Resultaat der vierde oorlogsweek. Bomaanvallen op Malta en Cyprus. Engelsche kruiser getroffen. MAANDAG 21 JULI 1941 Groote beslissingen voor de deur. Omtrent de militaire situatie vernam het D.N.B. Zaterdag van bevoegde zijde: De heden gemelde opmarsch van Duitsch-Roe- meensche troepen over den Dnjestr naar Podolië en de doorbraak van Finsche troepen door het Sovjetfront ten Noorden van het Ladoga-meer doen zien dat de geallieerden op beide vleugels van het geweldige Sovjetfront den druk hebben ver sterkt. De gevolgen hiervan moeten zoowel plaatselijk alsook met betrekking tot de opera ties als geheel binnenkort merkbaar worden. Als resultaat van de Duitsche doorbraak door de Stalin-linie die begin dezer week werd gemeld, is nu de hoofdstad van het Westen der Sovjet-Unie, Smolensk, den Duitschers in handen gevallen. In deze stad hebben de Sovjets een der oudste steden van hun land en misschien het belangrijkste knoop punt van spoorlijnen en wegen in het Westen ver loren. De Duitsche troepen hebben met de inneming ven Smolensk op deze plaats aan het front een njarsch van meer dan 600 K.M. afgelegd gerekend van Brcst-Litowsk. De stad Smolensk is in de ge schiedenis bekend door de overwinning die Napoleon daar in Augustus 1812 op 2 Vereenigde Tsaristi sche legers bevocht. Als resultaat van de vierde oorlogsweek tegen de Sovjets kan thans het volgende worden geconstateerd: 1. De doorbraak door de Stalin-linie is in een stoutmoedige bestorming op alle beslissende punten geslaagd en daarna nog uitgebreid. 2. De hoofdstad van Bessarabië, Kisjinef, is door Duitsche en Roemeensche troepen bevrijd. 3. de Finsche weermacht onder opperbevel van veldmaarschalk Mannerheim doet een succesvol vorderenden aanval op beide oevers van het Ladogameer. 4. In de gevechten, fie thahs reeds ten deele op honderd kilometer ten Oosten van de Stalin-linie worden geleverd, staan groote beslissingen voor de deur. Het weermachtbericht van Donderdag wees er reeds op, dat de Sovjets thans hun laatste reserves in den strijd werpen. Zoo zijn bijv, vrouwenbataljons en formaties jonge communisten aan het front opge merkt. Kenmerkend voor de wanhopige positie is voorts dat onlangs in de gevechten ten Oosten van het Peipusmeer zelfs fabriekspatrouilles zijn opge treden. Als de Sovjets willen beweren dat nog geen sprake kan zijn vap het optreden der laatste reserves, dan logenstraffen deze waarnemingen der Duitschers hun beweringen. Terwijl aan het Oostelijk front om groote beslis singen wordt gestreden, gaat ook aan de pndere fronten de strijd voort, vooral in den „onweershoek" van het Oosten der Middellandsche Zee. Het Duit sche weermachtbericht van Zaterdag meldt weer een Duitsche luchtaanval op Alexandrië. Als men de laatste twintig dagen overziet, dan blijkt dat sinds 1 Juli Alexandrië driemaal, Haifa eenmaal en Britsche Steunpunten op Cyprus eveneens eenmaal door Duit sche gevechtsvliegtuigen zijn aangevallen. Daaren boven zijn alleen de laatste tien dagen in de on middellijke omgeving van het Suez-kanaal en in de buurt van Ismaïlia en Pórt Said ieder eenmaal succesvolle aanvallen gedaan. Bovendien zijn telkens weer, ten deele tezamen met het Italiaansche lucht- wapen, aanvallen op het vijandelijke front in Noord- Afrika gedaan, vooral vaak bij Tobroek. De Italianen hebben van hun kant sinds 1 Juli een maal Haifa, vijfmaal Britsche installaties op Cyprus en viermaal Malta aangevallen, geheel afgezien van het dagelijksche optreden der Italiaansche luchtstrijdkrachten aan het front in Noord-Afrika. Zoo worden de Britsche steunpunten en fronten in bet Oosten der Middellandsche Zee voortdurend door het luchtwapen des asmogendheden onder toezicht gehouden en verzwakt. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zaterdag Duitsch—Roemeensche troepen over den Dnjestr HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Juli (D.N.B.) Het opperbevel dei- weermacht deelt mede: „Uit Bessarabië oprukkende Duitsch-Roe- meensche troepen hebben op verscheidene plaatsen den Dnjestr gelorceerd. Zooals reeis in een speciaal bericht is medegedeel is de doorbraak door de krach tig versterkte Stalin-linie ten Noorden van de Pripetmoerassen uitgebreid tot voorbij Smolensk. Het door den vijand taai verdedig de Smolensk zelf werd reeds op 16 Juli ge nomen. Afdeelingen der verbonden Finsche weer macht hebben een verbitterd vijandelijk ver zet gebroken en zijn opgerukt tot aan den Noordelijken oever van het Ladogameer. In de wateren om Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen een Vrachtschip van 1500 ton tot zinken gebracht en bomtreffers ge- plaats op 2 andere koopvaarders. Duitsche tevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een nieuwen aanval gedaan op de Britsche vlootbasis Alexandrië. Bij pogingen van Britsche vliegtuigerr om de Kanaalkust aan te vallen, zijn gisteren vijf vijandelijke vliegtuigen door jagers neergeschoten, drie ddor patrouillevaartuigen en Uvee door ma- rinegeschut. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke viegtifigen boven Duitsch gebied verschenen". meldt een specialen correspondent van de Italiaansche radio nog de volgende bijzonderheden: In den loop van Zaterdagmiddag zagen twee torpe dovliegtuigen tijdens een verkenningsvlucht ter hbogte van Tobroek langs de Noord-Afrikaansche kust een lichten en een zwaren Britschen kruiser. Bij den aan val werd de kruiser van 10 000 ton door een torpedo getroffen, waardoor in het achterschip brand ontstond. De kruiser stopte en bleef stil liggen, waarbij het achterschip slagzij vertoonde. (D.N.B.) Bommen np Finsche steden. Weinig schade. HELSINKI. 20 Juli. Officieel wordt bekend gemaakt: Zaterdag 19 Juli, hebben vijandelijke vliegtuigen Hiitinen en Kymi gebombardeerd, zon der schade aan te richten. Bij de buitenscheren in de Finsche Golf zijn door den vijand eenige val- schermmijnen neergeworpen. In luchtgevechten bo ven Kalkisalmi (Kexholm) aan het Meer van La doga zijn Zaterdag 3 vijandelijke torpedo-vlieg tuigen neergeschoten. De Finsche afweer op den grond heeft nog zes vijandelijke machines ver nietigd. (D.N.B.) Jtaliaansch weermachtsbericht van Zaterdag ROME, 19 Juli (Stefani) Hier volgt het 409de Italiaansche weermachtbericht. „In den afgeloopen nacht zijn de luchtbases van Malta gebombardeerd. Onze toestellen hebben het vliegveld van Nicosia op Cyprus gebombardeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand <p het front van Tobroek twee onzer steunpunten aangevallen na j krachtige artillerievoorbereiding. Deze aanval werd afgeslagen. Italiaansch-Duitsche luchtformaties bom- I bardeerden versterkingswerken van Tobroek, spoor- i weginstallaties van Mersa Matroeh en vijandelijke j kampementen ten Westen van deze plaats. Gistermiddag hebben twee Britsche toestellen een poging gedaan tot een aanval op Tripolis. Onze luchtdoelarlillefie kwam weldra tusschenbeide en schoot een dezer toestellen brandend neer. Tijdens den Engelschen luchtaanval op Benghazi, gencmen in het vorige weermachtsbericht, werd een vijandelijke bommenwerper van het type Wellington getroffen door de luchtdoelartillerie en gedwongen op ons gebied te dalen. De bemanning van ze^ personen werd gevangen genomen. In Oost-Afrika bedrijvigheid der artillerie aan het front van Woltsjefit." Italiaansch weermachtsbericht van Zondag Twee Britsche duikbooten en torpedoboot jager tot zinken gebracht. ROME, 20 Juli (Stefani) Weermachtsbericht no. 410 luidt als volgt: „De luchtbases van Malta zijn opnieuw gebom bardeerd in de beide laatste nachten. In Noord-Afrika activiteit van de wederzijdsche artillerie aan het front van Tobroek. De lucht macht van de spil is voortgegaan met het bombar deeren van vijandelijke barakken en versterkings werken in de sterkte. Twee Italiaansche vliegtuigen hebben een aanval ondernomen op een Engelsehen kruiser van 10.000 ton bij Mersa Matroeh en hem met een torpedo getroffen. De vijand heeft lucht aanvallen gedaan op Benghazi en Tripolis. In Tripolis hebben onze jagers een Blenheim brandend neergehaald. In Oost-Afrika hebben Britsche vliegtuigen Gon- dar gebombardeerd. 4 Een van onze duikbooten, die op den Atlantischen Oceaan opereerde, is met teruggekeerd. Op de Middellandsche Zee heeft een van onze duikbooten, onder bevel van luitenant-ter-zee Zanni een Britsche torpedoboot jager getorpedeerd en tot zinken gebrcht. Een tweede eenheid van hetzelfde type, onder bevel van luitenant ter zee Migliorini, heeft een .vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Een tweede Engelsche duikboot is tot zinken ge bracht door onze torpedobooten onder bevel van de luitenants-ter-zee Gamaleri en Martinoli". Torpcdovlicgtuigen vielen Engelschen kruiser aan. Met betrekking tot den in het Italiaansche weer machtsbericht van 20 Juli gemelden succesvollen aan val van Italiaansche torpedovliegtuigen op een En gelschen kruiser van 10.000 ton bij Mersa Matroeh VAN HET ZUIDELIJK FRONT. Een kleine Italiaansche oorlogsbodem in de haven van Samos na een succesvollen kruistocht door de Aegeisclïe Zee. (Foto Luce-Holland) Slachtoffers der Sovjets. Vele honderden dooden in dc bolsjewistische gevangenissen. Het D.N.B. meldt: Smolensk vertoont alle typische trekken van een door de Bolsjewiki verwoeste stad. Nog steeds smeulen de verkoolde resten der huizen die door de vluchtende Sovjetsoldaten in brand zijn gestoken, zonder acht te slaan op de burger bevolking. Uit de gevangenis stroomt een vreese- lijke stank: hier hebben de moordafdeelingen van de Gepeoe gewerkt tot de overwinning van de Duitsche wapenen een einde maakte aan hun gru welijk handwerk. Bij honderden en nog eens hon derden worden de afschuwelijk verminkte slacht offers van het bolsjewistische sadisme naar buiten gedragen om naar hun laatste rustplaats te wor den geleid.Door de straten trekken in eindelooze rijen de gevangen Sovjetsoldaten langs vernielde bolsjewistische tanks en stukken geschut naar de concentratiekampen. De burgerbevolking, die door de terreur van de Gepeoe binnenshuis werd ge vangengehouden, waagt zich weer vrij op straat. Op alle kruispunten wijzen Duitsche verkeersbor den reeds den weg aan de Duitsche colonnes, die onafgebroken naar het Oosten marcheèren en rijden. Graaf Volpi president van de Internationale Filmkamer. Zetel der Kamer te Berlijn. Het D.N.B. meldt: Tot president van de Inter nationale Filmkamer is gekozen graaf Guiseppe Volpi di Misurata uit Venetië. Tot zijn vervanger benoemde graaf Volpi den grande ufficiale Eitel Monaco. Tot vïee-presidenten benoemde de alge- meene vergadering dr. Balogh (Hongarije), Anders- son (Zweden), prof. Carl Fröhlich (Duitschland) en Puscariu (Roemenië). Er is een plaats openge laten voor nog een vice-president. Tot secretaris generaal. tevens belast met de dagelijksche lëiding van de I.F.F werd de vice-president van de Duit sche filmkamer, Carl Melzer benoemd. Door deze benoeming werd Berlijn aangewezen als zetel van de Internationale Filmkamer. Zweedsche munitietrein in de lueht gevlogen. 22 gewonden. Uit STOCKHOLM: Een munitietrein is, naar T. T. meldt, Zaterdagochtend op het station Krylbo in de lucht gevlogen. Bij dit ongeluk zijn geen menschen omgekomen, maar 22 personen werden gekwetst. Voorts is de nachtsneltrein, die op weg was naar Stockholm en juist op het moment van de ontplof fing op het station Krylbo stond, totaal verbrand.. Aan de geheele omgeving van 't station en aan de omliggende huizen is groote schade berokkend. STALIN VOLKSCOMMISSARIS VOOR DE VERDEDIGING. STOCKHOLM, 20 Juli. Volgens een bericht van den Moskouschen omroep is Stalin benoemd tot volkscommissaris voor de verdediging. Maar schalk Timosjenko is benoemd tot zijn plaatsver vanger. (D.N.B.) Vrede van Moskou een vagevuur". Voorzitter van den Finschen Rijksdag aan het woord. Uit Helsinki verneemt het D.N.B.De voor zitter van den Finschen rijksdag, Hakkila, heeft Zondagmiddag voor de microfoon gesproken over den oorlogstoestand. Hij zeide o.a.: De tegenwoor dige oorlog beteekent voor Finland een directe voortzetting van den vorigen oorlog, want de tijd na den vrede van Moskou is voor het Finsche volk een waar vagevuur geweest. Ditmaal staat Finland niet alleen, daarom bestaat de hoop dat Finland zijn rechtvaardige zaak tot de uiteindelijke over winning zal leiden. Het gaat er thans om, zoc^ zette de Rijksdagvoorzitter verder uiteen, dat een grens in het leven wordt geroepen van dien aard, dat de veiligheid van Finland nooit meer kan worden bedreigd en daarmede de offers van heele generaties ophouden. Het Finsche volk wenscht geen vej-wezenlijking van fantastische droomen over een Groot-Finland. maar alleen het noodige leefgebied en de bevrijding van het Finsche volk in Oost-Karelië. Ontsporing met ernstige gevolgen. Dertig dooden bij treinongeluk in Italië. Een Stefanibericht uit Como meldt: d.d. 20 Juli: Vannacht om 1 uur 15 is op het viaduct bij Como een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een trein met 700 arbeiders passeerde op het viaduct een goederentrein, die in tegenovergestelde richting reed! Een kraan, die op den goederentrein stond, raakte een rijtuig van den arbeiderstrein, zoodat dit ontspoorde. Het rijtuig sloeg tegen de borstwering van het viaduct en werd verplet terd. Terstond arriveerde het Roode Kruis en versche nen autoriteiten om het reddingswerk ter hand te ne men. Tot dusver heeft men dertig dooden en ongeveer vijftig gewonden geborgen. Het aantal Sovjet-krijgsgevangenen is niet te overzien. Een groep wordt naar een der kampen overgebracht. (Foto Orbis-Holland) EEN RIJDENDE OPERATIEZAAL. Ook aan het Oostelijk front bewijst de medische verzorging, der Duitsche troepen onschatbare diensten. (Foto Orbis-Holland) Japansch protest te Moskou. Inzake het leggen van mijnen in de Siberische wateren. Men verneemt, aldus United Press, dat Japan ten krachtigste heeft geprotesteerd bij de Sovjet-Unie wegens het leggen van mijnen in de Siberische kustwateren, daar de Japansche territoriale wateren hierdoor bedreigd en de Japansche scheepvaart in ge vaar gekomen zijn (A.N.P.) V-actie in geheel Europa. liet D.N.B. deelt mede: Bijna geheel Europa wordt thans beheerscht door een unieke propaganda-actie, welke als een soort plebisciet de verbondenheid van honderden millioenen menschen met den Duitschen strijd en de Duitsche overwinning symboliseert. Deze verbondenheid komt tot uiting in de letter „V", de be ginletter van het woord Victoria als het teeken voor de zekerheid der Duitsche overwinning in den strijd voor Europa, doch ook als teeken dat slechts diengene toekomt, wiens vanen nog nooit een terugtocht hebben aanschouwd, doch steeefs weer de overwrnning. Dit teeken V beheerscht de straten in ontelbare ste den op het continent. Het dringt zich in de pers on weerstaanbaar aan den lezer op Vliegtuigen schrijven in de lucht het teeken V, de radio zendt het in den aether. In Noorwegen staat het op aanplakzuilen en op de* muren der huizen, meestal met de spreuk: de over winning van Duitschland is ook de overwinning van Noorwegen. In Nederalnd en België straalt dit teeken temidden van het straatverkeer den voorbijgangers van vluchtheuvels en trottoirs tegemoet. In het gou vernement-generaal staat het op boerderijen en hek- Het Duitsche pantserwapen heeft een belangrijk aandeel in de operaties aan het Oostelijk front. Een afdeeling aan den oever van een rivier waar het opblazen der bruggen zelfs geen belemmering voor den opmarsch beteekende. (Foto Orbis-Holland), ken, in het protectoraat beheerscht dit teeken de pers, evenals in andere landen. In Parijs straalt het van den Eiffeltoren tot ver in den omtrek. Daar wordt dit feeken door verzamelaars voor het Roode Kruis ver kocht. Overal dragen de menschen dit teeken in het knoopsgat. Het is het teeken dat thans al degenen, die zich bewust zijn van de Duitsche overwinning aan alle fronten vereenigt. EEN AFSCHEID. Zaterdag heeft de heer J. Verdoorn afscheid geno men van het drukkerijbedrijf Boom-Ruygrok aan de Ged. Oude Gracht te Haarlem. De heer Verdoorn kwam 42 jaar geleden in de drukkerij van wijlen den heer Ruvgrok en werd eenige jaren geleden bij de combinatie der zaken overgenomen als chef ter zetterij. Nu de heer Verdoorn Zaterdag de laatste maal voor zijn pensioneering in zijn oude omgeving verkeerde, werd hij toegesproken door den heer Boom Jr.. die hem, na zijn trouw en werklust in het licht te hebben gesteld, een cadeau onder couvert overhandigde. Na mens het personeel werd het woord gevoerd door den heer W. den Oudsten, die hem, na hem een rustigen levensavond te hebben toegewenscht, eveneens een stoffelijk blijk van waardeering ter hand stelde. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedc- sctraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Geld, Bureau van Politie, Smedestraat: Geld, Wel- ler, Marnixstraat 60; Hond, v. Loevesteijn, Palm straat 7; 7 Katten, Kennel Fa^na, Fr. Varkenmarkt 2—4: Lidmaatschapkaarten, Pennaarts, Zomerstraat 27; Kinderwagen, Bureau van Politie, Smedestraat; Por- temonnaie m.i., Schatorje, Schoterwëg 146 rood; Por- temonnaie mi, Nicke. Zomerkade 119; Portemonnaie m iGrobben. Brouwerstraat 106: Pakje bcv. spee- nen, Bureau van Politie, Smedestraat; Ring, Blanken- voort, Hazepaterslaan 1: Ring. v. Andel, de Ruiterweg 16; Schoenen, dc Jong, 2e Vooruitgangstraat 24; Actentasch m.i., Brom Previniairestraat 21 rood; Vulpen, Bureau van Politie. Smedestraat. Tradia Jlwtpia i nuna DINSDAG 22 JULI 1M1. HILVERSUM I, 415.5 M 645 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7,00 Gramofoonmuziek. 7.30 Reportage. 7 45 Ochtendgym nastiek. 8 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbereid door de Christelijke Radio Stich ting). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. li 00 Voordracht. 11.20 Gramofoonmu ziek. 12.00 Schrammelkwartet. 12.25 Het kwartier van den arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O- Nieuws- en economi sche berichten. 1 00 Zang met planobegeleiding en gramo foonmuziek. 1.30 Sprankelende middagklanken. 3.30 Piano- voordracht, 4.00 Cursus „Onze kracht om te arbeiden" (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantseh Kerkcomtté.) 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Sport en spel voor de jeugd) economische en beursberichten. 5.30 jn orkest. 6.00 Vraaggesprek. 6.15 De O. Vragen van den dag. 7.15 Viool en boer. Productieslag 1941. 8.00 B. •sberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8 30 Het Amusementsorkest en het ensemble Bandl Balogh. 9.30 Berichten. Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 B. N. O. Uitzending in de Engelsche taal: Economic News from Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 6 45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofopnmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Voordracht. 11 00 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 12.00 Politieberichten. 1215 Orgel concert en zang. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Melodlsten en soliste. 2.00 De'Arnhemsche Orkestvereeniglng en gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zie ken. 4.00 Muzikale causerie met gramofoonmuziek. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelcon cert. 6.15 Causerie: „Student en volk", 6.30 Gramofoonmu ziek. 6.45 ,.Dc Jcugdsportclub". 7.00 B. N. Vragen van den dag. 7.15 Voor dc werkende vrouw. 7.30 Reportage. 8 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek 8 30 Radiotooncel. 9.30 Gramofoonumuziek. 9.45 B. N. O. Nieuws berichten. 10.00 Avondwijding (voorbereid door het Vrij zinnig Protestantseh Kerkcomité). 10.05—10.20 Politiek Weekpraatje.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7