Haarlem's Dagblad Vergeefsche actie der Sovjettroepen bij Smolensk. lüeest zuinig) Moskou zwaarder dan eenige Engelsche stad getroffen. Opnieuw luchtaanvallen op Moskou. Ccsn eensgezinde leiding meer aan het Sovjet-front. - De aanval op Moskou. In het Britsche zeegebied twee vracht schepen getroffen. - Aanvallen op het Suez-kanaal. 9e JAARGANG No. 17820 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 23 JULI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17%. Groentjes zie rubriek. Duitsche opmarsch wordt met kracht voortgezet. SERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) Hardnekkige pogingen onze machinegeweren in stelling waren gebracht. Op n de bolsjewisten om de over Smolensk oprukken- een boom aan den rand van het bosch zat de poli- Duitsche strijdkrachten op 20 en 21 Juli te ver- jvcn, zijn onder zware, bloedige verliezen voor de •jets in het Duitsche vuur verijdeld. Er werden e gevangenen gemaakt en talrijke Sovjet-pant- wagens vernietigd. Op verschillende plaatsen van het Oostelijk front lukte het de Duitsche troepen de laatste dagen vrij oote bolsjewistische eenheden te omsingelen. De yjets probeerden op sommige plekken tevergeefs or den ring heen te breken ten einde naar het Oos- te kunnen terugtrekke^. Op 20 en 21 Juli werd verzet dat de Sovjet-soldaten onder dreigemen- van de politieke commissarissen boden, verder ge- oken. De bloedige verliezen van de Sovjets zijn izienlijk. Tijdens den snellen opmarsch in het gebied van den lejstr maakten Duitsche pantsertroepen op 20 Juli r) gevangenen en vernietigden 220 Sovjettanks ede 20 kanonnen, Duitsche tanks vernietigden i zelfden dag tijdens hevige gevechten in het ge- >d van Porsow 98 Sovjettanks, onder zeer geringe jen verliezen. In de buurt van Witebsk hadden 20 li hevige gevechten plaats tusschen Duitsche- en rjet-tanks. Alle aanvallen der Sovjets werden keerd, onder zware verliezen voor den vijand. Van aanvallende Sovjets-tanks werden 73 tanks ver- Stigd. lij den opmarsch in het gebied ten Zuiden van ■Petersburg ontdekte de Duitsche infanterie bij rrassing een vliegveld der Sovjets. Het garnizoen vliegveld was door het plotselinge opduiken n de Duitsche soldaten zoo verrast, dat het zich nder verzet liet gevangen nemen. Dertig Sovjet-ja- rg werden door de Duitsche infanterie onder vei- e hoede genomen. Sen lijken- en brandlucht hangt, naar aan het D.N.B. jrdt gemeld, over de wegen, waarop de Duitsche «pencolonnes op 21 Juli in het gebied van Smo- isk verder naar het Oosten oprukken. Vlet groote kracht is hier de Duitsche opmarsch In afgeloopen dagen voortgezet. Dit heeft den bolsje- sten de zwaarste verliezen toegebracht. Het land lagt overal de sporen van den strijd. Vernietigde chtdoel- en artillerie-batterijen liggen op de velden, rgen patronen en handgranaten, uitgebrande auto's pantserwagens omzoomen de wegen. De loopen der nonnen steken verscholen uit het dichte struikge- sg Tallooze graven getuigen van de zware verlid- a der Sovjets, doch nog duizenden lijken liggen op omwoelde slagvelden en worden door de nako- ende Duitsche soldaten in massagraven gelegd. OPSLAGPLAATSEN ONTPLOFT. BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) Duitsche gevechts- legtuigen hebben naar het D.N.B. verneemt, giste- Sovjet munitie-opslagplaatsen succesvol met mmen bes.topkt. Gepaard gaande met hevige ont- jfflngen, die door de Duitsche vliegers duidelijk jrden bemerkt, vlogen ontzaglijke hoeveelheden unitie in de lucht, getroffen benzine-opslag- latsen ontploften, waardoor reusachtige rookzuilen tstonden, die weldra den hemel boven het aanvals- bled verduisterden. De aanvallen, die het Duitsche luchtwapen Dins- g aan het Oostelijk front overdag heeft gedaan, 'den weer spoorwegen, stations en bruggen. Zoo srden o.a. enkele spoorlijnen naar St.-Petersburg op rscheidene plaatsen onderbroken. Het aantal Sov- t-vliegtuigen, tusschen gister- en van ochtend neer schoten, is volgens thans ontvangen samenvattende richten gestegen van 48 tot 52, daaronder begre- tn de op den grond vernielde toestellen. OVERLOOPERS. BERLIJN, 23 Juli (D.N.B.) Ook in het gebied in Smolensk zijn op 21 Juli weer duizenden Sovjet- liaaten overgeloopen naar de Duitsche ftoepen, zoo meemt het D.N.B. In tallooze gevallen houden He soldaten zich bij den terugtocht der boljswisten bij het opmarcheeren der Duitsche troepen dood wachten tot de eigen troepen ver genoeg verwij fd zijn om zich aan de Duitsche soldaten over te Zonder uitzondering geven zij bij hun ge- mgenneming uitdrukking aan hun vreugde er over, it voor hen de oorlog is afgeloopen en dat zij levend den strijd en aan de terreur van de politieke immissarissen zijn ontkomen. Volgens hun verkla- ngen hebben de politieke commissarissen en de nieu- militaire commissarissen de laatste dagen ge acht met bijzonder draconische maatregelen di rijdkrachten der Sovjettroepen op te voeren. Tal- jke soldaten, die zich bij de gevechten hadden ruggetrokken, zijn doodgeschoten. Een bijzonder indrukwekkende beschrijving eze toestanden is gegeven door den op 20 Juli rcrgeloopen Pjotr Grigerjewitsj Kriwosjapkin, een regiment schutters der Sovjets den rang iderofficier bekleedde. „Ik heb", zoo vertelde hij reeds op 16 Juli voor een Krijgsraad gestaan, om it ik van een verkenningstocht tegen de Duitschers Bder gevangenen was teruggekomen. De politieke immissaris, wien het bekend was dat ik geen lid van de communistische partij, eischte mijn rechtstelling. Ik kreeg echter gratie. Bij de gevech- o op 20 Juli, werd ook mijn compagnie in het geworpen. Onze commissaris dreigde dat hij bij het geringste teeken van onbetrouwbaarheid r plaatse zou neerschieten. Mijn groep lag in schut- srskuilen ongeveer 30 M. voor een woudzoom, waar met gas en electriciteit Ook voor hotels en restaurants We'est zuinig met gas en electriciteit en be denk. dat uw bedrijf in groote moeilijkheden ge raakt. indien het toegewezen rantsoen wordt overschreden In hotels en restaurants moet geen licht bran den wanneer het daglicht voldoende is. Ongetwij feld draagt een goede verlichting in hooge mate bij tot de gezelligheid, maar in dezen tijd staan belangrijkere dingen op het spel. Laat geen licht h«-«»- - on trappen of in bedrijfsruimten, waar dit niet strikt noodig is en draai het licht uit. indien gij de bedrijfs ruimte verlaat. Zet uw machines stop wanneer zij niet In ge bruik zijn. Laat den motor niet doordraaien, want dit kost stroom en heeft geen enkel nut. Regel uw werkzaamheden in de linnenkamer zóó, dat gij alles achter elkaar af kunt doen. Stookt uw fornuis zoo voordeeltg mogelijk Laat uw gasbranders nazien door een vakman en laat dezen tevens den toevoer controleeren Op deze wijze krijgt u het grootste rendement -van uw gasverbruik Wijst uw personeel op de absolute noodzake lijkheid van bezuiniging op gas en electriciteit Laat het personeel beseffen, dat men de be drijfsleiding behulpzaam moet zijn bij het uit voeren van deze besparingsmaatregelen. tieke commissaris en bespiedde ons. Onder den boom stond een machinegeweer. Ik had eenige minuten lang niet geschoten, omdat ik een beklemming op de borst had. De politeke commissaris brulde mij iets toe en op het zelfde oogenblik vloog mij een salvo mitrail leurkogels om de ooren. Ik schoot door op de Duit schers, die steeds dichterbij kwamen. Toen zij tot op M. waren genaderd werd ik licht gewond. Op het zelfde oogenblik zag ik dat de commissaris zich ijlings uit den boom liet zakken en in het kreupelhout van het bosch verdween. Ik hield mij dood en wachtte tot de Duitschers den zoom van het bosch hadden be reikt en in het bosch waren doorgedrongen. Toen gaf ik mij over". De voederkaarten voor konden en katten. 's-GRAVENHAGE. 23 Juli. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd vestigt de aandacht op de bepalingen, vermeid op de ach- terzij'de der verstrekte voederkaarten, waarbij uit drukkelijk is vermeld, dat bij vermindering van het aantal dieren, door verkoop, sterfte of ander zins, de betreffende voederkaarten onmiddellijk moeten worden ingezonden. Overdracht van voederkaarten of bons daarvan, is verboden. Mocht bij controle blijken, dat gehandeld is in strijd met de voorschriften, dan zal uiteraard tot strafvervolging worden overgegaan. ZWEMMEN EN HITTEGOLF. In ons besehouwinkje over het aantal baden, dat gedurende de eerste helft van deze maand in de gemeentelijke bad- en zweminrichtingen te Haar lem is genomen is een misrekening, die verbete ring behoeft. Er zijn nl. goed 11.000 abonnements- baden meer genomen dan het vorig jaar, hetgeen niet hetzelfde is als 11.000 nieuwe abonnementen, zooals in bedoeld stukje aangenomen werd en 1 een veel te hooge raming van inkomsten ontstond. Bij warm weer zandwoestijnen, bij regen moerassen, zoo zijn de wegen in het Sovjet-gebied. Ondanks deze terreinmoeilijkheden wordt de opmarsch van de Duitsche troepen rusteloos voortgezet. (Foto Atlantic-Holland) Ooggetuigen verhalen de uit werking van bombardement. Het D.N.B. heeft over den eersten grooten aan val van de Duitsche luchtmacht op Moskou het vol gende ooggetuigeverslag ontvangen: Van de schemering tot aan middernacht vlogen Duitsche gevechtsvliegtuigen naar Moskoi? en bom bardeerden de regeerings- en bestuurswijk met brand- en brisantbommen van zwaar kaliber. Ondanks het feit dat de bolsjewisten een geweldig afweervuur onderhielden, was omstreeks midder nacht alles rondom het Kremlin een zee van vlam men. Op het vliegveld in het Oosten heerschte dezer dagen een heele drukte. Deze slag dat wisten allen die er bij mochten zijn moest zoo zwaar zijn dat den bolsjewistischen machtheb bers eens en voor altijd de wensch naar een her haling zou vergaan. De ondergaande zon werpt haar laatste stralen over het vliegveld als wij starten voor Moskou. Brandende dorpen, het vuren der zware artillerie de lichtspoormunitie der mitrailleurs toonen ons dat daar beneden bij onze kameraden van het leger ook in dezen nacht .de strijd niet gestaakt wordt. De frontlinie, welke wij bij het begin van onzen tocht op onze kaarten hebben aangegeven, is enkele plaatsen al niet juist meer. Onze troepen zijn al weer dïepe£>het vijandelijke land binnen gedrongen. Doch dan laten wij de frontlinie met haar branden achter ons en voor ons ligt een groote uitgestrektheid. Op den grond is alles kalm. Slechts zelden flikkert het licht van een schijn werper op en begint het afweergeschut te vuren. Nog zijn wij te ver van Moskou verwijderd om ons nauwkeuriger te orënteeren, doch iedere minuut brengt ons nader tot ons doel. De Sovjet lucht afweer werd steeds intenser. Reeds grijpen dertig veertig vangarmen in de lucht, flitsen wild en gejaagd door elkaar heen en zoeken en zoeken. Hoe meer wij naderen, des te duidelijker blijkt het dat de kameraden voor ons geen half werk hebben verricht. En toch is dit alles slechts een begin. Eerst moeten wij ons doel dicht zien naderen. Het wordt ons door den vijand werkelijk niet gemakkelijk gemaakt. Hier hebben zij alle af weerkracht geconcentreerd, welke thans een ware regen van vuur naar de naderende Duitsche vlieg tuigen zendt. Luchtdoelgranaten van alle kaliber leggen hun lichtenden weg langs den nachtelijken hemel af en honderden schijnwerpers doorboren de duisternis. Thans zijn wij vlak boven het doel. Onder ons ligt een ware hel. Geheele installaties staan in lichter laaie en een dikke ondoordrinj, bare rook trekt langzaam en traag over de ruxne, welke door de Duitsche bommen zijn veroor zaakt. Wij zijn boven "Londen en Liverpool, boven Hull en Birmingham geweest en wij hebben bo vendien nog vele andere steden van het Britsche eiland zien branden. Doch zelden hebben wij in dezen oorlog branden van een grooteren omvang en met een vernietigender indruk* gezien. Daar be neden, waar de verleide volksmassa's in de kelders zitten, moet de hel zijn losgebroken. Ontploffingen na ontploffingen zijn waar te nemen. Nieuwe branden ontstaan, oude branden vinden steeds opnieuw voedsel en nog steeds is het einde niet te zien. Voortdurend valt bom na bom op voor den oor log belangrijke doelen. Ook wij hebben onze bom- menlast uitgeworpen, de plaats waar zij ontplof ten waargenomen en keeren nu terug. Bij daglicht zijn wij vertrokken, bij daglicht zijn wij terug. Daar tusschen ligt. een nacht vol afgrijzen, een nacht, die geschud heeft aan het bestaan van het bolsjewisme TALLOOZE BRANDEN. BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) De vliegtuigbe manningen die in den afgeloopen nacht aan den aanval op Moskou hebben deelgenomen rappor teeren, dat de hemel eerst bedekt was, doch in i den loop van den nacht volkomen opklaarde. Men Duitsch DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA veermachtsbericht zag het Kremlin en dc. afzonderlijke gebouwen alsmede de Moskwa duidelijk beneden zich. Het luchtdoelgeschut vormde nauwelijks een hindernis voor de Duitsche vliegtuigen. Naast talrijke vol treffers in de buurt van net Kremlin werden in het stadsdeel ten Oosten van het Kremlin twintig groote branden waargenomen. In deze buurt be vinden zich het radiogebouw, het huis van het Sovjetleger, de hoofdleiding van de burgerlucht vaart en verscheidene volkscommissariaten. In de buurt van de bocht van de Moskwa, die zich ten Zuiden bij het Kremlin aansluit, braken talrijke groote branden uit, die zoodanig in elkaar overgin gen dat deze geheele buurt als verwoest beschouwd kan worden. In deze buurt bevinden zich het be stuur van de bolsjewistische partij en de electrische centrales. Nachtelijke actie der Duitsche luchtmacht. BERLIJN, 23 Juli. (D.N.B.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft het Duitsche wapen wederom met sterke strijdkrachten aan vallen ondernomen op voor den oorlog be langrijke doelen in Moskou. Volgens tot dus ver ontvangen berichten zijn reeds door de eerste golven vliegtuigen groote branden waar genomen. GEEN EMOLUMENTEN" MEER VOOR TEWERK- GESTELDEN. Volgens de N.R.Ct. heeft de waarnemende secr.-gen. fan het departement van Sociale Zaken aan de ge meentebesturen meegedeeld, dat voor personen die bij de werkverruimingsobjecten zijn geplaatst, met gang van 28 dezer niet meer zullen gelden: a. De regeling tot verstrekking van goedkoope le vensmiddelen: b. de regeling v-oor extra hulp in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel (z.g.n. B.-steun.) c. De z.g.n. spaarregeling d. De regeling voor den brandstoffenbijslag. e. De regeling voor toekenning van een duurtebij- slag. f. De regeling voor de toekenning van een extra- bijdrage van inwonende kinderen. g. De in enkele Groningsche gemeenten geldende regeling voor den Industriebijslag. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 Juli (D. N. B Het opper bevel van de weermacht maakt bekend De doorbraakoperaties van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten hebben het verdedigingsfront van de Sovjets in onsamenhangende groepen gesplitst. Ondanks taai plaatselijk verzet en hardnekkig ondernomen tegen aanvallen valt er geen eensgezinde leiding van den vijand meer te ouder scheiden. Aan het geheele Oostelijke front worden de operaties gestadig voort gezet. De krijgsverrichtingen zijn hier gericht op verstrooiing en vernietiging van de afzonderlijke gevechtsgroepen der Sovjetweermacht. Als vergelding voor de bolsjewistische luchtaanvallen op de open havensteden der bondgenooten, Boekarest en Helsinki, heeft het luchtwapen vannacht voor het eerst Moskou aangevallen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden bij goed uitzicht zonder ophouden militaire inrichtingen van het bolsjewistische ver- keers- en bewapeningscentrum. In de buurt van het Kremlin en van de bocht van de Moskwa verwekten bom- treffers talrijke groote branden. Gebouwen van hooge dienstinstanties en overheden der sovjets alsmede ravitailleeringsbedrijven der stad werden verwoest of zwaar getroffen. In het zeegebied om Engeland plaatsten gevechtsvliegtuigen voltreffers op twee groote vrachtschepen. Andere gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nac.ht havenwerken in het Zuidoosten van het eiland. Aan het Suezkanaal bestookten Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 21 op 22 Juli militaire werken met bommen van allerlei kaliber. Jagers schoten bij' pogingen van den vijand om overdag de kust van het Kanaal aan te vallen, zes Britsche vliegtuigen neer. Britsche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht op ver schillende plaatsen in Zuidwest-Duitschland brisant- en brandbommen vallen. Onder de burgerbevolking ontstonden eenige verliezen aan dooden en gewonden. Overwegend werden woonhuizen verwoest of beschadigd. Luchtdoelartillerie schoot een der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag. Gelukwensch van den Rijksmaarschalk aan den Rijkscommissaris 's-GRAVENHAGE, 23 Juli. Gisteravond heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss Inquart, het onder staande geluk wensch telegram ontvangen van Rijksmaarschalk Goering: Op dezen dag wenschen mijn vrouw en ik u, geachten m inster Seyss Inquart, van harte geluk. Uw GOERING. Rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche Rijk. Vierjarig jongetje verbrand. Speelde met lucifers. 's-HERTOGENBOSCH, 23 Juli Te Milheeze heef» zich een tragisch ongeval voorgedaan, waarbij het 4-jarige zoontje van den heer G. V. aldaar het leven heeft gelaten Twee zoontjes van den heer V.. kinderen van 6 en 4 jaar, speelden met een doosje lucifers in een houten schuurtje op eenigen afstand van de ouderlijke woning Daarbij hield de oudste jongen een brandende lucifer ip een hoeveelheid stroo, tengevolge waarvan het ge bouwtje in een minimum van tijd geheel in vlammen stond. De 6-jarige jongen kon zich gelukkig nog bijtijds redden door een gat in den achterwand, doch de jong ste kon zich vermoedelijk door de sterke rookontwik keling niet meer in veiligheid stellen. Toen de ouders en buren toeschoten, was het vuur spoedig gebluscht. waarna men in het schuurtje het verkoolde lijk van den 4-jarigen jongen aantrof. JONGE ARBEIDERS OP STAP. Zooals wij reeds hebben gemeld, gaan een aantal jonge arbeiders van de „Haarlem-werf" geduren de een week een trektocht langs jeugdherbergen door het land maken, waarvan de kosten door de directie worden gedragen. Het A.N.P. meldt in aan sluiting hierop: „De Nederlandsche Jeugdherberg Centrale ver wacht, dat nog vele groote en kleine bedrijven het mooie voorbeeld van de „Haarlem-werf' zullen vol gen. Laten alle werkgevers beseffen, dat de jon gens en meisjes uit de bedrijven bijna nooit in staat zijn, er een week werkelijk op uit te trekken, En juist deze fabrieksjeugd heeft de frissche lucht en gezonde ontspanning zoo hard noodig, De jeugd herbergen scheppen voor iederen werkgever de gelegenheid een belangrijk en dankbaar sociaal werk te verrichten". Belangstelling voor de .Y-actie te Amsterdam. (Foto Stapf). Uit de Sovjet-Unie BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) Een bericht van het Oostelijk front maakt gewag van een afschuwelijken misdaad der bolsjewisten tegen de eigen bevolking. Deze mededeeling bevat vooreerst een beschrijving de verovering der stad Witebsk, een van de sterkste stellingen van de Sovjetverdedigingslinie. Vervolgens wordt uitvoerig beschreven hoe de toe stand in de stad was, toen de Duitsche troepen binnenrukten Wat van Witebsk de stad moest op bevel van Stalin tegen iederen prijs worden gehou den was overgebleven, was niets anders dan slechts puinhoopen. Misschien zou deze stad zonder verdere beteekems in den Oostelijken veldtocht zijn gebleven, wanneer niet een vrecselijk gebeuren aan den naam der stad kleefde. Terwijl de gevechten voor in de stad nog aan den gang waren, dwongen de Sovjets vrouwen en meisjes die in een fabriek werkten onder de ergste be dreigingen in de werkplaatsen te blijven Toen de fabriek werd aangestoken en al spoedig in vlammen stond mochten dc vrouwen en meisjes niet vluchten. Het is onmogelijk de vreeselijke scènes te beschrij- en die vervolgens ontstonden. Ook de overige be volking der stad werd gedwongen in haar huizen te blijven, toen deze reeds in brand stonden. Slechts weinigen konden zich in veiligheid brengen, meeste bewoners kwamen in de vlammen om. de- Goede sier gemaakt van andermans geld. Te Zandvoort een 17-jarige jongen aangehouden. In het Algemeen Politieblad werd de opsporing en aanhouding gevraagd van een minderjarigen jongen, die ten nadeele van zijn patroon, een kruidenier te Amsterdam, een bedrag van ongeveer f 400 had ge stolen. Het is aan de politie te Zandvoort mogen gelukken, dien jongen aan te houden. Het had haar aandacht ge trokken, dat een 18-jarige jongen, die daar zijn in trek in een pension had genomen, zooveel geld uitgaf. Hij kocht veel fruit, chocolade enz en was eerst in gezelschap van een 17-jarig meisje, dat uit de stichting „Vogelenzang" te Bennebroek ontvlucht was Zij had te Heemstede een fiets gehuurd en Was er mee naar Zandvoort gereden, waar zij met den jeugdigen Am sterdammer kennis maakte. Hij toonde zich tegenover haar zeer vrijgevig en schonk haar. nadat hij ook voor haar voor een onderdak had gezorgd, allerlei kostbare voorwerpen en bloemen Aan één meisje had hij blijkbaar niet genoeg; hij sloot ook --rlend- schap met een 22-jarige gescheiden vrouw, aan wie dezelfde attenties bewezen werden Hij tract eerde zijp vriendinnen en zichzelf op veel limonade en zat soms met haar uren achtereen in de bekende verma- kelijkheias-autotjes op het s'trand. Tenslotte maakte de politie, die van oordeel was. dat de avontuurlijke jongeling aan het in het Algemeen Politieblad gepu bliceerde signalement beantwoordde, er een eind aan en arresteerde hem. De jongen bleek nog een bedrag van ongeveer f 90 bij zich te hebben. Hij verklaarde aan de politie, dat hij dit geld opgespaard had, maar de politie geloofde daar niets van. In ieder geval was de pret afgeloopen. Dc jongen bleef in bewaring, het meisje werd naar Benne broek teruggebracht en de politie nam de aan de vriendinnen geschonken voorwerpen in beslag. DE AMERIKAANSCHE OLIEVOORZIENING. WASHINGTON. 23 Juli. (D.N.B.) De minister van Binnenlandsche Zaken, Ickes. heeft als coör dinator van de Amerikaansehe dlievoorziening de olieindustrie opgeroepen terstond een begin tc ma ken met den aanleg van een buisleiding uit Texas naar de raffinaderijen van New-York en Pennsyl- vanië. teneinde een tegenwicht te vormen voor het gebrek aan tankschepen en de dreigende olie- schaarschte in het Oosten der Ver. Staten tegen te gaan. De buisleiding, waarvoor een bedrag van rond 70 millioen dollar noodig geacht wordt, moet dagelijks 250.000 vaten ruwe olie leveren. Ickes stelde tevens voor 50 snelle en groote tankschepen te doen bouwen door de petroleummaatschappijen en verklaarde, dat hij er voor zou pleiten, dat de bouw van deze tankschepen niet belemmerd zou worden door het bewapeningsprogram. Ook de aanleg van leidingen voor benzine en stookolie van Texas naar de Noordoostelijke staten is wensche- lijk. De bouw van de leidingen zal minstens acht maanden kosten en mag derhalve niet langer wor den uitgesteld. HEDEN: 6 PAGINA'S,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1