Het bolsjewisme staat op voor den laatste» wanhoopsstrijd. Bruno Mussolini verongelukt H)eest zuinig) Radio VRIJDAG S AUGUSTUS 194T DE OPMARSCH DER DUITSCHE TROEPEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. - Cavalerie trekt over de historische rivier de Berezina. (Foto Orbis-Holland) Bij vlucht met nieuw type vlieg tuig om het leven gekomen Stefani meldt; De kapitein-vlieger Bruno Mus solini, een zqoh van den Ducc, heeft Donderdag ochtend om 10 uur een roemvollen dood gevon den, als gevolg van een ongeluk dat hem over kwam üj. de omgeving van Pisa tijdens een proef vlucht met een nieuw type vliegtuig. Wijlen Bruno Mussolini. I (Foto WeltbildX Nader deelt Stefani mede: Donderdagochtend om 10 uur werd op het vliegveld San Giusto van Pisa een proefvlucht ondernomen met een nieuwen vier- motorigen bommenwerper, deel uitmakende van een eskader, dat gevormd wordt voor de komende oor logshandelingen. Toen het toestel wilde landen stortte het plotseling door onbekende^ oorzaak ter earde. Onder de omgekomen leden van de bemanning bevonden zich de kapitein-bestuurder Bruno Musso lini, commandant van het eskader, de luitenant-be stuurder Francesco Vitalini en een adjudant-mecani cien Angelo Treccoini. De vijf andere leden der be manning werden gewond. Zoodra de Duce het bericht van den dood van zijn zoon vernomen had, begaf hij zich per vliegtuig naar Pisa, in gezelschap van den chef van den generalen jtaf voor de luchtvaart, generaal Pricolo. Na de be manning van het vliegveld geïnspecteerd te hebben, b.qgaf de Duce zich met zijn zoon Vittorio naar het ipitaal Santa Chiara, waar hij verbleef bij het fftoffelijk overschot van zijn zoon. Vervolgens begaf de Duce zich naar de plek waar het vliegtuig was neergestort. Gisteravond om zeven uur is het stoffelijk over schot van Bruno Mussolini, den luitenant-vlieger Francesco Vitalini en mecanicien Angelo Trizzini ge kist'en na de zegening gedragen door officier-vliegers en legionairs naar den lijkwagen, die de resten over bracht naar de zaal van de provinciale fascistische federatie, die als chapelle ardente was ingericht. Per auto volgden de Duce. mevrouw Mussolini, luitenant Vittorio Mussolini en de echtgenoote van Bruno. In andere auto's hadden hoogwaardigheidsbekleeders plaatsgenomen, terwijl nog andere te voet volgden. Langs den weg van den lijkstoet hadden zich alle fascisten van Pisa en de geheele bevolking opgesteld. Uit ramen en van balkons wierp men bloemruikers op den stoet. In de chapelle andante bleven de ouders, #de broer en de echtgenoote van den overledene nog geruimen tijd in gepeinzen verzonken. Hedenmorgen neeen uur is het stoffelijk overschot van Bruno Mussolini naar het station overgebracht, vanwaar het naar Forli wordt vervoerd Zaterdag morgen zal het ter aarde besteld worden op het kerk hof van Predappio. Op instructie van den partijsecretaris, die Sen Duce In een telegram uitdrukking heeft gegeven aan het medeleven van het Italiaansche volk en de partij, is in alle partijgebouwen rouw aangebracht Het bericht van den heldendood van kanitetn Bruno Mussolini heeft een diepen en smartclijken indruk in het Vaticaan gemaakt. De Paus heeft den Duce zijn diepgevoeld rouwbeklag tot uitdrukking gebracht. Hitler heeft aan Mussolini tclcgraf^ch in hartelijke bewoordingen zijn diepgevoelde deelneming doen toe komen. Het hoofd van den Spaanschcn staat, generaal Franco en de minister van bultenlandsche zaken, Serrano Suner, hebben den Duce eveneens condolean- tietelegrammen gezonden. De Koning-Keizer heeft den Duce het volgende telegram 'doen toekomen: „Nu ge zoo zwaar getrof fen wordt door den dood van uw zoon, wenschen' de Koningin en ik, die levendig deelnemen in uw smart, jegens u uiting te geven van onze diepe ontroering. Uw zeer toegenegen neef, Victor Emmanuel". Bruno Mussolini was op een na de oudste zoon van den Düce. Hij is in 1919 te Milaan geboren. Als vlie- fer in den veldtocht tegen Abessynië werd hij in 1936 onderscheiden met de militaire medaille voor betoon de dapperheid. In 1938 nam hij deel aan de vl&tht naar Zuid-Amerika van de „Groene Muizen". Later werd hij benoemd tot directeur-generaal van de Ita liaansche luchtvaartmaatschappij op Zuid-Amerika, Lati. In den veldtocht legen Albanië heeft hij zich herhaalde ma'en onderscheiden. Op den eersten dag van den Italiaansch-Griekschen veldtocht. 28 Decem ber 1940, nam hij deel aap den aanval op den Piraeus. Italiaansch weermachtsbericht. Twee Britsche torpedojagers in de Middellandsche Zee getroffen.. Luchtaanval op verdedigingswerken en haveninrichtingen van Tobroek. ROME, 7 Augustus (Stefani) Het hoofdkwar tier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: „Onze torpedovliegtuigen hebben in het Ooste lijke bekken van de Middelandsche Zee een vijan delijke scheepsformatie aangevallen en met tor pedo's twee torpedojagers getroffen. In Noord-Afrika werd een vijandelijke afdee- ling, die gen aanval op onze stellingen in den Oostelijken sector probeerde te ondernemen, door enze troepen in een tegenaanval genoopt, zich onder verliezen terug te trekken. Luchtformaties van de as hebben verdedigingswerken, magazijnen en ha veninrichtingen van Tobroek gebombardeerd, waardoor branden en ontploffingen ontstonden en een in de haven liggend schip met voltreffers ge troffen werd. Bovendien werd een vijandelijke luchtbasis met bommen bestookt. In Oost-Afrika heeft het vijandelijke luchtwapen opnieuw de woonwijk van Gondar gebombardeerd. Onder de inlandsche bevolking werden vijf per sonen gewond. In den nacht van 5 op 6 Augustus hebben Brit sche vliegtuigen eenige bommen laten vallen op Augusta en Catania. Een persoon werd gedood, eenige personen werden gewond. Een van onze duikbooten onder bevel van den luitenant-kapitein Giuliano Prini heeft op den Atlantischen Oceaan twee schepen met tezamen 11.000 b.r.t. tot zinken gebracht". De flood van Rabimlranath Tagore. In een groot deel van onze vorige oplaag konden wij nog het overlijden melden van -den Indischen wijs geer -en dichter Rabindranath Tagore. Tagore werd op 6 Mei 1861 te Calcutta geboren. Als jongste zoon van Maharshi Devendranath, wiens vader Drins Dwarkanath Tagore was. Na een parti culiere opvoeding in Indië werd hij in 1877 naar En geland gezonden om rechten te studeeren, maar hij keerde spoedig naar Indië terug en hij begon, hoe wel nog zeer jong. voor Bengaalsche tijdschriften te schrijven. In 1901 stichtte hij de Shantiniketan, een school Bolpur, niet ver van Calcutta. Deze school werd een soort nationaal pelgrimsoord. In 1913 won Tagore den Nobelprijs voor letterkunde. Het bedrag van 8000 pond sterling gébruikte hij voor de instand houding van zijn school. Hij bezocht verschillende malen Europa en reisde ook in Japan en de Veree- nigde Staten. Op zijn reizen hield hij overal voor drachten. Tagore had voor politieke aangelegenheden slechts in zooverre belangstelling als het. het innerlijke leven van Indië betrof en hij verlangde dat de nationale beweging de sociale hervormingen zou beschouwen vóór politieke vrrheid. De poëzie van Tagore draagt in hoofdzaak een be schouwend karakter. Zijn pennevruchten zijn zeer talrijk en maken vaak een kinderlijk eenvoudigen indruk. Frederik van Eeden vertaalde enkele bundels in het Nedeffandsch. Megerle over de onthullingen van de „Times". De kwestie der „leiding" in het Nabije Oosten. /Het DNB meldt: De diplomatieke medewerker van de „Berliner Börsen-zeitung'Y dr. Karl Megerle, houdt zich bezig met de pogingen van de „Times" om de opwinding over haar bekentenis in de landen van het Nabije Oosten, vooral in Turkije, te sussen en het geschokte vertrouwen aldaar te herstellen. Teneinde haar vroegere onthullingen over de leidende rol van de Sovjets in het nieuwe Europa te verzwakken, heeft de „Times" in een nieuw hoofdartikel een verklaring gegeven, wat men in Engeland onder „leiding" eigenlijk verstaat. „Leiding" heeft niets te maken met „overheersching" en nooit hebben de Britsche staatslieden aldus de „Times" het voornemen gehad een dergelijke leiding aan weer strevende volken op te leggen. Aan Turkije wordt bovendien verzekerd dat voor haar, als machtige natie van groote uitgebreidheid en hoog aanzien, een dergelijke „leiding" natuurlijk niet in aanmer king komt. Naar Karl Megerle ten aanzien hiervan schrijft, vervalscht de „Times" haar artikel, want inderdaad was daarin niet alleen sprake van de noodzakelijk heid der aanwezigheid van een leidende mogendheid in het Verre Oosten, in het z.g. belang van de kleine landen, doch tevens van den „beslissenden invloed op de vorming van een nieuw Europa na den oor log", waarop de Sovjet Unie door haar deelneming aan den oorlog aanspraak kon doen gelden. Het artikel zoo schrijft Megerle verder, behelst dus in derdaad de uitnoodiging aan het bolsjwisme zijn hegemonie ten koste van de nabuurlanden te ves tigen. Aan deze feiten wordt niets veranderd door de latere interpretatie van het begrip „leiding", af gezien daarvan dat in het geval van een bolsje wistische overwinning niet Engeland, 'doch de Sovjet Unie bepaalt wat onder „leiding" verstaan moet worden. Evenzoo is het voor Turkije slechts een schrale troost door de „Times" plotseling als „goede natie" van de reeks van „onder leiding komende staten" te worden uitgezonderd. Tegenover den geweldigen bolsjewistischen kolos, zoo besluit Megerle, en tegenover de nog gevaar lijker Engelsch-bolsjewistische combinatie, kunnen dergelijke redeneeringen op niemand indruk ma ken. Wat hier verstaan wordt onder de termen groot eW> klein, dat blijkt wel uit de zoojuist ge publiceerde enorme cijfers van het opperbevel van de weermacht over gevangenen en buitgemaakt materiaal. Welke in eiken Europeeschen staat eri stellig ook in de landen van het Nabije Oosten het gevoel voor de grootte van het gevaar, doch ook voor de verantwoordelijkheid van hen gescherpt hebben, die bereid zijn slechts een tipje van Europa aan het bolsjewisme over te laten. BELANGSTELLING VOOR DE REACTIE IN DE TURKSCHE PERS. Het ANP meldt: In politieke kringen te Berlijn heeft men bijzon der veel belangstelling voor de reactie, in de Turk- sche pers gewekt door het bekende artikel van de „Times", waarin het voorstel werd gedaan dat Oost- Europa na den oorlog onder den invloed van het bolsjewisme zou komen. Men herinnert er i hier in de eerste plaats aan dat de „Times" nu en dan niet alleen op de politieke ontwikkeling, maar ook op de plannen van Downlngstreet vooruitloopt en hieruit maakt men zijn"gevolgtrekkingen voor de plannen, die Londen heeft ten aanzien van Oost- Europa. Zelfs de Turksche journalisten, die anders Enge land zeer vriendelijk gezind zijn. aldus zeide men gisteren in de Wilhelmstrasse, hebben zich met het oog op de politieke strekking van het artikel ge noodzaakt gezien, de „alarmklok" der Turksch- Engelsche betrekkingen te luiden. Van Duitsche zijde verwondert men zich daar geenszins over. Turkije kan op vijf vingers narekenen dat het te wachten zou staan, indien het bolsjewisme in het Oosten de leiding zou krijgen. Volgens de opvatting van politieke kringen te Berlijn is het artikel van de „Times" voor de volken in het Oosten en Zuid- posten van Europa letterlijk een openbaring, die hun niet slechts toont dat het bolsjewisme als dreigend gevaar voor hun poorten staat, maar ook dat. de Britsche politiek, tot welker eerste beginse len het sedert eeuwen behoort die volken politiek onmachtig te laten blijven, openlijk een verbond sluit met het bolsjewisme. Het artikel van de „Times" en de verklaring, Woensdag door Eden afgelegd, geven naar de op vatting van officieuze kringen een politiek beeld dat Duitschland nauwelijks beter kan wenschen en dat door de Duitsche propaganda ook niet beter geschilderd kan worden. Wij zijn aldus besloot men in Wilhelmstrasse de „Times" daarvoor zeer dankbaar. RAPPORT VAN S.S.-MAN: Ongerustheid in Turkije. met gas en electriciteit Engelsche troepenconcentraties in het gebied van Mosoel. In Turksche politieke kringen aldus een DNB bericht uit Ankara blijkt men levendig ongerust over de'steeds grootere Britsche troepenconcentra ties in de provincie Mosoel. Van de grens van Irak tot aan het Kaukasiseh gebied is in vogelvlucht een afstand van slechts 120 KM, en ondanks de moei lijkheden, die de passen in Azerbeidzjan bieden, is de weg naar Tiflis in dit jaargetijde voor gemoto riseerde formaties berijdbaar. Men vreest dat En geland zich aan de neutraliteit van Iran en Turkije even weinig gelegen zal laten liggen als aan die van Syrië, als het er om gaat de verbinding te land met de Sovjet Unie tot stand te brengen en de belang rijke petroleum velden van Bakoe in handen te krijgen. De Turksche regeering heeft evenals die te Teheran duidelijk te kennen gegeven dat zij schending van haar neutraliteit met wapengeweld zal keeren. MOSKCl WDF.R DE SLAGEN VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN. De eerste luchtfoto van de felle aanvallen der bommenwerpers. Fabrieken en kazernes staan in brand. (Telefoto Orbis-Holland) Uitgehongerde soldaten een stelligen dood ingedreven. Geweldige legers worden thans voor de verdediging der voornaamste cen tra voor het bolsjewistische bestuur geconcen treerd. De SS-man Egil Hartmann, lid van de comr pagnie van oorlogscorrespondenten der SS. vijfde afdeeling, schrijft van het Oostelijke front, d.d. 21 Juli: Vele bijzonderheden wijzen er op dat wij voor beslissende gebeurtenissen staan op het Oostelijke oorlogstooneel. Ondanks het-feit, of juister gezegd, omdat wij in de eerste linies liggen, is het moeilijk zich een samenvattend beeld te vormen van de ont wikkeling van den oorlog aan dit front, dat het langste is, dat dé wereld ooit heeft aanschouwd Het is overigens heelemaal niet zoo gemakkelijk om oorlogscorrespondent te zijn in een ver land. Iedere dag kan nieuwe verrassingen brengen, die de berekeningen overhoop gooien of doen ver ouderen. Er zijn ook maar enkelen die werkelijk weten wat er aan den gang is. Wij anderen moe ten onze conclusie trekken uit de troepenbewegin gen aan beide kanten, uit de troepenverplaatsin gen, uit hetgeen wij hooren etc. DE ROODE HORDEN WORDEN OPEENGEDREVEN. Hét optreden van het Duitsche leger in het Oos ten is zonder groote hinderpalen van stapel ge- loopen. De bolsjewistische, legers zijn voortdurend aan het terugtrekken geweest en iedere poging tot een tegenaanval is verslagen met de kracht en de strijdvaardigheid die het Duitsche leger en den Duitschen soldaat van tegenwoordig kenmerken. Dit droeg er intussehen toe bij dat wij de roode horden ongeveer gekregen hebben, waarheen wij ze wilden hebben. Zoowel de tanks als de gemo toriseerde divisies, gesteund door het luchtwapen, hebben hun wiggen gedreven in den kolos en de daarop volgende troepen hebben den bres nog ver breed. De ring is spoedig gesloten. De zwaartepunten in het gebied rondom de be stuurscentra van de bolsjewistische heerschappij schijnen zich te vormen in Moskou. Leningrad. Kiew en Odessa. In deze sectoren hebben de bols jewisten geweldige legers geconcentreerd. De Sovjet-generaals zijn in het nauw gedreven. En Moskou voelt zich gerechtvaardigd nog niet ver sleten commissarissen naar het front te zenden ter aflossing van de oude. die niet bij machte zijn om den troepen de noodige strijdvaardigheid in te boezemen. Practiseh beteekent dit dat wreedere en meedoogenloozere slavendrijvers de Russische jeugd een kansloozen en stelligen dood in drijven. HET BÏXNENLANDSOHE FRONT MOET GERUSTGESTELD WORDEN. Stalin en zijn trawanten weten als geen ander welk een gevaar opgeleverd wordt door het bin- nenlandsche front. Wij die zijn communisme in de practijk hebben gezien, hebben geen enkele moeite hem te begrijpen. Maar er zijn ook zekere grenzen aan de vraag hoe ver men het geduld van het Rus sische volk kan uitputten. Daarom kan aangenomen worden dat het Sovjet- leger zich thans gereed maakt voor een laatsten, het verloop van den oorlog bepalen den wan- hopigen strijd, niet alleen om militaire redenen. En daarom is het natuurlijk dat de verdediging rond om de belangrijkste oentra van ligt Sovjetrijk meet zijn geconcentreerd. Een onderdrukt volk en de instandhouding van het dalende moreel bij de troe pen maken een rustpoos in den terugtocht nood zakelijk. Er zijn ook andere, belangrijke redenen, die voor de Joodsch-bolsjewistische menschenslaehters van belang zijn. Zoo o.m. wel het gevaarlijkste wapen, dat er bestaat: de honger. Voor de roode machthebbers gaat het er nl. alleen om zooveel mogelijk millioenen soldaten naar de slachtbank te leiden de ravitaillee ring speelt daarbij een ondergeschikte rol. Wij vinden dagelijks nieuwe bewijzen hiervoor en het is een merkwaardig toeval dat juist op het oogonblik dat ik dit schrijf een lange colonne krijgsgevangenen naast ons blijft staan. Zij zijn pas vanmorgen gevangen gei °n en worden thans op onze vrachtauto's, die on nieuwe revitaillee- ring hebben gebracht, naar achter gebracht. Uitgehongerd hebben zij geleefd en uitgehon gerd worden zij den dood in gedreven. Deze gevangenen zijn ontzettend verhongerd. Dagenlang hebben zij zonder eenige verzorging aan het front gelegen. Wij geven hun brood i ons eigen rantsoen en op de dichtopgepakte wa gens ontstaat een fel gevecht.. Allen willen nader bij dringen. Opgeschrikt door de luide kreten, ko men de arme boeren toegesneld met melk en brood en de tooneelen die zich voor ons afspelen zijn on beschrijfelijk. De gevangenen gedragen zich als wilde dieren. Ik herinner mij in dit verband een andere epi sode in het begin van den oorlog. Wij haalden uit een bosch wel 2000 man. Zij stonden opgesteld op een weg aan den kant van een aardappelveld. Een hunner neemt plotseling een koenen sprong naar het veld en trekt eenige aardap pelplanten uit den grond. De anderen zien dat er niets gebeurt en al spoedig heeft het ge heele transport een aantal aardappelplanten in de hand en eet er vergenoegd van. Zoo behan delen de machthebbers in het Kremlin hun boe ren, arbeiders en soldaten. Honger lijdende hebben zij geleefd, hongerig worden zij den dood in gejaagd. De oorlog heeft overigens in menig opzicht een ander karakter gekregen. Ik denk daarbij niet al leen aan de groote troepenverplaatsingen aan beide kanten van het front, maar ook aan vele andere dingen die in dit geweldige spel eigenlijk slechts als kleinigheden kunnen worden beschouwd. Van de franctireurs, die in den eersten tijd zeer enerveerend waren, merken wij nog nauwelijks iets. ondanks den oproep van Moskou: „Mannen en vrouwen, allen te wapen". Dat is een feit vol heteekenis en kenmerkt den ongebreidelden greep van het bolsjewisme naar het volk. DE SOLDATEN WORDEN DE VUURLINIE INGEDREVEN. Een andere zaak is dat wij thans ook vaak groote gevechtseenheden ontmoeten en dat de strijd een meer verbitterden vorm heeft aangenomen. De bolsjewistische artillerie ontwikkelt ook een be langrijk levendiger activiteit. Men ziet niet meer zoo vaak dat kanonnen en munitie na eenige scho ten in den steek worden gelaten. De resten van het luchtwapen der Sovjets schijnen zich ook te concentreeren voor een laatsten strijd door onze colonnes en stellingen te bombardeeren. Maar alleen, wanneer zij zich veilig voelen voor onze jagers, die zij vreezen als de pest. De tegenstand dien wij tot dusver hebben aan getroffen heeft velen gebracht tot verwondering over den bolsjewistischen soldaat en het valt ons moeilijk zijn mentaliteit te begrijpen. Dat komt' omdat hij zoo verschillend strijdt, vooral de laat ste dagen. Wij hobhen voorbeelden beleefd dat betrekkelijk kleine strijdkrachten de overhand krijgen of veel sterkere vijandelijke strijdkrachten gevangen kun nen nemen. Zulke gelegenheden waren er genoeg en een ononderbroken stroom van gevangenen wordt achter het front weggebracht. Maar wij be leven ook gevallen die ons verrassen, ja waarlijk verschrikken. Zoo o.a. een paar dagen geleden, toen een van onze bataljons door een sterke vijan delijke eenheid werd aangevallen. Reeks na reeks werd door onze machine geweren weggemaaid. De op hen volgende, stormende soldaten stierven op de reeds ge- sneuyelden, in een oogwenk had een geheel regiment opgehouden te bestaan. Wij zagen hoe zij op onze tanks sprongen, zoodat wij hen, den een na den ander, er van af moesten schieten, en wij hebben gezien hoe zij zich door deze zware oorlogsmachines lieten over-' rijden. Waarom? Waar vandaan hebben zij plotseling dezen ongewonen „strijdlust" gekregen? Dat alles heeft maar heel weinig met strijdlust uit te staan. Men moet een vijand nooit onderschatten. Ook den Russischen soldaat niet. maar zonder twijfel moet men dezen wanhoopsstrijd aan andere motieven toeschrijven. Den soldaten wordt een schrikbeeld ingeboezemd, nl. dat allen die in gevangenschap geraken vermoord worden. Maar dit argument is nu verouderd en de soldaten weten dat het een leugen is. De werkelijke reden is dat de Russische generaals en commissarissen weten dat hun nood lot gekomen Is. Zij staan voor de vraag: zijn of niet zijn. De soldaten worden voorwaarts gedre ven en voor hen is dus het probleem eenvoudig: voor hen dreigt de dood, maar er is een kans achter hen is de dood voor hen zeker. JA, WIJ KOMEN! De bolsjewisten zullen in hun doodsangst -wel geheel in verwarring zijn gekomen. Anders kan men zich de dwaze propaganda, die zij trachten over te brengen op de Duitsche soldaten, niet ver klaren. Boven het geheele front hebben zij vlug schriften neergeworpen, waarin zij vrijgeleide, goede verzorging enz. beloven. Wij die onze doode kameraden hebben gezien, nadat zii langdurig door de roode beulen waren mishandeld. Wii die het communisme in de practijk hebben gezien, hoe het volk wordt uitgehongerd en geter roriseerd tot h<^ afdaalt tot een dierlijk stadium. Wii die gezien hebben hoe verloopen en verhon gerd de soldaten er uit zien. „Komt tot ons!" roept Moskou in zijn vlugschrif ten. Ja wij komen! De gissingen omtrent een ontmoeting R oose vel t—Chn rcli ill Een DNB bericht uit New-York meldt: De vraag of Roosevelt een ontmoeting met Churchill heeft %gehad, is nog niet beantwoord. Het officieele bericht van het presidenteele jacht is inhoudloos. Het bevat uitsluitend een weerbericht en de mededeeling dat Roosevelt geluk heeft, gehad bij het visschen. Daartegenover verneemt de „New-York Herald Tribune" uit Washington dat de chefs van de Amerikaansche weermacht hebben deelgenomen aan de beraadslagingen tusschen Roosevelt en Churchill^ Het ANP deelt nog mede: In de Wilhelmstrasse bewaarde men gisteren het stilzwijgen ten aanzien van de gissingen in het buitenland en in hel bijzonder in de Amerikaan sche pei s over een mogelijke samenkomst tusschen Churchill en Roosevelt. Men wilde ook geen ver moedens uiten. In politieke kringen achtte men het voor de ontwikkeling van den toestand betrekkelijk onver schillig of de beide staatslieden elkander zullen ontmoeten of niet. De problemen, die Churchill en Roosevelt aangaan, worden volgens deze kringen ook niet door een persoonlijke ontmoeting uit de wereld geholpen. Amcrikaansclie diensttijd verlengd. Tot 2^2 jaar opgevoerd. Uit Washington verneemt het DNB: De senaat heeft Donderdag met 44 tegen 28 stemmen de wet aangenomen die den diensttijd met anderhalf jaar verlengd, zoodat deze thans 2V2 jaar bedraagt. Naar de „New-York Times" uit Washington meldt, heeft het Huis van Afgevaardigden een wets ontwerp aangenomen dat den minister van marine toestaat den diensttijd voor de marinetroepen en de kustwacht zooveel te verlengen als, noodig blijkt. xMptauuHa ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor da huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek 10.00 Ernstige muziek programma's (opn.). 12,00 Zang met pianobegeleiding en Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Roemeensch orkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Na gedane arbeidMuziek en vroolijkheld 4 00 Bijbellezing (voor bereid door de Christelijke Radio Stichting). 4.20 Klarinet en piano. 5 15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Orgelconcert 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 7.00 B, N O. Vragen van den dag. 7.15 De Ram blers. 7.45 Voor den boer 8.00 B. N. O, Nieuwsberichten. 8.15 Gevarieerd Zaterdagavondprogramma. 9.30 Berichten, Engclsch. 9,45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 B. N. O. Uitzending In de Engelsche taal: „Dutch News Reel"« Hierna: Sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8 15 Gramofoonmuziek. 10,00 Morgen wijding (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsc'n Kerkcomlté). 10.20 Omroeporkest en solisten (opn.). 11.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Cabaretprogramma. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.35 Klaas van Beeck cn zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economischg berichten. 1.00 Gramofoon muziek. 1 40 Voor de Jeugd. 2.00 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 2.45—3.00 Causerie „Stad en land". 4.00 Omroeporkest 5 00 Cursus ..Over Godsdlerfst bij kinderen" (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomlté). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Reportage. 6.15 Pro Musiea en gramofoonmuziek. 6.45 Reportage. 7.00 B. N. O. Gronlngsch praatje. 7.15 Nieuws van de platenmarkt. 7.30—7 45 Lezing, a.oo B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. R 30 Kamerorkest .Ars Nova et Antlqua'-. solist en gramofoon muziek 9.30 Gramofoonmuziek 9.45 B. N. O. Nieuwsbe richten. 10.00 Dagsluiting (voorbereid door de Christelijko Radio Stichting). 10-05—10.20 „Brandende kwestie'»", causerie.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7