Europa heeft geen ambities in Amerika ZATERDAG 19 Jütl 1941 HAARLEM'S DA GBLAB Generaal Franco: Naar aanleiding van den vijfden verjaardag van de nationale opstanding heeft de leider van den Spaan- schen staat, generaal Franco, voor den Nationalen Raad der Falangc een groote politieke rede uitge sproken, waarin hij, aldus het D.N.B., o m. verklaar de dat Europa geenerlei ambities in Amgrika heeft en dat het Amerikaansche continent niet kan denken aan een interventie in Europa zonder zichzelf in een catastrofe te storten. De strijd die op het oogenblik wordt uitgevochten gaat om het lot van Europa, dat ook het lot van Spanje is. Dit lot is reeds beslist, aan gezien de ondergang van het bolsjewisme onvermijde lijk is geworden. Geen menschelijke macht kan dezen gang van zaken meer verhinderen, ook niet den waan zin, waarmede politici van zekere landen Europa in een nieuw ongeluk trachten te storten Spanje, zoo zeide Franco, heeft als geen ander land het recht te verklaren dat Europa geenerlei ambities heeft in Amerika. De oorlog op het Europeesche vasteland is duidelijk en consequent. Een interventie van het Ame rikaansche vasteland zou onafzienbare gevolgen heb ben. Amerika kan zich niet bedreigd gevoelen door den Europeeschen oorlog. Een dergelijke bewering is een verdraaiing van de feiten. Een oorlog tus- schen Amerika en Europa moet een misdadige waan zin genoemd worden. De Europeesche oorlog, zoo ging Franco verder, is voor Engeland en zijn bondgenootcn reeds ver loren. Dit moeten zelfs de verantwoordelijke mannen toegeven door te verklaren, dat zij uit eigen kracht niets meer vermogen te bereiken. Daarom stellen zij hun laatste hoop op een nieuwen gorlog tusschen contingenten- Voor het bolsjewisme, waarmede de plutocratische wereld Eich solidair verklaard heeft, is nu het oogenblik gekomen. Niemand kan meer de oogen sluiten voor het feit, dat het Sovjet-regime voor de menschheid een ontzaglijk gevaar gevormd heeft. Op dit oogenblik, nu Duitschland een strijd aanvaardt, die Europa, en de geheele Christenheid sedert vele jaren gewenscht hebben, herhaalt Spanje dat het een hecht vertrouwen heeft in zijn toekomst. Verkeerszondaar kwam een dollar tekort. Politieman schoot te hulp. EL PASO. Dat de verkeerspolitie behalve een streng uiterlijk ook wel eens een goed hart heeft, blijkt uit de volgende historie, die hier eenige dagen geleden gebeurd is. Een automobilist werd wegens overtreding van de maximum snelheid op de bon gezet en kwam voor den snelrechter, die hem een boete van 10 dollar gaf. „Ik heb helaas slechts 9 dollar bij mij", moest de verkeerszondaar beken nen. De rechter stelde zich op het standpunt dat hij zijn vollen straf moest hebben en dat geen korting verleend kon worden. De politie-agent die het pro ces-verbaal had opgemaakt, had blijkbaar mede lijden gekregen en bood aan den on tb re kenden dol lar te betalen, hetgeen geschiedde. De historie ver telt niet of hier een duurzame vriendschap uit is ontstaan. De vriendelijke agent zal echter in de toekomst bij zulke misdaden mogelijk een oogje sluitenom er goedkooper van af te komen. (United Press) De Amerikaansche industrie. WASHINGTON De minister van Financiën Mor- genthau verklaarde, dat. ten einde de bewapenings productie op de gewenschte hoogte te brengen, de industrieën die niet voor de bewapening van belang zijn, sterk ingekrompen moeten worden. Hij zeide aan persvertegenwoordigers, dat er een soort „burgerlijke rantsoeneering" ingevoerd moet worden. (United Press.) De dubbele slag van Bialystok en Minsk. Geheel nieuwe tactiek werd gevolgd. Het D.N.B meldt: De bekende militaire-auteur luitenant-kolonel Soldan beschrijft in den „Völkisehcn Beobachter" voor de eerste maal in groote trekken de richtlijnen volgens welke de dubbele slag Bialystok en Minsk werd uitgevochten. De in het midden van het aanvalsfront uitgegeven richtlijnen voor de opening en uitvoering der operaties, zoo schrijft Soldan, verrasten door hun grootschheid en koenheid. De eerste indruk dien bestudeering van deze richtlijnen wekt is dezelfde als die welken de richtlijnen voor de opening van den veldtocht in het Westen gewekt hebben. Wederom wordt een nieuwe weg ingeslagen. Er is gebroken met de tot dusver als pincipieel beschouwde leer. In de grensbocht Bialystok stonden, zooals men preeigs wist, zeer ster ke vijandelijke strijdkrachten gereed voor den aanval. Ten behoeve daarvan was de grens door de Sovjets gedeeltelijk zeer sterk gefortifieerd. De Sovjet-Rus sische bunkerstellingen vormden, wat groepeering, bouwwijze en gebruiksmateriaal betreft, vergeleken met alle tot dusverre gevonden versterkings-instal- l&ties een in het oog loopende vooruitgang. Wanneer nu in hoofdzaak bevolen werd eenvoudig langs vijandelijke legers en vestingen, langs grensversperrin gen en bunkers heen of snel er doorheen te stooten, terstond met gemotoriseerde en pantserdivisies twee wiggen ver het land van den vijand in tot in den streek van Minsk te drijven en zelfs daar voorbij flan be- teekende dit in strijd met alle tot dusver geldende beginselen dat men eenvoudig geen rekening hield met de aanwezige sterke vijandelijke strijdkrachten. Daarbij schijnen in een stoutmoedige gedachtengang hier de uiterste mogelijkheden gebruikt te zijn, welke konden voortvloeien uit de intusschen verder vooruit gegane motoriseering van sterke deelen van het Duitsche leger. Na zeven dagen was een groote ring den vijand getrokken. Een in omvang ondenk bare omsingeling was reeds toen een feit. De buiten omtrek van den cirkel bedroeg, gemeten aan de lijn van de insluitende troepen in het begin rond 1000 K.M. Door dat de troepen geleidelijk naar binnen trokken verminderde deze omvang echter zeer spoedig. De druk werd daar natuurlijk voor den vijand bijzon der merkbaar, waar zeer spoedig ook het aanvallende infanteriecorps den strijd aanbond. Om den ande ren vijand kon in het begin slechts losjes een ring van gemotoriseerde en pantsertroepen gelegd worden. In het bestek van de nagestreefde omsingeling ont stonden nu een reeks gevechten, die tenslotte den om- •ang van uitgebreide veldslagen, aannamen. Al deze eldslagen zijn van Duitsche zijde uitgevochten van het standpunt, dat de vijand niet uit den cirkel mocht ontsnappen. Aan den anderen kant werden de aan vallen der Sovjets des te verbitterder, ja tenslotte wanhopig, hoe duidelijker zij hun toestand inzagen. Tenslotte zag de vijand zich zelfs nog gedwongen uit het Oosten nog strijdkrachten naar binnen in den ring, die steeds nauwer werd, te werpen om den zwaar strij denden troepen lucht te geven. De cirkel die de Duitsche troepen om hen hadden 'gelegd kon echter niet meer losgemaakt worden, doch werd integendeel nauwer en nauwer, eerst in de streek van Bialystok, h.et Westelijk deel van de groote omsingeling, waar de hoofdmacht van den vijand zat Hier werd door ineendrukken van den vijand op den weg naar Wolkowsky de eerste kleinere omsingelde ruimte ge vormd. De Duitsche gemotoriseerde troepen werden meer en meer door de infanterie afgelost en konden toen gebruikt worden voor het nauwer afsluiten van den grooten ring. Zij verhinderden hier allereerst een ontwijken van den vijand naar het Oosten en begonnen ook toen van hun kant het Oostelijke deel de omsingelde ruimte steeds meer ineen te druk ken. Daaruit ontstond geleidelijk aan een tweede om singelde ruimte tusschen Minsk en Nowogrodek. Hier hielden de gemotoriseerde formaties den ingesloten vijand vast, totdat zij door de infanterie, die intus schen had afgerekend met de Westelijke afgesloten ruimte, geleidelijk konden worden afgelost. Terstond richtten zij zich naar het Oosten ter uitvoering van taken, terwijl de infanterieformatie nu ook afrekende met de in het tweede omsingelde gebied opgesloten vijand. Soldan noemt een vergelijking van dezen slag met dien van Tannenberg dwaas. Reeds de omvang van beide veldslagen kan niet vergeleken worden. Tannenberg was ook geen beslissende slag. Het beeld van den dubbelen slag Bialystok-Minsk zal daarentegen in de geschiedenis geboekstaafd worden als een beslissing van wereldhistorische beteekenis. Italiaansch weermachtsbericht. Vijf Engelsche vliegtuigen bij Malta neergeschoten Batterijen en stellingen in Tobroek gebombardeerd. ROME. 18 Juli. (Stefani). Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: In de nabijheid van Malta hebben onze lucht- formaties felle gevechten geleverd met sterkere vijandelijke jagers. Vijf Engelsche vliegtuigen wer den neergeschoten. Een van onze toestellen is niet naar zijn basis teruggekeerd. In Noord-Afrika zijn in Tobroek.wederom batte rijen en versterkte stellingen gebombardeerd waar door branden en explosies werden veroorzaakt. Ten Zuidwesten vari Sidi el Barani hebben onze jachteenheden in scheervlucht vijandelijke vracht auto's en troepen aangevallen. Tijdens een nieuwen aanval op de beide ten noorden van Marsa-Loech ontdekte, in het Weermachtbericht van gisteren genoemde schepen, hebben Duitsche jagers die door een vijandelijke formatie, welke de transpor ten trachtten te beschermen, werden aangevallen, vijf Britsche vliegtuigen van het type Curtiss P. 40 neergeschoten, terwijl de bommenwerpers van de spil het tweede, nog overgebleven schip, in den grond boorden. Vijandelijke vliegtuigen hebben Benghasi en Derna gebombardeerd, waarbij in de laatstgenoem de plaats eenige slachtoffers zijn gevallen onder de Mohammedaansche bevolking. In den nacht van 17 op 18 Juli hebben vijan delijke vliegtuigen bommen geworpen op Palermo: drie gewonden onder de bevolking. Pucheu Fransch minister van binnenlandsche zaken. Leidehde persoonlijkheid uit de Fransche wapenindustrie. Uit Vichy: Vrijdagavond is officieel medegedeeld dat maarschalk Pétain op voorstal van Darlan den staatssecretaris voor de industrieele productie, Pucheu minister van binnenlandsche zaken heeft be noemd. In zijn vroegere functie wordt Pucheu opge volgd door den algemeen gedelegeerde voor de natio nale wapening, Léhideux. Pucheu heeft gedurende een tiental jaren een lei dende functie bekleed bij de verkoopsorganisatie der ,zware" industrie. Hij heeft talrijke malen aan in ternationale handelsonderhandelingen deelgenomen. Hij heeft een voornaam aandeel gehad in het herstel der Fransche industrie na den wapenstilstand. Vrouwen in het Sovjetleger. BERLIJN, 18 Juli Duitsche afdeelingen in fanterie, die op 16 en 17 Juli herhaaldelijk een hard nekkig Sovjet verzet overwonnen, hebben een ver rassende ontdekking gedaan. Onder de honderden gesneuvelde Sovjet-soldaten vonden zij talrijke vrou wen, die soms nog hun gewone kleeding droegen, waarover zij Sovjetuniformen hadden aangetrokken. (D.N.B.) Het nieuwe Japansche kabinet samengesteld. TOKIO, 18 Juli. (D.N.B.) Het nieuwe Japan sche kabinet is als volgt samengesteld: Eerste minister, Prins Konoje, tevens minister van Justitie. Minister van Buitenlajadsche Zaken: admiraal Toyada. Minister van Binnenlandsche Zaken: Tanabe, lid van het Hoogerhuis. vroeger minister voor het Verkeer in het kabinet-Hïranoema. Minister van Financiën: Oegoera, directeur-gene raal van het Soemitomo-concern, tqt dusver mi nister zonder portefeuille. Minister van Oorlog: luitenant-generaal Tojo, evenals tot dusverre. Minister van Marine: admiraal Oikawa, evenals tot dusverre. Minister van Handel: vice-admiraal Saponji. Minister van Verkeer en Spoorwegen: Moerata,. evenals tot dusverre. Minister van Welvaart: generaal-geneesheer B. D. Koizoemi. Voorts hebben als ministers zonder portefeuille in het kabinet zitting baron Hiranoema (tot dus verre minister van Binnenlandsche Zaken), luite nant-generaal Yanagawa, (tot dusverre minister van Justitie), luitenant-generaal Soezoeki, tevens evenals tot dusverre chef van het bureau tot het ontwerpen van plannen. In functie bjeven de staatssecretaris van de rijkskanselarij Tomita, de chef van de grondwetsafdeeling Moerase en de chef van de afdfeeling voor de inlichtingen Ito. GEEN WIJZIGING DER JAPANSCHE BITTENLAND- SCHE POLITIEK. Naar Domei meldt is men in welingelichte Ja pansche kringen van meening dat de Japansch buitenlandsche politiek geen enkele wijziging zal ondergaan. Indien derde, anti-Japansche mogend heden zouden trachten munt te slaan uit de regee- ringswisseling en de propaganda tc verspreiden dat een verandering der buitenlandsche politiek te wachten zou zijn, zou slechts blijken dat deze mo gendheden een verwachting armer worden. De buitenlandsche politiek zal geconcentreerd blijven op bet met succs beëindigen van het Chineesche conflict. Iedere twijfel aan de duidelijke politiek van Japan zou onmiddellijk weerlegd worden door het feit dat Konoje wederom aan het hoofd der regeering staat. Het tweede kabinet-Konoje heeft een einde gemaakt aan -de afhankelijkheid van Engeland en de Vereenigde Staten. Het derde zal tot taak hebben de onafhankelijke politiek te ver sterken Vrijdagavond is het derde kabinet Konoie door den Tenno op plechtige wijze geïnstalleerd. In aansluiting hierop is het nieuwe kab'inet in eerste zitting bijeengekomen. Prins Konoje heeft gisteravond in zijn eerste mondelijke verklaring gezegd dat door de snelle veranderingen in den internationalen toestand de missie van Japan steeds moeilijker wordt en dat de geheele natie zich solidair moet verklaren. „De politiek van Jaoan om het hoofd te bieden aan den moeilijken internationalen toestand is reeds bepaald en moet thans snel en vastberaden ten uitvoer worden gelegd. Dientengevolge moet ook de inwendige structuur van het land aan deze groote lijn worden aangepast" Prins Konoje ver klaarde tenslotte nog dat hij met steun van de honderd millioen Japanners zijn taak zal ver vullen. De minister van Buitenlandsche Zaken, admi raal Toyoda, heeft medegedeeld, dat hij vastbe sloten is zijn zaak als soldaat te vervullen. Toen het driemogendhedenpact werd gesloten was ik, zoo zeide de minister, plaatsvervangend minister van marine en zoodoende was ik van den toestand ge heel op de "hoogte. Japan's politiek blijft onver anderd, waarbij, indien dit noodig mocht zijn, de diplomatie aangepast zal worden aan den interna tionalen toestand. I Volgende week boodschap van Roosevelt. President zal inlichtingen over IJsland j verstrekken. Het D.N.B verneemt uit Washington, 18 Juli. - Op de Vrijdag gehouden persconferentie heeft pres1 dent Roosevelt aangekondigd dat hij in de komendi week m een boodschap aanhet Congres zal uiteen zetten ciat het leger der Vereenigde Staten niet doo het ontslaan van recruten die voor een jaar hebb® geteekend „ontwricht" mag worden. Op de vraag ho of hij den zeeweg naar IJsland dacht open te hou. den antwoordde Roosevelt met de opmerking dat ziii desbetreffende boodschap volledige opheldering za verstrekken zoodat hij voor gissingen waarschuwt volgens de opvatting van alle militaire instanties di van de noodzakelijkheid om het Westelijk Halfrom te verdedigen op de hoogte gesteld zijn, zou een be zetting van IJsland door een „onvriendelijke mo gendheid een ernstige bedrejging vormen. Op een andere vraag hoe de bezetting van IJsiané door Amerikaansche troepen verder zal geschieden, verklaarde Roosevelt dat hij hierover niets kon zeg. gen. Nu echter IJsland bezet is. kan men onmoge- lijk de daar liggende troepen onbeschermd'en zonde; ravitailleering laten. Derhalve moet de toevoer van materiaal cn levensmiddelen alsmede de verbindings- weg daarheen opengehouden worden. Dit geldt voor dc Bermuda-eilanden evenzeer als voor Ncw-Foundland en IJsland. Deze beschermingsmaatregel is bestemd tegen een „dreigenden aanval". In dit verband meende. Roosevelt dat niemand, ook hu zelf niet, eigenlijk zou kunnen definieeren, wat eer „dreigende aanval" is, doch het zou doelloos zijg zich hier over in gissingen te verdiepen. Op een vraag naar de „zwarte lijsten" voor den han- del met Spaansch-Amerika antwoordde Roosevelt dat deze lijsten niet definitief zijn, d.w.z. bepaalde na. men zullen misschien doorgehaald en andere hieraan toegevoegd worden. Met betrekking tot de uitlating van generaal Marshall dat men voornemens is steunpunten voor di luchtvloot aan te leggen ook in andere Latijnsch' Amerikaansche landen, weigerde Roosevelt bijzonder, heden mede te deelen en beperkte hij zich er toe t« constateeren dat dergelijke maatregelen voor „all< strategische punten" zijn voorbereid. Naar RICHE FOTO ART voor een BETERE FOTO voor Uw persoonsbewijs 169 GROOTE HOUTSTRAAT HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Verhandelen van paarden. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een be schikking van den secretaris-generaal van 1 het departement van Landbouw en Visscherij. waarbij ?ï?y?n£indfr,d het bepaalde in het Paardenbesluit 1941 (handel en prijzen), het verhandelen en het vervreemden van paarden, welke voor 1 Januari 1939 zijn geboren, gedurende het tijdvak aanvan. gende met ingang van den dag van de inwerking treding van dit besluit en eindigende met ingang van een nader door den secretaris-generaal te be palen tijdstip, is verboden. De verbodsbepalingen, gesteld in het eerste lid, gelden niet, indien en voorzoover daarvan door of vanwege de Landbouw-Crisis organisWe ontheffing is verleend en de aan de ontheffing zoo noodig verbonden voorwaarden zijn nagekomen. LARVEN VAN DEN COLORADOKEVER GEVONDEN. HELMOND, 18 Juli. Te Aarle-Rixlel zijn op eenige aardappelveldjes larven 'gevonden van den coloradokever. Van gemeentewege werden direct maatregelen getroffen voor de verdelging der larvgn, terwijl tevens de plantenziektekundige dienst te Wage- ningen werd gewaarschuwd. Een artillerie-afdecling van de Duitsche weer macht in stelling aan het Oostelijk front, gereed voor den aanval. (Foto \tlantic-Holland) ZONDER OPHOUDEN GAAT HET IN HET OOSTEN VOORWAARTS. Een door de bolsjewisten opgeblazen brug kan den stormloop van het Duitsche pantserwapen niet verhinderen. (Foto Orbis-Holland) ONTKOMEN WAS NIET MOGELIJK. Een Sovjet-pantsertrein werd bij een luchtaanval volkomen vernietigd. (Foto Orbis-Holland) DE DUITSCHE OPMARSCH IN HET OOSTEN. Licht brandbare houten huizen zijn een prooi der vlammen geworden tijdens de gevechtshandelingen in het Sovjet-gebied, welke met zooveel succes voor de Duitsche strijdkrachten verloopen. (Foto Atlantic-Holland) Het wrak van den Sovjet-torpedojager „Lenin" in een Oostzeehaven. (Telefoto Orbis-Holland)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8