Haarlem's Dagblad wint voor Europa op alle I fronten Finsche opmarsch vordert Betaling aan Duitsche Kamer van Koophandel voor opdrachten. Tegen de Sovjets! Uitvalspogingen der Sovjets in de Oekraïne verijdeld. Duitschkmd Duitsche luchtaanvallen op Engeland 59e JAARGANG No. 17832 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PREREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17V2. Groentjes zie rubriek. Oogsttijd in den Haarlemmermeerpoldcr. (Foto Stevens) Duitsche troepen bezetten de steden Choliti en Bjelsja Tsjerkof. Veldstellingen ten Zuiden van Kiev binnengedrongen. 43 Sovjet kazematten genomen. Het D.N.B. meldt: De stad Cholm aan de Lowat en de stad Bjelsja Tsjerkof zijn in Duitsche handen, aldus verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde. Als Moskou nög steeds beweert dat de bolsjewiki deze plaatsen in bezit heb ben, dan kan Berlijn daarin slechts het bewijs zien dat de opperste militaire leiding der bolsjewieken alle overzicht over de gebeurtenissen aan het front heeff verloren. Maandag zijn, naar voorts gemeld wordt, Duitsche troepen binnengedrongen in versterkte veldstellingen der Sovjets ten Zuiden van Kiev. Na hevigen strijd werden 43 Sovjetkazematten genomen. De bolsjewis tische bezetting werd overweldigd. Bij deze moedige operatie zijn duizenden gevangenen gemaakt. Veel oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. De Sovjetverlie- zcn zijn zeer groot. Het aantal gevallen bolsjewisten bedraagt het dubbele van dat der gevangenen. Duitsche troepen hebben op 4 Augustus in het om- singelingsgcbied van Smolensk de vernietiging van de Ingesloten resten der Sovjets voortgezet. Tot het laatst toé probeeren de bolsjewisten, deels onder ge bruik van pantserwagens, wanhopige uitvalpogingen te ondernemen, die alle werden afgeslagen en mis lukten door het vuur van de Duitsche troepen. Bij deze doeltreffende tegenaanvallen heeft zich vooral een bataljon tirailleurs op motorrijwielen onderschei den. dat uit eigen kracht het hoofd bood aan de hevige pogingen der Sovjets. Het bataljon vernietigde ge heel alleen twintig pantserwagens der Sovjets en maakte veertig stukken geschut buit alsmede honder den voertuigen. In den centralen sector van het Oostelijk front zijn Duitsche formaties op een Sovjetdivisie gestooten die grootendeels uit onlangs opgeroepen, onopgeleide man schappen bestond. De meeste bolsjewisten wisten niets ef van het hanteeren van mechanische wapens. Uit mededeelingen der gevangenen bleek dat velen van deze Sovjetsoldaten gebruikt werden aan Stukken ge schut en machinegeweren, zonder tevoren een der gelijk wapen gezien te hebben. De onder dwang van de commissarissen zich verdedigende Sovjetstrijd krachten werden in gevechten van man tegen man volkomen In de pan gehakt. DUITSCHE SUCCESSEN IN DE OEKRAÏNE. BERLTJN, 5 Aug. (D.N.B.) In de Oekraïne duurt de vernietiging van ingesloten bolsjewistische troepen voort. Bij het stelselmatige verkleinen van den ring der omsingelde Sovjettroepen zijn tot dusverre vol gens een voorloopig overzicht ongeveer 6000 gevange nen binnengebracht. Verder werd groote buit aan wa pens en voertuigen gemaakt. Vijftig stukken geschut en 368 transportauto's werden tot dusverre geteld. Het aantal dooden is belangrijk hooger dan het aantal gevangenen. Voor de stellingen van een enkele Duit sche divisie werden alleen al bij het oprukken 1450 gesneuvelde Sovjets waaronder tal van officieren en politieke commissarissen gevonden. 'Een Duitsche stoottroep pioniers heeft in den nacht nan 4 of 5 Augustus een grooten bolsjewistischen spoorwegtransporttrein, die aan het Zuiden van het Oostelijke front een deel der verslagen Sovjetresten wapens en oorlogstuig terug wilde brengen, tot ont sporing gebracht. Locomotieven en rijtuigen rolden van de hellingen, sloegen eenige malen om en bleven brandend liggen. In wilden paniek trachtten de bege leidende Sovietmansc'nappen in de nabiizijnde bos- schen te vluchten. Duitsche soldaten, die daar ln stel ling waren gegaan, openden echter het vuur op de naderbij rennende bolsjewisten, overmeesterden ze of namen ze gevangen. HET OPTREDEN DER DUITSCHE LUCHT MACHT. De zware slagert van het Duitsche luchtwapen heb ben de luchtstrijdkrachten van de bolsjewisten groo tendeels uitgeschakeld, naar het D.N.B. van bevoegde tijde verneemt. De nog aanwezige bolsjewistische vliegtuigen ontwijken luchtgevechten met de Duitschers naar vermogen. Formaties van de Duitsche luchtmacht hebben Maandag ten Zuidwesten van Kief gpoorbanen en Sovjet-veldversterkingen succesvol aangevallen. Met bommen en boordwapens vernielden de Duitsche ge vechtsvliegtuigen den waarnemingspost van een Sovjet-legergroep benevens de daarbij behoorende kampen. Overal ontstonden groote branden. Terug trekkende Sovjet-colonnes werden ln stoutmoedige scheervluehten uiteengedreven en twee batterijen met boordwapens tot zwijgen gebracht. Bij een aanval op bolsjewistische'artillerie werden verscheiden munitie opslagplaatsen in brand geschoten. Aan het Noordelijk front hebben formaties van de Duitsche luchtmacht haar aanvallen op voorzienings- Installatles „en verkeerswegen der Sovjets met gun stig resultaat voortgezet. Verscheiden ravitailleerings- kampen en transporttreinen werden door bommen I vernietigd. Talrijke wegen en spoorlijnen door vol- treffers onbruikbaar gemaakt. De Duitsche luchtmacht heeft zich Maandag ook met sterke strijdkrachten in den strijd op den grond gemengd. Bij den steun aan legerformaties ten Oosten van Smolensk werden 11 Sovjet-tanks en 120 vracht auto's vernietigd. Bovendien werden artillerie- en mi- traillcurstellingen van de bolsjewiki aangevallen. In denzelfdcn sector werden een Sovjet-munitieopslag plaats en twee pantsertreinen met munitie opgebla zen. Een Duitsch gevcchlsvlieetuig hoeft dcnze'fden dag een Sovjet-patrouillevaartuig in scheervlucht aange vallen. Door een bom werd het schip binnen enkele minuten tot zinken gebracht. Op 3 Augustus ontdekten Duitsche Messerschmitt- jagers ten Noorden van het Peipusmeer, in de nabij heid van een overlaadstation, drie rijdende goederen treinen, zwaar geladen met Sovjet-troepen, stukken geschut en ander oorlogsmateriaal. De Duitsche jagers stortten zich onmiddellijk op de locomotief van den eersten trein en openden een heftig vuur. De trein ontspoorde en versperde daardoor het enkele spoor. De beide andere treinen, die niet meer op tijd konden remmen, reden op den eerstep trein, waardoor de verwarring toenam. Steeds weer vuurden de vlieg tuigen op de naar alle. zijden vluchtende bolsjewis ten. Op 4 Augustus werd dit gebied door afdeelingen van het Duitsche leger bezet. Toen kon men consta- teeren dat in de drie goederentreinen de geheele uit rusting van een geheele Sovjetbrigade vernietigd was. Drie Sovjetbataljons vernietigd Uit Helsinki meldt het D.N.B.: Naar van welingelichte zijde verluidt is de Fin sche aanval in het midden van het Oostelijk front snel aan het vorderen. Ten Noordwesten van het Ladogameer bezweek een Sovjet-tegenaanval, die met sterke strijdkrachten was ondernomen, onder zeer groote verliezen voor den aanvaller. Drie Sovjet-bataljons werden geheel vernietigd en een groot aantal stukken zwaar geschut, mijnwerpers, tanks. enz. door de Finnen veroverd. Aan de kust van de Finsche Golf ondernam de tegenstander een grooten aanval ter ontlasting van den druk elders, maar hier werden de Sovjets eveneens met zware verliezen afgeslagen. Het Finsche luchtwapen heeft ten Oosten van het Ladogameer den vijand bij zijn terugtrekkende be wegingen met groot succes aangevallen. De acti viteit van de Sovjets in de lucht boven het opera tiegebied en voorts boven Finland is vrijwel ge heel gestaakt. Officieel wordt het volgende medegedeeld: De operaties ontwikkelen zich verder systema tisch. Bij de op 4 Augustus gedane mededeelingen betreffende in eenige sectoren van het front buit gemaakt oorlogstuig komen nog: 16 stukken 6- Juims geschut, 24 granaatwerpers, 2 stukken lucht afweergeschut een volle bunker met machinege- weérmunitie, automatische en andere infanterie- wapens, verder tanks en pantserauto's, 10 vracht auto's, 16 tractoren, 94 paarden, 39 verschillende voertuigen, een locomotief en 16 spoorrijtuigen. Aan het Finsche front werden gevangen genomen bolsjewisten binnengebracht, die burgerkleeding droegen. De gevangenen zeiden dat zij uit hun werkplaatsen weggehaald en bewapend waren. Zonder dat men hen van uniform en andere uit rustingsstukken voorzien had, waren zij terstond naar het gevechtsgebied overgebracht en daar op gesteld. Onder deze burgers bevonden zich tal rijke gedetineerden en ballingen, nadat zij onder dwang zie' verplicht hadden tegen de Duitschers te strijden, werden zij uit de gevangenissen en concentratiekampen ontslagen. Mededeeling van de politie. 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus. De Commis saris-generaal voor de veiligneid maakt bekend: Op grond van art. 45 der verordening no. 138/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landschc gebied over de bescherming van de open bare orde wordt het volgende verordend: Art. 1) Het aanslaan, aanplakken en op elke an dere wijze in het openbaar vertoonen van aanplak biljetten en geschriften, alsmede het dragen van het speldje der Nederlandsche Unie is verboden. Art. 2) Overtredingen van de voorschriften in art. 1 zijn, voor zoover niet volgens andere voor schriften een zwaardere straf is vastgesteld, on derhevig aan de straffen vastgelegd in art. 45, alinea 2 van de verordening no. 138/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de bescherming van de openbare orde. Art. 46 der verordening no. 138/41 wordt toege past. Art. 3) Deze mededeeling treedt in werking op den dag van haar afkondiging mt terugwerkende kracht tot 26 Juli 1941. 's GRAVENHAGE, 6 Augustus. De rijkscom missaris heeft op 28 Juli 1941 de volgende veror dening uitgevaardigd: Verordening no. 144 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over het heffen van kosten voor de Duitsche kamer van koophandel voor Nederland (centrale opdrachts instantie voor het bezette Nederlandsche gebied). Op grond van art. 5 der verordening van den Führer over de uitoefening der regeeringsbevoegd- heden in Nederland van 18 Mei 1940, verorden ik: Art. 1. 1) Industrie- en handelsondernemingen, die in het bezette Nederlandsche gebied haar ze tel of een filiaal hebben, moeten voor orders, die haar door opdrachtgevers uit het Duitsche lijk of door Duitsche dienstinstanties in het Duitsche rijk of in het bezette Nederlandsche gebied verstrekt worden, aan de Duitsche kamer van koophandel voor Nederland (centrale opdrachtsinstantie voor het bezette Nederlandsche gebied) een betaling van 1 per mille der waarde van de opdracht ver richten. 2) In gevallen van twijfel beslist de rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied (com missaris-generaal voor financiën en economie) of de door hem aangewezen dienstinstantie. Art. 2. 1) Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. 2) Zij is van toepassing op alle orders, die na 30 Juni 1941 zijn verstrekt. Deze verordening betreft in de eerste plaats de door de Duitsche industrie of door Duitsche dienst instanties in het Duitsche rijk aan de Nederland sche industrie verstrekte orders (z.g. overgehevelde orders). Zij betreft voorts de door Duitsche dienstinstan ties in het bezette Nederlandsche gebied of andere gebieden aan Nederlandsche industrie- en handels ondernemingen verstrekte orders. Ook de door Duitsche handelsfirma's aan in dustrie- en handelsondernemingen in Nederland verstrekte orders vallen onder de verordening. De kosten van 1 per mille worden berekend van de waarde van de order. Bij z.g. loonorders, d.w.z. orders, waarbij in ïn- dustriebedrijven hier te lande slechts een veredeling van het voorwerp verricht wordt, terwijl het mate riaal door den opdrachtgever wordt geleverd, wor den de kosten alleen geheven van het bedrag dat overeengekomen is voor de loonorder en niet van de totale waarde van het fabrikaat. Uiteraard vallen leveringen van producten van den Nederlandschen landbouw en veeteelt niet onder deze betalingsplicht. Verzoeken om inlichtingen in geval van twijfel moeten gericht worden tot de centrale opdrachts instantie, en Haag, Carel van Bylandtlaan 16, tel. no. 11,21.07. Daartegen zal ook het Vrijwilligerslegioen Nederland strijden. De Nederlandsche man nen, die straks aan het Oostfront hun leven wagen, doen dit, teneinde Epropa, dus ook Nederland, dus ook u en de uwen, te bescher men. Nederlandsche mannen trekken op tegen de Sovjets en wijWij zullen ervoor zorgen, dat zij de beste ambulance hebben, die uit gerust kan worden! Dit het minste, wat wij kunnen doen! Daarom storten wij, die achterblijven, iets meer dan wij eigenlijk kunnen missen, op girorekening no.: 87600 Nederlandsche ambulance te den Haag, Koninginnegracht 22. Geen oogenblik wordt de vijand op zijn terugtocht niet rust gelaten. In stoere dagmarschen trekt de Duitsche weermacht op, om de vluchtende Sovjet troepen te achtervolgen. .(Foto Atlantic-Holland). DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Oorlogsdoelen te Moskou gebombardeerd Aanvallen op de Engelsche scheepvaart UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FxiHRER, 5 Augustus (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend „In de Oekraïne werden uitvalspogingen van de in een nauw gebied samen gedrongen strijdkrachten verijdeld. Deelen van den vijand werden daarbij in de pan gehakt. Bij de uitbreiding van het gebied van doorbraak werd op 100 kilo meter ten Zuidoosten van Smolensk een nieuwe vijandelijke afdeeling deels vernietigd, deels ingesloten. In Estland werd de stad Taps ingenomen. Gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht zonder ophouden militaire en voor de oorlogvoering belangrijke inrichtingen te Moskou op succesvolle wijze met brisant- en brand bommen. Bij aanvallen op de Britsche ravitailleeringsscheepVaart bracht het lucht wapen ver ten Westen van. Ierland en in het Kanaal van St. George twee •koopvaardijschepen met tezaSnen 10.300 brt. tot zinken. In Noord-Afrika mislukte bij Tobroek een aanval van sterke Britsche strijd krachten onder zware verliezen voor den vijand. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden ook vannacht aanvallen op Britsche steunpunten aan het Suezkanaal. In den nacht vah 3 op 4 Augustus vernietigden zij op de reede van Suez twee Britsche koopvaardijschepen met tezamen 18.000 brt. en troffen een groot passagiersschip op ernstige wijze. De vijand vloog noch overdag, noch des nachts naar het gebied van het Duitsche rijk. In den strijd tegen de Britsche koopvaardij scheepvaart brachten marine en luchtwapen in de maand Juli 407.600 brt. vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte tot zinken. Bovendien werd een groot aantal vijandelijke koop vaardijschepen zoo zwaar beschadigd dat zij voor geruimen tijd niet voor het Britsche moederland gebruikt^ kunnen worden. De verliezen, die de vijand als gevolg van mijnen geleden heeft, zijn in deze getallen niet inbegrepen." Boete voor aartsbisschop van Utrecht 's-GRAVENHAGE. 6 Augustus. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Aan den aartsbisschop van Utrecht, mgr. de Jong, is door de Duitsche politie wegens het niet opvolgen van een hem verstrekte lastgeving een boete van f 500 opgelegd. Commissaris voor Katholieken Boeren- en Tuindersbond 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft op grond van art 1 alinea 2 en in den geest van art. 4 alinea 2, zin 2 van de verordening no. 3/40, Otto Frans Josephus Damave te Voorburg, tot commissaris van den Katholieken Boeren- en Tuindersbond, alsmede van de door de zen bond beïnvloede nevenorganisaties, vereeni- gingen en stichtingen benoemd. Gevolmachtigde van Katholieke Onderwijzersbond 's-GRAVENHAGE. 6 Augustus. Officieel wordt bekend gemaakt: De commissaris voor niet-commercieele vereeni- gingen en stichtingen heeft op grond van art. 1 alinea 2 der verordening no. 41/41 van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, prof. dr. R. van Genechten tot gevolmachtigde van den Katholieken Onderwijzersbond en alle aange sloten vereenigingen benoemd. Eiken nacht luchtaanvallen op Moskou. t Zware schade aan de bewapeningsindustrie. BERLIJN, 6 Augustus. (A.N.P.) Eiken nacht onderneemt het Duitsche luchtwapen zware aan vallen op Moskou. In sterke formaties vliegen de Duitschers naar het hart van den bolsjewistischen tegenstand en brengen zware slagen toe aan dit groote centrum van bewapeningsindustrieën. De fabrieken om Moskou hebben reeds zoo erg te lij den gehad van de Duische aanvallen, dat het alle vreemdelingen, die zich thans nog in Moskou be vinden. den leden der Britsche militaire commis sie incluis, verboden is de stad te verlaten. Anders zouden zij in de gelegenheid zijn met eigen oogen te aanschouwen in welk een hopeloozen toestand het belangrijkste bewapeningscentrum van de Sovjet-Unie zich bevindt. Zij zouden ook zien dat herstel van dit gebied, waar zich meer dan 2500 in- dustrieele bedrijven bevinden, niet meer mogelijk is. In Moskou zelf voelt de bevolking dat een cata strofe voor de deur staat. De toestand is zoo ge spannen dat de sovjetregeering er voor moet wa ken, wanneer ze Moskou gaat verlaten, de touwtjes van het bestuur in handen te kunnen houden. De volmachten voor Roosevelt. Beslaglegging op particulier eigendom. WASHINGTON, 6 Augustus (D.N.B.) Het Huis van Afgevaradigden heeft goedkeuring ge hecht aan het wetsvoorstel, waarbij de president der Ver. Staten gemachigd wordt beslag te leggen op particulieren eigendom, wanneer dat in het be lang van de landsverdediging noodzakelijk ge acht wordt. Het voorstel is naar deii senaat door gezonden. HEDEN: 8 PAGINA'S. (Foto Stapf) Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Zes toestellen neergeschoten. BERLIJN. 6 Augustus. (D.N.B.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn Britsche bommen werpers naar West- en Zuid-Duitschland gevlo gen. De op verscheidene plaatsen neergeworpen brisant- en brandbommmen vernielden en be schadigden eenige woonhuizen en veroorzaakten verscheidene dooden en gewonden. De afweer schoot zes vijandelijke vliegtuigen neer. Aan de Fransche Kanaalkust zijn gisteren drie Britsche jagers^an het type Spitfire door Duitsche jagers omlaag geschoten. De drie Britten hadden met een vrij groote formatie een poging gedaan tot nadering van de Fransche 'Kanaalkust. Reeds boven volle zee waren zij evenwel door Duitsche jachtvliegtuigen aangehouden en in hevige lucht gevechten gewikkeld. De Duitsche toestellen keerden zonder egien" verliezen op hun steunpun ten terug, nadat de Britsche machines de wijk had den genomen. Ook aan de Schotsche kust bommen gevallen BERLIJN. 6 Augustus (D.N.B.) De Londen- sche Nieuwsdienst meldt: Het Duitsche luchtwapen heeft vannacht verschillende deelen van Engeland aangevallen. Er zijn bommen gevaljen aan de Schotsche Oostkust en op verschillende plaatsen van de Oost- en Zuidkust van Engeland, In een stad in Noord-Schotland o.a is een schade aange richt en zijn eenige slachtoffers gevallen. Houdt ti aan de verkeersregels! De verkeersactie van 7 tot 13 Augustus. De Commissaris van Politie te Haarlem deelt ons mede: Hoewel mag worden aangenomen, dat iedereen wel weet welke veckeersfouten hij eventueel maakt, heeft de politie, toch gemeend eenige van de meest voorkomende gebreken nog eens afzon derlijk onder de aandacht van het publiek te moe ten brengen. Daartoe zullen gedurende de dagen 7 tot en met 13 Augustus a s. iederen avond in de dagbladen een paar foto's verschijnen van wat uit een verkeers- cogpunt goed en fout is. Dat wordt ons mogelijk gemaakt door de welwillende medewerking der redacties, waarvoor ik zeer erkentelijk ben. Ook in de bioscopen zullen eenige plaatjes ge- Drojecteerd worden waaruit blijkt, dat ook de bioscooptheaterdirecties hun steentje tot de actie willen bijdragen. Overigens gaat het bij deze verkeersactie niet om groote problemen maar om eenvoudige verkeers regels, die door iederen weggebruiker'gemakkelijk kunnen worden nageleefd.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1