HET AMERIKAANSCHE HUIS Het succes van het Duitsche leger. (kaatste !Beüchten Lederen, Sport- en RegenkSeeding Uit de Pers. tBucg.erfij&e Stand VRIJDAG 8 AUGUSTUS 194T HAS REE SI'S DAGBEAD Korten tijd zijn de mededeelingen uit het Duit sche hoofdkwartier over het verloop der krijgs verrichtingen aan het Oostelijk front eenigszins ka rig geweest. Er werd vastgesteld, dat de operaties volgens het plan verliepen, maar bijzonderheden werden slechts spaarzaam vermeld. In het vijande lijke kamp gaf dit aanleiding tot de veronderstcl- u* aan zegevierend oprukken der D.uit- sche legers (versterkt door de bondgenooten) een einde gekomen was. Er blijkt evenwel opnieuw dat daar de wensch de vader der gedachten is geweest. Wij vernemen nu dat men in het Duitsche hoofd kwartier voor een korten-tijd sober in de berich ten is geweest, omdat vastgesteld was. dat de leger leiding der Sovjets geen contact meer had met alle deelen van het uitgestrekte front. Er moest daar om voorkomen worden dat de Sovjets uit de JDuit- sche stafberichtcn over de ontwikkeling der krijgs verrichtingen feiten zouden kunnen vernemen die zij zelf niet wisten. Daarom was het noodig de belangstelling een tijdje op de proef te stellen. Nu het opperbevel der Duitsche weermacht op nieuw de tijd gekomen acht om te spreken men zie het stafber;e'nt van heden op pagina I opgeno men onder het opschrift: Duitschland strijdt voor Europa kan elk constateeren hoe snel de op- marsch voortgaat. Er werd nu vastgesteld, dat de groote slag van Smolensk tot een zegevierend einde is gebracht. „Tegenover matige eigen verliezen staan de bloe dige verliezen van den vijand, die buitengewoon hoog zijn. Rond 310.000 gevangenen vielen in onze handen. 3.025 gepantserde gevechtswagens, 3.120 stuk&en geschut en ander oorlogsmateriaal, waar van de omvang niet is te overzien, werd buitge maakt. Qo Sovjet-luchtmacht verloor 1.098 vlieg tuigen."- 2t-er belangwekkend is de uitvoerige toelichting etie de berichten thans geven over het verloop van dezen grooten veldslag. Reeds op 16 Juli werd Smolensk door een gemotoriseerde infan.terie-divisie bezet, maar de Sovjets deden nog wanhopige po gingen om dit succes der Duitsche wapenen onge daan te maken. Over een gebied van 250 K.M. breed en 150 K.M. diep ontstond een geweldige slag. „Met den moed der wanhoop aldus het stafbericht en onder de bloedigste offers poogden de ingesloten deelen van den vijand in een worste ling van bijna 4 weken haar vrijheid te herwin nen, terwijl versch. aangevoerde troepen in den strijd werden geworpen. Al deze pogingen misluk ten door de bewegelijkheid en de taaiheid van onze troepen. Het lot der in het gebied tusschen den Dnjepr, de Duna en Smolensk ingesloten afdee- lingen der Sovjetweermacht was bezegeld". Verder wordt dan nog geconstateerd, dót deze overwinning behaald is door de superioriteit van de Duitsche leiding, hei initiatief der onderleiders, be nevens de dapperheid en het uithoudingsvermogen van de troepen. De strijd moest gevoerd worden onder zeer moeilijke omstandigheden, o.a. wat de aanvulling van het leger betrof. Dit maakt het be haalde succes dus nog grooter. Met nadruk wordt gezegd, dat de Overwinning die bevochten is voor de voortzetting van de ope raties van een doorslaggevende beteeker.is is. Natuurlijk zal elk begrijpen dat Duitschland di: groote militaire succes slechts heeft kunnen berei ken door het brengen van offers, ook al wordt er door den staf de nadruk op gelegd, dat de eigen verliezen, tegenover de bloedige verliezen van de Sovjets,' matig zijn. Duitschland en zijn bondgenooten brengen deze offers om het Bolsjewistisch gevaar voor Europa af te wentelen. Wie in het nieuwe Europa wil maaien, moet thans ook mede helpen zaaien en dus actief deelnemen aan den strijd tegen het Bolsjewisme. De enorme verliezen van de Sovjets spreken wel sterk. De getallen zijn zóó overweldigend, dat zij zich bijna aan ons voorstellingsvermogen onttrek ken, hoewel zij ons anderzijds een indruk geven van de enorme massale militaire macht die het Bolsjewisme in den' loop- der jaren heeft opge bouwd. Dat niettemin het Duitsche leger zulke groote successen heeft kunnen behalen spreekt duidelijke taal ten opzichte van het verschil in bekwaamheid j van de legerleiding aan beide zijde en de gevechts- waarde der troepen. Al is de slag bij Smolensk geëindigd toch kan niet verwacht worden dat er een pauze, zal in treden. Met energie zullen Duitschland en zijn bondgenooten den strijd aan het Oostelijk front voortzetten. In een rapport van een SS-man men zie el ders in dit nummer wordt gezegd, dat het Bolsje wisme staat voor den laatsten wanhoopsstrijd. Ge weldige legers worden thans voor de verdediging der voornaamste centra van het Bolsjewistische bestuur geconcentreerd. Nu reeds wordt in de berichten melding ge- maak* van het feit, dat een beslissende Dujtsche aanval aan het front van Kiev is ingezet. Tegen het Bolsjewisme. Met het doel het Nederlandsche volk in te lichten over het bolsjewistisch gevaar dat Europa en dus ook ons land bedreigt, is in een groote oplaag in een geïllustreerd blad verspreid onder den titel „Orde!" Ter kenschetsing van dat gevaar worden verschil lende uitspraken herhaald van Engelsche regeerders en den Paus. Er wordt in felle bewoordingen tegeni geprotesteerd, dat de kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders in Engeland thans de wapenen zegenen van Groot-Brittannië en zijn bondgenooten, op het oogenblik in het bijzonder die der Bolsjewiki. Ook wordt nog eens afgedrukt wat verschillende politieke bladen in het verleden schreven over het gevaar van het Bolsjewisme. In een uitvoerig artikel over „Het karakter van het Bolsjewisme" wordt het een afschuwelijke carieatuur van het socialisme genoemd. Een ander artikel beant woordt de vraag: ..Wat zijn de ware bedoelingen der Sovjetpotentaten9" Ook worden bijzonderheden ver teld over de verschrikkelijkheden door de G P Oe. bedreven en over andere ontzettende toestanden in het Sovjet-gebied. Van de Sovjet-gruwelen worden verschillende illustraties gegeven Herinnerend aan stukken die vroeger over het Bols jewistisch gevaar geschreven zijn wordt nu opgemerkt: „Dat was de tijd der daverende protesten, van laaiende geestdrift en daverende woorden. We zijn thans tien jaar verder en nu is het oogenblik van de daad gekomen: Waar zijn nu de lieden die toen zoo vlammend protesteeerden? In gezapige krantenstukjes stellen zij doodbedaard vast. dat zij albjd tegen het Bolsjewisme zijn geweest en gaan over tot de orde van den dag. alsof zij zich daarmede van hun taak gekweten hebben. Een oproep van deze zijde om even massaal deel te nemen aan den daadwerkelijken strijd tegen het Bols jewisme, hebben wij nog niet gehoord of gelezen.... Zijn de Sovjets sindsdien misschien „bekeerd"?" In het blad is een oproep opgenomen om zich op te geven voor het Vrijwilligerslegioen Nederland. CENTRALE KEUKEN. Haarlem—Heemstede. Het menu 13 t/m. 19 Augustus luidt: 13 Augustus Woensdag: Stamppot roode kool 14 Donderdag: Puree met postelein 15 Vrijdag: Erwtensoep 16 Zaterdag: Stamppot andijvie 18 Maandag. Puree met wortelen 19 Dinsdag: Groentesoep Gruwelijke ontdekking in mijn schacht in Galicië. Naar het DNB meldt is in de Galicische plaats Dobromil een afschuwelijke ontdekking gedaan. De bolsjewisten hadden daar op een zoutmijn een bui ten werking gestelde schacht van ongeveer 40 me ter diep tót den rand toe gevuld met de lijken van doodgeschoten menschen uit de omgeving. Inwo ners van de plaats vertelden hoe dag en nacht vrachtwagens der bolsjewisten onder politiebewa king naar de mijn reden en lijken aanbrachten. De omgeving werd door militairen afgezet. Volgens een voorzichtige schatting waren 600 lijken in de schacht geworpen. De meeste slachtoffers waren uit de in de nabijheid gelegen gevangenis der Gpoe ge komen. De bolsjewisten hadden mannen en vrou wen, grijsaards en kinderen, naar de gevangenis gedreven en doodgemarteld, -.geslagen, -gestoken, of -geschoten. Duizenden inwoners waren gevlucht duizenden andere werden kort voor de aankomst der Duitsche troepen door de bolsjewisten wegge voerd en onderweg omgebracht. Britsclie vliegtuigen boven Duitscli gebied. BERLIJN. 8 Aug. (D.N.B.) De vijand is in den nacht van 7 op 8 Augustus met zwakke strijdkrachten West-Duitschland binnengevlogen. Het gelukte aan enkele toestellen tot Berlijn door te dringen. Door het neerwerpen van een gering aantal brisantbommen ontstond schade aan gebouwen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Huil spreekt berichten inzake Martinique tegen. WASHINGTON, 8 Augustus (OTT.B.) Staats secretaris Huil heeft de ontvangst bevestigd van de nota der Fransche regeering betreffende de re cente verklaring van Summer Welles. Hij weigerde echter te zeggen of de inhoud der nota uit Vichy als bevredigend werd beschouwd Huil ontkende verder dat er plannen zouden bestaan voor de be. zetting van de Fransche kolonie Martinique. Betreffende de houding van Engeland en de Ver. Staten tegenover een beweerd optreden van Japan tegen Thailand, gaf de staatssecretaris te kennen dat men zich voorloopig wilde bepalen tot de giste ren afgelegde algemeene verklaring dat een actie tegen Thailand belangen der Ver. Staten in gevaar zou brengen. Huil zeide dat hij langs indirecten weg had vernomen dat de regeering der Ver. Staten aan de regeering van Thailland militaire hulp zou hebben toegezegd. Voor zoover hij, Huil, wist, was een dergelijke belofte niet gegeven. Bruno Mussolini's stoffelijk overschot naar Forli overgebracht. PISA. 8 Augustus (Stefani) Hedenochtend is het stoffelijk overschot van Bruno Mussolini met groote plechtigheid van Pisa per trein naar Forli overgebracht om aldaar ter aarde te worden be steld. Een groote menigte en vele autoriteiten waren bijeengekomen voor het huis der fasci, waar een chapelle ardente was ingericht. Den geheelen nacht had de bevolking van Pisa en van de omringende plaatsen langs het stoffelijk overschot van den zoon van den Duce en zijn beide kameraden gede fileerd. Hedenochtend om kwart voor negen kwam dc Duce in gezelschap van zijn echtgenoote en zijn kinderen voor het huis der fasci aan waar hij ont vangen werd door den aartsbisschop van Pisa, die het stoffelijk overschot gezegend had. Zichtbaar ontroerd bleef de Duce geruimen tijd stilstaan voor het stoffelijk overschot-van zijn zoon. De moeder van Bruno, de weduwe en andere familieleden stonden rondom het doodsbed in gebed geschaard. Vervolgens werd de. lijkkist, gedragen door offi cieren van de luchtmacht in de lijkkoets geplaatst' en werd de lijkstoet gevormd. Een regen van bloe men daalde neer uit de ramen der aangrenzende huizen. Voorafgegaan door den aartsbisschop zette de stoet zich langzaam in beweging. De Duce en de familieleden volgden achter de lijkkoets. Daarna kwamen de secretaris van de fascistische partij, de ministers, de leden van de academie, militaire auto riteiten en leden van de Duitsche militaire missie. Een enorme menschenmengte verdrong zich langs den weg naar het station, waar de stoet om half tien arriveerde. Het stoffelijk overschot werd op nieuw gezegend en vervolgens in den trein ge plaatst, die om 9 uur 45 naar Forli vertrok. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede, Admiraal Decoux over de gemeenschappelijke verdediging van Indö-China. PARIJS, 8 Aug. (D.N.B.) De gouverneur- generaal van Indo-China vïce-admiraal Decoux, heeft in een verklaring de Engelsch-xAmerikaan- sche veronderstellingen betreffende het Fransch- Japansche pact tot gemeenschappelijke verdediging van Indo-China nadrukkelijk van de hand gewezen en er tegen geprotesteerd dat deze landen zich mengen in de Fransch-Japansche aangelegen heden. Frankrijk staat op het standpunt dat de be veiliging van Indo-China door een gemeenschap pelijke verdediging van het land tezamen met Japan het beste gewaarborgd is. Decoux zeide verder dat men met het oog op den toenemenden Engelsch- Amerikaanschen druk op Thailand lean vreezen dat dit land een brandpunt in het Verre Oosten zou kunnen worden, Overigens zeide Decoux nog dat de Fransche grenstroepen tweemaal afdeelingen Tsjoengkingtroepen afgeslagen hebben, die de grens waren overschreden en dat hij op zijn protest bij de Tsjoenkingregeering nog geen antwoord had gekregen Vertrek der Nederlandsche vrijwilligers. 's GRAVENHAGE. 8 Augustus. De persdienst van de N.S.B. meldt: In verband met he vertrek van 431 vrijwilligers met het Nederlandsche legioen heeft de leider der N.S.B. in de rotonde van den Haagschen dierentuin afscheid genomen van 342 leden der N.S.B.. die als légionnairs vertrokken. In het gezelschap van den leider kwamen mede de heeren C. van Geelkerken, de gemachtigde voor Zuid-Holland, J. W. baron van Haersolte van Haerst, de districtsleider M. J. van Iersel, de heer banleiders J. E. Feenstra, W. Meulenberg en H. W. Müller Lehning en de adjudant van den leider G. van den Arend. Er zijn hier 342 man, aldus ving de leider aan, die op het punt staan het vaderland te verlaten om op eenige duizenden kilometers afstand hun volk te gaan dienen. Ik kan u niet laten gaan zonder u iets te zeggen. Wij leven als Nederlanders in Europa op het oogenblik in een moeilijken tijd. Er wordt een strijd gevoerd op leven en dood, twee werelden botsen. Aan den eenen kant de wereld van het kap; talisme en communisme en aan de andere zijde de wereld van he tnationaal-socialisme en fascisme. De leider herinnerde vervolgens aan den land dag van 1935, waarbij hij reeds had gezegd dat er een nieuw Europa zou komen, een Europa van het nationaal-socialisme Toen heeft de N.S.B. zich solidair verklaard met dat nieuwe Europa doch men maakte ons bespotte lijk. Men hoonde ons en schold ons uit voor land verraders, omdat wij niet stonden aan den kant van de heeren in Londen Gij gaat als zonen van den krachtigen Neder- landschen stam. Het was noch de schuld van den Duitsóhen, noch van den Nederlandschen sol daat, dat in Mei 1940 de oorlog kwam. Haddden wij in 1937 de verkiezingen gewonnen dan zouden in 1940 geen Nederlandsche soldaten op Duitsche soldaten geschoten hebben. Gij staat nu aan den goeden kant, zij aan zij met de Duitsche soldaten. Wanneer gij thans uit gaat, gaat gij om een roeping te vervullen. Gij wilt BARTELJORISSTRAAT 20 - TELEFOON 13439 (Adv. lngez. Med.) zelf uw aandeel hebben en u inzetten in den strijd. Wij zullen hier doen wat wij kunnen, zoo ver volgde de leider, wij beloven u, dat, wanneer gij teruggekomen zij t, gij niet met schele oogen zult worden aangezien, maar dat er een_ Nederlandsch nationaal-socialistisch volk is dat- op u wacht. Toont u wakkere zonen van Neerlands stam. Moeilijkheden zult gij dragen als mannen. De band die tusschen u en mij is gelegd, zal door mij nooit verbroken worden. Daarop zegde de leider aan de ach erb lij venden alle steun toe. Zij zullen merken dat zij lid der N.S.B. zijn. Denkt ook aan de kameraden in Indië, riep Mus- sert. Indien gij in Rusland nelpt winnen, helpt gij ook hen bevrijden. Helpen het bolsjewistische beest buiten Europa te houden, is de mooiste taak die men in deze dagen aan jonge kerels kan opdragen, zoo be sloot de leider zijn rede. Mussert verzocht ten slotte gezamenlijk te zin gen het zesde vers van het Wilhelmus. Bij zijn vertrek werd den leider geestdriftig toe gezongen „Wij zijn de zwarte soldaten" De „Diplo" over <le rede van Eden. BERLIJN 8 Augustus (D. N. B.) De eigen machtswel lust door altruïstische redeneeringen te verdoezelen en zich door het belasleren van derden een vrijheid van han delen en de aanspraak op medewerking van alle „goed- gezinden" te verschaffen behoort tot het gereedschap van de Brilsche politiek, zoo constateert de „Deutsche Dïplo- matisch-Politische Korrespondenz" met betrekking tot de jongste redevoering van Eden, die bepaald als een voor beeld voor dit plan gekenmerkt wordt. Deze redevoering, zoo schrijft de „Korrespondenz", herinnert haarfijn aan die woorden van Churchill, waarmede deze ln het verle den de Europecsche statenwereld wilde laten weten dat Engeland alleen voor haar belangen vecht en er daarom recht op heeft dat die staten zich ter beschikking van het Brltsche optreden zullen stellen. Op dezelfde wijze richt Eden zich thans tot de landen van het Nabije Oosten. De Engelsche troepen, zoo zegt Eden letterlijk, die daar voor den aanval optrekken, strijden voor de „onafhankelijkheid der volken." Dienovereenkomstig dienen die landen met Engeland samen te werken. Dat Eden ln dit verband op de beweerde „verdachte aanwezigheid van talrijke Duitschers ln Iran wijst, hoe wel van den kant van de regeering van Iran met alle dui delijkheid volledige opheldering hierover gegeven is. is volgens dezelfde veronderstellingen van de Brltsche pro paganda. zoo verklaart de „Korrespondenz". een teeken voor het feit dat Engeland thans reeds naar voorwendsels zoekt. Met het oog op den aanspraak, welke Eden heel openlijk op de controle der landen tusschen Suez en Britsch Indië maakt, zijn ook deze Britsche manoeuvres tegenover een staat, welks neutraliteit steeds onkreukbaar geweest is. maar al te doorzichtig. De onrust, welke om die reden, te meer na de ervaringen in Syrië, ook in Turkije meer en meer aan den dag treedt, noemt de „Korrespondenz" des te begrijpelijker, daar niet alleen het pact van Saadaoad nauwe betrekkingen tusschen Turkije en Iran geschapen heeft, doch in het algemeen de gerechtvaardigde verdenking bestaat, dat ook het eigen gebied althans vitale belangen tot voorwerp van ónzuivere machinaties met derden gemaakt is. UITZENDING REDE WOUDENBERG. HILVERSUM, 8 Augustus. De persdienst van den Nederlandschen omroep" meldt: Hedenavond zal over de beide zenders Hilversum 1 en 2 van 19.50—20.00 uur de rede worden uitgezonden van den heer Wou denberg, commissaris.van het N.V.V., welke door hém heden is uitgesproken tijdens de belangrijke vergade ring te Amsterdam. HAARLEMSCHE RECHTBANK RIJWIELDIEFSTAL. Op 12 April 1941 zette een bloemist te Beverwijk zijn fiets voor het K.S.A.-gebouw in de Peperstraat te Beverwijk. Hij nam niet de voorzorg de fiets af te sluiten. Toen hij terugkwam was het rijwiel verdwe- en. Beschuldigd dezen diefstal gepleegd te hebben, had zich Vrijdag voor de Haarlemsche Rechtbank te ver antwoorden een 19-jarig Beverwijker, die bekende. Hij schreef zijn verkeerde daad toe aan verkeerden omgang. Het O.M. achtte plaatsing voor den tijd van een jaar i de\ Strafgevangenis voor jongelieden te Zutphen het beste voor dezen verdachte. De verdediger, mr. W. Boers, vroeg, zijn cliënt zoo- ,eel straf te geven als overeenkwam met den tijd. doorgebracht in preventieve hechtenis, desnoods met een boete. Uitspraak over 14 dagen, 22 Augustus. AUTOBANDEN GESTOLEN. Op 21 en 22 Mei van dit jaar nam een Zaandammer uit een gesloten werkplaats (den tweeden dag was de deur zelfs gebarricadeerd) een autowiel en twee autobanden weg. naar zijn zeggen omdat hij trouwen moest en geld noodig had. Het O.M. requireerde zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventief. De verdediger, mr. A. Beets, vestigde er de aan dacht op. dat zijn werkgevers steeds zeer tevreden over zijri cliënt waren. Bij de politie staat hij goed bekend en hij is juist ondertrouwd. Pl. vroeg over zijn cliënt een reclasseeringsrapport te doen samenstellen. Voor dezelfde kaak stond nog een buurman van den vorigen verdachte, grondwerker, te Zaandam, te recht, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem. In tegenstelling met den eersten ver dachte ontkende hij in zooverre alle medeplichtigheid, dat hij alleen geholpen had met het vervoer van de banden in een bootje. Hij meende toen wel, dat het geen zuivere zaak was. De benadeelde had vermoeden, dat verdachte zich door inklimming toegang verschaft had. De eerste ver dachte, als getuige gehoord, verklaarde, dat verdachte er den tweeden keer bij was geweest. Zij waren in derdaad door inklimming door een tuimelraam bin nengekomen. De grondwerker had daarna de deur opengemaakt. Verdachte verklaarde dit alles voor verzinsels, maar het O.M. hechtte geen waarde aan zijn beweringen en requireerde 1 jaar gevangenisstraf. De grondwerker zeide nog eens met nadruk, dat hij de banden niet weggenomen had. De verdediger, mr. D. Proper, achtte het ten laste gelegde niet bewezen cn vroeg vrijspraak, subsidiair een clemente straf. EEN KATTERIGE DIEF. Op 26 Mei van dit jaar kwam een bewoonster van Badhoevedorp thuis en vond toen de tuindeur gefor ceerd en alles thuis doorzocht. Verschillende kleeding- stukken en andere artikelen werden vermist. Een 33-jarig schilder, die al 8 maal veroordeeld was, bekende hedenmorgen, zich aan dezen diefstal schul dig gemaakt te hebben. Hij had alles voor f 50 kocht. De verdediger, mr. Boers, achtte een psychiatrisch onderzoek noodig. Deze verdachte gedraagt zich uit stekend en steelt alleen maar, als hij na den Zon dag „katterig" is. NOG MEER RIJWIELDIEFSTALLEN. Terecht stond vervolgens een 21-iarig Haarlemmer, die bekende op 20 Juni 1941 niet minder dan 3 rijwie len weggenomen te hebben. Sinds April van dit jaar had hij in 't geheel 13 rijwielen ontvreemd. Hij is aj meer veroordeeld. Het O.M. requireerde 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. van BWkom. meende dat hier reden was voor clementie. Zijn cliënt had een zeer lagen steun. Hij heeft nu weer werk. Uitspraak in al deze zaken over 14 dagen. OPROEP TOT DE W.A. In „De Zwarte Soldaat", het blad voor de W.A. in Nederland, publiceert ir, Mussert.een op roep om toe te treden tot de W.A., waarin hij zegt, dat pas opnieuw duizenden W.-A.-mannen naar het Oostelijk front kunnen vertrekken, als hij ze kerheid heeft, dat tenminste tienduizenden W.A.- mannen na hun vertrek hier overblijven voor den striid aan het thuisfront. De oproep vervolgt dan: „Dientengevolge beveel ik dat alle manlijke le den der N.S.B. van 18 tot 40 jaar onverwijld toe treden tot de W.A. Uitzondering hierop vormen zij, die daartoe licha melijk ongeschikt zijn, zij die dienen als onmisbaar kader van den Jeugdstorm, zij die dienen in de Nederlandsche S.S. Het is niet toelaatbaar, dat in dezen geweldigen tijd waarin over ons leven wordt beslist, duizenden zich ten volle geven, terwijl er anderen zouden zijn, die jong en gezond zijn en tot nïots anders bereid dan het lidmataschap der N. S. B. zonder meer, gelijk zeer ouden van dagen. De W.A. moet tot volle sterkte worden opge voerd en dan kan uit deze groote W.A. een regi ment worden samengesteld van vrijwilligers, dat als W.A.-regiment naar het Oosten zal vertrek ken, onder de zinspreuk: Alles voor het vaderland! Ik reken op de geheele Beweging, op al mijn manlijke en op al mijn vrouwelijke kameraden, dat zij dezen oproep zullen verstaan en spontaan hun volledige medewerking geven. Vrouwen en de oudere kameraden nemen in de administratie der politieke organisatie de plaats in van hen, die de V a. roept. Het is mijne bedoeling, dat binnen afzienbaren tijd drie volledige regimenten Nederlanders aan het Oostfront zullen staan: de eerste Nederlandsche divisie!" iu.-. BEVERWIJK Goed geslaagde draverij te Beverwijk. De burgemeester van Beverwijk heeft eens ge zegd, dat het bestuur van de Bevërwijksche Havd- draveriivereeniging Zondagskinderen zijn. En in derdaad het lijkt wel zoo. De heele week regen en storm, maar op den traditioneelen harddraverij- dag, die gisteren gehouden is, ontbrak het zonnetje niet. Onder begunstiging van deze weersomstan digheden heeft de'course een uitstekend verloop gehad en een enorme belangstelling van heinde en verre getrokken. Naar schatting hebben ruim vier duizend bezoekers de verrichtingen der paarden gadegeslagen. Slechts bij hooge uitzondering is dit aantal al eens eerder bereikt. Een van de trek pleisters zal natuurlijk wel de totalisator geweest zijn, waar bijzonder veel animo voor bestond. Het was bij de loketten, die in de Zeestraat stonden, ook doorloopend druk. HET VERLOOP VAN DE COURSE. In het Kennemer Hotel werd 's omrgens, toen men met man en macht nog aan het werk was de baan in orde te maken, de loting gehouden. Een teleurstelling was, dat van de 18 ingeschreven paarden, slechts 12 opgekomen waren. O.a. bleven op stal Allouez, die het den kampioen van Neder land in Zandvoort zoo lastig maakte, twee paar den van stal Gruno, Fatima en Y Kernei. De loting bracht de volgende paarden tegenover elkander. 1 Zonnestraal, 2 Douglas H, 3Colombine 5, 4 Zora, 5 Beminde, 6 Welkom, 7 Dictator Spears, 8 Anzolor, 9 Occasion, 10 Absystus, 11 De prinses Juliana, 12 Xerxes. Een spreekwoord zegt: „Lest best". En gedachtig aan dit woord heeft Roel van Wieringen Xerxes een course laten rijden, die men niet gauw meer vergeet. De winnaar van Zandvoort werd nu ook on der de handen van Van Wieringen na tal van Een tweetal deelnemers in actie tijdens de kortcbaan draverijen, welke Donder dag in de Brcestraat te Beverwijk door de plaatselijke harddraverijvereeniging worden georganiseerd. (Foto Pax-Holland—De Haan m) spannende ritten eerste en sleepte daarmee den eersten prijs van f 300 in de wacht WAT DE „TOTO" UITBETAALDE. Het publiek stond eerst nog wat onwennig te genover den totalisator, maar door toelichting via de versterkers cn het behulpzame personeel gokte vrijwel iedereen. De verrassing was geweest als Absystus de course had gewonnen, daar de „toto" dan f 120 voor één f 1 had uitbetaald. De favorie- ten stelden echter niet teleur, waardoor echter ook de uitbetalingen niet aan den hoogen kant waren. De uitslag der draverij en de uitbetalingen der „toto" zijn als volgt: Eerste prijs f 300: Xerxes, eigenaar en berijder R. van Wieringen; tweede prijs f 150: Zora, eige naar en berijder J. Wagenaar; derde prijs f 75; Absystus, eigenaar W. Koelemay, berijder J. van Twist; vierde prijs: Zonnestraal, eigenaar Ph. Knijnenburg, berijder W. Geersen. Totalisator. Winnend eerste omdoop f 4.20, 2e omloop f 3.80 en derde omloop f 1.90. Plaats Xerxes: eerste omloop f 2.40 en tweede omloop f 3. Plaats Zora: eerste omloop f 3.80 en tweede omloop f 4.30, alles voor f 1. HEEMSTEDE Jhr. J. P. W. vau Doorn. 25 jaar burgemeester. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat Jhr. J. P. "W. van Doorn tot burgemeester van Heemsted» werd benoemd. Op nadrukkelijke wensch van den burge meester is er van een feestelijk huldebetoon afgezien. De zilveren jubilaris is heden afwezig, zoodat er ook deen gelegenheid is hem persoonlijk te feliciteeren. Het is wel zeker, dat anders zeer velen den burge meester gaarne van hun belangstelling en medeleven blijk hadden willen geven. Desondanks is een stroom van schriftelijke geluk- wenschen en bloemstukken ten huize van den jubi laris binnengekomen. Onder de bloemstukken waren er van de wethouders en van het personeel van het Raadhuis. R.K. KERK. Tot pastoor te Rotterdam (H. Nicolaas) is door den Bis schop van Haarlem benoemd de zeereerw. heer P. J. A. Juffermans, thans leeraar aan het semenarie Hageveld te Heemstede. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Door de politie alhier is aangehouden de 27-jarlge B„ zonder Vast woon- of verblijfplaats, die op heeterdaad werd betrapt bij het stelen van een rijwiel dat onbeheerd stond voor een villa aan de Heemstecdsche Dreef. B. verklaarde bij zijn aanhouding het rijwiel voor eenige oogenblikken te hebben willen leenen. Bij nader onderzoek bleek dat hij ook te Halfweg rijwiel had ontvreemd. De dader is in verzekerde bewaring gesteld. CONCERT IN GROENENDAAL. Zondag 10 Augustus a.s. van 3—5 uur geeft „Eensgezindheid", directeur de heer Jan concert in het wandelbosch*Groenendaal. PROGRAMMA. 1. Sempre Avanti, marsch, 2. La Mascotte, ouverture, 3. Chaut du Soir, wals, 4. Lustspielouverture, 5. Spearmint, marsch, PAUZE. 6. Voorwaarts marsch, marschpotpourri, 7. Les Saltimbanques, ouverture, 8. Esmeralda, wals, 9. Drénthina, marsch. Nico Gerhan Ed. Audrau S. Viessin? Kéler Béla V. Turine W. Ciere Louis Gann» J. H. Kesseh V. Turini BLOEMENDAAL J. B. A. M. HU VER OVERLEDEN. Te Bloemendaal is op 54-jarigen leeftijd over leden de heer J. B. A. M. Huver, in leven directeur van het Verkoopkantoor Haarlem der Consumptie Melk Centrale. De overledene was secretaris van den Bond voor de Melkveehouderij en secretaris van de Vere.eniging tot bestrijding van de t.b.c. en andere veeziekten onder hpt rundvee in het melkwinningJ gebied van Haarlerti en Omstreken. De teraardebestelling zal plaats vinden op Zater dag 9 Augustus a.s. om 2 uur op de Algemeene Begraafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal. IN DEN TUIN VAN EEN ANDER. In een tuin aan de Willem de Zwijgerlaan werd door de politie een Haarlemsche vrouw aangetroffen, de 51-Jarige F. C. K„ die aldaar bezig was aardappelen te rooien boonen te plukken. Het bleek dat zij ln eens andermani tuin aan 't werk was en zich den oogst wederrechtelijk toeeigende. De politie maakte proces-verbaal op. EEN 14-JARIGE DIEF. Door de politie van Bloemendaal is proces-verbaal op gemaakt tegen een veertienjarigen jongen, die verschil lende diefstallen gepleegd had in een badinrichting alhier. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tong f4,50—f2,70 per K.G.; Kleine schol le s. f 98—f 90 Kleine schol 2e s. f 78—f 64; Pufschol te s. f 57—f 36; Puf- schol 2e s. f36—f 16.50; Groote bot f76—f 58.50; Kleine bol f42—f25; Groote schar f35; Klein schar 130f 21, alles per 50 K.G. De TX 29 heeft I steur van 184 K.G. gevangen, op brengst: f3,20 per K.G. Logger: SCH 314 f 523. Kotters: IJM 223 f 350, IJM 203 f 998; HD 18 f816; HD 101 f 735; HD 125 f 678; HD 7 f418; TX_ 29 f i"»l. Aan den afslag waren 45 kustvisschers met een totale opbrengst van f 11.303. Uux !Btii non Stiens! NIEUWSTE MODELLEN GIERSTRAAT 27 TEL. 16764 (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM 8 Augustus. Bevallen: 4 Autustus: E. van der Vossen-Paul, z. Augustus: T. M- Cramer-Haasbeek, d. 7 Aug.: G. A. A. Emans-Immers, d. 8 Aug.: C. W. M. Buiskool-Martens, z. Overleden: 5 Augustus: D. J. Kamoen, 40 j„ Timorstraat. H. J. H. Krans, 16 j„ Oosterstraat. 6 Aug.: A Nijssen-de Vries, 69 j„ Grebb'erstraat. 7 Aug. P. E. Wisker-Oostrom, 52 j., Burgwal. W. J< van Gasteren-Otto, 37 j„ Santpoorterstraat. C. J. van Dam, 86 j., Hagestraat. FAM. BERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Bevallen: Mevr. Laakes, dr.. Rotterdam; O. F. Over de Linden-Wynston, z., Ned.-Indië; E. D. Duyvené de Wit-Klinkhamer, z., Hilversum; Berg huis-Groenveld, d., Smilde. Ondertrouwd: C. v. Breevoort en J. Varkevisser, Weesp-Amsterdam; A. Plomp en J. W. Raat, Laren (G.)-Vorden. Getrouwd: H. J. S. Elink Schuurman en E. Leu- pen, Bussum; T. B. Hooghoudt en A. C. J. A. Roda, Amsterdam; H. J. de Bruyn en M. M. KummerJ Amsterdam; J. v. d. Kroon en N. C. Taylor ÊKraay, Amsterdam. Overleden: H. de Vries van Heekelingen, m„ 61 j., Yvorne, (Zwits.); H. A. J. Brouwer, m., 63 j„ Den Haag; J. W. Spaan-Eichholtz, v. 58 j„ Breda; H. M. de Ridder-Sprik, v. 61 j„ Krimpen a. d. Lek; M. Gentil-Boer, v. 65 j., Brussel: E. Klaus-Dahmenj v., 62 j., Lunteren; J. W. Tichelaar, m„ 77 j„ Am sterdam; J. D. Snethlage, m., 57 j., Zutphen; J. ifl 't Veld, v., 67 j. Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2