Haarlem's Dagblad Gevechten aan het Oostelijk front verloopen onveranderd gunstig. De strijd in het Oosten: VICTORIE 59e JAARGANG No. 17829 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie .10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 2 AUGUSTUS 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17&. Groentjes zie rubriek. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Havens en vliegvelden in Engeland gebombardeerd. UIT HET HOÓFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 1 Aug. (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De gevechten aan het Oostelijk front blijven onveranderd gunstig verloopen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht militaire installaties in Moskou gebombardeerd. In de wateren rondom Engeland heeft het luchtwapen een vrachtschip van 3000 brt. in den grond geboord en twee vrij groote schepen beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met goed resultaat haven installaties gebombardeerd aan de Oost- en Zuidkust van,Engeland, benevens vliegvelden in het Zuiden van Engeland. Mijnenvegers hebben in het Kanaal vier Britsche jagers neergeschoten. Militaire installaties aan het Suezkanaal zijn ook in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. De vijand is noch bij dag noch in den nacht naar Duitsch gebied gevlogen." Beroep van den Finsehen president op de Ver. Staten. HELSINKI, 1 Augustus. Tijdens een ontvangst van de pers verklaarde de Finsche staatspresident Rysto Ryti dat hij hoopte dat de Ver. Staten niet in den oorlog ziillen treden, om op deze wijze mede te he-Jpen^ aan een duurzamen vrede na den huidigen oorlog. Ryti -verklaarde te meenen dat d& tegenwoordige oorlóg tusschen Finland en de Sovjet Unie ten einde zou zijn, eer eenige effectieve hulp voor de Sovjet unie geboden zou kunnen worden. „Ik koester de oprechte hoop dat de buitengewoon vriendschappelijke betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Finland, die sedert het ontstaan van den Finsehen staat bestaan, zullen voortduren. Voorts zeide hij: Finland strijd voor zijn leven. Wij worden aange vallen en wij verdedigen onsl Finland zal tot den zegenrijken vrede strijden, die naar wij hopen en verwachten spoedig zal komen." (United Press). Hongaarsch legerbericht. Sovjettroepen verder teruggeslagen. BOEDAPEST. 1 Aug. Het Hongaarsche tele- grrafagentschap M.T.I meldt over de krijgsbedrijven der Hongaarsche Honved aan het Oostelijk front het volgende: Onze snelle troepen hebben tijdens succesvolle gevechtshandelingen den vijand verder teruggesla gen. De vijand verloor alleen in een sector 500 doo- den en 2500 gevangenen. De eigen verliezen zijn gering. Onze luchtmacht heeft terugtrekkennde vijan delijke pa'ntserformaties uiteengeslagen. De Amerikaansche leveranties aan de SoVjet-Unie. NEW-YORK, 1 Augustus. (D.N.B.) Roosevelt heeft op een persconferentie verklaard dat hij geen nieuwe eischen omtrent uitgaven volgens de machtigingswet zal indienen, zoo lang Hopkins nog niet van zijn reis naar Europa terug is. Bovendien ontkende hij dat de Sovjet-Unie op grond van de machtigingswet gelden krijgt, daar zij „volkomen in staat is voor oorlogsmaterieel te betalen". De minister van Binnenlandsche Zaken, Ickes, heeft in zijn kwaliteit van'coördinator voor de pe troleum bekend gemaakt dat hij voor 10.000 stalen vaten voor benzinetransport naar de Sovjet-Unie prioriteit heeft aangevraagd. De leveranties zullen geschieden met vrachtschepen der Sovjets. Ickes zeide volgens de Associated Press dat de Sovjet unie het gebruik van Amerikaansche tankschepen heeft voorgesteld voor het transport van benzine over den Stillen Oceaan. Fransche ministerraad heden bijeen Bladen verwachten belangrijke beslissingen. PARIJS, 2 Augustus. (D.N.B.) Dc ochtend bladen verwachten van den vandaag bijeengeroe pen ministerraad in Vichy belangrijke beslissingen. De aanwezigheid van den gevolmachtigde der Fran sche regeering in de bezete gebieden, ambassa deur de Brinon. wordt door alle bladen met nadruk vermeld. De „Matin" merkt op dat de vroegere minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken, Laval zich op het oogenblik ophoudt op zijn bezittii\g in Chateldon in de nabijheid van Vichy. Rijksarbeidsdienst voor de vrouwelijke jeugd in Duitschland. BERLIJN, 2 Augustus. (D.N.B.) Een verorde ning van den Führer en rijkskanselier betreffende verderen oorlogsarbeid van den rijksarbeidsdienst voor de vrouwelijke jeugd wordt- door het rijks- wettenblad gepubliceerd. In de verordening wordt bepaald dat de opgeroepen .dienstplichtige meis jes na hun rijksarbeidsdienstplicht nog zes maan den verplicht zijn oorlogshulpdienst te verrichten, binnen het gebied van het Groot-Duitsche rijk in bureaux bij dienstinstanties van de weermacht en de overheid, in ziekenhuizen en bij sociale instel lingen, evenals bij hulpbehoevende, in het bijzo#- der kinderrijke gezinnen. VESTIGINGSWET SCHILDERSBEDRIJF. De Examens ter verkrijging van het Diploma Vakbe kwaamheid voor het Huisschildersambacht tot toepassing van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. zijn dit jaar ge houden in de wéék van 28 Juli tot 2 Augustus, in de plaat sen Groningen, Tilburg, Utrecht en Haarlem. Dit is voor de eerste maal. dat dit examen in Haarlem plaats vindt. 78 deelnemers hebben deze week hun krachten gemeten met kwast en penseel en hebben hun volle energie moeten ontplooien om een behoorlijk resultaat te bereiken. Deze Examens hebben plaats gehad in de Sl. Jozef- gezellen-teekenschool aan de Kamperstraat 37. Een kleurig gezicht geven de 78 opgestelde deuren, die in e^n. verscheidenheid van kleuren zijn bewerkt. Hier naast trekt het uitgevoerde ontwerp wandbeschildering -de aandacht door kleur en vorm. Ook de uitgevoerde reclame toont de meerdere of mindere aanleg der ontwerper zeer duidelijk. De eischen zijn niet gemakkelijk. De uitvoering van het goud achter ^las, het vergulden van een fragment van een lijstje, hout- en marmer-imitatie, uitvoering naam In schrijfletters, bleek* voor velen een te machtige op- dracht te zijn. Ook voor het mondelinge en schriftelijke gedeelte kwa men de moeilijkheden voor de examennandl sterk naar voren. De materialenkennis, de algemeene vakkennis en het bestekrekenen was voor velen een struikelblok. Zaterdagmorgen zijn de diploma's aan de geslaagden uitgereikt. Voor hen die het Diploma niet behaalden, ls dit een goede leerschool geweest, voor de herhaling van dit exa men. waarvoor zij het volgende jaar weer ln de gelegen heid zullen worden gesteld. Voor ouders en belangstellenden wordt er van de ge maakte werkstukken een tentoonstelling georganiseerd ter bezichtiging. Deze tentoonstelling is voor het publiek opengesteld op Maandag 4 Augustas 1941, van 10 tot 8 uur, ln het gebouw Kamperstraat 37. In het midden van de Stationshal (ingang) te Haarlem is een nieuw dienstregelingbord aange bracht. Ilct nieuwe bord is vierkantig en wordt in direct verlicht, (Foto Stevens). De metaal-inzameling te Haarlem. Nog eenige wenken. De verplichte inlevering van koper, tin en andere metalen is reeds eenige weken aan den gang. Voor de Haarlemmers zijn niet minder dan 25 bureaux open gesteld. waar zij alles wat afgestaan moet worden kunnen afgeven. De meeste voorwerpen die ingeleverd worden zijn van koper, maar toch komt er ook tin en nikkel. Er zijn menschen die met een koffertje komen, an deren hebben zoo weinig dat het in de zakken of in een handtasch kan worden gedaan. Velen komen ook zeggen dat zij geen metaal hebben dat ingeleverd be hoeft te worden. Elk hoofd van een gezin ontvangt een oproepingskaart, hij moet zelf of vertegenwoor digd door een ander op het aangewezen uur op het bureau komen om' zijn metalen in te leveren, of op een biljet met zijn handteekening vast te leggen, dat hij niets heeft dat opvorderbaar is. In het algemeen vallen voorwerpen die bijzondere kunstwaarde hebben en antiquiteiten buiten de ver plichting tot inleveren. De bezitters moeten daarvoor een bijzonder biljet invullen en dan komt er namens de gemeende een deskundige bij de menschen thuis om de voorwerpen te beoordeelen. Onder het inge leverde koper en tin ontdekten wij verschillende voor werpen die elk deskundige als antiek zal erkennen. Bij navraag bleek ons, dat er menschen zijn die zich niet de moeite willen getroosten om voor e?n enkel stuk antièk een afzonderlijke opgave te dóen. Dan kan het bureau niet anders dan die voorwerpen aan vaarden. Aan het inlichtingenbureau dat eiken-morgen ln de Vleeschhal zitting houdt komen veel vragers. Meestal wil de bezoeker weten of een bepaald voorwerp in geleverd moet worden Dan komt uit, dat het alles geen koper is wat' er blinkt. IJzeren voorwerpen die verkoperd zijn vallen buiten de inlevering. Er zijn in dezen tijd heel wat magneten verkocht om het koper van het ijzer te onderscheiden. IJzer trekt aan bij een magneet, koper niet. Er waren al winkeliers die geen magneten meer verkochten maar wel aan hun klanten in bruikleen gaven, omdat zij vrijwel door hun voorraad heen waren Heel wat menschen zijn na het onderzoek een illusie armer geworden, zij dachten een voorwerp van koper te hebben en nu bleek het ijzer te zijn. Het gevolg was evenwel, dat zij het nu niet behoefden in te leveren. Voorwerpen die gedeeltelijk van opvorderbaar metaal zijn,; behoeven alleen afgestaan te worden als zij voor minstens 51*/o uit het bedoelde metaal bestaan. Lampen, ook schemerlampen, die in gebruik zijn, behoeven niet te worden ingeleverd. Thans hebben ook alle industrieelen, winkeliers en neringdoenden een mededeeling ontvangen dat zij hun metalen moeten inleveren. Als zij aan het inlichtingen bureau komen, wordt hun medegedeeld, dat zij van de organisatie waarbij zij aangesloten zijn richtlij nen zullen ontvangen hoe zij in deze hebben te han delen. CONCERT VAN „APOLLO". De Haarlemsche Harmoni'evereeniging Apollo" zal Dinsdagavond 5 Augustus in de muziektent in den Haarlemmerhout een concert gevèn. Het vol gende programma zal worden afgewerkt: 1. Marche joyeuse S. Vlessing. 2. Freischütz, Opera Fantasie v. Weber. 3. Semiramis Opera Fantasie G. Rossini. 4. Bouquet d'airs choisis, Poutpourri, N. Gadenne. 5. Death or Glory, Marsch R. B. Hall. Pauze. 6. Pan Europa. Marsch A. Dreissen. 7. La Veuve joyeuse, Operette variété, Fr. Lehar. 8. Les Saltimbanques, Opera L. Ganne. 9. Cendrillonette, Fantasie, F. Vandriers. 10. Jubileum marsdh S. Vlessing. De Persoonsbewijzen te Heemstede. Een wenk voor vacantiegangers. In Heemstede verloopt de uitreiking van de Per soonsbewijzen ook vlot. Thans is de letter H. aan de beurt. Het bliijkt evenwel dat er nog al opgeroepenen niet komen omdat er nu veel met vacantie zijn. Wie thuis komt en ontdekt dat hij op een der dagen dat hij afwezig was had moeten komen voor zijn per soonskaart. doet goed die kaart terug te sturen aan de gemeentesecretarie met de mededeeling. dat hij'o! zij niet kon komen wegens uitstedigheid. Dan wordt door de secretarie een nieuwe oproeping gestuurd eo als men daaraan gehoor geeft, komen er geen extra kosten. H. O. V. CONCERT IN GROENENDAAL. De Haarlemsche Orkestvereeniging zal op Maandag 4 Augustus a.s., 's avonds te 7.15 uur een concert in het wandelbosch „Groenendaal" te Heemstede ge ven. Dit concert wordt de inwoners van Heemstede door de H. O. V. aangeboden. Het programma dat onder leiding van Marinui Adam zal worden uitgevoerd luidt als volgt: 1. Huldigingsmarsch, Edv. Grieg (1843—1907). 2. Ouverture „Le Barbier de Seville", G. Rossini. (1792—1868) 3. Geschichten aus dem Wienerwald. Joh. Strausi (1804—1849) 4. Scènes Pittoresques J. Massenet marche air ballet (1842—1912) angelus fête Bohème. 1 Pauze. 5 Ouverture „Tannhauser", R. Wagner (1813-1883) 6. Zwei Ungarische Tanze. Joh. Brahms (18331897) 7. Suite de Ballet „Sylvia". L. Delibes (1836—1891) 1. Prélude les chasseresses. 2. Intermezzo et valse lente. 3. Pizzicato. 4. Cortège de Bacchus. 8. Marche Hongroise. H. Berlioz (18031869) De melkdistributie. De distributiedienst te Haarlem deelt ons mede: Alleen de bonnen van de nieuwe melkkaarten zijn van heden af geldig. Zij die dus geen nieuwe melk kaarten ontvingen zijn*aangewezen op taptemelk. De oude melkkaarten moet merf echter zorgvuldig bewaren. Taptemelk blijft vrij. Het wielercriterium te Heemstede. Tachtig deelnemers per categorie verwacht. Voor het wielercriterium te Heemstede, dat op het traject Heemste'edsche Dreef, César Franck- laan, Wagnerkade, Johan Wagenaarlaan, Heem- steedsche Dreef word gehouden, blijkt groote be langstelling te bestaan. Men verwacht voor de amateurs en onafhankelijken, die 50 ronden (60 K.M.) rijden en voor de nieuwelingen, die 19 maal rond het parcours gaan (20 K.M.) een inschrij ving van tachtig renners per categorie. Voor elke afdeeling zijn er tenminste tien prij zen. De organiseerende vereeniging „De Jonge Kampioen" hoopt dat deze wedstrijden jaarlijks zullen kunnen worden gehouden. HEDEN: 10 PAGINA'S Mislukte actie der Sovjets bij Smolensk.— Duitsche omsingeling niet verbroken. -- Troepen ten Zuiden van Smolensk ver nietigd. Ook ernstige verliezen der Sovjets in den Zuidelijken sector. De zuivering van het overwonnen Sovjet-gebied wordt zorgvuldig uitgevoerd. Boljewisten. die zich Probeeren te verschuilen, worden ontdekt en ge-vangen genomen. (Or bis-Holland) De door den Economischen Voorlichtingsdienst van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te verzorgen deelneming aan de komende Reichsmesse te Leipzig wordt thans gereed gemaakt. De uitbeelding van het drukke rijwielverkeer in Nederland ondergaat een laatste bewerking. (Pax-Holland-de Haan c.) Het DNB meldt: De ten Noordoosten van de stad Smolensk welke sedert 16 Juli stevig in Duitsche handen is, ingesloten Sovjet troepen hebben ook op 31 Juli getracht door de Duitsche omsingeling heen te breken. Zij werden op alle plaatsen met bloedige verliezen afgeslagen. Optredende Sovjet pantserwagens bleven in het vuur der Duitsche artillerie liggen. De pogingen der Sovjets om door de omsingeling bij Smolensk heen te breken, zijn volkomen mislukt. Na hevige gevechteh in het gebied ten Zuiden van Smolensk hebben Duitsche troepen öp 31 Juli de afciaar ingesloten Sovjetstrijdkrachten in de pan gehakt. Steeds nauwer werd in de afgeloopen dagen de ring om de-bolsjewistische formaties ge sloten. Waar de Sovjetsoldaten een uitvalsppging probeerden te ondernemen, werden zij bloedig af geslagen. Uit ontelbare loopen van Duitsche batte rijen kwam hen een vernietigend vuur tegemoet. Uit de lucht hagelde het bommen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen. In dappere aanvallen dreven Duitsche voorhoeden de Sovjet strijdkrachten uit een, die daarna door nakomende eenheden infan terie op verschillende plaatsen werden omsingeld en overweldigd. Een ontelbaar aantal gesneuvelden bedekte het slagveld. Kapot geschoten en uitge brande voertuigen en kanonnen liggen langs de wegen. Behalve tienduizenden soldaten hebben de Sovjettroepen 245 kanonnen van elk kaliber ver loren; 35.000 Sovjetsoldaten werden gevangen ge nomen. OVER DEN BENEDENLOOP VAN DEN DNJESTR. BERLIJN. 1 Augustus (DNB) In het Oosten hebben Duitsche troepen tijdens de succesvolle operaties aan het Zuidelijke front den benedenloop van den Dnjestr overschreden. In nieuwe dappere opmarschen wierpen zij op 31 Juli de bolsjewisten uit hun versterkte veldstellingen. In verschillende sectoren van dit front werd onder hevigen strijd de tegenstand des Sovjets overal gebroken en werden de Sovjets gedwongen verder terug te trekken. Bij dezen opmarsch leden de bolsjewisten zware ver liezen.. In den Zuidelijken sector van het front zet ten Duitsche troepen in voortdurenden aanval de vluchtende bolsjewistische forjnaties achterna. De poging der Sovjets om bedrèigde strijdkrachten op eenige plaatsen door transporten per trein terug te voeren, werd verijdeld. Duitsche artillerie nam de geladen treinen in rechtstreeksche beschieting on der- vuur en dwong hen na hevige beschadigingen om te stoppen. De bolsjewisten moesten hun trans porttreinen verlaten en den strijd aangaan. In hard nekkige gevechten van man tegen man werden de Sovjet-eenheden onder zware bloedige verliezen in de pan gehakt. Het DNB meldt voorts: In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front ls een Sovjetdivisie door Duitsche en Roemeensche troepen ingesloten en totaal vernietigd. Tijdens wanhopige uitvalspogingen gelukte het den bolsjewisten voor een oogenblik een wig te drijven in de Duitsch-Roemeensche stellingen. On danks het uiterst hevige Duitsche en Roemeensche artillerievuur werden door de Sovjets steeds weer nieuwe eenheden aan de vernietiging prijsgegeven. Alle pogingen om de wig tot een doorbraak te ver- grooten stortten met de bloedigste bolsjewistische verliezen ineen. Een onmiddellijk gevoerde tegen aanval van Duitsche en Roemeensche formaties, ondersteund door Roemeensche artillerie drukte de Sovjetstellïngen ineen. In het gebied waar de Sovjetaanval was ineengestort, zagen de opruk kende troepen een gruwelijk beeld van vreeselijke vernietiging. ACTIE DEJl DUITSCHE LUCHTMACHT. Ook op 31 Juli heeft de Duitsche luchtmacht haar aanvallen op de groote verkeerswegen der Sovjets voortgezet. Door deze aanvallen werden, aldus het D.N.B., het concentreeren en de aanvulling van de terug wijkende Sovjettroepen aanzienlijk bemoeilijkt. De Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op alle vluch ten Sovjet-troepen concentratie en marschcolonnes met bommen en de boordwapens aangevallen en hen uiteengedreven. Door de voortdurende zware aanvallen en de zware bloedige verliezen is de strijdkracht van de bolsjewisten ernstig aan het wankelen gebracht. De Duitsche luchtmacht heeft bij het ingrijpen van den strijd te land op 31 Juli aan het Oostelijk front, volgens tot dusver ontvangen nog onvolle dige berichten, 40 Sovjet pantserwagens, 264 vracht auto's, twee pantsertreinen, twee munitietremen, een goederntrein, drie locomotieven, drie luchtdoel batterijen en drie luchtdoelkanonnen vernietigd. Bovendien \verden nog aan een groot aantal soortgelijke militaire objecten beschadigingen toe gebracht. De bolsjewisten hebben ook tijdens deze gevechten zware bloedige verliezen geleden. MUITERIJ ONDER SOVJET SOLDATEN. BERLIJN, 1 Augustus (D.N.B.) „De Duitsche soldaten eten goed, daarom overwinnen zij ook overal", zoo heeft de Sovjetsoldaat Kriwonogin aan de verkeerscompagnie verklaard, naar blijkt uit de protocollen van den krijgsraad, die door de Duitschers op 31 Juli ten oosten van Smolensk zijn gevonden. Onder belangrijke documenten van een Sovjet divisie hebben Duitsche soldaten bij de verovering van een Sovjetstelling krijgsraadprotocollen ge vonden, waarin de verklaringen waren vastgelegd van opstandige en muitende soldaten. In deze ver klaringen is o.a. woordelijk gezegd: „aangezien de eenheden niet tijdig vdn het noodige werden voor zien, zijn de laatste dagen herhaaldelijk gevallen van muiterij en critische uitlatingen der Sovjet soldaten voorgekomen. Zoo verklaarde op 26 Juli kameraad Joekin van de 2e compagnie pioniers: „Men moest jullie allemaal doodschieten. Wat een eten, drie dagen geen brood en geen beschuit, dat houdt geen mehsch uit". Kriwonogin zeide dienzelfden dag: „Wij zullen spoedig door uitputting allemaal in elkaar storten. De Duitsche soldaten eten goed daarom overwin nen zij ook overal". Als opschrift draagt dit proto col de namen van den chef der 3e afdeeling van het 12e Sovjetleger, kolonel Rosin, en den chef van het 3e district der derde afdeeling van het 12e le ger, luitenant van den staatsveiligheidsdienst Lewin. Het onderhoud van Stalin met Hopkins. STOCKHOLM, 31 Juli. (D.N.B.) Ten aanzien van de gisteren gevoerde besprekingen tusschen Sta lin en Harry Hopkins meldt Reuter nader: Hopkins heeft Stalin de verzekering gegeven, dat de leveran ties van oorlogsmateriaal aan Sovjet-Rusland ter stond zullen beginnen en dat zij ook verder zullen worden voortgezet, onverschillig hoe lang de oorlog ook zal duren. Het Britsche agentschap publiceert vervolgens woor delijk de verklaringen, die Hopkins voor de vertegen woordigers van de pers heeft afgelegd. Hij zeide o.m.: „Ik deelde Stalin mede, dat wij den slag der Sovjet- Unie met de grootste bewondering volgen". Betreffen de de boodschap van Stalin aan Roosevelt verklaarde Hcpkins, dat Stalin den Amerikaanschen president zijn volddoening te kennen heeft gegeven over de aangeboden hulp en zijn overtuiging heeft uitgespro ken, dat de president en het Amerikaansche volk zich niet vergist hebben, toen zij hun vertrouwen stelden in de Sovjet-Unie, dat deze haar rol zou spe len in den strijd tegen Hitier. Hopkins is vergezeld door den Amerikaanschen brigadegeneraal, Joseph Mckarney en It. John Ali son. Finnen brengen drie Sovjet- transportschepen tot zinken. Moermansk spoorlijn opnieuw op eenige plaatsen opgeblazen. Officieel wordt uit Helsinki medegedeeld: In de scheren van Hangö heeft onze artillerie drie vijandelijke transportschepen r tot zinken gebracht. In het Ladogameer hebben twee vijandelijke kanon- neerbooten een eiland voor Sortavala met machine geweervuur beschoten. Door onze artillerie werden treffers op beide schepen geplaatst. Twee vijandelijke jachtvliegtuigen hebben in de scheren van Provoo een visschersboot met bommen en machinegeweervuur aangevallen, zonder echter schade aan te richten. 1 In het Noorden heeft de Finsche luchtmacht vijan delijke transportschepen en convooien gebombar deerd. De Moermansk-spoorlijn is opnieuw op enkele plaatsen opgeblazen. Een schip van 1000 ton is tot zinken gebracht. In Oost-Karelië is wederom een vijandelijk bataljon vernietigd. (D.N.B.) GIFT VOOR DE NED. AMBULANCE. 's-GRAVENHAGE, 2 Aug. De Nationale Ambte- naarsbond heeft een bedrag van 100 gulden gestort op de girorekening van de Nederlandsche Ambulance voor het Oostelijk front. Duitschland wint voor Europa op alle fronten

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1