Karl Megerle over het bolsjewistische gevaar. Spavl en Speê WOE N S D A G 23 J U E I "1941 HSAREEM'S DAGBEAD' Engeland. Amerika en de Sovjet Unie. In het tijdschrift ..Berlin-Rom-Tokio" schrijft dr. Karl Megerle dat Duitschland's strijd tegen het bolsjewisti sche gevaar en het bondgenootschap van Engeland en Roosevelt met Moskou een nieuwe situatie op het ge bied der internationale politiek heeft geschapen. Met voorbijgaan van alle interne conflicten beseft Europa zijn lotsgemeensehap en sluit zich aan bij den kruis tocht die Duitschland en zijn bondgenooten voeren ter vernietiging van een onderwereld, waar alles is uitge roeid, wat den inhoud van cultuur, beschaving en economisch leven van het Avondland vormt. De anti- bolsjewistische roeping van nationaal-socialisme en fascisme, vroeger geloochend, bespot of miskend door het burgerlijk-democratische Europa, wordt thans aan gevoeld als Europeesch mandaat en door ieder volk naar zijn aard en op zijn plaats actief ondersteund. Dit gemeenschapsgevoel heeft echter ook buiten de Europeesche wereld alle positieve krachten aangetrok ken. Zelfs de Engelsche bondgenooten van het bolsje wisme en hun Amerikaansche helpers zien zich ge dwongen zich althans .uiterlijk en met Joodsche uit vluchten te verweren, tegen een medeplichtigheid met Moskou op het gebied van de wereldbeschouwing. In de oogen der wereld vinden zij geen geloof en worden niet vrijgesproken van deze misdaad tegen het mensche- lijk fatsoen. De eerste indruk na de zware slagen, die de verbon den legers de bolsjewistische onderwereld hebben toe gebracht, bcheerscht elk menschelijk gemoed. De hel- sche wreedheid, die hier wordt onthuld, ontstelt al wat gelooft aan de menschelijke ziel en aan de gebonden heid van menschen en volken aan Goddelijke ordinan ties. Toch zijn er nog ernstiger punten, van nog in grijpender aard. Voor ons zien wij de massa menschen- materiaal, die het bolsjewisme op Europa dacht los te laten. Het is een ontzettende gedachte hen zich voor te stellen als veroveraars en meesters in de dorpen en steden van Europa, aan hun wreede handen, hun eener- zijds fanatiek gemaakte, anderzijds afgestompte herse nen, het lot ook van slechts een enkelen Europeaan overgelaten te weten. De 22e Juni 1941 zal In de wereldgeschiedenis niet slechts als de dag van het grootste militaire besluit, maar ook als het laatste oogenbltk bekend staan, waar op Europa nog tijd, kracht en leiding had om zich tegen den aanval, waartoe het bolsjewisme had besloten, te verweren en den loop der wereldgeschiedenis in den zin der cultuurvolken ten goede te doen keeren. Door den bolsjewistisch-Finschen veldtocht was de onjuiste meening ontstaan, dat de bolsjewistische weermacht een kwestie was, die men en bagatelle kon behande len. Deze opvatting moest grondig worden herzien. Zoo ook de legenden dat het bolsjewisme terugliep tot een ongevaarlijk Russische nationalisme. De ontwikkeling laat veeleer zien, dat de combinatie van nationalisme en bolsjewisme het gevaarlijkst zou zijn geweest en aan het bolsjewisme een nog grooter aanvalsvermdgen zou hebben gegeven, want de inhoud zou steeds bolsjewis tisch zijn gebleven. Alle volkeren van Europa behoor den een blok te slaan in den afgrond, waarbij zij ston den, en hun menschen voor goed in te prenten, dat dit doodelijk gevaar een lotsgemeensehap eischt. waarbij men niet terzijde mag blijven staan en waaruit men zich niet mag losmaken. Even noodzakelijk is voor de volken van Europa in zicht in den samenhang tusschen het bolsjewistische gevaar en den Engelschen oorlog. De Engelsche poli tiek. die niet meer gericht is op de overwinning, maar uitsluitend op verlenging en uitbreiding van den oorlog en blokkade tegen Europa, werkte den bolsjewisten van meet af in de hand. Die wachtten slechts op het uur. waarop beide strijdende partijen benevens een vermoeid Europa hun buit zouden worden. Na het bondgenoot schap van Engeland met Moskou zullen ook de merk waardige lieden in Europa wel hebben opgekeken, die nog steeds meenden, dat de heele zaak hun niets aan ging en dat het mogelijk zou zijn het veege lijf te red den met verloochening van hun Europeesche burger plichten. Nadat ook Roosevelt zich uit haat, verblinding en eigenbelang had aangesloten bij de Engelsche mis daad tegen Europa, het pact met het bolsjewisme had gesloten en nu juist door de bezetting van IJsland een snooden aanval op het Europeesche halfrond heeft ge daan, moet Europa ook aandacht schenken aan deze zijde der bedreiging van zijn toekomst. Roosevelt en Engeland strijden tegen Europa, zij roepen den strijd opnieuw uit op een moment, waarop zij ten volle be seffen, hoe Europa er uit zou zien, als de Britsch- Amerikaansch-bolsjewistische combinatie zou zegevie ren. Een langdurige, ontbindende oorlog is steeds het doel van Moskou geweest, dat daarvan economische, sociale e.. psychische ontvankelijkheid voor zijn denk beelden verwachtte en verzwakking voor zijn nv'itai- ren inval. De eigenlijke meester en overwinnaar van Europa zou dan niet Engeland of Roosevelt zijn geweest, maar Moskou. Dit zou als de sterkste mogendheid ter land de baas zijn geworden in Europo. Het had den vrede gedicteerd en wel den vrede van een kerkhof. Engeland zou politiek te zwak geweest zijn, Amerika in staat noch bereid het bolsjewisme zijn buit te betwis ten. Want dat zou zonder onmiddellüken volgenden nieuwen oorlog tegen Moskou onmogelijk zijn geweest. Een dergelijke oorlog van Engeland en Amerika is on denkbaar en onmogelijk. Ho' r ren cynische leugen, als Engelsche stemmen beweren dat er behalve de Duit- sche. ook nog andere combinaties zijn. die Europa voor den chaos kunnen behoeden en het na de ineenstorting brood, arbeid en een nieuwe orde kunnen brengen. Dat is de tweede algemeen Europeesche face' ^n den huidigen oorlog. Het Engelsch-Amerikaansche ver raad jegens Europa, gecombineerd met den strijd tegen het bolsjewisme, vormt de huidige Europeesche wer kelijkheid. Voor een volk, dat Eurofja zijn vaderland noemt, is er geen ontsnappen uit deze ijzeren conse quentie mogelijk. Bij het Europeesche aspect komt dat van het Verre Oosten Ook '-oor Japan en zijn roeping tot reorgani satie is een nieuwe situatie ontstaan, die t.z t. haar op lossing zal vinden. Als rechtstreeksche buurman van de Sovjet-Unie heeft Japan gepoogd een rechtstreeksche oplossing te vinden. Hel bondgenootschap van Enge land en Roosevelt met Moskou wijzigt de geheele con ceptie. Te Tokio beseft, men dit feit ten volle. De luid ruchtige aankondiging van Amerikaansche stemmen dat de Amerikaansch-Kngelsche hulp via Wladiwostok. 'dus door Japansche wateren, zou gaan en dat het noo- dfg zou zijn. van de Sovjet-Unie Amerikaansche steun punten in het Verre Oosten te verlangen, wa niet noo- dig geweest, om Ie laten zien dat het verzet tégen de nieuwe orde In Europa ook op dit gebied samenhangt met het verzet tegen de nieuwe orde in het Verre Oosten. De bezetting van IJsland als vooruitgeschoven Ameri- kaansch steunpunt in de Europeesche zóne is een prece dent, dat zich in iedere zóne kan herhalen. De bolsjewistl sche oorlogsmachine zou in iedere richting op gang ge bracht kunnen zijn. De holsiewiseering van de Azia tische massa's had werkelijkheid kunnen worden. De strijd van Europa tegen Moskou wordt hiermee tevens een strijd voor do behoeding van de AzlaHcohe cultuur volken tegen de bolsjewistische overmacht. De band tusschen Moskou eenerzijds en Londen en Washington anderzijds* rechtvaardigt en versterkt de solidariteit In het Euraziaiisch gebied, zooals deze tn het drlemogend- hedenpact is gecodificeerd. Rondom het krachtveld van Duitschland en zijn bond genooten verzamelt zich thans alles, wat besloten is voor de wereld in stand te houden wat haar volken zonder aanzien van regime en bijzondere belangen het leven de moeite waard maakten. De volken van Europa beginnen te begrijpen, dat er zonder Duitschland geen redding en geen vernieuwing zou zijn Zonder Duitsch land is er geen combinatie, dte opgewassen zou zijn tegen het bolsjewistische gevaar en zijn medeplichtigen uit het Engelsche en Amerikaansche kamp. (A.N.P.j Aanvallen op Malta. Britsche vluchten boven Benghasi en Derna. Engelsch tankschip tot zinken gebracht. ROME, 22 Juli (Stefani). In zijn weer- machtsbencht no. 412 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Italiaansche vliegtuigen bombardeerden op nieuw steunpunten op Malta in den nacht van 22 Juli. In Noord-Afrika werden nieuwe pogingen van den vijand om aanvallen te doen aan het front van Tobroek snel verijdeld. Italiaansche en Duit- sche vliegtuigen bombardeerden verdedigings werken, batterijen en gemotoriseerde strijdmid delen in de vesting. Ten Noord-Oosten van Mersa- Luch hebben Duitsche vliegtuigen een Engelsch tankschip aangevallen en tot zinken gebracht. De vijand ondernam vluchten naar Benghasi en Derna. In Oost-Afrika heeft een van onze colonnes, be staande uit Italiaansche en inlandsche troepen van het garnizoen van Uolchefit met succes een ge wapende verkenning gemaakt naar de vijandelijke stellingen. Op den avond van 20 Juli wierp een vijandelijk vliegtuig eenige bommen op de woon wijk van de plaats Mazzarino (provincie Caltanis- setta). Twaalf burgers werden gedood en zestien gewond EngelschrAmerikaansclie plannen t.a.v. Tnclo-China? TOKIO. 22 Juli (D.N.B.) De geheele ochtendpers behelst alarmeerende berichten uit Sjanghai. Hong kong, Saigon en Hanoi, volgens welke Engeland en Amerika de grootste moeite doen, om binnen den kortst mogelijken tijd een gemeenschappelijk front in het Verre Oosten tusschen Moskou en Tsjoengking, aansluiting op de Britsch-Amerikaansche steun punten in het Zuiden, tot stand te brengen. De Tokio Nitsji-Nitsji meldt bovendien, dat Enge land met Tsjoengking en de groep van De Gaulle in Franseh-Indoe'nina een geheime militaire overeen komst over de bezetting van Indochina heeft gesloten. In Kwangsi en Yoennan zouden troepen van Tsjoeng king gereed gehouden worden voor den opmarsch naar het Noordelijke deel van Fransch Indochina, ter wijl van Engelsche zijde inlandsche troepen het Zui delijke deel van dit gebied zouden binnentrekken. De Gouverneur-generaal van Fransch Indochina, Decoux, is van Saigon naar Hanoi teruggekeerd en heeft daar een onderhoud gehad met generaal Soemika, den be velhebber van de Japansche troepen. COMMUNISTISCHE TROEPENAFDEELINGEN VERSLAGEN. SJANGHAI, 22 Juli (D.N.B.) Tengevolge van succesvolle acties met het doel het resteerende deel van de communistische strijdmacht in het Noordelijke deel van de provincie Kiangsja te vernietigen is op 20 Juli het belangrijkste steunpunt der communlstitche troepen Yensjien veroverd Blijkens een meciedeeling van den woordvoerder van het Japansche leeer is het hoofdkwartier der commmunistcn gevlucht. Gedu rende de jongste operaties tegen deze troepenafdee- Ungen zijn 6500 communisten gesneuveld, en meer dan 40.000 man gevangen genomen. Italiaansch weermachtshericht. De diplomatieke betrekkingen Engeland—Finland. Voorlooplg gehandhaafd. In het Britsche Hoogerhuis heeft Lord Snell, naar Reuter meldt, een verklaring afgelegd om trent de diplomatieke betrekkingen tusschen En geland en Finland. De Engelsche regeering, zoo be toogde hij, heeft besloten voorloopig de diploma tieke betrekkingen met Finland te handhaven. Zij heeft de Finscheregeering evenwel duidelijk te verstaan gegeven dat deze beslissing elk oogenblik al naar den loop der gebeurtenissen kan worden gewijzigd. Engeland geeft geen navicerts meer af voor goederen, die naar Finland gaan en evenmin wordt aan schepen met. bestemming Finland eeni- gerlei faciliteit verleend. Duitscke nota aan de Boliviaansche regeering. Protest inzake houding tegenover de Duitsche regeering. De Duitsche gezant te La Paz heeft aan de Bo liviaansche reegering. in opdracht van de rijks- regeering, de volgende nota overhandigd: De Boliviaansche regeering heeft mij op 15 Juli laten mededeelen dat zij mij niet langer als persona grata beschouwt en dat zij wenscht dat ik voor 22 Juli vertrek. Eenigerlei motief, dat dit optreden van de Boliviaansche regeering zou kunnen recht vaardigen, is mij, noch de rijksregeering medege deeld en bestaat natuurlijk ook niet. De door een vertegenwoordiger van de Boli viaansche regeering naderhand aan de pers mede gedeelde motiveering typeert zelf als een zuiver verzinsel, waaraan iedere basis ontbreekt. In opdracht van de rijksregeering protesteer ik ten scherpste tegen het optreden der Boliviaansche regeering dat in strijd is met. alle regelen van het internationale verkeer. De rijksregeering heeft zich harerzijds genoodzaakt gezien den Boliviaanschen zaakgelastigde te Berlijn mede te deelen dat hij niet langer beschouwd wordt als pex-sona grata en binnen drie dagen Duitschland moet verlaten. (D.N.B.) Finnen verslaan een Sovjetregiment Succes teh Oosten .van het Ladogameer. Uit Helsinki 22 Juli: De laatste 24 uur hebben de Finsche troepen, naar van gezaghebbende zijde wordt meegedeeld, aan het Oostelijk front weer groote successen behaald. Ten Oosten van het La dogameer werd op Sovjet-gebied een vijandelijke regiment van 3000 man door een numeriek aan zienlijk zwakkere aanvalsgroep vernietigd, waarbij een veelheid van oorlogsmaterieel werd veroverd. Op verschillende plaatsen aan het front konden vrij groote Sovjet-formaties worden omsingeld. In Sovjet-Karelië werd voorts een aantal strategisch belangrijke plaatsen bezet. Het schijnt dat de vijand algemeen en stelselmatig poogt terug te trekken en nieuwe stellingen in te nemen. In luchtgevechten en door de luchtafweer zijn de laatste 23 uur acht vijandelijke vliegtuigen ver nietigd. (D.N.B.) OVEREENKOMST TUSSCHEN KWOMINTANG EN COMMUNISTEN? TOKIO. 22 Juli (D.N.B.) Het blad „Tokio Nitsji Nitsji" deelt mede, dat Amerika en Engeland hun invloed uitoefenen ten einde tusschen de Kwomintang en de communisten een overeenkomst tot stand te brengen. Ook Moskou zou de Chineesche commu nisten hebben bevolen, een overeenkomst met Tsjang Kai Sjek te sluiten. Hieruit blijkt duidelijk, dat een nauwe samenwerking tusschen Engeland en Ame rika met de Chineesche communisten en hun op drachtgevers te Moskou bestaat. Het blad constateert, dat het derhalve Japans taak is geen enkele gele genheid te verzuimen om de natie tegen de gebeurte nissen te beveiligen. SJANGHAI, 22 Juli (D.N.B.) De woordvoerder van het Japansche leger, luitenant-kolonel Akiyama, heeft heden met betrekking tot de poging van den Amerikaan Lattimore om te Tsjoengking tusschen de Kwo Min Tang en de communisten te bemiddelen, opgemerkt, dat de geschiedenis geleerd heeft, hoe de bestrijding van den communistischen invloed slechts met machtsmiddelen mogelijk is. Een dergelijke Ame rikaansche bémiddeling, aldus Akiyama, moet wel mislukken, want de Chineesche communisten, wier troepenmacht volgens een overeenkomst met Tsjang Kai Sjek slechts 45.000 man mag bedragen, zijn in werkelijkheid 800.000 man sterk en zouden deze thans bereikte machtspositie niet meer prijsgeven. Sleutel weg? Tel. 11493 De Sleutelspecialist,L.Veerstr.lO (Adv. Ingez. Med.) De weerstand der Sovjet-troepen in de Stalin-linie is door de Duitsche troepen stelselmatig gebroken. Waar de bezettingen zich niet overgaven werden de bunkers op slechts enkele meters afstand onder vuur genomen. !*«>■.-; (Foto Atlantic-Holland) Burgemeestersbenoemingen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken van 19 Juli 1941, is jhr. V. P. A. Beelaerls van Blokland, met ingang van 1 Augustus 1941, tot burgemeester van de gemeente Barendrecht benoemd, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Heerjansdam; is H. B. N. Mumsen, met ingang van 1 Augustus 1941, tot burgemeester van de gemeente Wad- dinxveen benoemd, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Wou- brugge is jhr. C. W. Stern, met ngang van 1 Augustus 1941, tot burgemeester van de gemeente Heerjans dam benoemd; is D. Rijnders, met ingang van 1 Augustus 1941, tot burgemeester van de gemeente Woubrugge be noemd, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Oude Tonge. omgekantelde en vernielde voertuigen teekenen den weg, waarlangs de Sovjet troepen terugtrekken voor de oprukkende Duitsche legerafdeelingen. Een foto in een der steden van Bessarabië. (Foto Orbis-Holland). Bommen op West-Duitschland. Geringe schade. BERLIJN, 23 Juli. (D.N.B.) In den nacht op 23 Juli hebben Britsche vliegtuigen op verschei dene plaatsen in West-Duitschland een aantal bom men neergeworpen. De aangerichte schade is niet belangrijk. AMERIKAANSCHE LEENING AAN ENGELAND. BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) Reuter meldt, dat tus schen Engeland en de Ver. Staten een overeenkomst onderteekend is, volgens welke Amerika aan Groot- Brittannië- 425 millioen dollar tegen drie procent zal leenen, ten einde Groot-Brittannië te voorzien van deviezen ter betaling van de oorlogsleveranties, welke waren overeengekomen voor het in werking treden van de leen- en pachtwet. Als onderpand wor den investeeringen en courante effecten verstrekt. Dr. Euwe wint de eerste partij tegen Bogoljubow. Tweede partij eindigt remise. KARLSBAD 22 Juli (A. N. P.). In den schaakwej strijd van dr. Euwe tegen Bogoljubow werd vandaag nu gespeeld. Bij het bijspelen van de afgebroken partijen speela Maandagavond Bogoljubow In de eerste partij tien zette verder, waarna hij tn den 82sten zet opgaf. De door dj Euwe in de tweede partij afgegeven zet stelde zijn tegen f| stander In staat een verrassend paard-offer te brengen 0 dat eeuwig schaak ten gevolge had. Deze partij eindtgd I derhalve in remise na 47 zetten. De stand van den strijd is thans: dr. Euwe iy2, Bogol jubow i/2. Gift van 70.000 aan het Duitsche Roode Kruis. Aan mevrouw Scyss-Inquart overhandigd. 's-GRAVENHAGE, 22 Juli (A.N.P.) Hedenmid dag overhandigde mevrouw O. de Ruiter van Lan- keren Matthes uit Amsterdam, de leidster van de Ne derlandsche Nationaal-socialistische Vrouwen Or ganisatie, ten huize van den Rijkscommissaris aan mevrouw Seyss Inquart een bedrag van 70.000 gul den voor het Duitsche Roode Kruis. Het bedrag gevat in een enveloppe, welke gesierd was met een lint in de kleuren der N.S.B. en met een gouden trouwring als symbool een offer van een Natio naal-socialistische vrouw. Mevrouw Seyss-Inquart dankte geroerd voor deze prachtige gave. Een aangenaam onderhoud tusschen de gastvrouwe en haar tot enkele personen beperkte gezelschap volgde, waarna mevrouw Seyss-Inquart een tele gram aan den Führer heeft gezonden, dat in verta ling als volgt luidde: „Mijn Führer, Heden heeft de leidster van de Nederlandsche Natio- naal-Socialistische Vrouwenorganisatie 70.000 gulden voor het Duitsche Roode Kruis overhandigd. Deze zijn door de N.S.V.O. voor den gemeenschappel ij ken Nationaal-soeialistischen strijd tegen het bolsje wisme ingezameld. Ik acht mij gelukkig u, mijn Führer, deze bijdrage als teeken van de solidariteit der Nederlandsche nationaal-socialistische vrouwen te kunnen doen toekomen. Heil mijn Führer. Tenslotte vernamen wij nog, dat als restant van bo vengenoemde inzameling, die ruim f 80.000 opleverde, een bedrag van f 10.000 heden is overgedragen ten behoeve yan de Nederlandsche oorlogsinvaliden. Engelsche luchtaanvallen. Eén doode, twee gewonden. 's GRAVENHAGE, 22 Juli. .In den afgeloopen nacht werden door Engelsche vliegtuigen wederom hier en daar brisant- en brandbommen op ons ge bied neergeworpen. Er ontstond eenige schade aan woonhuizen; een drietal huizen werd geheel ver nield; een aantal andere kregen glasschade. Een man werd gedood, twee personen werden ge kwetst. Voorts werd in een boerenhoeve nog eenig vee gedood. Overneming contractvarkens. 's GRAVENHAGE, 22 Juli. In de eerstvolgen de weken zal door de Nederlandsche Veehouderij Centrale een aantal contractvarkens worden af genomen, met een levend gewicht, liggende tus schen 40 en 50 K.G. Voor deze varkens zal bij levering een prijs worden uitbetaald van f 0.79 per K.G. levend, franco leveringsplaats. De levering dient te geschieden door tusschen- komst van een erkenden handelaar, die voor zijn bemoeienissen f 0.50 per looper ontvangt van den leverancier. Bij te gering aanbod zal noodgedwongen moe ten worden overgegaan tot verplichte levering, waarbij een prijs zal worden uitbetaald van f 0.75 per K.G. levend, af boerderij. Bij deze geciwongen levering zullen de vrijwillig aangeboden loopers in aanmerking worden genomen. Daar bovendien, gezien de voederpositie, het voornemen bestaat in de naaste toekomst over te gaan tot overneming der mestvarkens op een levend gewicht van 6070 K.G. wordt den var kenshouders aangeraden hun varkens langs dezen weg af te zetten. (A.N.P.) Zeilen Slot van de Kaagweek. Hollanders winnen in de regenboogklasse. Met een matigen zeildag tots lot is de Kaagweek 1941 weer tot het verleden gaan behooren. Er woel een zwak briesie uit het Zuiden en hierdoor was er weer geen be hoorlijk kruisrak in de baan. Bovendien was de wind zeer wispelturig zoowel in kracht als in richting. Zoo speelde geluk een belangrijke factor in deze laatste race. Men kon dan ook constateeren, dat vele onbekende zeilers in de prijzen kwamen, terwijl diverse cracks in de achterhoede vertoefden. Bijvoorbeeld in de Drakenklasse won Vollebregt terwijl de „aloude crack" Moltzer in het middenveld eindigde. Bij de Olympische jollen wonnen respectievelijk Bur gerhof Mulder en E. H. van der Berg, terwijl de Haar lemmers Bier en Flemming het beiden niet verder konden brengen dan een bescheiden vijfde plaatsje in de A 1-, en A 2 klasse. Ook van Werkhoven in de sharpies was niet in de eerste regionen te ontdekken. Zijn broer deed het beter in de Pampusklasse, waarin hij als derde eindigde. Zeer sensationeel was de strijd in de regenbogen. Nadat de Friezen in den Holland-Frieslandwedstrijd twee dagen hadden voorgestaan kwam er deze laatste dag een groote verrassing. Want alleen de „Jan van Gent" van dr. van Zijp (Friesland) wist zich in de voerhoede te plaatsen. Zeer verdiend won hij dan ook deze race. Maar na hem volgden slechts Hollanders, terwijl de drie overige Frie zen in de achterhoede huisden. Hierdoor kregen de Hol landers uit dezen wedstrijd 8 punten voorsprong en kon den hun achterstand van de beide vorige dagen ruim schoots in loopen. Op eigen terrein hebben de Hollanders dus deze strijd gewonnen, maar in Augustus zullen de Friezen In Sneek wel revanche nemen. In de twaalf-voetsjollen zeilde D. Schoen een mooie race. In het groote veld wist hij als derde te eindigen. Om dezen derden prijs heeft hij zwaar moeten vechten tegen R. Kagchelland. Slechts door zeer tactisch zeilen kon Schoen zijn voorsprong behouden en met recht kan hij terugzien op een zeer behoorlijke prestatie. De andere Haarlemmers kwamen er ook dezen dag weer niet aan te pas. Zij eindigden allen ln het middenveld, Schaken Dammen HOOFDKLASSE PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Wggens niet opkomen van W. Lensink werden de afga broken partijen W. Lensink—A. de Jong en W. Lensink» H. G. Teunisse door de wedstrijdleiding voor W. Lensink verloren verklaard. Dit tournooi is thans geheel geëindigd, alhoewel een be slissing inzake den titel nog niet verkregen werd. De eindstand luidt: Spelers 1 2 3 4 5 6 7 P. J. van Dartelen, Zandvoort x221211i: Y. de Jong, Haarlem 0x12122 A. de Jong, Haarlem 0 1 x 1 2 2 2* H. G. Teunisse, Haarlem 1 0 1 x 2 0 2* 3. Sluiter Jt\, H'stede 0 10 0x21 J. W. v. Dartelen, H'stede 1 0 0 2 0 x0 W. Lensink, Haarlem 1 0 0* 0* 1 2 x Chr. Gerritsen. Bennebroek 10 110 0 1 reglementair. De titelhouder P. J. van Datelen (Haarlemsche Damclub) kwam met Y. de Jong (Damclub „Oosterkwartier") op dt eerste plaats aan. Deze beide spelers zullen nu een herkamp van drie partijen spelen om den titel. VIERKAMP HAARLEMSCHE DAMCLUB OM DE ZILVEREN HAARLEM'S DAGBLAD PLAQUETTE. Maandagavond J.l. werd in het clublokaal der Haan lemsche Damclub, bovenzaal Restaurant Munmks, door deze vereenlging georganiseerde vierkamp om de zil< veren Haarlem's Dagblad plaquette voortgezet. Aangezien H. J. Lize door ziekte verhinderd was, moest de partij tusschen F. Raman en H. J. Lize worden uit gesteld. De partij tus'schen J. B. Sluiter Jr. en P. J. van Dartelen werd na fraaien en spannenden strijd door Sluiter ge wonnen. De stand van dit tournooi luidt thans: No. 1. J. B. Sluiter Jr. (Heemstede) 5 punten uit 3 pan tijen; No. 2. F. Raman (Haarlem) 1 punt uit 1 partij; No. P. J. van Dartelen (Zandvoort) 0 punten uit 1 partij No. 4. H. J .Lize (Heemstede) 0 punten uit 1 partij. Lawntennis TOURNOOI „JATILO". De wedstrijdleider, de heer F. Kramer, neemt het droge weer te baat om flink op te schieten. Ook Dinsdagavond werd weer een respectabel aantal partijen gespeeld het toch niet groote complex. Overigens wordt op dit tournooi uitstekend gezorgd voor de pers met keurige tabelletjes van de te spelen dagpartijen; 'n lofwaardige uit vinding van den heer Kramer. De uitslagen van Dinsdagavond luiden: Hcerenenkelspel, eerste ronde: M. J. Adrlanl Engels— H. M. Mos 4—6, 6—4, 6—1; J. H. Kuiper—Th. Dantuma 6—1, 6—0. Tweede ronde: J. Rahusen—J. L. Verwey 6—0, 60; A. d. Vliet—S. Hiemstra 6—2, 6—2. Damesenkelspel, eerste ronde: mej. A. de Vletter—mevr. A. Houten 6—0. 6—2; mevr. A. v. d. Vliet—mevr. Bieren broodspot 4—6, 8—6, 2—0, retired; mej. P. v. Rooy—mej. M. v. Hofwegen 7—5, 8—6; mevr. v. d. Veer—mej. Okkers 6—2, 7—5; mej. P. Hermsen—mej. B. v. Amerongen C4, 86. Heerendubbelspel, eerste ronde: A. v. d. Vliet en Busselman—W. Viëtor en P. Helderman 64, 7—5; J. Ruiter en F. Scholten—H. v. d. Wal en J. Marken 6—1, 6—0; J. Viëtor en J. Verwey—Dantuma en Ch. de Kuiper 6—2, 6—2; W. Bitter en D. Nleman—S. Hiemstra Hooyen 3—6, 6—2, 6—2. Gemengddubbelspel, eerste ronde: mevr. A. Vos en J. W. H. Lambach—mejI. Alofs en W. Viëtor 6—4, 6—4; mej. M. Hennig en Olivier/—mevr. Saarberg en Klok 6—2, 6—4; mej. A. de Vletter en J. de Groot—mej. A. Krijn en J. v. Hezel 6—2, 6—2; mevr. C. v. d. Veer en G. Bakker— mevr. Max en G. Hooyen 64, 7—5; mej. Baanders en D. J. van Lennep—mej. B. Melsert en H. Saarberg 2—3, retired. Waterpolo Haarlem wint na spannenden strijd van D. J. K. Nadat Dinsdagavond eerst het tweede Haarlem zevental door een 4—1 overwinning op D. J. K. 2 reeds na vijf wedstrijden het kampioenschap In de reserve 2e klas had behaald, won ook Haarlem 1 na een spannenden wedstrijd. De Haarlemmers hebben deze overwinning niet cadeau gekregen. De Haarlemsche achterhoede met Ellinkhuizen aan het hoofd wist de D. J. K. voorhoede met Senff om de middenvoorplaats in bedwang te houden, terwijl de Haarlem vleugelspelers Smltz en van Hemsbergen steeds weer door opzwemmen groote verwarring stichtten voor het doel van Mousset. D. J. K. ondernam de eerste aan vallen. Van Schouwen had vrij spoedig succes, toen hij vrijliggend een bal van Scheffer ontving. 'Met een hard schot werd doelman Hölsken gepasseerd. In de tweede helft, juist toen de gastheeren op het mid denveld ten aanval trokken deed zich een Incident voor, doordat de bal met een luide knal ontplofte. Door t schenkomst van H. V. G. B. kon de wedstrijd met een anderen bal worden uitgespeeld. Toen Ellinkhuizen voor een overtreding het water moest verlaten, kreeg Senff een strafworp te nemen, die door Hölsken gestopt werd. Ondanks de numerieke minderheid scoorde van Hems bergen na een snellen rush den gelijkmaker (1—1). Hugo Smitz bezorgde daarna I-Iaarlem de overwinning. Eerst gaf hij met een verraderlijk laag schot Haarlem de leiding en even later, toen Mousset een back hand schot van Verdel tot corner had verwerkt, doelpuntte Smltz voor de tweede maal met een hard schot (3—1). Qiadio fL wgmnma DONDERDAG 24 JULI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 8.25 Gramofoonmu ziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Orkest Malando en solist. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws-' en economi sche berichten. 1.00 Romancers en gramofoonmuziek. 2.00 Zang en piano en gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 4.00 Gramo foonmuziek. 4.30 Causerie met gramofoonmuziek, 5.15 B. N. O Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Harmonie orkest ,,'s Gravenhage". 6.15 Causerie: „Sociale zorg, ook voor U". 6.30 Orgelconcert. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 De Gooilanders. 7.45 Voor den boer. 8 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8,30 Gevarieerd Internationaal programma. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 B. N. O. Uitzending In de Engelsche taal: „Natonal features of the Netherlands". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramo foonmuziek. 12.00 Politieberichten. 12.15 Roemeensch orkest Gregor Sorban. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economi sche berichten. 1.00 Bont middagprogramma. 3.00 Ramblers. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Lezen van Christelijke lectuur (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.15 B. N. o. Nieuws-, economische en beursberichten. 6.45 Reportage. 7.00 B. N. O. Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gramo foonmuziek. 7.30 Causerie: „Ik was er zelf bij". 7.45 Gra mofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Het Omroep-Symphonie-orkest, soliste en gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Sport en lichamelijke opvoeding". 9.45 B. Nj O. Nieuwsberichten. 10.00—1046 Gramofoonmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6