,|A V f Overleg tusschen Japan Frankrijk. en Engeland en de Sovjet-Unie HET GEBIED VAN SMOLENSK. Luchtactie aan het front van Tobroek en-Solloem DONDERDAG 24 JULI 1941 TLA A RL EM'S DA'GBE'A'D Overeenkomst inzake Indo-China zou reeds gesloten zijn. Associated Press meldt dat de Japansche am- bassade te Washington heel't medegedeeld, dat zij ren bericht heeft ontvangen, volgens hetwelk Tokio en Vichy een overeenkiomst zouden heb ben gesloten met betrekking tot Pransch-Indo China Een officieele bevestiging hiervan is echter nog niet ontvangen. Uit Berlijn meldt het A.N P. Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen, zijn in Berlijn berichten binnengekomen dat .Tapan inlichtingen heeft ver kregen omtrent Britsche aspiraties in Fransch-Indo- China. Men is in politieke kringen te Berlijn van meening dat de Japanners van plan zijn dergelijke aspiraties met alle middelen te verhinderen. In dit verband bespreekt men in Berlijn Fransche persstem men, waaruit de Fransche vastberadenheid blijkt de onschendbaarheid van Fransch Indo-China te verde digen. Van Duitschen kant acht men het mogelijk, dat intusschen over deze vraagstukken tusschen de Japansche en Fransche regeering gemeenschappelijk overleg heeft plaats gehad. Met betrekking tot liet Japansch-Franschc contact nopens de problemen in het Verre Oosten geeft men in welingelichte kringen alhier te verstaan dat de te Vichy ontvangen berichten niet in strijd zijn met de inlichtingen over een bedreiging van Indo-China door Engeland, zooals deze de laatste dagen door de Japansche pers zijn gepubliceerd. Men vermoedt, al dus een D.N.B.-bericht uit Vichy, in deze kringen ook dat juist is dat troepenconcentraties in Burma en te Singapore geschieden. Voorts constateert men dat vertegenwoordigers van Engeland, Thailand en China bijeenkomsten hebben gehouden, die zonder twijfel een militair karakter heb ben. De verklaring van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken Eden dat de overeenkomst tus schen, Engeland en China tegen niemand is gericht, is in toonaangevende kringen alhier met groote terug houding ontvangen. Van welingelichte zijde deelt men mede dat het onder bovengenoémde omstandigheden volstrekt begrijpelijk is als Japan het gevaar in het Verre Oosten een feit acht. De beide voornaamste doeleinden der Japansche politiek bestaan in hand having van de orde in het Verre Oosten en afwikke ling van den oorlog in China. Frankrijk heeft in Augustus 1940 erkend dat Japan de mogendheid is die het grootste belang heeft bij handhaving van de orde in het Groot-Aziatisch gebied. Als Japan deze orde nu bedreigd acht, dan is het niet onverklaarbaar dat de Japansche regeering Frankrijk uitnoodigt ge meenschappelijk met Japan alle mogelijkheden na te gaan om dit gevaar te keeren. I JAPAN HOUDT VAST AAN HET PACT VAN DRIE. Uit Tokio, 24 Juli. De minister van buitenlandsche zaken, Toyoda, heeft alle Japansche diplomaten in het buitenland nogmaals uitdrukkelijk instructies doen toekomen, inhoudende dat Japan's politiek met de wijziging van het kabinet geen verandering heeft ervaren, maar nog steeds het driemogendhedenpact ten grondslag heeft. Ofschoon over deze houding van Japan algemeen geenerlei twijfel is gelaten, zoo schrijven de bladen, gaat de Engelsche en Ameri- kaansche propaganda zich verder te buiten aan onge gronde geruchten. Daarmede tracht men in de eerste plaats Japan in twee kampen te verdeelen en in de tweede plaats de betrekkingen tusschen Japan en Duitschland te vertroebelen. Sedert het uitbreken van het Chineesche conflict hebben Engeland en de Ver- eenigde Staten hun vergeefsche pogingen niet opge geven om een splitsing teweeg te brengen- in de stem ming van het Japansche volk. Dit optreden is sedert het sluiten van het driemogendhedenpact nog ver sterkt. Met lokmiddelen en tenslotte met economischen druk heeft men Japan van dit pact willen afbrengen. Japan moet deze pogingen van Engeland en de Ver. Staten des te aandachtiger in het oog houden, aange zien er geen twijfel aan is, dat tusschen Engelai^, de Ver. Staten en Tsjoengking reeds zekere tegen Ja pan gerichte overeenkomsten bestaan. Door de Japan sche regeering, zoo schrijft de „Hotsji Sjimbocn", welker politiek op het driemogendhedenverdrag is opgebouwd, zullen nog nauwelijks nieuwe officieele verklaringen te verwachten zijn, want dat is overbo dig. Sedert het begin van het Chineesche conflict hebben do Japansche regeeringen te veel verklarin gen afgelegd en daardoor hun politiek te zeer vast gelegd, zoodat niet voldoende speelruimte meer aan wezig was. (D.N.B.) De Deutsche Allgemeine Zeitung over het falen van den Britschen steun. „Om aardrijkskundige redenen", aldus het op schrift boven een artikel van Silex, den hoofdredac teur van de „Deutsche Allgemeine Zeitung". In zijn uiteenzettingen bespreekt Silex het falen van den Britschen steun voor de Sovjet Unie, terwijl hij tevens aantoont hoe gering de macht van Engeland in het Nabije- en het Verre Gosten is. De Britsche minister van luchtvaart zoo schrijft Silex heeft, aan het einde van de vierde oorlogs- week aan het Oostelijk front, moeten toegeven dat Engeland om aardrijkskundige redenen geen steun aan de Sovjet Unie kon verleencn Hetzelfde feit kreeg twee jaren geleden Polen te beleven. Ook in andere gebiedsdeelen van het Europeesche continent waar Engeland hulp trachtte te brengen, faalde de steun, zoodat de Engelschen hun terugtochten als overwin ningen moesten vieren. Toen de Engelscljen in het voorjaar 1939 ongevraagde garanties verleenden, had den de aldus bedachte staten moeten bedenken, dat deze toezeggingen „om aardrijkskundige redenen" geen militaire waarde konden hebben Een afdoende militaire hulp kwam trouwens binnen het kader van de Britsche oorlogsvoering in het geheel niet van pas. aangezien deze gebaseetd was op de blokkade en het .rustige" overwinteren van den oorlog. Uit een geo grafisch oogpunt hadden de Engelschen uiteindelijk hun hoop gevestigd op een bolsjewistischen aanval in den rug van Duitschland. Het militaire pact van En geland met de Sovjet Unie kan de bolsjewistische in eenstorting niet ophouden Het Engelsche ontlastings offensief in de lucht dat door Sinclair is geroemd bleef «n blijft zonder resultaat op de gebeurtenis sen in het Oosten. Wie onze weermachtberichten aldus Silex ge durende de afgeloopen vier weken nog eens ter hand neemt, kan zelf uitrekenen dat de Engelschen gedu rende deze periode meer dan 400 vliegtuigen hebben verloren. Dat onder dergelijke omstandigheden Duff Cooper als minister van informatie faalde, behoeft geen verwondering te baren. Churchill heeft nu al den vierden minister van informatie verbruikt, en in een opwelling van woede en toorn zijn secretaris deze functie gegeven, opdat de menschen weten dat zij Churchill aanvallen, wanneer zij in de toekomst in plaats van Duff Cooper. Bracken verwijten maken. Hoe moeilijker de positie van Engeland wordt, des meer moet Churchill verantwoordelijkheid even als Stalin van buiten aan zich trekken Wanneer de Engelschen de wereldkaart bekijken, dan kunnen zij geen plezier meer beleven, aangezien zij „om aard- •ijkskundige redenen" tot de conclusie moeten komen dat hun machtspositie aanmerkelijk verminderd is. Voor het Verre Oosten is een afgedankte minister blijkbaar voldoende. Vroeger beschikte Engeland voor een dergelijk belangrijk gebied, dat tegenwoordig in het centrum der wereldbelangstelling staat, steeds over goede krachten en stuurde dan ook altijd zijn beste mannen daarheen. Maar, wat heeft Engeland tegenwoordig nog in het Verre Oosten te zeggen? Hoe langer hoe meer gaat Washington de pen voeren in den Engelschen oorlog. Als afgezant van Roosevelt moest men Hopkins bij een zitting van het Engelsche oorlogskabinet toelaten. De ambassadeur Halifax wordt binnenkort van den overkant terugverwacht, teneinde persoonlijk de wenschen van Roosevelt te overhandigen. De Amerikanen zitten on IJsland. Maar •an de Scilly-eïlanden of van het eiland Wight blijven zij weg. Dit vanwege de vrees op luchtaanvallen, niet echter tengevolge van een rekening houden met de Engelsche gevoeligheid. (A.N.P.) Roosevelt en de vrijmetselarij. Foto uit Noorsch vrijmetselaarsarchief gepubliceerd. Het D.N.B. meldt: In de archieven van een Noorsche vrijmetselaarsloge zijn sèiisationeele be wijzen gevonden voor de activiteit in de loge van den Amerikaanschen president Roosevelt. Het be treft een geheime foto, welke Roosevelt in vrij- metsélaarsdracht in gezelschap van Joden en be kende personen als lid van een New Yorksche loge vertoont. Het document wordt van hier langs den snelsten weg naar Berlijn gezonden. Naar nader vernomen wordt werd bij de foto een begeleidende brief van den New Yorkschert vrij metselaar. Knut Vang van 23 November 1935 ge vonden, waarin deze omtrent het ontstaan van de foto het volgende meldt: „Het is mij een groot genoegen iets interessants te kunnen bijdragen voor het archief van het stam huis: 7 November was de president der Vereenigde Staten broeder Franklin D. Roosevelt, in de archi- teetenloge te New York aanwezig, waar zijn beide jongste zoons James en Franklin Jr., in den derden graad werden opgenomen. Zijn oudste zoon Elliot, bezit reeds den meestergraad. Bij deze ge legenheid genoot ik de bijzondere eer deze historische gebeurtenis te vereeuwigen. Een groepsfoto van den president me tzijn drie zoons,' die achter hem staan, werd opgenomen. Zeer streng werd verboden deze foto te publiceeren, maar particulier heb ik het voorrecht aan de tiende provincie een afdruk ten geschenke te geven. De foto wordt u aange- teekend toegezonden en ik verzoek u haar aan bevoegde handen over te dragen". Aan het slot van den brief wordt er nogmaals met'klem op aangedrongen de aangelegenheid met ,.de uiterste discretie" te behandelep. In het mid den van de foto is de Amerikaansche president, Roosevelt., duidelijk te herkennen. Hij draagt het vrijmetselaarsvoorschot met de onderscheidings teekenen van den 32sten graad. Naast Roosevelt staat de grootmeester van de grootloge van New York Owéhs. Achter deze bede ziet men de zoons van den ■president, James Roosevelt en Franklin Roosevelt. De overige personen zijn leidende figuren in het openbare leven van de Vereenigde Staten, onder wie (staande, vijfde van links) Laguardia, de burgemeester van New York. Herhaaldelijk is ten scherpste verboden 'deze foto te publiceeren. Britsche vliegtuigen hoven Duitschland. Geen schade van militairen aard. BERLIJN, 24 Juli (D.N.B.) In den nacht van Woensdag op Donderdag is een aantal Britsche vliegtuigen naar Zuidwest Duitschland gevlogen. Zij wierpen brisant- en brandbommen, die nergens militaire schade, aanrichtten, maar bijna alle in het open veld of in de woonwijken van eenige steden en plaatsen neerkwamen, waar zij geringe mate- rieele en persoonlijke schade veroorzaakten. Maarschalk Kwaternik's bezoek aan den FUhrer. Verklaring der Kroatische regeering. AGRAM, 23 Juli. In een officieele verklaring naar aanleiding van het bezoek van maarschalk Kwaternik aan Duitschland wordt gezegd: „De Kroatische regeering is diep bewogen en vol daan over de tegemoetkomendheid en de opmerk zaamheid die de Führer van het Groot-Duïtsche rijk' en het geheele Duïtsche volk aan het Kroati sche volk hebben bewezen. De reis van den eersten Kroatischen maarschalk naar het Oostelijk front od het oogenblik, waarop de eerste Kroatische forma ties vrijwilligers zich scharen in het Europeesche front tegen den- aartsvijand van Europa, symboli seert het beste het eeuwenoude Kroatisch-Duitsche wapenbroederschap en brengt de rol van Kroatië in het nieuwe Kroatië tot uiting". (D. N. B.) ARTISTIEKE DAMES- en HEERENPORTR ETTEN „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 De kaart geeft het operatieterrein aan van den middenscctor van het Oostelijk front, o.a. „het gebied van Smolensk". Volgens het D. N. B. ruk ken de Duitsche troepencolonnes ten Oosten van Smolensk verder op, met de grootste kracht wordt hier de opmarseh in de richting van Moskou voortgezet. De Duitsche weermacht heeft tot op heden een scherpe frontwig in de „Stalin-Iinie" gedreven, die er als volgt uitziet, men raadplege hierbij de kaart. KAt,Br van Het front begint 50 K.M. ten Zuid-Westen van Newel, (deze plaats ligt ten Noorden van Witebsk). loopt via Gorodok langs Witebsk en Roednja, tot Smolensk: hier gaat het front ver der tot in de omgeving van Solowjewa. De andere zijde van dc wig begint 50 K.M. Oostelijk van Orsja en gaat via deze laatste stad verder langs de rivier den Dnjepr via Smolensk tot in de zóne van Solowjewa. Italiaansch weermachtsbericht. ROME, 23 Juli (Stefani). tn zijn Weermachts bericht no. 413 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „In Noord-Afrika was aan het front van Tobroek activiteit van de artillerie. Duitsche vliegtuigen de den aanvallen op stellingen van luchtdoelbatterijen in de vesting Tobroek. Aan het front van Solloem trad onze luchtmacht in actie en bestookte gemotoriseer de strijdmiddelen en vijandelijke barakken. Britsche vliegtuigen bombardeerden de stad Beng- hasi. In Oost-Afrika deden vijandelijke vliegtuigen aan vallen op Gondar. Verder valt er niets te vermelden." Ontploffing in Spaansche munitie- opslagplaats. Waarschijnlijk vijf dooden. De bevolking van SevIUa werd gisterochtend door twee geweldige ontploffingen opgeschrikt, waarop een reeks kleinere ontploffingen volgde, zoo meldt het D. N. B. Zij waren afkomstig van een artillerie depot, waarvan de munitie-opslagplaats als gevolg van de buitengewoon groote hitte, die hier op het oogenblik heerscht, door zelfontbranding in de lucht gevlogen was. Talrijke woonhuizen, die scha de geleden hadden, moesten ontruimd worden. Het munitiedepot bevindt zich op ongeveer vijf kilometer afstand van het centrum van Sevilla, in de nabijheid van de voorsteden Punta del Verde en Guadaira. De burgemeester en de minister van landbouw, Miquel Primo de Rivera, die zich op zijn inspectiereis te Sevilla bevond, begaven zich on middellijk naar de plaats van het ongeluk. Bij dit ongeluk zouden vijf personen gedood en verscheidene gewond zijn. Rede van maarschalk Pétain. De verdediging der koloniën. Uit Vichy meldt het D.N.B.: Maarschalk Pétain heeft te Aix en Provence een toespraak gehouden tot de cadetten van de militaire academie van St( Cvr en Maixent, waarin hij betoogde dat Frank rijk gedwongen is zijn koloniën te beschermen en zijn geheele koloniale rijk, waarop begeerige blik ken zijn gericht, te verdedigen. Met verwijzing naar het voorbeeld der Fransche troepen, die Syrië dapper hebben gehouden tegen een overmacht, verklaarde de maarschalk dat het misschien noo- dig is Fransche koloniën, waarin het geheele Fransche Imperium wordt bedreigd, te verdedi gen. met dezelfde kracht en energie die de strijders van Frankrijk in Syrië aan den dag hebben ge legd. Bulgaarsche staatslieden uit Rome vertrokken. Graaf Ciano en de Duitsche ambassadeur deden hen uitgeleide. Het. D.N.B. verneemt uit Rome.' De Bulgaarsche premier Filoff en de minister van buitenlandsche zaken Popoff zijn Woensdagmiddag om 12 uur 15 met een specialen trein uit Rome ver trokken Onderweg van de Villa Madama naar het station Ostia werden de Bulgaarsche staatslieden door de bevolking hartelijk toegejuicht. Op het sta tion waren verschenen de minister van buitenlandSche zaken graaf Ciano, de partijsecretaris Serena, de Duitsche ambassadeur Von Moltke, de Japansche ambassadeur, de diplomatieke vertegenwoordigers der tot het driemogendhedenpact toe-getreden staten en talrijke persoonlijkheden van partij, staat en weer macht. Op hun terugreis zullen de Bulgaarsche staatslieden particulier een dag in Venetië blijven. Het protectoraat in het teeken van de V. Zelfs het plaveisel van de straten der steden draagt deze letter in reusachtige afmetingen. (Foto Atlantic-Holland) Amerika en de oorlog BERLIJN, 23 Juli. De oor iogsopruiïng van Roosevelt zoo schrijft het „Journal dc Genève" boven een' artikel, waarin het zegt: „Maandenlang heeft Duitsch land jegens de Ver. Staten de grootste reserve getoond en slechts zwak gereageerd op de aanvallen met woorden, waar van het 't doelwit was. Thans echter bestaat er geen twijfel meer aan dat president Roose velt niet zal afwijken van den weg, dien hij zichzelf heeft aangewezen, en dat hij toe geeft, een onvermijdelijk con flict onder oogen te zien. De Amerikaansche regeering heeft er de voorkeur aan ge geven haar politiek voort te zetten en de openbare meening rijp te doen worden. Zij houdt haar in een alarmtne- stand door steeds gewaagder stappen te ondernemen. Zij tracht de zenuwen van het Amerikaansche volk te ver sterken, terwijl zij tegelijker tijd de-Duitschers aan een ze nuwbeproeving onderwerpt, welke zij tot dusver goed heb ben doorstaan, aangezien geenszins tegenstooten hebben ondernomen, op welke men aan gene zijde van den Atlan- tischen Oceaan had gerekend. Dit spel zal zoolang duren tot een bloedig incident ter zee het Roosevelt zal veroorloven de gebeurtehisscn met de „Lu- sitanïa" te dofcn N herleven. Men wacht op een aanvaard baar voorwendsel, op een be paalde gebeurtenis, welke de eer der natie in het -spel brengt". TWINTIG DOODEN BIJ DEN LUCHTAANVAL OP NAPELS ROME, 23 Juli. Volgens een officieele opgave van het aan tal slachtoffers van den Engel schen luchtaanval op Napels in den nacht van 20 op 21 Juli zijn hierbij 20 personen ge dood. waaronder zeven leden van de weermacht en 37 per sonen, waaronder 12 leden van de weermacht, gewond. Admiraal Nomoera bij Sumner Welles. Vaart door het Panamakanaal besproken. WASHINGTON, 24 Juli. Na een conferentie van een half uur met den plaatsvervangenden staatssecretaris, Sumner Welles, heeft de Japan sche ambassadeur, admiraal Nomoera, Woensdag volgens Associated Press voor vertegenwoordigers der pers verklaard dat de toestand in het Verre Oosten is besproken, waarbij hij het Japansche Standpunt uiteengezet hoeft. Bovendien heeft hij de kwestie te berde gebracht, waarom Japansche schepen niet door het Panamakanaal kunnen va ren. Welles heeft verklaard dat het kanaal voor onbepaalden tijd wegens herstellïngswerkzaam- heden voor de koopvaardij is gesloten. Hij Nomoe ra. heeft daarop geantwoord dat de Japansche schepen niet ongelimiteerd op toestemming tot doorvaart kunnen wachten. Tien Japansche sche pen zijn derhalve reeds in Zuidelijke richting uit- geloopen om de thuisreis via Zuid-Amerika te maken. (D.N.B.) FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door afd. Handlesinformatles v. d. Graaf en Co. N.V.. Amsterdam SURSEANCE VAN BETALING: De bewindvoerder in dc surséance van betaling: a. der Commanditaire Vennootschap J. van den Berg and Sons. bloembollenkweekcrij en handel, gevestigd en kantoorhoudende te Bre^and. gemeente Anna -Paulowna: b. van haar bchccrende vennootcn Cornells van den Berg en JÓhannes Cornells van den Berg. bloembolleh- kweekers aldaar, maakt bekend: le. dat ter Griffie der Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar een nntwerp-akkoord is nedergelegd: 2e. dat bij beschikking dier Rechtbank d.d. 1 Juli 1941 1» vastgesteld a. dat vóór 10 Augustus 1941 de schuldvorderingen, ten aapzien waarvan de surséance werkt, bij den bewind voerder moeten worden Ingediend; b, dat in raadkamer der Rechtbank, gehouden wordende op Zaterdag 13 September 1941 's morgens 10 uur, ln het Gerechtsgebouw aan den Geestersingel te Alkmaar, over het aangeboden akkoord zal werden geraadpleegd en beslist. Bewindvoerder is Mr. A. J. M. Leesberg. Kennemer- straatweg 29. te Alkmaar. Bij beschikking van de Arr. Rechtbank te Zwolle van 17 Juli 1941 ls aan dc N.V. Openluchtbad „Vechterstrand" In liquidatie, gevestigd te Zwollerkarspcl. voorloopig sur séance van betaling verleend. Bij diezelfde beschikking werd mej. Mr. M. A. Boom, adv. en proc. te Zwolle, Praubstraat 19, benoemd tot bewindvoerstcr. ten einde met de schuldenares het beheer over hare zaken te voeren. Bij het verzoekschrift tot surséance 'an betaling ts ccn ontwerp van akkoord gevoegd. Bij beschikking van dezelfde Rechtbank van 18 Juli 1911 ls bepaald, dat de schuldvorderingen, ten aanzien waar de surséance werkt, uiterlijk 1 Augustus 1911 bij de bewindvoersler moeten worden Ingediend en dat het ver hoor zal.plaats vinden op Woensdag 20 Augustus 1941, des •.m. te 10 l/l uur in Raadkamer. UITGESPROKEN: 16 Juli. P. A. Vrij, Rotterdam, Vrijenbanschestraat 18. Recht. Comm. Mr. F. G Schalkwijk. Cur. Mr. D. A. van der Linde, te Rotterdam 18 Juli. Salomon Blom, koopman, Rotterdam, Rochus- senstraat no. 299.'Recht. Comm. Mr. F. G. Schalkwijk, Cur, Mr. J. Leopold, Rotterdam. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 7 Juni D. Zwiep Jzn.. pakhuisknecht. Enkhulzen. GEëINDIGD DOOR HOMOLOGIE VAN HET AKKOORD: 28 Juni. Joh. verehoof. Uitk. Bern; zakt in elkaar. Dorpsbewoners moesten ijlings hun huizen verlaten. ZiiRICH. 23 Juli. Woensdagmorgen te half acht heeft op den Gspaltenberg bij den Gonzen- berg een geweldige aardverschuiving plaats ge vonden. Een rotswand van ongeveer een half mil- lioen kubieke meter-geraakte aan het glijden, en overdekte buna den grooten autoweg tusschen Sar- gans en Walfenstadt. Kort daarop raakten nieuwê" rotsmassa s los en stortten den geheelen morgen met donderend lawaai in het dal. In den Gspalten berg kwam een geweldige scheur en het ziet er naar uit, alsof de geheele berg langzamerhand in elkaar zakt. De inwoners van het. in de nabijheid liggende dorpje Ragnatsch. tusschen Sargans en Walienstadt, werden te rechter tijd gewaarschuwd en konden met hun have en goed hun bedreigde huizen verlaten. Boven het gchcelë Oberland van £>t. ü-allen hangt een geweldige stofwolk. (United Press). Aartsbisschop van Canterbury over de samenwerking niet Moskou. Stefani meldt: Het blad van de diocees Canter bury publiceert een artikel van den vermaarden aartsbisschop, den primaat van de Anglicaansche -verk van Engeland. Deze heeft dén moed hét vol gende te schrijven. ..Wij moeten den moedigen Rooden legers vol ledig succes in hun strijd toewenschen en wij moe ten bereid zijn hun onze hulp te verleenen. Het kan vreemd lijken een bondgenootschap met het bolsjewistische .Rusland t.e vereenigen met onze verklaring, dat wij strijden voor het behoud van de Christelijke beschaving, maar dergelijke scru pules zijn misplaatst, omdat wij in werkelijkheid strijden tegen de machten van het kwaad, be lichaamd in de leiders van Duitschland. De aartsbisschop eindigt zijn artikel met de ver klaring dat de Sovjets strijden voor een hoog be ginsel van vrijheid en onafhankelijkheid". De ^terke avonturen van Paul Bunyan. Een tweede Von Münchhausen. BEMIDJI (MINNESOTA): Te Bemidji in het Noorden van Minnesota gelegen wordt ieder jaar in Juli de herinnering opgehaald aan den beroemd- sten van alle houthakkers der Noordelijke bosschen aan wien daden en kundigheden, welke op die van den Baron von Münchhausen gelijken, worden toe geschreven. Dat is het feest van Paul Bunyan, dat den 4den Juli begint en vele dagen duurt. Dat er reden is voor deze jaarlijksche herdenking mag blijken uit de volgende grootsche daden van den houthakker. Bunyan legde het meer dan 80.000 vierk. km. groote Bovenmeer aan als „weide" voor melk- walvisschen, nadat hij gehoord had dat deze „vis- schen" zoogdieren zijn. Hij deed de Mississippi ont staan, toen hij een afwaschkom leegstortte. Een an dere maal dreef hij een kudde ossen in een meer, wierp er een wagonlading erwten achteraan, stak onder het meer 'een vuurtje aan en bereidde zoo een enorme hoeveelheid soep voor zijn houthak kersvrienden. Het omroeren van de soep geschied de door een raderboot, die hij van New Orleans liet komen "om pver het kokende meer rond te varen. Paul Bunyan heeft ook de Zweden naar Minnesota gehaald, toen hij dezen Amerikaanschen staat aan den koning van Zweden verkocht. Nog heden ten dage wonen er veel Zweden in Minnesota, Zijn avonturen zijn jiiet minder ongehoord dan zijn^ daden. Zoo beleefde hij een winter, die zoo kou*d was, dat gloeiendheetc koffie onmiddellijk,be vroor. Kort daarop kwam het jaar van de twee winters. De sneeuw werd blauw van de koude en naarmate het jaar voortschreed, des te kouder het werd, totdat in den herfst ccn dubbele winter in trad. Een laaghangende wolk veranderde al gauw in een ijsberg en het kwik in Bunyans thermome ter daalde zoo diep, dat het drie jaren nóodig had om weer tot het nulpunt te stijgen. De sneeuw viel zoo dicht dat Paul diep in de sneeuw moest graven om de bosschen te vinden. Aan touwen werden de houthakkers in de sneeuwgroeven neergelaten, om in de diepte naar boomen te zoeken. Maar hun ar beid vorderde slechts langzaam, daar zij gekweld werden door de ijspegels, die uit hun poriën naar buiten groeiden. Zoo ontzettend koud was het dat de wind in stukken-vroor. Bunyan zaagde de lap pen bevroren wind in stukken die hij voor den zo mer bewaarde. Als men een vuur aanmaakte, moest men het zeven dagen en zeven nachten on afgebroken aan den gang houden, eer het in staat was een stuk papier te verbranden. Om een karbo nade te braden had men zelfs een heele maand I noodig en dan was het vleesch nog maar half gaar. (.4du. Ingez. Med.) Paul Bunyan. die maar lfefst ongeveer 22 meter lang was, hield ervan om in het voorjaar de m den winter gevelde boomen naar het dal te brengen. Ondanks zijn zwaarte ging hij dan op de in den stroom drijvende stammen staan en- bracht deze door snelle voetbewegingen zoo aan het rollen, dat de bast er vanzelf afging. Over de ontstane schuim vlokken liep Bunyan naar den oever. (United Press) Italië en dc strijd aan het Zuidelijk en Oostelijk front. Een overzicht tijdens de jongste parade voor den Duce te Rome. (Foto Luce-Holland) JKadio 5 iog%aitUMa VRIJDAG 25 JULI 1941. HILVERSUM I. 415.3 M. $.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7 0# Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbe reid door de Christelijke-Radio Stichting). 8.39^Gewijde muziek (gr.pl 8.40 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor dc huls- vrouw 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Het Sylvcstrc Trio. 11.20 Voordracht. 11.40 Het Sylvestre Trio. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest 12.40 Almanak. 12.45, B. N. O. Nieuws- cn economische berichten. 1.00 Ensemble Willy Kok en gramofoonmuziek. 2.00 Het symphonie-orkest .."s Gravenhagc" cn solist. en gramofoonmuziek. 4 00 Cur sus' ..Een dominee over de kerk" (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomlté). 4.20 Gramofoonmu ziek. 5.15 B. N. O Nieuws-, economische en beursberich ten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Kwar tetconcert en gramofoonmuziek. 6.30 „Sportwctcnswaardig- heden". 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Onze cursus fotografie. 7 50 Gramofoonmuziek 3.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Sport. 8.40 Klaas van Bceck cn zijn orkest en het Rococo-octet. 9.30 Berichten. Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 B. N. O. Uitzending In de Engelsche taal: „Economic News from Holland". HILVERSUM II. 301,5 M. 6,45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 - Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. o. Nieuwsberichten.' 8.15 Gramofoonmuziek. 10,20 Planovoor dracht en gramofoonmuziek. 11.00 Voor dc Jeugd. 11.20 Zang en pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Po litieberichten. 12.15 Muslquette en soliste. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Jack der Kinderen 1.40 Orgelconcert en zang. 2.10 Gramofoon muziek. 2.30 Mandollnlsten. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Ensemble Jonny Kroon 4.30 Voor de Jeugd. 5.00 Gramo foonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 De Ramblers. 6.00 „Onder de leeslamp", (voorbereid door dc Christelijke Radio Stichting). 6.15 Orgelconcert. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 B. N. O. Economische vragen van den dag. 7.15 Amablle-sextet cn gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Het Rotterdamsch Phllharmonlsch Orkest (In dc pauze: Boek bespreking). 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O Nieuws berichten. 10.00 Avondwijding (voorbereid door liet Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.05—io, 15 Gramofoom muziek.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7