AGENDA In het bosch. LANGS DE STRAAT. Eigenaardigheden KORT NIEUWS WOENSDAG '6 AUGUSTUS 19~4Ï UAAKEEST? D'XGBEXD joon Verhey met liet Rotterdamsch Philharmonisch Orkest. I Concert te Scheveningen oogstte zeer veel bijval. 0 het Kurhaus te Scheveningen heeft Toon Verhey, jgent van de H.O.V. Zondagavond met het Rotter- nsch Philharmonisch orkest, een concert gegeven, (gevoerd werden: het voorspel voor den Gijsbrecht n Badings. het vioolconcert van Rud. Mengelberg ilist Wim Noske) en de derde symphonie van uckner. 3e dirigent had een zeer goede pers. Zoo scHrijft A. Wal in het „Vaderland": Het is een orkestkneden, een oproepen en vrij wat hij doet. Een musiceeren met het hart en de grootheid van geest tevens. De poëzie en «nal het karakter, het diep sprekende, zijn hem ifdzaak, en in die hoofdzaak leeft alzijdige intelli- itie en begrip van werk en oogenblik. Hij bezielt orkest vóór. Al zijn „effecten" ademen noblesse zelftucht. Alle muziek komt uit een sterk en niet irgevoelig centrum. „Modernismen" van de slechte rt, noch conservatismen van tammen aard, komen lf. Kortom, een dirigent als Scheveningen na luricht, en Nederland na Mengelberg er géén ïft. iadings en Rud. Mengelberg hebben intensief mu lle vertolkingen ervaren. de Derde van Bruckner? -v.j enorme verrassing! ran een Nederlander heb ik zoo'n Bruckner nog gehoord. k kom maar direct met een der hoofdzaken, die hooge mate den geest bepalen, voor den dag: Itempi. Terhey bezit naar mijn hart, zeker in deze sym- het zuivere hart der gemeenschap met deze jiek: Breedheid zonder dikheid, rust zonder leven- sheid. kracht zonder' overdaad, geen starheid of ikheid of gladheid en toch ook geen vooropgezette eer van al wat naar ritartando of accelerando jemt. In dit opzicht herkennen we iets van den éipel van Loewe. De ultra-modecnisten zullen hem «chien te „gevoelig" of week of vrij vinden. Ik hee- iaal niet. De ideale Brucknerstijl is m.i. in dezen gevaren. e opvattingen, het intense begrip van al wat hier dig is, daar komt het op aan, en die waren naar n idee zóó verrassend juist, zoo muzick-adellijk, zoo en diep Bruckner, zoo in eenvoud groot en otsch, in waarheid devoot, in al het zingen diep en ig, in alle plastiek zeldzaam juist, in alle sferen geestelijke werelden verzadigd van innerlijkheid en rom wijd van perspectief, zooals Bruckner altijd en alles is. dat ik voor mij zulk een Bruckner-dirigent niddellijk in hijn hart sluit. En veel van hem in e verwacht. [iet het temperament en het zichzelf zoeken, is pri- r. maar temperament en „gevoel" zijn Brucknersch ublimeerd en één. Dat is zeldzaam." het Handelsblad" schrijft W. A. Kramers o.m.: avonds debuteerde Toon Verhey met de Rotter- imers als dirigent in het Kurhaus en men heeft ter- id de beste indrukken gekregen van een kundig man. die zijn partituur tot in de kleinste onderdee- volkomen beheerscht, weet wat hij wil en dit aan orkest vermag over te brengen. Er gaat zelfs een bijzondere suggestieve kracht van hem uit, die orkest opzweept tot ongekende prestaties. Zoo akte men kennis met een sterke persoonlijkheid van ote muzikale hoedanigheden." de „Haagsche Courant" is K. Brinkmann al met der enthousiast: „De majestueuze vertolking uckner's „Derde") heeft door haar eenheid van ge- hte. door de juiste keuze der tempi, door de otschheid van den opzet dit Brucknerwondcr op ergetelijke wijze tot een belevenis voor allen ge- ikt. Prachtig verzorgd was het volmaakt op elkaar estemde spel van strijkers en blazers. Aan de ova- 1 welke voor dirigent en orkest aan het einde van Bruckner-uitvoering volgden, scheen geen einde te oen. Ook bij deze hulde werden den eminenten or- tleider Toon Verhey bloemen aangeboden." het „Nederlandsch Dagblad" schrijft W. kei: „Hoeveel buitenlandsche dirigenten 'nebben niet op dit podium gestaan, beroemde en quasi be nde en nu komt een Nederlander ach, nog heele- il niet beroemd een dirigent van een provin- lsch orkest, de Haarlemsche Orkestvereeniging dirigeert de Derde Symphonie van Bruckner zoo •htig en overtuigend, zoo bezeten en geladen, zoo en innig muzikaal, dat we met moeite hier niet er worden en niet vragen: waarom heeft deze lerlander in Nederland niet meer kansen gehad' interessante 'figuur deze dirigent voor het orkest; man, die iets te zeggen heeft, die vol zit met ge- hten, die er uit moeten, een geweldenaar nu en die de klanken als het ware uit den hemel grijpt, bouwer van een symphonisch werk, een beeld ver, die met klanken en klankenkleuren het opus itisch vorm geeft. Bijna demonisch geladen is dit geren en van een grootheid die wij slechts zelden moeten." KERKCONCERT. Frijdagavond 8 Augustus wordt een kerkconeert even in de Groote Kerk te Haarlem. ^ledewer- ig verleenen Jo Vincent, sopraan, Theodora steegh, alt en Georg Robert, orgel. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. nlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede- iat. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. 'erug te bekomen: fotitieboekje, Distributiebonnen, Geld. Pet, chsnoer, Bureau van Politie, Smedestraat, Bad en handdoek, Klaver, Haitsma Mulierstraat Kindercape, Imanse, Wouwermanstraat 34; mescape, Hirs, Eikenstraat 41; Zadeldekje, Lugt- ier, Vinkenstraat 46; Etui m.i. Engelenberg, Rus- burgerlaan 21; Hond, Gudde, Schotersingel 19; nd, de Jager, Tempeliersstraat 52; Regenjas, itier, Verspronckweg 30 rood. Girokaart, Bruin, vierstraat 1; Distributiekaart, Touwen, v. 't. Hoff- aat 74, Halsketting, v. Pel, Kempstraat 14 zw.. •temonnaie m. i. Bransdijk, 2e Theemsstraat idem. idem, Brink, Pieter Wantelaan 38 Over- m; idem idem v. Moort, Schouwtjeslaan 57 rd.; zenkrans, Warmerdam, Cremerplein 34, Hon- iriem, Vringer, Preangerstraat 45; Riem, Kienkerl, amostraat 13; Japonstof, Helmerhout, Stephen- ish-aat 72; Sleutel, Moewijk, Spiegelstraat 21. m, Frans Nagtzaamplein 25; Actentasch, v. d. ut, Rozenhagestraat 49; Damestaschje m. i. v. orden, Leidschevaart 496; Zak brandstof, Schip- Westerstraat 53; Zakje geld, Cats, Timorstraat lark. Bureau van Politie, Smedestraat: dameshor e. De Liefde, A. Piersonstraat 30; dameshorloge, k. Schalkwijkerweg 111 regenjas, Torben. Gen. de istraat 35; portemonnaie m. i., Baes, Zijlstraat d., of Kinderhuisvast 47; parapluie, Bureau Burg. ind: rozenkrans, Stoute, Wilgenstraat 6: kinder- viel, Ophuijzen, Dorreboomstraat 12; zakje met isen, Smink, Pladellastraat 4; zakdoek, v. Beest, norstraat 121. Heden: WOENSDAG 6 AUGUSTUS. Frans Hals Theater: „Droom van een winter- cht", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. juxor Theater: „Alles voor de firma", 2.30, 6.30 8.45 uur. Palace: „Op Manoeuvre", 2. 6.30 en 8.45 uur. lembrandt Theater: „De Schandvlek", 2.30, 6.30 8.45 uur. DONDERDAG 7 AUGUSTUS, ïroote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Jem. Concertgebouw: Volksconcert, 8 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en avonds. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des onds acht tot des morgens acht uur (ook op indag) geopend: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 180. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tel. 28320. Nu met den zomer ook het aantal verdrinkingsongevallcn weer is toegenomen, kunnen de cursussen in het redden van drenkelingen zich in meer dan gewone belangstelling verheugen. In de zweminrichting aan den Heiligeweg te Amster dam houdt de Amsterdamschè reddingsbrigade thans tweemaal per weck oefen avonden, welke druk bezocht zijn. (Foto Pax HollandDe Haan m) Wat hoort al in een bosch? In d' eerste plaats de boomen, Het zachte groene mos En koele waterstroomen. Een wijdsche plantengroei Van klein formaat tot struiken, Die in hun tijd van bloei Zoo heerlijk kunnen ruiken. Dan vogels in het groen En vlinders, kevers, mteren, Torren van elk fatsoen En tal van andere dieren. Daarmee is 't bosch compleet. Wat kunt g' er meer in wenschen? Wat zegt ge, ik vergeet Iets zeer belangrijks menschen? Ja, menschen hebben 't recht Om door het bosch te dwalen, Als 't hun niet wordt ontzegd, Door het streng af te palen. De menschen mogen dan Er vrijelijk in rusten En volgens picnicplan Zich laven naar hun lusten. Maar als ze na een tijd Het weer den rug toe keeren, Dan moet zich hun respijt Daar niet meer demonstreeren. Ga met een metgezel U aajigenaam verpoozen Maar denk aan 't rijmpje wel Van schillen en van doozen P GASUS. Tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Wegens mishandeling met doodelijken afloop ALMELO, 6 Aug. De Almelosche rechtbank veroordeelde -den metselaar B. G. L. uit Harbrink- hoek, gemeente Tubbergen, tot zeven jaar gevan genisstraf wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende van Bern. Weerink, te Tub bergen. Op den avond van Hemelvaartsdag ontstond tus schen L. en Weerink een ernstige vechtpartij, waar bij het slachtoffer L. met een stuk hout gedreigd schijnt te hebben. Toen een der vrienden van L. die bij de vechtpartij aanwezig was, zag dat L. het on derspit zou delven heeft hij hem een aan twee kan ten snijdende dolk gegeven, waarmede L. het slachtoffer talrijke steken toebracht, waarvan en kele de linkerlong zoodanig hebben beschadigd, dat Weerink spoedig aan ernstige inwendige verbloe ding is overleden. De officier van justitie, die den ten laste ge legden moord met voorbedachten rade niet bewe zen achtte, eischte wegens doodslag vijftien jaar gevangenisstraf. De fabrieksarbeider J. G. L. uit Geesteren, Ge meente Tubbergen. die den dolk aan den vorigen verdachte ter hand heeft gesteld werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Tegen hem had de' officier van justitie wegens medeDÜchtigheid aan doodslag vijf jaar gevangenisstraf geëischt. m beide vonnissen bracht de rechtbank de pre ventieve hechtenis in mindering. (ANP) Directeur Stedelijke Muziekschool te Deventer. Andries de Braai uit Haarlem benoemd. Bij besluit van den gemeenteraad van Deventer is Andries de Braai toonkunstenaar te Haarlem tot. directeur van de Stedelijke Muziekschool te Deventer benoemd. s Eenige maanden geleden slaagde hij voor het compositie eindexamen aan het Conservatorium te Amsterdam. In een interview in ons blad verklaarde de kun stenaar toen: Ik was oorspronkelijk niet voor 'n muzikale opleiding bestemd. Ik ben 9 Dec. 1909 te Beilen geboren; mijn vader had daar een boek en handelsdrukkerij en hij wilde mij graag in de zaak houden. Ik ben er dan ook van mijn 17e tot mijn 22e jaar werkzaam geweest; kon zetten en drukken en voerde de geheele boekhouding, maar steeds meer kwam de liefde voor de muziek boven. In zoo'n kleine gemeente als Beilen kon ik er geen onderwijs in ontvangen; daarom studeerde ik maar op m'n eigen houtje en deed dit zoo hard moge lijk. Ik wilde in ieder geval studeeren; daarom gaf ik in mijn vrijen tijd muzieklessen en door heel zuinig te leven werd ik eindelijk in staat gesteld aan het Conservatorium te komen: ik kwam daar zelfs zonder het aflegggen van hettoelatings examen. Daar heb ik ongeveer drie jaar geleden het diploma voor piano gehaald. Op aanraden van mijn leraren en dat was voor mij een onder scheiding, want men mag alleen voor het compo sitie-examen studeeren als men er talent voor heeft ben ik met de studie voortgegaan. Behalve voor compositie studeerde ik ook voor eenige bijvakken, zooals analyse en harmonie. De compositiestudie duurt eigenlijk vijf jaar, doch ik heb het in-drie jaar klaar mogen spelen. De examencommissie be stond uit de leeraren Willem en Hendrik Andries- sen, Dr. Bern. Kempers, Paul Loewe en Dr. Waither Boer (de laatste als vertegenwoordiger van de regeering). Tot mijn genoegen mocht ik ondervinden, dat de heeren tevreden over mij waren". De heer De Braai deelde ons in den loop van het gespaek mede, dat 'nij'k>ok al eenige malen een orkest en zangkoor gedirigeerd heeft. O.a. het orkest van het Conservatorium met eigen werkenDaar heb ik ook het lied „De groote vogel" van J. J. de Stoppelaar (door mij op muziek gezet) gezongen. Zes jaar geleden trad ik ook als solist-zanger op bij een Toonkunstconcert te Leiden. En het vorig jaar heeft de H.O.V. een orkestwerk van mij in de Groote Kerk te Haarlem uitgevoerd. Het werd gunstig door de pers beoordeeld. Ook zijn werken van mij op gramofoonplaten voor de radio uit gezonden en persoonlijk heb ik daar pianovoor drachten gegeven. Ik ben voornemens, veel te^com- poneeren. O.a. heb ik voor Albert de Klerk, die de vorige week aan het Amsterdamsehe Conser vatorium den Prijs van Uitnemendheid voor orgel voordracht behaald heeft, de Ricercare over een Psalm-melodie geschreven en aan hem opgedragen. Aan het einde van deze maand zullen op het Con servatorium een paar werken van mij worden uitgevoerd". De heer De Braai, wiens hoofdvakken com positie en piano zijn, is ook) organist van de Geref. Kerk te Haarlem. y VERGEEFSCHE MOEITE. De etalagekast van een grooten galanteriewinkel in Amsterdam stond vol artikelen in glas en leer: mooie dames- en schooltasschen, sierlijke vazen en allerlei andere grootere en kleinere artikelen, in smaakvolle verscheidenheid op glazen platen bo ven elkaar en ook op den bodem der etalagekast tentoongesteld. Er stond een aantal kijkers voor den winkel en dit aantal zou weldra grooter worden, zooals altijd in Amsterdam het geval is bij een nog zoo geringe aanwijzing, dat er iets bijzonders te wachten is. Een Amsterdammer heeft in dergelijke gevallen een voorgevoel, dat hem zelden bedriegt. Dat bleek ook nu weer. Want er kwam inderdaad iets bijzon ders. Van buiten was te zien, dat in den winkel bij de etalage een paar dames in druk gesprek ge wikkeld waren met een verkooper. die eerst heftig gebaarde van „neen", maar blijkbaar eindelijk zwichtte voor de vrouwelijke overredingskracht. De dames wezen telkens naar een bepaalde tasch in de etalage en drukten zeer waarschijnlijk den wensch uit, dit voorwerp van naderbij te bezich tigen. En nu ging dan dat gebeuren wat de kijkende Amsterdammers, wier aantal intusschen zeer veel grooter was geworden, hadden vóórgevoeld. Daar verscheen de verkooper in de etalakast. op groote. vilten-pantoffels, over zijn schoenen aan getrokken en met een stok met een haak aan het eind in de hand. Voorzichtig en moeizaam begon hij zijn tocht door de volle etalage. Behoedzaam schuifelde hij voort, voetje voor voetje. Ha. dachten de met hartelijke belangstel ling toekijkende Amsterdammers, dadelijk zal die man met zijn stok een vaas omstooten en die zal in gruzelementen in de etalage vallen en verschil lende andere voorwerpen in haar vaart meesle pen. Even later was het weer een prullenbak, die even door den stok werd aangeraakt en als hij gevallen was, een ware ruïne onder het glas en aardewerk in lagere regionen zou hebben aange richt: Maar er gebeurde niets van dien aard. Een oogenblik van geweldige spanning kwam er nog, toen de verkooper zelf zijn evenwicht dreigde te verliezen. Dit zou een catastrophe veroorzaakt hebben, maar het geschiedde niet. Door behendig op één been te manoeuvreeren (waarbij weer eeni ge vazen dreigden het leven te verliezen, maar ook dit liep goed af) wist de amateur-equililjrist zich staande te houden. En toen kon hij de tasch eindelijk bereiken en hü vischte haar met den haak voorzichtig op. Nu moest de terugtocht weer aanvaard worden, mèt de tasch. Dit bracht nieuwe spanning onder de toeschouwers en gaf hun (de mensch is nu een maal slecht en vooral de op ..iets bijzonders" be luste Amsterdammer kent geen mededoogen) nieu we hoop. Maar de verkooper bracht het er goed af. Een kat kon niet met meer beleid zich tusschen al die fragiele voorwerpen bewogen hebben dan deze winkelbediende, die den belangstellenden hoofd stedelingen een groote teleurstelling bereidde. Een oogenblik later ging de deur van den win- >-e! open en de twee dames, voor wie de verkooper zich zijn gevaarlijke toeren getroost had. werden door hem met een zé^r stijven groet uitgelaten. „Neen", zei de eene dame tot de ander, „die tasch viel me toch, van dichtbij gezien, niet mee!" „En veel te duur ook!" vond de tweede dame. .Wij gaan nog maar eens ergens anders kiiken!" J. C. E. NED.-DUITSCH-KULTUURGEMEENSCHAP. Bij gunstig weer zal op Vrijdag 8 Augustus as vanwege de Nederlandsch-Duitsche Kuituurge meenschap, Werkgemeenschap Haarlem en omstre ken, een concert worden gegeven door de muziek vereniging „Harmonie Crescendo" spoorkorps, in de muziektent in den Hout. Aanvang 19.45 uur. Het programma luidt: 1. Einzug der Gladiatoren (Fucik) 2. De Geist der Woiwoden (Grossmann) 3. Tolle Streich (Polka voor Piston, voor te dra gen door den heer Stöver), (Striebel) 4. L'Arlésienne, suite (Bizet) 1. Prélude, 2. Intermezzo, 3. Menuet, 4. Faran- dole. 5. Dichter und Bauer (Suppé) 6. Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien (Suppé) 7. Schmeichelkatzchen (Eilenberg) 8. Toreador wals, (Poplewell) EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. Geslaagd voor het examen akte NA 1ste en 2de gedeelte mej. E. Wijkhuizen te Haarlem. Voor het 2de gedeelte de dames V. A. v. Eerdenburg. W. M. en J. P. Hauber te Haarlem; B. M. Larveld, te Wijk 'aan Zee, A. M. H. Schellings, te Velsen- Noord. NOTARIEEL ST '^N. Geslaagd voor het tweede gedeelte van het No tarieel Staatsexamen de heer G. J. Lunenberg, surnumerair der registratie en domeinen te Haar lem. HANDENARBEID. Haarlem, 5 Augustus 1941. Geëxamineerd 14 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames: W. K. van Asperen te'Amstelveen, F. F. Dijkema te Nieuwendam, T. Schuurmans te Utrecht, H. M. van Baak. A. Kuiper, G. H. M. Pullens en J. C. A. Sluiter allen te Amersfoort, R. E. Hoek, A. Kaptein en W. J. v-an Puivelde. allen te Amsterdam. HOOFDACTE. Haarlem, 5 Augustus. Opgekomen 8 candidaten. Geslaagd voor het geheele examen: B. M. Hilger- son, Amsterdam, S. H. Bolk, Amsterdam, mej. L. J. v. Jersel. Amsterdam, S. P. Beek, Amsterdam. Geslaagd voor B: A. J. Froene, Amsterdam, A. v. Arkel, Nieuw-Vennep en H. Bakker te Tex,el. NIJVERHEIDSONDERWIJS. AMSTERDAM 5 Augustus. Geslaagd voor het examen akte NA. Ie gedeelte: mej. E. Wijkhuizen te Haarlem. 2e gedeelte: de dames v. A. van Eerdenburg. W. M. H«uber, J. P. Hauber, allen te Haarlem; B. M. Laarveld te Wijk aan Zee; A. M. H. Schelttngs te Velsen-Noord. NS-FRAUENSCHAFT DEUTSCHES FRAUENWERK. Op 4 Augustus heeft de Ortsgruppe Haarlem der .S. Frauenschaft Deutsches Frauenwerk een avond belegd, bij welke gelegenheid de deelneemsters aan diverse cursussen de diploma's door de leidster dezer cursussen, mej. Dick, directrice der Mütter- sohule te Amsterdam, werden uitgereikt. Een boeiende lezing met film over het werk der Duitsche moeders in oorlogstijd besloot deze ge slaagde bijeenkomst. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak Dinsdag het volgende faillissement uit: De nalatenschap van Jan Sint, laatstelijk gewoond hebbende te Haarlem aan de Botermarkt no. 7. cu rator mr. J. Deenik, advocaat en procureur alhier. Rechter-Commissaris mr. J. H. P. E. Mijnssen. Opgeheven werd wegens gebrek aan actief het faillissement van J. Verheul, aannemer en makelaar te Haarlem. Spaarnrijkstraat 53. Curator mr. J. H. van Wijk, alhier. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdamj. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). UITGESPROKEN: I Aug. M. Chr. R. Harms, gescheiden echtgenoote J. C. Leunes, huishoudster. Den Haa^. Jan van Rtebeek- straat 82. Recht. Comm. Mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder. Cur. Mr. E. van Haersma Buma, Den Haag. 1 Aug. De nalatenschap van mej. W. H. E. M. Noorden. Den Haag. Oude Molstraat 38 a. Recht. Comm. Mr, A. J. Paulus, Cur. Mr. A J. M. van Moorsel, Den Haag. 1 Aug. M. C. H. Hoekstra, geboren Caccia, pension houdster, Den Haag, Frederik Hendriklaan 202. Recht Comm. Mr. A. Hilbingh Prins. Cur. Mr. J. H. J. W. der Hagen. Den Haag. 1 Aug. C. H. van der Toorn, Den Haag, Loudonstraal 6. Recht. Comm. Mr. A. Hilbingh Prins, Cur. Jhr. Mr. H. P. van Haeften, Den Haag 1 Aug. H. Ouwerkerk, Den Haag, de Mient 411. Recht. Comm. Mr. F. Donker Curtius, Cur. Mr. C. J. de Haan, Den Haag 1 Aug. E. Maarschalk, cchtgenoote K. A. J. Putto, Den Haag, Agnesstraat 8. Recht. Comm. Mr. A. J. Paulus, Cu: Mr. C. P. Hiemelss. Den Haag. 29 Juli. J. Meyne Corneliszoon, veehouder, Helloo. Recht, Comm. Mr. J. Krabbe, Alkmaar, Gur. Mr. C. A. de Groot, Alkmaar, Nassauplein. 30 Juli. J. Oostveen. meubelhandelaar, Rotterdam, Zij dewindstraat no. 3. Recht. Comm. Mr. F. C. Schalkwijk, Cur. Mr. U. G. Schilthuis, Rotterdam. 30 Juli. De Wed. T. Wageveld—geb. Heyndijk,.Rockanje, zonder beroep. Recht. Comm. Mr. F. G. Schalkwijk, Rot terdam, Cur. Mr. C. S. de Jong. Brielle. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 22 Juli. F. Doorenspleet, schilder, Haarlem. A. Looy, Amsterdam. Prijsopdrijving van cacao. Welke bovendien bedorven was. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage kreeg dezer dagen een typische sluikhandelszaalc te berechten. In Rotterdam werd op 19 Mei j.l. de winkelier R. bij een poging tot verkoop van eenige kilo's koffie en cacao geverbaliseerd. De koffie wilde hii voor f 17 per kg verkoopen. de cacao moest f 3 perfkg opbren gen. De in beslag genomen cacao bleek echter slechts een mengsel van chocoladepoeder suiker en melk poeder te zijn. De verkooper erkende ze zelf wel eens gebruikt te hebben, doch zij was, volgens hem. zoo slecht, dat zij niet te drinken was Hij had de 20 kg poeder, waarvoor hij slechts f 8 betaald had, dan ook aan zijn klanten durven verkoopen en toen maar getracht ze tegen grof geld op de zwarte markt te spuien. Bij onderzoek bleek de „cacao" inderdaad bedorven en zij moest vernietigd worden. wiens voorraden tevens werden verbeurd ver klaard, zag zich f 250 boete opgelegd wegens overtre ding van de prijzenbeschikking 1940 no. 1. Een soortgelijk geval deed zich voor te Amsterdam. Hier was de „cacao" echter nog pas in den groothan del. Een koopman, de G.. trachtte ruim 600 kg mage re cacaopoeder te verkoopen voor f 2.30 per kg. De zaak liep mis. De politie liet de cacao door den keu ringsdienst voor waren onderzoeken en deze stelde ast, dat het vetgehalte ver beneden de helft van de •ereischte percentages bleef. De cacao moest afge keurd worden wegens het hooge gehalte aan cacao- doppen. Bovenal was zij sterk schimmelig. Ook de G. had zich schuldig gemaakt aan overtre ding van de prijzenbeschikking 1940 no. 1 en de in specteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam eroordeelde hem tot een boete van f 1000. De in be slag genomen cacao werd verbeurd verklaard. (A.N.P.) in Haarlem en omgeving Bij f beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming Is voor het tijdvak van 1 Augustus 1941 tot 1 Augustus 1942, wederom benoemd tot tijdelijk assistent aan de landbouwhoogeschool Ijte Wageningen en werk zaam gesteld aan het daaronder ressorteerende labora torium voor bloembollenonderzoek te Lisse, dr. L. Algera, aldaar. Een reiskoffer c r voorouders Een versiering van de hal in het Haarlemsche Stadhuis. (Foto de Haas) In de mooie oude hal van het Stadhuis te Haar lem staat ter versiering een groote kist. Het is een reiskoffer, dateerend uit 1669. In zijn werk „Over stijl in bouw- en meubel kunst" drukt de architect H. P. Berlage een ver haal uit een oud boekje af, waarin een meubelmaker aardige dingen over zulke reiskoffers vertelt. .Jakob liet ons toen een kist zien, van zulk een enorme afmeting, dat een ezel gemakkelijk er in opgeborgen had kunnen worden. Hij begreep onze verbazing bij het zien van een dergelijke kist. „Gij verbaast u, mijneheeren over deze kist, maar er wordt tegenwoordig naar deze kisten gevraagd; onze rijke klanten en zelfs onze gewone burgers en bur geressen vinden nooit kisten groot genoeg om hunne verschillende benoodigdheden te bergen. Licht den deksel eens op, en ge zult er binnen in verscheidene kleine kistjes vinden. De kist moge al goed gemaakt zijn, de kleine kistjes zyn het nog beter. En wilt ge me vragen hoe deze er uit genomen kunnen wor den? Kijk. de voorzijde van de kist is verdeeld in twee openslaande deurtjes met sponning, welke met een sluithengsel aan den deksel bevestigd zijn. Wanneer de deurtjes open zijn, kunnen de kistjes er uitgenomen worden. Er zijn er in die kist vier; het blad dat de twee bovenste kistjes draagt, maakt het mogelijk de onderste er uit te trekken. Maar waarom moeten er nog kleine kisten in de groote worden geborgen? „Dat zal ik u zeggen", vervolgde Jakob. „Wanneer men op reis gaat, neemt men één, twee, drie of vier kisten mee, al naar de behoefte; in de eene moet linnen geborgen worden, in de tweede kleeren, in de derde wapens en in de laat ste, 't welk bovendien van binnen drie verschillen de kistjes bevat, vaatwerk; het eene bevat zilver werk, het andere juweelen en het derde koek en suikergoed. Men kan zoodoende elk van die kistjes op een lastdier laden, of ze zeer gemakkelijk in een kar meenemen. Ze worden dan in leer gewikkeld, voorzien van riem met gesp om ze te bevestigen. Wanneer men dc kistjes meeneemt dan wordt het binnenste blad, 't welk beweegbaar is, weggeno men en men gebruikt dan de groote kist tot ber ging van gordijnen, tapijten, stoffen enz. welke mën niet in de stof wil letten, of welke door insecten of ratten zouden kunnen worden vernield. De kleine burgers en de boeren hebben ook van deze groote kisten; wanneer ze thuis zijn doen ze er graan of brood in; wanneer ze het huis verlaten, worden ze gebruikt tot berging van huishoudelijke gereed schappen en kleeren, welke ze niet mee willen ne men. In alle huisgezinnen, groot of klein, zult ge minstens een dergelijke kist zien. Wij maken voort durend nieuwe en houden er toch nooit een over. Bovendien wordt er ons dikwijls een ter leen ge vraagd om een doode naar het kerkhof te brengen en ofschoon ons dit verboden is, zijn er tijden van sterfte, waarbij de overheid genoodzaakt is, daarbij een oogje dicht te doen; want veel arme menschen kunnen niet meer betalen en men heeft alle reden om te gelooven, dat ze hun kist genomen hebben om hun bloedverwant bij te zetten terwijl dezelfde kist dienst moet doen voor een dozijn begrafenissen in enkele dagen." De 18-jarige H. F. J. M. uit Arnhem is op den Utrechtschestraatweg aldaar onder de tram geraakt en aan de gevolgen overleden. De 4-jarige Alex Doff te IJsselmonde is te water geraakt en verdronken. Het zesjarig zoontje van de familie Dijk uit Velp is in de haven van Urk verdronken. Plet vermoeden bestaat dat in den Noord- Oostpolder bij Kuinre een hunebed ligt. Uit een filiaal van een distilleerderij en likeurstokerij in de Amaliastraat te Amsterdam is een aanzienlijke hoeveelheid gedistilleerd gesto len. Schatten aan volkscultuur cn volkskunst zijn in het Openluchtmuseum op den Arnhemschen WateiHerg bijeengebracht. Hierboven een ouderwetsche Zuïd- Hollandsche boeren speelwagen, een der pronkstukken van de verzameling. (Foto Pax Holland—De Haan m)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5