J Wijziging in enkele sociale wetten Bouwvakvacantie. IEPENHOUT Eigenaardigheden in Haarlem en Omgeving "AKKER"TJES AGENDA ir R IJ DAG 8 AUGUSTUS 194T HAARLEM'S DAGBEXD De heer Woudenberg kondigt een nieuwe verordening aan. Hoogere invalidifeifs- en ouderdomsrente. Gemiddeld van 40 tot 65 procent meer. Andere regeling der ziekteverzekering. AMSTERDAM, 8 Augustus. De heer H. J. 'oudenberg, commissaris van het N.V.V, heeft he- aldus meldt een uitvoerig A.N.P.-verslag, aaraan net volgende is ontleend, in een bijeen- imst van functionarissen van het Nederlandsch irbond van Vakvereenigingen, in „Krasnapolsky" nige urgente problemen van den dag behandeld tevens eenige zeer belangrijke maatregelen van cialen aard aangekondigd. heer Woudenberg zei o.m.: Ik heb u op dezen dag jam en geroepen om u opnieuw bekend te maken et de voortvarendheid, waarmede onze sociaal cnomische afdeeling zich met den bouw van so- ile verzekeringscomplexen bezig houdt en het rheugt mij u thans mededeeling te kunnen doen ïtrent eenige verordeningen, die van verstrek- nde beteekenis voor de werkende arbeiders en trekkers van de invaliditeits- en ouderdomsrente Twee van deze verordeningen betreffen den bouw van de wettelijke ziekteverzekering en een dere betreft financieels verbeteringen voor ren- rekkers door het verleenen van toeslag op de ans geldende wettelijke regeling. Weken lang zijn de verbeteringen in de sociale rzekering, waarvan u thans als eersten kennis emt, op de sociaal economische afdeeiing van het V.V. voorbereid, besproken met alle organen van overheid en onze bemoeienissen hebben onze mschen in een dusdanig stadium gebracht, dat vandaag nog, voor de verordeningen in de aatscourant komen, over de betreffende sociale latregelen als vaststaand kan spreken, omdat ik zekerheid heb, dat zij binnenkort in werking Hen treden. Dat ik dit thans kan doen op een oogenblik, dat eenige beroering onder confessioneel georgani- srde arbeiders is is mij een groote vreugde. Nu leiding der confessioneele bonden duidelijk heeft wezen, afwijzend te staan tegenover elk con- uctief werk. verschijnt daarmede wel in scherpe instelling de houding van net N.V.V.dat onder omstandigheden zijn taak met alle kracht ortzet. Waar echter de actie, van confessioneele zijde oerd, dezen positieven opbouwenden arbeid icht te verbreken, acht ik mij verplicht van te ren eenige, opmerkingen te maken over mijn be- eming tot commissaris der confessioneele vak- itrales en vakbonden. Wanneer van 'kerkelijke zijde een voorstelling n zaken wordt gegeven, waaruit men zou kun- n afleiden, dat de maatregelen in het bijzonder ;en katholieke instellingen zijn genomen, dan is bewuste misleiding met het doel. voor zioh zelf sfeer van martelaarschap te scheppen, k herhaal: het N.V.V. is geen mantel-organisa- van eenige politieke beweging. Zijn eenige ele ondergrond is het verlangen naar een groo- alels omvattende, organisatie van arbeiders, die, wij ons de toekomst ook depken in elke nieuwe lening een noodzakelijkheid zal zijn. Daartoe i ik als commissaris van het N.V.V. benoemd en langs ook tot commissaris»van het R.-K. Werk- denverbond en van het Christelijk Nationaal kverbond. Ik heb de mij verstrekte opdracht ivaard, om dat daarin duidelijk tot conditie is steld, dat de rechten en aanspraken van de leden r aangesloten vakbonden,1 voor zoover zij van iaal economischen aard zijn. onberoerd, onaan- ast en onveranderd moeten blijven. Spreker meende te kunnen zeggen, dat hij zich pt aan deze opdracht heeft gehouden verklaarde, dat de arbeiders op het terrein van i nationalen arbeid als één volk naar' voren eten treden, ongescheiden door confessie. Verder es hij er op dat ook ifi dezen oorlogstijd een so le politiek wordt gevoerd. )e ziektewet voorziet slechts in de gedeeltelijke 'goeding van het gederfde loon en biedt daar- or den verzekerde slechts een onvolkomen be- :erming, want bij ziekte dreigen nog sterker dan loonderving voor den verzekerde, de daaraan bonden bijzondere kosten voor medische hulp, leesmiddelen, medicamenten, verpleging, opera- enz. Voor de betaling van deze bijzondere sien moest de verzekerde tot nu toe zelf zorgen, t alleen voor zichzelf, maar ook voor zijn ge lsleden. Zoo kwam het vaak voor, dat juist de momisch zwaksten zich in het geheel riiet, of op i-oldoende wijze konden verzekeren. Onder deze standigheden is het te begrijpen, dat de verze- rde met de primitieve wettelijke ziekengeldver- tering niet tevreden kon zijn. Weliswaar heeft ziektewet zelf de mogelijkheid voor een verde- i uitbouw der uitkeeringen open gelaten. Art. van deze wet lypaalt nl„ dat recht op ^ieken- d niet bestaat, wanneer de verzekerde geen lid van een door de ziekenfondswet erkend zieken- ids. let N.V.V. heeft nu na maandenlange voorbe ding en talrijke verhandelingen en besprekin- het zoover weten te brengen, dat de goede ge- chte, die al in art. 50 tot uiting komt in de daad n worden omgezet. )e tegenstand is overwonnen en met de komende wdeningen, die wij dezer dagen kunnen ver- chten en die binnenkort in werking zullen tre- i. is de -weg gebaand voor een goede geregelde ttelijke ziekteverzekering. )e inhoud van deze beide verordeningen is in kort de volgende: Van de in werking treding der verordening af *t de verzekeringsplichtige arbeider (werkne- r) naar de voorschriften van de ziektewet lid 1 van een erkend ziekenfonds. Is hij geen lid n zulk een ziekenfonds, dan kan hij in de toe- nst ook geen ziekengeld krijgen, maar in tegen- Uing met den huidigen toestand behoeft de werk- ner de kosten voor het ziekenfonds niet alleen betalen. Ook de werkgever heeft zijn deel bij te gen, doordat hij wettelijk verplicht wordt de tf van de premie, dat zijn de halve kosten voor ziekenfonds, te betalen. )e contributie of de premie worden niet meer ir het aantal verzekerden per gezin berekend, ar in procenten van het arbeidsloon daardoor irdt bereikt, dat de economisch zwakkere in ver ging niet meer belast wordt dan de beter ge leerde. Dit contributie-systeem belast iederen verzeker- naar zijn economisch vermogen en is daarom 'iaal rechtvaardiger. )oor het feit, dat de werkgever mede moet be an, wordt de werknemer ontlast, dw.z., hij zou M' de verzekering voor zich en zijn gezin minder alen dan tot nog toe het geval was. De onge- uwde arbeider moet hetzelfde betalen als de trouwde en deze weer evenveel als de arbeider, 1 een groot .gezin te onderhouden heeft. De contributies in dezen zin vast te stellen, ruit voort uit de bij de sociale verzekering ten ondslag gelegde gemeenschapsgedache, die in D zin samen te vatten is, één voor allen en allen *>r één. De uitkeeringen zijn in de verordening duidelijk ischreven; zij bevatten ziekenverpleging en uit ging bij sterfgeval. ZIEKENVERPLEGING. Ziekenverpleging: dokters met inbegrip van specialisten en tandartsbehandeling, verloskundige hulp van dokter en vroedvrouw, ziekenhuis sanatoriumverpleging. 2. De benoodigde genees' midddelen en hulpmidddelen tot genezing, met in begrip van alle middelen, die noodig zijn ter voor koming en behandeling van ziekte of gebreken en die tot herstel van de arbeidsgeschiktheid dienen. 3. Bij overlijden ontvangt de verzekerde of zijn na bestaanden een bepaald bedrag. Tegenover den tot stand gekomen rechtstoestand brengt deze nieuwen regeling voor de werknemers ee.13 .wei"kelijk socialen politieken vooruitgang, dien wij in het kort-als volgt kunnen formuleeren: 1. De verzekerden hebben tegenover de zieken fondsen zonder meer recht op afsluiting der ver zekering. 2. De verzekering moet alle bedoelde uit keeringen omvatten, die het doórvoeringsbesluit naar maat en omvang vaststelt. 3. Kostenvergoe ding in de plaats van daadwerkelijke levering der voorgeschreven benoodigdheden, uitgezonderd ge vallen, waarin levering in natura niet mogelijk is, is niet geoorloofd. 4. De verzekering moet alle leden van het gezin omvatten. 5. Alle leden van het gezin hebben dezelfde rechten en aanspraken als de verzekerde zelf. In aansluiting daarop is het noodig gebleken, de geldelijke uitkeeringen, zooals wij die kennen uit de ziektewet, te vergrooten. De Nederlandsche wet bepaalt, dat vrouwelijke verzekerden bij bevalling minstens zes weken vóór en zes weken na de bevalling ziekengeld tot het wettelijk vastgestelde bedrag ontvangen. Dc echtgenoote van een verzekerden werknemer krijgt in zulk een geval thans echter niets. In par. 1 van de nieuwe verordening is echter bepaald, dat de echtgenoote van den verzekerde bij bevalling een bedrag ineens van f 55 ontvangt. De wettelijke maatregel spruit voort uit' de gedachte het gezin zooveel mogelijk te beschermen. ORGANISATIE Ook de organisatie-opbouw wordt in de veror dening geregeld. In den loop van den tijd is het aantal ziekenfondsen zoo buitengewoon groot ge worden, dat een sterke centraliseering van de thans bestaande instellingen van dezen aard onvermijde lijk is geworden en wel daarom, omdat de overwe gende meerderheid van deze fondsen op den duur niet in staat zou zijn aan de eischen die de nieuwe tijd stelt te voldoen. Tegelijkertijd wordt in de ver ordening ook de noodige voorzorg getroffen, dat tot verzekering van den werknemer wel een naar verhouding klein, maar des te daadkrachtiger aan tal van zulke ziekenfondsen de wettelijke taak zal vervullen. INVALIDITEITS- EN OUDER DOMSRENTE. Er is nog altijd eon aantal ouderdomsrente-trek kers, die bij het begin van de in werking-treding van de invaliditeits- en ouderdomswet den 65-jari- gen leeftijd bereikten en op grond daarvan koste loos ouderdomsrente genieten, en die door de ver ordening ook van de verhooging zullen genieten. Het is in den loop van den tijd gebleken, dat alle rente-betalingen onvolkomen zijn en sedert langen tijd geeft dit reeds tot gerechtvaardigde klachten aanleiding. De uitkeeringen voor de invaliditeitsverzekering waren berekend op de minimale en aller-noodza- kelijkste kosten voor levensonderhoud, en in deze dagen kunnen deze uitkeeringen zelfs aan dit zeer bescheiden, doel niet meer beantwoorden. Het was een zaak van sociale rechtvaardigheid, deze betreu renswaardige arbeidsveteranen te helpen. In Duitschland is ten gunste van de verzorgings gedachte beslist op grond van de pationaal socia listische wereldbeschouwing, die tot de erkenning voert, dat de plicht van iederen volksgenoot moet zijn, het zijne bij te dragen om den ouden of tot arbeid ongeschikten mensch een van zorgen be vrijden levensavond te verzekeren, Deze gedachte, is zonder twijfel ook de toekomstgedachte voor het Nederlandsche volk. De verhooging van de rente geschiedt volgens de •oorschriften in de verordening in den vorm van toeslag. Overeenkomstig de invaliditeits- en ouder domswet en overeenkomstig de wet voor de vrijwil lige ouderdomsverzekering en voor de invaliditeits- rente bedraagt de toeslag 25 procent op de wette lijk vastgestelde rente, voor die rentetrekkers, die het 65-jarige levensjaar hebben bereikt! Voor trkkers van invaliditeitsrente, die het 65- jarige levensjaar nog niet hebben bereikt, bedraagt de toeslag 50 procent en voor het geval de rente trekker gehuwd is, komt daar nog een toeslag van 25 procent bij. Deze verhooging treedt ook in werking wanneer de rentetrekker weduwnaar geworden is of geschei den en nog kinderen te onderhouden heeft, die den •ereischten leeftijd nog niet hebben bereikt. Voor ieder kind, dat aan dezen eisch voldoet, komt er bovendien nog een toeslag van 20 procent bij, met dien verstande, dat deze kindertoeslag hoogstens voor zes kinderen wordt gegevens Als maximum kan dus een totale toeslag gegeven wor den van 50 procent plus 25 procent plus 6 x 20 procent is 195 procent boven de wettelijk vastge stelde rente. Op het weduwen- en weezenpensioen wordt een toeslag van 50 procent gegeven. In het. geval dat weduwen- en weezenrente gelijktijdig be staan, wordt de toeslag verhoogd voor iederen wees met 25 procent, weer maximaal voor zes weezen. Wanneer echter alleen weezenpensioen wordt uit gekeerd wordt 50 procent toeslag gegeven. Op grond van deze verhoogingen kunnen wij (In deze week is de gebruikelijke ..bouwvakvacantie" over het ge- heele land weder gehouden.) 't Was in het heele land te merken, Dat zij die in het bouwvak werken Weer met vacantie zijn gegaan. Want alom zag men drommen staan Van deze stoere vakgenooten Bij treinen, bussen, trams en booten, Uit op een uitje met elkaar. De vaste week in ieder jaar. Voor zij vacantie gingen houwen Waren zij allen nog aan 't bouwen, Hoop en verwachting onder meer Op de vacantievreugd en 't weer Helaas staat hun weer goed voor oogen, Dat w'op het weer, niet bouwen mogen, Want op dit zoq gewichtig punt Werd hun niet zooveel fraais gegund; Toch durf ik zeker te beweren, Dat zij zich wisten t'amuseeren ,En dat zij strakjes welvoldaan Weer aan hun arbeid zullen gaan. Zij mogen daarbij overwegen, Al hebben w'een week vrij gekregen Wij bouwden voort, want welbeschouwd Hebben wij aan ons zelf gebouwd. P. GASUS. FIJNHOUTHANDEL J. VAN ROODE ZONEN ONZE SPECIALITEIT ROLLANDSTR. 55—57 Telef. 15667 - HAARLEM (Adv. Lngez Med.) zeggen, dat de ouderdomsrente verhoogd zal wor den met in doorsnee 40 procent, de invaliditeits rente met 65 procent en dé weduwen- en weezen rente met 52 procent. Van belang is nog de bepaling dat deze toeslagen op de wettelijk bepaalde rente buiten beoordeeling blijve bij een onderzoek naar behoeftigheid. Rente trekkers, die naast de wettelijk vastgestelde rente nog andere ondersteuning.genieten, behouden deze uitkeeringen onverkort. Volgens dq uiteenzetting, die ik hier gegeven heb, is het boven eiken twijfel verheven, dat deze nieu we maatregelen op het gebied van de sociale ver zekering den verzekerden en den rentetrekkers be langrijk materieel voordeel brengt, die hun directe uitwerking hebben, maar nog grooter is de ideëele waarde van deze maatregelen, want zij zijn opge bouwd op de gedachte van de volksgemeenschap en brengen daardoor een rechtsidee in de Nederland sche sociale verzekering, die in de toekomst als grondslag voor alle sociale verzekeringen moet gel den. Tenslotte zou ik nog willen opmerken dat deze verbeteringen in de bestaande sociale toestanden, de aanmerkelijk verhoogde uitkeeringen ten goede komen van alle Nederlandsche arbeiders die daar voor in aanmerking komen. Deze op sociaal terrein tot stand gebrachte uitbouw van de sociale verze kering was alle erjmogelijk, omdaf het N.V.V., de grootste avbeiderscentrale in Nederland, zich daar voor inzette en de volle kracht van zijn aanhang deed gelden. De Rijkscommissaris was ter vergadering verte genwoordigd door dr. Hellwig. Duitsche successen in de lucht. Het D. N. B. meldt: Nadat Donderdagochtend reeds een Britsche bommenwerper door luchtdoelartillerie en een Spitfire door jagers in de Kanaalzone waren neergeschoten, hebben Duitsrhe jagers gistermiddag bij een .aanvalspo- ging van een Britsche formatie, die uit bommenwerpers jagers bestond, in luchtgevechten tusschen Duinker ken en Boulogne, negen jagers van het type Spitfire neer geschoten. Luchtdoelartillerie haalde bovendien een Spit fire boven zee omlaag. Een gemengde formatie, die des avonds naderde, loor in de Kanaalzone door een afweer van Duitsche jagers twaalf toestellen. Aan Duitsche zijde deden zich geen verliezen voor. BERLIJN 7 Augustus (D. N. B.) Van een aanvals- poging, die de Britsche luchtmacht 30 Juli op Kirkeness ondernam, keerden van de veertig aanvallende vliegtuigen naar gemeld slechts tien op hun basis terug, en nog wel gedeeltelijk met zware beschadigingen. Aangezien het Britsche ministerie van luchtvaart ook van deze groote verliezen bij Kirkeness slechts een fractie toegaf, worden in de Duitsche pers, evenals reeds na den luchtslag boven hei Kanaal, de nppien van 21 Britsche vliegers bekend gemaakt die bij deze mislukte aanvalspoging gevangen genomen zijn. Bovendien zijn de lijken van talrijke Brit sche vliegers geborgen. Dezen konden echter voor het meerendeel niet worden geïdentificeerd. Slechts van vier doode piloten heeft men tot dusver de namen kunnen na gaan. Op de binnenplaats van het Brouwershofje in de Tuchthuisstraat te Haarlem. Roeperszoon aan de Regenten van het Brouwersgild is overgedragen. Later hebben verschillende brouwers aan het hofje legaten vermaakt. In 1579 is het hofje geheel door brand vernield. (In dat jaar werden niet minder dan 400 gebouwen door een ontzettenden brand in den asch gelegd). En in 1589 werd het hofje weer opgebouwd voor rekening van verschillende brouwers. Het St. Maartens- of Brouwershofje in de Tucht huisstraat te Haarlem was vroeger verborgen achter een blinden gevel. Wi£ het waagde de poort binnen te gaan werd verrast door een schilderachtig kijkje op de binnenplaats, want het is een der mooiste hofjes Haarlem. Ongeveer 8 jaar geleden zijn er ramen in den blinden voorgevel gemaakt, waardoor het aan zien van het hofje aan den buitenkant verfraaid is, terwijl de woninkjes der oudjes veel geriefelijker zijn geworden. Het hofje werd, volgens den geschiedschrijver Ampzing, in 1472 door Jacob Huygens Roppers en zijn zuster Catharina gesticht ten behoeve van „arme brouwers-dienstmaegden". Een andere historicus, de Koning, verzekert daarentegen, dat het hofje in 1457 door Huygen Roeperszoon en Katrijntje Huygen Doe dan Iwéé dingen. Neem n "AKKERTJE" om rustig zon der pijn te kunnen slapen en ga morgen naar Uw tandarts. helpen direct (Adv. lngez. Med.) Van het Finsclie front. Stuka's bombardeeren een pantsertrein. HELSINKI 7 Augustus. Van officieele zijde wordt medegedeeld: Een vijandelijke pantsertrein is Dinsdag op de lijn Suojarvi—Petroskoi door Stuka's gebombardeerd, waarbij de trein een voltreffer kreeg, waardoor hij in twee stukken brak. Slechts de locomotief en een wagon konden naar het Oosten ontkomen. De vijand heeft geen lucht bombardementen op vaderlandsch gebied ondernomen. De luchtafweer heeft gisteren drie vijandelijke toestellen omlaag gehaald. (D. N. B.). mesjes trekken nooit! Dat komt door de SPECIALE staal-alliage! (Adv. lngez. Med.) De eerste bloembclicnveiling te Beverwijk trok Donderdag in het veilinggebouw aan de Breestraat veel belangstelling. De gegadigden keuren de monsters, die in kisten waren aangevoerd. (Foto Pax-Holland—De Haan m.). Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Negende Zomerconcert. Het concert van 7 Aug. begon met Schubert's Symphonie in C gr. t.: niet de z.g. „groote" 7de. die in 1828 geschreven werd, maar de uit eenige jaren vroeger dateerende 6de. Verwantschapsken- merken tusschen beide toonen de finales: die heb ben soortgelijke reeksen herhalingen, en de .finale zou dan ook als het meest gerekte en in zooverre het meest specifiek Schubertsche hoofddeel der 6de kunnen gelden, als niet het Scherzo, dat eenigszins het midden houdt tusschen de Scherzi van het Strijkkwintet en van het Grand Duo voor piano vierhandig Schubert's eigen persoonlijkheid en dit wel in gunstigen zin nog sterker openbaarde. De respektieve Trio's verschillen zeer: de huive ringwekkende stemming van dat van het Kwintet vindt men in dat. der Symphonie niet, al verstoort ook hier een en ander. b.v. de geaccentueerde uni- soni op E, de gemoedelijke sfeer. Het eerste Allegro der 6de heeft meer het karakter eener blijspel- ouverture dan dat eener symphonie; de thema's, eenigszins door Weber beïnvloed, zijn haast frivool. De harmonische en instrumentale afwisselingen en combinaties echter zijn meerendeels geniaal ge vonden. En het Andante herinnert door naïeve be handeling eenigszins aan vader Haydn. Op het vol gende H.O.V.-concert zal Schubert's 7de gespeeld worden; men krijgt dus gelegenheid tot vergelij king met de 6de; men zal kunnen hooren hoezeer die 7de Schubert in zijn volle grootte en ook in zijn gemis aan beperking en concentratie toont. Twee Aria's uit Mozart's „Die Zauberflöte" volg den: één van „Pamina" en één van de „Königin der Nacht". De zangeres Kitty Nederkoorn trad dus èn als lyrische, èn als coloratuursopraan op. In beide partijen was zij merkwaardig goed: de in dramatisch en aesthetisch opzicht zinlooze kakelingen van de vertoornde „Nachtkoningin" (Mozart schreef die onder pressie van zijn schoonzuster, omdat ze an ders weigerde de rol te zingen), uitbarstingen van woede, de smartelijke klachten van „Pamina" en de schoone melodische wendingen van deze partij kwamen alle onvertroebeld tot ons. Later op den avond zong zij de „Drie Danswijzen" van Hans Schouwman, die me nu be'.er voldeden dan bij de eerste uitvoering van een-gen tijd geleden. Men moet den titel met een korreltje zout nemen: zij zijn echter levendig, geestig en mooi georkestreerd. Er was nog een solist: de 2de concertmeester Simon Kooke debuteerde voor ons, en wel met Chausson's bekend „Poéme". Hij gaf er fijnzinnig en uiterst beschaafd vioolspel in te genieten, al had den we bijwijlen een wat sterker toonfceving ge- wenscht. Een aangename kennismaking was dit debuut voorzeker, en de hem geschonken bloemen waren evenzeer verdiend als de vele, waarmee Kitty Nederkoorn gehuldigd werd. Na de uit Wagner en Franck ontsproten neo romantiek van Chausson deden we een tijdschrede terug naar die van Lalo's Ouverture „Le Roi d'Ys", waarvan ondanks haar warmte een hygiënische frischheid scheen uit te gaan. Eduard Biele ver tolkte uitnemend de cello-solo in dit gloedvolle, dramatische orkestraal en melodisch mooie stuk. Marinus Adam was weer de bezielende kracht; ook als begeleider handhaafde hij zijn goeden naam. K. DE JONG Haarlemsche kinderen naar de Oostmark. Op uitnoodiging van den Rijkscommissaris. Zestig kinderen uit Haarlem, Bloemendaal. Zand- voort en Santpoort zijn hedenmorgen te elf uur van net Haarlemsche station vertrokken naar de Oost mark, waar zij op uitnoodiging van den Rijkscom missaris Rijksminister Seyss Inquart eenigen tijd zullen vertoeven. De geheele tocht vindt Dlaats on der auspiciën van den pas opgerichten ..Nederland- schen Volksdienst". De reis gaat allereerst naar Den Haag. waar de Haarlemsche deelnemers zich aansluiten bij de kin deren die uit de andere streken van ons land deze vacantiereis meemaken. Daaronder zijn ook kinde ren uit Amsterdam (140). Rotterdam cn Utrecht In totaal zullen er ongeveer 400 kinderen van deze vacantie kunnen genieten. De kinderen reizen van Den Haag af eerste en tweede klasse in gereser veerde coupés, waarbij er op gerekend is, dat er velen onderweg slaap gullen krijgen, zoodat de jeugdige deelnemers niet wakker behoeven te blij ven. Voor een uitstekende verpleging is gezorgd* een dokter, een verpleegster en een aantal leidsters en leiders (voor elke 15 kinderen één) zullen de reis meemaken. Elf van hen blijven zes weken in de Oostmark om het contact met de kinderen le bewaren. Het einddoel van de rek; is Linz (Ober- Donau). Daar en in de omliggende gemeenten zul len de kinderen .worden ondergebracht. Er zijn vier leidsters uit Haarlem die speciaal voor de kinderen uit deze omgeving meegaan, na melijk de dames Si vier, v. d. Berg, Bouman en iawart. Het was hedenmorgen een drukte van be- lang op het station toen de zestig kinderen, die vroolijke rood-wit-blauwe en hakenkruisvlaggctjes hadden, zich onder de hoede van de leiders en leid sters keurig netjes opstelden. Vele autoriteiten woonden het vertrek bij. Zoo gaven blijk van hun belangstelling de Beauftragte van den Rijkscom missaris voor Noordholland M. D. Seidel. de heer Bauske, referent für Volkspflege en Tretow. presse- referent bij den Beauftragte. de provinciaal di recteur van „Winterhulp-Nederland" voor Noord holland, de heer D. G. Avenarius, tevens in zijn functie van provinciaal leider van den Nederland- schen Volksdienst, de regeeringscommisseris van Haarlem, de heer S. Plekker en de wethouders dr. Götte en Van Driel, ortsgruppenleiter Geriseh en mr. J. Th. M. v. d. Vaart, secretaris van den Com missaris van de provincie Noordholland. De tocht van de Haarlemsche kinderen was voor bereid door den plaatsvervangend directeur van „Winterhulp-Nederland"' in de provincie Noordhol land, de heer M. J G. van Leeuwen. Beauftragte Seidel en de andere aanwezigen na men hartelijk afscheid van de kinderen, die toen de trein zich in beweging zette, enthousiast met hun vlaggetjes zwaaiden. Onder de kinderen, die nog een flinke reis voor den boeg hebben, heerschte be grijpelijkerwijs een vroolijke stemming. NA H6T ROOK6N OF €€N BORREL reeds binnen één minuut ^Uw adem zuiveren van der» reuk van _labak of alcohol Ongineele zakjes 10 ct. Meialen doosjes 25 cl (Adv. lngez. Med.) Griffier bij de Haarlemsche Rechtbank, Mr. C. van Leeuwen van Duivenbode benoemd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie is benoerpd tot griffier van de arrondissements-rechtbank te Haarlem: mr. C. van Leeuwen van Duivenbode, thans grif fier bij het kantongerecht te Wageningen. Mr. van Leeuwen van Duivenbode was 5 Maart 1932 griffier by het Kantongerecht te Wageningen geworden, daarvoor was hij als griffier werkzaam bjj het Kantongerecht te Schoonhoven, Heden: VRIJDAG 8 AUGUSTUS. Groote Kerk: Kerkconcert Jo Vincent, Theodora Versteegh en George Robert, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „De bruigom uit Brazilië*. 2.30, 6.30 en 8 45 uur. Palace: „De Kribbebijter", 2. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: Benjomino Gigli in „Marionet ten", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: Anny en Anny", 2.éo, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst. 124 uur. Zand voort: Groot Badhuis: De Levende Poppenkast, 7.15 uur. ZATERDAG 9 AUGUSTUS. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. Zandvoort: Openluchtvergadering N.S.B. in Kostverloren, 4 uur nam. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van dea avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, teL 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, teL 11180. Te Heemstede is geopend: Aftotheek Schotsman, Binnenweg 206, teL 28320,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5