Communisme is moord V R JT-D A-G- 21 .JJU C I -1941' HSA'REEM'S DA'GBEAD Hit de Omstteken HEEMSTEDE BRON STEE SCHOOI- U. L. O. Tot de Je klas zijn bevorderd: Eduard Beentjes, Leo Janse. Gerard de Boer, Cor van Keulen. Cor Diepet'een, Johan Volkers, S IJ brand Lebeau, Herman Nessen. Fred, de Bruyn, Rob Hirs, Leen van Moerland, Maarten Boerss ma. Eddy Stioo Cloeek, Jan Kluen, Nico Santing, Aart Kooijman, Wint Duiker, Ru Kneynsberg, Bram Sabelis, Klaas Lantinga, Piet Nix. Harry Mulisch, George Wüste- feld, Benny Verbeek, Evert van Bockum Maas, Jan de Groot. Theo van der Heijden, Piet Leith. Dirk Bosch Willy Broekhof, 3rita van den Hank. Rie Vergaaij, Annie Zwemmers. Lucle Eggers, Guusje Wille, Jo van den Eijn- ae. Riek Thürkow. Geertruida Broekmeijer. Geertje Blok ker, Marie Blokker, Rika Roozen. Loekïe van Harden- broek. Ada Hooreman, Thea Kranenburg, Sijlvia de Vries, Tlnie Sierhuis, Willy van Mannekus. Marie van Baren, Stientje Dekker. Margaretha Bert. Nellie Stljer, Anna Zorge. Eja Wagenmaker. Corrie Vroom, Margare tha Vroom. Ingaborg Vrielink, Corrie Sombroek. Nellie Ketelaar, Neeltje Lieffering. Willy Beeling, Lenle Bloem, Tilly Bosch, Marie Dekker, Nettie Jurgens, Nellie Rinsma. Jopie Strijbis, Annie Strijbis, Elisabeth van Til, Annie Vellekoop, Hannie Kuipers. Ria Cornelissen, Lente Visser, Rietje Scnft, Gonnie van Dijkem, Marjou Strijbos. Her-examen 4. Tot de 3e klas zijn bevorderd: Wim Platte, Ab Kabel, 'Gerrit Kluen. Henk Meyer. Lock Dammers. Dick van Kampen, Theo de Haas, Aat Verkaaik, Henk Wesseling, Cees Caro. Leo Planting, Jan Schreurs, Karei Suyllng, Chris Raket, Eddy Koning. Ronald Hofman, Henk Mau- rits, Jean Splkermann. Dick Vos. Gerrit van Beem. Jo han Velberg. Daan de Jong. Dirk v. d. SchSns, Piet Mei- ne, Nico van Geelen, Tine Kruse. Carta Straus, Doke van den Koog. Lies Kokke. Hannie van Winsen. Nellie Ruys. Ida van Waveren. Kitty van Nes, Claudi van Dobben- burgh, Paulten Corstlus, Gonny Laugeman, Else de Wit, Mientje van Ieperen, Jopie Lahalsc. Gre van den Heuvel. Ida Vogel. Irmi Houben, Meta Pauw, Mariene Friesleke, Kitty Doorman. Bets Velberg, Dlni van de Vliet. Hanny Zonneveld, Tint Boersma, Enny Visser, Hester van Har- denbroek, Lctty Stadt, Sonja. Dekker, Diny Lablans. Ina van Beaumont, Ellen Strijbos, Mies Wollring, Conny Bloot. Herexamen 5. Tot de 4c klas zijn bevorderd; Joop Dijkstra, Tonny Hoopman. Bert Sabelis, Herman Roeland. Evert de Spoel- der, Paul van Waveren. John Wijkhuizen, Kees Pompe, Hans Siegerist. Jan Verspoor. Look Rusman. Ko van Ba- kel. Paul Metz, Gerrit Noteboom, Dirk Bakker. Egbert Terhorst. Ru van Gorkum, Willy Nieuwerf, Hugo Otter. Henri Hlssink, Wim Kolk. Kees de Nijs. Henk Aarts. Willy Sauwer. Edith Siegerist. Hannie Steensma. Nellie van Keulen. Truusje Bakker, Erica Koch. Maiske La- haise, Jelije Blokker, Annie Kluen. Hetty Mooy. Corile Jansen, Hennie van der Velden. Henny Westhof, Tine Zorge. Molly Hermann, Woltje Mulder. Heiexamen 7. AANGEHOUDEN. Door de politie te Heemstede is aangehouden een zekere S. geboren te Sassenheim, doch meestal ver blijvende in logementen, wegens landlooperij en schennis der eerbaarheid. Nadat proces verbaar is opgemaakt is hij ter be schikking van den Officier -van Justitie gesteld. R.K. U.L.O.-EXAMENS. Heemstede,„24 Juli 1941. Geslaagd voor diploma B: J. Berndes te Zandvoort. Voor diploma A; C. Sciiolte, p. Windt, C. van Oor schot, M. Peters, J. Sandfort, P. Steeman, Th. Berg man, C. Hoenderdos, J. Hogebonrfi van Bruggenum, H. Huibers, A. Koedijk, C. Koedijke, A. van Könings- brugge, allen te Haarlem. F van. der Putten. P. Me- demblik, J. Middeldorp, H. Roozen en A. van der Yvang te Heemstede. H. Lammers, Haarlemmermeer, A. Nelissen te Bloemendaal. ZANDVOORT BENOEMING ONDERWIJZEND PERSONEEL. In de raadsvergadering van 28 ^jjril j.l. werden behoudens instemming van den Inspecteur van het Lager,-Onderwijs.in. de Inspectie. Haarlem, .benoemd tot onderwijzeres aan School C mej. M. C. Bel- laart cn tot onderwijzer aan de U.L.O.-school A de heer S. Oosterhof. Deze benoemingen zijn doro den Inspecteur niet goedgekeurd om redenen van uitsluitend formulen aard. hetgeen tengevolge zal moeten hebben, dat de benoemingen opnieuw aan de orde worden ge steld en wel aan de hand van de nieuwe op dit onderwerp betrekking hebbende voorschriften. In verband hiermede bieden B. en W. de vol gende voordrachten aan. Voor onderwijzer aan de U.L.O.-school: 1. Ops- terhof, te Zandvoort; 2. J. Adiiaanse te Breda; 3. P. L. Ploeger te Loenen aan. de Vecht. Voor onderwijzeres, aan de O. L. School C: 1 mej. M. C, Bellaart 'te Zandvoort, 2. mej. J. C. L. van Eerden te Haarlem; 3. mej. L. Weesman te Haar lem Ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van mej. C. M. Koppen, onderwijzeres aan School C, bieden B: en W. de volgende voor dracht aan. welke na gedane oproeping van sollici tanten werd opgemaakt en ingevolge de nieuwe voorschiften door den inspecteur van het Laser Onderwijs werd goedgekeurd'. No. 1 mej. L. G. Marwitz te Gouda, 2. mej. F. H. Poot te Haarlem; 3. mej. J. Brink te Utrecht. SPORTDAG. Onder leiding van den heer J. A. B. van Pagee werd Donderdag op de sportterreinen van de ge meente een sportdag georganiseerd voor de leerlin gen van de hoogste klassen der lagere scholen. Wat de kastiewedstrijden betreft vermelden we de volgende uitslagen: SchoolC—School B 14—6; School C—School D 103. School BSchool D 8—4. Einduitslag 1. School C, 2. School B, 3. School D. Meisjes: School C—School B 32—12; School B— .School D. 10—8, School C—School D 3—19. RAADSVERGADERING. De raad der gemeente Zandvoort houdt Maandag middag 28 Juli 1941, 4 uur ten raadhuize een openbare vergadering De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel betreffende de strandexploitatie. 3. Benoeming van een onderwijzer aan school A (vacfiture-Leefsma). 4. Benoeming van een onderwijzeres aan school C (vacature Mej. Citroen). 5. Voorstel tot aanwijzing van een standplaats voor draaimolens. 6. Voorstel betreffende hulsvesting van den dienst voor Sociale Zaken. 7. Voorstel tot aanwijzing van een standplaats voor een vermakelijkheidsinrichting. 8. Voorstel tot uitvoering van een werkverruimigs- object. 9. Voorstel tot het verleenen van een credlet voor aanschaffing van bakfietsen voor den reinigingsdienst. 10. Benoeming van een onderwijzeres aan school C (vacature Mej. Koppen). 11. Voorstel betreffende verhuur van een gedeelte Üuinreep bij het Noorderbad. 12. Voorstel betreffende de salarieerlng van het personeel van de openbare school voor voorbereidend lager onderwijs. 13. Vaststelling van de le suppletoire begrootïng voor 1940. 14. Behandeling van reclames tegen den aanslag In het vergunningrecht HUISVESTING SOCIALE ZAKEN, Nadat de gemeente het perceel Haltestraat no. 4 aan het rijk in eigendom had ovegedragen, werden onder handelingen geopend omtrent den huurprijs welken de gemeente voor genoemd perceel zou moeten betalen. Daar deze huurprijs tamelijk hoog was stelden B. en W. een onderzoek in naar do mogelijkheid om den ge meentelijken dienst voor Sociale Zaken elders goed- kooper te huisvesten. Het bleek mogelijk in huur te verkrijgen het perceel Hoogeweg no. 50 voor eep huurprijs van f 600 per jaar. Dit perceel bevat voldoende ruimte om den dienst Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede* CM HiOOt l&0kA>\<uU*.fcOKcUv p4fU ...nUt van Sociale Zaken behoorlijk onder te brengen.Daar het gunstig is gelegen in de nabijheid van het raad huis hebben B. en \V. het onder voorbehoud van goedkeuring door den Raad ingaande 1 Juli 1941 voor den tijd van twee jaren gehuurd, mits de eige naar zorg draagt, dat het gebouw van buiten wordt geschilderd. De. distributiedienst Bloemendaal, waaronder het distributiekantoor Zandvoort ressorteert, zal in de huisvesting van het distributiekantoor voorzien. N STANDPLAATS DRAAIMOLENS. Door H. van Leeuwen, attractiehouder te Haarlem is het %-erzoek ingediend, hem evenals in vroegere ja ren, een deel van het terrein aan de Heerenstraat aan te wijzen voor het plaatsen van een zweefmolen en eén kinderdraaimolen, gedurende het tijdvak van 2 tof\en met 9 Augustus a s. Aangezien Van Leeuwen nimmer aanleiding heeft gegeven tot klachten over de door hem geëxploiteer de inrichtingen, stellen B. en W. voor het verzoek ender bepaalde voorwaarden in te willigen. Marktprijzen en besommingen. Tarbot f4.20; Tong f4,20—f2,30 per K.G.; Groole ma kreel f 102; Kleine makreel f 49; Horimakreel f 13,50—f 12,50; Zetscliol-f 80; Kleine Schol le s. f73—f57; Kleine schol 2e s. f56—f36; Pufschol le s. f28—f 22,50; Rpfsehol 2e s. f 17,50—f6,40; Groote-bot f44—f41; Kleine bot f31—f21; Groote schar f 2H; Kleine schar f 17,50—X 17; Pufschar f 0,50X 4.60; Muilen £81; Wijting X27; KI, roode poon X 40—f34; Pieterman f74, alles per 50 K.G. Trawler: I.1M 22, Ita, 200 manden f3138. Kotter: ÏJM 223 f1171. Loggers: KW 38 f 1068: SCH 310 f 1520; SCH 312 f1146; SCH 201 f672; SCH 223 f971. Kustvisschers: HD 95 f 327; UK 96 f 467. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 25 OP 26 3ULI 1941 van 21.44 tot 5.51 Maan op 26 3uli op 8.25 Maan op 26 Juli onder .TT.22.51 VELSEN Veel animo vo>or de R. H. B. S. Het nieuwe leerjaar begint met bijna 570 leerligen. 15e R.H.B.S. in onze gemeente beleeft een tijd perk van bloei, want het aantal leerlingen, dat deze school thans bezoekt- is hooger dan ooit te voren. Het aantal leerlingen, dat zich aan het -toelatingsexamen onderwierp, bedroeg bijna 100, 'waarvan ongeveer 85 slagden. Met de achterblijvers zullen directeur en leeraren 107 eerste-jaars discipelen onder hun hoede krijgen, waardoor het totale aantal leerlingen der school tot bijna 370 stijgt. Na een bestaan van een 25.-tal jaren is de R. H. B. S. in onze gemeente een belangrijk instituut geworden, dat zich van een inrichting, waarvoor toen zij geopend werd niet eens een eigen gebouw beschikbaar was (zij begon in de voormalige-Tucht school, thans Antonius Ziekenhuis) heeft ont wikkeld tot een dér grootste inrichtingen voor middelbaar onderwijs in onze omgeving. Twintig jaar peleden kreeg de school haar tegen woordige huisvesting en eerst onder directie van den heer N. Bakker, later en thans nog onder die van ir. J. A. Spruijt, breidde het aantal leer lingen zich voortdurend uit, aan welke uitbrei ding de goede naam dien de school steeds heeft ge noten, wel niet vreemd zal zijn. Sindsdien -hebben honderden leerlingen, voorzien van het zoozeer begeerde einddiploma de school veerlaten; velen van hen bekieeden thans een positie in de maatschappij. En uit het groote aantal leer lingen, dat met den nieuwen cursus de eerste schrede op het moeilijke pad van het M.O. gaat doen blijkt, dat de belangstelling voor de school nog geenszins is verflauwd, integendeel, grooter, is. dan ooit. DE SCHOOL WEER TE KLEIN. Eenige jaren geleden is de school met een paar klassen uitgebreid. Maar nu is ze al weer te klein. Naar wij van den directeur vernamen, zal hij groote moeite hebben zijn kleine 370 discipelen onder te brengen, zoodat ook nu een verdere uitbreiding dringend geboden is. De bijna 370 leerlingen zul len over minstens 16 klassen verdeeld moeten wor den, maar er zijn slechts 12 lokalen beschikbaar. Ook -dient het aantal leeeraren noodig te worden uitgebreid, maar het een zoowel als het ander zal voorloopig wel tot de 'vrome wenschen blijven be- hooren; het bouwen van nieuwe leslokalen kost geld en materialen en de leeraren-markt is slecht voorzien. Men zal zich dus moeten behelpen. En wij vertrouwen, dat dit wel zoodanig zal geschieden, dat het onderwijs er niet onder te lijden heeft Jubileum W. van Doorn. Vijf en twintig jaar verificateur der gemeentefinanciën. Op 15 Augustus hoopt de heer W. van Doorn den dag te herdenken, dat hij 25 jaren geleden de functie van verificateur der gemeentefinanciën van Velsen aanvaardde. Hij is thans reeds bijna 40 jaren in een ambtelijke functie werkzaam. Hij begon zijn loopbaan 23 Juli 1902; toen werd ^hij ambtenaar ter secretarie van Urk. Op 13 Janiiari 1913 volgde zijn benoeming lot commieschef der afdeeling Financiën ter secretarie van Deventer. In deze gemeente was hij tevens boekhouder van het Gemeentelijk Woningbedrijf en secretaris der Landbouwcommissie. Deze functie verwisselde hij op 15 Augustus 1916 voor die van verificateur der gemeentefinanciën te Velsen. Ook is hij gedurende vele jaren werkzaam geweest als secretafis van de commissies van overleg voor de ambtenaren èn voor de politie: thans is hij nog als secretaris toege voegd aan de schattingscommissie voor het grond bedrijf. De heer Van Doorn heeft het voorrecht ge had op het gebied* der gemeentefinanciën pioniers werk te kunnen verrichten. Zijn gave van snel en scherp opmerken, zijn groote nauwgezetheid en trouwe plichtsbetrachting hebben hem het respect doen verwerven van allen, die op het terrein der gemeentelijke verificatie met hem in aanraking zijn gekomen. De Vereeniging van Gemeente-Accountants nam hem in 1938 in haar bestuur op. Ook op maatschappelijk en kerkelijk terrein te Velsen heeft de heer Van Dnnrn zich verdienste lijk gemaakt. Van 1931 tot 1936 was hij secretaris van het plaatselijk Crisiscomité, Sedert 1920 is hij secretaris-boekhouder der Ger. Kerk te Velsen- Noord, nadat hij deze gemeente reeds vroeger als diaken had gediend. Verder is hij voorzitter van het bestuur der Da Costaschool en bestuurslid var de Duinwiikschool te Beverwijk. Ongetwijfeld zal de 15e Augustus voor hem eer dag worden, waarop hij met 'voldoening kan terug zien. SANTPOORT TURN VEREENIGING „SANTPOORT". De jaarlijksche estafette, Na een onderbreking van 2 jaar hebben het bestuur en de technische commissie van T.V.S. be sloten dit iaar onvoorziene omstandigheden voorbehouden de jaarlijksche estafette wederom in eere te hei-stellen. Het ligt in de bedoeling haar te houden op Zondag 17 Augustus a.s., in de pauze van een op dien dag op het „Terrasvogels"-terrein te houden sportmiddag. De estafette omvat voor dames 100. 100. 80, 60 meter en voor heeren 800, 400. 200, 100 meter. Voor beide stafettes is een beker beschikbaar gesteld, nl. voor de dames door den heer G. Vel- linga en voor de heeren door V.V.V. „Santpoorts Bloei". Deze bekers moeten driemaal gewonnen worden, om definitief bezit genoemd te kunnen worden. Bij dc dames niaken ..Concordia" uit Haarlem en bij de heeren ..Concordia" uit Haarlem en „Olympia" uit IJmuiden, die reeds tweemaal de zege behaalden, momenteel de meeste aanspra ken. CONCERT. Woensdag a.s. geven de gecombineerde vereeni- gingen „Voorwaarts" en „Kunst na Abeid" te IJmuiden onder auspiciën van „Santpoorts Bloei" een concert in de muzieknis van het Rijkenspark Het volgende programma wordt uitgevoerd: 1. De Moedige (marsch) M. Kley 2. Ouverture ..Rosamunde" Schubert 3a. Gavotte no. 1 Popper. 3b. Polnische Nationalitanzen Scharwenka. 4. Fantasie opera „Aida" Verdi. 5. Orphée aux Enfers Offenbach. 6. Slavische Rhapsodie Friedenjann. 7. Fantasie opera „Carmen" M. Kiev. 8. Per aspera ad astra (marsch) Urbach. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen": P. C. W. van der Vossen-vap den Berg, z. Ondertrouwd: G. S. Verdonkschot en W. A. M. van Saase. Getrouwd: N. Biezeveld en M. Jansen. H. P. Battels en C. C. Bok. G. J. Beaufort en C. M. Nieuwenhuizen. P. E. Kamp en H. A. van Dru- nen. Overleden: C. F. Borel. oud 75 j., overl. te Haar lem. J. Reesink. oud 66 j., overl. te Haarlem. M. R. Vogelsang, oud 56 j., overl. te Haarlem. P. C. van Koningsbrugge. oud 81 j., overL te Haar lem. D. Verbeek, oud 85 j. HAARLEMMERMEER EINDLES NIJVERHEIDSSCHOOL. In de Nijverheidsschool voor meisjes te Zwanen burg had Donderdagmiddag de eindles plaats. De heer L. W. van Driel, voorzitter van de Midden- standsvereeniging Haarlemmermeer, heette de vele belangstellenden welkom. Mej N. Vijfhuizen reikte aan haar leerlingen de diploma's en een spj-euk uit. De heer Van Drie! dankte de dames van het be stuur voor haar nuttigen arbeid Hierna werd de tentoonstelling geopend. IJMUIDEN AvondwijcHng in de Ned. Hervormde Kerk. A.s. Zondag te 7 uur wordt in de Ned. Herv. Kerk alhier een avondwijding gehouden, waarvan de liturgie wordt geleid door ds. Joh. Bronsgeest. Muzikale medewerking verleonen mevr. H. van Westering-van Schreeven, sopraan, de heeren Th. Gijzeman, hobo, Paul Chr. van Westering, orgel en het Symphonie-orkest ..Hoogoven-Kunstkring" onder leiding van Frangois Eisen. Uitgevoerd wordt een Handel-programma o.a het Vierde Orgelconcert. De toegang is vrij. GESLAAGD. Voor het examen boekhouden, afgenomen door „Mercurius" en „de Ver. van Leeraren" slaagde de heer R. yan Bodegraven, IJmuiden-Oost. BEVERWIJK De week aan de groentemarkt. De verdeeling leverde moeilijkheden op. Hoewel de verscheidenheid^ aan de markt thans zeer groot is, trekken toch de peulvruchten de meeste aandacht. De prijzen waren de vorige week nog vrij hoog maar aan 't begin van deze week wer den ze door het stellen van maximum-bedragen belangrijk lager: voor raspers. doppers en capucij- ners is één prijs .vastgesteld. Deze bepaling ver oorzaakte ontevredenheid, onder de koopers en tuinders. Ook voor tuinboonen geldt één prijs, nl. 7 cent per K.G. De aanvoer van bloemkool was beduidend min der dan de vorige week. Een groot deel van den aanvoer bestond uit afwijkende kwaliteit. Voor de beste soorten stonden de prijzen van 8V2 tot 11 cent per stuk; mindere kwaliteit ging naar ver houding van 4 tot 7 cent per stuk" van de hand. In de afgeloopen week was sla een zeer gevraagd artikel; nietterrtin waren de prijzen zeer onregel matig. De noteeringen varieerden naar kwaliteit van 'f 1.50 tot f 6.50 per 100 stuks, in het midden van deze week werden soms nog prijzen besteed van 7 tot 8 cent per stuk. Voor de kleine partijen rabarber bestond gere geld flinke belangstelling, waardoor de prijzen op een hoog peil bleven. De noteeringen liepen uiteen van 10 tot 15 cent per K.G. De aanvoer van bos- peen was niet zoo bijzonder groot. Over het alge meen was de kwaliteit ook niet mooi, daar dit product veel van de droogte te lijden heeft. Poste lein, waarvan vorige week de prijzen daalden van 5 ol 9 cent per K.G. maakte deze week betere no- neeringen, namelijk thans 7 tot 18 cent. eD aan voer van komkommers wordt grooter. Voor eer ste kwaliteit bleven de prijzen goed. De prijzen varieerden van 5 tot 13 cent per stuk. Langza merhand. neemt de aanvoer van boonen ook meer toe. voornamelijk van de soort dubbele boonen. i >nijboonen kunnen eerst in de volgende week iets -uimer aan de markt verwacht worden. De prijzen, lie tot dusverre vrij waren, zijn van Dinsdag jl. af ook aan een maximum onderwérpen. In het midden van deze week stond voor de diverse soor ten de prijs op 22 cent per K.G. Deze week kwamen de eerste roode en groene kool aan de veiling, die gretig tegen een behoor lijken prijs werden afgenomen. Tn de fruitafdeeling wejden deze week behalve klapbessen, aalbessen enz. nog aardbeien aange voerd. In totaal bedroeg de aanvoer aan de vei lingen 1.622.579 K.G. Zomersporten. En de plaatselijke voetbalvereni gingen. Tot nu toe is door de voetbalvereenigingen te Beverwijk heel weinig of nog niets aan één of an dere zomersport gedaan. D.E.M. heeft onder haar afdeelingen ook een voor athletiek. waaraan de voetballers 's zomers natuurlijk kunngn deelne men. De Kennemers en Beverwijk hebben dit voorrecht echter niet, zoodat de leden in de zomer maanden uitsluitend waren aangewezen op de we- kelijksche trainingsavonden en vriendschappelijke wedstrijden, Door het sluiten van het voetbalsei zoen is dit echter nu niet meer mogelijk; hoogstens kan alleen nog een onderlinge onmoeting gespeeld wordhn. Op ledenvergaderingen van De Kenne mers is er meermalen en vooral door de jonge garde óp aangedrongen, honkbal te gaan beoefe nen. Voor zoover wij, weten, zijn er echter bij deze twee vereenigingen nog geen plannen in dit op zicht gemaakt. Juist deze tijd is er rijp voor, een begin te maken met het beoefenen van zomer sporten; na een serieuze oefening kan dan mis schien reeds het volgend jaar met een ploeg in competitieverband worden gespeeld. A.s. Maandagavond houdt de B.V.V. „De Kenne mers" haar jaarvergadering. Ongetwijfeld zal de beoefening van een zomersport een punt van be spreking uitmaken. Afscheid van leerlingen. Donderdagmorgen werd in de Christelijke School aan de Meerensteinstraat een openbare les gegeven, waarvoor veel belangstelling bestond. Daarna was er in het schoolgebouw een afscheidsavond voor.de leerlingen, die de school hebben verlaten. Het be stuur van de Schoolvereeniging was hierbij aan wezig; ook de ouders der leerlingen waren uitge- noodigd. Nadat het hoofd der school, de heer A. C. van der Giessen, een woord van welkom had gesproken, werd aan de leerlingen examen afge nomen. Vervolgens sprak het bestuurslid de heer H. Wagter de leerlingen toe. De heer Wagter reikte de getuigschriften en Bijbels uit en sloot de bijeenkomst met dankge bed. Na afloop werden de leerlingen getracteerd. PERSONALIA. Voor het Mercuriusdiploma Nederlandsche Handels correspondentie slaagde de heer P. van Doorn en voor het diploma boekhouden van de Ver. van Lee raren in de- Handelswetenschappen de heer J. Keek- stra. Beiden werden opgeleid door den heer J. Dop. Geslaagd. Te Amsterdam slaagden voor het diploma coupeuse de dames C. Niesten en C. v. d. Plas uit Beverwijk en mej. M. Zwart uit Velsen-N. De geslaagden wer den opgeleid door Modevakschool De Groen, alhier £aatste ïBeiichten Koning Micliael in Czernowitsj. Rede van generaal Antonescu. BOFKAREST, 25 Juli. Koning Michael' en de leider van den staat generaal Antonescu zijn gistermiddag in Czernowitsj aangekomen, waar zij door de geheele bevolking metgroote geestdrift •.verden ontvangen. Tezelfder tijd arriveerde in Czernowitsj een groep Roemeensche en buiten- landsche. journalisten. Tijdens een persreceptie verklaarde generaal Antonescu verheugd te zijn de journalisten juist in deze stad te mogen be groeten, die op zuiver Romeensch grondgebied ligt en in eeuwenlangen arbeid door Roemeensche boe ren is opgebouwd. Het Roemeensche leger heeft met bijstand van de Duitschers de fouten hersteld die van 1918 tot heden zijn gepleegd. De grenzen zijn thans weer verlegd naar de plaats waar zij altijd gelegen hebben. Hij, generaal Antonescu, zal niet meer veroorloven dat zij die steecis vernielend heb ben gewerkt, hun verwoestingswerkvoortzetten. Een moèilïfk werk moet' nu in Bessarabië verricht worden, maar Roemenië zal alles doen om Bessara- bid weer tot nieuw bloeiend Roemeensch leven te wekken. (D.N.B.) 10.000.— voor Nederlandsclie oorlogsinvaliden van de N. S. V. O. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. De N.S.B.-pers- dienst meldt: Op Donderdag 24 Mei werd door de leidster der Nationaal-Socialistische Vrouwenorganisatie een bedrag van f 10.000,een gedeelte van de op brengst van de collecte voor het Duitsche Roode Kruis, aan den commandant van „Kareol" over handigd. Dit bedrag is bestemd voor de Nederlandsche oorlogsinvaliden. Gelijktijdig werden nog 1000 sigaren overhan digd. TENTOONSTELLING GOOISCHE SCHILDERS VEREENIGING. De groote zomertentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerken van de leden der Gooisehe Schildersvereeniging te Laren, wordt Zaterdag middag in de kunstzalen van hotel Hamdorff te Laren geopend door den voorzitter, den heer W. A. Knip. Engelsclie luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. In den afgeloo pen nacht vlogen wederom eenige Britsche vlieg tuigen boven ons land en wierpen enkele bommen. De schade beperkte zich tot lichte beschadigingen van woonhuizen, voorts werden zes koeien ge dood. Ds. H. BAKELS 70 JAAR. -Ds. H. Bakels is vandaag 70 jaar geworden. Hij herdenkt dezen dag in. wat zijn gezondheid be treft, blakenden welstand en overigens .met be langstelling voor het heden en met rijke herinne ringen aan het verleden. Hij was, zooals we deze week reeds gemeld hebben, predikant, bij de Doopsgezinde gemeenten te Warns, Enkhuizen en St. Annaparochie en bewaart aan zijn oude ge meenten uit den aard der zaak goede gedachten. Maar al zou men bezwaarlijk kunnen volhouden, dat de predikant in den schrijver is ondergegaan, Ds. Bakels heeft- zijn groote bekendheid in den lande toch in de eerste plaats aan zijn publicaties te danken. Zijn geschriften, vele er van althans, hebben veel stof doen opwaaien wat niet ge beurd had kunnen zijn als er geen stof was geweest en dikwijls aanleiding tot critiek gegeven, maar hij mocht intusschen de grootste voldoening sma ken. die de publicist kent: Hij is gelezen, door rijk en arm, door geleerden en ongeletterden. door geestverwanten én door hen, die hem in geloofs- beschouwing verre stonden. Zijn schrijftrant was helder, zijn betoog treffend. Zijn bekende werkjes met „Bouquetje Dogma tiek" aan het hoofd hebben daartoe het meest bijgedragen. Wie evenwel zijn werk van later jaren, zijn „Nieuw Testament voor leeken leesbaar ge maakt", zijn „Bijbelsch Woordenboek", Nieuw testamentisch Apocryphen", zijn Delitsch-bewer- king „De groote begoocheling" kennen hebben in Bakels naast den kampioen voor de geavanceerde tekstcritiek den geleerden theoloog leeren waar- deeren, die tallooze oogenblikkn-van groote geeste lijke verheffing heeft bezorgd. Ds. Bakels en zijn echtgenoote hebben vanmorgen natuurlijk tallooze gelukwenschen van heinde en ver ontvangen en velen hebben daar een bloemenhulde aan toege voegd.. Het is dus een mooie voormiddag voor den jarige geweest. Want vanmiddag bleef de deur gesloten. „Dan gaan we naar de kinderen in Den Haag", zeide Ds. Bakels. „Om mijn verjaardag daar geza menlijk te passeeren", Dat dit geën phrase en geen gruwelpropaganda dat bewijzen ons de gebeurtenissen in Lcmberg e; andere steden, waar de bolsjewisten hun lusten bot vieren. Communisme beteekent moord, laaghartige sluip moord, brutale marteling, afschuwelijke folteringen De bolsjewistische machthebbers, die beweerden de heilstaat zullen brengen, ontpopten zich als mis dadïgers van de laagste soort. Tegen deze bolsjewisten trekt Europa ten strijdi Teneinde Europa van den ondergang te redde rukten de Duitsche legers, te zamen met hun bondgi nooten, de Sovjet-Unie binnen en de horden van Sta lin worden vernietigd. Een strijd op leven en dood wordt gestreden tin sehen de beschermers van de Europeesche bescha ving en de belagers van Christendom en cultuui tusschen de bouwers van het nieuwe Europa en d benden, die meenden ongestraft brandend en mooi dend alles te kunnen vernietigen. Toen het leek, alsof het noodlot dat Europa dreigde niet meer te Iteeren was, toen sloegen d dappere Duitsche soldaten loe, toen rukten de ge weldige legers van Adolf Hitler op en toenbe grepen ook duizenden Nederlanders, dat ook zij hu plicht hebben te vervullen. Duizenden Nederlanders grijpen r\aar de wapenei een legioen wordt gevormd. Duizenden dappere v; óerlanders maken zich gereed, zij hebben de röep stem gehoord. Zij verstaan hun plicht, zij volgen he voorbeeld der voorvaderen, waarop eveneens nimme vergeefs een beroep werd gedaan, als het erom gin onze heiligste goederen met de wapenen in de vuist verdedigen. Communisme is moord. Daartegen te (strijden is d plicht van iederen Nederlander, daarom is het oo! uw plicht u te melden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. KEURINGEN VOOR HET VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE, 23 Juli Het aantal aanme! dingen voor het „Vrijwilligerslegioen Nederland overtreft verre de verwachtingen Daarom is het noo dig een nieuwe serie keuringen vast te stellen. Hier onder volgt het rooster voor den tijd van 24 tot 3 Juli: 25 Juli, van 10 tot 18 uur: Leeuwarden, Huize Schaal Breedstraat. 25 Juli, van 10 tot 13 uur: Eindhoven, Huis Maria Kruisstraat 53. 25 Juli, van 15 tot 19 uur: Den Bosch, Prins Hen drikkazerne. 26 Juli, van 10 tot 18 uur: Groningen, Concerthui! Poelestraat. 26 Juli van 9 tot 12 uur: Breda, Restaurant Modern 27 Juli van 10 tot 18 uur: Zwolle, school aan d( Turfmarkt. 28 Juli, van 10 tot 18 uur: Arnhem, Willemskazerne 29 Juli, van 10 tot 18 uur: Amsterdam, Schoo Iepenweg 13. 20 Juli. van 10 tot 19 uur: Den Haag, Koninginne gracht 22. 31 Juli, van 10 tot 18 uur: Rotterdam, Deutsche Haus, Volkspark. NOORDERBAD ZANDVOORT DAGKAART (ook Zondags) 55 cent. VERHUUR van STRAND- en LIGSTOELEN TENTEN op heerlijk, rustig strand. Bij' gunstig weer (iagelijks SPORT en SPEL op het strand, o.l.V. KEES KUIT, ZONDAG A.S. OUD-HOLL. POPPENKAST voor kinderen onzer gasten. JIU JITSU DEMONSTRATIES. VOORLOOPIG BERICHT:' WOENSDAG 6 AUG.: groot kinderstrandfeest (Adv. Ingqz. Med.) Lawntennis Amateurs tegen oefenmeesters. Op Zaterdag 7 en Zordag 8 September zal ook dit jaai weer de wedstrijd, lusschen een officieele ploeg van dl amateurs en een van de oefenmeesters worden gehoudea vermoedelijk op de M E. T. S. te Schevenlngen De wed strijd zal volgens Davts Beker-formule gespeeld worden n.l. vier enkelspelen en een dubbelspel. Zoowel bij dl amateurs als bij de oefenmeesters zullen de sterkste spe lers uitkomen- De oefenmeesters zullen in de week voor den wedstrijd op verschillende plaatsen demonstratiepartijen spelen welke tevens als trainlngs-partijeij. voor den wedstrijd zullen gelden. De centrale proRagaimacommissie Va N. L. T, B. verleent hiertoe haar medewerking. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan liet Bureau van Politie, Smedestraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: De Jager, Spaarnbovenstraat M as; Lips. Burg. Sandbeigstraat 32. bankbiljet; Saturnus- straat 11. jasje: Mol. Spaarndamseheweg 286, regenjas; Verheul. Vosmaerstraat 60. regenjas: Eekhof, Rljksstraafr weg 151. laars: Breij, Busken Huetstraat 33, mand vruch ten: Bolten, Df. Schaepmanstraat 57, portemonnaie Adelaar. Spaanschevaartstraal 59. portefeuille; Stein- hout. Tetterodestraat 97. pakje bev. handschoenen: Schol len. Cederstraat 6, portemonnaie m. i.; Bootsman, Rozen- prieelstraat 34, rozenkrans: Bureau van Politie, Smede straat, schoenen; Aks. v. Dordlstraat 14. coupon slof; d. Leek, Uit den Boschstraat 17, zwembroek, badhaad doek en kam. JSucyerfifke Stand HAARLEM, 25 Juli 1941 Gehuwd 25 Juli: G. Dollé en N. de Boorder. Bevallen: 23 Juli C. StokmanMulder z., A. M, Tjeertesvan den Ende 2 d., M. E. Brcmslring- van Thienen d., S. A. Koopmanin 't Veld z., 21 Juli M. ZweiphennigSghoffelmeer d., J. M. Ver damHoreman z., E. van Kesterenvan der Lubbt z., M .M. Jansen van Rijn z., 25 Juli G. Riet manTimmer d. Overleden: 24 Juli K. E. van Huizen 81 j., Ged. Raamgracht,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2