Nederland stlnede, dat de directie van een der groote fabrieken in uc het zuiden des lands een zeer navolgenswaardig voor- is beeld heeft gesteld. Zij heeft nl. voor alle leden van ut het personeel een lot gekocht. Dezer dagen zullen de v loten aan de menschen worden uitgedeeld. We zullen vi hopen, dat hier'vele prijzen zullen vallen De leiding van Winterhulp Nederland wees er verder f op, dat de kleinere prijzen onmiddellijk door den lo- z ten.verkooper worden uitbetaald, de hoogere prijzen moet men aan de kantoren komen halen. Het aanlok kelijke van deze loterij acht men dat men niet be hoeft te wachten op de trekking. Men heeft dus geen tri kans te vergeten, dat men nog ergens een lot heeft ilingeren. Men koopt zijn lot en men weet onmiddel lijk waar men aan toe is. Trekt men een niet, welnu ,dan heeft men een goede daad gedaan, het geld is oo voor Winterhulp Nederland, die er de minderbedeel de landgenooten mee steunt. Trekt men een prijs des te aangenamer, maarvergeet in dit geval de ormen niet. Nog liggen drie kwart millioen gulden san prijzen te wachten. Ieder die.een lot koopt heeft kans op een prijs. Overal komt men de verkoopers van de loten tegen. Zij loopen op straat, zij zitten in hun kiosken. Men hoeft ze niet te zoeken. Koopt dus loten, ge hebt kans op een prijs en helpt uw nood lijdende langenooten. ZATERD A G 19 T U Tl T 194T HïAREEM'S dagbeac Teraardebestelling P. A. van 't Wout Vrijdagmiddag één uur werd op de Algemeene Begraafplaats aan de Kieverlagn te Haarlem ter sarde besteld het stoffelijk overschot van den heer p. A. van 't Wout, in leven directeur van de N.V. Nassaubank te Haarlem. Te voren had in het sterfhuis een rouwdienst plaats, die geleid werd door Ds. J. W. Siertsema. predikant bij de Geref. Kerk te Haarlem. Op de begraafplaats werd veel belangstelling ge- toond. Aanwezig waren o.a. de heeren W. J. B. van Liemt en Mr. J. Verheus, resp. voorzitter en secretaris van. het Kennemer Borgstëllirigsföhds; Mr. P. E. Barbas, secretaris van den Armenraad; ouderlingen, diakenen en leden der commissie van ,n( beheer der Ger. Kerk; de heeren B. W. Lasschuit - en Ph. Romeijn, resp. voorzitter en secretaris van de Haarlemsche Handelsvereniging; de heer S. de Jong, directeur der Algemeene Hollandsche Cre- diet- en Depositobank; Pastoor Nieuwenhuis van 0( de Oud-Kath. Kerk en vele vrienden. .ji. Toen de kist in het Mausoleum was opgebaard, la? Ds. Siertsema eerst eenige verzen van den twee- n- den brief van Paulus aan Timotheus. Spreker zei, ,e dat het velen diep getroffen heeft, dat de stoere broeder Van 't Wout zoo onverwacht is heenge gaan. „Hij was een krijgsknecht van Jezus, Dien hij waarachtig lief had; het was zijn lust. Hem te. dienen. Als krijgsknecht hoeft hij zich geheel ge geven. God heeft hem ons geschonken voor het kerkelijk leven, waarvoor hij zooveel heeft ge daan. Hij had het Huis des Heeren lief; eiken Zon dag trok hij er heen en als hij er eens niet was, t dan misten we hem dadelijk. Als voorzitter der Commissie van beheer deed hij veel voor den bouw van vier nieuwe kerken. Altijd stond hij ge reed om zijn krachten en tijd aan de kerk te ge ven; daarom was hij velen ten zegen". Spreker schetste den overledene als kampvech ter. die echter alles wat vuil en gemeen was van een kampvechter, niet verdragen kon; hij duldde 1U; geen onrecht. Het was prettig om met hem samen te werken. „God schenkt hem thans het loon voor Zijn velen arbeid. We staan nu weliswaar versla gen bij dit graf, maar ook dankbaar voor wat God ne. ons in hem geschonken heeft". slo De heer C. ten Boom sprak woorden van troost tot de familie van den heer Van 't Wout. Spreker zei, dat hij twintig jajfr geleden als voorzitter van de Nassau-bank kennis met hem gemaakt heeft. ?.,Er waren toen in onze bank heel wat moeilijk heden dp te lossen: een der bestuursleden bracht ons toen fn aanraking met den heer Van 't Wout. die de bank eerst met zijn adviezen diende, doch die spoedig daarna directeur werd. Mede door zijn bekwaamheid en trouw is de bank daarna ge- groeid tot de mooie instelling, die zij thans is. Hij ie< was een uitstekend man, niet alleen voor de bank, ?jlJmaar ook voor de clientèle, wier vertrouwen hij genoot. En in onze vergaderingen heerschte altijd .een vriendelijke toon; daardoor hebben we aller- gelukkigst samengewerkt; we kenden en ver stouwden elkaar". De heer Ten Boom wees tenslotte ook op de .godsvrucht van den overledene. 3aj De heer M. Eek, procuratiehouder, sprak af scheidswoorden namens het personeel. Hij merkte op, dat het personeel den hqer Van 't Wout zeer zal missen; „zijn goede hoedanigheden waren voor ons een lichtend voorbeeld. Met Gods hulp hopen we in zijn geest verder te werken". Daarna werd de kist door leden van den Kerke- aa! raad grafwaarts gedragen. Hier heeft Ds, Siertsema vs de Geloofsbelijdenis uitgesproken, waarna de heer tii J. Tensen, een zwager van den overledene, voor de belangstelling dankte. Indroging van huishoudzeep door de warmte. 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. De langdurige droogte heeft tot gevolg gehad, dat het gewicht der 'enkele stukken huishoudzeep, die 120 gram of welker dubbele stukken 240 gram moeten wegen, in sommige gevallen belangrijk achteruit is ge gaan. Hierdoor wordt bij het publiek de indruk gevestigd alsof voor de bonnen „minder" zeep wordt ontvangen, dan waarop het recht heeft. Niets is echter minder waar. Het gewichtsverlies is te wijten aan het verdam den van het water. Een ingedroogd dubbel stuk zeep van b.v. 210 gram bevat evenveel vetzuren als een versch stuk van 240 gram, zoodat het wasch- vermogen van beide stqkken zeep onveranderd is gebleven. Door de sectie zeep van het rijksbureau voor chemische producten wordt in samenwerking met de keuringsdiensten van waren scherp toegezien op de belangen van het publiek. (ANP). De inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst. Toezicht op de opvoeding. Het ANP meldt: Met het nieuw ingestelde inspectoraat van. het onderwijs in algemeenen dienst is volgens beschik king van den secretaris-generaal, van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming belast de heer dr. D. G. Noord.jk te 's-Gravenhage. De nieuwe functionaris is belast met het toezicht de opvoeding tot een juist besef van orde en tucht aan alle scholen, behalve aan de universiteiten en hoogescholen, dus aan scholen voor Voorberei dend Hooger en Middelbaar Onder-wijs, Middel baar en Lagar Nfjvc -heidsonderwijs, Middelbaar en Lager Land- en Tumbouwonderwijs, Uitgebreid Lager Onderwijs, Gewoon en Buitengewoon Lager Onderwijs, alsmede het toezicht op de handhavins van de orde en d« rust aan deze scholen, dit allei onder oppertoezicht van den secretaris-generaal. Hij heeft het recht, indien hij bij de uitoefening van het toezicht op de opvoeding tot een juist besef voor orde en tucht en op de handhaving van de orde en de rust aan de scholen tot de gevolgtrek king komt, dat hetzij incidenteele, hetzij algemeene maatregelen van staatswege noodzakelijk zijn, aan den secretaris-generaal daaromtrent voorstellen te doen. Dr.Noordijk is geboren in 1883 te Vlaardingen. bezocht de H.B.S. met 5-jarigen cursus te Schie dam en studeerde Duitsche taal en letterkunde. Hij is in het bezit van alle middelbare en academische bevoegdheden voor dit vak en promoveerde in 1925 aan de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam op het onderwerp: „Untersuchungen auf dem Gebiete der kaiserlichen Kanzleisprache im 15. Jahr- hundert". In 1910 werd hij leeraar aan de Rijks H.B.S. te Veendam, in 1914 aan de Rijks H.B.S. te Gouda en aan het gemeentelijke gymnasium aldaar. Sedert 1924 was hij leeraar aan het Gemeentelijk Lyceum aan het Btokroosplein te 's-Gravenhage, ook enkele jaren aan het 1ste gymnasium aan de Laan van Méerdervoort. Van 1 September 1925 af is hij mede docent aan de stichting „School voor taal en letter kunde" te 's-Gravenhage. Jaren lang was hij lid van de commissie voor de lagere en middelbare examens in de Duitsche taal. De laatste jaren is hij speciaal belast met de leiding der acte examehs L.O. Duitsch. Dr. Noord ijk is lid van het opvoedersgilde en medewerker aan het orgaan: „Opvoeding in volk- schen geest". EEN NIEUW SPOORBOEKJE. Sinds 5 Mei 1941,' toen het laatste spoorboekje van de Nederlandsche Spoorwegen verscheen, zijn tien wijzigingsbladen uitgekomen. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft besloten deze tien bladen in het op 20 Juli a.s. nieuw uit te geven spoorboekje vast te leggen. MEISJE VAN 14 JAAR VERMIST. De fungeerend chef van het bureau Kinder politie te Amsterdam verzoekt namens de moeder de opsporing van de minderjarige Dijmphy Vetter, oud 14 jaar, die sedert 16 dezer wordt vermist. Zij heeft een flink postuur (lijkt 17 jaar), donkerbruine oogen, donkerblond haar (kuif), schraal gezicht, frissche gelaatskleur, draagt blauwe blouse, don kere gebreide rok, bruine schoenen en beig'ê kou- STRAATPREDIKING. Hedenavond is er straatprediking van 8.159 uur, uitgaande van de Gereformeerde Evangelisatie en wel: op het Pretoriaplein in Haarlem-Noord; spreker: de heer A. J. Glerum. Medewerking van het Evangelisa tie-Zangkoor - Haarlem-Noord. Begrafenis Mr. J. J. Schokking. Onder veel belangstelling is Vrijdagmiddag op de Algemeene Begraafplaats te 's-Graverihagë ter aarde besteld het stoffelijk overschot vap mr. J. J. Schokking, oud-minister van Justitie en oud-lid van den Raad van State. Ter begrafenis we/den opgemerkt de secretaris van den Raad van State, jhr. mr. De Beaufort; voorts leden en oud-leden van dat college. De Nederl. Herv. Gemeente te Leiden, waar mr. Schok king predikant is geweest, was vertegenwoordigd door ds. D. Kuilman en dr. J. de Wit. De kist werd o.m. gedekt door een bloemstuk van den Raad van State. Aan de groeve sprak prof. dr. f. de Zwaan uit Leiden een woord van gedachtenis. Hij schetste mr. Schokking als herder en leeraar en zei, dat hij een geweldige levenstaak volbracht heeft, waarvan hii zich onberispelijk heeft gekweten. „Met mannen als De Savornin Lohman, dr. De Visser en prof Slotemaker de Bruine heeft mr. Schokking de fiere gestalte der Christelijke getuigenis op het schild geheven". Een zoon van den ontslapene dankte voor de belangstelling. Rijkscommissaris neemt afscheid van vacantiegangstertjes. Naar Duitschland vertrokken. 's-GRAVENHAGE, 18 Juli, Door het initiatief van de National Sozialistische Volkswohlfahrt der N. ff. D. A. P. kunnen dezen zomer, zooals reeds is gemeld, een groot aantal kinderen uit Nederland een mooie vacantie in Duitschland doorbrengen. Een gedeelte is reeds van Amsterdam uit vertrokken. Als vacantie- oord is gekozen Württemberg-Hohenzollern. Tegen half een vanmiddag is van het Hollandsche Spoor station te 's-Gravenhage weder een lange trein met kinderen vertrokken Er waren er 675, voor het groot ste deel Nederlandsche kinderen. De verzamelplaats was op het Stationsplein, onder de kap van het station. Daar werden groepen gevormd en onder vertrouwde leiding ging het vervolgens naar den trein. Natuur lijk was het op het station een heele drukte, want talrijke moeders en familieleden kwamen van de jeug dige vacantiegangers afscheid nemen. De vele Duit sche vlaggetjes, die waren rondgedeeld, gaven aan het gezelschap een kleurig aanzien. Op het perron had zich opgesteld de stafmuziek bij den Befehlshaber der Ordnungspolizei. onder leiding van Obermusikleiter Hahn. Eenigen tijd voordat de trein zou vertrekken, ver scheen de Rijkscommissaris, Rijksminister Sevss Inquart, om aan het begin dezer vacantiercis van zijn belangstelling te doen blijken. Van alle groepen nam hij persoonlijk afscheid. Met hem was Commissaris- Generaal Oberdienstleiter Schmidt aanwezig. Beide heeren wenschten de kleintjes goede reis en een pret-, tige vacantie. De kinderen genieten op reis een goede verzorging. Er reizen een arts en ook eenige verpleegsters mede. Het verblijf in Duitschland zal .ongeveer vijf weken duren. De kleintjes zullen bij families worden onder gebracht, zoodat alle voorwaarden aanwezig zijn voor het bereiken van hetgeen mede bedoeld wordt met deze reis: het kweeken van kameraadschap tusschen het Duitsche en het Nederlandsche volk. (A.N.P.). Tivoli-cabaret in Amsterdam uitgebrand. AMSTERDAM 18 Juli. „Tivoli" staat in brand", was de tijding, die vanmiddag te ongeveer vijf uur in de binnenstad de ronde deed, op welk bericht talloozen zich naar de Reguliersbreestraat spoed den om, naar zij dachten, het vlammenspel van een brandend bioscooptheater gade te slaan. Daarin werden zij echter teleurgesteld, want weliswaar golfden zware rookwolken uit het gebouw, doch geen vuur wa$ er van buiten te bespeuren. Om ongeveer kwart voor vijf, waarschijnlijk ten gevolge van kortsluiting, was brand ontstaan op het tooneel van het cabaret dat, boven de ruime hal gelegen» onmiddellijk aan de Reguliersbreestraat grenst, Gelukkig was. de middagvoorstelling in de bioscoopzaal juist geéëindigd en had het publiek het gebouw reeds verlaten. Nadat men aanvankelijk getracht had het vuur met eigen middelen te bedwingen, hetgeen niet ge lukte, werd de brandweer gewaarschuwd die spoe dig met uitgebreid materieel ter plaatse verscheen. Intusschen had het personeel van het theater onder leiding van den heer M. van der Roer, inspec teur van Set Tobis-filmconcern, reeds verschillen de veiligheidsmaatregelen genomen. Onder leiding van den waarnemend commandant, den heer J. B. Schuitemaker, tastte de brandweer het vuur krachtig aan, waarbij twee slangen via de beide uitgedraaide mechanische ladders werden ge leid en vier slangen door het gebouw werden ge voerd. De zware rook noodzaakte haar daarbij van zuurstofapparaten en gasmaskers gebruik te maken. De groote hoeveelheid water kon echter niet ver hinderen dat ook de bovengelegen cabaret-verdie ping vlam vatte. Toen was de kracht van het vuur evenwel ten einde en voordat een uur verstreken was was de brand volledig bedwongen, zoodat tegen zes uur bijna alle wagens konden inrukken. De beide, boven elkaar gelegen cabarets zijn ge heel uitgebrand, terwijl de hal en het trappenhuis aanzienlijke waterschade hebben geleden. De bios coopzaal heeft echter dank zij ook de zware beton- muren, welke haar van het cabaret scheieden, niet het minste te lijden gehad. (A.N.P.) Wat er ook in de wereld gebeurt. Snip en Snap kunnen altijd zeker zijn van hun succes. Wij zagen het weer gisteravond, toen het Rembrandt Theater bij hun nieuwe revue „Dat 's wat voor U" geheel uitverkocht was en het publiek heel de voorstel ling meeleefde, alsof Snip en Snap voor het eerst op de planken verschenen. En zoo zal het wel heel de week zijn, want deze nieuwe revue zit aardig in elkaar en heeft zeer geslaagde nummers. Het ensemble van René Sleeswijk is betrekkelijk klein, maar het zijn alle beproefde revue-artisten en Willy Walden en Piet Muyselaar gelden alleen voor een half gezelschap. Zij waren gisteren ook bijzonder goed op dreef en al hun nummers sloegen in. Willy W&lden is wel de beste kracht. Hij toonde zich in de verschillende sketches weer een uitste kend revue-komiek. Wij zagen hem als de man die een vrouw schaakt, als de vader van een aldoor schreeuwend kind, als Bartje, de pop en als inbre ker en telkens bracht hij die nuchtere, droge ko- miekigheid met zich mee, waaraan hij zijn succes dankt. En dan natuurlijk in-vereeniging met Muyse- selaar als Snap in de jurk van juffr. Snip. Snip en Snap kwamen met iets nieuws, toen zij een wed strijd organiseerden onder de dames en heeren van het publiek met hun nieuwste lied van de niets snappende Snip en Snap, een nummer dat zeer in sloeg. En dan zagen wij hen na de pauze in combi natie met Gerard Walden en Jan Roem als de muzikale clowns, de vier Snipsnappelines, een geestige-clowns-parodie, die wel de clou van het programma was. Een uitstekend revue-nummer. Berry Kiev its ontwikkelt zich als een goede re- vue-artiste. Niet alleen in haar nummer met Piet Muyselaar „Het Weerhuisje" maar ook als de bruid onderscheidde zij zich door losse en be schaafde voordracht. Een daverend succes hadden ook „Willy's Paquita et ses trois Pirates'", zuiver acrobatiek, die een af wisseling was in dit revue-programma. Natuurlijk waren er ook weer de zes Muriloff's met hun dansen en het orkest van John Brookhouse Mac Carthy dat er den gang in hield. Als geheel ook door de decors één der beste revues, die René Sleeswijk tot nu toe heeft gebracht, zoodat het Rembrandt-Theater wel heel de week stampvol zal zijn. J. B. SCHUIL SALON DE COIFFURE, WAGENWEG 29 - Telef. 20518. VLOTTE ZOMERCOIFFURE v.h. coiffeur der ejegante wereld. Rivièra - Wintersport Zwitserland - Weenen. Diplome de Paris. (Adv. Ingez. Med.) Historische Litteratuur. Juliana van Stolberg. Door A. W. J. Mul der. In de reeks Historie en mémoires van J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Over de hoogst merkdwaardige en nobele vrouw, die de moeder van Willem van Oranje was, wordt in dit boek een zeer uitvoerige levensbeschrijving gegeven en op sympathieke manier haar werkzaam heid en karakter in het licht gesteld. Als moeder en grootmoeder „met een nageslacht van honderd zestig bij haar overlijden in leven zijnde nakome lingen" wordt zij geteekend als de verstandige en liefderijke leider van een oud-testamentische fa milie, tot wie elk lid, van de oudste tot de jongste spruit van den tak Nassau-Dillenburg, zich met zijn vreugden en zorgen wenden kon en er zeker van zijn, bij haar begrijpend meegevoel en zoo noodig steun te vinden. Zoo is deze biographie uitgegroeid tot een boeienden familieroman niet alleen, maar biedt zij evenzeer een historisch document van beteekenis voor ons Nederlanders, omdat zij met de moeilijk heden van ons land op hartelijke en onbaatzuchtige wijze heeft meegeleefd, zonder in de belangstelling voor haar geboorteland en haar Hanausche en Nas- sausche familie tekort te schieten. Het is een in ieder opzicht rijk vrouwenleven uit de zestiende eeuw, dat hier stap voor stap be schreven wordt en dat door de omstandigheden, waardoor het tot onze geschiedenis in relatie ge komen is, niet nalaten zal op de Hollandsche lezers, die haar nog niet apders dan bij name konden, in druk te maken. Prof. Dr. Jan L. Walch. Vrouwen van formaat. Amsterdam, Queri- do's Uitg. Mij. In de lijn van de zoojuist besproken biographie volgt, minder uitvoerig, deze galerij van vrouwen uit Nederlands verleden, waarin een negental fi guren uit de meest uiteenloopende regionen der Hollandsche samenleving door prof. Walch zijn saamgebundeld tot een groep, waarvan men het formaat in meer of mindere mate bewonderen kan Er is verscheidenheid genoeg in deze formaten. Tusschen de heilige Lydwina en Alexandrine Tinne bestaat zeker eenigen afstand en een Kenau Hasse laar is van andere dimensie dan de zoete Tessel- schade, zooals er tusschen Louise de Coligny en mevrouw ZiesenisWattier op het eerste gezicht weinig verband te brengen is. dat buiten het forma- tieve omgaat. Daardoor is de lectuur afwisselend genoeg en zal men er, mèt de uitgevers, gaarne toe komen te erkennen dat wij met denzelfden recht- matigen trots, waarmee wij over onze voorvaderen spreken, ook onze „voormoederen" in onze ge sprekken betrekken. Want, nietwaar, zonder haar zouden er geen voorvaderen te vermelden geweest zijn. Hetgeen men een waarheid van formaat zou kunnen noe men. Thovias More. Een treurspel in verzen, door Henriëtte Roland Holstvan der Schalk. Vijfde druk. Rotterdam, Brusse. Een wijsgeerig-historisch kunstwerk als Thomas More mag ongetwijfeld bij de historische littera tuur vermeld worden, al zouden wij er geen ge woonte van willen maken herdrukken van eenig werk uitvoeriger dan door bloote vermelding in de aanteekeningen aan te kondigen. Doch het is een te verblijdend feit dat voor dit voor mijn gevoel gaafst geschreven dichtwötk-van-omvang dezer kunste nares een vijfden druk noodig bleek, dat er hier niet met ingenomenheid van melding zou worden gemaakt. Het is voor een leek ook een compli ment voor de Hollandsche lezers van mevrouw Hoist's dramatische poëzie dat dit treurspel» in ver zen, dat dertig jaar geleden gedicht werd, gelezen blijft. Et staan talloos vele zeer schoone regels in. die den forschen bouw van het drama versieren en den voornamen gedachtegang van den inhoud relief geven. Hoeezeer treedt de dichteres weer op den voorgrond als, bij voorbeeld, More tot zijn lieve lingsdochter Margreet spreekt: „Heugt je den dag dat wij gelezen hadden Plato's woorden over de ziel en haar onsterfelijkheid, en daarna zaten in den stillen schemer wiens zachte hand soms de verborgen dingen omhoog streelt uit hun schuilhoek in het hart? Heugt het je nog? Het spreekt vanzelf dat mevr. Holst ook niet ont breekt in Ons Volk. Een "karakteristiek in verzen. Samengesteld en voorzien van inleiding en toelichting door Paul Huf. Uitgeverij Ploegsma. Amsterdam De voordrachtskunstenaar Paul Huf, die in zijn levensbezigheid zijn roeping voelt de bemiddelaar te zijn tusschen dichter en volk, heeft in een voor drachtenreeks een beeld willen geven van ons volk en de daarvoor uitgekozen gedichten thans gebun deld met de kleine inlichtingen, die hij aan zijn voordracht vooraf pleegt te doen gaan. Hij deelde de gedichten in groepen in, die van ons Godsver trouwen, ons landschap, ons strijdend en ons wer kend volk een kaleidoscopisch beeld geven. Met prettig enthousiasme schreef Huf een voorwoord bij z(jn keur van verzen, en even prettig bescheiden zijn de kleine toelichtende inleidingen gesteld, die iederen dichternaam vergezellen. De kunstenaar die Huf is, doet met zijn voordrachten op Royaards' voetspoor mooi Nederlandsch werk, dat nu, in boekvorm, op nog ruimer schaal gewaardeerd verdient te worden. Door zijn „gestalten uit onze historie" kwam ik er toe zijn bundel bij deze be spreking van historische geschriften onder te brengen. J. H. DE BOIS. De School der Liefde. Heinz Wölflng heeft een boek geschreven onder den titel „De school der liefde", dat een goede pers krijgt maar ondanks dat hij goed over de liefde kan schrijven, verdient hij zelf nog wel een lesje op dat gebied. Dat ondervindt zijn secretaresse, Hannl Wcber, die in de morgenuren bij hem werkt, terwijl ze 's mid dags de correspondentie verzorgt van den tenorzanger Enrico Villanova. En rico zingt wel van de liefde, maar overigens neemt hij het er niet zoo nauw mee... Beide kunstenaars worden verliefd op hun secretaresse en tenslotte na tal van komische situaties doet de charmante secre taresse in een wintersportplaats haar keuze. Een grappige, vlpt gespeelde film, waarir. Luise Ull rich als de secretaresse. Viktor Staal als de auteur en Johan Heesters als de tenorzanger de hoofdrollen ver vullen. Vooral Luise Ullrich is geknipt voor haar rol. ze speelt die met veel charme en .zeer guitig. Johan Heesters is een echte Don Juan, terwijl Vik tor Staal goed den schrijver typeert. De film werd geregisseerd door K. G. Külb. Opgaven van Predikbeurten, die Vrijdagmiddag 6 uur niet in ons bezit zijn, kunnen niet meer worden opgenomen. ZONDAG 20 JULI HAARLEM N. H. KERK. Collecte voor de Oosterkerk in alle diensten, behalve in de Noorderkerk en de Kin- derkerk. GROOTE KERK, Gr. Markt. 10: Ds. H. S. J. Kalf, te Renswoude. 7: Ds. Kalf. NIEUWE KERK, Nw. Kerksplein. 10.30: Ds. van der Waal. OOSTERKERK. Zomerkade. 10: Ds. Waardenburg H. Avondmaal. -NOORDERKERK. Velserstraat. 10.30: Ds. G. C. van Nifterik, te Rijnsburg. Col lecte v. h. Schulddelgingsfonds Noorderkerk. BAKENESSERKERK, Vrouwesteeg. 9.45: Ds. Foeken. Kinderkerk. Collecte voor de Restauratie. ALLE-DAG-KERK in het koor der Gr. Kerk, ing. Klokhuisplein. Godsdienstoefening, eiken werkdag beh. 's Zat. des avonds 77.30. Voorg. en Pred. van alle Prot. Kerken van Haarlem en Omgeving. Toegang en zitplaatsen vrij. STADS EVANG., L. Heerenstr. 6. 10: J. F. Snoeks. Geen kinderbond. Vacantie tot September. 5: Opwekkingssamenkomst. Spr. de heeren C. Keur en J. F. Snoeks. Dinsdag 2: Dameskrans Bid en Werk. 8: Zang repetitie „Eben Haëzer". Woensdag 8: J. F. Snoeks. Vrijdag 8: Bijbellezen en bidstond. EVANG. SAMENKOMSTEN. Zuiderstraat 15. 10: W. Dubbeldam, Evangelist te Rotterdam. Kinder- opdrachtdienst. Collecte voor het Ondersteunings fonds. 5: Dezelfde. H. Avondmaal, vrij voor alle geloovigen. Dinsdag 8: Bijbelbespreking en Bidstond. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN, Zuiderstraat 15 Donderdag 8: J. A. Bruyn, te Wassenaar. VRIJE CHRIST. GEM., Frans Halsstraat 4. 7: Ds. v. d. Togt. Opwekkingssamenkomst. CHRISTIAN SCIENCE SOC., Jansstr. 74. 10: In de Ned. taal. 11.15: In de Eng. taal. Den lsten en 3den Woensdag van Iedere maand 8: in de Ned. taal (getuigenis-bijeenkomst). DEUTSCHE EVANG. GEMEINDE, Park laan 34. Gottesdienst um 10.30 Uhr. Marinepfarrer Haake. EVANG. LUTH. GEM. 10.30: Ds. C. H. Brandt. VER. DOOPSGEZ. GEM. 10.30: Ds. A. J. van der Sluijs, van Veen wouden. VRIJZ. HERV., Jacobstraat 6. 10.30: Dr. W. Banning REM. GER. GEM. Wilhelminastraat 10.30: Ds. H. Cramer, Rem. Pred. te Oosterbeek. GEREF. KERK. KLOPPERSINGELKERK. 10: Ds. J. v. d. Linden, 5: Ds. P. Kuijper Jr. van Aalten. Zondag 47. WILHELMINAKERK 10: Ds. L. Hoor weg. 5. Ds. J. W. Siertsema. Zondag 47. ZUID- OOSTERKERK. 10: Ds. J. W. Siertsema 5: Ds. J. v. d. Linden. Zondag 48. GEREF. GEM., Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Leesdienst. GER. KERK in H. V., Begijnhof 6. 10 en 5: Ds. G. W. van Deth. 10: Kinderdienst, ing. Jansstraat 59. CHR. GER. KERK, Raaks. 10 en 5: Ds. Laman. Donderdag 8: Ds. Laman. BAPTISTEN-GEMEENTE. Bakenessergracht 65. 10 en 5: Ds. L. de Haan. Bed. H. Doop, daarna H. Av. Geen Jeugddienst. Dinsdag 8: Ds. L. de Haan, Bijbellezing en Bidst NED. GELOOFSGEM. „HET LEGER DES HEILS" 10: Heiligirigsdienst. 7.30: Opwekkingsbijeenkomst Leider Loois. 9 en 12.30: Zondagsschool. 5: Kinderverteluurtje. Dinsdag 8: Bijeenkomst voor leden. Donderdag 8: Heiligingsdienst. PINKSTERGEM., N. Kruisstr. 14. 10 en 6: Open bare samenkomst. 10: Zondagsschool. Maandag 7.30: Zangles. Donderdag 7.30: Bidstond. Vrijdag 7.30: Bijbelklas. KERK v. J. CHR. v. d. H. DER LAATSTE DAGEN Parklaan 106. 10.3012: Zondagsschool en Ouder klas. 56.30: Avondmaalsvergadering. Dinsdag 2.304: Zusterhulpvereeniging. VERG. v. GELOOVIGEN, Ged. Voldersgracht 15. 10.30: Samenkomst. (Broodbreken). VRIJE KATH. KERK. Popellaan. Kinheimpark. 10.30: Gezongen H. Mis. Woensdag 8; Causerie en LoL Bel op 14609 RADIO-MOORS N.V. KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND (Adv. Ingez. Med.) NED. STICHTING v. BUITENKERKELIJKE RE LIGIE, Wilhelminastraat 22. 10.15: Ir. Felix Orrt van Soest. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. HERST. APOST. ZENDINGSGEM.. Jacob nestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. HAARLEM-NOORD N. H. KERK. Julianakcrk. Kloosterstraat 10: Ds. Drost. H. Av. 5: Dezelfde. Dankz. H. Av. IMMANUELKERK. van Egmondstraat. 10: Ds. van der Voet. N. H. GEM., te Haarlem-N. (Spaarndam-Wèst) in de Gym-zaal der Kon. Emmaschool, ing. Raaf straat 2. 10: K. A. Oskam, hulpprediker. 12.30: Zondagsschool in de Kon. Emmaschool Roerdompplcin. LEGERS DES HEILS. Ceramstr 4. 7.30: Bidstond. 10: Heiligingsdienst. 7.30: Openbare Heilsbijeenk. Leidsters: A. Boekhout en S. Fleg. Dinsdag 2: Gezinsbond. 7.30: Soldatenmeeting. Donderdag 7.30: Heiligingsdienst. NOORDERKAPEL, Minahassastraat. 10.30 en 7.30: J. H. Bossers. Dinsdag 2.15: Dameskrans. Vrijdag 8: Bijbelbespreking. GER. KERK, Noordschoterkerk. Spaarnrijkstraat 10: Ds. P. Kuijper Jr., van Aalten. 5: Ds. L. Hoor weg. Zondag 48. CHR. GER. KÉRK, Floresstr. 10 en 5: Ds. Henstra. HEEMSTEDE N. H. KERK, Wilhelminaplein. 10: Prof. Dr. G. Se- venster, Hoogleeraar te Leiden. KAPEL NIEUW-VREDENHOF. Joh. v. Oldenbar- neveltlaan. 10.30: Dr. Th. C. Vriezen, te 's Gra- venhage. In beide diensten collecte voor het Fonds voor da Wijkgebouwan. GER. KERK. Koediefstlaan. 10: Ds. Dondorp. 5: Ds. v. d. Bom. (Zondag. 5) Camplaan. 10: Ds. v. d. Born. 5: Ds. Dondorp (Zondag 4) AERDENHOUT N. H. WIJKGEBOUW. 10.30: C. A. F. van Stipriaan Luiscius. BLOEMENDAAL N. H. KERK. 10: Ds. D. Crommelin, Aerdenhout. GER. KERK, 10 en 5: Ds. J. C. Brussaard. Radio-uitzending op golflengte 245.9 Meter. Geb. Vijverweg 16. 11.15: Kinderdienst o. 1. v. Mej. T. Schuyt. OVERVEEN N. H. KERK. 10: Ds. G. A Barger, Heemstede GER. KERK. (Hulpkerk Croesenstraat). 10 en 5: Cand. D. van Swigchem. HAARLEMMERMEER N.H. KERK. HOOFDDORP 10 en 3: Ds. J. C. Sal- verda. Heilig Avondmaal. VIJFHUIZEN. 10: A. C. BrÖrens. BADHOEVEDORP. 11: J. H. Boerlyst. LIJNDEN. 10: P. van den Berg. AALSMEER DER WEG. 10: W. F. J. KoudstaaL BENNEBROEKERWEG, 3: W. F. J. Koudstaal. HOOFDDORP. OUD-GER. KERK. 10 en 3: Ds. L. Franke. HILLEGOM N. H. KERK. 10 en 5: Ds. Chr. Eerhard. GER. KERK. 10 en 3: Dienst. CHR. GER. KERK. 10 en 5: Leesdienst. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., v. d. Endelaan 18, 10: Godsdienstoefening. BENNEBROEK N. H. KERK. 10: Ds. Lekkerkerker. SPAARNDAM N. H. KERK. 10: Mensink, van Amsterdam. N. H. GEM., te Haarlem-N. (Spaarndam-West) in de Gym-zaal der Kon. Emmaschool. ing. Raaf straat 2. 10: K, A. Oskam, -hulpprediker. 12.30: Zondagsschool in de Kon. Emmaschool Roerdompplein. EVANGELISATIE. 10: H. Wagter, van Beverwijk. Dinsdag 7.30: Bij belezing. ZANDVOORT N. H. KERK. 10: Ds. D. Tromp. NED. PROTESTANTENBOND, gebouw Brugstr. 15 10.30: Da. A. M. Broekman, van den Haag. GER. KERK, in H. V., Brederodestraat 31. 10: Ds. P. van der Vloed- SANTPOORT N. H. KERK. 10.30: Ds. Wagenaar. N. H. KAPEL. 10: H. M. Haveman, Heemstede. 5: Dr. A. H. Edelkoort, Amsterdam. GER. KERK in H. V., Wustelaan. 10: K. van den Berg, van Santpoort. IJMUIDEN N. H. KERK, Kanaalstraat. 10: Ds. L. Lagerwey. 5: Ds. G. F. Callenbach, IJm.-O. BETHLEHEMKERK, James Wattstraat 10: Jeugd dienst. D. Selling. HERV. EVANGELISATIE, Oranjestr. 8. 10 en 5: Luytjes, Oegstgeest. GER. KERK. Geen opgave ontvangen. CHR. GER. KERK 10 en 5: Ds. A. Zwiep. DOOPSGEZ. en PROT. BOND, Helmstraat 9, 10.30: Ds. Mllatz. OUD-KATH. KERK* 10: H. Dienst. 7 Vesper. GELOOFSGEMEENSCHAP LEGER DES HEILS, 10 Heiligingsdienst. 7.30: Verlossingsdienst o.l.v. J. H. Salomon, A'dam. Donderdag 7.30: Heiligingsdienst IJMUIDEN-OOST N. H KERK. Goede Herderkerk. Velserduinweg. 10: Ds. G. F. Callenbach. 5.30: Ds. I. P. van der Waal, Haarlem. VRIJZ. HERV., gebouw Tolsduinerweg. geen dienst VEREENIGINGSGEBOUWKalverstr. 10: Jeugd- samenkomst GER. KERK, Velserduinweg. 10 en 5: Ds. Voer man, Joure. LUTH GEXOOTSCH., Herv. Vereen, geb. Kalver- straat. 10.30 Geen dienst STADSEVANG., Willemsbeekweg. 10: Broodbreken Maandag 8: Bijbelbespreking en bidstond. B APT I ST EN-GEM.. Willemsbeekweg 22 Woens dag 8: Ds. L. de Haan, pred. te Haarlem. HERST APOST ZENDINGSGEM WUiebrordstr. 10. 10: Godsdienstoefening. VRIJE EVANGELISATIE. IJmuiderstraatweg 52. Geen opgave ontvangen. VELSEN N. H. KERK. 10" Ds Johs Bronsgeest. VELSEN-NOORD GER. KERK. 10: Ds E E. Hoekstra. Gebouw Tolsduinei-weg 5: Dezelfde. BEVERWIJK N. H. KERK, Kerkstraat. 10: W. A. Versteeg, cand. tot den H. Dienst, Haarlem. DOOPEGEZ. GEM. Meerstraat 10: Ds. Alb. Vis. VRIJZ. HERV., Parklaan. Geen dienst. EVANG. LUTH. GEM.. Koningstraat 10.30. Ds. J. A. Haumersen, van Kampen. GEREF KERK. C. H. Moenspiein. 10 en 5: Ü3. H. Holtrop. Holtrop. Bed. H. Avondmaal. VRIJE EVANG. „MARANATHA". Koningstr. 41 9-30: Bidstond. 10: W. Akse. Dinsdag 7.30: Zangvereeniging. Woensdag 8: Straat CASTRICUM N. H. KERK. 10: Ds. J. M. Seulijn. HERV. EVANGELISATIEVEREENIGING. 10: Ds. de Boer. GER. KERK. Beverwijkerstr.weg 32. 10 en 5: Ds. J. Krüger. HEEMSKERK N. H. KERK. 10: Cand Joh. van Dullemen, te Haarlem. WIJK AAN ZEE EN DUIN N. H. KERK, Wijk aan Zee. 10: Ds. A. Hagedoorn, em. pred. te Heemstede. 7.30: Ds. A. J. Bronkhorst Bediening H. Avondmaal. VEREENIGINGSGEBOUW, Populierenlaan. 10: Ds. P. Bootsma, oud-legerpredikant tc Wassenaar, zang. Vrijdag 8-9: Bidstond.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7