Eigenaardigheden r~ lüeest zuinig) AGENDA Juli WOENSDAG 23 WOENSDA G 23 JUtl 1941 HAARLE M'S DAGBLAD 3 in Haarlem en omgeving Het is werkelijk een heel lief, onschuldig brand- spuitje, dat we u vandaag als Haarlemsche eigen aardigheid voorstellen. Een baby, een dreumes, een pletepeutcr vergeleken met het materiaal, dat we he den ten dage kennen. Een brandspuit, om in de kast onder de trap te zetten en, als 't zoo te pas komt, op je schouder naar den brand te dragen. Misschien de den de menschen dat wel in 1796. Alles was toen wat meer bescheiden van afmetingen, de branden allicht dus ook en bijgevolg het brandbluschmateriaal. Vijf tig centimeter hoog is deze dwerg en de bediening vergde lang geen mannenkracht. Een kind kon om zoo te zeggen als pompgast optreden. Even in ernst. De brandspuit, hierbij afgebeeld, kunt ge vinden in het Haarlemsche raadhuis ter versiering van den door loop van de wachtkamer naar de oude Raadzaal en ze heeft natuurlijk deel uitgemaakt van het gemeentelijk bluschmateriaal. Zij werd, naar uit een opschrift blijkt, vervaardigd door J. Overbeek te Haarlem in 6 en draagt het nummer 21. Er schijnen dus nogal wat van deze soort spuiten te zijn geweest. Wat de bediening betreft, het is een perspomp. Het water werd dus simpel in de slang geperst en aan gezien de pompbeweging enkelvoudig was werd de straal voortdurend onderbroken, telkens als de zuiger naar boven ging, precies als bij een glazenspuit. Een Haarlemsche brandspuit uit 1796. (Foto De Haas) Het noodige water moest natuurlijk worden aange voerd en wel met de bekende brandemmertjes. Veel meer dan een twintig liter zal niet in den bak hebben gekund, hetgeen al weer de bescheiden capaciteit van het dingske in het licht stelt. Een slangetje van een paar meter met een koperen mondstuk, dat maar een armetierig straaltje kon Voortbrengen, ligt in den pompbak te verdrogen. Voor het overige zit het houtwerk keurig in de verf en het koper glimt dat het een liefhebberij is. Bijna honderdvijftig jaar.... Destijds, in 1796 zal men dit spuitje ongetwijfeld hebben aangemerkt als het nee plus ultra van brandbluschtechniek en zoo zal wederom over anderhalve eeuw na dezen dag.... Laat ons de les der bescheidenheid, die deze lilliput ter ons geeft, waardeeren. DE 45e NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Van de zij'de van het bestuur der Nederlandsche Jaarbeurs schrijft men: Voor de komende Neder landsche Jaarbeurs, die van 918 September te Utrecht zal worden gehouden, bestaat van deel nemerszijde groote belangstelling. Alle drie de jaarbeursgebouwen, alsmede de Industriehal en het geheele terrein Vredenburg zullen in gebruik worden genomen. C.A.O. IN DE LEDERINDUSTRIE. - De Staatscourant van Dinsdagavond bevat een beschikking van het college van rijksbemiddelaars betreffende de algemeene verbindendverklaring van bepalingen der collectieve arbeidsovereenkomst in de lederindustrie. Deze algemeen verbindendverklaring geschiedt voor het tijdvak van 19 Augustus tot en met 31 December 1941. INLEVERING VAN METALEN VOORWERPEN DOOR RIJKSDUITSCHERS. De Ortsgruppe Haarlem van het Arbeitsbereich in den Niederlanden van de N.S.D.A.P. deelt mede, dat ingevolge de verordening vhn den Rijkscom missaris de in het rayon Haarlem wonende Rijks- duitschers koperén, nikkelen, enz. vorwerpen dage lijks van 20 uur tot 21.30 uur kunnen inleveren Kenaupark 22 te Haarlem. GIFTEN WINTERHULP. 's GRAVENHAGE, 22 Juli. In de periode van 7 tot en met 12 Juli zijn door de Winterhulp Ne derland giften ontvangen tot een totaal bedrag van f 12.711.28. met gas en electriciteit Heden: WOENSDAG 23 JULI. Rembrandt-Theater: Snip en Snap-revue: 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De familie van mijn vrouw", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „School der Liefde", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Boefje", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. DONDERDAG 24 JULI. Gem. Concertgebouw H. O. V.-volksconcert 8 Uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. *0* datcnQka"'pmuPs"lk maken van tjc Ya0 „„„IS.avc Zatcrd. van 9 u. v.m. tot (Adv. Ingez. Med.) Vrouw te Arnhem vermoord; Dader een Amsterdammer. In de Agnietenstraat te Arnhem heeft zich gisteren :n drama afgespeeld waarbij een 47-jarige vrouw door messteken om het leven is gebracht. De dader, een Amsterdamsche betonwerker, heeft hierna een poging tot zelfmoord gedaan. Zijn toestand is echter niet levensgevaarlijk. In het perceel Agnietenstraat 17 woont de heer M. die sedert een dag of tien een huishoudster heeft, die vroeger in dezelfde functie werkzaam is geweest bij zekeren R. in Amsterdam. Deze Amsterdammer is de vrouw te Arnhem komen opzoeken en vroeg haar weer bij hem terug te komen. Toen de vrouw dit wei gerde haalde de man een broodmes te voorschijn en bracht de vrouw eenige steken toe. De vrouw begon te gillen. Op het geluld van het gegil afgaande kwa men de buren in de woning waar de gangdeur open stond. Zij zagen een man een stekende beweging ma ken naar een vrouw. De buren waarschuwden oogen- blikkelijk de politie. De politie vond het slachtoffer en den dader in de voorkamer. De vrouw was reeds overleden, terwijl de i het bewustzijn verloren had. De politie'moet nog onderzoeken of Van R. het broodmes met voorbe dachten rade bij zich gestoken had. Ook het Arnhem- sche parket heeft op de plaats van het misdrijf een onderzoek ingesteld. Dieseltractie en motorrijtuigen belasting. De Persdienst van den B.B.N. meldt: Daar door. de oorlogsomstandigheden diesel- en gasolïe practisch niet meer verkrijgbaar zijn, wer den geslaagde proeven genomen, om in een- diesel motor andere brandstoffen te gebruiken. In de practijk wordt thans tot voldoening van de ge bruikers een mengsel aangewend, samengesteld uit a 95 pet. benzine en 5 a 10 pet. smeerolie, welk mengsel, zooals bekend, ook in tweetact motoren wordt gebezigd. Nu was in verband hiermede de vraag gerezen, of dieselwagens op deze wijze voortgedreven nog in de termen zouden vallen' voor de verhoogde motorrijtuigenbelasting, welke voor dieseltractie, volgens art. 3a. van de Motorrijtuigenbelastingwet geheven wordt. Op een door den Bond voor Bedrijfsauto verkeer in Nederland (B.B.N.) te dezer zake aan den Se cretaris-Generaal van het Departement \jan Finan ciën gericht verzoekschrift werd inmiddels bericht ontvangen, dat de toepassing van art. 3a der Motor rijtuigenbelastingwet en art. II, lid 2. van de Wet van 27 April 1939, achterwege kan blijven ten aan zien van dieselauto's, welke zijn ingericht om te worden voortbewogen op andere mechanische wijze, dan door een uitsluitend aan benzine ontleende kracht, zoolang niet blijkt, dat zij anders worden aangedreven dan door een mengsel van benzine en niet meer dan 10 pet. smeerolie. De in verband met vorenstaande eventueel te veel betaalde motorrijtuigenbelasting kan. indien daartoe een verzoek wordt ingediend, van 1 Augustus a.s. af worden gerestitueerd. Bij een dergelijke terug gave zullen zoo noodig de desbetreffende belasting- kaarten worden ingetrokken en nieuwe belasting- kaarten, waarop het verminderde belastingbedrag is vermeld, worden afgegeven. DE VERKOOP VAN KANTOOR- VOUWMACHINES. 's GRAVENHAGE, 22 Juli. De directeur van de sectie Grafische industrie van het Rijksbureau voor verwerkende industrieën deelt mede, dat met ingang van heden van het verbod, bedoeld in het eerste lid van artikel 5 van de beschikking verwerkende industrieën 1940, no. 2, dispensatie wordt verleend ten aanzien van het verkoopen en afleveren van kantoorvouwmachines aan afnemers, welke die machines uitsluitend gebruiken voor het verzorgen van eigen vouwwerk. (A.N.P.) Van het Oostelijk front. BERLIJN, 23 Juli. (DNB.) Bij de achtervol gingsgevechten aan het Zuidelijke front in het ge bied ten zuiden van Kiew heeft een Duitsche pant serdivisie op 22 Juli na felle aanvallen een pantser formatie van de Sovjets vernietigd. Daarbij werden 92 Sovjettanks vernield. Door den Duitschen aan val leden de bolsjewisten bloedige verliezen. Technische noodhulp in Nederland. Oprichtingsvergadering te Amsterdma. Het A.N.P. meldt: In de goed bezette tooneëlzaal van Bellevue te Amsterdam, is Dinsdagavond de oprichtingsbijeen komst gehouden van de Technische Noodhulp, een organisatie, die reeds vele jaren in Duitschland haar onschatbare diensten op onmisbare wijze heeft bewezen en die thans' niet alleen tot Ne derland, maar ook tot tal van andere landen zal worden uitgebreid. Kreisleiter Paustian die een inleidend woord sprak wees er op, van hoe groot belang het on gestoord functionneeren der openbare bedrijven gas, electriciteit, waterleiding is, hoewel men het belang er van meestal eerst dan inziet, wan neer men een dezer zaken moet ontberen. Spr. heette onder de aanwezigen in het bijzonder welkom majoor dr. F*\ Beek, Hauptbereitschafts- ftihrer in den Verbindungsstab Niederlande dei- Technische Nothilfe. Majoor dr. Beck, die daarna het woord nam, schetste in korte trekken het ontstaan van de Tech nische Nothilfe (T. N.) in Duitschland, onmiddel lijk na den wereldoorlog. In Nedërland en in verschillende andere landen heerschen thans toestanden, die de oprichting van een technische noodhulp hoogst gewenscht maken. De T. N. is een vast hulporgaan van de politie voor belangrijk openbaar hulpwerk van techni- schen aard. Zij bestaat uit een klein bestuur van hoofdambtenaren, uit een kern van leiders, die hun taak als eere-ambt vervullen en uit de vereischte technische helpers, vereenigd in plaatselijke groe pen. Mischien zijn er, die tegenwerpen, dat de T. N. niet noodzakelijk is, wijl de openbare bedrijven ran gas, electriciteit, waterleiding, spoorwegen, te lefoon. enz. zelf ploegen hebben voor eventueele storingen. Dit is inderdaad waar, maar deze zijn niet be rekend voor catastrophen van grooten omvang. Dan is het noodzakelijk, dat er een corps uitgelezen, technische helpers klaar staat, om onmiddellijk bij te staan. Het antwoord op deze vraag moet allereerst ne gatief zijn: zij, die in publieke diensten, als politie, brandweer, G.G.D., Roode Kruis, W.A., Waffen S.S. e.d. werkzaam zijn, komen niet in aanmerking. Zi.i immers moeten in die functie hun taak ver vullen. De T.N. heeft noodig goede vakmenschen, liefst ook niet zoo heel jong, rustige, bedaarde menschen. die het werk, dat zij te doen hebben, eerst goed bekijken, overleggen en dan aanpakken. De T. N. wordt geen groote organisatie, die pa nieren leden zoekt, maar een kleine elite-organi satie, waarschijnlijk een paar duizend man over het geheele land. Niet in elk dorn komt een groep van de T. N., slechts in belangrijke plaatsen. Zoo ligt het in de bedoeling in Noord-Holland afdee- lingen te stichten te Amsterdam. Haarlem. Hil versum. Bussum, Zaandam, Alkmaar. Velsen- TJmuiden en Den Helder. Deze plaatselijke groepen bestrijken ook de omgeving. De manschappen zijn in drie takken ingedeeld: een technische dienst, een hulpdienst en een al gemeene dienst, die ieder hun eigen taak te ver vullen hebben. De tpchnisehe dienst omvat de gas-, electriciteits- en waterleidingswerken. De hulpdienst heeft tot taak het in orde maken van straten en bruggen, die bij een eventueele catastrophe vernield zijn, stutten en zoo noodig opblazen van bouwvallige oerceelen, hulpverleening in geval van grooten brand. enz. Zooals hieruit blijkt zijn hiervoor voor al arbeiders uit de bouwvakken noodig: grondwer kers, timmerlieden, metselaars, smeden, loodgie ters. fitters, lasschers, enz. Dr. Beek wees er in dit verband nog op, dat hier te lande jaarlijks door boschbranden voor mil- lioenen guldens wordt vernietigd. Met een goed georganiseerde T. N. zal ook dit euvel krachtdadig bestreden kunnen worden. Natuurlijk heeft de T. N. ook middelen noodig: auto's, gereedschappen en materiaal. Voor Am sterdam wordt hiervoor een bedrag van f 100.000 geraamd. Reeds heeft de Rijkscommissaris uit de hem ten dienste staande fondsen een zeer belangrijk be drag hiertoe ter beschikking gesteld. De leden van de T. N. betalen een bijdrage naar draagkracht. Zij het ook, dat de minst kapitaalkrachtigen met een bijdrage van bijv. 10 cent per jaar zoitden kunnen volstaan. Dan zijn er nog donateurs en instellingen, die het nut van de T. N. inziende grootere sommen willen bijdragen. De betaling voor het werk van de T. N. is. slecht. Als de T. N.-man wordt opgeroepen en bijvoorbeeld 72 uren achtereen zou moeten helpen wat als grens van het prestatievermogen moet worden beschouwd zou hij toch niet meer be taald krijgen dan hij met zijn gewonen arbeid stel dus pl.m. 25 u. intusschen zou hebben ver diend. Zouden er instanties zijn. die hem meer willen betalen, dan gaat dit meerdere in de plaat selijke kas en dient tot vervolmaking der uitrus ting. Want en daarmede sloot dr. Beek zijn zeer in teressante en met humor gekruide uiteenzetting het principe van de T. N. is: het belang van de gemeenschap gaat boven het eigen belang. Allen voor de gemeenschap, de gemeenschap voor allen. Het. adres voor aanmelding is: Kreisleitung N. S. D. A. P. in Noord-Holland, Heerengracht 478, Am sterdam-C. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Koelemij, Zomervaart 148 rd., bal; Hoenderdos, Lange Begijnestraat 14, kerkboek: Sikkema. AUanstraat 78. hond: Krabb. J. Leijsterstraat 22 dames mantel; Hendriks, A. Piersonstraat 54. vischnet; v. d. Voort. Z. Buiten Spaarne 2, portemonnaie m. i.; Inspectie, Klein Heiligland 84, parasol; Bureau van Politie. Smede- straat portemonnaie m. i Stevens, Iepenlaan 4. Heem stede, portemonnaie m. i.; Antonisse, v. Berenstljnstraat 2. ring; Bureau van Politie, Smedestraat, kinderschoen; Hofstede, Eindenhoutstraat 25, tasch m. i. De Kaagweek is geëindigd en daarmede behoort het hoogtepunt van het Neder landsche zeilseizoen weer tot het verleden. Tot den laatsten dag bleef de belang stelling voor de wedstrijden groot. Een aantal jachten in de haven, gereed om naar de startplaats te vertrekken. (Foto Pax-Holland m) De Noord-Hollandsehe gemeente grenzen. Commissie moet aan Ged. Staten advies uitbrengen. ZAANDAM. 22 Juli. Ged. Staten van Noord- Holland hebben een commissie benoemd onder leiding van prof. dr. H. N. ter Veen te Amsterdam, die de vraag zal hebben te beantwoorden, in hoeverre de huidige gemeentelijke indeeling en het beloop der bestaande gemeentegrenzen, even tueel daarbij inbegrepen de provinciale grens, ge acht kunnen worden te voldoen aan de eischen, die daaraan uit een oogpunt van doelmatig over- heidsbeheer en maatschappelijk belang moeten worden gesteld. Verwacht worden van deze com missie uitgewerkte voorstellen in con'creto omtrent wenschelijke samenvoeging van gemeenten of een voudige wijzigingen in het beloop der gemeente grenzen. Hierdoor dient bereikt te worden, dat tot in verre toekomst een gezonde ontwikkeling van de Noord-Hollandsche gemeenten en daardoor van de provincie mogelijk wordt. Dit besluit is een uitvloeisel van een request van de Kamer van Koophandel voor Zaanland, dat in October 1940 verzonden werd naar aan leiding van de voorgenomen plannen van den secre taris-generaal van het departement van binnen- landsche zaken tot samenvoeging van Zaangemeen- ten. (A.N.P.) VERBINDENDVERKLARING VAN C.A.O.'s GEVRAAGD. 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. Blijkens de staats courant van hedenavond is bij het college van Rijks bemiddelaars door een aantal werkgevers en den Nederlandschen R.K. Fabrieksarbeiders(sters)bond „St.-Willibrodus" ingediend een verzoek tot verbin dend-verklaring van bepalingen van de collectieve arbeids overeenkomst in de Limburgsche dakpannen gresbuizen-, vuurvaste steen- en verblendsteen- industrie. Voorts heeft de bedrijfsraad voor het steen-, kunst steen- en houtgranietbedrijf te Amsterdam bij het college van Rijksbemiddelaars ingediend een verzoek tot verbindend-verklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst in het steen- houtgranietbedrijf in Nederland: De bekende antieke huisjes in de Noorderstraat te Amsterdam, welke omstreeks 1670 in het z.g, „Noorderbosch" werden gebouwd, worden thans grondig opgeknapt. (Foto Pax Holland m) Muziek- en zanguitvoering. In het Haarlemsch Tehuis voor ouden van dagen. De Harmonie „Vooruitgang", directeur de heer Peeters en het Mannenzangkoor „Caecilia" onder leiding van den heer Nico Hoogerwerf, heb ben Dinsdagavond aan de verpleegden in het Haarlemsch Tehuis voor ouden van dagen aan den Schotersingel te Haarlem en aan een groot aantal uitgenoodigde gebrekkigen eenige hoogst aange name uren bezorgd. Op dezen prachtigei* zomer avond en gezellig zittende onder het eeuwenoude geboomte in dezen tuin hebben ze genoten van de welluidende muziek en zang. Die kwamen uit stekend tot hun recht, omdat er een groot baldakijn was aangebracht, dat als klankbord uitstekende diensten bewees en dat welwillend door den heer J. B. Pel in bruikleen was afgestaan. De politie zorgde er voor, dat in de omgeving van het Tehuis de gewenschte rust heerschte. 1 In de pauze werden de honderden aanwezigen onthaald op een gebakje, waarvoor het bestuur van de Coöperatie ..Vooruitgang" gezorgd had. „Het is weer dik in orde", zei een der verpleegden dank baar, „er mankeert letterlijk niets aan!" Hiermee vertolkte hij ongetwijfeld de gedachten van alle anderen. Terwijl de musici en, de zangers een kwartiertje rustten, maakten velen van de gelegenheid gebruik, een wandeling door den keurig onderhouden tuin te maken. Zoo is er door veler medewerking aan talrijke behoeftigen in him vaak triest bestaan weer eens een zonnestraaltje geworpen. De administrateur vanhet Tehuis, de heer S. Glastra, dankte aan het eind het gemeentebestuur van Haarlem, dat het organiseeren van dezen avond mogeljk had gemaakt; hij deed dit mede namens den directeur Dr. W. B. Smit. die door ambts bezigheden verhinderd was aanwezig te zijn. Aan de leden van de muziek- en zangvereeniging werd dank gebracht voor hun medewerking. ORGELBESPELING. Er wordt een orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem gegeven op Donderdag 24 Juli 1941, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Het programmma luidt: 1. Dorische Toccata, J. S. Bach. 2. Pastoral Sonate. J. Rheinberger. Pastorale-Intermezzo-Fuge. 3. Prière, Jos. Jongen. 4. a Gavotte, J. B. de Pauw. b. Courante, J. B. de Pauw. 5. 2de Suite, L. Boëllmann. Prélude, Allegretto con moto. Andantino, Final. Marcbe. JUBILEUM J. ESSELMAN. Donderdag, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Esselman als behanger en stoffeerder bij de frma B. J. van Liemt te Haarlem in dienst trad. Den heer Esselman, die een gewaardeerde kracht is op de afdeeling tapijten en meubelen zal het dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. FAILLISSEMENTEN. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillis sement van F. Doornspleet, schilder, wonende te Haarlem. Vondelweg no. 464, Curator Mr. K. Heimig te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdcellngslljst zijn ge- indigd de faillissementen van: De N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende goederen „Anel", gevestikd en kantoorhoudende te Sant poort gem. Velsen. curator Mr. E. van Tuinen te Be%-er- wljk. Jan Telkamp, bloembollenhandelaar, wonende te HUle- gom. curator Mr. L. V. Hoog te Haarlem. Mary I. Fleischmann. destijds wonende te Haarlem, Curator Mr. W. Veniet te Heemstede. Wegruimen van sneeuw van trottoirs. Nieuwe voorschriften voor de burgerij. Het Haarlemsche Gemeentebestuur zendt het vol gende communiqué ter nadere toelichting van het besluit no. 88 van den Regeeringscommissaris voor Haarlem: Een dezer dagen is een wijziging der algemeene po litieverordening tot stand gekomen, welke enkele nieuwe bepalingen bevat ter bevordering van een betere en snellere sneeuwopruiming. Men zal zich nog herinneren welken last ook in den afgeloopen winter het voetgangers- en rijverkeer soms ondervond, door dat tengevolge van onvoldoende sneeuwruiming, ge paard gaand met afwisselend vriezend en dooiweer, tallooze straatgoten en rioolputten verstopt geraakten door bevroren sneeuw en ijs. Daardoor kan dan bij invallenden dooi de gesmolten massa niet wegvloeien en ontstonden vaak ware overstroomingen. In dezen tijd, nu ook de gemeentereiniging niet altijd bij machte is dc sneeuwopruiming terstond met veel ma teriaal aan te pakken, is eenige medewerking van de bewoners wel gewenscht en zal een ieder op zijn ter rein dus een handje moeten meehelpen. Een in Haar lem op dit punt reeds lang bestaand, doch slechts zel den toegepast voorschrift verplichtte reeds de bewo ners of gebruikers van huizen of erven op aanzegging van den commissaris van politie de sneeuw voor hun perceel weg te ruimen. Dit voorschrift is nu ver scherpt en uitgebreid tot een drietal verplichtingen, welke steeds en door ieder moeten worden nagekomen, zonder dat een speciale aanzegging van politiewege noodig is. Art. 56 bepaalt, dat de bewoner, huur der. gebruiker, of bij gebreke van dezen, de eigenaar van een binnen de bebouwde kom gelegen huis, pak huis, stal, tuin of erf verplicht is na sneeuwval of bij gladheid van den openbaren weg zorg te dragen: le. Dat sneeuw en ijs aanwezig op het openbaar voetpad en in de daarlangs loopende straatgoot, voor zoover die gelegen zijn voor of langs zijn perceel, zoo spoedig mogelijk, doch in elk geval binnen den door Burgemeester en Wethouders bepaalden tijd worden bijeengebracht en opgeruimd. 2e. Dat het bijeengebrachte verwijderd wordt van den openbaren weg, dan wel wordt gebracht op den uitersten rand van bedoeld voetpad, zoodanig, dat voor het voetgangersverkeer voldoende ruimte over blijft, openingen aanwezig zijn voor het wegvloeien van het dooiwater en tram- en autobushalten alsmede brand- en rioolputten vrijblijven; 3e. Dat dit voetpad, voor zoover van sneeuw en ijs ontdaan, vervolgens op voldoende wijze met zand, asch, turfmolm of zaagsel wordt bestrooid. Indien een gebouw door verschillende gezinnen wordt bewoond, is voor de nakoming van het in dit artikel bepaalda de beneden-hoofdbewoner of. zoo het benedengedeelte onbewoond is, de boven-hoofd- bewoner aansprakelijk Het spreekt vanzelf, dat de bewoners steeds een redelijken tijd zullen krijgen om aan die verplichting te voldoen, al ware het alleen reeds daarom, dat werklooze personen, die zich in dien tijd bij particu lieren voor dit werkje plegen aan te melden, niet overal tegelijk kunnen zijn De voorschriften komen vrijwel* overeen met de te dezer zake reeds herhaal delijk door de overheid tot de burgerij gerichte ver zoeken; aanwijzingen waaraan reeds door velen vrij willig werd voldaan. Van belang is voorts nog, dat het verboden is sneeuw van eigen terrein af te schuiven naar den openbaren weg. omdat daardoor natuurlijk de moei lijkheden voor het verkeer en de openbare diensten nog maar zouden worden vergroot. Het gemeentebe stuur zal evenwel bij openbare bekendmaking plaat sen aanwijzen, waar men desgewenscht dergelijke sneeuw wel mag storten. Gelukkig zal heth nog vele maanden duren, voordat wij weder in de sneeuw- en ijsperiode zitten Ver wacht mag worden, dat de overheid ons tegen dien tijd deze nieuwe voorschriften nog wel eens in her innering brengt. CONCERT IN HET DIACONIEHUIS DER NED. HERV. GEMEENTE. Maandagavond was een zeer bijzondere avond voor het Diaconiehuis in de Jansstraat te Haarlem. Immers het Mannenkoor „Die Spaerne Sanghers" onder leiding van den heer Karei Mengelberg en het Haarlemsch Kamermuziek Ensemble onder leiding van den heer Fred Luyken, zongen en speelden voor een zeer talrijk gehoor. De heer Mengelberg gaf v an elk lied een korte uiteenzetting, hetgeen het begrijpen der liederen ten goede kwam. Gezongen werden liederen van Isaac. Donati, Schubert. Duvosel en tot slot 3 liederen uit Valerius Gedenck Clanck, voor koor bewerkt door den heer Mengelberg. Ook het Haarl. Kamermuziek Ensemble oogstte een buitengewoon en welverdiend succes. Het samenspel was uitstekend. Onder de bezielende leiding van den heer Luyken, die als pianist op trad. liet de vertolking van het Klavierkwartet in G moll van Mozart en het Klavier trio van Florent Schmitte niets te wenschen over. Kortom, een avond van hoog kunstgenot, die de bewoners nog lang zal bijblijven en die „naar meer deed verlangen". De heer Groenevvoud, voor zitter der Regenten, sprak namens alle aanwezigen een kort dankwoord. EXAMENS. STAATSEXAMENS VOOR MUZIEK. Geslaagd Juli 1941 plano (lager-onderwijs): de dames: E. J Alphenaar. Bloemendaal A. Koetsier. Haarlem, E. W. Retnders. Haarlem en E. P Tuyten. Haarlem. Solozang (lager-ortderwljs): mej. L. H. G. van Ophuysen, Santpoort. HOOFDACTE. Haarlem 22 Juli. Opgeroepen 6 heeren'en 2 dames. Geslaagd de heeren C. S. Kruyt en A. Sietes. A-diploma de dames D. de Jonge en E. J. M. Strijbosch. B-diploma de heeren C. D. J. Bannink, J, Fok ker, P. C. Jansen en P. A. Schaper. Haarl. Huishoud, en Industrie school. Het getuigschrift voor Huishoudkundige aan de Haarlem sche Huishoud- cn Industrieschool aan de Voorhelmstraat te Haarlem werd uitgereikt aan: A. van Amelrooy, J. Auer. K Bendien. F. Dalmeyer. P. van Dam. C. lnger- man. C. de Jong. R. de Jong. K. der Kinderen. C. Kits van Heyntngen. G. de Landmeter, A. Roze. H. Scholten, B. Smid. L. Verduyn. M. Asselbcrgr, D. Boom. J van Dalen. J Enthoven. M van Eugen. I. Francken. M. Kok, E. Kruyt. E. Molenaar. M. v. d Noorda. J Sehautkes, M. van der Sluys. A. Vegclln van Claerbergen. G. van Waarl, C. van Werven. Het getuigschrift voor Hulp in de Huishouding aan- B. Andriesse. N BOttger, K. Frank. t. Funke. m. van der Kaak. N. Kaasenbiood. A. Kerkhof. I. de Meyere. H. Polak. A. Sternfeld. J Wasch. Chr. Wezenaar. m. Wezenaar. G. Woelders. B Zwitser. m. Bakkenhoven, H. Dykstra. M. Gertenbach. m. Guldemond. W. van der Heyden, C. van der Jagt. A Kemp. F. Kenzcn. W. Kleef. m. Kreeft. G. van der Mark. I. Parlevliet. C. Schoone, m. Sleuwertsen. c Visset. m. Visser, t Zondervan. Een leerlinge volgde de opleiding als vakleerlinge Het getuigschrift voor kinderverzorging en kinderop voeding aan: F. By.' E Dalman, J. Dubbelman. C. de Groot, A. van Aaastert. J. Jager, N. Nieuwenhuys. E. Niemann, H. Preus. B. Roze. N. Schmidt, T. Splinter. E. Spoel. C. Stefels, m. Takken, A. wolff. Het getuigschrift costuumnaalen aan: E. van Andel, W. Augusiinus, A. dc Best, G. de Graaf, J. van der Heyde, D. de Jager. N. Kaan, L. Landman, K. Mok. J. Schreur, R. Steenbergen. J. van 't Veer. G. Wlcrtz; een leerlinge volgde de opleiding als vakleerlinge. Voor het staatsexamen acte Ns, theoretisch, practisch ge deelte en de aant. volg. art. 36 der N. O. wet slaagden: E. Bart, S. van Beek en J. Leeksma. Voor het theoretisch en practisch gedeelte A. Gerus en W. van der Ploeg. Voor het van woge de Vcreeniglng „Tesselschade" ge houden examen ter verkrijging van het diploma Hulp der Moeder slaagden: H. Groenondaal, P. van der Mey, P. der Nederlanden, S, Schmidt en J. Wychers. DIVERSE. Geslaagd voor het vóórexamen van het Ned. Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage de dames M. L. J. Holdert en L. E. Lantzius, beiden te Heemstede, M. Koetse en R. Timmermans, beiden te AerdenhouU

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5