De afspraak in de Parklaan Z50 millioen voor de noodlijdende gemeenten TEDDY TRIX Vertrek tweede contingent Vrijwilligerslegioen VRIJDAG 8 AUGUSTUS T94T Er zijn er thans 400. 's-GRAVENHAGE, 7 Augustus. Het gaat weer tegen den tijd, dat de gemeenten haar begrooting voor het volgende jaar moeten vaststellen. Daarom wendde het A.N.P. zich tot het departerrienj van binnenland- sche zaken ten einde een overzicht te verkrijgen van den huidigen financieelen toestand der gemeenten. Het bleek, dat de tegenwoordige uiterst moeilijke om standigheden opnieuw haar stempel gedrukt hebben op de gemeentefinaciën. Het aantal gemeenten dat op een rijksbijdrage is aangewezen bedroeg tot voor kort omstreeks 350. Dit aantal is thans gestegen tot 400. Het zijn in de eerste plaats de grootere gemeenten, welke met moeilijk te dekken tekorten te kampen hebben. De oorzaken van deze nieuwe stijging der moeilijkheden liggen voor een deel in de grootere uit gaven voor pol^Jie, brandweer en luchtbescherming. Voor Rotterdam en Amsterdam komt hierbij nog het stilliggen der havenbedrijven. Meer dan de helft, van het totale tekort komt dan ook voor rekening van Rotterdam en Amsterdam samen. 50 millioen voor noodlijdende gemeenten. Het rijk heeft opnieuw de hand over "het hart ge- Strekert en het bedrag, dat beschikbaar gesteld wordt voor noodlijdende gemeenten, verhoogd tot 50 millioen gulden. Dit geldt voor 1941. Vroeger was voor dit doel "beschikbaar ongeveer 32 millioen. Opgemerkt dient te worden, dat de financiering van den wederopbouw van Rotterdam hierbuiten valt. Het bedrag van 50 millioen dekt niet het gezamen lijk gemeentelijk tekort, maar toch w^l een groot deel daarvan. Het spreekt vanzelf, dat het rijk aan de ge meenten, welke op rijksbijdragen zijn aangewezen, de noodige eischen stelt ten aanzien van een gezond financieel beheer. Het bèlastinggebied dier gemeen ten dient dan ook ten volle te worden aangesproken, en de noodige zuinigheid moet worden betracht. Dezer dagen hebben de gemeentebesturen bericht gekregen van de regeling, welke ontworpen is om de noodlijdende gemeenten in beteekenende mate te hulp te komen. In het bijzonder is ernaar gestreefd, den steun aan te passen aan de behoeften, ten einde vooral daar te kunnen helpen, waar de nood het grootst is. Daartegenover moet het gemeentelijk beleid aan strenge eischen van soberheid voldoen. Welke gemeenten in de eerste plaats in aanmerking komen. Voor steun komen in de eerste plaats in aanmer king de gemeenten, welke haar begrooting met een tekort hebben moeten vaststellen, doch. ware de ge meentefondsbelasting gehandhaafd, nog gelegenheid zouden hebben gehad die tekorten te verminderen of weg te werken door verhooging van het aantal op centen op die belasting. Aannemelijk moet echter zijn gemaakt, dat de heffing van opcenten op de overige belastingen tot redelijke bedragen is opge voerd en met name het tarief van de personeele be lasting zoo is ingericht, dat een opbrengst wordt ver kregen. gelijk aan driemaal de hoofdsom bij heffing volgens het wettelijke tarief in de klasse, waarin de gemeente is gerangschikt. Geen bezwaar zal worden gemaakt teeèh verlasingen van het wettelijke tarief voor koffiehuizen e d.. weljse afwijkingen ook den noodlijdenden gemeenten in vorige jaren zijn toege staan. Eveneens is vastgesteld een Vegeling voor de res- teerende begrootinestekortdn der bovenbedoelde ge meenten en die dor overige gemeenten. De bedoeling Is. dat. deze gemeenten 50 pet. van het tekort, ver minderd met. een zeker percentage van de belasting capaciteit als bijdrage ontvangen. Dc zwaarst belaste gemeenten. De secretarlssengeneraal van binnenlandsche zaken en van finanoiën overwegen nog de mogelijkheid yan het. verstrekken van een extra tegemoetkoming aan de zwaarst belaste gemeenten. Het ligt in beginsel in het voornemen, deze extra tegemoetkoming te verleenen aan gemeenten, welker tekort 40% van de som der belastingopbrengsten overtreft. Zi.i za! dan een zeker percentage biidraeen van net tekort voor zoover het de bedoelde 40% te boven gaat.' Alle bijdragen worden verstrek^ a fonds perdu. Ha- gegaan zal worden of het beleid dat de gemeenten hebben gevoerd getuigt van een volledige afstemming op de tegenwoordige financieel situatie der overheids kassen en of de gemeentebesturen derhalve eenerzijds alle maatregelen hehb»n Gnomen welke noodzakelijk zijn om tot de onvermijdelijke beperking der uitgaven te geral^n en anderzijds alle medewerking hebben verleend om de van hooserhand aangegeven sanee- nngsmaatregelen door* te voeren. Kralingsche plas vrijgegeven. s-GRAVENHAGE, 7 Augustus. Na hernieuwde besprekingen met den Marine-Befehlshaber te Den Haag. km de A.N.WJB. thans mededeelen, dat de Hakker \v yd bij Heerenveen voor pleziervaartuigen zijn vrijgegeven. Voorts mogen ook de Langweerderwielen van Zonsopkomst tot zonsondergang worden bevaren, koorts wordt medegedeeld: Op den Kralingsche plas mogen tot nader order zich weer pleziervaartuigen bevinden, onder voor waarde echter dat deze tttsschen zonsondergang en zonsopkomst niet varen en dat zij gedurende den tyd dat zij niet gebruikt worden, behoorlijk zijn opgeborgen. Genoemde vaartuigen mogen den plas zonder schriftelijke toestemming van den havenmeester der gemeente Rotterdam niet verlaten. De eigenaars dienen in het bezit te zijn van een door genoemden havenmeester afgegeven schrifte lijke vergunning, welke bij voorkeur aangevraagd dient te worden door tu^schenkomst van een water sportvereniging. Engelsclie luchtaanvallen op ons land. Schade aan boerenhoeven. 's-GRAVENHAGE, 7 Augustus. Nadat gedu rende enkele dagen niets over Engelsche luchtaan vallen te vermelden is geweest, valt thans weer van enkele Britsche vliegtuigen boven ons land gewag te maken. Een aantal brisant en brandbom men werd omlaag geworpen. Eenige boerenhoeven er. schuren werden min of meer zwaar beschadigd, een boerderij moest ontruimd worden. Bij deze aan vallen werden eenige koeien gedood en gekwetst. Overigens was de aangerichte schade niet ver meldenswaard. Dooden of gewonden zijn gelukkig niet te betreuren. Dankbetuiging voor de gift van de de N. S. V. O. 's-GRAVENHAGE, 7 Augustus. De minister van staat en chef van de „PrSsidialkanzlei" Meiss- ner, heeft aan de leidster van de N.S.V.O., mevr. De Ruyter, den volgenden brief doen toekomen: „De Führer en rijkskanselier heeft mij opge dragen, u en de leden van de Nederlandsche Natio- naal-Socialistische Vrouwen Organisatie hartelijk te bedanken voor de belangrijke gift voor het Duit- sche Roode Kruis". Naar men weet werd onlangs ten huize van de N.S.V.O. een gift van f 70.000 voor het Duitsche Roode Kruis aan mevr. Seyss-Inqi^art ter hand ge steld. Deze gift was het resultaat van den oproep der N.S.V.O.. UIT DE STAATSCOURANT. 's-GRAVENHAGE, 7 Augustus. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken van 6 Augustus 1941, is G. G. Loggers, met ingang van 15 Augustus, tot burge meester van de gemeente Wie.ringermeer benoemd, onder toekenning van gelijktijdig eevol ontslag als burgemeester der gemeente Barsingerhorn. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie is benoemd tot griffier van de arrondissements rechtbank te Amsterdam: Mr. J. L. Veltrup, thans substituut-griffier bij genoemde rechtbank; is benoemd tot griffier van de arrondissements rechtbank te Zutphen: Mr. E. Meindersma, thans substituut-griffier bij genoemde rechtbank; is benoemd tot ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij de kantongerechten in het arrondisse ment Amsterdam: Mr. L. W. M. M. Dra'obe, waar nemend ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Am sterdam; is benoemd tot notaris ter standplaats der ge meente Velsen: W. Boerlage, candidaat-notaris te Velsen. Spinnewielmaker „Vössien" 90 jaar „Vössien" in Staphorst wordt Zaterdag a.s. 90 jaar Heel Staphorst en velen daarbuiten kennen Vös sien, den krassen ouden spinnewielmaker. Zijn eigen lijke naam is De Weerd. Maar doordat hij al vroeg zijn ouders verloor kwam hij bij grootvader Vos in huis. Zoo werd hij de „zoon" van den ouden Vos en daarmede „Vössien". Vössien is in Nederland waarschijnlijk de oudste vertegenwoordiger van het verdwijnende ambacht. De huisspinnerij is zoogoed als verdweenen en als ge volg daarvan worden zijn spinnewielen steeds min der verkocht. Niettegenstaande de geringe afname is hij zijn am bacht de jaren door echter trouw gebleven en nog dagelijks kan men hem het fijne conscientieuse hand werk zien verrichten. Zijn producten zijn over de ge- heele wereld verspreid. Vooral Amerika heeft er veel gekocht, maar ook in de landen van Europa kan men Vössien's werkstukken aantreffen. De oude baas is nog kras en staat eiken dag nog aan de draaibank. Voor geen geld van de wereld hij zich al willen laten vervangen en ook zou e.r moeilijk een jongere kracht zijn te vinden, die beter, met dit -wérk op de hoogte is dan de oude baas. Nederlandsche Bakkersbond vergaderde te Utrecht. UTRECHT, 7 Augustus. Hedenmiddag is te dezer stede de 60e algemeene jaarvergadering van den Nederlandschen Bakkerbond gehouden, waar in de voorzitter, de heer H. C. Kloet uit Haarlem, een openingsrede hield. Spr. constateerde met ge noegen, dat de in October 1940 opgerichte stichting van het centraal bureau voor het bakkersbedrijf tot volle tevredenheid van de bakkers gewerkt heeft. Voorts memoreerde hij de goede medewerking, welke de bakkersbond' van de verschillende crisis centrales heeft mogen ondervinden. Al worden vaak, aldus spreker, onze wenschen niet vervuld, wij vinden steeds een aandachtig en gewillig oor. Wat het bakkersnoodfonds betreft, constateerde spreker, dat de bakkers werkelijk offers hebben ge bracht. Daardoor is het mogelijk geworden het leed van eigenaren der bedrijven welke schade hebben geleden te verzachten en grootendeels te heelen. Komen er geen nieuwe slachtoffers, dan zal in het voorjaar van 1942 het moment daar zijn, dat onder deze actie een streep kan woi'den gezet. Hierna verhandelde spr. de propaganda uit de kringen van banketbakkers tegen het gemengde bedrijf. In ons land is juist het gemengde bedrijf een lo gische, uit sociaal en bedrijfseconomische gezichts punten volkomen verantwoordelijke bedrijfsvorm, welke niet kunstmatig gekweekt is, doch juist na tuurlijk is gegroeid, aldus spr. Het feit, dat van het aantal broodbakkers zeker 90 procent gemengd bedrijf bezitten, levert hiervoor reeds duidelijke bewijzen. Spr, teekende dan ook met klem protest aan tegen pogingen, welke op een splitsing in dezen bedrijfsvorm aansturen. Doorvoering van de schei ding tusschen brood- en banketbakkerij zou juist kunstmatig zijn en een geweld aandoen beteekenen tegen een bedrijfsvorm, .welke heeft getoond de belangen van het publiek te kunnen dienen (ap plaus). Ten slotte deed spreker een beroep op' het Ne derlandsche publiek om het den bakker niet lastig te maken om brood zonder bon te verkrijgen. Nadat de jaarverslagen waren goedgekeurd, volgde de verkiezing van den bondsvoorzitter. Bij acclamatie werd herkozen de heer H. C. Kloet. Tot leden van het centraal bureau werden herkozen de heere Z. van Kesteren, C. Kuypers en H. G. van Mill. In de vacature-Pieffers (wegens overlijden) en vacature-Kloet werden respectievelijk gekozen" de heeren J. Stoker uit Emmercompascuum en K. Kuiper uit Wormerveer. Hierna kwamen de voorstellen van de afdeelingen aan de orde. Aangenomen werd de motie-Gronin- gen, geamendeerd door de afdeeling Amsterdam, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat de meelfabrieken zich in de toekomst hebben te onthouden van de exploitatie van bakkerijen. Een voorstel van de afdeeling Renkum om het daarheen te leiden, dat de bakkers in de toekomst een uur vroeger zullen mogen beginnen en dan ook een uur vroeger zullen kunnen gaan venten, werd op voorstel van het centraal bureau niet onder steund. Bij een verzoek van de afdeeling Utrecht om aan de omzetbelasting in het bakkersbedrijf- nog eens de noodige aandacht te schenken, deelde de voorzitter mede, dat het niet mogelijk is, dat in de toekomst het percentage voor de bakkers ver laagd zal worden.(ANP) STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over Juli 1941 (1940). Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 1848 personen' (v.j. 2119), t.w. 1568 mannen en 280 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 2920 personen (v.j. 4620), t.w. 2623 mannen en 297 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 4768 personen (v.j. 6739), t.w. 4191 mannen en 577 vrouwen. Uitgeleend werden 11405 boeken (v.j. 8559). Filiaal „Huis te 'Zaanen". Uitgeleend werden 3564 boeken (v.j. 1794). Hoofdbibliotheek en filiaal. In het geheel werden uitgeleend 14969 boeken (v.j. 10353). De leeszaal van het filiaal is door omstandigheden gesloten. Voor de Kinderen «Teekenlngen H Kannegteter). TEDDY OP DE SPOKENVANGST. Pimmie gaat vandaag met Teddy en een vriend op avontuur. Uren dwalen zij door bosschen, in heerlijke natuur., weet je wat, ze gaan eens kijken naar een oud ver- vaUen huis. daar is 't naar de menschen zeggen, somtijds heelemaal niet pluis. En Zij willen wel eens weten: is daar waar lijk iets van aan? Nauwlijks zijn zij aange komen, of zij zien Iets vreemds al staan: „Zie je wel, daar bij den ingang, daar ver schijnt opeens een spook. Hoe is 't nu," vraagt Pimmie. „droom ik?" „Neen," zegt Piet, „ik zie het ook!" OFFIC1EELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 18. De .volgende prijzen mogen in de periode van heden tot en met 31 Augustus ten hoogste in rekening gebracht aan den gebruiker: AARDAPPELEN: Sorteering 28 m.m. vierkantsmaat en grooter Kleiaardappelen 0,08 per K.G. Zand- cn veenaardappelen (met uitzonde ring van düinzandaardappeleji) 0.07 per K.G. Duinzandaardappelen o,os per K.G. Bij thuisbezorging mag een cent per K.G. meer worden berekend. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IN' STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HA Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. (Adv. lngez. Med. (Men zie eerst pag.' I.) Denkt niet, dat ik nu overdrijf. Misschien heefl men u dat wel willen wijs maken. Want duizenden menschen in ons land, 'die tot voor korten tijd open lijk verkondigden, dat het bolsjewisme de' afschu welijkste geesel is welke de menschheid kan bedrei gen, beweren thans plotseling, dat het heusch zoo erg niet kan zijn. Heeft niet de christelijke regee ring van Brittannia en heeft niet onze gevluchte, zeer christelijke, vroegere regeering besloten hand in hand te gaan met dat ongedierte? Neen, het is wel heel org, het i s afschuwelijk. Dit alles zeg ik natuurlijk niet om u te ontmoe digen. Ik zeg het om u voor te bereiden op hetgeen ge daar vinden zult, om u te stalen in uw ijzeren moed, opdat ge u zult harden en onverbiddelijk hard tegenover hard zult stellen. Ik wil ook tot uwe familieleden spreken. Gij vrouwen en kinderen, ouders en bloedver wanten, die deze flinke mannen wilt afstaan, tot u allen zeg ik, ook tot de velen, die te ver afwonen om bij dit afscheid tegenwoordig te zijn: weest ge dankt voor het offer dat gij nu brengt. Als een maal aan de vele afzijdigen van nu de oogen zul len zijn opehgegaan over de werkelijkheid, welke zij nu nog niet willen erkennen, zal in geheel Neder land de éerepalm worden toegekend niet alleen aan de mannen, die zich n u inzetten maar ook aan de gezinnen, die hun dierbaren voor het groot- sche doel hebben afgestaan. Gij. mannen en vrou wen, hebt getoond dat de flinke Nederlandsche geest onzer vaderen o o k i n u voortleeft. Legioensoldaten, die hier staat aangetreden, twaalf dagen geleden reikte ik aan uw kamerader, de vlag over, die ook uw vaandel zal zijn. Dat symbool 'van trouw aan uw v aderland en uw volk zal u opwachten, wanneer ge in Krakau zult aan komen. Daar zal het u begroeten en gij zult het voor u zien als het veldteeken. dat u aan den va- derlandschen bodem bindt. Ook g ij neemt dan op u die vlag, zoo noodig met uw leven, te zullen be schermen en verdedigen. En gij zult dat doen. Mannen van het legioen. Daar voor u staan zes diepe trommen, trommen zooals zij in onzen glorie tijd de Hollandsche vendels voorafgingen in dagen van strijd. Deze trommen zult gij medevoeren, haar roffels zullen klinken daarginds in uwe kampemen ten. Zij zullen met dreunenden slag u voorafgaan, als gij na volbrachte taak met wapperend vaandel zult terugkeeren in de vaderlandsche landouwen Legioensoldaten, nog een ernstig woord: als gij daarginds voor den krijg wordt opgeleid, betracht dan de uiterste onderwerping aan de krijgstucht, die onverbiddelijk streng zal zijn. Weest hard voor u zeil, maar zijt een goed kameraad onder uwe ka meraden. Blijft eerlijk en ridderlijk en denkt bij alles wat gij doet, dat gij de eer van Nederland in u draagt. Wanneer zoo dadelijk de tonen van ons oude Wil helmus u zullen tegenklinken, denkt dan aan de woorden: „Mijn schild ende betrouwen zijt -Gij, o God, mijn Heer". Laat die gedachte u schragen, zooals zij den grooten Zwijger heeft geschraagd, ook in de zwaar ste omstandigheden. Trekt dan nu heen, mijne kameraden, met moed en vertrouwen naar het onbekende land. God ze- gene u en de uwen. Leve het vaderland!" De tospraak van generaal Seyffardt werd een en kele maal door teekenen van bijval onderbroken, aan het einde klonk een krachtig handgeklap. On middellijk hierop zette de muziek het Wilhelmus in, dat door een gedeelte van de aanwezigen werd meegezongen en waarbij de vrijwilligers met opge heven hand het saluut brachten. Het werd door een krachtig Houzee, afgewisselt met Sieg Heil! ge volgd. Tenslotte overhandigde generaal Seyffard aan drie manschappen van de S.S.: Standarte Westland, die tegenover het podium plaats genomen hadden, de zes trommels, waarvan hij in zijn rede had ge sproken. Hiermee was de plechtigheid ten einde. De zaal liep leeg. De vrijwilligers begaven zich naar het Malieveld om zich op te stellen voor den af- marsch naar het station Hollandsche Spoor. Evenals den 26sten Juli was een klein podium opgeslagen, waar tegen half zeven toen het contin gent der vrijwilligers, voorafgegaan door het muziekcorps van de Duitsche politie en een eere compagnie in aantocht was, generaal Seyffardt, luitqnant-generaal Rauter, generaal Schumann en lutenant-kolonel von Mueler op plaats namgn.-. Van den Hofweg aanmarcheerende namen de muziek en eerecompagnie ter hoogte van het podium den paradepas aan. Duizenden toeschouwers sloe gen een en ander gade. OP HET PERRON. Op het eerste perron van de Hollandsche Spoor verdrongen zich de familieleden der vertrekkenden. De locomotief was met groen en bloemen ver sierd. Over de heelen trein was met groote witte letters het opschrift „Vreemdelingenlegioen Neder land" geschilderd, geflankeerd door oranje-wit blauwe vlaggen. Luitenant-generaal Seyfardt ging van coupé tot coupé om de mannen de hand te drukken en hun goede reis te wenschen. Dit duurde langer dan was voorzien, daardoor werd het vertrek ook aan merkelijk later dan zeven uur. Toen generaal Seyffardt tenslotte langs den geheelen trein was gegaan (waarbij de eerder genoemde hooge offi- i eieren hem vergezelden), presenteerde de eeree pagnie het geweer en zette de muziek de Duit volksliederen in en onderwijl kwam de trein 1 zaam in beweging en gleed onder den station weg, nagewuifd door ontelbare zakdoeken, zong onderwijl de volksliederen mede, maar op oogenblik ging dit over in een oorverdoo houzee-geroep. VERKOOPINGEN TE HAARLEM. Donderdagmidddag werden in het Notarishui Haarlem geveild No. 1. Het huis Grebbestraat 23. Kmoper Langeler q.q. kantoor J. P. Cramer en Co. f 9150. 2. Het huis Timorstraat 59 te Heemstede, per N.N. f 8375. No. 3. Het huis Timorstraat 61 te Heems] Kooper W. S. Harkmans voor f 3975. De Nos. 411 zijn niet geveild. BADHUIZEN „WITTE KRUIS" HAARLEM Het aantal genomen baden in de afgeloopen m Juli '41 was: Badhuis Man. Vr. Schoolb. Werkl.b. T< Koudenhorn 1113 390 20 Leidscheplein 1585 605 80 365 Schotersingel 1762 839 468 44 Hofdiikplein 1853 746 466 41 van Egmondstr. 2319 969 519 152 FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Grai Co. N.V., Amsterdam). SURSéANCE VAN BETALING: Door Mr B. R. Wesseling, advocaat en procureu Utrgeht, Kromme Nieuwe Gracht 41 B, is ingediend erzoekschrift tot het bekomen van verlenging van séance van Jbetalïng van de Naamlooze Vennoot! Stichtsche Bankvereeniging, gevestigd te Utrecht, e: daar kantoorhoudende aan de Neude no. 9. Vert! Woensdag. 10 September 1941, des midtfags 12 uur raadkamer der arrondissementsrechtbank te Utrecht UITGESPROKEN DOOR HET GERECHTSHOF AMSTERDAM: Juli. Laurens Antonie van Andel, wonende straat 50. Amersfoort, zaak drijvende onder den han n: Drukkerij en Cartonnagefabi lek L. A. van voorheen Mulder en van Andel,, Sint Anfridusstra aldaar. Recht.^Comm. Mr. H. P. J. M. Loeff. Cur. M E. Th. Kooien, Utrechtscheweg 17, Amersfoort. UITGESPROKEN 6 Aug. Th. Ch. Vermeer, winkelbediende. Amster Overtoom no. 116-11. Recht. Comm. Mr. P. H. S Cur. Mr. H. J. Boelen, Amsterdam, Damrak 62 A. Aug. R. J. A. Adriaansz. koopman, Amsterdam, sengracht 744, E, kantoorhoudende. Rapenburgen 9092. Recht. Comm. Mr. P. H. Smits, Cur. Mr. H. J. len, Amsterdam, Damrak 62 A. 6 Aug. J. M. Spork, kleermaker. Amsterdam, straat 39.- Recht. Comm. Mr. P. H. Smits, Cur. Mr. Blaisse, Amsterdam, Heerengracht 172. 6 Aug; G. W. C. van Binsbergen, Soest, Verlengde Tt laan 9. aldaar handelende onder den firmanaam Binsbergen's Bank. Recht. Comm. Mc. A. D. van Regl Altena, Cur. Mr. A. E. Th. Kooien. Amersfoort. EXAMENS DUITSCH M. Geslaagd voor de schoolakte mej. M. D. Meyer Velseni FRANSCH Geslaagd mej. A. AJ. E. T. Hooijsühuui- te Nieuw Vei in L. G. M. Holtkamp, te Haarlem. STAATSEXAI 's GRAVENHAGE 7 Augustus Geslaagd voor dl F. A. A. van der Eijer, A. A. Op de Beek, L. S. M. nagels, P. H. J. Kamers, J. Plomp en mej. M. J. E. NU Voor dipl. B: P. H. van Rij, H. van Wieringen, J, van Taalingen, P. L. Waaidenburg. HOOFDAI Haarlem 7 Augustus. Opgekomen 8 A en B candid Gesl. voor geheel akte mej. G. S. Neisingh, Haarlem, A. Dirkse .Amsterdam, den heer G. Bontje, IJmuid Gesl. voor A: mej. S. Dijkstra, Amsterdam, J. Kra Amsterdam. Gesl. voor B: F. W. J. Oosterhof, Overveen. M. O. BOEKHOU1 Geslaagd de heer T. Rljpma te Haarlem. HAKDENARB Haarlem 6 en 7 Augustus. Geëx. 13 vr. cand. ten trokken één. Geslaagd M. J. Ephrain, Amsterdam, C. linga, Amsterdam J. C. Verkerk. Amsterdam. W. L. Amsterdam. H. J. Zoethout, Amsterdam, H. W. Bui Beverwijk, J. C. Faber, Haarlem, T. de Groot, Uti De examens zijn geëindigd. NIJVERHEIDSONDER1 Geslaagd voor de akte N 2 A (Hjnteekenen, handt! nen en technisch schetsen) de heer J. M. Blonk Haarlem. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht VAN 8 OP 9 AUGUSTUS 1941 van 21.13 tot 6.1 Maan op 9 Augustus onder 8.41 Maan op 9 Augustus op 22.01 9) 'Crlmineele Roman JAN DOMANS. Alleen zou hij daarbij nooit zooveel kunnen be reiken als met behulp van zijn trouwen vriend, die er bovendien belang bij had, dat het mysterie zoo spoedig mogelijk tot klaarheid kwam. Maar als hij Ferd in vertrouwen nam, haalde hij er wefer iemand bij in.... Annette had een dieperen indruk op hem gemaakt dan Paul zichzelf wel wilde bekennen. Hij wilde gaarne in haar oogen doorgaan voor den ridder, die haar uit de dreigende gevallen verloste. Het belang van de zaak woog echter ruimschoots OP tegen zijn persoonlijke eerzucht en tegen het verlangen om voor Annetté de moedige held te Zijn. Als hij Annette werkelijk wilde helpen moest hij alle middelen aanwenden, die hem daarbij behulp zaam konden zijn en Ferd zou hem zeer zeker in vele opzichten kunnen helpen. -Bovendien stuitte hem dit lage persoonlijke motief tegen de borst en zoo deelde hij Ferd. die met klimmende verbazing toefluisterde, alles mede, wat hem sinds den vorigen avond gepasseerd was. Ik ben blij. Paul, zei hij toen. dat je me dit allemaal verteld hebt en dat je me je compagnon wilt maken. Daar voel ik werkelijk veel voor. Ik bèlv weliswaar advocaat, maar ik ben ook jong en men beweert, dat alle jonge menschen de zucht naar het avontuurlijke in zich hebben. Een advocaat moet het zich tot een gewoonte maken steeds methodisch te werken, zoo goed als een journalist trouwens en ieder ander behoorlijk mensen, en du? lukt het me 't beste, meteen om te toetsen of ik je heele verhaal goed gevolgd heb, alles nog eens te recapituleeren en kort samen te vatten. Alzoo: Jij zit op een café-terras en vangt daar een brok van- een gesprek op tusschen twee, jou volkomen onbekende en onverschillige menschen. Dat gesprek werd niet op denzelfden toon ge voerd als waarmee ik tegen m'n kapper het dage- lijksche prataje maak over het mooie weer en den slechten tijd. Die toon treft je en in combinatie met de vijf, zes woorden, die je hebt opgevangen, concludeer je: daar ia iets bijzonders aan de hand, daar moet ik bij wezen: misschien zit er een sensationeel artikeltje in, wat een mooie introductie is voor een eventueele sollicitatie bij een of anderen krant. Nu sensatie heb je genoeg, daar mankeert het niet aan en als je er een boek van gaat schrijven, zal het een succes worden! Enfin, bij de samen komst der twee gelieven bij jij als belangstellend en ongenoodigd'. derde aanwezig, De fatale driehoek! Met „haar" maak je kennis op een niet-alle- daagsche wijze en ik geloof, dat de kennismakin; je niel bepaald tegengevallen is. Ze vertelt je een geschiedenis, waardoor een minder gevoelig mensch dat jij ontroerd zou zijn en jij biedt haar dadelijk je eigen kamer aan. wat tengevolge heeft dat je den volgenden dag door de politie gezocht wordt Het meisje staat n.l. in connectie met een onvervalschten rooverhoofd- man, die op Corsica geen slecht figuur geslagen zou hebben. Ferd. ik verzoek je Stil maar m'n jongen, ik stel de feiten nuch ter vast, om tot nuchtere, zakelijke conclusies te kunnen komen. Waar was ik ook weer? O, ja. Terwijl jij en het onschuldige meisje, dor jou uit de klauwen der misdaad bevrijd, rustig wachten in iou appartemen ten, wordt een moordaanslag gepleegd op den patroon van jouw beschermelinge. terwijl de brandkast geplunderd wordt. He', slachtoffer was kort voor den aanslag telefonisch gewaarschuwd door een onbekende. De politie veronderstelt natuurlijk dat die onbe kende in het complot betrokken was, maar om een of andere reden op het beslissende oogenblik bij de uitvoering van het plan zijn medewerking niet langer durfde of wilde verleenen. Die conclusie ligt voor de hand en dus zoekt de politie terecht naar dezen onbekenden waarschuwer om van hem meer omtrent zijn medeplichtigen te vernemen Waarschijnljk redeneert ze aldus verder: deze onbekende was ermee belast de privé-secre- taresse van den heer van Daelen te'verhinderen op het oogenblik van den overval in het kantoor te zijn. Hij moest haar desnoods met geweld be letten zich naar het kantoor te begeven en uit het feit, dat hij haar ontvoerd heeft, bljjkt óf dat zij zich niet goedschiks aan het verlangen der bende heeft onderworpen, óf dat zij bekend was met de plan nen, óf dat zij een der misdadigers, misschien wel alle, kende. In de laatste twee gevallen heeft de politie er belang bij het meisje zoo spoedig mogelijk in handen te krijgen, maar ik denk niet dat zij aan de mogelijkheid gelooft, dat een te goeder naam en faam bekend staande jongedame, als juffrouw van Ooyen, kennissen zou hebben in de onderwereld. De politie zal dus voorloópig haar nasporingen uitstrekken tot den „ontvoerder", ook na den anoniemen brief, dien zij ontvangen heeft. En daar men den ontvoerder allicht denkt te vinden in de nabijheid van de ontvoerde, zal men weer aller eerst trachten de verblijfplaats van het meisje te ontdekken. Je loopt dus een dubbele kans op ontdekking. Om den anoniemen brief geeft de politie na tuurlijk weinig, ofschoon zij ongetwijfeld nota zal genomen hebben van den inhoud en het aange geven spoor ook wel zal volgen. Je bedoelingen ten spijt zul je voorloopig op één lijn gesteld worden met dieven en moordenaars, Paultje! Zoo komt een mensch door zijn goede hart dik wijls in moeilijkheden. Alleen voor die ontvoering kun je al gearresteerd worden, terwijl je ouders eveneens strafbaar zijn. Zoo gemakkelijk als je vader zich de zaak voorstelt gaat het niet. De justitie laat zich niet leiden door het hart als jij en je ouders! Maar nu het meisje. Je kunt het uitleggen, zooals je wilt, maar schuld heeft ze. Ze was reeds van te voren bekend met het plan tot den overval en ze had dit plan aan den bankier of aan de politie moeten mede deelen. Men had dan de noodige maatregelen kun nen treffen, om den overval te verhinderen. Nu zul je zeggen, dat van Daelen toch op het laatste oogenblik nog gewaarschuwd is en dat is ongetwijfeld een verzachtende omstandigheid, maar deze waarschuwing kwam veel te laat, in aanmerking genomen, dat ze reeds veertien dagen eerder gegeven had kunnen worden. En daarbij heeft Annette het slagen van den overval nog meer in de hand gewerkt door aan haar broer de werkiung van het slot der brandkast uit te leggen. Dit is weer een verzwarende omstandigheid en ik vrees, dat de justitie haar dit zwaar zal aan rekenen, als de dader gevat is. Och, Ferd, hou toch op!, riep Paul af werend. Ja. Paul, ik kan er niets aan doen, maar dat zijn toch de feiten Zakeliijk en van justitieel standpunt bezien. Wat staat ons nu te doen? Als jurist en als zaakwaarnemer van de familie van Daelen zou ik eigenlijk onmiddellijk de politie in kennis moeten stellen met alles wat ik nu weet. Doe ik dat niet, dan verzaak ik mijn plicht als zoodanig en kan ik in groote moeilijkheden komen. Voor de wet word ik da in zekeren zin mede plichtig. Maar jij hebt me als vriend in vertrouwen ge nomen en ik zou een groote ellendeling zijn als ik van dat vertrouwen het gebruik zou maken, dat ik er eigenlijk van zou moeten maken. 't Is een lastig dilemma. In het eene geval ben ik een goed jurist en een slecht mensch en in Met andere geval een slecht jurist en een goed mensch. Wat weegt nu het zwaarst? Daar heb je weer een van die conflicten tus schen wet en geweten. Jij zoudt het me nooit vergeven als ik je ried en ik zou mij er mijn heele leven een wijt van maken jou in den steek gelaten te ben in zoo'n moeilijk geval en jeiinplaats van holpen, tegengewerkt te hebben. Ik kan me natuurlijk altijd beroepen op ambtsgeheimvoegde hij er peinzend toe Ferd was opgestaan en liep met groote ps. de kamer op en neer, terwijl Paul, diep in fauteiyl gedoken, hel levendig betreurde Feri vertrouwen genomen te hebben, niet. omdat henj verraden zou, maar omdat hij 't hem zijn vertrouwelijkheid zoo moeilijk maakte Paul begreep best hoe zwaar het voor moest zijn: aan den eenen kant zijn vriend aan den anderen kant zijn plicht Hij had Ferd voor dc keuze gesteld: eer 'carrière of oneer en misschien uitsluiting vai balie Mocht hij dat wel van hem eischen? Maar Ferd kwam al met uitgestoken ha! naar hem toe: Paul ik kies don vriend en menschenplicht Mensch-zijn is altijd onze hoogste plicht voor den jurist En tenslotte hoef ik mij niet o; strenge standpunt der justitie te stellen, want taak is juist de afgedwaalden bij te staan, die Vrouwe Justitia met haar blinddoek naar gerechtigheid veroordeeld worden. Onze taak is het de lichte zijden te zo van de duistere zaken en de donkerste misd waarover Justitie haar vonnis uitspreekt. Daarom Paul, al is het van juridisch st punt zeker niet geheel goed te praten, ik zal je pen.. Pe saldo komen we daardoor wellcht ook eerder aan de oplossing van het mysterie en vul ik mijn taak toch nog. al is het dan lang! minder gebruikelijken weg. Wanneer ons pogen ces heeft, kan ik dit nog altijd aanvoeren ter ontschuldiging, als de heeren achter dc gfi tafel mij eventueel^van „medeplichtigheid" zo willen betichten. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6