HET AMERIKAANSCHE HUIS V Spatt en Spet Neemt H.H.C. revanche op Schoten? Euwe wint de 4e partij van Bogoljubow. Ledaren, Sport- en Regenkleeding Arie van Vliet, Cor Bijster en Ben van der Voort. Soc. econ. genootschap „Nederland en Europa". Het Supplement Aug. 1941 BONTENBAL'S VRIJDAG 25 JUL'I 194Ï HAARLEM'S DAGBLAD 6 Honkbal E.D.O. heeft de beste papieren tegen Quick." Het competitie-programma vermeldt voor deze week o.m. de volgende wedstrijden: Zaterdag: Eerste klasse: Blauw wit—V.V.G-A. AjaxHaarlem. Overgangski.: H.C.K.—Hilversum 3 u. 30. ZeeburgiaE.D.O. II. A.F.C.—Catchers. Tweedeklasse: Kruisster—E.H.S. O.V.V.O.Schoten IT. Derde klasse: R.C.H. IV—Haarlem IV. 3 u. 30. H.H.C.* IVE.D.O. IV 2 u. 30. Schoten V—E.D.O. VI. 3 u. Zondag: Eerste klasse: Schoten—H.H.C. 10 u. E.D.O.—Quick 2 u. Overgangski.: R.C.H.—D.O.S. 12 u. Tweedeklasse: H.H.C. II—T.Y.B.B. 2 u. (op het terrein van T.Y.B.B.) R.C.H. II—T.H.B.10 u. Derde klasse: H.H.C. IIILaakkwartier 2 u 15. E.D.O. III—E.H.S. II 10 u. Schoten IIISpaarnevog. 12 u. ZeemeeuwenE.D.O. V 10 u. Zondag wordt dus in Haarlem weer een plaatselijke wedstrijd gespeeld: SchotenH.H.C. Op de ranglijst neemt Schoten op het oogenblik een iets betere plaats in. Dat dankt dit negental echter vooral aan de in het begin van het seizoen behaalde overwinningen. De laatste weken gaat het heel wat minder goed. En waar H.H.C. nog slechts Quick onder zich heeft en dus de onderste plaats al in de verte ziet dreigen, verwachten we extra inspanning der Rood- Witten. En al was de uitslag van de vorige ontmoe ting ten gunste van Schoten, het zou ons niet verwon deren als dezen keer H.H.C. met de punten naar huis ging. Ook E.D.O. speelt thuis. Haar tegenpartij is Quick. En daar Quick nog slechts zeer matige prestaties ge leverd heeft in de eerste klasse, één wedstrijd gewon nen en twee gelijk gespeeld, verwachten we voor E.D.O. een gemakkelijke overwinning met flink ver schil in de runs voor en tegen. Eigenaardig is dat Quick haar eenige overwinning. behaald heeft op E.D.O.! Zooals we hierboven reeds zeiden: we verwachten niet dat Quick die kans nog eens krijgen zal. Verder trekt Haarlem naar Amsterdam om Ajax te bekampen. In de vorige ontmoeting de wedstrijd waarin Vrugt zijn knie verdraaide wist De Mon de score van Ajax tot nul te beperken. Het is niet gezegd dat hem dit dezen keer weer gelukken zal, maar dat het weer een overwinning voor de Haarlem mers wordt, staat wel zoo goed als vast. Dit zal trouwens ook moeten als Haarlem er op gesteld is*feaar kleinen voorsprong op E.D.O. te be houden. Voor de Overgangsklasse krijgt H.C.K. Zaterdag middag Hilversum op bezoek. Deze twee negentallen nemen op het óogenblik resp. de eerste en tweede plaats op de ranglijst in. Beide negentallen hebben zestien punten, met dit verschil dat H.C.K. één wed strijd minder heeft gespeeld. Het gaat dus voor H.C.K. om het behoud van de eerste plaats. Wordt de wed strijd niet gewonnen, dan is voorloopig ook de eerste plaats voor Hilversum! R.C.H. ontvangt Zon*dag om 12 uur het Utrechtsche D.O.S. Beide negentallen behooren tot de onderste helft van de ranglijst. Van een bovenste plaats is geen sprake meer. Ook niet van de onderste want die is vast .en zeker voor The Catchers. COMPETITIESTANDEN. Sphaken KARLSBAD 24 Juli (A. N. P.). Dr. Euwe"speelde van daag In zijn wedstrijd tegen .Bogoljubow te Karlsbad een Spaansche partij, waarbij in den veertienden zet de dames geruild werden. In het eindspel Bogoljubow het Initiatief, waarbij hij op den dame-rieugel in het voordeel dreigde te komen. Dr. Euwe moest toen probee- ren voordeel te trekken van 't groote aantal pionnen op zijn koningsvieugel. In den 27sten zet bracht onze nationale kampioen een leerrijk pionoffer, dat de zwarte koningstelling aanmer kelijk in gevaar bracht. Inmiddels scheen echter de witte dame-vleugel niet meer te redden. Dr. Euwe bracht echter In den 36sten zet een mooi paard-offer, dat de partij zeker in remise zou hebben doen eindigen, als Bogoljubow niet in tijd nood besloten had, het offer te weigeren. Herhaaldelijk dreigde mat voor den Duitschen meester, die in den 39sten zet moest opgeven. De stand na de vierde partij is thans: dr. Euwe 21^ Bogoljubow iy2. Cricket C. C. Wanderers tour. Quick wint met 65 runs. Quick begon te batten en scoorde 133. W. Fiege 11, H. Burki 28. J. Collard 29, C. Fiege 11. H. v. Halst 21. W. Smits 18 not out. J. M. Rutgers 2—31, J. Nijhuis 2—43, P. v. Voorthuysen 216 en J. R. Meeuwenoord 432. Het bowlen van H, Burki en C. Fiege was de C. C. Wanderers te machtig: 68 was het resultaat. Het beste batten liet M. Bogaardt, die 24 runs scoorde, zien. Verder had J, Nijhuis (die opende) er 14 (1x6. 1x4) en maakten P. Lokman en H. Schreurs, die op de change- bowlers batten, resp. 11 en 10. De cijfers van Burki waren 5—23 en die van C. Fiege 313. Verder nog: R. Blok 1—5 en W. Fiege 1—9. Quick won dus met 65 runs DRAW TEGEN U. D. Damt zij de geringe oppervlakte van het U. D.-terrein kwamen beide innings tot boven de 200. U. D. scoorde 241 voor 9. waarvan S. Klopman Baciselman een uitstekende 108. verder de P. W.-gasten J. Hardick en G. M. ter Kuile 21 en 32. H. del Prado 18, J. S.,Werle 12 en A. Kamerman 14 not out. Bowlingcijfers: J- Nijhuis 265. J. M. Rutgers 2—63, J. J. Peereboom 4—26. H. Bruch 1—15, J. R. Meeuwenooi d maakte achter het wicket 2 slachtoffers door stumpen één door een catch. Door gebrek aan tijd brachten C. C. Wandelers het slechts tot 211' voor 4. J. M Rutgers 21, H. Bruch 21,. M. Bogaardt 47 not out, J. Nijhuis (5x4, 4 x 6), M. Braseamp 2—59, S. Klopman Baerselman 1—94. De wedstrijd eindigde dus in een draw. HET PROGRAMMA. Het programma voor Zondag is: H. B. S.H. C. C. 2 II. C: C. l—Excelsior HaarlemV. R. A. P. W.—Rood en Wit V. O. C Hermes D. V. S. Sparta—H. C. C. 3 A. C. C.—V. V. V. Lawntennis Het „Jatilo"-tournooi. Het tournooi begint nu flink te vorderen. In het heeren enkelspel en in het damesenkelspel zijn al kwart-eind strijden gespeeld. In het heerenenkelspel zijn Rahusen en T. de Booy tot de laatste vier doorgedrongen: in het damesenkelspel zijn het mevr. v. d. Klashorst en mej. J. Goeting. Ook werd reeds een enkele partij in het A-tournool ge speeld en zelfs eenige partijen in het troosttournooi hee renenkelspel. De uitslagen van Donderdagavond luiden: Heerenenkelspel A, eerste rande: A. v. d. Vliet—J. H. Kuiper 6—3. 6—3. Heerenenkelspel B, tweede ronde: W- BeynesJ. Viëtor 7—5, 2—6, 6—4; J. H. Kuiper—A. Cats 6—3, 6—4. Kwart eindstriid: Rahusen—W. Viëtor 6—4, 3—6, 6—2; T. de Booy—W. Beynes 6—2, 8—6. Damesenkelspei, tweede ronde: mej. P. v. Rooymevr. v. d. Vliet 6—0, 6—1. Kwarteindstrüd: mevr. v. d. Klashorst—mevr. v. d. Veer 6—2, 7—5; mej. J. Goeting—mej. P. v. Rooy 2—6, 6—1, 9—7. Gcmcngddubbelspei, eerste ronde: mevr. A. Vos en J. Lambachmej. N. Hennlng cn Olivier 911, 6—0, 75. Tweede ronde: mej. H, Wildeboer en J. Viëtor—mej. K. Mos en H. M. Mos 6—2, 6—3. Heerendubbclspel, eerste ronde: A. Cats en J. Loggen F. Wildeboer Sz. en C. Schipper 64. 9—7. Verliezersronde heerenenkelspel, eerste ronde: J. de Ruiter—W. v. d. Linde 6—3, 3—6, 6—3: D. KoromZay—J. Stradmeyer 60, 60. Tweede ronde: P. Josso—H. Stradmeyer 6—0, 6—2. Gymnastiek SPORTDAG VAN BATO. Zondag houdt Baio onder leiding van de heeren C. Th. Smal en J. C. Kroes een sportdag op het terrein aan de Kleverlaan. 's Morgens worden athletlekwedstrijden voor dames en heeren in twee klassen gehouden. De bekerwinnaars 1940, mej. H. Landwehr Johanrt en de heer A. M. Prent Jr., zullen dan hun titel verdedigen. Voor de adspiranten zijn er 's'morgens hinderniswed strijden. 's Middags vindt een uitvoering plaats, bestaande uit Vrije oefeningen, toestelturnen, springen cn acrobatiek. Verder wordt een handbalwedstrijd gehouden tusschen Bato en Concordia. KROATIc LID VAN DE FIFA. AGRAM 24 Juli (A. N. P.) De Kroatische voetbalbond heeft eenigen 1:jd geleden het lidmaatschap aangevraagd van de FIFA, de Internationale .voetbal federatie, middels is dit verzoek in behandeling genomen en bet bestauur van den Kroatlschen Voetbalbond bericht, dat het verzoek is ingewilligd, zoodat thans ook Kroatië lid is van de FIFA. Wordt de hink-stap-sproiig van het programma geschrapt? BERLIJN 24 Juli (A. N. P.). Het bestuur van den Duitschen athletiekbond koestert ernstige plannen om het onderdeel ..hlnkstapsprong" voor goed van het Interna tionale wedstrijdprogramma te schrappen. De vele aan het bestuur voorgelegde uitspraken van terzake kundige en technisch geschoolde leerkrachten, die steeds maar 1 opnieuw met aandrang wijzen op het groote gevaar, dat de athleten loopen bij dil onderdeel van het program ma, waarbij zij 'gemakkelijk ernstige en zware kwetsuren kunnen oploopen, hebben het bestuur thans doen besluiten op radicale wijze dit vraagstuk op te lossen door dit on derdeel van het internationale wedstrijdprogramma te schrappen Het is en blijft Immers onverantwoordelijk, dat verschil lende athleten verwondingen oploopen, waarvan zij ,hun geheele verdere leven de nadeelige gevolgen ondervinden. Van Duitsche zijde heeft men zich' Inmiddels gewend tot de landen Italië, Hongarije, Zweden en Finland om deze kwestie eveneens In studie te nemen en mogelijk tot een zelfde conclusie te komen. Hongarije en Italië hebben zich inmiddels reeds uitgesproken voor het Duitsche standpunt, dus voor de afschaffing van de driesprong. Finland en Zweden willen na afloop van dit wedstrijdseizoen gaarne met Duitscliland in contact treden om deze kwestie gron dig te bestudeeren. Men verwacht, dat binnen afzlen- baren tijd geheel Europa zich voor de afschaffing van dit onderdeel van het internationale wedstrijdprogramma zal uitspreken. Veel zij digheidswedstrijd. Dit stukje vindt een plaats onder athletiek, maar met venveel recht kan het onder gymnastiek geplaatst wor den. De titel heeft n.l. betrekking op een wedstrijd, die uit gymnastiek en athletiek bestaat, welke beide voor den uitslag even hoog worden gewaardeerd. Het athïetisch gedeelte wordt a.s. Zondag In Zand- voort op het Z. V. V.-terrein gehouden en het gymnas tisch gedeelte komt den volgendon winter aan de beurt. De strijd gaat tusschen O. S. S. (Zandvoort), Olympia (IJmuiden) en Turnlust (Beverwijk), van welke vereeni- gingen laatstgenoemde het initiatief tot dezen veelzijdig heidswedstrijd nam. Deze drie clubs staan gymnastisch en athïetisch op vrij hoog peil en door elkaar genomen komen zij in den Kennemer Turnkring op het eerste plan. Een belangwek kende strijd ls dus te wachten, te meer, omdat van elke deelnemende vereeniging zeer bekende gymnasten en ahtleten medewerken, die op nationaal peil staan. A.s. Zondag verwerken zoowel de dames als de heeren 2 loop-, 2 spring- en 2 werpnummers. alle met een bezet ting van 4 leden per vereeniging. Voor gymnastiek is de internationaal geldende zeskamp aangewezen, die ver werkt moet worden door 12 dames en 12 heeren uit elke vereeniging. De telling voor alle onderdeelen is gegrond op die'voor den P. H.-beker, zij hef dan in gewijzigden vorm. Wielrijden Dammen Maandagavond a.s. spelen de hoofdklasse-teams der Haarlcnische Damclub en Damclub „Stabiel" (Santpoort) in de bovenzalen van Restaurant Munniks, Groote Markt 10 te Haarlem, een medaille-wedstrijd. De returnmateh zal plaats vinden op Maandagavond 4 Augustus a.s. te Santpoort. WEDSTRIJDEN OP DE OLYMPIABAAN. De Olympia-wielerbaan te Badhoevedorp zal a.s. Zon dag het vijfjarig bestaan herdenken met een aardig lustrumprogramma, waarvoor o.a. de snelle Haarlemmer Cor Bijster voor een omniumwedstrijd aan den start zal komen, welke bestaat uit een sprint-tijdrace en een klas sementswedstrijd. Zijn stadgenoot Paul Duijns. die even eens de finale van het kampioenschap van Nederland bereikte en Ooms. de Amsterdammers Faanhof, Hoek en Contelaar zullen als zijn tegenstanders fungeeren. Voorts wordt een uurwedstrijd verreden, waarvoor eveneens bekende amateurs uit Noord-Holland hebben ingeschreven, o.a. Middelink, Laan, Verdonk, Petri, Domhoff en Ott. Nieuwelingenwèdstrijden met deelneming van o.a. Bal- langee. Bouquet, Markus en Bruseker zullen het lustrum- programma voltooien. Eerste klasse Haarlem gesp? 9 gew. 7 gel. 0 verl. 2 pnt. 14 gem. 1.56 E. D. O. 9 6 3 12 1.33 Blauw Wit 9 4 3 2 11 1.22 V. V. G. A. 9 5 1 3 Schoten 9 4 0 5 8 0.89 Ajax 9 3 1 5 7 H. H. C. 9 2 1 6 5 0 56 Quick 9 1 2 6 4 0.44 Overgangsklasse. H. C. K. gesp. gew. gel. verl. pnt. gem 9 8 0 1 16 Hilversum 10 8 0 2 16 1.60 A. F. C. 9 5 l 3 11 1.22 Zeeburgia 9 4 l 4 9 1. R. C. H. 10 4 l 5 9 0.90 D. O. S. 9 3 l 5 7 0.78 E. D. o. n 9 3 0 6 6 0.67 Catchers 9 0 0 9 0 0.— Tweede klasse A. H. H. c. n gesp. gew. gel. verl. pnt. gem. 8 7 0 1 14 1.75 Ajax n 8 6 l 1 13 1.63 T. Y. B. B. 7 5 1 1 11 1.57 Kruisster 3 3 0 5 6 0.75 A. F. c. n 8 2 0 6 4 0.50 E. H. S. 9 2 0 7 ,4 0.44 Z. R. C, 8 2 0 6 2 0.25 Tweede klasse B. gesp. gew. gel. verl. pnt. gem. V. V. G. A. II 9 8 0 1 16 D. W. S. 9 7 0 2 14 1.56 Celeritas 8 6 0 2 12 1.50 Schoten II 7 3 0 4 6 0.86 O. V. V. O. 9 3 0 6 6 0.67 R. A. P. 7 1 0 6 2 0.29 H. C. K. II 9 8 2 0.22 Tweede klasse c. gesp. gew. gel. verl. pnt. gem. Spartaan 6 6 0 0 12 2.— Haarlem II 7 6 0 1 12 1.71 R. C. H. n 8 5 0 3 10 1.25 Watergraafsmeer 7 3 0 4 6 0.86 Quick II 7 2 0 5 4 0.57 V. V. G. A. II 6 1 0 5 0 0.— T. H. B. 7 1 0 6 0 0.— HaarL Derde klasse A. gesp. gew. gel. verl. pnt. gem. Haarlem Hl 7 6 0 13 1.86 H. D. M. 7 6 0 1 12 1.71 H. H. C. III 7 5 1 1 11 1.57 H. C. K. III 9 3 0 6 6 0.67 Celeritas II 7 1 0 6 2 0.29 Laakkwartier 7 0 0 7 0 0.— Haarl. Derde klasse B. gesp. gew. gel. verl. pnt. gem. E. D. O. III 7 5 0 2 10 1.43 Haarlem IV 6 3 1 2 7 1.17 E. H. S. II 8 4 0 4 8 1 R. C. H. IV 7 3 0 4 6 0.86 Spaarnevogels 6 2 0 4 4 0.67 Schoten III 8 3 1 4 5 0.63 Haarl. Derde klasse C. gesp. "gew. gel. verl. pnt. gem. Schoten IV 8 7 0 1 14 1.75 T. Y. B. B. II 8 6 0 2 12 1.50 H. H. C, IV 9 6 0 3 12 1.33 R. C. H. III 7 3 0 4 6 0.86 Zeemeeuwen 6 2 0 4 4 0.67 E. D. O. V 7 1 0 6 2 0.29 E. D. O. IV 5 0 0 5 0 0.— Haarl. Derde klasse D gesp. gew. gel. verl. pnt. gem. H. H. C. V 4 3 0 1 6 1.50 T. H. B. II 4 3 0 l 6 1.50 Scholen V 4 2 0 2 4 1.— E. D. O. VI 4 0 0 4 0 0- Twee verllespunten wegens niet opkomen. BARTELJORISSTRAAT 20 TELEFOON 13439 (Adv. Ingéz. Med.) Wielrijden Tactische ervaringen geven vaak den doorslag. Er zijn nog altijd vele menschen., die wielrenner, die het hardst kan trappen, de kampioenschap heeft. Niets is minder dat. want evenmin als bij de loopnummers dat de kans dan de athle tiek wordt snelheid op de race-fiets door overmatig krachtgebruik verkregen.Ware dit wei 't geval, dan zou men zoowel op de sintel- als op de wielerbaan louter -aargewichten zien zegevieren. Zeker, de beroemde Piet Moeskops was flink uit de kluiten gewassen, maar de zesvoudige wereldkampioen in de sprint dankte zijn suc cessen aan andere factoren, te weten: souplesse, een goeden „zit", een vlotte „coup de pédale" en boven alles.tactiek. De beoefenaar van welken tak van sport ook mag de techniek nog zoo goed beheerschen, wanneer hij zijn hersenen niet voldoende gebruikt om het spel van een In technisch opzicht even sterken tegenstander doelmatig te •leggen, zal hij nimmer tot het hoogtepunt stijgen, dat hij krachtens zijn bijzonderen aanleg voor die bepaal de sport had kunnen bereiken, indien hij zijn met serieus trainen verkregen vaardigheid door grondige studie der tactische mogelijkheden ten volle productief had ge maakt. Natuurlijk spelen goede voorlichting en persoon lijke ervaring daarbij een belankrijke rol. maar zelfs dan zal de een de tactische eischen en vooral de „fijne kneepjes" eerder en beter aanvoelen dan de ander. Om ons dan tot de wielersport te bepalen, moet men allereerst de geaardheid van den jongen renner leeren kennen. De een ontdekt bij zijn eerste pogingen om in gc- imenlijke trainingsritten een behoorlijk figuur te maken, dat hij een stug tempo langen tijd kan volhouden en wel licht doet hem dit besluiten om zich op afstandraces op den weg toe te leggen. Een tweede bemerkt, dat hij bij het aanzetten sneller op volle toeren kan komen dan zijl kornuiten en hij bouwt voort op deze geschiktheid tol demarreeren om zich in de sprint te bekwamen. Dil laatste was ljet geval met Jef Scherens, die, als wegren ner begonnen, na eenigen tijd de Lortebaan-race tot zijn specialiteit maakte. Toen ontdekte de kleine Belg zijn sterkste zijde; de practijk leerde hem, dat hij aan hei einde van een toch al machtige sprint over meer handig heid en souplesse beschikte dan zijn concurrenten en dat hij met zijn later vermaard geworden „kattesprong" op het laatste en dus kritieke moment een wlnnenden voorsprong kon behalen. Toen „Poeske" Scherens dat eenmaal wist, ging hij zijn schema van rijden daarnaar inrichten, met andere woor den: hij regelde zijn tactiek naar zijn uit wedstrijderva ring gebleken persoonlijke gave. Zijn toerf was de katte sprongwelnu, dan kwam het er op aan om dezen van uit de tweede positie in toepassing te brengen. En de Belg manoeuvreerde steeds zoo. dat hij zijn tegenstander den kop opdrong; menigmaal dacht een rivaal door een lange spurt het pleit te hebben gewonnen, maar op de aller laatste meters wipte Jef dan voorbij en bracht zijn voor wiel het eerst over de streep. Soms won hij met enkele centimeters, soms met een kwart wiel verschil, maar het was altijd net genoeg, waaruit bleek, dat hij zijn gekozen tactiek beheerschte en die met steeds groeiende ervaring tot een kunst had gemaakt. Scherens had dus het voordeel, dat hij .een speciale gave kon uitbuiten en zonder twijfel heeft dit zijn opkomst vergemakkelijkt. Maar dat neemt, niet weg, dat ook hij al doende heeft moeten leeren, evenals Michard, Moeskops. Ellegaard en Arie van Vliet. We herinneren ons nog goed, hoe onze landgenoot toen nog amateur na voor de rste maal het nationale r.printkampioenschap te hebben gewonnen, in 1935 uitkwam in de wedstrijden om den wereldtitel, die toen ter gelegenheid van de groote ten toonstelling te Brussel werden gehouden. Arie slaagde Inderdaad in om de finale te tereiken, dank zij de wijze lessen en den steun van Guus Schilling. Dat was geen ge ringe opgave voor den jeugdigen Woerdenaar, want uiteraard boden zijn tegenstanders in de diverse series en in de demi-finale feilen strijd. Het was dan ook geen wonder dat al die ritten Van Vliet in de beenen waren gaan zitten en daarom raadde men hem aan, voor den eindstrijd tegen den snellen Duitscher Tony Merkens kleiner „verzet" te monteeren. Thans zou onze kampioen de juistheid van dit advies hebben ingezien, toen echter miste hij de ervaring; hij had tot dusverre de gewenschte resultaten bereikt, dus waarom zou hij zijn tandwielen veranderen! Met groote inspanning won hij de eerste rit, maa: adviseurs van Merkens waren ook geen domme jongens en Tony maakte er in de tweede rit een lange spurt van, die Van Vliet niet vermocht te beantwoorden. Toen was liet al duidelijk, dat de Duitscher den wereldtitel ging veroveren, wat een half uurtje later dan ook prompt ge schiedde. Door schade cn schande wordt men,wijs, zegt het spreek woord; wat de schade betreft, is dat zeker op de wiel renners ook van toepassing. Onze jonge stadgenoot Cor Bijster bij voorbeeld zocht het bij de nationale kampioen schapen weliswaar niet in een groot „verzet" daarvoor is hij trouwens te tenger van postuur maar hij meende met extra-lichte banden betere resultaten te kunnen boeken. Die resultaten waren inderdaad uitstekend hij bereikte de finale der amateurs en won daarin één rit van Remkes doch de schade bleef niet uit. De lichte bandjes van 90 grafti gaven.niet genoeg vat in de bochten met het gevolg, dat Bijster enkele lang niet malsche tui melingen maakte en meerdere pijnlijke en hinderlijke schaafwonden opliep. Leerzamer voor zijn ervaring was echter het feit, dat hij in de „belle" tegen Remkes, toen hij in de eerste bocht trachtte den verrassend snellen aanzet van zijn rivaal te beantwoorden, wederom op zijn lichte bandjes weggleed, waarmede meteen zijn kans ver keken was. Dat zal Bijster het volgend jaar niet weer overkomen en evenmin zal Ben van der Voort., die toch eigenlijk al beter moest weten, voor alle drie num: van de nationale baankampioenschappen Inschrjjven, Niemand en dus ook niet de beste wielrenner kan te veel hooi op zijn vork nemen en daarom was het voor zijn kansen in de achtervolging maar goed, dat de IJmui- denaar in.de sprint door Arie van Vliet in de eerste serie reeds werd uitgeschakeld, want Van der Voort had als later bleek zijn capaciteiten tot het allerlaatste greintje noodig om in de finale der achtervolging den stoe ien Groenewegen met slechts twee Meter verschil te klop pen. Die 4 kilometer op eigen kracht, afgelegd in den prachtigen tijd van 5 min. 7 3/5 sec. (derhalve met uursnelheid van 47 K.M.) eischten hun tol en hoewel Van der Voort in de race achter den motor toch kansloos tegen Wals zou zijn geweest, had hij wellicht niet behoeven op te geven en zou hij een betere prestatie hebben kunnen leveren, als hij frisch aan den start ware gekomen. Ook de IJmuidenaar heeft dus weer ervaring opgedaan en ook hij zal daar te zijner tijd van profiteered, Athletiek Waterpolo H. V. G. B. verliest van Haarlem (1-3) H. V. G. B. heeft Haarlem beter partij gegeven dan in den eersten wedstrijd, maar toch moest het in Haarlem weer de meerdere erkennen. Aanvankelijk ging het gelijk op, totdat Frankenthal tegen van Hemsbergen een over treding maakte, Hemsbergen plaatste naar Verdel, die den bal goed opving en direct inschoot. Nog voor de rust, toen Frankenthal te lang treuzelde met het wegspelen van den bal. kon Smits met een welgericht schot den voorsprong vergrooten. de tweede helft van den wedstrijd kregen de voor hoede spelers weinig kans een behoorlijk schot te lossen, daar de achterspelérs „boven op hun man zaten". Een blunder van ten Cate, na een schot van van Hemsbergen bezorgde Haarlem een derde doelpunt. Vlak voor het einde, toen Frankenthal goed op Anthoni plaatste, kon deze met een schot van de twee meter lijn doelman Spaanderman het nakijken geven. Na dit doelpunt be hoefde feitelijk niet meer uitgezwommen te worden. Bijeenkomst te Scheveningen. •GRAVENHAGE, 24 Juli. Hedenmiddag had in het Kurhaus te Scheveningen een bijeenkomst plaats van het sociaal economisch genootschap „Nederland en Europa". Aan het A.N.P.-verslag dezer bijeenkomst is ontleend: Eenige maanden geleden is van prof. dr. G. A. Snijder het initiatief uitgegaan tot oprichting van het genootschap „Nederland en Europa". Dit genootschap stelt zich tot taak de problemen, welke naar voren zullen komen bij de herordening van ons werelddeel onder leiding van Duitschland voor zoover deze Nederland betreffen, reeds thans te bestudeeren. Zoo als bekend, werd reeds in den herfst van verleden jaar de Nederlandsche Sociale Economische Kring vormd, onder leiding van prof. dr. J. van Loon, met het doel op economisch gebied die Nederlanders te vereenigen, die de volkshuishouding van het nieuwe Europa willen helpen opbouwen. Intusschen heeft het Duitsche rijk in het belang van het Europeesch bestel den strijd tegen de Sovjets aanvaard, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de Rus sische gebieden wederom deel zullen uitmaken van de Europeesche economische levensruimte. Het is te verwachten, dat Rusland, dat tot 1914 als de Europee sche graanschuur gold, wederom die functie zal kun nen vervullen, terwijl dan het groote, in Rusland braak liggende afzetgebied voor industrieele produc ten binnen het bereik van het Europeesche bedrijfs leven zal komen. Ongetwijfeld ligt hier een waarlijk grootsche taak voor geheel Europa. Er zal een dringende behoefte blijven bestaan aan leiders, die opgewassen zijn tegen de moeilijkheden, welke de organisatie der nu vrij komende gebieden zal medebrengen. Onder deze omstandigheden bleek het gewenscht tot overeenstemming te geraken zoodat tot samengaan van den Nederlandschen Sociaal Economischen Kring en het genootschap „Nederland en Europa" werd be sloten, onder dqn naam: Sociaal Economisch Genoot schap „Nederland en Europa". Het doel van dit genootschap is samenwerking tot stand te brengen tusschen alle Nederlanders, die op grond hunner overtuiging bereid en in staat zijn actief mede te werken aan den socida! economischen opbouw van den nieuwen Nederlandschen staat binnen het kader van de Europeesche levensruimte. Reeds zijn binnen het kader van het genootschap tal van commissies gevormd die zich zullen bezig hou den met de bestudeering van actueele vraagstukken. De bijeenkomst werd door vele autoriteiten en per sonen uit vooraanstaande N.S.B.-kringen bijgewoond. Onder de genoodigden merkten wij op den commis- sai-is-generaal voor financiën en economie dr. H Fischböck. Prof. Ernst Wagenmann, hoogleraar te Berlijn, die zou spreken over het onderwerp: ,.Wo kommt das viele Geld her?" was door ongesteldheid verhinderd zijn rede uit te spreken. In zijn plaats werd de heer H. C. van Maasdijk, lid en secretaris van de organi satie-commissie voor het bedrijfsleven, bereid gevon den over. het thema: „De organisatie van het Neder landsche bedrijfsleven" te spreken. De bijeenkomst werd geopend door prof. dr. J. van Loon, die in de eerste plaats minister dr. H. Fisch böck welkom heette. Vervolgens nam prof. dr. G. A. S. Snijder het woord. Aan zijn rede is het volgende ontleend- Het kan zijn nut hebben een oogenblik bij de voelsmomenten". die velen er nog van weerhouden zich uit hun starre enertie los te werken, stil te staan. Bedrieg ik mij niet, dan gaat het hier in de allereerste plaats om het gevoel van v rij hei d, welks ont breken velen verhindert hun richting te bepalen en lïen veroordeelt tot „afwachten". Zij, die zich op dit standpunt stellen, vergeten één ding: dat zij zichzelf juist voor het „afwachten" het voornaamste element, der vrijheid, de keu ze, op den duur ontnemen. Want als de beslissing eenmaal gevallen is, blijft er uiter aard slechts cén mogelijkheid open en het lijkt mij meer dan dubieus, of men zich dan „vrijer" zal ge voelen, dan nu. Maar wij willen de zaak ook nog van LEESBIBLIOTHEEK JANSWEG 51 is GRATIS voor onze lezers verkrijg baar. Voll. cat. 25 cent. Geen inleggeld. Leesprijs 8 ceVit. Steeds het nieuwste voorhanden. .(Adv. Ingez. Med.) een ander gezichtspunt beschouwen. Wat hebben wij onder deze vrijheid te verstaan? Toch zeker niet, dat wij geheel onafhankelijk van eiken invloed van bui ten in staat zijn te handelen, zooals wij zelf, per soonlijk, willen. Want die vrijheid hebben wij nooit bezeten en zullen wij ook nooit bezitten. Wie daarnaar streeft, ook de meest verstokte individualist, tast niet alleen de grondslagen der menschelijkc sa menleving aan, maar kan ook slechts aan het bereiken of zelfs benaderen van zijn ideaal te gronde gaan in de pracht van zijn isolement. Want de mensch kan nu eenmaal niet leven en gelukkig zijn zonder bin ding en verplichting. Iedere poging daartoe is een aanloop tot zelfvernietiging en een aanslag op de maatschappij. Het is nog steeds oorlog en de oorlog heeft zijn eigen recht, het recht van de macht, zooals ieder, die het kleinste geschiedenisboekje nog eens wil her lezen, kan weten, en ook r.iet behoorde te vergeten. Wij moeten ons daarin schikken en de ons opgelegde beperkingen dragen, wel wetend en beseffend, dat het nog heel anders zou kunnen zijn. Een militaire overwinning 'van Engeland beteekent niet een nieuwe orde, welke dan ook, maar de vol maakte chaos en de bolsjewiseering en den ondergang an Europa. Zoo gezien bestaat er voor ons geen alter natief. Men kan het niet vaak genoeg herhalen: geen macht buiten ons beschikt over ons lot als volk. Wijzelf, ieder voor zich, en allen gezamenlijk, het Nederland sche volk heeft zijn eigen lot in handen. Blijft onze taal Nederlandsch, onze kunst Nederlandsch van ge zicht. onze aard Nederlandsch, blijft de wijze en hoe danigheid van ons werk Nederlandsch, dan b 1 ij v e n 1 wij Nederlanders. Dat zal echter niet door woorden, maar door daden geschieden. Dat zal niet in defen sieve afsluiting, maar slechts in open, strijdvaardige samenwerking zoo kunnen zijn. Wij moeten weer wen nen aan de wijde ruimte, niet alleen ter zee, maar ook over land, wij moeten den samenhang van deze ruimte leeren zien. Wil men hier spreken van „het rijk", het groot-Germaansche rijk, mij is het goed, al moet ik dan bij voorbaat waarschuwen tegen de misvatting, dat „het rijk" een imperium van tast baren aard zal zijn, naar den trant van het Romein- sche of het Engelsche imperium. Het rijk, das Reich, moet men veleer zien en ondergaan als een bindende, •erplichtende idee, een onverbrekelijke lotsverbon denheid van aliens die deze gedachte als iets groots en onaantastbaars in zich dragen en behoeden. Wil liever spreken van een Germaanschen statenbond, mij is het ook goed, al gevoel ik mij dan verplicht, er op te wijzen, dat de volle nadruk op de verbonden heid dient te vallen. In dat groote geheel is. daarvan ben ik overtuigd, plaats voor ons volk als zelfstandig volk. Zijn staat kundigen vorm kan dit volk zich op den dliur zelf scheppen. Hierna werd het woord gevoerd door den heer H. C. van Maasdijk, die het thema behandelde: de organi satie van het Nederlandsche bedrijfsleven. Hij begon met op het feit te wijzen, dat de organisatie-commis sie zich nog midden in haar werkzaamheden bevindt, zoodat het niet de tijd is om een samenvattend over zicht van haar werkzaamheden te geven, of om reeds te spreken over problemen, die de commissie thans nog bezig houden. Een uiteenzetting omtrent enkele principieele pun ten was volgens spreker echter wel gewenscht. De organisatie in Nederland moet nauw aanslui ten aan de Duitsche organisatie wegens de plaats van Nederland in de wordende Europeesche groote ruim te, maar toch zal op vele gebieden een afwijkende regeling moeten worden gemaakt, o.a. op het gebied van den handel waar. ten gevolge van Nederland's bijzondere geographische ligging en overzeesch bezit, de verhoudingen anders liggen dan bij onze buren. Een van de voornaamste bepalingen is wel het feit, dat de organisaties zelfstandige lichamen zullen wor den. - In tegenstelling met' de Latijnsche landen wordert alleen ondernemers lid van de organisatie. Een andere tegenstelling is het feit, dat men een horizontale indeeling heeft gevolgd. Deze horizontale indeeling sluit echter geenszins de voordeelen van een verticale organisatie uit, daar men door het 1 gen van dwarsverbindingen ook de verticale belangen kan behartigen. Spreker wees tenslotte op het verschil tusschen den nieuwen voorzitter en de voorzitters van de vroegere vereenigingen. De voorzitter moet zijn groepsbelang behartigen met inachtneming van het algemeen be lang. Hierop wijst ook de wijze van benoeming, welke •an bovenaf^geschiedt. De voorzitter is bevoegd aan de leden aanwijzingen te geven. De voorzitter heeft dus een groote macht. Hier moet echter tegenover staan een voortdurend voeling houden met de leden van de organisatie, er mag geen "sprake zijn van een van bovenaf dicteeren. De spreker besloot zijn uiteenzettingen met de woorden: „Ik heb u heel in het kort een overzicht eegeven van den opbouw van de organisatie van het Nederlandsche bedrijfsleven, zooals die door de orga nisatie-commissie in het leven wordt geroepen. Al diegenen, en ik reken daaronder wel alle aanwezigen deze zaal, die in het tijdsgewricht dat wij beleven niet slechts de onvermijdelijk onaangename, tragische en betreurenswaardige kanten en factoren zien, maar al diegenen, die gelooven en innerlijk ook weten, dat deze tijd van geweldige revolutie in ons werelddeel belangrijken positieven inhoud voor ieder cultuurvolk heeft, zullen ook wel begrijpen, dat het werk der or ganisatie van het Nederlandsche bedrijfsleven een uiterst belangrijk onderdeel, ja een steunpilaar zal vormen van het gewijzigde gemeenschapsbestel, dat nok voor Nederland in onze dagen groeit." Door prof. van Loon werden de sprekers beant woord, De heer van Loon is overtuigd, dat in het ge nootschap een behoefte gevoeld wordt actief mede te werken aan den wederopbouw van Europa. De strijd tegen het bolsjewisme staat daarbij op den voorgrond. De bijeenkomst werd vervolgens onderbroken ten einde in een pauze van gedachten onderling te wis selen en met andere deelnemers kennis te maken. Hierna vereenïgden zich de aanwezigen voor een gemeenschappelijken maaltijd Tijdens het diner maakte prof. dr Snijder het feit bekend, dat dr. H. Krekel dezer dagen zal worden benoemd tot profes sor in de philosofie der geschiedenis aan de univer siteit te Leiden. Spreker memoreerde in dit verband het vele werk, dat dr. Krekel gedurende de afgeloo- Den jaren heeft verricht ten behoede van de Neder landsche voorlichting aangaande de buitenlandsche oolitieke strooming en verhouding. Na den maaltijd vereenïgden zich de aanwezigen op het terras van het Kurhaus De leden der verschil lende commissies hadden daarbij de gelegenheid met elkander kennis te maken. Do inlevering van metalen. Wat is „waardevol volksgoed" en wat „handwerk"? 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. Het Inlichtingen bureau Kunstvoorwerpen en Antiquiteiten om schrijft de begrippen „waardevol volksgoed" en „handwerk" als volgt: Met „waardevol volksgoed" worden bedoeld: ge bruiksartikelen in handwerk uitgevoerd, die de herinnering bewaren aan oude gewoonten en ge bruiken, woninginrichting, bedrijfsleven, kleeder drachten enz., zoowel van Nederland als van Ne- derlandsch-Indië. Met „handwerk" wordt bedoeld behalve het onder waardevol volksgoed te rekenen oudere werk ook de door kunstenhars uitgevoerde of naar hun model gemaakte nieuwe kunstnijverheid. Vraag voor deze voorwerpen vrijstelling op for muiier 2.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8