[SSHg. 25 AGENDA 1 Hervatting. Juli VRIJDAG JSSff&SSi Eigenaardigheden lüeest spaarzaam J JCunst en £ettecenj Nieuwe Uitgaven R T.T P A" G 25 J U E I 1941' H A A R E E M'S D A G B E A D EXAMENS let toelatingsexamen tot de M. T. S. werd afgenomen 15, 16 en 17 Juli. Totaal aantal ingeschreven candlda- 427, waarvan toegelaten in totaal 177. Totaal niet ge- sgden. afgewezen en teruggetrokken: 238. Van de «-examen candidaten slaagden er 6. oegelaten tot het eerste studiejaar van de afdeellng g- cn Waterbouwkunde theoretici: G. H. Bernhard, ühstede; P. van den Broeke, Haarlem; H. Delhez, irlemE. van den Haak, Haarlem; J. Jansen, Haar- C. Joustra, Haarlem; B. Klomp, Heemskerk; C. A. Kollmann, Alkmaar reserve 2e studiejaar; J. de ICo- g, Medemblik; L. Nleuwenliof, Velsen; J, Nljman, emendaal A. Nouwen, Alkmaar, reserve voor het 2e r; J. C. van der Valk, Heemstede; J. Vogel, Haarlem, {gewezen en teruggetrokken: 35. ot dezelfde afdeellng practici zijn toegelaten: J. Boel- iwer. Vogelenzang; J. G. Hoogvorst, Bergen (N.-H.); Schoen, Nieuwe Niedorp; A. G. N. Waimerdam. Haar- Afgewezen en teruggetrokken 4. ot de afdeeling Werktuigbouwkunde theoretici: J. irt de la Faille, Haarlem; P. L. Bender, Den Haag; E. Bloem, Den Haag; A. C. M. Bosman. Heemstede; J. D. renschen. Beverwijk; J. G. P. Bruschke, Oegstgeest; J. Ebskamp, Haarlem; L. Ebskamp, Haarlem (reserve voor tweede jaar); J. P. Fortuin, Den Haag; J. H. van indelle, Zeist; C. Groot, Heemstede: O. Houtman, Den g; N. Hoxel. Amsterdam (reserve voor het tweede r); T. Huljgen, Haarlem: D. T. M. Jager, Velsen; H. Kok, Noordwijk aan Zee; P. Kolk, Haarlem; H. M. igeveld, Haarlem: H. van Lonkhuyzen; Utrecht; P. H. demann. Alkmaar (reserve voor het tweede jaar); H. itenrijk. Apeldoorn; J. E. Poot, Haarlem; C. G. Schil- oort. Den Haag; D. Vet, Schellinkhout; W. T. Smit, i Haag. (reserve voor het tweede jaar); D. van der rff. Leiden; J. Zoon, Heiloo. Afgewezen en terugge ven 31. ot de afdeeling Electrotechniek theoretici: H. Aalbers, rmerveer; H. J. G. Brukman. Aalsmeer; G. Gaikhorst. pmstede; C. J. Geudeke, Wijk aan Zee; W. Hei-mes, arlem; H. Hortensius, Oegstgeest: J. de Jong, IJmuiden; Lispet, Den Haag; W. de Nie. Koudekerke (reserve ir het tweede jaar); A. M. H. Straatman, Leiden, {gewezen en teruggetrokken 12. ot de afdeeling Vliegtuigbouwkunde theoretici: V. J. hers, Breukelen; C. M. L. Aldenkamp. Beverwijk; T. rsma, Haarlem (reserve voor het tweede jaar); W. J. nma, Beetsterzwaag; P. Geukers. Haarlem; A. van dei nt, IJmuiden; M. J. H. Heines. Amsterdam (reserve'2e dlejaar); F. S. Groen, Amsterdam; J. J. Hoep. Haar- i; L. J. Hofland, Edam; H. Kenter, Amsterdam; A. J. bert, Beverwijk; J. Klijn, Heiloo; E. E. G, Krijgsman, e; N. A. Lindner, Amsterdam; J. H. Oosterveer, Am- dam; C. J. Plooyer, Wormerveer; W.. J. van de Pol, nhem (reserve 2e studiejaar); H. D. Ponne, Amster- n; G. Pregel, Haarlem; H. F. Rappange. Amsterdam; van 't Riet, Deventer; C. J. Romeyn, Haarlem; B. ilpper, Haarlem; J. F. N. van der Staay, Nijmegen; A. i Staveren, Wageningen; W. F. W. Tip, Baarn; P. ikenoog, Haarlem. {gewezen en teruggetrokken: 47. oegelaten tot de bovengenoemde drie afdeelingen, eerste dlejaar practici: L. J. Boot. Den Haag; C. Cappon, uwe Niedorp; P. L. van Delft, Rijnsburg; M. Hoede- [ker, Overveen; P. Hoogestijn, Haarlem; M. A. Raas- dt, Rijswijk; P. C. Smit, Noord Scharwoude; L. M. M. r. Soldt. Den Haag; A. Starreveld, Amsterdam; W. F. Iter. Voorburg; E. J. Zwaag, Heiloo. ifgewezen en teruggetrokken: 38. oi de afdeellng Scheepsbouwkunde theoretici: H. Bit- Hoofddorp; E. van Dijk, Den Haag; J. Grillis, Heem- de; J. N. Habben Jansen, Overveen; W. W. Kuyck, lemendaal; C. H. J. Lindeman, Zwanenburg; W. Molin. isterdam; H. Nagel, Den Haag; J. H. Prinsen, Hilver- n; W. Steensma, Hillegom; A. G. N. Visser, Haarlem; Wesmaas, Nieuw Vennep; A. J. Wonder, Enkhuizen; A. Zuiderduin, Leiden, ifgewezen en teruggetrokken: 15. ot de afdeeling Scheepsbouwkunde practici: J. F. Ca» j, Haarlem. ifgewezen en teruggetrokken: 5. oegelaten tot de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde tonderc cursus tweede studiejaar: H. J. van den Berg, venter; G. Borger, Oegstgeest; J. J. van Eerde. Heem- de; A. Koning, Santpoort; J. D. Spaargaren, Haarlem; A. WSjninclcx, Haarlem, ifgewezen en teruggetrokken: 7. ot de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde, gewone sus 2e studiejaar; H. Horjus, Haarlem; D. A. Capteyn, nsterdam; A. Nijenhuis, Haarlem; E. Schoolderman, emstede; H. W. Sproot, Haarlem, ot de afdeeling Werktuigbouwkunde bijzondere cursus eede studiejaar: B. W. M. Blom, Haarlem; P. G. van der eggen, Santpoort; H. A. C. Dominicus, Dieren; A. Hir- Den Haag; W. S. van der Laag, Heemstede; H. R. de ngen, Haarlem; H. L. Moppes, Den Haag; C. J. Nusink, rdenhout; R. Pott, Amsterdam; H. J. Steensma, Over- en; H. J. M. Timmer, Haarlem; A. Verduin, Treebeek; van der Weijer, Haarlem; W. H. Woudenberg, Heem- sde; C. A. Weyckerheld Bisdom, Haarlem; M. J. Yetsen- Overveen. Mgevvezen en teruggetrokken; 14. rot de afdeeling Werktuigbouwkunde gewone cursus itede studiejaar: F. C. J. Goos, Wassenaar; T. M. A. ten ingel. Den Haag; A. J. Koppen, Haarlem; J. H. Kop- nhagen, Haarlem. Afgewezen: 1. Tot de afdeeling Electrotechniek bijzondere cursus 2e odïejaar: N. Boersma, Bennebroek; R. van Erpers iljaards, Heemstede; W. F. K. van den Eynde, Haar- n: J. P. van Henten, Haarlem-, J. van Hïlten, Den Haag; C. Koningsbrugge. Haarlem; P. J. J. van Munster, rgen (N.-H.); J. K. Schilthuis, Santpoort. Afgewezen en teruggetrokken: 8. Tot de afdeeling Electrotechniek gewone cursus 2e stu- ejaar: L. E. Douglas Broers, Haarlem; L. C. Richard, en Haag; L. Schroder, Aerdenhout; W. F. de Vries, Den aag. Tot de afdeeling Vliegtuigbouwkunde bijzondere cu studiejaar: G. Atsma, Den Haag; K. van Duffelen, insterdam; H. L. van Erkelens, Utrecht-, R. C. W. van tr Heyde, De Bilt; W. Koppens, Eindhoven; G. A. van sr Molen, Geldrop; J. L. van der Molen, Geldrop; P. C. olhuysen. Den Haag; D. Oosterveld, Haarlem; H. Si- ons, Den Haag J. Vellinga, Utrecht, gewezen cn teruggetrokken: 13. Tot de afdeellng Vliegtuigbouwkunde gewone cursus (studiejaar: H. Lem^ra, Zaandam. Afgewezen en teruggetrokken: 2. Tot de afdeeling Scheepbouwkunde bijzondere cursus studiejaar: R. W. Bais, Heemstede; A. K. Cramer, Hat- em; B. E. Kabel, Den Haag; D. Noorduin, Leiden; E. ronker, Velsen; A. Schreuder, Heemstede; E. L. van der alk, Bentveld G. Visser, Haarlem; W. T. Vulpen, jailem. Afgewezen en teruggetrokken: 3. Spierp'Mnen vs, Vouva«|J- n(m vtaS d 0ol»»V' (Adv. Ingez. Med.) Heden: VRIJDAG 25 JULI Rembrandt Theater: Vroolijke Vrouwtjes. 2.30, 130 en 8.45 uur. Palace: Meisjes van 17. 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: Sterrenparade* 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: De dochter van den Samu- li. 2.30, 6.30 en. 8.45 uur. Zandvoort: Groot Badhuis: De levende pop- lenkast. 7.15 uur, ZATERDAG 26 JULI Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en- fles avonds. Nachtdienst Apotheken. Be volgende apotheken te Haarlem zijn van de: avonds acht tot des morgens acht uur (ook op 2ondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat I. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354 Nflbrder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel .23821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. MESJES SCHEREN SNELLER, ZACHTER EN SCHOONER! (Adv. Ingez. Med.) Afdeeling Scheepsbouwkunde gewone cursus 2e stur diejaar: Afgewezen: 2. Uitgereikt het getuigschrift, vereischt voor toelating tot het examen voor acte L. N. O. aan de heeren: H. de Jonge, Alkmaar; W. Lenaerts, Haarlem; H. C. A. van Nigtevegt, Haarlem; C. P. J. de Nils. Alkmaar; C. A. de Nijs, Warmenhuizen; P. J. steijaart, Haarlem. Afgewezen erf teruggetrokken2. Over 6 candidaten, die voor hel vierde studiejaar zijn ingeschreven, is nog geen beslissing genomen. HOOFDAKTE. Haarlem 24 Juli. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd voor het geheele examen de dames: G. Langbeek, A. v. d. Sluys en de heeren G. J. de Lönge en Th. M. van Leeuwen. Voor gedeelte A de dames: J. C. Bottelier, C. M. Hey- koop, E. M. J. Macke. Voor gedeelte B: mej. H. A. J. M. Haanen. STAATSEXAMEN. Geslaagd voor het staatsexamen ter toelating tot de universiteiten diploma a: Mej. S. A. van Dijk en de hee ren A. Wijers en J. Terpstra. Voor diploma b: Mej C. H. J. Koppenal en de heeren J. W. D Oonk en H. C. E. van Ede van der Pais. STUURLIEDENEXAMENS. Geslaagd voor tweede stuurman G. H. V. J. L. I. van Midden. Geslaagd voor stuurman K. H. V.: G. la Hei, H. van Dijk en H. van Wijk. MULO-EXAMENS TE HAARLEM. Donderdag werd bij het Mulo-examen te Haarlem het A-diploma behaald door: E. van Holm, M. W. Otter, H. G. Bids, O. A. van Nes, F. Pennarts, A. A. M. Roos, C. W. Ravelli; W. F. van Schaick, J. J. de Vries, A. A. van Zan ten, H. C. van Hoof. Th. C. Venema, L Adrlaanse, H. Wessels, J. P. H. Eggelt, E. J. Keijzer, A. Langeveld, J. Schiernecker, E. J. Russ, allen te I-laarlem; F. Tiehe- Haarlemmeiiiede; L. Braun en A. P. L. Dhooge, bei den te Zandvoort; A. C. Schipper, Santpoort; F. Mol, Velsen N.; W. F. K. de Lassecquère, Santpoort; W. Heistra, Velsen; W. M. van Bel, IJmuiden O. Het B-diploma: J. van der Groot en J. J. van Bekkum, beiden te Haarlem; J. Houtgraaf, Bloemendaal. HAARL. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Het getuigschrift, dat de leerlingen der Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool aan de Voorhelmstraat 25 de twee voorbereidende klassen volledig gevolgd hadden verkregen; L. Apell, G. van den Bos, A. Bosman, W. van den Dool, J. Dubbelman. T. de Graaf, M. Holtus, T. Ker- mer. M. Kinders, A. Krijgsman, G. Timmerman, M. Vrie- an de Want. A. Zuurendonk, J. Zwier, J Bakker, G. Baljet, I. van El, H. van Eldik, M. van Emmerik, M. Evelyn, S. Hmdichs. A. Loos, Th. van Looy, M. Meulman, H. Mos, J. Muller, E. Scherf, W, Seders, A. Walraven, E. Berends, L. Hutteman, C. de Jel, R. Jonker, F. Meinders, Mes, A. Opdam, A. Reenter, G. Roelfsema, J. van der Schaar, M. Stoelman, A. de Vries. Het getuigschrift voor het volgen van den middagcur sus (naaien en de huishoudelijke vakken): E. Burgstede. J. Bootsma, A. Snoeks, C. Strandstra. OVERGANGSEXAMENS. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse Oplei ding tot Huishoudkundige: A. Breyer, W. Engelhart, W. Fournier, C. Kat, A. Kruyshoop, E. Ludwig, J. Pieters, G. Rynders, T. van der Sleen, M. Smits, E. Steenmetzer, G. Stolp, L. Teriet. H. de Vries, G. Steenmetzer, N. Brinse Bosgoed, hiervan voorwaardelijk 4 leerlingen. Het getuigschrift, dat zij de éénjarige opleiding tot huishoudkundige hebben gevolgd, verkregen: C. Baas, E. Bakker, T. Bloem, C. Byl, J. 'Dekker, J. Die ters, A. Felix, G. van Geyn, J. Grëper, A. de Haas, A. van Haselen, W. Hazevoet. C. Jansen, L. van der Molen, J. Odink, E. Ophoff, S. Pondman, J. Teves, A. Visser. Bevorderd van de eerste naar ae tweede jaars Opleiding Hulp in de Huishouding: H. Bakker, C. van Essen, M. van der Horst, H. Houtkamp, S. Huges, E. Oosterhof, A. Paré, A. de Rek, L. de Rot, H. Verbeek. C. de Wreede, S. Hoogedoorn. M. Zuyderduyn, A. van de Waals, A. Eggers, Engers, J. Jansen? E. Lans, A. Rozendaal, hiervan voorwaardelijk vier leerlingen. Bevorderd van de eerste naar de tweede Voorbereidende klasse: G. Beverdam, E. Boclens, P. van Daalen, H. Fei- rabend, H. Flameling, D. Inpyn, M. van der Jagt, C. Kohier, M. de Kruyff, S. Loos, C. Menist, F. Notenboom, M. Reens, H. Rozenhart, P. Siebbeles, W. Siebbeles, M. Stam, M. Terstal,. J. Verkaalk, N. Vermeulen, M. West, L. Westra, M. Wullens. W. Parmentter, J. Boer, E. Bou- terSe, S. van der Bi-aber, A. Koopmans, J. Langeveld, H. Lubek, M. van Mourik, M. van Noordft C. Oerlemans, A. Paap, J. Petriek, B. Roest, W. Roest, W. Scnonenberg, H. Schouten, A. Terol, J. Waleveld. A. Wyckhuizen, F. Zwemmer. J. Bontekoe, .H. Coolen. N. Dal, S. Gosewehr. P. de Haan, C. Hanzon, H. van Haren, W. Jansen, G. Jonkhof, M. Kolenbrander, W. 'Koning. J. van Leeuwen, A. van Loenen, E. Lommerse, F. Polak, M. Roos, E, Schreur, E. Stoffer, J. van Wees, G. Wesseling, hiervan voorwaardelijk 10 leerlingen. Van de eerste naar de tweede klasse opl. naaien: M. Bercht, I. Boot, N. Bus. W. van Eldik, C. Groe- neveld, M. Heidenreich, J. Kamstra, A. Koning, W. van Leeuwen, A. Medemblik, E. Midhöfer, C. Obbes. P. Pelt. A. Pieters, G. van der Putte, E. Roest, J. Gashoek, E. Heeres, M. Keuning, M. van der Kuur, C. van Nieuwen- hulzen, D. Schoone, S. Sipma, hiervan voorwaardelijk één leerlnige. Van de 2de naar de 3de klasse opleiding Costuumnaaien: J. Koster, H. Lubbers, H. Mustert, G. Over de Linden, J. der Pol, Smal, G. Troost, N. van der Veen, H. de Vries, W. Vroom, J. van Wateringen. Hiervan voorwaa- delijk drie leerlingen. Van de eer: jaars vooropl. Ns. naar de 2de A. Hage. Van de twe .2 jaars vooropl. naar de 1ste jaars opl. Ns: M. Bolland, G. Hoorens van Heyningen, B. Kamp. Van de eerste jaars opl. Ns. naar de tweede jaars: M. Stoeke, C. Verduyn. R.K. INDUSTRIE- EN HUISHOUD SCHOOL HAARLEM. Geslaagd voor het diploma „Huishoudkundige": J. Bolsius, T. Brandenburg, J. Dirks, H. Harm, E. Her garden, M. Hooy, C, Loomans, Cl. Nelissen, J. Schlaghecke, A. van der Weiden, afgewezen 2. Het getuigschrift „Hulp in de Huishouding" werd „.tgereikt aan: A. Assema, S. Lubbers, G. Plus, Tr. Salman, N. Seïgnette, M. Vader, M. Vlaar, afge wezen geen. Het diploma „Coupeuse" aan: M. Cornet, M. Re- deker, A. Rijs. Het getuigschrift „Costumière" aan T. de Haan, M. Holdorp, C. Nelis, C. van Oldenburg, J. Prins, P. Scholten, M. Thomas, afgewezen één. Het getuigschrift „Voorbereidende klas" aan: M. Alders, L. Angenent, A. Berkhout, A. Booms, G. Bult. Gr. Coenegrachts, A. Driessen. C. Geerlings, R. de Geus. A. Hekker. N. Hoenderdos, C. Kors, T. Kramer. A. Kranendijk, St. de Koning, A. Lammers, C. van Loon. Tr. van Loy, A. Martin. A. Schoorl, J. Schoorl. M. Tromp. N. Turkenburg, M. Verbeek, J. Verhallen, R. de Vos, M. Wevers, W. van Woerkom, afgewezen 1, niet deelgenomen aan het examen 3 leerlingen. Het getuigschrift „Namiddagcursus" aan: P. El ferink. Tr. van Leeuwen, T. van Lieshout, W. van Loov. H. van Nieuwmegen, N. Pennekamp, M. Tim mer, T. Warmerdam, N. Zomer, C. Zwanenburg, af gewezen 3. Bevorderd van„ de 1ste naav de 2de klas Huis houdkundige: L. van Amerongen, J. van Büchem, T. Dingjan. Tr. Geurts, B. Grimbergen, Gr. Hoes, A. Hooggreef, Th. Horeman, N. Kimman, A. Kuy- pers, Fr. Luyben, Chr. Luypen, M. Schous, R. Schouten, L. Seveke, A. Snijders, M. Verhagen, Gr. Zonjée, afgewezen geen. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klas Hulp m de Huishouding: M._ Bakkenhoven, J. Bigseman, N. Dijkzeul. M. Geenevasen, W. Geurts, C. van Goor, Tr. van Hees, M. v. d. Helder, M. Hilhorst, L. van Kampen, M. Paanakker, A. van Roode, E. Seignette, C. van Staveren, N. Suidgeest, V, Verbiest, A. de Vlieger, afgewezen geen. Bevorderd van de 1ste naar de 2de kostuumklas: T. Klomp, Tr. Ruyters, A. v. d. Veldt. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klas Voorbe reidende: A. Aries. J. ten Barge, A. Beke, N. Brok- ke v.w., L. Brouwer, Tr. Dreuning. A. van Duynen, M. Groot, J. Haaster, B. v. d. Hatert, N. Heerens, PI. Heeremans. E. Herman, A. Keur, U. Kerkoerle. I. de Koning. M. Lagerwey, T. Léautaud, Gr. Lok, W. van der Meer v.w., C. Menke, M. Milatz, Fr. Moolenaar, E. Olejrerhoek, M. v. d. Raadt, J. Rutte, I. Steenvoorden v.w.. A. van Tongeren, J. Tromp, A. van de Velden, K. Vink, T. de Vos, E. Vreenegoor, 'k Ben met vacantie uit geweest, Tot verstrooiing van den geest, Ik heb 't genoten als een feest, Dat wil ik graag bekennen; Ik heb geluierd naar mijn wensch, Met volle overgaaf, intens, Er is wel niets waaraan een mensen Zoo makkelijk kan wennen. Ik heb door bosch en hei gedwaald, 't Hart op, en longen vol gehaald, Ik heb niet naar een rijm getaald, Want, zuiver en verheven. Zoowel in 't vredig vergezicht Als in het gulden zonnelicht, Was alles als een schoon gedicht, Zoo schoon als nooit geschreven. Nu ben ik ('t lijkt me soms te vlug) Weer bij mijn oude taak terug, 'k Ga in den ouden tred weer stug, Het werk des dags hervatten. De dafen, slechts een dag of wat Uit het respijt dat 'k heb gehad, Bevrijd van de versteendestad, Bewaar 'k als zooveel schatten. Het klinkt misschien wat zonderling, Maar het succes blijkt uit één ding, 'k Was uiterst dankbaar toen ik ging, Om rustend aan te sterken; Nu ik er weer voor kom te staan Voel ik me dankbaar en voldaan, Dat: ik weer aan de taak mag gaan Om dagelijks te werken. A. Warmerdam, C. de Winter, D. van Woerkom v.w., W. Woolthuis, M. Zoetelief. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klas Middag cursus: A. Eliens, Tr. Cloerich, B. Hetem. St. van Hoorik, M. Hulsebosch, J. Snoeks, M. de Vogel, af gewezen 3 leerlingen. DIVERSE Geslaagd voor het examen der Vereeniging van Leeraren Handelswetenschappen Boekhouden: mej. J. H. M. van Schaiek te Haarlem: Duitsche Handels- corresp. mej. Bep Teders te Haarlem; Nederl. Han- delscorresp. de heer W. A. v. d. Pol te Nieuw Ven nep, allen opgeleid door Th. Pynaker, leeraar Han delswetenschappen te Haarlem. Haarlem 23 en 24 Juli. Examen Handenarbeid. Ge ëxamineerd 14 dames. Geslaagd; A. Bullee, P. M. Huy- bers, J. v. d. Kamp. C. Matthïeu. H. Ponstra, Amsterdam; A. Sannk, Haarlem; H. M. G. Schaap, Overveen; J. Spoor, Amsterdam; M. G. v. d. Wal, Zaandam; R. Westia, Amsterdam; H. J. Winter, Amsterdam. De heeren D. de Lugt en J. de Jong te Haarlem zijn geslaagd voor het „Practijkexamen Boekhouden", afge nomen door de Vereeniging van leeraren in de Handels wetenschappen. opgeleid door het Instituut' voor Handels wetenschappen te Leiden. Moeder verwaarloosde liaar kinderen. VLAARDINGEN, 24 Juli. Te dezer stede is door de politie een ernstig geval van kinderver- waarloozing ontdekt. Op aanwijzing van buren heeft de politie een onderzoek ingesteld in de woning van een 26- jarige gehuwde vrouw, wier man ter koopvaardij vaart. In de woning werden ver kinderen aange- troff^ in den leeftijd van 2 tot 6 jaar, die in erger lij kern toestand van verwaarloozing verkeerden. Vooral het jongste kind, een jongetje was ernstig aan toe. Op adyies van den politie-arts zijn de kinderen overgebracht naar het ziekenhuis te Vlaardingen. Tegen de moeder, die iederen avond uitging en dikwijls eerst in den nacht thuis kwam, terwijl zij de kinderen zonder drinken in een tusschenkamer proces-verbaal worden op*'"t. Nog s „al,en k»"' (Adv. Ingez. Med.) in Haarlem en omgeving Het Schelpenhuisje in Groenendaal (Foto De Haas). Aan het einde van de Adriennelaan, een der talrijke fraaie lanen in Groenendaal kunt ge het vinden. Een nis met een beeld er in. De nis is van binnen voorzien van talrijke groote schelpen en in de nis staat op een voetstuk een beeld. Een stemmig hekje sluit dit alles af. zoodat ge een en ander op eenigen afstand dient te bekijken, Wat natuurlijk geen bezwaar is. „Dat is het beeld van Adrienne", zegt een vrien delijk man, wien we vragen, wat dat beeld eigen lijk wel voorstelt. „De laan er heen heet dan ook de Adriennelaan". We zijn dankbaar voor de inlichting maar niet voldaan. Wie is Adrienne? Op z'n Hollandsch: Adriana? Haar ietwat luchtige dracht rangschikt haar onder de mythologische figuren, maar eerlijk gezegd kennen we geen dame van dien naam in de godenleer en stellig geen, die een bepaaalde voor liefde voor schelpen aan den dag legde. We kun nen de gissing wagen, dat we hier een Venus heb ben. die haar prille kindsheid in een schelp sleet ge moet daar Botticelli maai- eens op nakijken of Galathea, de nymf, die met de dolfijntjes voor haar schelpenkaros zoo speelsch voor Sicilië dob berde.... maar ja, zoo kan men wel aan het gis sen blijven en gissen doet missen. Adrienne de onbekende dus. Onbekend in de antieke lectuur, maar zeker niet onbekend voor allen, die er van houden, in het onvolprezen Groenendaal te wandelen, het landgoed, dat nu alweer een kleine dertig jaar publiek domein is, nadat het eeuwen lang particulier bezit was ge weest en waaraan dan dit schelpenhuis herinner® Want onze achttiende- en negentiende eeuwsche voorvaderen (voorvaderen althans, die ar land goederen op na hielden) mochten gaarne het na tuurtafereel tooien met sculptures, liefst met voor stellingen aan de Oudheid ontleend. Zulk een brokje voormalige 'liefhebberij zien we ook hier. Op bescheiden schaal natuurlijk. Groenendaal is geen Bois de Boulogne, maar ook op bescheiden wijze kan men natuur en kunst op het aangenaamst ver eenigen. En zooals het daar staat vormt het Schel penhuisje (men wil het wel de „Schelpengrot" noemen, maar er is niets grot-acht.igs aan) een stoffeering van ongemeene bekoring in deze kerk van ongekorven hout. met gas en electriciteit is noodig Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Zesde Zomerconcert. Willem Andriessen als orkestdirigent op het podium te zien is voor Haarlem zeer ongewoon. De bezoekers der Bachzaal in het Conservatorium te Amsterdam kennen hem als leider van de orkest klasse sinds hij als directeur Sem Dresden op volgde; overal elders in ons land geldt hij als de Nederlandsche solopianist bij uitnemendheid. Doch men heeft vaak kunnen waarnemen, dat voortref felijke musici, die als instrumentalist hun hoogte punt bereikt hadden, op den duur in de bespeling van hun instrument geen bevrediging vonden en er naar verlangden om de zooveel rijkere hulp bronnen van het gecompliceerde levende instru ment, dat „orkest"1 heet. in werking te stellen. De geschiedenis levert daarvan talrijke voorbeelden: ik behoef slechts Liszt, Hans von Bülow, Eugen d'Albert, Pablo Casals en Ferruccio Busoni te noe men. Zoo is nu Willem Andriessen als gastdirigent der H.O.V. op het volksconcert van 24 Juli opgetre den, en met groot succes. Zijn rustige leiding ont vouwde niet. alleen de groote lijnen der vertolkte werken duidelijk, maar deed ook op tal van on dergeschikte bijzonderheden het licht vallen. Dit was terstond in de ,,Obéron"-0 u vertui re te bemer ken: nog overtuigender in Schumann's d mineur- Symphonie eigenlijk de 2de, maar als de 4de bekend waarin hij de spannende overgangen der cyclische constructie zonder overdrijving maar toch treffend weergaf en door mooie détaillecring den hoorder over de minder geslaagde orkestratie, die men anders hier en daar bemerkt, heen hielp. In het Allegro der Ouverture offerde hij de klaar heid der figuren niet. aan een jacht naar snelheid op; toch bemerkten we alweer dat een numerieke versterking van het strijkersensemble van ons or kest eigenlijk dringend gewenscht is. wil het met de blazers steeds voldoende evenwicht vormen. Dat Andriessen zijn eigen Pianoconcert goed zou dirigeeren was natuurlijk te verwachten. Maar dat dit werk nu een heel anderen indruk maakte dan toen het verleden jaar voor de eerste maal oo een concert der H.O.V. uitgevoerd werd, was toch niet alleen aan den dirigent te danken, doch ook aan den solist Paul Niessing. Deze beheersente werkelijk "zijn partij volkomen: hij speelde haar krachtig en brillant en in goede* overeenstemming met het orkest. Nu kwam het werk als geheel ook veel beter tot zijn recht en konden we de fraaie orkestratie vooral in het Lento en de solide structuur waardeeren. Dit Pianoconcert is een jeugdwerk: Andriessen schreef het toen hjj 21 jaar oud was: het is uitbundig, geestdriftig en hier en daar wat breedsprakig, zoodat vermoedelijk het snoeimes goede diensten zou kunften bewijzen, maar het toont hoe de jonge musicus het compo sitievak reeds meester was. Dirigent en solist oogstten langdurigen bijval; Andriessen werd ook na de uitvoering der Sym- phonie warm gehuldigd. K. DE JONG. Het Geertekerkprobleem te Utrecht. Blijft de kerk toch behouden? UTRECHT, 25 Juli. In het Geertekerkpro bleem, nl. over de vraag of dit historische ge bouw al of niet zal worden gesloopt, is nadat zoo goed als vaststond, dat de kerk onder sloopershan- den z6u komen, in zooverre verandering gekomen, dat het college van B. en W. thans den gemeente raad het volgende meedeelde: In verband met de ter visie legging van de be stemmingsvoorschriften van den Geertehof in de nota van B. en W. over Geertekerk-Geertehof d.d. 21 Juni 1941. deelen wij den gemeenteraad mede, dat thans een brief is ontvangen van den secretaris generaal van het departement van Opvoeding. We tenschap en Cultuurbescherming, dat od grond van nieuwe en bekend geworden gegevens, hij zijn toestemming tot slooping van de Geertekerk voor- loopig intrekt. Naar aanleiding hiervan hebben de regenten van de Vereenigde Gods- en Gasthuizen medegedeeld, dat zij zich genoodzaakt zien van het plan van der Steur geheel af te zien (dit plan van "Van der Steur hield in, dat de Geertekerk zou worden afgebroken en dat daarvoor in de plaats zou komen een hofje, nl. de Geertehof). ïn deze omstandigheden, zoo besluiten B. en W., zullen de ontworpen bestemmingsvoorschriften niet in be handeling worden gebracht. (A.N.P.) Door de groote droogte van de laatste weken is het in de Haarlemmermeer mogelijk, de erwten met behulp van de machine te maaien. In normale gevallen is de grond daarvoor te zwaar; dan moet dit werk met de hand worden gedaan. (Foto J. A. Stevens). In het openluchttheater te Oisterwijk gaat Shakespeare's blijspel „Driekoningenavond". Malvolio is door dwaze jonkers krankzinnig verklaard en in de gevaneenis geworpen. (Foto Het Zuiden) VOOR DE JEUGD. ..Hilversum riep de Reiger" door A. D. Hildebrand en A. Viruly. Geïllustreerd door Uschl. Uitgave N.V. De Arbeiders pers te Amsterdam. De bekende kinderschrijver A. D. Hildebrand heeft tezamen met den schrijver-piloot Viruly dit boeiende jongensboek geschreven, dat ook door meisjes ge waardeerd zal worden. Het beschrijft een vliegtocht van de „Reiger" naar Kaapstad, waaruit blijkt dat het den schrijvers niet aan fantasie ontbreekt. Het boek werd geestig geïllustreerd door Uschi. „De Windhappcrs" door Jan Mens. Geïl lustreerd door Uschi. Uitgave Van Holke- ma Warendorf N.V. te Amsterdam. De arbeiders van de Bristol Automobielfabriek krij gen ontslag. Ook Geert Kaspers treft dat lot en even eens Fred Blomvliet, die op een Bank werkzaam is. Maar de jongelui gaan niet bij de pakken neerzitten. De avonturen die deze beide knapen beleven, hoe ze trachten werk te vinden, worden zeer levendig in dit boek beschreven. Ze weten cftn tent te bemachti gen en gaan kampeeren, vandaar de naam „wind- happ'ers". De schrijver blijkt ook een groot natuur liefhebber te zijn. Tenslotte gaat Fred naar Australië, terwijl Geert ook werk vindt. De rake teekeningea zijn van Uschi. „Mikkeltj'c van de molen" door C. Wilkes- huis. Geïllustreerd door Hans Borrebach. Uitgave Gebr. Kluitman te Alkmaar. Een alleraardigst avontuurlijk boek, waarvan onze jeugdige lezers en lezeressen zullen genieten. Mikkeltje is de zoon van een draaimolenbaas en het zijn de romantische avonturen die deze jongen o.m. met het oude draaimolenpaard Mie beleeft, die boeiend in dit verhaal beschreven worden. Het boek werd knap geïllustreerd door Hans Borre» bach.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5