29 FRANZ SCHUBERT Hoofdpijn Akkertje AGENDA ^^iOENMONV H I LVEBSUIV II 20 3C>- 21. SO OUR- Hoofdpijnvereeniging. Juli DINSDAG Wapenverordening TOBIAS IN S D A G 29 J U L I 1941 HA'ARLEM'S DAGBLAD aarlemsche Orkest-Vereeniging. Kerkconcert. [et achtste zomerconcert der H.O.V. werd weer in Groote Kerk gegeven en wél onder leiding van on Krelage alg gastdirigenl. Ie hebben het talent van dezen nog betrekkelijk musicus bij herhaling leeren kennen uit het irtreffelljke werk dat hij met de arbeiderszangver- liging „De Stem des volks" verrichtte, o.a. bij de voering van Beethoven's Negende Symphonie. Voor I juiste waardeering zijner capaciteiten als orkest- jer levert echter de acoustiek der Groote Kerk enaardige bezwaren op, wijl de klankverhoudingen r geheel anders zijn dan in de concertzaal, arti- atie en frazeering zelfs bij langzaam tempo verlo- i en snelle figuren licht geheel onverstaanbaar rden. Wie dit niet uit ondervinding weet kan het siden uit het feit, dat een forte gespeeld slot- oord er nog gedurende ruim vier seconden na- ïkt. zooals ik Donderdagavond kon constateeren. i verband hiermee mochten de keuze van Beet- •en's Prometheus-Ouyerture en van Debussy's tes" niet gelukkig genoemd worden. De levendige, r haar figuraties hier en daar met de finales van 4de Symphonie en het Strijkkwartet op. 59 no 3 wante Ouverture en het fantastische en grillige htstuk „Fètes" het tweede der in 1899 geschreven ois Nocturnes" moesten wel veel van hun glans in- tcn Doch de eerste Nocturne, „Nuages", werd een chtig droombeeld. mooier klonk hiér de heerlijke muziek van rné's ,.La Croisade des Enfarits"- een en al bloeien- schoonheid, die voor een deel ontsproten Is uit eecn Wagner en Franqk hebben nagelaten, maar genoeg eigen karakter heeft om een blijvende ats in te nemen En een grooten indruk maakten Andante uit Bach's a mineur-Vioolconcert en de egie" voor viool en orkest van Albert de Klerk: slechts door de eigenschappen der muziek, maar door het innig gevoeld vioolspel van den concert ester Gijs Beths. Zooals deze de diepzinnige melis- van Bach's Andante en de' schrijnende klachten, Albert de Klerk's onder de obsessie der tragische logsgebeurtenissen van Mei 1940 geschreven Elegie tolkte moest het-wcl elkeen die het hoorde ontroe- In de Allegro's van Bach's Concerto was zijn louter kernachtigheid, in schoonheid van toon vat. ;en weinig bekende Symphonie uit Haydn's ste periode had Krelage het concert geopend. Heel <rcssant leek dit werk niet, tenzij als basis van een gelijking met Haydn's latere, beroemde Sympho- en. Alles in die C duv-Symphonie no. 30 is beknopt schijnt veeleer door conventie dan door inspiratie laald. Het meest nog boeide me het Andante, niet gons den primitieven vorm maar door de mooie irumentale effecten die Haydn in de, in plaats er letterlijke vertaling telkens gevarieerde, onder- len aangebracht heeft: een solistische aanwending instrumenten, die misschien, niet een hoogere ;estrale symphoniek vertegenwoordigt, maar tot groote verscheidenheid van veelszins betooveren- klankcombinaties leidt. ,11e vertolkingen droegen het stempel eener wei- ruste, deskundige leiding. We mogen dus zeggen Antoon Krelage ajs orkestdirigent een goeden in- k gemaakt heeft en de hoop uitspreken hun ook ts in de concertzaal als zoodanig te begroeten. K. DE JONG. (Adv. Ingez. Med.) itreiking van persoonsbewijzen te Haarlem heeft» een vlot verloop. 'ereentage wegblijvers Is echter nog te hoog. iet de uitreiking van de persoonsbewijzen in Haar- i vordert men thans zeer bevredigend. Zoo zijn jeveer 44.000 personen geholpen en dat beteekent, ongeveer de helft van de Haarlemmers, die een soonsbewijs moeten hebben, er nu reeds een be ien. Het percentage van hen, die aan de oproeping, in gevolg geven is echte): nog steeds te hoog. On eer 10 pet. van de' opgeroepenen blijft doodkalm g en als we er nu eens 5 pet. aftrekken van de nschen, die inderdaad wegens ziekte, invaliditeit of antie niet kunnen komen-dpn blijft er altijd nog i 5 pet. over, die zich nergens iets van aantrekt, ie menscheik zullen daar te zijner tijd de onaan- lame gevolgen van moeten dragen. Iver het algemeen heeft men echter zoo werd ons i gemeentelijke zijde verzekerd, over gebrek aan dewerking van het publiek niet te klagen. STRAATPREDIK1NG. tedenavond (Dinsdag) is er straatprediking van i—9 uur, uitgaande van de Gereformeerde Evange- itie en wel op het Spaarnhovenplein in Haarlem- ord. Spreker de heer W. Geuzebroek en op het Idscheptein in'Haarlem-West. Spreker de heer M. de Vaste. Medewerking van het Evangelisatie- igkoor „Zuid en Oost". rrVANGERS IN RESTAURANTS. IN SLACHT HUIZEN EN BIJ SOMMIGE INDUSTRIEëN. De Staatscourant van gisteren bevat een besluit n den secretaris-generaal van landbouw en vis- ïerij betreffende het verplichte gebruik van vet- ngers. Het besluit bepaalt o.a. het volgende: De eigenaren van: slachthuizen, slachtbedrijven, vleeschwai'en- brieken, destructiebedrijven, vetsmelterijen, mar line-en oliefabrieken, vischbe- en -verwerkende richtingen, darmbewerkende inrichtingen, melk- eder- en k'aasfabrieken, zeep- en kaarsenfabrie- n, alsmede van 'o, hotels,' restaurants en andere soortgelijke in- htingen, waar dagelijks ten minste 300 warme laltijden worden bereid, zijn verplicht zorg te agen, dat vet, aanwezig in het, uit het bedrijf tomstige, spoel of afvalwater, wordt ingezameld Pr middel van vetvangers. Voor zoover bij de inwerkingtreding van dit be nt hij dc in artikel 2 bedoelde bedrijven geen tvangers aanwezig zijn, dient aan de in het rige artikel vervatte verplichting, alsnog binnen maanden na in werking treden van dit besluit te >rden voldaan. De vet,.-angers moeten aan bepaalde door de Cen- !le te stellen eischen voldoen De Centrale kan o noodig een bepaald systeem voorschrijven. Het in vetvangers gewonnen slib moet ter be- ikkïng worden gesteld van degenen die met de ameling zullen worden belast. Heden: DINSDAG 29 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Rembrandt Theater: „Vroolijke Vrouwtjes", 2.30, 30 en 8.15 uur. Palace: „Meisjes van 17", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Sterrenparade", 2.30, 6.30 en '5 uur. Frans Hals Theater: ,,De dochter van den Samu- i", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. WOENSDAG 29 JULI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en s avonds. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des fonds acht tot des morgens acht uur (ook op Jndag) geopend: Fa, Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 1£378. Firma Begeman en Snéltjes. Kruisweg 30. Tel 043. Marnix Apotheek, Marnixsfcraat 65. Tel. 23525. Te Heemstede is geopend Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98. Tel. 1197. ÉÉN LEVENS-RHAPSODIE IN WOORDENBEELD AAN PEZE GROOT OPGEZETTE UITZENDING WERKEN MEE! H&T C^MROEP ORKEST 0 L V. HUOO DE GROOT HET K./N- OER KOOR ZANG(_U67""0.L.V. WILLEM HESP£ E£N 6J7AAR- KWARTET LAl/RENS &OGTM AN, SA RlTO/N JAN DE LANGE - KOO/MAN, P/ANO EN HET RADIO TOOMEEL- GE2ELÖCHAP.' H£T ÖEHEEL STAAT O.L.V HANNS KONZ.. ctce, ?C -Tizootks :£ct£- NEDERLANDSCHE OMROEP (Te Buenos Aires is een vereeni- ging van hoofdpijnlijders opge richt, die zich ten doel stelt de oorzaken van déze aandoening te bestudeeren en de beste bestrij dingsmiddelen te vinden. In zeer korten 'tijd hebben zich 6000 per sonen voor het lidmaatschap aan gemeld.) Hoofdpijn ieder zal 't beamen Is een hinderlijke kwaal. Nimmer hebben allen 't samen Af en toe wel allemaal. Bonzen, scheuten, steken, knagen In het teer en kwetsbaar hoofd, Dat al zoo veel moet verdragen, Heeft veel slaap en kracht geroofd. Maar dat men zich gaat vereenen Om dat euvel te weerstaan, Is toch, .naar ik wel mag meenen. Nooit aldus massaal gedaan. 't Lijkt in één opzicht geen wonder, Als men in succes gelooft. Biedt men zelfs die kwaal bijzonder Gaarne het gepijnigd hopfd. Peinzende langs deze lijnen Vindt men nog van andren aard Van die huiselijke pijnen, Evenzeer de peine waard. Steenpuist-, oor- en maagpijnlijders, Dat hoeft nauwelijks betoog. Zijn er vele, zooals wijders Leiders aan het eksteroog. Sukkelaars met kiezen, tanden En, voordat ik het vergeet, Wintervoeten, winterhanden, Zomersproeten, bij de vleet. Dan nog de verkouden neuzen 't Is een uitgebreid menu, Komen z'allen met de leuze Lijders, komt, vereenigt u? Hoe de zaak ook wordt bekeken Met betrekking tot het doel. Zeker zal er niets ontbi-eken Aan vereenigd meegevoel. Maar voor wij ook hier beginnen Twijfel ik toch aan één ding. Zal men er veel meer bij winnen Dan een zucht-vereeniging? En dan wou ik ook wel vragen, Heeft de dokter, onze vriend En bestrijder onzer plagen Dat nu wel aan ons verdiend? Hij doet in deskundig streven Toch ook alles wat hij kan, Als hij dit nu moet beleven, Krijgt hij er maar hoofdpijn van. Nog 2 dajen kjntll Srtrulk maken van de PMUPS „PhiliShave" demonstratie >an 9 „ur v.m. tot8 tiur n.m. inde OROOTE HOUTSTRAAT 61 i Adv. Ingez Med Het Verordeningenblad bevat een verordening an den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende wapenen, munitie, springstoffen en ontstekingsmiddelen (Wapenverorde ning.) Hierin wordt het 'volgende bepaald: Art. 1. Wa penen in den zin dezer verordening zijn: 1) Vuurwa penen, waaronder mede worden verstaan wapenen be stemd voor het verspreiden van vergiftige, ver stikkende of Weerloos makende middelen, alsmede alarmpistolen. 2) Slag- en stootwapenen, waaronder worden verstaan wapenen bestemd om. door daar mede te slaan, te stootten of te steken, letsel toe te brengen. 2) Munitie in den zin dezer verordening is munitie voor vuurwapenen, alsmede kruit van eiken aard. 3) Geheel of ten deele gereedgemaakte belang rijke onderdeden van vuurwapenen of -zoodanige bestanddeelen van munitie worden met voor onmid dellijk gebruik geschikte vuurwapenen of munitie gelijkgesteld. (4.) Springstof in den zin dezer ver ordening is iedere stof, welke bij ontsteking of vrij- worden een krachtige uitzetting van vloeifstoffen of gassen teweegbrengt, geschikt om iets te doen sprin gen. Munitie en onderdeden van munitie, bedoeld in het tweede of derde lid, worden niet als spring stof beschouwd. (9) Ontstekingsmiddelen in den zin dezer verordening zijn voorwerpen, welke geschikt en bestemd zijn om springstof tot ontsteking te bren gen of vrij te maken. (6) Plaatselijk hoofd van poli tie in den zin dezer verordening is: 1) In gemeenten, waar een hoofdcommissaris of commissaris van poli tie is, deze. 2) In alle andere gemeenten de burge meester. Art. 2: 1) Wapenen of munitie mogen slechts op ver toon van een wapenonlvangstvergunning, waarop het wapen of de munitie, welke men moet ontvangen, naar soort en hoevelheid nauwkeurig is vermeld, worden afgegeven of ontvangen. De afgever dient daarbij op de wapenontyangstvergunning nauwkeurig de soort en hoeveelheid der afgegeven wapenen en munitie aan te teekenen; deze aanteekening moet den naam van de plaats en de dagteekening vermelden en door den afgever onderteekend zijn. 2) de wapenont- vangstvergunping is zes maanden geldig. 3) Wapenen, welke iemand verkrijgt als onmiddellijk uitvloeisel van het overlijden van een ander, dienen door de personen, die deze onder zich hebben, bij het plaat selijk hoofd van politie in voorloopige bewaring te worden afgegeven. Art. 3. (1) Hij die vuurwapens of munitie onder zich heeft, behoeft een wapenbezitvergunnfng, indien hij geen wapenvergunning heeft. De wapenbezitvergun- ning geeft den houder slechts het recht het vuur wapen of de munitie binnen de voortdurend door hem gebruikte woon-, dienst of bedrijfsruimte of binnen zoodanige andere afgesloten plaats te bewaren en daarin bij zich te dragen. (2) Hij die buiten dé voort durend door hem gebruikte woon-,- dienst- of bedrijfs ruimte of buiten, zoodanige andere afgesloten plaats wapenen bij zich draagt, moet een yapenvergunning bij zich dragen. Door deze vergunning is de houder tevens gerechtigd munitie voor het in de vergunning vermelde wapen mede te voeren. (3) De wapenvergun ning is in het bezette Nederlandsche gebied onbe perkt geldig, tenzij uitdrukkelijk is bepaald, dat zij slechts geldt voor bepaalde, nader vermelde èelegen- heden of plaatsen f4) De wapenbezitvergunning en de wapenvergunning zijn een jaar geldig, -gerekend vanaf den dag van uitreiking, tenzij daarop een kortere geldigheidsduur is aangeteekend. Art. 4. (1) Wapenontvangstvergunningen, wapenbe- zitvftrgunningen of wapenvergunningen mogen slechts aan personen, omtrent wier betrouwbaarheid geen twijfel bestaat, en slechts wanneer de noodzakelijk heid er van wordt aangetoond, worden uitgereikt. (2) Uitreiking- vindt in het bijzonder niet plaats aan: 1) personenbeneden den leeftijd van achttien jaar; 2) hen die onder eurateele staan of aan geestelijk minderwaardigen: 3) zigeuners of aan personen, die op de wijze van zigeuners rondzwerven: 4) personen die wegens in strijd handelen met de voorschriften van de Duitschc bezettende macht tot een vrijheidsstraf zijn veroordeeld of ten aanzien van wie feiten be staan, welke aannemelijk maken, dat deze personen de belangen van den Duitsche bezettende macht zul len benadeelen; 5) personen, die wegens het feit. als bedoeld in de titels V. VII, VIII. XVIII, XIX, of XX van het tweede boek van het Wetboek van Strafrecht, opzettelijk gepleegd, of wegens een overtreding, als bedoeld in de artikelen 46 tot en met 48 van de jacht wet 1823 of wegens, een misdrijf of overtreding, als be doeld in de artikelen 27 tot en met 32 van de Vissche- rijwet bij gewijsde onherroepelijk tot een vrijheids straf van meer dan twee weken zijn veroordeeld, wanneer i?og geen drie jaren zijn verloopen, sedert de veroordeelde de opgelegde sfraf geheel of gedeeltelijk heeft ondergaan of sedert hem de straf geheel werd kwijtgescholden, of wanneer het recht tot tenuitvoer legging der straf nog niet is verjaard. Art. 5. (1) De volgende personen behoeven niet in het bezit te zijn van een wapenontvangstvergunning, een wapenbezitvergunning of een wapenvergunning: 1) De ambtenaren van de Nederlandsché" politie, de ambtenaren, die in gevangenissen of andere inrichtin gen, waar straffen ten uitvoer worden gelegd, toezicht uitoefenen, de Nederlandsche in- en uitklarings- ambtenaren en douaneopsporingsambtcnaren voor de hun -door den dienst geleverde en hun ingevolge hun dienstinstructie toekomende wapenen met inbegrip •an de daarvoor bestemde munitie; 2) de ambtenaren van het staatsboschbeheer voor het onder zich heb ben en het dragen van ten hoogste drie jachtwapenen, welke volgens hun constructie bestemd zijn voor de jacht op in het Bezette Nederlandsche gebied in de natuur levende wildsoorten en van de voor zoo danige wapenen bestemde munitie; 3) de houder van een geldige Nétlerlandsche groote jachtakte, voor wien een verklaring van geen bezwaar, afgegeven door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied .(commissaris-generaal voor de openbare^ veilig heid) of door de door hem aangewezen instfntie. aan wezig is, voor het onder zich hebhen en het dragen van ten hoogste een jachtwapen, hetwelk volgens zijn constructie bestemd is voor de jacht op in het be zette Nederlandsche gebied in de natuur levende wild soorten, en van de "voor zoodanig wapen bestemde munitie: 4) personen, die wapenverzamelingen onder zich-hebben, voor zoover deze verzamelingen wapenen of munitie van geschiedkundige of cultureele waarde bevatten voor de voorwerpen uit deze verzameling welke heden ten dage niet meer bruikbaar zijn of ge bruikt plegen te worden; 5) personen die de Duitsche nationaliteit bezitten in het Duitsche rijk hun vaste woonplaats hebben en een Duitsche wapenvergunning hebben, voor het onder zich hebben en het dragen van een wapen en van de daarvoor bestemde munitie: 6) de officieren van de voormalige Nederlandsche zee- en landmacht voor het onder zich hebben en het dragen •an slag- en stootwapenen in overeenstemming met de bevelen van den Duitschen commissaris voor de demobilisatie van de Nederlandsche zee- en land macht. Het dragen van deze wapenen is den officie ren echter slechts geOortoofd, wanneer zij in uniform zijn gekleed. (2) Worden aan personen, bedoeld in het eerste lid, onder 1, 'wapenen niet door hun dienst ge leverd, geboden, dan kan hun op verzoek van de in stantie, onder wie zij ressorteeren. welk verzoek recht streeks aan den secretaris-generaal van het departe ment van justitie moet worden gericht, kosteloos een vergunning worden afgegeven, welke in de plaats treedt van de wapenontvangst-, de wapenbezit- en de wapenvergunning. (3) Hij die een waponVcrzameling onder zich heeft, is verplicht binnen vier weken na h'et in werking treden dezer verordening een nauw keurige lijst van de zich in deze Verzameling bevin dende vuurwapenen en munitie bij het plaatselijk hoofd van politie van zijn woonplaats in te dienen en veranderingen binnen een week op te geven. Art. 6. (1) Springstoffen en ontstekingsmiddelen mogen slechts op vertoon van een springstoffenont- vangstvergunning, waarop springstof of ontstekings middelen, welke men moet ontvangen, naar soort en hoeveelheid nauwkeurig zijn vermeld, worden afge geven of ontvangen. Het bepaalde bij artikel 2, lid 1, tweede volzin, is van overeenkomstige toepassing, ft.) Springstoffen of ontstekingsmiddelen mogen slechts déor vakkundige krachten en met bijzondere schriftelijke vergunning worden gebruikt. Art. 7. (1) Personen, die zich bezighouden met de vervaardiging en het onderhoud van gapenen, muni tie, springstoffen of ontstekingsmiddelen, behoeven daarvoor een vergunning voor zichzelf en voor de in hun bedrijf werkzame personen, voor zoover niet de Duitsche weermacht of een door deze daarmede be laste instantie voortdurend onder hun eigen verant woordelijkheid toezicht houdt op het bedrijf. De ver gunning mag slechts aan verzoekers, die een vaste woonplaats hebben, na onderzoek naar hun be trouwbaarheid en geschiktheid en slechts voor een bepaalde plaats worden uitgereikt. (2) De personen, aan wie een vergunning overeenkomstig het eerste lid is uitgereikt, zijn volgens nader in de uitvoerings voorschriften vast te stellen kegelen onderworpen aan het politietoezicht over hun bedrijf. In art. 8 is o.m. bepaald: Wapenhandelaren hebben voor de uitoefening van hun bedrijf een vergunning noodig. Artikel 9 houdt bepalingen inzake den in-, uit- en doorvoer van wapenen, munitie, springstoffen en ont stekingsmiddelen over de rijksgrens in. Art. 11 bepaalt: (1) Het vervaai'digen. het dra gen, het onder zich hebben, de in-, uit- en door voer van, alsmede de handel in de navolgende ar tikelen is verboden: 1) Vuurwapenenen, welke in meerdere maten dan zulks in het algemeen voor jacht- of sportdoeleinden gebruikelijk is, dichtge slagen, in elkaar genomen kunnen worden, dan wel in stokken, zon- of regenschermen, kokers of op dergelijke wijze zijn verborgen; 2) Vuurwapenen, welke zijn voorzien van een inrichting tot demping van den knal of van een geweerschijnwerper, als mede zoodanige inrichtingen of geweerschijnwer pers afzondêrlyk; 3) slag- en stootwapens, welke bestemd zijn om op arglistige wijze te worden ge bruikt (bij voorbeeld degenstokken, ploertendoo- ders en boksbeugels). (2) Uitzonderingen zijn slechts voor dienst- of overheidsdoeleinden geoor loofd: in dit geval is steeds een bijzondere vergun ning noodig, welke slechts wordt verleend aan de personen, diein het bezit zijn van een ingevolge de artikelen 2, 3 en 5 tot en met 9 vereischte ver gunning. Arti. 13 houdt o.m. in: (I) De vergunning, bedoeld in de artikelen 2, 3, 6, 9 of 11 kan zónder opgave van redenen worden geweigerd. De vergunning, bedoeld in de artikelen 7 of 8. kan worden ge weigerd, wanneer de voorwaarden voor het uitrei ken der vergunning niet aanwezig zijn. (3) Perso nen, die in dén zin van het bepaalde bij artikel 4 van de verordening no. 189/1940 betreffende het aangeven van ondernemingen Jood zijn of als zoo danig worden aangemerkt, kunnen geen vergunning als bedoeld in deze verordening, verkrijgen. Art. 14. Voor het uitreiken eener vergunning worden kosten geheven, welke nader in de uitvoe ringsvoorschriften "worden vastgesteld. Art. 16 bepaalt: Het toezicht op de uitvoering van dez^ verordening berust, overeenkomstig de door ,den secretaris-generaal van het departement van juistitïe te geven aanwijzingen, bij het plaatselijk hoofd van politie. Art. 17 luidt: (1) Hij die in strijd^met het bepaal de in deze verordening wapenen, munitie, spring stoffen of ontstekingsmiddelen onder zich heeft, draagt, aan anderen afgeeft, ontvangt, vervaardigt of verhandelt, worftt gestraft krachtens het bepaal de bij-artikel 2 van de verordening no. 136/1941 betreffende de handhaving van de openbare orde. (2) Hij die 1) opzettelijk of door zijn schuld in strijd met het bepaalde in artikel 9 wapenen, mu nitie, springstoffen of ontstekingsmiddelen in, uit- of doorvoert of 2) ten einde een vergunning, in deze verordening voorgeschreven, te verkrijgen op zettelijk onjuiste gegevens verstrekt, wordt gestraft Stroohoed.... nc* 2 jifietia's t-.30 en-50 [Drogisten (Adv. Ingez. Med.) met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren erj met geldboete van ten hoogste twintigduizend gul den of met een dezer straffen. (3) Hij die 1) a. in een aanteekening overeenkom stig het bepaalde in artikel 2, lid 1, tweede volzin, of in artikel 6, lid 1, tweede volzin, of b. in een lijst of in een opgave van veranderingen, een en anfcer als bedoeld in artikel 5, lid 3, of c. in een der lijsten, als bedoeld in artikel 8, onjuiste gegevens vermeldt of gegevens, welkë hij ingevolge de voornoemde be palingen dient te vermelden, niet op tijd vermeldt of 2) in strijd handelt met de krachtens artikel 19 uitgevaardigde voorschriften, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden en met geldboete van ten hoogste vierhonderd gulden of met een dezer straffen. (4) Hij die wegens een feit, als bedoeld in het derde lid, onder 2, bij gewijsde is veroordeeld, wordt, wanneer hij binnen een jaar, nadat het vonnis of arrest in kracht van gewijsde is gegaan, zoodanig feit opzettelijk wederom begaat, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren "en met geldboete van ten hoogste vijftig dui zend gulden of met een dezer straffen, (5) Indien een feit strafbaar gesteld in de leden 2 tot en met 4 wordt begaan in het bedrijf van een rechtspersoon, wordt de strafvervolging inge steld-en de straf uitgesproken tegen hem, die tot het plegen van het feit opdracht gaf of die de fei telijke leiding had bij het verboden handelen of nalaten. (6) In geval eener veroordeeling.wegens een feit, strafbaar gesteld in de leden 2 tot en 5, kunnen de wapenen, munitie, springstoffen, ontstekingsmid delen of inrichtingen, waarop het feit betrekking heeft, ongeacht of zij den dader toebehooren, wor den verbeurd verklaard. (7) feiten, als bedoeld in de leden 2 en 4, wor den beschouwd als misdrijven, die, als bedoeld in lid 3, als overtredingen. Artikel 18 regelt wie met de opsporing van fei ten belast zijn. In artikel 20 wordt gezegd; dat het in deze ver ordening bepaalde niet van toepassing is op leden der Duitsche weermacht enz. Art. 21. (1) De wet, houdende verbodsbepalingen te gen het dragen van wapenen (Staatsblad 1890, no. 81) en de Vuurwapenwet 1919 benevens het tweede lid van artikel 13 van de Jachtwet 1923 treden buiten werking. (2) Houders van een door een Duitsche of Nederlandsche burgerlijke of militaire -instantie uitgereikte, thans nog geldige vergunning, u-elke met eenige vergunning, als bedoeld in de onderhavige verordening, overeenkomt, kunnen binnen een week na het inwerking treden dezer verordening een aan vraag indienen ""tot uitreiking van een vergunning als bedoeld in deze ver.ordening. Tot op het tijdstip der overhandiging van de beslissing op deze aan vraag, uiterlijk echter tot 1 November 1941. blijven de oude vergunningen van kracht. (3) Het bepaalde in het tweede lid is van overeenkomstige toepassing op houders van een vergunning, welke overeenkomt \met een -vergunning, als bedoeld in de artikelen 6, 7 en 8 der oftderhavige verordening, Ar. 2^ (1) Deze verordening treedt heden in wer king. (2) Zij wordt aangehaald als „Wapenverorde ning". Te Limmen zijn de proeven van dr. W. E. de Mol, ondernomen door dc Nederlandsche Vcr- eeniging Siergewassen ter bestrijding van de zoo schadelijke narcisvlieg. in vollen gang. De bollen, waarin dc made dezer vlieg haar ver nielend werk verricht, worden In een metalen vat •blootgesteld aan koolzuur- en zuurstofdruk van 12 atmosferen en gedood. (Foto Pax Holland c) EXAMENS. Staatsexamen. 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. Geslaagd voor het Staatsexamen ter toelating tot do Universiteit dipl. A: de dames J. Swaalman en M. M. Warning; de heeren P. Roest, P. J. M. Abrahams W. Schoonderbeek, J. B. J. Wust, G. H. Zijlmans, D N de Rijk. C. Tol. P. A. Mertens, E. J. G. Verstraelen, J H. M. C. Boelaars, C. H. W. Brekelmans, J. van de Geyn, F. J. van d0 Wiel, B. J. Meijer. H. J van Leeuwen. Ph. Ouwendijk, J. A. Huisman, W. P. U. Cremcrs, P. A. Beckx,* W. J. Hottinga en H. F. Swart. Voor diploma B: de dames N. M. Mijnlieff en C. Bijleveld: de heeren C. K Kortenhoff. G. A van Sta veren, H. H. van Schaik, J. C. Goedhart Bakker en L. Boer. Hoofdakte. Haarlem 28 Juli. Opgekomen 8 candidaten A en 8 candidaten B. Geslaagd voor de Akte de heer J. Mantje. Voor A Mej. J. J. Bak. mej. E. Broekhuyzen en de heer Ab. T. A. Geurts. Voor B: Mej. Lw. Meide, de heer T. A. v. d. Laan, mej. H. Keyzer, mej. B. Lindeman en de heer W. Stoek. R.K. MULO-cxamens te Heemstede. Geslaagd op 28 Juli: J. Linssen, S. Linsen, D bar tin, N. v. d. Nouwland, Z. Odijk, A. Opdam, T. Over- weter, J. Polman. T. Putman. M. Riegen, P. Schoone- beek, M. Slewe, J. v, Brero, C. Arons, M. Blom, M. Boelen, M. Brugman, C. v. Buuren, H. v. Dierme, A. v Duin, M. Dijkzeul, A. Hoogendi)k, M. Hooij. Diverse. DS. A. M. BERKHOFF. Op Donderdag 31 Juli a.s. zal Ds. A. M. Berkhoff. Vrij Evangelisch predikant tes Groningen, een twee tal lezingen houden in de Zuiderkapel aan de Zuider straat no. 15 te Haarlem Des middags om 3 uur spreekt Ds Berkhoff over het onderwerp: „Alle din gen nieuw" en des av«~hi om 8 uur over: „Geen tem pel meer". j

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5