£aatste ^Betichten 'J Het verloop van de krijgsverrichtingen tegen de Sovjets Verkeerszonden. (^Buiyedifke StandJ WÖENSD'X'G "6 XÜ'GÜSTU'S 1?4T ff'XASCSSre E'AGBESS De communistische aanslag in Kroatië. AGRAM, 6 Augustus (D.N.B.) In verband met den communistisch en aanslag op een afdeeling der Oestadsja-militie op 4 Augustus zijn. naar offi cieel wordt medegedeeld, een reeks medeplichtigen en aanstichters tot de daad opgespoord. Zij zijn ter beschikking gesteld van den krijgsraad, die 87 Jo den en communisten ter dood veroordeelde. Het vonnis is reeds voltrokken. In de nabijheid van Serajewo hadden commu nisten een wachtpost beschoten en bomnjen gewor pen in een stookhuis. Vijftig communistische Joden en Serven zijn daarop doodgeschoten, aangezien de regeering vastbesloten is iedere communistische storingsactie met de scherpste middelen neer te 'laan. NSCHE BEVELHEBBERS OP BEZOEK BIJ JAPANSCHEN VICE-ADMIRAAL. IGON, De bevelhebbers van de Fransche en landstrijdkrachten alhier hebben een be- heidsbezoek gebracht aan den Japanschen ■admiraal Niimi, die Dinsdag aan boord van Japansche torpedobootjager met onbekend zal vertrekken. (United Press). .OSKOU ERKENT NIEUWEN POOLSCHEN OPPERBEVELHEBBER. UW-YORK, 6 Augustus. (D.N.B.) Naar ited Press uit Londen meldt, heeft de Sovjet- ibassadeur Maisky de in ballingschap levende jolsche schijnregeering er van in kennis gesteld .at Moskou de benoeming van den Poolschen ge neraal Anders, die tot dusver in gevangenschap in Siberië vertoefde, tot opperbevelhebber van het ge- heele Ppolsche leger in de Sovjet-Unie, heeft aan genomen. Nieuwe versterkingen op Singapore. TOKIO. 6 Augustus (D.N.B.) Domei meldt uit Manilla dat in Singapore nieuwe versterkingen zouden zijn aangekomen. In Manilla, zoo vervolgt Domei, doen geruchten de ronde dat de Fngelschen thans voorbereidingen treffen tot een geforceerden intocht in Thailand. Dc troepenconcentraties in het grensgebied van Malakka worden steeds van groo teren omvang. Deze militaire actie wordt daarmede verklaard dat Singapore door een militaire bezet ting van het Zuidelijke deel van Thailand krachti ger dan tot dusver beschermd moet worden. Britsche sclicepvaartverliezen. Thans bijna 13 millioen ton. BERLTJN. 6 Augusus. (D.N.B 1 In aansluiting op de in-het jongste weermachtsbericht vermelde Britsche scheepsverliezen in de maand Juli van ruim 407.000 br.t. geeft de Berlijnsche pers een overzicht van de totale verhezen, welke dc Brit sche scheepvaart tot dusver in den oorlog geleden heeft en die thans de grens van dertien millioen ton naderen, ongerekend de talrijke verliezen door mijntreffers en door beschadigingen. Naar de bla den schrijven vielen de nieuwe verliezen der Brit ten hoewel zij in aantal door de vermindering van het scheepvaartverkeer in den Atlantischen Oceaan achter die van de vorige maanden staan vooral daarom zoo bijzonder zwaar, omdat zij aan zienlijk hooger zijn dan hetgeen Groot-Brittanriië en Noord-Amerika gemeenschappelijk aan nieuwen aanbouw in staat zijn te vervangen. Naar de „Berliner Bqjsenzeitung' schrijft, kon Engeland bij het begin van den oorlog althans nog. ten deele de ontstane leemten door nieuwen aan bouw. resp aankoop van buitenlandsche schepen aanvullen. Dit alles is echter thans niet meer vol- d lende om de geheele behoefte van het Engelsche eiiand aan importgoederen als levensmiddelen, ko loniale grondstoffen, petroleum enz. te waarborgen. Wanneer men «verder in het oog houdt dat wegens het uitvallen van ,de Europeesche lijnen, de En- gelsch* invoerwegèn veel langer en daarmede de behoefta aan tonnage grooter geworden is en dat de Engelsche oorlogsvloot vele honderdduizenden, vermoedelijk miiliocnen br.t. als hulpoorlogssche pen, raviiailleeringsschepen. transportvaartuigen en voor andere legerdoeleinden noodig heeft, dan wordt de ernst der scheepvaartpositie voor Enge land nog duidelijker. De ..Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Wan neer de strijd om den Atlantischen Oceaan door gaat als tot dusver, kan men met bijna automati sche nauwkeurigheid berekenen, hoe sterk deze gelijkblijvende verliezen aan scheepsruïmte de be wegingsvrijheid van Engeland moet verlammen en belemmeren. De mogelijkheid voor de tot zinken gebrach'e schepen eenige vervanging te verkrij gen, wordt van maand tot maand geringer, daar de werven opgepropt vol, beschadigd of volkomen onbruikbaar geworden zijn. Het blad besluit aldus: „Heden wegen voor Engeland 400.000 br.t. m een maand tot zinken gebrachte koopvaardijscheeps- ruimte een veelvoud van hetgeen zij aan het be gin van den oorlog of in zijn eerste phase gegolden hebben. Bovendien bewijzen zij «echter hoezeer Duitschland ook in staat is Engeland te verzwak ken, terwijl zijn legers in het Oosten een groote beslissing tegemoet gaan". De Duitsche luchtaanvallen op Engeland. BELANGRIJKE MILITAIRE DOELEN AANGEVALLEN. BERLIJN, 6 Augustus (D.N.B.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd aan de Britsche Oostkust een koopvaardijschip van 6000 b. r. t. Oostelijk van Holy Island zoo zwaar beschadigd dat het kort daarop is gezonken. Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernamen van nacht talrijke aanvallen op belangrijke militaire doelen aan de geheele Britsche Oostkust. In Aber deen aan de Schotsche Oostkust werden talrijke bominslagen met daarop volgende branden waar genomen. Bovendien word een reeks Britsche vlieg velden aangevallen. Bijzonderheden hierover ont breken nog. In den loop van gisteren en vannacht wérden zes Britsche vliegtuigen in luchtgevechten neerge schoten en wel drie bommmenwerpers en drie jagers Bovendien werden vier bommenwerpers door Duitsche luchtdoelartillerie neergeschoten en moest een vijandelijk vliegtuig een noodlanding maken. Het toestel verbrandde en de bemanning werd ten deele gevangen genomen. Er werden geen eigen verliezen geleden. Aan het Afrikaanscht front werd gisteren op nieuw Tobroek met bommmen aangevallen. Er ontstonden zware ontploffingen en in verscheidene opslagplaatsen braken hevige, branden uit 'zuinigheid met CAS en ELECTRICITEIT Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede, plaatsvervangend hoofdredacteur- C T van Tilburg. Heemstede. De resultaten van den Duitschen opmarsch UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 6 Augustus, (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Naar uit talrijke berichten blijkt, bezit de leiding der Sovjets geen betrouwbaar beeld van den toe stand aan haar eigen front. Vasthoudende aan het beginsel van de absolute waarheid, was voor de Duitsche berichtgeving dus de grootste gereser veerdheid geboden, wilde zij den tegenstander geen waardevolle inlichtingen verschaffen. De gerecht vaardigde wensch van het Duitsche volk, dagelijks over het verloop der krijgsverrichtingen op de hoog te te worden gehouden, moest daartegenover op den achtergrond treden. Ja, men moest zelfs op den koop toenemen dat in het vaderland verkeerde voor stellingen ontstonden en dat het vijandelijke bui tenland misleidende geruchten uitstrooide. Thans is het tijdstip gekomen, waarop het met het oog op het begin van nieuwe operaties mogelijk is ophel dering te verschaffen over het verloop en het resul taat van den geweldigen strijd, welke begon met den doorbraak van de Stalin-linie. Tusschen Zwarte Zee en Finsche Golf maakten het terrein en de eigen doelstelling het mogelijk, dat deze doorbraak op drie beslissende punten werd verricht, ten zuiden van de Prioet moerassen, in de richting van Smolensk en ten Zuiden van het Pei- pusmeer. In de drie hierna volgende berichten wordt de strijd der hierbij opgestelde strijdkrachten geschil derd. In het vierde en slotbericht wordt het totale resultaat van deze krijgsverrichtingen op zijn juiste waarde besproken. De operaties aan het Finsche front en de strijd van de marine moeten aan een latere berichtgeving voorbehouden blijven. BERICHT NUMMER 1. Nadat de Duna tusschen Dunaburg en Riga ia hevige gevechten was overgetrokken en Letland van den vijand gezuiverd was, stond de legergroep can generaal-veldmaarschalk Ritter von Lee'o voor de taak de langs de grens van Letland en de Sovjet Unie loopende Stalinlime te doorbreken ■'en tevens de in Estland staande strijdkrachten van de Sovjet weermacht te verslaan. In een dapperen aanval ge tukte het aan het onder bevel van den General- Oberst Busch staande leger en aan de in dien sector ;trijdende pantsergroep van den General-oberst Höppner, de zeer uitgebreide en taai verdedigde stellingen ten zuiden van het Peipusmeer te door breken. Ostrow, Porehow en Pleskau vielen na een korten, feilen strijd. Daarmede was de voorwaarde geschapen om naar het Noorden op de rukken en den aanval in de richting Leningrad te beginnen. Ondanks de zeer moeilijke terreingesteldheid, on danks fel verzet en ondanks het feit dat het maxi mum van de troepen gevergd werd kon de linker vleugel van de strijdkrachten, die oprukken tus schen het Ilmenmeer en het Peipusmeer tot dicht oor Narva voorttrekken, om de landbrug tus schen Peipusmeer en Finsche Golf te versperren. Het in Estland opereerende leger van den Gene ral-oberst Van Küchler nam eerst de fel omstre den steden Dorpat, Fellin en Femau in, versloeg in talrijke hevige gevechten de vijandelijke divi sies en verdreef ze via Taps naar het Noorden. Nog zijn de openraties van deze legergroep niet voltooid. Desondanks werden in dezen sector reeds weer meer dan 35.000 gevangenen gemaakt, 355 pant serwagens, 655 stukken geschut buitgemaakt of vernietigd. De luchtvloot van den Qeneral-obevst Keiler heeft in deze resultaten een belangrijk aandeel gehad. Zij heeft in dezen sector 711 vliegtuigen, van den vijand neergeschoten of op den beganen grond vernietigd. BERICHT NUMMER 2. Aan den Zuidelijken vleugel had de onder het opperbevel van generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt staande legergroep j/an het begin af bijzonder moeilijke terrein- en weersomstandighe den en een in aantal zeer superieuren vijand te overwinnen. In een langdurige .zeer zware frontale worste ling moesten dd legers van den generaal der infan terie Stülpnagel en van den generaal veldmaar schalk Von Reichenau, gesteund door de pantser- groep van den kolonel-generaal Von Kleist, zich een weg naar voren banen, totdat het gelukte den tegenstander tot wijken te brengen en een stootwig •ia Sjitomir tot aan de poorten van Kief naar vo ren te drijven. Met dezen tot ver in den rug van de Stalin- linie leidende doorbraak werd het mogelijk over een breed front tusschen Dnjestr en Dnjepr naar het Zuiden te zwenken, de terugtochtsverbindingen van den vijand af te snijden en den omsingelings slag te beginnen, die op het oogenblik in vollen gang is. Aan deze voor den tegenstander uiterst rijk aan verliezen zijnde gevechten hebben Hon- gaarsche en Slowaaksche formaties, die in trouwe wapenbroederschap schouder aan schouder ston den met de Duitsche weermacht een schitterend aandeel gehad Tegelijk met deze operatie hebben de onder het opperbevel van generaal Antonescu staande Duitsch-Roemeensche formaties den zwaar verdedigden Proeth bedwongen en Bessarabië, on danks de felste afweer en ondanks het meest onbe gaanbare terrein, van den vijand gezuiverd. Ver volgens werd het uit Duitsche en Roemeensche korpsen bestaande leger van den kolonel-generaal Ridder von Schobert over den Midden-Dnjestr heen naar het Noordoosten in den strijd gebracht om verband te vormen met de uit het Noorden komende strijdkrachten. De telling tot dusverre in dezen gevechtssector heeft als resultaat ruim 150.000 gevangenen. 1970 gepantserde gevechtswagens en 2190 stukken ge schut. De luchtvloot van kolonel-generaal Löhr neemt aan het succesvol verloop van deze operaties op schitterende wijze deel. Het heeft hierbij 980 vliegtuigen van het Sovjet-luchtwapen neergescho ten of op den grond vernield. BERICHT No. 3. In het Midden van het Oostelijke front heeft de legergroep van generaal-veldmaarsohalk Von Bock- den grooten slag van Smolensk zegevierend ten einde gevoerd. Gebied, tijdsduur en hardheid van den strijd verleenen dezen slag in de onver biddelijke reeks van vernielingsslagen tegen de bolsjewistische weermacht het historisch unieke stempel. In een worsteling van bijna vier weken hebben de legers van generaal-veldmaarschalk Von Kluge, van kolonel-generaal Strauss en van kolo nel-generaal freiherr Von Weich, benevens de pantsergroepen onder kolonel-generaal Guderian en kolonel-generaal Hoth den vijand ontzaglijke, bloedige verliezen toegebracht. Rond 310.000 gevangenen vielen hierbij in onze handen. 3205 gepantserde gevechtswagens, 3120 stukken geschut en een onoverzienbare hoeveelheid ander oorlogstuig werden'buitgemaakt of vernield. De luchtvloot van generaal-veldmaarschalk Kes- selring heeft een beslissend aandeel in deze over winning. Het luchtwapen der Sovjets verloor in dezen gevechtssector 1098 vliegtuigen. Het ver loop van dezen slag zal in het weermachtsbericht van morgen in het bijzonder nader worden be schreven. BERICHT No. 4. Met de in de speciale berichten van heden bekend gemaakte in cijfers blijkende successen aan ons Oosteliik front zijn de in het weermachtsbericht van 11 Juli gemelde totalen van 400.00') gevange nen, 7615 gepantserde gevechtswagens. 4423 stuk ken geschut en 6233 vliegtuigen gestegen tot in totaal 895.000 gevangenen, 13.145 gepantserde gevechtswagens, 10.388 stukken geschut en 9082 vliegtuigen. Daarmede zijn successen verworven, die de stoutmoedigste eigen verwachtingen verre over treffen. Zij kunnen in hun geheelen omvang 'slechts op de juiste waarde geschat worden, wanneer men in het oog houdt, dat de bloedige verliezen van dezen bijzonder taai en verbeten Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 6 OP 7 AGUSTUS 1941 van 21.25 tot 5.0? Maan op 7 Augustus onder 5 24 Maan cp 7 Augustus op 21.13 (V. M.) (De Haarlemsche politie zal op nieuw speciale strenge aandacht wijden aan verkeersfoulen.) Altijd wordt er nog door velen Strijk en zet verkeerd verkeerd En heusch, de verkeer „gareelen" Zijn toch niet gecompliceerd. 't Is niet dat men 't niet kan leeren, Wat dan onverschilligheid? Zeer speciaal in 't fietsverkeeren Rijdt ons volk eigengereid. En de zonden zijn vei'scheiden. Maar ik memoreer nu slechts, Dat te veel die rijwiel rijden Wel erg „linksch" zijn met hun „rechts". Als de wieltjes lustig draaien Lijkt men nog te kort gedaan, Er moet nog aan lustig zwaaien Als een extra sport gedaan. 't Is erg makkelijk te leeren, Maar op 't nuttige gebied Van het ordelijk verkeeren Is men zoo leergierig niet. Met de welbekende wetten In de hand van het gezag, Gaat men nu weer extra letten Op een goed verkeersgedrag. Ieder weet wat zij bedoelen. Elk weet waar hij fout verkeert, Wie niet hooren wil zal voelen Dat is wel gegarandeerd. Zondaars en ook zondaressen Eindlijk nu goed aan den rol, Leer toch eindlijk uw lessen. Doe het nu en houd het vol. P. GASUS. strijdenden tegenstander vele malen grooter zijn dan het aantal gevangenen. De formatie van het leger, de Waffen-S.S. en het luchtwapen hebben in dapperheid en uithoudingsvermogen bijna bovenmenscheliike prestaties geleverd. Het is aan de superioriteit van de Duitsche lei ding. de onovertrefbare kwaliteit der wapens, de schitterende opleiding en gevechtservaring der troepen, maar vooral aan het heldendom van den Duitschen soldaat en zijn wapenmak kers te danken dat> de geweldig "uitgeruste Sov jetmacht kon worden stukgeslagen. Ge wezen moet worden on de marschnrestaties van de infanterie-divisies die. wanneer men daarbij optelt de gevechstbewegingen, voor een deel ruim duizend kilometer hebben afgelegd. De opera ties in haar geheel zijn in dezen omvang slechts mogelijk geweest oo den grondslag van een schitterende organisatie van den berichtendienst en van de verbindingen achter het front be nevens op grond van het feit dat het gelukt is reeds thans het spoorwegnet van het bezette viiandeliike gebied bijna in vollen omvang tot dicht achter de gevechtszone te herstellen. In het bewustzijn van haar suneriortieit en in de zekerheid van de eindoverwinning staat de Duitsche weermacht gereed om thans in een nieuwen operatiesector den striid voort te zetten, dien zij is begonnen met een reeks van de grootste overwinningen. HULL OVER DE KWESTIE DER AZOREN. WASHINGTON, 6 Augifstus. (D.N.B.) Het bericht van het Amerikaansche persbureau Inter national News Service, volgens hetwelk de regee ring van de Vereenigde Staten het plan koestert aan Brazilië het protectoraat over de Azoren toe te vertrouwen, waarbij de Amerikaansche regee ring Brazilië zoo noodig militair zal helpen, heeft in de persconferentie vpn het departement van Bui tenlandsche Zaken tot] een vraag geleid. De mi nister van Buitenlandsche Zaken Huil verklaarde echter ontwijkend dat zulk een plan door niemand in ernst is overwogen of besproken. In antwoord op een tweede vraag sprak Huil tegen iets verno men te hebben over een reis van Churchill naar de Vereenigde Staten. De Amsterdamsche Beurs. De belangstelling die tegenwoordig meer dan eens voor scheepvaartaandeelen aan den dag wordt gelegd, wortelt in diverse beweegredenen. In de eerste plaats zijn de vrachtprijzen in het internationale verkeer belangrijk gestegen en de tarieven voor verscheidene artikelen zijn, verge leken met twee jaar geleden, ongeveer verdub beld. Nu staat het vast, dat dag in dag uit een groote hoeveelheid scheepsruimte wordt vernietigd en waarschijnlijk zullen ook onze Nederlandsche reederijen den tol aan dit vernietigingsproces heb ben op te brengen Voor de schepen welke echter overblijven, en aangenomen mag worden dat de Nederlandsche reederijen door elkander genomen wat de scheepsverliezen betreft het er vrij goed hebben afgebracht, kan zeer gemakkelijk emplooi worden gevonden en met deze vaartuigen kunnen mooie resultaten worden verkregen. Niet alleen kunnen booten welke thans kunnen varen mooie winsten maken, maar bovendien staat het vast, dat. indien de oorlog eenmaal ten eintöe is, de vraag naar tonnage overstelpend zal zijn. zoodat met de alsdan resteerende schepen uitstekende uitkomsten zullen kunnen worden verkregen. Al deze motieven geven aanleiding tot vraag naar scheepvaartwaar den. Wat de situatie in het Verre Oosten betreft, die dezer dagen een remmenden invloed uitoefende, zoo luiden de berichten dienaangaande, althans, wat de verhouding tusschen Ned.-Jndië en Japan betreft, belangrijk gunstiger. Volgens een Domei- bericht, hebben de Ned.-Indische autoriteiten er in toegestemd de export-licenties naar Japan voor diverse voortbrengselen uit te breiden, terwijl tevens de maatregelen inzake het blokkeeren van saldi soepel worden toegepast. Bovendien worden omtrent het toekomstige handelsverkeer tusschen Japan en Ned.-Indië door vooraanstaande persoon lijkheden vah wederzijdsche partijen onderhande lingen gevoerd. Het schijnt voorts niet in het voor nemen teliggen, het handelsverkeer tusschen Japan en Ned.-Indië te verbreken. Een en ander klinkt inderdaad optimistischer, dan de vrij somber getinte uitleggingen, welke dezer dagen omtrent den toestand in Oost-Azië en speciaal de verhouding tusschen Ned.-Indië en Japan, werden gegeven. (A.N.P.) ORGELBESPELING. Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem, op Donderdag 7 Augustus 1941, des namidddags van 34 uur door den heer George Robert. Het programma luidt 1. Sonate III d kl. t. J. S. Bach. Andante Adagio e dolce Vivace 2. Koraalvoorspelen: a. „Herzlich tut mich verlangen". b. „Herr Christ, der ein'ge Gottes Sohn' J. S. Bach. 3. Ave Maria von Arcadelt, Fr. Liszt. 4. a. Pièce caractéristique dans ïe mode phrygien A. Guilmant. b. Scherzo, A. Guilmant. 5. Variaties en Dubbelfuga over het Valeriuslied „Merck toch hoe fcterek", J. Bijster. Bekendmaking. Amb'elijk wordt het volgende medegedeeld „In enkele gevallen werd vastgesteld, dat Joden en personen die gedeeltelijk van Jood- schen bloede zijn. den hun door een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied opgel^gden plicht om zich aan te melden, tot op heden niet nagekomen zijn. Wie tot en met den 15den Augustus 1941 aan zijn plicht tot aanmelding geen gevolg heeft ge geven wordt, ongeacht de in de verordening van 10 Januari lSfll bepaalde gevangenisstraf, naar een werkkamp gezonden." RAUTEfc, SS. grupperfucht pr en -reneralleutnant der politie. MEISJE OVERREDEN. AMERSFOORT, 6 Augustus. Gistermiddag is :>p dn Stationsweg te Woudenberg het drie-jarige dochtertje van den heer H. door een auto aange beden en op slag gedood. EEN STAD ONDER SPANNING. Radioreportage in verband met de electriciteitsbczuiniging. 's GRAVENHAGE, 6 Augustus. Iedereen is nu wel doordrongen van het leit, dat hij verplicht is op gas en electriciteit 25 pet. 'te bezuinigen. Dit is een zeer ernstige plicht, welke nog niet over de geheele linie met de noodige zorgvuldigheid wordt vervuld, hetgeen blijkt uit de afsnijding van stroom en gas, waartoe de overheid in som mige gevallen is moeten overgaan, en waarover men in de bladen heeft kunnen lezen. Blijkens de ervaring kampen vele industrieelen en huisvrouwen nog met moeilijkheden, ter oplos sing waarvan zij voorlichting noodig hebben. •Wij wijzen daarom op een radereportage, welke hédenavond van 20.1520 30 via Hilversum 1 onder den titel „Een stad onder spanning" zal worden uitgezonden, waarin naast de reportage betref fende de teclyiiek van een electrisciteitsbedrijf nog een aantal aanwijzingen ter bezuiniging, zoowel voor den industrieel als de huisvrouw, zullen wor den gegeven. (A.N.P.) BEVERWIJK. Bloembollenveiling Beverwijk. De N.V Bloembollenveiling „Beverwijk" be gint Donderdagmorgen 10 uur in het veilinggebouw aan d^Breestraat haar eerste veiling in het seizoen van Ig41. Bij het systeem van vaste prijzen, wat in de vak bladen reeds is gepubliceerd, zal van „veilingen" geen sprake meer kunnen zijn, daar aan den meest biedenden kooper niet kari worden toegewezen. De directie zal daarom een verdeelsysteem toepassen voor die artikelen, waarvoor méér gegadigden zich aanmelden. Voor de andere artikelen zal getracht worden een kooper te zo ken. De soorten, zooals die voor de vaste prijzen zijn ingedeeld, zijn reeds in dc vakbladen gepubliceerd. Deze prijzen moeten bij den verkoop van kvfreeker aan handelaar gehandhaafd worden, er mag niet boven, maar ook niet onder worden verkocht. HET SURPLUSFONDS Als een bodem voor de markt zal het Surplus- fonds de niet verkoopbare tulpen, narcissen en hyacinthen opnemen tegen prijzen van de laagste prijsklassen als volgt: zift 12 zift 11 zift 10 Vroege tulpen f 2.35 f 2.05 f 1.80 Late tulpen f 2.25 1.80 Narcissen grof 25 cent en fijn 27 cent per K.G. Hyacinthen tegen de vaste prijzen. De bedoeling is, dat er geen groote heffing komt van 24 pet., maar dat deze veel lager zal bijn, bijv. ten hoogste-10 pet.. Dit hangt natuurlijk af van de verkoopkansen. Waar vroeger reeds direct en in elk geval 5 pet. minder werd betaald voor de surplusbollen, is deze vermindering vervallen. Al zal er dus nog gelegen heid zijn om met de prijzen te gaan tusschen de prijsklassen en de minimumprijzen, raadt de directie den kweekers aan. daarmede niet te be ginnen, omdat overtreding der bepalingen strafbaar is gesteld. Alles bijeengenomen is de nieuwe rege ling beduidend vordeeliger voor de kweekers, dan die van vorige jaren. Voor bijgoedartikelen zijn vaste prijzen vastge steld. In hoeverre ook voor deze artikelen een surplus-ophoop zal plaats hebben, was nog niet bekend. De garanties voor de betaling zullen gegeven worden ongeveer als het vorige jaar. Zij gelden slechts voor de voor export verkochte bollen en slechts tot het bedrag der minimumprijzen, dat is voor de prijzen die het Surplusfonds uitkeert voor de opgeslagen bollen. De bedragen, die daarboven uitkomen, alsmede de opbrengst der voor het bin nenland verkochte partijen, vallen daarbuiten en blijven dus het risico vormen voor den kweeker, daar hij deze bedragen van den kooper moet ontvangen. Bovendien zal de kweeker de zorg hebben voor het vragen en ontvangen van zijn garantiezegels. Wanneer de bloembollen, na meermalen aange boden te zijn, geen kooper kunnen vinden, worden zij direct gekeurd en opgeslagen. De keuring zal ongeveer op dezelfde wijze geschieden als vorige jaren. De maat van tqlpen kan terstond worden vastgesteld, die van hyacinten eerst vlak voor de vernietiging. Voor het surplus zal waarschijnlijk kunnen worden volstaan met „behoorlijk leverbaar". Er zijn slechts twee prijzen n.l. één voor „grove" en één voor „fijne" narcissen. Nu het vervoer zooveel moeilijkheden biedt, zul len velen bun bloembollen op de gewestelijke veiling willen aanbieden. Naar de veiling te Beverwijk is er al gauw een gelegenheid te vinden, omdat reeds vele goederen uit de omgeving hun weg naar Beverwijk vinden en gemeenschappelijk yervoer soms heel gemakkelijk is. Ook kan per schuit wor den aangevoerd. Nu tijdelijk ook de bloemenveiling in de ge bouwen is ondergebracht, heeft de directie wederom de beschikking gekregen over het ruime gebouw van de „Hero". De opslag zal als vorige jaren wor den verzorgd in de eigen gebouwen of in goede bloembollenschuren. De zeer onzekere omstandigheden dragen er toe bij, dat in het belang van de kweekers hun risico voor de betaling zoo kort mogelijk wordt gehoqden. Niemand zal daarom op blanco crediet kunnen koopen. De sorteering van narcissen is niet zoo eenvoudig. Men dient voor die soorten, die men meent te plaatsen, zorgvuldig te sorteeren, dubbelneus I en II en III eventueel met Rond I en IV en met Rond II. De keuring ter veiling zal uitmaken in welke prijsklasse de aangevoerde narcissen worden ge rangschikt. VELSEN Loop der bevolking in Juni. Volgens het, overzicht omtrent den loop der be volking in de maand Juni daalde het aantal in woners onze gemeente in die maand van 48876 op 48677 of met 199. Deze daling van het zielental vindt, zooals uit het overzicht blijkt haar oorzaak in een belang rijk vertrekoverschot, dat niet minder dan 251 be droeg. Een bijzondere maatregel heeft echter tot dit vertrek geleid: er zijn n.l. tal van personen, die in het buitenland verblijf houden, uitgeschreven Dit zijn degenen, die op de groote vaart zijn. voorts zij die in Engeland verblijf houden, enz. Deze wor den alle systematisch afgeschreven, zoodat het hie- een administratieve maatregel geldt en de vermin dering als een tijdelijke beschouwd kan worden. De bevolking vermeerderde in Juni: door vestiging met 209 (92 m. en 117 vr.). door ge boorten met 73 (41 m. en 32 vr.), totaal 282 (133 m. en 149 vr.). De bevolking verminderde: door vertrek 460 (354 m. en 106 vr.). door over lijden met 21 (19 m. en 6 vr.). totaal 481. Er was dus een werkelijk vermusdfftag van HEEMSTEDE Denk aan dc verduistering. Reeds vele processen-verbaal opgemaakt. Door de politie te Heemstede is in den algeloopei week een groot aantal processen-verbaal opge maakt terzake onvoldoende verduisteren. Het is de politie opgevallen, dat het publiek ii de zomermaanden het met de verduistering nie al te nauw neemt. Er doen z'ch gevallen voor, da men reeds lang na zonsondergang, hc-t licht op heeft zonder eenige afscherming. De politie waarschuw thans niet meer en gaat bij ieder geval onmiddellijl tot bekeuring over. JAARVERGADERING POLITIE SPORT- VEREENIGING. Donderdag 7 Augustus des avonds 8 uur houd de Politie-Sportverceniging „Heemstede" haa jaarvergadering irr Hotel Boekenrode. De agenda bevat o.m. jaarverslagen secretin en penningmeester, bespreking over een nieuw sportleeraar en bespreking schietwedstrijden athletiek en voetbaldag. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Huner, Clivialaan 27, badtasch v. Bleyswijk, Raadhuisplein 15, badpak en doek; Vijze laar, Landzichtlaan 24. badpak en muts en handdoek Openbare Werken, Wipperplein, bril en étui; Politlebureai badpak en handdoek; ceintuur; Sloof, Lindelaan 18, cein tuuh; v. Bemmel, Lanchhorstlaan 117. ceintuur; Petij Spaarne 33. Haarlem, zilvefrbon; Politiebureau, hand schoen; oLeralcker, Achterweg, hondje; Leenders, Ft SchubeBUaan 74, haring, twee bussei/; v. d. Bosch, Hee ren weg 184, heerenhorloge; Politiebureau, dameshand schoen; Pierre, Lombokstraat, keeshond; Teeuwen, Raad huisstraat 23, dameshoed; Spanjaard. M.esdaglaan 21 hondje; Laayendeklter, Raadhuisplein 7, horloge en twe manden; Bohn, Camplaan 49, hengel; Maarten, Lindelaa 30, jasje; v. d. Linden, Zandvoortschelaan 31, jasje; Poll tlebureau, jasje; Verheul, Haemstedepleln' 33, kerkboekje Politiebureau, kerkboekje; Rietbeek, Timorstraat 33, ks narie; Openbare Werken; lepeltje; Vreeken. Gasthuislaa 139, Haarlem, manteltje; Laayendckker, Raadhuisplein poederdoos; J. v. d. Bergstraat 39, portemonnee; Lam mers, Drieheerenlaan 45. portemonnaie; Brouwd® Eiken laan 1, rijwielband; Bekker, Dr. Leydstraat 123, Haarlen ring; Blaak. Mahlerlaan 8, ring; Politiebureau, regenpijpei Verschoor, Laan v. Rozenburg 23, tasch: Wentels. Meer e Bosch, tasch: Jansen, Lorcntzplein 26, tasch met tnhout Pardon, Hogestraat 29, Haarlem, tasch; v. Dalen, Escl doornlaan 16. yelers; Kooiman, Julianalaan 33, Overveei vulpen; v. d. Linden, Zandvoortschelaan 31, wol; Steet voorden. Kastanjelaan 33, zakmes. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Kleine schol 2e soort f78; KI. schol puf le soort f58 f45; Kl. schol puf 2e soort f28—f25; Kleine schar fï Kleine schar puf f 14; Horsmakreel f40; Groole bot fT Kleine bot £21, alles per 50 K.G.; Tong £5,50—f3,40 p. K. Motorlogger: KW 107 f362. Kotter: IJM 203 f 1699. IJmuiden, 5 Augustus 1941. Rog f 36f 18 per hoop, tarbot f 4f 3.70 pe K.G.. tong f 4.10f 2.55 per K.G., gr. griet f 154— f 150, kl. griet f 125—f 100. kl. schol le s. f 94- f 86, kl. schol 2e s. f 56—f 50, kl. schol puf f 23- f 21, kl. schol puf 2e soort f 13f 12, gr. bot f 68- f 54, kl. bot f 26f 18, horsmakreel f 31f 17, k schar f 31f 23.50, pufschar f 16f 6.50, kl. i poon f 92f 84. kl. r. poon 2e soort f 65f 46 Pietermarl f 80f 75, kl. makreel f 36, kl. gul f 100 poontjes f 23. Alles per 50 K.G. Besommingen: IJM 107 Johanna f 5759. IJM 165 Martha f 3685. IJM 418 Erika 5 f 4555. IJM 29 Zeemeeuw f 3841. Kottel-s: HD 18 f 459, HD 125 f 263, HD 10 f 372, TX 29 f 507, IJM 203 f 951. HAARLEM 6 Augustus Bevallen: 4 Augustus: C. Kalverla-Verhagen, d. 5 Aug. A maud de Callavon-Brandt, z. G M. H Veelissen-Hommes, z. J. J. den Hollander-val der Meer, z. Overleden: 4 Augustus: P. Folkerts, 81 j„ Karei van Man derstraat. H. B. F. Baten, 34 j., Sillemstraat. 5 Augustus: J. S. de Barbanson-Haekenitz, 54 j. Arnoldystraat. H. M. Immink-Rodenhuis, 65 j Rqstenburgerlaan. Ondertrouwd: 6 Augustus: H. J. Suerhoff en E. van de.Velde. J. de Boe en E. de Boorder."J. Linthoudt en A. v. d. Bei H. Kuit en H. P. IJlstra. J. W. Staats en de Nobel. J. H. EJzinga en W. Diermanse. ter Wee en T. E. v. Prattenburg. C. A. v. Wil sym en T. C. Plantjé. J. Walter en C. Bottelier W. Rabbe en G. v. d. Boom. W. K. Bertrat en D. M. H. Kohlschein. H. Wijfjes en G. A. V v. Deursen. B. J. Duiveman en G. P. v. Mierlo J. H. Meulenbroek en E. M. Kok. W. D yreeken en C. J. Evers. S. C. Bakker en J. G Wijnhoff. f H. van der Pligt en D. V. Pruis. P. Eshuis en E. L. van Schagen. G. Sprokhol en G Strijker. Gehuwd 6 Augustus: D. Diemei en A. F. Cornet. C. J. Venniker ei T. W. Gigengack. W. J. v. Velsen en A. Schlu ter. M. R. Blankenstein en G. M. Klouwers. - A. Smit en C. M. Garsten. P. C. Wagemake en M. G. ^an Leuven. A. Imanse en C. Raar. G. Garren en N. de Nijs. H. C. Cobelens en C V. Huijgen. A. Steenbeek en A. E. Veuger. - A. J. Punt en C. J. Witbraad. P. Leeuwerink el 3. J. de Lee. B. v. d. Boogaard en J. Veerman H. J. Datema en A. v. d Meulen. W. H. Kou wenberg en J. Hoornsman. F. H. Post en G. H Winands. T. Bot en S. P. Wilmes. C. Beun el Bot. C. Leeners en W. H. P. M. de Ridder van Beek en E. van Velzen. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Bevallen: D. MommaalQuispel, z., Rotterdam van der PoelBorn, d., den Haag: J. Kolkman- Geboers, z., Batavia; A. G. HollanderKunst, i Groningen: B. J. BoerhaveNijdam, d., Gronin gen; M. B. StaalOortman, z., Warffum; A. Mur risBakema, z., Groningen; R. Engels—Boudewijn se. z.. Lochem. Ondertrouwd: A. H. de Jong en T. Schipper, Am sterdam; W. S. L. Wasterval en W. J. v. Hobokei Utrecht: J. R. Bakker en M. Boersma, Buitenpos Getrouwd: L. Rothenius Lohman en M. G. Blij denstein, Enschedé; P. J. Dom en H. S. G. Geert sema. Wassenaar; H. R. Bleeker en B. A. Bruninj Holwierde; R.'ter Schegget en L. den Hartog, Vlie land; J. Brenninkmeyer en J. ten Winkel, Deven ter; G. A. Ravenshovst en J. A. Hardonk. Deven ter; Th. Lambooy en M. van Etten, dey Bosch. Overleden: R. Koopsen, m., 73 j„ Ermelo; T. Notenboom-Prins, v. 66 j.. Rotterdam; J. Woutei Sipkema, v„ 65 j.. Rotterdam; B. Eikelenboom, 78 j„ Abcoude: H. Carpentier, m. 74 j., Den Haa! C. B. Robbers, m. 62 j., Rotterdam: A. L. L. Kei van Son, v., 45 j., Rotterdam: A. Henkes-Loureiï v., 63 j., Apeldoorn; S. Hartogs, m. 70 j., Oegstgeei P. Visser, m. 19 j., Rijsoord: H. Stroenk-Niehuis. 74 j., Hilversum; M. Morlang-Wahl, v., 70 j., Am sterdam: L. V. Korthals van Schooten-Obreen 64 j.. Den Haag; J. Foeke, m. 40 j., Amsterdam C. Doesburg-v. Putten, v. 48 j.. Amsterdam: G. Ko nine, m„ 56 j., Maartensdijk; G. J. Landzaat, m. 6 j., Utrecht; H. W. P. v. Til. m. 69 j.. Vecndam: Sonncnbcrg-Kempink, v., 77 j., Deventer; G. J. Vei biest, m., 82 j., Utrecht.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2