24 Jiuustr luidelijke waarschuwing Zuinigheid Juli DONDERDAG Jiacktbetidteen^ TOBIAS VOLKSCONCERT OXDERDAG 24 JUL" I 1941' HïïRCEKPS BXGBEXB Strenge straf van het Duitsche Landesgericht •5 GRAVENHAGE, 24 Juli. Voor het^andes- [richt stond lerecht de 25-jarige W. H. B., bode j een der departementen van algemepn bestuur tc Gravenhage. In dat departement hebben ook ver- iieiclene Duitsche heeven hun kantoorlokalen, larin een portret hangt van den Fülv'er. Naar de verdachte vertelde, zat hij beneden in t departement toen hij in de courant las, dat in ie openbare gebouwen de portretten van de Ko- ngin moesten worden verwijderd op grond, dat ze laatste zich aan de zijde der bolsjewisten had steld. Bij het lezen van dit bericht is verdachte in woede ontstoken, dat hij meende, dat nu ook aar het portret van den Führer weg moest. De ad bij de gedachte voegende liep hij'naar boven sloeg van twee ,<Führerbilder" het glas stuk. Het s, naar hij zeide, niet zijn bedoeling geweest, den Ihrer te beleedïgen, maar er was slechts sprake n een woede-aanval. Hij had spijt van wat hij daan had, te meer, daar hij door de Duitschers, or wie hij werkte, steeds goed'behandeld was en or hun toedoen zelfs verhooging van loon gekre- n had. De Staatsanwalt zeide o.m., dat Duitschland niet or zichzelf, maar voor Europa vecht tegen het ilsjewisme. Op 't oogenbiik van deze groote uit- nzetting zijn duidelijke fronten ontstaan. Duitsch- nd kan niet dulden, ook niet in de bezette lan- n, dat wie ook zich aan de zijde van het bolsje- sme stelt. Uit de omstandigheden blijkt, dat de rdachte van plan was een politieke demonstratie veroorzaken. Verergerd wordt de zaak daardoor jt de verdachte voorbestraft is en zich niet aan geven heeft, toen hij zag, dat andere personen or zijn daden onder verdenking kwamen. Deze ver terite geeft zelf toe, dat zijn positie door toedoen >r Duitsche heeren was verbeterd. Als dank gaat nu zich op deze wijze misdragen. Spr. vond het al zeer ernstig en eischte een gevangenisstraf in twee jaren. Na in raadkamer te zijn geweest, wees de rech- r vonnis. Hij veroordeelde den verdachte tot twee ren gevangenisstraf met aftrek der kort prven- >ve hechtenis. Het is klaarblijkelijk velen Neder- nders nog net duidelijk aldus lichtte de rechter :t vonnis toe waar de strijd in Sovjet Rusland n gaat. Denkt men- dat, wanneer Duitschland zou irliezen-; de bolsjewiki aan de grens zouden blijven j Nederland niet zouden betreden? Deze oorlog iert Duitschland voor geheel Europa en wanneer Koningin zich aan de zijde der Sovjets schaart, oet het land de gevolgen dragen. De daad van rdachte verdient dan ook de strengste st^af. )it geval moge een waarschuwing voor al diegenen jn, die gelooven, demonstraties en propaganda igen Duitschland te kunnen bedrijven. (A.N.P.) Bergdieren in hun element. Nieuwe rotspartij met waterval in Artis. AMSTERDAM, 24 Juli (A.N.P.) Er is in de atste tientallen jaren een evolutie tot stand ge- imen in de waardeering van dierentuinen door het roote publiek". Nog ligt de tijd niet ver achter ons, dat een erentuin algemeen beschouwd werd als een ver- akelijkheid, een soort kermis, waar men uit- uitend kwam om de sensatie .te beleven wilde eren en rare beesten van nabij te zien. Gelukkig is de ongezonde sengatielust langzamer- snd grootendeels verdwenen, en heeft zij plaats tmaakt voor de dieren, niet alleen wat het uiter- ke betreft, maar nog meer voor het leven der rschillende dieren, voor hun speciale eigenschap- n en voor hun gedragingen in allerlei omstandig- >den. Een belangrijke rol heeft daarbij ongetwijfeld rvuld de propaganda en voorliohting welke daar- e van de dierentuinen is uitgegaan (en nog steeds tgaat), waarbij wij zonder eenigen anderen erentuin in ons land daarbij tekort te doen ïl op de eerste plaatts het hoofdstedelijke „artis" ogen noemen. Een der voornaamst^ factoren, om het dierenleven leeren kennen is natuurlijk gelegen in de mo- lijkheid de dieren waar te kunnen nemen in een ngeving, welke hun natuurlijkae levensruimte zoo- el mogelijk nabij komt. „Artis" heeft vandaag op dezen weg, welke het vele jaren bewandelt, een nieuwe schrede gezet or het ingebruik nemen van een bergdierenrots, aardoor weer een nieuwe categorie dieren in een m uiterst passende omgeving te aanschouwen is. De rots, een ontwerp van architect ir. W. B. Oriën- ag is gebouwd op beton, echter zoodanig ge- eurd. dat het van den echtenzandsteen (waar in hier en daar ook enkele blokken vorkomen) et is te onderscheiden. De twee deelen waaruit de )ts bestaat zijn onderling door een t>oog verbon en en het klaterende water dat van de hoogte den smallen, met bloemen omzoomde vijver, elke de rots omringt, valt, werkt er toe mede rotspartij een zoo natuurlijk mogelijk karakter geven. Daartoe draagt ook de kleine alpenhut welke tegen de rots is gebouwd en tot bin- inverblijf voor de dieren dient. De bewoners van deze rots ziin een kleine kudde ouflonsv het eenige wilde Europeesche schaap, komstig ui Corsica en Sardinië, de voorouders in onze heideschapen is; verder twee tedals nanenschapen), die uit het Atlas-gebergte stam- len en tenslotte of eigenlijk op de eerste plaats een alpensteenbok, een zeer zeldzaam dier, dat het wild vrijwel is uitgestorven en dat „Artis" an den iderentuin te. Rome. toen deze 100 jaren istond, ten geschenke heeft ontvangen. Was het reeds een genot, de mouflons, bijzonder lammeren met korte, sierlijke sprongen op de >ts rond te zien dartelen, onze voornaamste belang- elling gold den alpensteenbok, die, de spierèn van in welgevormde lichaam nauwelijks spannend, met asBsche sprongen de rots op eri af kleuterde. Ons langdurig wachten werd ten slotte rijkelijk aloond, toen wij hem als onverschrokken alpinist oven op den boog zagen staan, het lijf met de anke pooten en den met de groote, fraaiehorens ekroonden kop scherp afstekend tegen het blauwe itspansel, als een beeld van kracht gepaard aan ^'alligheid. Een dergelijk schouwspel is alleen reeds een be- oek aan „Artis" ten volle waard. met gas en electriciteit is noodig AGENDA DONDERDAG 24 JULI. Gem. Concertgebouw H. „O. V.-volksconcert 8 ar. Rembrandt-Theater: Snip en .Snap-revue: 6.30 n 8.45 uur. Palace: „De familie van mijn vrouw", 2, 6.30 in 8.45 uur. Luxor Theater: „School der Liefde". 2.30, 6.31 in 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Boefje", 2.30, 6.30 en 8.45 lür. VRIJDAG 25 JULI Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en es avonds. Zandvoort: De levende poppenkast in Hotel 'root Badhuis 7,15 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des ivonds acht tot des morgens acht uur (ook op kmdag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 6. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354 Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel 1821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. Boven GIN A IS ALLEEN. Twee der drie olifanten, welke Artis te Amsterdam rijk was, zijn onlangs ten gevolge van ziekteverschijn selen overleden, zoodat de kleine Gina nu alleen is achtergebleven. (Foto Pax-Holland m) Links De nieuwe bergdierenrots in Artis te Amsterdam is Woens dagmiddag officieel in gebruik genomen. Het fraaie complex is een bijzondere aanwinst voor den hoofdstedelijken dierentuin. (Foto Pax-Holland m) HAARLEMSCHE RECHTBANK BONNEN VERVALSCHT. Een 20-jarige dienstbode uit Haarlem had zich wegens twee feiten te .verantwoorden. In de eer ste plaats had zij vervalschte distributiebonnen in gewisseld en verder had zij ook een damesrijwiel gestolen in Alkmaar. De fiets stond voor een win kel en de dienstbode meende dat zij de fiets wel mee kon nemen omdat haar rijwiel ook gestolen was. De vervalschte bonnen had ze bij een groot wa renhuis in Haarlem ingeleverd teneinde daar thee en koffie voor te kunnen koopen. Een vriend van haar had de bonnen vervalscht en ze aan haar ter hand gesteld. De winkeljuffrouw had echter ge merkt dat de bonnen valsch waren en daarop was de verdachte den winkel uitgevlucht. De Officier vond de tenlaste gelegde en bewezen feiten zeer ernstig. Een psychiatrisch rapport acht te de Officier echter gewenscht daar de verdachte waarschijnlijk verminderd toerekeningsvatbaar is. De eisch luidde 8 maanden gevangenisstraf. Hierna kwam de vriend van het meisje, die de bonnen vervalscht had, in het verdachtenbankje. Deze verdachte, die van beroep teekenaar was, had een foto van een distributiestamkaart geno men en deze nagemaakt. De ten laste gelegde valschheid in geschrifte, achtte de Officier volledig bewezen. Hef behoeft geen betoog, aldus de Officier, dat deze valsch heid in bonnen een zeer ernstig feit is. De distri butie kan daardoor in de war raken. Rekening houdend met het rapport, dat over den verdachte was uitgebracht, eischte de Officier tien maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. W. H. Felhoen Kraal schetste uitvoerig het verleden van den verdachte, die zich van bankwerker tot een zeer bekwaam teekenaar heeft opgewerkt. Doordat hij zich echter overwerkt had moest hij eenige jaren in een inrichting ver pleegd worden. Om zich weer staande te kunnen houden moest de verdachte geld leenen. Weliswaar kreeg hij opnieuw een betrekking doch na zijn ont moeting met de dienstbode geraakte hij in geld nood. Desondanks bleef hij toch zijn schulden vol doen. Tenslotte probeerde hij in den kettinghan- del iets te verdienen en vandaar naar het verval- schen van de bonnen was nog slechts e^n kleine stap. De verdachten hebben bij het onderzoèk ge holpen zooveel ze konden, aldus de verdediger, en ""k hieruit blijkt wel, dat het geen beroepsmisda digers zijn. Wat den teekenaar betreft, vroeg plei ter een gevangenisstraf gelijk aan den tijd in pre ventieve hechtenis doorgebracht. Ook voor het meisje zou een gevangenisstraf funeste gevolgen '-unnen hebben. Daarom drong pleiter met klem op clementie aan. Uitspraak op Dinsdag 5 Augustus. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank RIJWIEL GESTOLEN. Een 25-jarige IJmuidenaar, die een rijwiel had gestolen had een jaar tegen zich hooren elschen. De Rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van tien maanden. Ned.-Indië verbiedt termijnhaiidel in deviezen. Europapress seint uit Tokio: Naar uit Batavia wordt gemeld, heeft de regee ring van Ned.-Indië den termijnhandel in deviezen geheel verboden. Dit verbod vindt klaarblijkelijk zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de valuta speculatie in verband met de politieke spanning in het Verre Oosten sterk was toegenomen. TWEE JAAR VOOR DIEFSTAL EN SCHAKING. De 28 jarige Nijkerksche autohandelaar J. R. leidde een duur leventje. Hij maakte evenwel niet van zijn eigen geld goeden sier, maar stal motorfiet sen en gewone rijwielen. Een poos geleden werd hij betrapt, waarna hij logies kreeg in het Zutphensche huis van bewaring. Veertien dagen geleden had hij zich voor de Zutphensche rechtbank te verantwoorden wegens zes rijwieldiefstallen, terwijl hem bovendien ten laste was gelegd, dat hij een minderjarig meisje uit de plaats zijner inwoning had geschaakt. Er werd tegen dit heerschap, dat zeer ongunstig bekend staat, twee jaar gevangenisstraf geëischt. De recht bank, Woensdag uitspraak doende, heeft R. con form den eisch tot twee jaar veroordeeld. EEN NulTiG DING, JAMMER PAT ER AL ZOOVEEL COSTUUMS MEE BEDORVEN ZIJN/ VRAAGT l/SLlCHTiMGEN ove^ MÉT onder-houd-abonnemenT VAN N.V GERAI^P'AVAM PER STEUR'S »<LEEDE^MAKE^'J i/ÏTSn/frenp kRuiss^R- 7 HAARLEM TEL. IO73O (Adv. Ingez. Med.) Geen omzetbelasting van kelliïer- fooien. 's-GRAVENHAGE, 23 Juli. In verband met het feit, dat er inspecteurs der omzetbelasting waren, die de fooien der kellners beschouwden als „inkomsten wegens bewezen diensten", met het gevolg dat zij hiervan omzetbelasting verlangden van de kellners, heeft het hoofdbestuur van den Ned. R.K. bond van hotel-, café- en restaurant geëmpl. „St-Antonius" zich tot het departement van financiën gewend. Naar aanleiding hiervan is van de zijde van dit departe ment een aanschrijving gericht tot de desbetreffende ambtenaren der invoerrechten en accijnzen, waarin wordt medegedeeld dat kellners, ook al ontvangen zij geen vaste vergoeding doch, uitsluitend fooien, niet geacht kunnen worden zelfstandig een beroep uit te oefenen in den zin van het besluit op de omzetbelas ting 1940 en derhalve niet als ondernemer kunnen worden aangemerkt. (A.N.P.) K. E. VAN HUIZEN t Hier ter stede is in den leeftijd van 81 jaar over leden de heer K. E. van Huizen, oud-employé van de H.rj.S.M. (Ned. Spoorwegen). De heer Van Hui zen was destijds bestuurslid van het ziekenfonds „Eensgezindheid" van het personeel der Centrale Werkplaats der Spoorwegen te Haarlem. 1 No8 6 Wen kunt U maken van de PnlLlrs „PhiliSnave" demonstratie van „ur v.m. tol 8 uur nmt nde GROOTE HOUTSTRAAT 61 Zaterd. van 9 u.Y.tn. tul9 u.n.m. (Adv. Ingez. Med.) Ook arbeidsbemiddeling voor vrouwen. 's-GRAVENHAGE, 23 Juli. Het A.N.P. meldt: De Rijkscommissaris beschouwt het mede als een van zijn belangrijkste taken om de werkloosheid der Neder- landsche bevolking in samenwerking met de Neder- landsche instanties op te heffen en daarmede de eco nomische positie der gezinnen te verbeteren. Terwijl het eigen land niet voldoende arbeidsmogelijkheden biedt, zijn in Duitschland talrijke arbeidsmogelijk heden van velerlei aard aanwezig. Duizenden Neder- landsche mannen hebben in het Duitsche rijk werk gevonden. Maar ook aan vrouwen en meisjes worden in Duitschland veelzijdige en goede arbeidsmogelijk heden geboden, vooral voor helpsters bij landarbeid, hulp in de huishouding, arbeidsters en kantoorperso neel. In den landbouw kunnen vrouwen en meisjes van 15 tot 40 jaar en in de huishouding van 18 tot 40 jaar werken. Zij behoeven niet over eenigerlei vakkennis te beschikken. De Duitsche huisvrouwen zijn gewend jonge in de huishouding onervaren meisjes op te lei den. De betrekkingen die voor Nederlandsche meis jes werden aangeboden zjjn alle gecontroleerd. Een met begrip opleiden voor het werk, goede behande ling en goed loon worden toegezegd. Er wordt op ge let, dat de meisjes zoo veel mogelijk aan werk gehol pen worden in de naburige Duitsche streken, opdat de afstand van het vaderland niet te groot zal zijn. bijna alle steden die in aanmerking komen voor .de bemiddeling voor huishoudelijke hulp werken reeds Nederlandsche meisjes, zoodat te allen tijde contact verkregen kan worden met Nederlandsche vrouwen en meisjes. Ook voor arbeidsters, zoowel geschoolde als onge schoolde, bestaan talrijke arbeidsmogelijkheden in Duitschland. Rij-het plaatsen van de arbeidsters wordt eveneens uitgegaan van het beginsel, dat de afstand tusschen vaderland en werkplaats niet te groot moet zijn. In den regel zijn de plaatsen waar werk wordt aangeboden gelegen in de naburige Duitsche streken. De Nederlandsche meisjes werken tegen dezelfde voorwaarden als haar Duitsche collega's. Bij een nor male arbeidsprestatie wordt een goed loon verkregen. Voor onderhoud, logies en het bezighouden van de meisjes in den vrijen tijd wordt, voldoende zorg gedra gen. Aangezien de Nederlandsche meisjes steeds groepsgewijze in bedrijven worden aangesteld, blijven zij met elkander in contact en wennen zij snel aan de nieuwe omstandigheden. Voor kantoorpersoneel is een tijdlang werken in het buitenland altijd waardevol geweest. Het verblijf in het buitenland geeft niet alleen een ruimeren blik op het eigen vak, maar bevordert ook de persoonlijke ontwikkeling. Voor goed onderlegde kantoorbedienden zijn goed betaalde posten in Duitschland in grooten getale aanwezig. Het spreekt vanzelf, dat de beheer- sching van de Duitsche taal in woord en schrift voorwaarde vormt voor een aanstelling op een kan toor. Vele brieven en rapporten van meisjes die reeds in Duitschland werken toonen. dat de Nederlandsche vrouwen zich in haar nieuwe omgeving goed gevoelen en dat zij algemeen in staat zijn haar familie econo misch te steunen. Om verkeerde aanstellingen te ver mijden, wordt iedere sollicitante alvorens in Duitsch land aan werk geholpen te worden, medisch onder zocht en krijgt zij uitvoerig advies ten aanzien van de soort arbeid, de plaats waar gewerkt wordt, de loonvoorwaarden enz. Met de wenschen der afzonder lijke sollicitanten wordt bij het aannemen in hooge mate rekening gehouden. Nauwkeurige inlichtingen verstrekken de Neder landsche bemiddelaarsters der arboidsbureaux te zamen met de Duitsche vakbemiddelaarsters. Het in winnen van inlichtingen bindt tot niets, de bemidde ling is volkomen vrijwillig. BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen 1.25—2.45: Oude hanen 1,75—2.40; Jonge hanen 0,60—1.60; N.H. Blau wen per K.G. 2,753,25; Jonge hennen 1,752,75: DuiVWi- per paar 0,50—0.80; Tamme eenden 0,70—1,30; Ganzen 4,50— 7,50; Kalkoenen per K.G. 7.00—12.50; Tamme konij: 4,00—8.00; Wilde konijnen 0.90—1.00. Piepkuikens 0,15—0,35. Eiermarkt. Witte eieren tot 1.05; Eendeneiren tot 7,00. Aanvoer 110.000. Handel vlug. Veemarkt. Lammeren 25.00—35.00: Zeugen f 125—f 180; Bigigen 113—f 18; Nuchtere kalveren f 8—f 20. Aanvoer 65. Handel matig. Tik-tak luisteren!!. in Haarlem en daarbuiten. DE TENTOONSTELLING IN HET FRANS HALSMUSEUM. Een wandeling langs de wanden, waaróp thans de nieuwe aanwinsten door het legaat Enschedé en een groot aantal geleende werken uit particulier bezit zijn tentoongesteld, kan aanvangen bij een curieus doek van den Haarlemmer Wybrand Hen driks, die, toen hij custos van Teyler's Stichting was, een zich daar bevindende beeldengroep in den trant der zoogenaamde „Witjes" naschilderde en daarmee ook in dat genre zijn veelzijdige be kwaamheid bewees. Het doek kwam later in het bezit der Enschedé's; de beeldengroep is nog in Teyler te bewonderen. Daar het meer om de schil derijen dan, om de vroegere of tegenwoordige eige naars te doen is zal ik die niet telkens opnieuw vermelden: de catalogus geeft daarover uitsluitsel aan wie zich daarvoor interesseert Mijn oog valt dan spoedig op eerr klein, mooi schilderij met bloemen en vlinders van den schil der met den Engelsche.n naam, die in Brussel ge boren werd en in Augsburg stierf: Charles de Hamilton, die in het begin der achttiende eeitw werkte en in het schilderen van vogels, bloemen en insecten een speciality was. Hoe goed zijn hier de bladplanten etc., op den voorgrond. Uiterst uit voerig doch tevens boeiend. Dicht er bij hangt een klein, door de fijne kleurtjes en knusse figA'atie charmeerend zeegezicht door Adam Willaerts, ze ventiend' eeuwsch Utrechtenaar. Links van den voorgrond is deze wel wat zwak van bedoeling, doch dat schaadt "niet aan de charme van het pa neeltje. Een mansportret door Caspar Netscher stelt een geharnast en bepluimd vorstelijk personage voor, even zwierig door den schilder voorgedragen. Mis schien is door den tijd de achtergrond wat ondoor zichtig geworden. Een aantrekkelijk klein paneeltje van Cornells van Poelenburgh, een arcadisch land schap met badende nimfen voorstellend, draagt sterk het Italiaansch-Fransch karakter van dien 17en eeuwschen meester, zooals men dat ook in soortgelijke sujetten van den lateren Fantin Latour aantreft. Volgt een fijn paneeltje, een herberg aan het water, waarop en waarlangs veel vertier van bezige menschen, dat de signatuur van Thomas Heezemans draagt. Dat wil zeggen: deze schilder, over wien de kunsthistorie pas in later tijd meer licht ontstoken heeft, placht zijn werk met Th. MANS te sïgneeren, welke signatuur ook hier te vinden is. Ook zijn geboortejaar schijnt pas later vastgesteld te zijn (1624): in ieder geval is hij een dier vele minder befaamde schilders uit de gouden eeuw geweest, die vaak prachtige dingen gemaakt hebben: dit Van Goyenachtige nr. 24 der expositie kan daartoe behooren. Aan den tegenovergestelden wand zal de bezoeker een ander werk met zijn sig natuur aantreffen, dat veel minder aantrekkelijkns: een wintergezicht, met een herberg alweer, waar het Zwaantje uithangt, doch dat geheel anders van aspect is en meer aan anderen dan van Goyen doet denken. Heezemans schijnt niet alleen curieus door zijn signatuur doch ook door de qualiteit van zijn peinture geweest te zijn. Een aardig stuk kleur is dan het stilleven met theeservies dat op naam staat van Frans Hals' schoonzoon Pieter Roestratert, en dat misschien een fragment van een grooter compositie zou kunnen zijn. Van Klaes Molenaar, Jan Miense's broeder, zul len wij op deze expositie drie werken aantreffen, die onderling in aantrekkelijkheid»van werkwijze nog al uiteenloopen. Zoo de beide Haarlemsche stadsgezichten al zeer karakteristiek voor hem zijn, wat de voorstelling betreft (hij was specialiteit in wintergezichten, die hij in een eenigszins harden drogen toon voordroeg) de gulle schildering van het landschap met boerderijen en ruïne (43), iets verder aan dezen wand, is mij persoonlijk liever. Langs een robuust geschilderd vischstilleven door Pieter de Putter wandelen wij Haar een land schap met vee van den betrekkelijk zeldzamen meester Jan Frans Soolemaker, wiens kunst en kunde met dit werk wel voordeelig vertegenwoor digd schijnen. Immers maakt het den indruk, van een soliden en sterken meester afkomstig te zijn. Voor het zwarte koetje op den voorgrond zou Wil lem Maris in zjjn jonge jaren bewondering gehad hebben, Voor den wand staat op een ezel een ander wei nig bekend meester geëxposeerd: een Winterver maak door Anthony Janz van der Croos. Telkens weer wordt men getroffen door den onuitputteliik schijnenden voorraad van werkelijk goede schil ders, die de 17e eeuw bij ons heeft opgeleverd. Le vendig van teekening zijn er de talrijke figuurtjes ingezet, fijnstemmig is de atmosfeer van het land schap, waarin dat eigenaardige namiddag-winter licht is uitgedrukt. Knap alweer, vooral in de détails (zooals. rechts onder, het stilleven en de plant) is de Monnik in gebed van Johan Adriaensz van Staveren, maar voluit mooi is het Italiaansch landschap van Jan Both, dat er dichtbij hangt. Een gaaf gecompo neerde schilderij, waarin het groepje van het vee bij de beek op delicate manier is opgenomen. In aristocratische fiinheid wordt deze schilderij biina nog overtroffen door haar néaste gebuur: een bosch gezicht door Jan Lievens. In dit doek treft ons een romantische muzikaliteit men lette eens op de sfeer waarin dat visschertje daar aan de beek zit te hengelen die als een voorloopster van de school van Barbizon kan gezien worden. Het staat daar nog wel dichter bii dan bij onze Hollandsche romantiek van een B. C. Koekkoek, die er haast gemaniereerd zoetelijk bij zou kunnen schijnen. Beide laatstgenoemde schilderijen zijn niet gesig neerd. De benamingen Both en Lievens berusten dus op historische overlevering of stijlkritiek. Wat niets met de qualiteit te maken heeft, die van beide buitengewoon mooi is. In een volgend stuk zal de wandeling worden vervolgd. j H de BOTS. m» Gemeente Concertgebouw H« On Vn HEDENAVOND 8 UUR: GastdirigentWILLEM ANDREESSEN Solist: PAUL NIESSING, piano. Entrée: 25 cent. (Adv Ingez. Med.) ZORG VOOR HET LOODSWEZEN. •s-GRAVENHAGE, 23 Juli. Bij beschikking van den Secretaris-generaal van het departement van Waterstaat en het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie, gepubliceerd in de Staatscourant van hedenavond, wordt de zorg voor het loodswezen, de betonning, de bebakening, de ver lichting en den stormwaarschuwingsdienst, voor zoo ver deze zorg niet reeds berust bij het departe ment van waterstaat, en de vredeskustwacht overge bracht van het departement van Defensie naar het departement van Waterstaat. Deze beschikking wordt geacht van kracht te zijn geworden op 22 Junt 1940 NEDERLANDSCHE GEZAGVOERDER OP DE „MOUNT CHASSERAL". NEW-YORK. De vroegere Amerikaansche vrachtboot „Tegucigalpa" is op het oogenbiik onder het bevel van een Nedertandschen kapitein van New-Orleans op weg naar New-York. Het schip, dat 2000 ton meet, is door Zwitserland aangekocht en draagt nu den naam „Mount Chasseral". Het zal in New-York een lading voor Zwitserland aan boord nemen, die in een Italiaansche haven gelost zal worden. De „Mount Chasseral" is het eerste schip, dat onder Zwitsersche vlag vaart. (United Press), j

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5