y R T.T DAG 25 J U I 1941 Twee Engelsche kruisers tot zinken gebracht. Engelsche vliegtuigverliezen boven het Kanaal. IT A ARtE M'S DAGBLAD S Italian nsch iveermach tsberich t. Japan en Indo-China. Felle strijd in de Middelland sche Zee. Optreden der Italiaansche luchtmacht. ROME, 24 Juli (Stefani). In zijn weermachts- bericht no. 414 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „Gisteren overdag is het centrale bekken van de Middellandsche zee het tooneel geweest van een bloedigcn zeeslag, welke voor onze dappere bemanning roemvol geëindigd is. Sinds het aanbreken van den dag en gedurende het volloop van den dag hadden verkenningsvliegtuigen een belangrijk vijandelijk convooi opgemerkt, waar van zij de bewegingen volgden, en dat zwaar geëscor teerd werd door marinevaartuigen, kruisers, torpedo jagers en vliegtuigmoederschepen. Het convooi voer in het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee en was op weg naar de Levant. De vijandelijke formatie werd herhaalde malen aangevallen door onze luchtstrijdkrachten, die den vijand zware verliezen toebrachten, zonder acht te slaan op de hevige reactie van het luchtdoelgeschut en van talrijke jagers Tot zinken werden gebracht: een schip van 15.000 ton en een schip van 10.000 ton geladen met ontplofbare stoffen. Het laatste schip vloog met de lading in de lucht. Getorpedeerd werden: een kruiser van 10,000 ton der Southamptonklasse en een kruiser van 8000 ton. Gebombardeerd en ge troffen werden: een slagschip, een kruiser, een torpedojager, een groot schip en nog een ander vaartuig. Tijdens luchtgevechten werden zeven vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Drie Italiaansche toestellen zijn niet op hun bases te ruggekeerd. Talrijke leden der bemanningen van Italiaansche vliegtuigen geraakten gewond. De bemanningen der vliegtuigen, welke onder bevel Stonden van kapitein Magagnoli en de luitenants Cipriani en Robone hebben zich bijzonder onder scheiden bij het zeer stoutmoedige optreden van de torpedovliegtuigen. Later, tijdens den nacht, hebbefi lichte eenheden van onze marine met groote energie eveneens de Britsche schepen aangevallen. Een van onze snelle vaartuigen onder bevel van fregattenka- pitein Forza heeft een groote eenheid tot zinken ge bracht, terwijl een ander vaartuig onder bevel van den luitenant ter zee Pascolinï een torpedojager tot zinken bracht. Al onze eenheden slaagden er in met slechts lichte schade op haar steunpunten terug te keeren. Men is thans bezig met de redding der schip breukelingen van de vijandelijke gezonken eenheden. In den nacht van 23 Juli had „een van onze duik- booten een groote eenheid van dezelfde formatie met torpedo's getroffen. Op 22 Juli overdag brachten vijandelijke vliegtuigen een van onze schepen tot zinken. De geheele bemanning is gered, maar er zijn talrijke gewonden! In Noord-Afrika trachtten vijandelijke afdeelingen «en verrassende actie te ondernemen tegen een van onze vooruitgeschoven stellingen in de zóne van Gondar. Zij werden op de vlucht gedreven dank zij onze snelle reactie. Vijandelijke vliegtuigen onderna men gistermiddag een aanval op Trapani. Het lucht doelgeschut trad snel in werking en haalde een bom menwerper van het type Blenheim neer. Een gered lid der bemanning werd gevangen genomen." NADERE BIJZONDERHEDEN. ROME, 24 Juli (D.N.B.) Over de groote succes een van de 'Italiaansche luchtmacht tegen Britsche eorlogs- en transportschepen in het Westelijke zoowel als in het centrale deel der Middellandsche Zee maakt het Italiaansche ministerie van luchtvaart nog een reeks interessante bijzonderheden bekend: Dinsdagmiddag werden voor het eerst Engelsche zee strijdkrachten in het Zuidwestelijke deel van de Middellandsche Zee waargenomen, die een Oostelijke koers voeren. Gisteren vijf minuten voor zeven na men toen verkenningsvliegtuigen met grooten actie radius, een slagschip, een vliegtuigmoederschip en en kele torpodojagers waar, terwijl om zeven uur en kele vrachtbooten en kort daarop andere oorlogs- en koopvaardijschepen werden gesignaleerd, die in Oos telijke richting voeren. Den eersten aanval deden om kwart voor tien bom menwerpers van het type „Sparviero en Alcione", toen het eerste eskader juist tot de sjhepen was genaderd. Hierbij slaagde men erin, naar uit foto's blijkt, een kruiser met twee bommen aan de flank te treffen, terwijl op een slagschip van de Nelson-klasse van 33.500 ton tusschen de kleine geschuttorens op den achtersteven branden werden veroorzaakt. Ook aan bcord van den kruiser en van een vrachtboot werden vlammen waargenomen, terwijl de uitwerking van voltreffers op het vliegtuigmoederschip niet nauwkeu rig kon worden nagegaan. Als gevolg van den grooten afstand hadden de bom menwerpers hun aanval zonder escorte van jagers moeten doen, waarbij zij er in slaagden twee En gelsche jagers van het type „Boullon" en Defiant" naar beneden te schieten, terwijl een „Sparviero" 'Verloren ging. De tweede aanval werd gedaan door torpedo-vlieg tuigen van het type Sparviero. Deze slaagden er in een, vrachtboot van 10.000 ton met ontplofbare stoffen aan boord te treffen, waarna deze in de lucht vloog en ter stond ondergjng. Waarschijnlijk werd nog een schip van 10.000 tón getroffen, terwijl een derde „Sparvie ro" een „Hawker Hurricane" neerschoot, maar wegens beschadigingen zelf moest neerstrijken. Om tien minuten over drie signaleerde een ver kenner een kruiser van de „Southampton"-klasse die bij den aanval der bommenwerpers zichtbaar schade had opgeloopen. Om tien minuten over zes ontmoet ten torpedovliegtuigen opnieuw den kruiser, die langzaam naar het Westen voer onder escorte van twee torpedojagers. Deze kruiser werd stellig door een torpedo getroffen, maar waarschijnlijk ook nog door een tweede aan den boeg geraakt. Twee „Sparvieri" gingen hierbij verloren. Het tweede deel der luchtgevechten speelde zich volgens de uiteenzetting van het ministerie van lucht vaart in hét centrale deel der Middellandsche Zee ten Oosten van het eilandje La Galide af. Hier konden torpcdovliegtuigen van het „Spfrviero"-type onder bescherming van jagers een vrachtboot van 15.000 ton tot zinken brengen en voorts een kruiser van ton treffen, terwijl de Italiaanse,he jagers twee Bris tol Bleinheims neerschoten Na zes uur des middags werd de Engelsche formatie nogmaals door Italiaan sche bommenwerpers aangetroffen, die ondanks het Ongunstige zicht een torpedojager en een groot schip troffen: in luchtgevechten werd een derde Bristol Blenheim en nog een Britsch toestel neergeschoten. De zware verliezen var, dt Engelschen beloopen derhalve alleen door de actie van het Italiaansche luchtwapen twee tot zinken gebrachte vractybooten van 25.000 ton in totaal en twee getorpedeerde krui sers van 18.000 ton samen. Voorts zijn een slagschip van 35.000 ton, een kruiser, een torpedojager, een vrachtboot en nog een schip benevens waarschijnlijk nog andere eenheden getroffen. Bovendien zijn zeven vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, terwijl slechts drie eigen toestellen niet terugkeerden. SLAG IN STRAAT VAN SICILlë. Een bijzondere correspondent van Stefani meldt uit het gebied der gevechtsoperaties, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag duikbootcn en andere Italiaansche marinevaartuigen weer een groote succes behaald hebben in de Straat van Sicilië bij een aanval op een groote Britsche vlootformatie, die probeerde zich naar het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee te begeven onder bescherming an de duisternis. Een Italiaansche duikboot slaagde r in een groote vijandelijke eenheid met twee tor pedo's te treffen. Andere snelle marinevaartuigen brachten een andere vijandelijke eenheid tot zinken en beschadigden een tweede eenheid op ernstige wijze. De Italiaanfjche eenheden zijn alle onbeschadigd op haar steunpunten teruggekeerd, vanwaar reddings- •aartuigen vertrokken zijn om de schipbreukelingen op te pikken. Herinneringen uit 1870. Prijzen \*>or „levensmiddelen" tijdens de belegering van Parijs. BRUSSEL, 24 Juli. Onder de puinhoopen dei- bibliotheek van Duinkerken, welke bij de jongste gevechtshandelingen verwoest is, heeft men een document gevonden uit den tijd der belegering van de Fransche hoofdstad in 187071. Dit document is in zooverre interessant, als het een licht werpt op de geweldige prijzen, welke men toen voor be paalde levensmiddelen moest betalen, In dit docu ment wordt aan den nation alen verdedigingsraad van de Fransche regeering Van 1870 de eisch ge steld, de levensmiddelen te requireeren en vaste prijzen te bepalen om de ..schandelijke speculaties" tegen ie gaan. Op de prijslijst worden de volgende cijfers genoemd, die met het oog op de onvergelijke lijk höogere koopkracht van den toenmaligen Franschen frank zelfs de prijzen welke thans in den sluikhandel gevxaagd worden in de schaduw stellen. Een speenvarken kostte 980 francs, een pond boter 40 francs, een haantje 99 francs, een ei 3 francs, een mud aardappelen 100 francs. Hoezeer de Parijsche bevolking tijdens het beleg door honger gepijnigd werd. blijkt uit de prijslijst over honden-, olifanten- en rattenvleesch. Een pond hondenvleesch werd betaald met 4 francs, olifantenvleesch met 20 francs en voor een rat betaalde men grif twee francs. (A.N.P.) Vichy waarschuwt tegen voorbarige berichten. Uit Vichy meldt het D.N.B.In toonaan gevende kringen alhier was Donderdagmiddag nog geen bevestiging ontvangen van het dooi de pers gepubliceerde bericht als zou tusschen Japan en Indo-China een overeenkomst zijn ge sloten, welke zou voorzien in het afstaan van vlootsteunpunten aan Japan. Meh verklaart hier dat al dergelijke gissingen op zijn minst geno men voorbarig zijn. Overigens interpreteert men het Fransche standpunt in dier voege, dat Frankrijk evenals voorheen bereid is met de Japansche regeering alle noodige maatregelen voor het handhaven van de orde in het Verre ,Oosten te b?stu- deeren. Het Japansche persbureau Domei deelt mede: De Japansche en Fransche vlaggen wapperen in den wind in Hanoi en Haiphong in Noord-Fransch Indo-China, alsof zij duidden op een Japansch- Fransche samenwerking zoo schrijft Hajime Joejioka. de financieele redacteur van de „Nisji Nisji Sjimboen :n een artikel getiteld ,,de hoofd lijn van Oost-Azië" in genoemd blad. Dit aspect van Japansch-Fransehe samenwerking in Fransch Indo-China is een verrassing voor degenen, die be kend zijn met de moderne geschiedenis van Fransch Indo-China, zoo schrijft hij. De schrijver herinnert aan de berichten, dat een militair bondgenootschap is gesloten tusschen de V.S.. Groot Brittannië en Tsjoengking .en dat het leger van Tsjoengking loert op een gelegenheid om het Noorden van Fransch Indö-China binnen te rukken. Voortgaande schrijft hij: Het bestuur van Fransch Indo-China echter begrijpt heel goed den huidigen internationalen toestand en de Fransche positie daarin. Decoux en de leden van zijn staf weten heel goed dat de opmarsch van de Britsche troepen en de strijdkrachten van De Gaulle in Syrië een Britsche uitdaging van de Vichyregeering beteekent. Zij hebben geen onjuist inzicht ten aan zien van de vraag wat het bestuur van den gouver neur-generaal van Fransch Indo-China in het Verre Oosten zou behooren te doen. Voor Fransch Indo-China staat geen andere weg om te leven open dan samenwerking met Japan, hetgeen te zien is aan het aantal schepen, dat Fransch Indo-China binnenvaart en daarvandaan vertrekt. Het aantal Fransche schepen uit het moederland is thans ont zaglijk afgenomen. Het wordt thans voor Frankrijk onmogelijk geacht om zijn schepen naar zijn kolonie in het Verre Oosten te sturen. Het aantal Britsche cn Amerikaansche schepen bedraagt nog niet de helft van het aantal Japansche, waaruit de daling blijkt van de Britsche en Amerikaansche exporten naar dit land. Geen ander land dan Japan kan het tekort aan goederen in Fransch Indo-China aanvullen, aldus de schrijver, die hieraan toevoegt: De Chineesche overzeesche handelslieden daar, die tot dusver zijn opgetreden als Amerikaansche en Britsche agenten, zijn begonnen met het verhandelen van Japansche goederen. Admiraal Decoux mag dit punt niet over het hoofd zien. Hierin ligt de reden voor het ver schijnen van Fransch Indo-China op het tooneel van de sfeer van gemeenschappelijke welvaart van Groot Oost-Azië door de sluiting van een econo mische overeenkomst met Japan. 28 DOODEN IN JAPAN DOOR TAIFOEN. TOKIO, 24 Juni (Domei). De laatste berich ten welke het ministerie van Binnenlandsche Zaken ontvangen heeft melden, dat bij de taifoen welke het Noord-Oostelijke kustgebied van Japan in den nacht van 22 Juli geteisterd heeft, 28 menschen het leven verloren hebben en 34 vermist worden. Bo vendien zijn vele huizen verwoest of beschadigd. „AMERIKA'S VEILIGHEID DOOR JATAN BEDREIGD". In een officieele verklaring heeft Sumner Wel les gisteren beweerd, dat de Japansche maatrege len in Fransch-Indo-China de Amerikaansche vei ligheid bedreigen en Amerikaansch gebied en be langen in het Verre Oosten in gevaar brengen, aldus een D.N.B -bericht uit Washington. De ..Tokio Asahi Sjimboen" meldt uit Hanoi dat de Britsche opperbevelhebber m het Verre Oosten, Popham, volgens betrouwbare berichten bij de re- geering van Fransch Indo-China een „bepaalden proteststap" ondernomen heeft. Als brandende fakkels liggen overal in het Sovjet-gebied de legerauto's der bolsjewisten, die door de doeltreffende projectielen der Duitsche troepen in Luchtaanvallen der Sovjets op Finscli gebied. Verscheidene toestellen neergehaald. Uit Helsinki meldt het D.N.B.: Officieel wordt (medegedeeld: Op Woensdag 22 Juli hebben vijandelijke torpedovliegtuigen in dc buurt van Turku brandbommen neergeworpen, zonder noe menswaardige schade aan te richten. Donderdag ochtend werd Nakkila gebombardeerd. Een houten huis werd beschadigd. Eveneens werden bom men neergeworpen op Forssa, waarbij een koe werd gedood. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn Sovjet-vliegtuigen, welke Helsinki trachtten te na deren, door de luchtafweer verjaagd. Van de tor pedovliegtuigen, welke in de buurt van Turku aanvielen, hebben de Finsche torpedovliegtuigen een vliegtuig neergeschoten. Tijdens een luchtge vecht boven Vieljarvi en Tshokkila schoten Fin sche torpedovliegtuigen twee vijandelijke bommen werpers naar beneden. Onze luchtafweer heeft ver der aan de Oostelijke grens twee vijandelijke vlieg tuigen omlaaggehaald. Rijksmaarschalk Hermann Goring heeft in zijn hoofdkwartier dc veroveraars van Kreta ontvangen, waarbij hij de officieren toesprak en hun de hand drukte. .(Foto Atlantic-Holland)/ President Roosevelt als vrijmetselaar temidden van verschillende autoriteiten der Amerikaansche Loge. (Telefoto Orbis-Holland) Donderdag 33 toestellen verloren gegaan. De verliezen van de Britsche luchtmacht tijdens aanvalspogingen aan dc Kanaalkust, welke gister middag zijn ondernomen, zijn, naar het D.N.B. ver neemt, opnieuw aanzienlijk. Het aantal aldaar Donderdagmiddag neergeschoten Engelsche vliegtuigen bedraagt 33. Daarbij bevonden zich 20 gevechtsvliegtuigen, waarvan 9 viermotorige bommenwerpers waren. Het is waarschijnlijk dat nog 7 Wellington-bommenwërpcrs en 2 Spitfires zijn neer geschoten. Alleen in een smallen kustsector werden negen viermotorige gevechtsvliegtuigen neergescho ten waarbij 37 leden der bemanning in gevangenschap geraakten. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. DE LUCHTSLAG VAN WOENSDAG. In Berlijnsche politieke kringen, aldus verneemt het A.N.P. van welingelichte zijde, verklaart men in ver band met de zware verliezen, welke de Engelsche luchtmacht Woensdag tijdens de gevechten boven het Kanaal heeft geleden, dat vooral ook het verlies van piloten voor de Engelschen bijzondere aandacht ver dient, daar de bemanningen van de 54 Britsche vlieg tuigen of neergeschoten zijn of boven- het bezette ge bied gedwongen waren een noodlanding te maken. Men beschouwt derhalve van Duitsche zijde het re sultaat van de Woensdag geleverde luchtgevechten boven het Kanaal als „een zwarten dag voor de Brit sche luchtvaart". Verder meldt het D.N.B.: De Britsche luchtmacht heeft Woensdag haar zwaarste nederlaag sedert het begin van haar z.g. „non-stop offensief" op de bezette Kanaalkust geleden. Onder de 54 neergeschoten Brit sche vliegtuigen bevonden zich 40 jagers, een on waarschijnlijk hoog getal, zoodat alleen op dezen eenen dag de Britsche jachtvliegerij meer dan het dubbele aantal jachtvliegtuigen heeft verloren dan de Britsche luchtvloot bij baar eersten grooten aanval boven het Kanaal op 18 Juni in totaal heeft verloren. Tegenover de 54 neergeschoten Britsche vliegtuigen staat het verlies van slechts drie Duitsche jachttoe- stellen. Dit is een verhouding, welke de leiding van de Britsche luchtvloot te denken moet geven Een offensief, dat. terwijl het bedoeld was als een ontlastende actie voor de verbondon bolsjewisten, tot dergelijke verliezen der Britten leidt., kan, gezien op langen termijn, voor Duitschland slechts voordeelig zijn, daar zij het gevaar in zich draagt van een lang zame vermurwing vsn de Britsche luchtvloot. Sedert hét*begin van dit met zoovcol verwachtingen aange kondigde „non-stop offensief' der Britten zijn totdus- ver alleen in het gebied van het Kanaal 500 vliegtui gen neergeschoten. Zoodoende wordt het alleszins begrijpelijk, zoo ver klaart men hier. dat de Britsche minister van lucht vaart, Sinclair, in de Lagerhuiszitting van 23 Juli op een vraag of de Engelsche luchtaanvallen op Duitsch land en de bezette gebieden een verlichting zouden beteekenen voor de Sovjets, antwoordde, dat hij het beter achtte hierover niets te zeggen. AMERIKA EN HET VERRE OOSTEN. TOKIO. 24 Juli (D.N.B.) In verband met berichten uit de Ver. Staten, volgens weke Roosevelt „met het oog op komende veranderingen in het Verre Oosten" economische sancties tegen Japan zooals de blokkeering van Japansche saldi, een exportembargo op olie en andere belangrijke pro ducten cn een verbod van Japanschcn goudaankoop zou hebben voorbereid, verklaart de Tokio Nisji Nisji, dat naar de meening van toonaangevende Japansche kringen tot dusver over Roosevelt's voor nemens geen volkomen duidelijkheid heerscht. In geval dergelijke maatregelen ten uitvoer zouden worden gelegd, zouden de Ver. Staten zelf ernstige economische reacties ondergaan'. Lijken van vermiste Duitsche soldaten gevonden. Ernstige mishandeling door dc Sovjets. Het D.N.B. deelt mede: Een Duitsche patrouille heeft op 6 Juli in de bosschen bij Mitkiskes veer tien vermiste Duitsche soldaten gevonden. De bolsjewisten hadden hen begn Juli op de gemeenste en onmenscheljjkste wijze mishandeld en ver moord, vervolgens in het moerassige gebied in stukken gesneden, zonder dat de plaats, waar zij in den grond waren gestopt, was aangegeven. De veertien Duitsche soldaten, wier handen op den rug waren vastgebonden, waren door de bolsjewisten tot onherkenbaar wordend toe verminkt. Naar ge bleken is, moeten minstens negen Duitsche soldaten gewond in gevangenschap geraakt zijn en vervolgens doodgemarteld. Klaarblijkelijk is een onderofficier gewurgd en vervolgens levend begraven Een andere soldaat is door een steek van een spade in de borst doodelijk gewond. Vier infanteristen werden door 't inslaan van den schedel om het leven gebracht. Bij een soldaat ontbrak de kin. Van een anderen soldaat was het hoofd doorboord met een pikhouweel. De meeste lijken vertoonden bajonetsteken. Een sol daat werd gevonden met zijn eigen bajonet tot aan de handgreep in een niet nader te noemen lichaams deel geboord. Opmarscli der Hongaren. Aan het Sovjet-front verscheidene honderden kilometers opgerukt, BOEDAPEST, 24 Juli. De chef van den generalen staf van de Honved deelt mede: Onze troepen zijn in de afgeloopen dagen tijdens gevechten met de achterhoeden verscheidene hon derden klometers naar het Oosten opgerukt. Langs de boeg waar de vijand zich had verschanst, zijn zware gevechten geleverd. Onze snelle troepen heb ben vooral op 22 en 23 Juli met groot succes ge streden. Hierbij werden talrijke gevangenen bin nengebracht. Het door den vijand geleden verlies aan gesneuvelden en gewonden overtreft verre het aantal gevangenen. 21 kanonnen, een pantserwagen talrijke auto's en een groot aantal mitrailleurs vielen in onze handen. De eigen verliezen zijn gering. (D.N.B!.) Toespraak van Roosevelt. De Amerikaansche politiek in den Pacific. Het D.N.B. meldt uit Washington: President Roosevelt heeft Donderdag 45 leidende vertegen woordigers van de civiele defensie in het Witte Huis ontvangen. Hij richtte een korte toespraak tot de aanwezigen, waarin hij volgens Associated Press wees op dc noodzakelijkheid van een civiele de fensie. De Ver. Staten, zoo verklaarde Roosevelt verder, hebben er sedert het uitbreken van den oor log naar gestreefd een uitbreiding van den oorlog tot hun eigen gebieden en tot den Stillen Oceaan te verhinderen. Roosevelt zeide dat de Ver. Staten be langrijke grondstoffen, zooals rubber en tin be trekken uit Nederlandsch-Indië, de Strait Settle ments en Indo-China. Hij besloot met te zeggen dat het dus egoïstische motieven geweest waren, toen Washington trachtte in de gebieden aldaar een uiW breken van den oorlog te verhinderen. Oostzee en Sont verbonden. Het Falsterbo-kanaal gereed. STOCKHOLM, 24 Juli. Het laatste deel van het Falsterbo-kanaal is Maandag doorgestoken. Naa» de Zweedsehe pers meldt, is hiermee de verbinding tusschen Oostzee en Sont tot stand gebracht. Men verwacht dat half Augustus de eerste schepen doo* het Kanaal kunnen varen. Deze kunnen dan van de Sont in de Oostzee komen zonder de Zweedsch» wateren 4e verlaten (D.N.B.) Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Schade van geringen omvang. BERLIJN, 25 Juli (D.N.B.) Het Britsche lucht- wapen heeft in den nacht van 24 op 25 Juli, naar het D.N.B. verneemt, op verscheidene plaatsen in Noord west Duitschland bisant- en brandbommen neerge- waipen. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Op eenige plaatsen ontstond onbelangrijke schade aan huizen in woonwijken. Nachtjagers schoten twee Britsche vliegtuigen neer. OUD-KATHOLIEKE KERK. De vereeniging „Oud-Katholiek Ondersteunings fonds" hield gisteren in Hotel „Lion d'Or" te Haar lem haar 54e jaarlijksche algemeene vergadering. De heer J. G. de Jong, voorzitter der ontvangen de plaatselijke afdeeling begroette het hoofdbestuur, de afgevaardigden en de talrijke belangstellenden uit alle deelen van het land. In zijn openingsrede sprak de voorzitter prof. B. A. van Kleel" een kloek* woord om in dezen tijd, al zal het dan zijn in een sfeer van soberheid, niettemin met de kracht van het geloof en het vertrouwen enei-giek voort te bouwen in stoffelijk en geestelijk opzicht aan wat edel, waar, schoon, goed en goddelijk is. De secretaris dr. A. J. van de Ven uit Arnhem werd herkozen. Voorts werd in het hoofdbestuur gekozen pastoor H. J. Verhey van den Helder. De Statuten werden gewijzigd overeenkomstig de voorstellen. De vergadering besloot door subsidieverleening de uitgave van het weekblad „De Oud-Katholiek" te verzekeren. Met algemeene instemming besloot de verga dering den bouw van een nieuwe kerk te Arnhem in het park Molenbeeke, waarmede bereids een aanvang is gemaakt, met kracht te steunen. Voorts werden mededeelingen gedaan getreffen- de verschillende kerkelijke zaken van internen aard. Na afloop van de vergadering bracht het ge zelschap een bezoek aan het kerkgebouw aan den Kinderhuissingel waar de organiste der Haarlemsche gemeente mevr. A. L. VrugtHol een orgelbespe ling gaf. Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen leidde de gasten vervolgens rond in het gebouw en vertelde een cn ander uit de geschiedenis der Haarlemsche kerk, waarna in de Gemeentezaal de thee werd aange boden. Radio fJsWQMHUHa ZATERDAG 26 JULI 1941. HILVERSUM I. 415.3 M. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7 00 Gi amofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. ?,15 Voor de huls vrouw 9 25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek. 12.00 Twee fluiten. 12 40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Musiquette. 130 Gramofoon muziek. 2,00 Voor het gezin. 2.20 Na gedane arbeid, mu ziek en vrooltjkheld 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 4.20 Klarinet, fluit en piano. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische cn beursbe richten 5 30 Orgelspel 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnenschippers 6 30 Ramblers. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Het Schrammelkwartet. 7.45 Voor den boer. 8.00 B. N O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 De Haarlemsche Orkestvereeniglng en koor. 9,30 Be richten. Engelseh. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 B. N. O. Uitzending in de Engelsche taal: Dutch news reel. HILVERSUM II, 301,3 M. 6.45 Gramofoonmuziek. #.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. ïooo Morgen wijding (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomlté). 10.20 Ons Schemeruurtje (c.o.). 11.10 Ge varieerd programma. 12.00 Politieberichten. 12.15 Ensemble Erica Helen. 12.45 B, N. O. Nietfws- en economische be richten. 1.00 Zang mdt pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 1.40 Voor de Rijpere Jeugd. 2.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antlqua" en solist. 2.35 Gramofoonmuziek. 2.45 Door stjd en land :i.oo Kamerorkest „Ars nova et antlqüa". 4.00 Ensemble Bandl Balogh. 4.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 3.00 Cursus: „Over Godsdienst bij kinderen" II. (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomlté). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5,30 Gramofoonmuziek. 6.15 Mannenzangvereeniglng „Het Mo- blllsatiekruis" cn gramofoonmuziek. 6.43 Reportage. 7 oo B. N. O. Groningsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Cursus: ..Hoe bouw ik een vnj-vliegend model-vliegtuig". 8.30 Gevarieerd programma. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. lO.oo Dagsluiting (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.05—10.20 Causerie: „Ik was er zelf by".

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7